Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

Will's Way 5K (CT13012JHP)

Plainfield, CT, July 20, 2013

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Hot Time.

Will's Way 5K (CT13012JHP)

Will's Way

5K (CT13012JHP)

Overall Finish List

July 20, 2013


Results by SNERRO (www.snerro.com) SNERRO,LLC
                                                                                                                Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Pace  
      1    Jeffrey Wadecki                   Ledyard  CT           808    30   M       1 Top Fin             16:36.9     16:36.9      5:21/M
      2    Michael Stadolnik                 Plainfield  Ct        632    39   M       1 30-39               17:41.0     17:41.8      5:42/M
      3    Christopher Helminski             Norwich  CT           792    19   M       1 19-29               18:01.4     18:01.4      5:49/M
      4    Jack Houlker                      Danielson  CT         575    32   M       2 30-39               18:26.0     18:26.8      5:57/M
      5    Jonathan Choiniere                Jewett City  CT       794    20   M       2 19-29               18:31.6     18:32.0      5:59/M
      6    Joe Siravo                        Boston  MA            654    24   M       3 19-29               18:56.6     18:57.2      6:07/M
      7    Christopher Spiker                Brooklyn  CT          788    21   M       4 19-29               19:13.8     19:14.2      6:12/M
      8    Kerri Ruffo                       Plainfield  Ct        737    16   F       1 13-18               19:16.8     19:16.8      6:13/M
      9    Brody Secore                      South Windsor  CT     687    21   M       5 19-29               19:39.4     19:39.9      6:20/M
     10    Trevor Frizzell                   Hampton  CT           724    14   M       1 13-18               20:28.8     20:30.3      6:37/M
     11    John Lorange                      Plainfield  Ct        735    18   M       2 13-18               20:32.2     20:36.8      6:39/M
     12    Greg Paul                         Middletown  CT        719    30   M       3 30-39               20:36.5     20:38.7      6:39/M
     13    Jason Schumacher                  Wolcott  CT           651    35   M       4 30-39               20:41.9     20:42.8      6:41/M
     14    Fred Levesque                     Jewett City  CT       597    14   M       3 13-18               20:45.0     20:46.2      6:42/M
     15    Jesse Collins                     Danielson  CT         760    33   M       5 30-39               20:46.4     20:48.2      6:43/M
     16    Bradley Beausoleil                Plainfield  Ct        686    22   M       6 19-29               20:50.5     20:50.9      6:43/M
     17    Chris Berube                      Plainfield  Ct        904    34   M       6 30-39               20:51.7     20:53.7      6:44/M
     18    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT          587    62   M       1 60-69               21:02.0     21:02.7      6:47/M
     19    Brandon Mehlinger                 Jewett City  CT       607    13   M       4 13-18               21:06.2     21:07.2      6:49/M
     20    Daniel Wolfburg                   Brooklyn  CT          738    23   M       7 19-29               21:40.6     21:45.5      7:01/M
     21    Corey King                        Danielson  CT         590    17   M       5 13-18               21:52.8     21:52.8      7:03/M
     22    James Saritelli                   Danielson  CT         652    17   M       6 13-18               21:55.5     21:55.5      7:04/M
     23    Marcy Withington                  Jewett City  CT       858    43   F       1 40-49               21:55.2     21:56.5      7:05/M
     24    Jason Staskivitch                 Plainfield  Ct        817    35   M       7 30-39               22:00.8     22:02.4      7:06/M
     25    Michael Giza                      Colchester  CT        565    56   M       1 50-59               22:05.1     22:07.6      7:08/M
     26    Matthew Hall                      Charlton  MA          771    43   M       1 40-49               22:07.5     22:10.4      7:09/M
     27    Ben Burdick                       Plainfield  Ct        799    46   M       2 40-49               22:17.8     22:17.8      7:11/M
