Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Xtreme Scramble 5K Series #1

Hartford, CT, June 20, 2013

[Complete Results | Overall Winners ]

Age Group Winners

                        MALE AGE GROUP:  9 - UNDER

    1 Sean Barkasy         8 MANCHESTER         CT   23:14 
    2 Vincent Sivo         8 ELLINGTON          CT   33:05 
    3 Noah Vince           7 SIMSBURY           CT   36:41 

                         MALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Adam Eurbin         13 EAST HAMPTON       CT   20:46 
    2 Nicholas Sivo       11 ELLINGTON          CT   27:38 
    3 Kyle Martin         12 ROCKY HILL         CT   34:47 

                         MALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Trent Blaszko       15 GLASTONBURY        CT   21:23 
    2 Kristian Lincoln    16 EAST BERLIN        CT   22:26 
    3 Albie Tebbetts      15 ELLINGTON          CT   22:32 

                         MALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Dan Thompson        20 TOLLAND            CT   21:01 
    2 Nick Doran          20 BELCHERTOWN        MA   22:25 
    3 Ronald Tsang        24 WEST HARTFORD      CT   27:17 

                         MALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Tim Goric           27 EAST HARTFORD      CT   19:52 
    2 Aj Fournier         27 EAST HARTFORD      CT   19:59 
    3 Jordan Pike         26 BLOOMFIELD         CT   20:39 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Andrew Klink        30 NEW LONDON         CT   20:52 
    2 Brian McClelland    30 LONGMEADOW         MA   22:10 
    3 Jordan Sypek        31 NEW BRITAIN        CT   22:25 

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Scott Hollister     38 GLASTONBURY        CT   22:18 
    2 Jonathan Stanizzi   36 COVENTRY           CT   22:38 
    3 Paul Marotto        39 SOUTH WINDSOR      CT   23:48 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Michael Cenci       43 UNIONVILLE         CT   20:18 
    2 Scott Luke          43 ENFIELD            CT   23:22 
    3 Chris Goglia        42 WEST HARTFORD      CT   24:25 


                         MALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Andrew Zyrek        45 MANCHESTER         CT   19:56 
    2 Kim Marchand        49 TORRINGTON         CT   20:23 
    3 Charles Ferry       49 SOUTHINGTON        CT   20:37 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Paul Potamianos     50 ELLINGTON          CT   20:32 
    2 David Protheroe     50 GLASTONBURY        CT   20:58 
    3 David Buono         51 UNIONVILLE         CT   21:15 

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Michael Rickaby     56 WEST HARTFORD      CT   21:19 
    2 Ken Erikson         55 SOUTH WINDSOR      CT   21:50 
    3 Brian Stemanowicz   55 SOUTHINGTON        CT   25:04 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Michael Langan      63 HARTFORD           CT   26:39 
    2 Darrell Netto       61 COLCHESTER         CT   27:36 
    3 Edward Yergeau      60 MANCHESTER         CT   29:02 

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69

    1 Tony Hollister      66 GLASTONBURY        CT   22:41 
    2 Ronald Bush         65 WEST HARTFORD      CT   23:44 
    3 Mike Picco          67 FEEDING HILLS      MA   30:57 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 74

    1 Malcolm McMillen    72 WETHERSFIELD       CT   36:49 

                         MALE AGE GROUP:  75 - 79


                        MALE AGE GROUP:  80 - OVER


                            CLYDESDALE CATEGORY
    1 Rich Pingel         35 GLASTONBURY        CT   22:49 
    2 Neil Young          31 NEW BRITAIN        CT   23:58 
    3 Jed Goski           33 SOUTHINGTON        CT   25:10 



                       FEMALE AGE GROUP:  9 - UNDER


                        FEMALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Bethany Makowski    14 WEST HARTLAND      CT   29:50 
    2 Gwenyth Ross        10 GLASTONBURY        CT   32:09 
    3 Sammy Morrow        10 ELLINGTON          CT   36:24 

                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Lauren Futtner      18 SOUTH WINDSOR      CT   28:13 
    2 Rachel Airoldi      17 TOLLAND            CT   32:45 
    3 Alyssa Thompson     17 TOLLAND            CT   36:05 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Kathryn Strong      23 CROMWELL           CT   24:17 
    2 Carolyn Vespa       21 HARTFORD           CT   24:40 
    3 Megan Potamianos    20 ELLINGTON          CT   26:13 

                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Kathe Snow          29 WINDSOR LOCKS      CT   23:08 
    2 Kristen Snow        29 WINDSOR LOCKS      CT   23:17 
    3 Regina Pleckaitis   29 PLAINVILLE         CT   23:18 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Allison Joanis      30                         23:59 
    2 Kerry Verdecchia    31 MERIDEN            CT   25:38 
    3 Jessica Cox         33 BROOKLINE          MA   25:48 

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Kelly Plunkett      35 HARTFORD           CT   24:03 
    2 Erin Androw         36 NORWICH            CT   25:59 
    3 Michelle McDade     37 TOLLAND            CT   26:51 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Caresse Amenta      42 HARTFORD           CT   24:03 
    2 Heather Labbe       43 SOUTH WINDSOR      CT   24:14 
    3 Lori Thompson       43 TOLLAND            CT   24:59 


                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Jeanne Corey        49 TORRINGTON         CT   23:23 
    2 Annamarie Beaulieu  48 PORTLAND           CT   24:21 
    3 Lisa Pierotti       46 WEST HARTFORD      CT   24:25 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Dani Kennedy        54 BOLTON             CT   23:25 
    2 Deb Fafard          50 MANCHESTER         CT   26:46 
    3 Maureen Callahan    51 NEWINGTON          CT   27:42 

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Cynthia Rook        55 WINDSOR            CT   28:48 
    2 Marie Simard        56 BURLINGTON         CT   30:04 
    3 Sandy Darcy         55 AVON               CT   30:40 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64


                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69


                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74


                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79


                       FEMALE AGE GROUP:  80 - OVER


                              ATHENA CATEGORY
    1 Kristin Nikodemski  29 MANCHESTER         CT   27:28 
    2 Allison Bowman      35 BARKHAMSTED        CT   27:39 
    3 Holly Oropeza       32 BRISTOL            CT   30:50 





My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News