Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

BlumShapiro 5K for Camp Courant

Cromwell, CT, June 8, 2013

[Overall Winners | Age Group Winners | Wheelchair Results | Team Results ]

Complete Results


Like us on Facebook Bay State Race Services



                          *** OVERALL RESULTS ***
                5th ANNUAL BLUMSHAPIRO 5K FOR CAMP COURANT
            CROMWELL, CT     SATURDAY, JUNE 8, 2013     8:30 AM
Place No.   Name                  Finish  Pace  Ag Sex/Tot  S Div/Tot  Div    Town                    Team Name               
===== ===== ===================== ======= ===== == ======== = ======== ====== ==================== == ==================== 
    1  1145 Rob Weston              16:44  5:24 24   1/182  M   1/20   M2024  MIDDLETOWN           CT                      
    2  1188 Ethan Gasta             17:43  5:43 17   2/182  M   1/8    M1519  SOUTH WINDSOR        CT                      
    3  1263 Alyssa Selmquist        18:11  5:52 22   1/131  F   1/22   F2024  NORTHFORD            CT                      
    4  1291 Sybil Shapiro           18:20  5:54 35   2/131  F   1/11   F3539  CLINTON              CT                      
    5  1170 Brian Selfors           18:31  5:58 48   3/182  M   1/21   M4549  OLD SAYBROOK         CT                      
    6  1269 Adam Vancisin           18:36  5:59 16   4/182  M   2/8    M1519  ROCKY HILL           CT                      
    7  1274 Corey Vann              18:59  6:07 20   5/182  M   2/20   M2024  COVENTRY             CT                      
    8  1288 Bruce Christensen       19:04  6:09 45   6/182  M   2/21   M4549  BOLTON               CT                      
    9  1295 Stacey Spillane         19:17  6:13 43   3/131  F   1/14   F4044  SHELBURNE            VT                      
   10  1115 Ben Reiner              19:19  6:13 21   7/182  M   3/20   M2024  MARLBOROUGH          CT                      
   11  1267 Russell Blatt           19:23  6:15 56   8/182  M   1/8    M5559  GLASTONBURY          CT                      
   12  1110 Kevin Harrington        19:34  6:18 30   9/182  M   1/14   M3034  BRISTOL              CT                      
   13  1211 John Minervino          19:39  6:20 49  10/182  M   3/21   M4549  HIGGANUM             CT                      
   14  1175 Bridgid Selfors         19:51  6:24 14   4/131  F   1/3    F1014  OLD SAYBROOK         CT                      
   15  1300 Burke Spillane          20:12  6:30 16  11/182  M   3/8    M1519  SHELBURNE            VT                      
   16  1180 Dillon Selfors          20:12  6:31 12  12/182  M   1/11   M1014  OLD SAYBROOK         CT                      
   17  1243 Evan Raineault          20:48  6:42 31  13/182  M   2/14   M3034  CROMWELL             CT                      
   18  1165 Kevin O'Connell         20:54  6:44 22  14/182  M   4/20   M2024  GLASTONBURY          CT                      
   19  1128 Michael Popham          21:03  6:47 31  15/182  M   3/14   M3034  TOLLAND              CT TEAM BLUMSHAPIRO     
   20  1271 Taylor Vann             21:10  6:49 19  16/182  M   4/8    M1519  COVENTRY             CT                      
   21  1528 David Baffaro           21:10  6:49 35  17/182  M   1/9    M3539  WEST HARTFORD        CT TEAM BLUMSHAPIRO     
   22  1341 Paul Labelle III        21:11  6:49 25  18/182  M   1/21   M2529  PLANTSVILLE          CT TEAM BLUMSHAPIRO     
   23  1125 David Dewey             21:18  6:52 12  19/182  M   2/11   M1014  CROMWELL             CT                      
   24  1162 Timothy Beach           21:20  6:52 52  20/182  M   1/13   M5054  PROSPECT             CT                      
   25  1505 Emily Plagenza          21:25  6:54 21   5/131  F   2/22   F2024  SOMERS               CT                      
   26  1297 Harken Spillane         21:39  6:58 14  21/182  M   3/11   M1014  SHELBURNE            VT                      
   27  1126 Antony Woykovsky        21:39  6:59 29  22/182  M   2/21   M2529  MANCHESTER           CT                      
   28  1156 John Thomas             21:45  7:00 47  23/182  M   4/21   M4549  EAST GREENWICH       RI TEAM BLUMSHAPIRO     
   29  1190 Conor Selfors           21:47  7:01  9  24/182  M   1/6    M-9    OLD SAYBROOK         CT                      
   30  1173 Jordan Sypek            21:56  7:04 31  25/182  M   4/14   M3034  NEW BRITAIN          CT                      
   31  1155 Daniel Bowdler          21:59  7:05 31  26/182  M   1/18   CLYDE  CROMWELL             CT                      
   32  1222 Michael Stepnowski      22:04  7:06 42  27/182  M   1/11   M4044  GLASTONBURY          CT                      
   33  1138 Chris Granucci          22:09  7:08 24  28/182  M   5/20   M2024  WALLINGFORD          CT TEAM BLUMSHAPIRO     
   34  1350 Unknown Runner          22:11  7:09                                                                            
   35  1393 Kaeli Baker             22:15  7:10 16   6/131  F   1/4    F1519  FARMINGTON           CT                      