     28    Andrew Disaia                     Sterling  CT          786    16   M       7 13-18               22:26.9     22:26.9      7:14/M
     29    Mark Difranco                     Foster  RI            816    58   M       2 50-59               22:30.4     22:33.0      7:16/M
     30    Gene Michael Deary                Brooklyn  CT          681    50   M       3 50-59               22:35.9     22:37.6      7:18/M
     31    Robert Duval                      Wauregan  CT          714    49   M       3 40-49               22:32.1     22:39.8      7:18/M
     32    Steve Benoit                      Westport  CT          822    60   M       2 60-69               22:42.3     22:44.2      7:20/M
     33    Dan Cady                          Brooklyn  CT          775    33   M       8 30-39               22:42.7     22:45.8      7:20/M
     34    Alexa Palasky                     Jewett City  CT       622    21   F       1 19-29               23:00.2     23:10.0      7:28/M
     35    Billy Mossberg                    Jewett City  CT       718    18   M       8 13-18               23:18.5     23:20.2      7:32/M
     36    Courtney Lefevre                  Plainfield  Ct        736    25   F       2 19-29               23:23.7     23:28.4      7:34/M
     37    Chris Ladyga                      Jewett City  CT       593    34   M       9 30-39               23:35.1     23:36.3      7:37/M
     38    Zachary James                     Plainfield  Ct        795    19   M       8 19-29               23:41.6     23:42.5      7:39/M
     39    Paul Andruskrewicz                Preston  CT           729    54   M       4 50-59               23:45.3     23:49.6      7:41/M
     40    Roger Morrissette                 Dayville  CT          604    56   M       5 50-59               23:49.1     23:50.8      7:41/M
     41    Donald Frechette                  Pomfret Center  CT    708    43   M       4 40-49               24:00.7     24:01.7      7:45/M
     42    Nick Laforte                      Plainfield  Ct        856    25   M       9 19-29               24:02.1     24:07.0      7:47/M
     43    Rich Baber                        Glastonbury  CT       930    63   M       3 60-69               24:05.6     24:10.2      7:48/M
     44    Peter Trafaconda                  Moosup  CT            779    40   M       5 40-49               23:59.8     24:13.1      7:49/M
     45    Mark Irons                        Plainfield  Ct        854    39   M      10 30-39               24:05.1     24:13.9      7:49/M
     46    Trent Raymond                     Plainfield  Ct        733    14   M       9 13-18               24:10.5     24:19.2      7:51/M
     47    Marc Cerrone                      Pomfret Center  CT    850    43   M       6 40-49               24:16.6     24:20.1      7:51/M
     48    Bryce Dietz                       Jewett City  CT       936    35   M      11 30-39               23:54.2     24:22.9      7:52/M
     49    Chris Rizer                       Plainfield  Ct        717    37   M      12 30-39               24:16.8     24:27.4      7:53/M
     50    Beth Johnson                      Lebanon  CT           586    33   F       1 30-39               24:21.9     24:29.7      7:54/M
     51    Valerie Shippee                   Moosup  CT            648    38   F       2 30-39               24:42.8     24:52.2      8:01/M
     52    Dustin Yaworski                   Plainfield  Ct        693    20   M      10 19-29               24:58.2     25:03.2      8:05/M
     53    Katie Carleson                    Plainfield  Ct        787    10   F       1  1-12               25:03.4     25:09.1      8:07/M
     54    Cassie Carleson                   Plainfield  Ct        769    10   F       2  1-12               25:05.1     25:09.8      8:07/M
     55    Shawn Miller                      Southbridge  MA       812    31   M      13 30-39               25:14.8     25:27.2      8:13/M
     56    Jeff Hooper                       Norwich  CT           574    33   M      14 30-39               25:09.9     25:28.3      8:13/M
     57    Jacob Sylvestre                   Moosup  CT            835    18   M      10 13-18               25:14.2     25:30.0      8:14/M
     58    Stephen Wetherell                 Brooklyn  CT          805    13   M      11 13-18               25:31.2     25:35.4      8:15/M
     59    Marcel Denomme                    Dayville  CT          935    41   M       7 40-49               25:28.1     25:36.3      8:15/M
     60    Carl Mailhot                      Norwich  CT           722    58   M       6 50-59               25:28.9     25:38.0      8:16/M
     61    Adam Bumpus                       Moosup  CT            674    34   M      15 30-39               25:43.5     25:46.0      8:19/M
     62    Tyson Malek                       Pomfret Center  CT    793    27   M      11 19-29               25:36.1     25:46.5      8:19/M
     63    Spring Cole                       Danielson  CT         713    48   F       2 40-49               25:38.1     25:48.4      8:19/M
     64    Eric Johnson                      Sterling  CT          764    34   M      16 30-39               25:48.1     25:50.6      8:20/M
     65    Suzette Reading                   Columbia  CT          849    40   F       3 40-49               25:51.0     25:56.5      8:22/M
     66    Brian Gervais                     Plainfield  Ct        553    38   M      17 30-39               25:58.7     26:00.9      8:23/M
     67    Marcus Lewis                      Moosup  CT            731    15   M      12 13-18               25:54.3     26:03.0      8:24/M
     68    Thomas Palasky                    Jewett City  CT       618    51   M       7 50-59               26:00.4     26:10.3      8:26/M
     69    Brian Walker                      Monroe  CT            798    60   M       4 60-69               26:18.0     26:27.1      8:32/M
     70    Lauren Bradford                   Bozrah  CT            842    27   F       3 19-29               26:22.8     26:30.1      8:33/M
     71    Way Hedding                       Niantic  CT           730    63   M       5 60-69               26:30.4     26:32.4      8:34/M
     72    Lauren Elmy                       Colchester  CT        754    18   F       2 13-18               26:10.3     26:38.0      8:35/M
     73    John Colberg                      Colchester  CT        723    34   M      18 30-39               26:18.9     26:39.7      8:36/M
     74    Ethan MacLelland                  Moosup  CT            611    12   M       1  1-12               26:31.4     26:46.2      8:38/M
     75    Jeff Graley                       Plainfield  Ct        568    48   M       8 40-49               26:41.0     26:48.0      8:39/M
     76    Krista Dodge                      Plainfield  Ct        938    33   F       3 30-39               26:35.3     26:49.4      8:39/M
     77    Rob Schmidt                       Moosup  CT            650    33   M      19 30-39               26:34.2     26:54.1      8:41/M
     78    Carson Belisle                    Plainfield  Ct        901     9   M       2  1-12               26:55.6     26:57.4      8:42/M
     79    Michael Fishlock                  Moosup  CT            942    42   M       9 40-49               26:55.0     27:06.4      8:45/M
     80    Tracey Gendron                    Sterling  CT          847    41   F       4 40-49               26:37.5     27:11.5      8:46/M
     81    Mike Cwynar                       Plainfield  Ct        933    45   M      10 40-49               27:06.0     27:14.3      8:47/M
     82    Paul Ladd                         Jewett City  CT       843    44   M      11 40-49               27:12.0     27:15.4      8:47/M
     83    Ladd Matthew                      Jewett City  CT       845    10   M       3  1-12               27:11.7     27:15.5      8:47/M
     84    Eric Sirois                       Plainfield  Ct        838    34   M      20 30-39               27:08.2     27:16.3      8:48/M
     85    Roger Isaac                       Danielson  CT         582    58   M       8 50-59               27:04.0     27:25.4      8:51/M
     86    Annmarie Fitzsimmons              West Springfield  M   946    50   F       1 50-59               27:16.1     27:26.9      8:51/M
     87    Amanda Tavis                      Waterford             661    27   F       4 19-29               27:19.8     27:29.4      8:52/M
     88    Brian Andstrom                    Plainfield  Ct        918    57   M       9 50-59               27:18.9     27:29.9      8:52/M
     89    Caitlyn Walker                    Plainfield  Ct        804    19   F       5 19-29               27:14.9     27:29.9      8:52/M