   36  1153 Mark Zamani             22:16  7:10 15  29/182  M   5/8    M1519  NAUGATUCK            CT                      
   37  1247 Ray Shaw                22:17  7:11 49  30/182  M   5/21   M4549  CROMWELL             CT                      
   38  1318 Kevin Spillane          22:37  7:17 44  31/182  M   2/11   M4044  SHELBURNE            VT                      
   39  1157 James Ocampo            22:40  7:18 31  32/182  M   5/14   M3034  MIDDLETOWN           CT                      
   40  1278 Connor Lopresti         22:41  7:19 14  33/182  M   4/11   M1014  MIDDLETOWN           CT                      
   41  1394 Michael Stemmler        22:45  7:20 26  34/182  M   3/21   M2529  ROCKY HILL           CT                      
   42  1232 Christian Nelson        22:47  7:20 45  35/182  M   6/21   M4549  WEST HARTFORD        CT                      
   43  1359 Nathan Grube            22:53  7:22 38  36/182  M   2/9    M3539  WEST HARTFORD        CT                      
   44  1401 Jeffrey Schroeder       22:57  7:24 40  37/182  M   2/18   CLYDE  TOLLAND              CT                      
   45  1132 Christian McDavid       23:03  7:26 15  38/182  M   6/8    M1519  NEWINGTON            CT                      
   46  1356 Jason Brault            23:07  7:27 12  39/182  M   5/11   M1014  PLANTSVILLE          CT TEAM BLUMSHAPIRO     
   47  1439 Kurt Philipp            23:07  7:27 56  40/182  M   2/8    M5559  BRISTOL              CT                      
   48  1258 Kristin Hegel           23:08  7:27 28   7/131  F   1/17   F2529  MIDDLETOWN           CT                      
   49  1440 Jack Murphy             23:09  7:28 14  41/182  M   6/11   M1014  SOUTH GLASTONBURY    CT                      
   50  1307 Kyle Manjuck            23:11  7:28 27  42/182  M   4/21   M2529  DURHAM               CT                      
   51  1293 Allon Kalisher          23:22  7:32 40  43/182  M   3/11   M4044  HEBRON               CT GOT LOVE             
   52  1298 Sophia Cicchiello       23:23  7:32 30   8/131  F   1/15   F3034  ROCKY HILL           CT TEAM LIGHTING        
   53  1292 Tong Liu                23:25  7:32 52  44/182  M   2/13   M5054  WINDSOR              CT                      
   54  1236 John Hegel              23:25  7:33 57  45/182  M   3/8    M5559  MIDDLETOWN           CT                      
   55  1235 Moreland Lord           23:38  7:37 50  46/182  M   3/13   M5054  HEBRON               CT                      
   56  1509 Derek Guglielmi         23:44  7:39 25  47/182  M   5/21   M2529  ROCKY HILL           CT TEAM BLUMSHAPIRO     
   57  1299 Christina Williams      23:47  7:40 34   9/131  F   2/15   F3034  WETHERSFIELD         CT                      
   58  1168 Alex Silverman          23:53  7:41 67  48/182  M   1/3    M6569  NORTHAMPTON          MA                      
   59  1209 Joe Heffernan           23:55  7:42 69  49/182  M   2/3    M6569  PORTLAND             CT                      
   60  1249 Stephen Sherman         23:55  7:42 48  50/182  M   7/21   M4549  CROMWELL             CT                      
   61  1277 Jack McLarney           23:56  7:42 45  51/182  M   8/21   M4549  CROMWELL             CT                      
   62  1238 Paul Fillebrown         23:57  7:43 46  52/182  M   3/18   CLYDE  AYER                 MA                      
   63  1322 Erin Macknair           23:59  7:44 31  10/131  F   3/15   F3034  WINDSOR              CT                      
   64  1221 Marc Audet              24:01  7:44 54  53/182  M   4/13   M5054  HAMDEN               CT                      
   65  1256 Cara Lepper             24:05  7:45 35  11/131  F   2/11   F3539  PLAINVILLE           CT                      
   66  1364 Michael Ouellette       24:08  7:46 45  54/182  M   9/21   M4549  MILFORD              CT                      
   67  1216 Peter Zazzaro           24:12  7:48 50  55/182  M   5/13   M5054  WINDSOR              CT                      
   68  1182 Fred Hughes             24:19  7:50 48  56/182  M  10/21   M4549  SOUTH WINDSOR        CT TEAM BLUMSHAPIRO     
   69  1289 Diego Massara           24:22  7:51 26  57/182  M   6/21   M2529  HARTFORD             CT                      
   70  1212 Kyle Overturf           24:22  7:51 49  58/182  M  11/21   M4549  MIDDLEFIELD          CT                      
   71  1309 Anthony Delmastro       24:23  7:51 27  59/182  M   7/21   M2529  SEYMOUR              CT TEAM BLUMSHAPIRO     
   72  1226 Aubrey Peruccio         24:25  7:52 22  12/131  F   3/22   F2024  GLASTONBURY          CT TEAM BLUMSHAPIRO     
   73  1223 Raul Pino               24:25  7:52 22  60/182  M   6/20   M2024  GLASTONBURY          CT                      
   74  1506 Jillian Daly            24:29  7:53 24  13/131  F   4/22   F2024  BRISTOL              CT                      
   75  1451 Ronald Acosta           24:31  7:54 38  61/182  M   4/18   CLYDE  CROMWELL             CT                      
   76  1144 Brian Walker            24:32  7:54 60  62/182  M   1/12   M6064  MONROE               CT                      
   77  1391 Iris Shiroma            24:35  7:55 34  14/131  F   4/15   F3034  CROMWELL             CT                      
   78  1141 Michael Jakubowski      24:36  7:55 27  63/182  M   8/21   M2529  WETHERSFIELD         CT                      
   79  1442 Michael Frenza          24:36  7:55 33  64/182  M   6/14   M3034  BRISTOL              CT                      
   80  1319 Allie Reeve             24:37  7:56 24  15/131  F   5/22   F2024  WEST HARTFORD        CT FARMINGTON FOR CAMP  
   81  1507 Peter Baranski          24:42  7:57 20  65/182  M   7/20   M2024  HAMDEN               CT                      
   82  1368 Katie Todd              24:43  7:58 25  16/131  F   2/17   F2529  BERLIN               CT                      
   83  1106 Jeff Lower              24:45  7:58 44  66/182  M   4/11   M4044  MIDDLEFIELD          CT                      
   84  1213 Richard Wong            24:49  7:59 39  67/182  M   3/9    M3539  NEWINGTON            CT                      
   85  1240 Agnes Porell            24:54  8:01 44  17/131  F   2/14   F4044  EAST HARTFORD        CT                      
   86  1104 Sherri Condon           24:56  8:02 48  18/131  F   1/12   F4549  MIDDLETOWN           CT                      
   87  1533 Emily Kavenaugh         25:08  8:06 28  19/131  F   3/17   F2529  FAIRFIELD            CT TEAM BLUMSHAPIRO     
   88  1325 John Loesel             25:08  8:06 45  68/182  M  12/21   M4549  CROMWELL             CT                      
   89  1112 Deb Domack              25:13  8:07 45  20/131  F   2/12   F4549  KINGSTON             NY                      
   90  1229 Nicholas Fucello        25:16  8:08 57  69/182  M   4/8    M5559  BERLIN               CT                      
   91  1316 Lino Italia             25:16  8:08 37  70/182  M   5/18   CLYDE  ROCKY HILL           CT                      
   92  1217 Tom Walsh               25:18  8:09 58  71/182  M   5/8    M5559  WETHERSFIELD         CT                      
   93  1234 Sal Vernali             25:21  8:10 39  72/182  M   4/9    M3539  PLAINVILLE           CT                      
   94  1124 Andy Dewey              25:25  8:11 49  73/182  M  13/21   M4549  CROMWELL             CT                      
   95  1282 Tanner Sevcik           25:30  8:13 11  74/182  M   7/11   M1014  STAFFORD SPRINGS     CT                      
   96  1326 Sarah Ferrero           25:31  8:13 40  21/131  F   3/14   F4044  BERLIN               CT                      
   97  1253 Marly Saxton            25:32  8:13 38  22/131  F   3/11   F3539  HAMDEN               CT                      
   98  1224 Beth Karwic             25:32  8:13 44  23/131  F   4/14   F4044  WETHERSFIELD         CT                      
   99  1510 Ryan Murphy             25:37  8:15 25  75/182  M   9/21   M2529  NEW MILFORD          CT                      
  100  1511 Christine Booth         25:38  8:15 23  24/131  F   6/22   F2024  NEW MILFORD          CT                      
  101  1508 Ryan Graeb              25:40  8:16 22  76/182  M   8/20   M2024  WALLINGFORD          CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  102  1504 Thomas Clarke           25:44  8:17 27  77/182  M  10/21   M2529  FAIRFIELD            CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  103  1405 Karen Jordan            25:48  8:19 42  25/131  F   5/14   F4044  CROMWELL             CT                      
  104  1296 Sergio De Sousa         26:01  8:23 41  78/182  M   5/11   M4044  WETHERSFIELD         CT                      
  105  1534 Tim Beckwith            26:03  8:24 28  79/182  M  11/21   M2529  MERIDEN              CT                      
  106  1321 Darrell Netto           26:04  8:24 61  80/182  M   2/12   M6064  COLCHESTER           CT                      
  107  1151 Michael Zamani          26:09  8:25 15  81/182  M   7/8    M1519  NAUGATUCK            CT                      
  108  1346 Brett Valentine         26:11  8:26 26  82/182  M  12/21   M2529  BRISTOL              CT                      
  109  1287 William Liscomb         26:12  8:26 14  83/182  M   8/11   M1014  WOODSTOCK            CT                      
  110  1342 Connor Deneen           26:28  8:31 20  84/182  M   9/20   M2024  WINDSOR              CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  111  1119 Don Pinney              26:29  8:32 60  85/182  M   3/12   M6064  NEWINGTON            CT                      
  112  1255 Andrew Goodman          26:33  8:33 21  86/182  M  10/20   M2024  AVON                 CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  113  1242 Cheryl Coyle            26:33  8:33 43  26/131  F   6/14   F4044  NEW HAVEN            CT                      
  114  1349 Jordan Papadinis        26:36  8:34 24  87/182  M  11/20   M2024  WEST SIMSBURY        CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  115  1404 Jennifer Wislocki       26:36  8:34 47  27/131  F   3/12   F4549  CHESTER              CT                      
  116  1254 Jeffrey Ramia           26:36  8:34 42  88/182  M   6/11   M4044  CROMWELL             CT                      
  117  1264 Mark Campbell           26:37  8:34 43  89/182  M   7/11   M4044  DARIEN               CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  118  1108 Kendall Keil            26:41  8:36 23  28/131  F   7/22   F2024  NEW HAVEN            CT                      
  119  1114 Sharon Reiner           26:43  8:36 56  29/131  F   1/13   F5559  MARLBOROUGH          CT                      
  120  1436 Cynthia Teixeira        26:44  8:37 29  30/131  F   4/17   F2529  TORRINGTON           CT                      
  121  1185 Jessica Devitto         26:45  8:37 16  31/131  F   2/4    F1519  WOLCOTT              CT                      
  122  1444 Brent Harvey            26:51  8:39 32  90/182  M   7/14   M3034  WALLINGFORD          CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  123  1195 Douglas Frink           26:51  8:39 46  91/182  M   6/18   CLYDE  UNIONVILLE           CT FARMINGTON FOR CAMP  
  124  1178 Martin McDonald         26:57  8:41 42  92/182  M   8/11   M4044  WEST HARTFORD        CT                      
  125  1177 Luke Nowakowski         26:58  8:41 33  93/182  M   8/14   M3034  WEST HARTFORD        CT                      
  126  1501 Ryan Hoyt               27:00  8:42 33  94/182  M   9/14   M3034  FAIRFIELD            CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  127  1118 Allen Pangilinan        27:10  8:45 26  95/182  M  13/21   M2529  SOUTH WINDSOR        CT                      
  128  1183 Elizabeth Devitto       27:10  8:45 21  32/131  F   8/22   F2024  WOLCOTT              CT                      
  129  1184 Kristen Devitto         27:10  8:45 18  33/131  F   3/4    F1519  WOLCOTT              CT                      
  130  1351 Rebecca Sposito         27:11  8:45 32  34/131  F   5/15   F3034  ROCKY HILL           CT TEAM LIGHTING        
  131  1227 Christopher Smith       27:14  8:46 45  96/182  M  14/21   M4549  TORRINGTON           CT                      
  132  1136 Christine Dimenna       27:15  8:46 34  35/131  F   6/15   F3034  WEST HARTFORD        CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  133  1105 Margaret Jodon          27:15  8:47 18  36/131  F   4/4    F1519  ORANGE               CT                      
  134  1437 Natalie Davoodi         27:17  8:47 14  37/131  F   2/3    F1014  MOODUS               CT                      
  135  1275 Jo Marchetti            27:18  8:47 70  38/131  F   1/2    F7074  NEWINGTON            CT                      
  136  1376 Amy Orzechowski         27:20  8:48 25  39/131  F   5/17   F2529  MILFORD              CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  137  1540 Julie Yulo-Medeiros     27:23  8:49 50  40/131  F   1/8    F5054  MIDDLETOWN           CT                      
  138  1281 Pamela Liscomb          27:28  8:51 47  41/131  F   4/12   F4549  WOODSTOCK            CT                      
  139  1252 Daniel Davis            27:33  8:52 26  97/182  M  14/21   M2529  NEW BRITAIN          CT                      
  140  1294 Paul Edwards            27:37  8:54 47  98/182  M   7/18   CLYDE  CHESHIRE             CT                      
  141  1120 Jared Aubin             27:38  8:54 31  99/182  M  10/14   M3034  TOLLAND              CT                      
  142  1374 Kelsey Russo            27:38  8:54 20  42/131  F   9/22   F2024  MIDDLETOWN           CT                      
  143  1244 Paul Rosenblatt         27:38  8:54 55 100/182  M   6/8    M5559  CROMWELL             CT                      
  144  1103 Jonathan Lattimer       27:40  8:55  9 101/182  M   2/6    M-9    WINDSOR              CT                      
  145  1273 Leonard Vann            27:41  8:55 61 102/182  M   4/12   M6064  COVENTRY             CT                      
  146  1261 Donna Murray            27:41  8:55 56  43/131  F   2/13   F5559  WALLINGFORD          CT                      
  147  1388 Brian Cooney            27:43  8:55 25 103/182  M  15/21   M2529  ROCKY HILL           CT                      
  148  1214 Erik Bade               27:48  8:57  9 104/182  M   3/6    M-9    EAST GRANBY          CT                      
  149  1230 Thomas Foley            27:48  8:57 65 105/182  M   3/3    M6569  WEST HARTFORD        CT                      
  150  1215 Daniel Bade             27:49  8:58 52 106/182  M   6/13   M5054  EAST GRANBY          CT                      
  151  1225 Michelle Smith          27:49  8:58 35  44/131  F   4/11   F3539  TORRINGTON           CT                      
  152  1390 Gary Kroeber            27:50  8:58 51 107/182  M   7/13   M5054  MERIDEN              CT                      
  153  1375 Rachel Nowakowski       27:50  8:58 22  45/131  F  10/22   F2024  EAST HAMPTON         CT                      
  154  1285 Colin Liscomb           27:53  8:59  9 108/182  M   4/6    M-9    WOODSTOCK            CT                      
  155  1283 Matthew Liscomb         27:54  8:59 47 109/182  M  15/21   M4549  WOODSTOCK            CT                      
  156  1193 Duncan Forsyth          28:00  9:01 61 110/182  M   5/12   M6064  UNIONVILLE           CT FARMINGTON FOR CAMP  
  157  1210 Steven Ryan             28:05  9:03 38 111/182  M   8/18   CLYDE  GLASTONBURY          CT                      
  158  1163 Brandon Fuentes         28:05  9:03 36 112/182  M   9/18   CLYDE  EAST HAMPTON         CT                      
  159  1174 Spencer Miller          28:06  9:03 57 113/182  M   7/8    M5559  CROMWELL             CT                      
  160  1373 Amanda Wood             28:06  9:03 26  46/131  F   6/17   F2529  MIDDLETOWN           CT                      
  161  1135 Mathew Rushton          28:07  9:03 21 114/182  M  12/20   M2024  MIDDLEBURY           CT                      
  162  1102 Andrew Lattimer         28:12  9:05 42 115/182  M   9/11   M4044  WINDSOR              CT                      
  163  1363 Karen Viggiano          28:14  9:05 45  47/131  F   5/12   F4549  CLINTON              CT                      
  164  1158 Joseph Green            28:24  9:09 34 116/182  M  11/14   M3034  TERRYVILLE           CT                      
  165  1154 Matthew Robinson        28:28  9:10 32 117/182  M  12/14   M3034  GLASTONBURY          CT                      
  166  1535 Josh Belowich           28:28  9:10 23 118/182  M  13/20   M2024  WABAN                MA                      
  167  1438 Kaitlin MacDonald       28:28  9:10 21  48/131  F  11/22   F2024  GLASTONBURY          CT                      
  168  1241 Chelsea Raineault       28:29  9:10 26  49/131  F   7/17   F2529  CROMWELL             CT                      
  169  1218 Mark Hall               28:30  9:11 54 119/182  M   8/13   M5054  WATERBURY            CT                      
  170  1357 Kris Brault             28:33  9:12 45  50/131  F   6/12   F4549  PLANTSVILLE          CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  171  1259 Alisha Chaney           28:35  9:12 23  51/131  F  12/22   F2024  HAMDEN               CT                      
  172  1408 Justin Bazzano          28:36  9:13 25 120/182  M  16/21   M2529  EAST HAMPTON         CT                      
  173  1353 Nick Crespo             28:36  9:13 16 121/182  M   8/8    M1519  OXFORD               CT                      
  174  1186 John Cassidy            28:37  9:13 54 122/182  M   9/13   M5054  BRISTOL              CT                      
  175  1355 Daniel Wiecek           28:41  9:14 21 123/182  M  14/20   M2024  ANSONIA              CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  176  1354 Megan Morgan            28:42  9:15 40  52/131  F   7/14   F4044  NEWPORT              RI                      
  177  1140 Sarah Dupuis            28:45  9:15 27  53/131  F   8/17   F2529  BERLIN               CT                      
  178  1531 Christine Beckwith      28:45  9:16 27  54/131  F   9/17   F2529  MERIDEN              CT                      
  179  1237 Henry Myslak            28:49  9:17 48 124/182  M  16/21   M4549  NEWINGTON            CT                      
  180  1392 Renee Kroeber           28:49  9:17 24  55/131  F  13/22   F2024  MERIDEN              CT                      
  181  1208 Stephen Anastasio       28:51  9:17 38 125/182  M   1/1    M-WC   HADDAM               CT                      
  182  1169 Mary Kay Curtiss        29:00  9:20 40  56/131  F   8/14   F4044  SIMSBURY             CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  183  1286 Kathryn Anastasio       29:00  9:20 36  57/131  F   5/11   F3539  SIMSBURY             CT                      
  184  1203 Daniel Gregoire         29:01  9:21 14 126/182  M   9/11   M1014  WALLINGFORD          CT                      
  185  1434 John Pike               29:03  9:21 34 127/182  M  13/14   M3034  BERLIN               CT                      
  186  1365 Anne Reilly             29:13  9:24 51  58/131  F   2/8    F5054  BERLIN               CT                      
  187  1181 Brendan Stokes          29:14  9:25 20 128/182  M  15/20   M2024  FAIRFIELD            CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  188  1340 Alex Marconi            29:18  9:26 25 129/182  M  17/21   M2529  TORRINGTON           CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  189  1150 Matthew Durman          29:19  9:27 13 130/182  M  10/11   M1014  GRANBY               CT                      
  190  1149 Thomas Durman           29:23  9:28 47 131/182  M  17/21   M4549  GRANBY               CT                      
  191  1113 Charles Fidlar          29:26  9:29 73 132/182  M   1/3    M7074  NORFOLK              CT                      
  192  1205 Tara Gerber             29:28  9:29 31  59/131  F   7/15   F3034  WEST HARTFORD        CT                      
  193  1250 Amy Horowitz            29:29  9:30 56  60/131  F   3/13   F5559  CROMWELL             CT                      
  194  1101 Genevieve Lattimer      29:36  9:32 42  61/131  F   9/14   F4044  WINDSOR              CT                      
  195  1142 Diane Karpinski         29:43  9:34 51  62/131  F   3/8    F5054  MIDDLETOWN           CT                      
  196  1538 Gregory Ritter          29:46  9:35 25 133/182  M  18/21   M2529  NEWINGTON            CT                      
  197  1164 Shandrika Bryant        29:47  9:36 39  63/131  F   6/11   F3539  MIDDLETOWN           CT                      
  198  1361 Christine Fleck         29:55  9:38 21  64/131  F  14/22   F2024  CROMWELL             CT                      
  199  1248 Andrew Kavanah          29:55  9:38 23 134/182  M  16/20   M2024  FARMINGTON           CT                      
  200  1398 Holly Pike              30:00  9:40 49  65/131  F   7/12   F4549  BERLIN               CT                      
  201  1152 Charley Thomas          30:02  9:40  9 135/182  M   5/6    M-9    EAST GREENWICH       RI TEAM BLUMSHAPIRO     
  202  1172 Adam Jonkman            30:05  9:41 12 136/182  M  11/11   M1014  CROMWELL             CT                      
  203  1366 Brian Reilly            30:27  9:48 53 137/182  M  10/13   M5054  BERLIN               CT                      
  204  1117 David Matheson          30:28  9:49 40 138/182  M  10/11   M4044  ROCKY HILL           CT                      
  205  1279 Udayarka Karra          30:35  9:51 28 139/182  M  19/21   M2529  WILLIMANTIC          CT                      
  206  1166 Pat Tencza              30:36  9:51 60  66/131  F   1/3    F6064  MIDDLETOWN           CT                      
  207  1306 Tom Pachler             30:42  9:53 47 140/182  M  18/21   M4549  FARMINGTON           CT                      
  208  1343 Katelyn Clement         30:51  9:56 23  67/131  F  15/22   F2024  WETHERSFIELD         CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  209  1502 Erin Hoyt               30:57  9:58 26  68/131  F  10/17   F2529  FAIRFIELD            CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  210  1171 Kate Jonkman            30:59  9:59 45  69/131  F   8/12   F4549  CROMWELL             CT                      
  211  1198 Craig Jeppesen          30:59  9:59 34 141/182  M  14/14   M3034  NEW BRITAIN          CT                      
  212  1160 Dirk Deboer             31:13 10:03 48 142/182  M  10/18   CLYDE  NEWINGTON            CT                      
  213  1187 Cherie Norton           31:16 10:04 59  70/131  F   4/13   F5559  BERLIN               CT                      
  214  1308 Janis Jerman            31:24 10:07 47  71/131  F   9/12   F4549  NEW BRITAIN          CT                      
  215  1161 Karl Salvati            31:24 10:07 60 143/182  M   6/12   M6064  NORTH HAVEN          CT                      
  216  1362 Jonathan Fink           31:25 10:07 39 144/182  M   5/9    M3539  FARMINGTON           CT                      
  217  1314 Scott Gelinas           31:38 10:11 56 145/182  M   8/8    M5559  ROCKY HILL           CT                      
  218  1262 Stephen Flynn           31:44 10:13 45 146/182  M  19/21   M4549  WALLINGFORD          CT                      
  219  1107 Katherine McMorrow      31:45 10:13 21  72/131  F  16/22   F2024  COLUMBIA             CT                      
  220  1130 Courtney McDavid        31:47 10:14 38  73/131  F   1/6    ATHENA NEWINGTON            CT                      
  221  1220 Janet Prisloe           31:51 10:15 48  74/131  F  10/12   F4549  FARMINGTON           CT                      
  222  1441 Allison McKinnon        31:55 10:17 28  75/131  F  11/17   F2529  HAMDEN               CT                      
  223  1367 Matthew Reilly          32:02 10:19 24 147/182  M  17/20   M2024  BERLIN               CT                      
  224  1116 Kris Johnson            32:06 10:20 39 148/182  M  11/18   CLYDE  VERNON ROCKVILLE     CT                      
  225  1191 Jill Tierney            32:29 10:28 56  76/131  F   5/13   F5559  CROMWELL             CT                      
  226  1284 Deidra Sevcik           32:32 10:29 11  77/131  F   3/3    F1014  STAFFORD SPRINGS     CT                      
  227  1245 Kathy Macko             32:33 10:29 61  78/131  F   2/3    F6064  CROMWELL             CT                      
  228  1323 Jennifer Laydon         32:34 10:29 27  79/131  F  12/17   F2529  MIDDLETOWN           CT                      
  229  1194 Robin Barrett           32:55 10:36 54  80/131  F   4/8    F5054  UNIONVILLE           CT FARMINGTON FOR CAMP  
  230  1179 Robin Miller            33:02 10:38 53  81/131  F   5/8    F5054  CROMWELL             CT                      
  231  1389 Larry Zarbo             33:06 10:40 61 149/182  M   7/12   M6064  ROCKY HILL           CT                      
  232  1266 Jenny Mancini           33:10 10:41 30  82/131  F   8/15   F3034  BLOOMFIELD           CT                      
  233  1265 Nicole Cournoyer        33:11 10:41 41  83/131  F  10/14   F4044  BLOOMFIELD           CT                      
  234  1396 Jennifer Jackson        33:14 10:42 35  84/131  F   2/6    ATHENA NAUGATUCK            CT                      
  235  1200 Peggy Manjuck           33:19 10:44 57  85/131  F   6/13   F5559  DURHAM               CT                      
  236  1197 Dave Barrett            33:22 10:45 54 150/182  M  11/13   M5054  UNIONVILLE           CT FARMINGTON FOR CAMP  
  237  1270 Kaitlyn Bovee           33:31 10:48 20  86/131  F  17/22   F2024  BERLIN               CT                      
  238  1324 Kyle Dicostanzo         33:32 10:48 31  87/131  F   9/15   F3034  CROMWELL             CT                      
  239  1446 Sabina Sitaru           33:35 10:49 46  88/131  F  11/12   F4549  GLASTONBURY          CT                      
  240  1410 Sharon Mangelinkx       33:36 10:49 38  89/131  F   7/11   F3539  ROCKY HILL           CT                      
  241  1541 Sarah Watson            33:44 10:52 29  90/131  F  13/17   F2529  NEW MILFORD          CT                      
  242  1246 Joanna Minuk            33:49 10:54 54  91/131  F   6/8    F5054  BROAD BROOK          CT                      
  243  1290 Amy Dills               33:50 10:54 37  92/131  F   8/11   F3539  MIDDLEFIELD          CT TRAVELERS            
  244  1204 Tom Connolly            33:54 10:55 38 151/182  M  12/18   CLYDE  WALLINGFORD          CT                      
  245  1315 Janet Zesut             33:58 10:56 43  93/131  F  11/14   F4044  SOUTHINGTON          CT                      
  246  1372 Buffy Santoro           34:09 11:00 43  94/131  F  12/14   F4044  MANCHESTER           CT                      
  247  1196 Steven Hills            34:15 11:02 36 152/182  M   6/9    M3539  CROMWELL             CT                      
  248  1206 Alisa Hiller            34:23 11:04 44  95/131  F  13/14   F4044  ROCKY HILL           CT                      
  249  1395 Rita Holroyd            34:24 11:05 57  96/131  F   7/13   F5559  DURHAM               CT                      
  250  1435 Elizabeth Kavanah       34:25 11:05 58  97/131  F   8/13   F5559  FARMINGTON           CT                      
  251  1202 Bruce Desrosiers        34:29 11:06 48 153/182  M  20/21   M4549  COVENTRY             RI TEAM BLUMSHAPIRO     
  252  1280 Marcia Franko           34:33 11:08 56  98/131  F   9/13   F5559  OXFORD               CT                      
  253  1231 Edward Madden Jr.       34:35 11:08 52 154/182  M  13/18   CLYDE  NEWINGTON            CT                      
  254  1272 Karen Vann              34:36 11:09 56  99/131  F  10/13   F5559  COVENTRY             CT                      
  255  1317 Joan Gaudet             34:38 11:09 57 100/131  F  11/13   F5559  WALLINGFORD          CT                      
  256  1512 Peter Hughes            34:45 11:11 71 155/182  M   2/3    M7074  PROSPECT             CT                      
  257  1338 John Kramer             34:51 11:13 62 156/182  M   8/12   M6064  NEWINGTON            CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  258  1399 Mary-Alice Polverelli   34:55 11:15 46 101/131  F  12/12   F4549  CROMWELL             CT                      
  259  1400 Steven Polverelli       34:55 11:15 52 157/182  M  12/13   M5054  CROMWELL             CT                      
  260  1320 Susan Reeve             34:56 11:15 54 102/131  F   7/8    F5054  UNIONVILLE           CT FARMINGTON FOR CAMP  
  261  1199 Deidre Forsyth          34:59 11:16 59 103/131  F  12/13   F5559  UNIONVILLE           CT FARMINGTON FOR CAMP  
  262  1133 Amanda Johnson          35:16 11:21 33 104/131  F  10/15   F3034  WETHERSFIELD         CT                      
  263  1529 Koy Sikhounmuang        36:12 11:40 31 105/131  F  11/15   F3034  SIMSBURY             CT                      
  264  1536 Sarah Shine             36:13 11:40 26 106/131  F  14/17   F2529  NEWINGTON            CT                      
  265  1402 Meghan Doherty          36:16 11:41 24 107/131  F  18/22   F2024  EAST HARTFORD        CT                      
  266  1539 Courtney Bovee          36:40 11:49 22 108/131  F  19/22   F2024  BERLIN               CT                      
  267  1397 Katelyn Philipchik      36:44 11:50 24 109/131  F  20/22   F2024  ROCKY HILL           CT                      
  268  1139 John Dedominicis        36:59 11:55 61 158/182  M   9/12   M6064  BERLIN               CT                      
  269  1131 Bob Davidson            37:07 11:57 83 159/182  M   1/2    M80+   CANTON               CT                      
  270  1176 Luther Miller           37:13 11:59 53 160/182  M  13/13   M5054  CHESHIRE             CT                      
  271  1111 Marvin Howard           37:16 12:00 76 161/182  M   1/1    M7579  AGAWAM               MA                      
  272  1129 Joe Rice                37:33 12:06 31 162/182  M  14/18   CLYDE  CROMWELL             CT                      
  273  1233 Marie McDonald          37:42 12:08 74 110/131  F   2/2    F7074  MATTITUCK            NY                      
  274  1228 Martin Morra            37:50 12:11 60 163/182  M  10/12   M6064  WATERBURY            CT                      
  275  1310 Lorilee Jeppesen        37:53 12:12 32 111/131  F  12/15   F3034  NEW BRITAIN          CT                      
  276  1257 Sandra Sylvester        37:53 12:12 32 112/131  F  13/15   F3034  PLAINVILLE           CT                      
  277  1143 Raymond Karpinski       37:55 12:13 61 164/182  M  11/12   M6064  MIDDLETOWN           CT                      
  278  1387 Megan Budnick           38:51 12:31 29 113/131  F  15/17   F2529  SOUTHINGTON          CT                      
  279  1409 Mark Mangelinkx         39:04 12:35 47 165/182  M  21/21   M4549  ROCKY HILL           CT                      
  280  1201 Tony Medeiros           39:32 12:44 81 166/182  M   2/2    M80+   WESTERLY             RI                      
  281  1532 Michael Madden, Jr.     41:15 13:17 31 167/182  M  15/18   CLYDE  WATERBURY            CT                      
  282  1146 Ronald Guralnick        41:40 13:25 63 168/182  M  12/12   M6064  WINSTED              CT                      
  283  1207 Sandy Wade              42:26 13:40 65 114/131  F   1/1    F6569  DURHAM               CT                      
  284  1443 Eric Shine              42:57 13:50 21 169/182  M  18/20   M2024  SPRINGFIELD          MA                      
  285  1530 Matt Ellis              42:57 13:50 21 170/182  M  19/20   M2024  ANSONIA              CT                      
  286  1260 Priya Bhatt             43:58 14:09 35 115/131  F   9/11   F3539  MIDDLETOWN           CT                      
  287  1347 Linda Shiffrin          46:39 15:01 59 116/131  F  13/13   F5559  BERLIN               CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  288  1348 Ray Mainville           46:39 15:01 71 171/182  M   3/3    M7074  BERLIN               CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  289  1447 Jodi Rhodes             46:51 15:05 32 117/131  F   3/6    ATHENA TOLLAND              CT                      
  290  1239 Iris Pagan              46:51 15:05 28 118/131  F   4/6    ATHENA MERIDEN              CT                      
  291  1369 Marika Semsettin        47:22 15:15 41 119/131  F  14/14   F4044  WEST HARTFORD        CT                      
  292  1407 Kristin Sitek           47:22 15:15 24 120/131  F  21/22   F2024  ELLINGTON            CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  293  1370 Erin Power              47:22 15:15 39 121/131  F  10/11   F3539  SOUTHINGTON          CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  294  1339 Cindy York              47:27 15:17 61 122/131  F   5/6    ATHENA NEWINGTON            CT                      
  295  1337 Barbara Kramer          47:27 15:17 62 123/131  F   3/3    F6064  NEWINGTON            CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  296  1450 Geoff Sabbagh           49:19 15:53 22 172/182  M  16/18   CLYDE  CROMWELL             CT                      
  297  1109 Alison Adelaja          49:20 15:53 24 124/131  F  22/22   F2024  HARTFORD             CT                      
  298  1406 Aaron Baral             49:21 15:53 21 173/182  M  17/18   CLYDE  WEST HARTFORD        CT                      
  299  1251 Sandra Miller           50:31 16:16 53 125/131  F   8/8    F5054  CHESHIRE             CT                      
  300  1345 Tim Maguire             50:47 16:21 38 174/182  M   7/9    M3539  SOUTHINGTON          CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  301  1312 Louis Russo             50:53 16:23 36 175/182  M   8/9    M3539  CROMWELL             CT                      
  302  1313 Vanessa Russo           50:54 16:23 32 126/131  F  14/15   F3034  CROMWELL             CT                      
  303  1121 Suzanne Gregorczyk      50:56 16:24 29 127/131  F  16/17   F2529  BRISTOL              CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  304  1122 Aaron Tate              50:58 16:24 29 176/182  M  20/21   M2529  BRISTOL              CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  305  1448 Ethan Rhodes            51:10 16:29  9 177/182  M   6/6    M-9    TOLLAND              CT                      
  306  1449 Thomas Rhodes           51:11 16:29 35 178/182  M   9/9    M3539  TOLLAND              CT                      
  307  1268 Bart Bovee              52:27 16:53 56 179/182  M  18/18   CLYDE  BERLIN               CT                      
  308  1371 Coleen Mosher           52:28 16:54 30 128/131  F  15/15   F3034  WEST HARTFORD        CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  309  1344 Tammy Maguire           52:29 16:54 36 129/131  F  11/11   F3539  SOUTHINGTON          CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  310  1127 Emily Fournier          56:08 18:04 27 130/131  F  17/17   F2529  SOUTH WINDSOR        CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  311  1403 Brian Zebarth           56:54 18:19 40 180/182  M  11/11   M4044  EAST HAMPTON         CT TEAM BLUMSHAPIRO     
  312  1123 Rebecca Acorn           56:54 18:19 30 131/131  F   6/6    ATHENA BEDFORD              NH                      
  313  1147 Kevin Guralnick       1:01:37 19:50 25 181/182  M  21/21   M2529  WINSTED              CT                      
  314  1148 Steven Guralnick      1:01:41 19:51 22 182/182  M  20/20   M2024  WINSTED              CT                      




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News