     90    Julie Caouette                    Brooklyn  CT          818    54   F       2 50-59               27:27.7     27:37.6      8:55/M
     91    Mackenzie Goebel                  Moosup  CT            751    18   F       3 13-18               27:27.3     27:43.3      8:56/M
     92    Dennis Goebel                     Moosup  CT            753    45   M      12 40-49               27:27.3     27:44.3      8:57/M
     93    Heather Hine                      Preston  CT           577    32   F       4 30-39               27:39.9     27:45.6      8:57/M
     94    Russell Taylor                    Norwich  CT           839    50   M      10 50-59               27:42.6     27:49.0      8:58/M
     95    Jeanne Harrington                 Canterbury  CT        571    32   F       5 30-39               27:39.8     27:51.4      8:59/M
     96    Bryan Albee                       Danielson  CT         919    14   M      13 13-18               27:52.7     27:56.9      9:01/M
     97    Cory Britt                        Voluntown  CT         725    15   M      14 13-18               27:45.1     27:58.8      9:01/M
     98    Jason Sweet                       Moosup  CT            800    13   M      15 13-18               27:58.2     28:02.1      9:03/M
     99    Nichole Danis                     Canterbury  CT        848    37   F       6 30-39               27:48.9     28:03.7      9:03/M
    100    Cara Treadway                     Tampa  FL             672    37   F       7 30-39               27:49.3     28:04.2      9:03/M
                                                                                                                Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Pace  
    101    Manuel Simas                      Hope Valley  RI       766    22   M      12 19-29               27:34.1     28:04.5      9:03/M
    102    Michele Geragotelis               Plainfield  Ct        561    35   F       8 30-39               27:51.0     28:05.4      9:04/M
    103    Tyler Beauchesne                  Sterling  CT          755    18   M      16 13-18               27:38.5     28:06.0      9:04/M
    104    Tim Thompson                      Voluntown  CT         659    32   M      21 30-39               27:48.5     28:06.5      9:04/M
    105    Oretana Cela                      Norwich  CT           716    24   F       6 19-29               28:05.9     28:10.3      9:05/M
    106    Jessica Morrissette               Dayville  CT          603    23   F       7 19-29               28:13.0     28:21.4      9:09/M
    107    Ryan Sylvestre                    Plainfield  Ct        823    17   M      17 13-18               28:07.5     28:21.8      9:09/M
    108    Josh Robichaud                    Danielson  CT         631    14   M      18 13-18               28:25.9     28:29.7      9:11/M
    109    Andrew Chappell                   Dayville  CT          821    13   M      19 13-18               28:28.7     28:32.5      9:12/M
    110    Roy Alday                         Plainfield  Ct        846    44   M      13 40-49               28:07.2     28:37.6      9:14/M
    111    Jenifer Raymond                   Putnam  CT            625    34   F       9 30-39               28:28.1     28:38.7      9:14/M
    112    Anthony Nardecchia                Northford  CT         857    36   M      22 30-39               28:31.9     28:45.2      9:16/M
    113    Kathy Roosa                       Waterbury  CT         774    53   F       3 50-59               28:47.5     28:52.4      9:19/M
    114    Jason Walton                      Sterling  CT          841    13   M      20 13-18               28:48.7     28:52.6      9:19/M
    115    Akaya McElveen                    Waterbury  CT         688    21   F       8 19-29               28:45.6     28:54.9      9:19/M
    116    Scott Rice                        Canterbury  CT        628    37   M      23 30-39               28:54.5     29:06.6      9:23/M
    117    Nina Bumpus                       Moosup  CT            673    33   F      10 30-39               29:03.7     29:07.9      9:24/M
    118    Brandon Chance                    Voluntown  CT         814    30   M      24 30-39               28:54.8     29:17.4      9:27/M
    119    Josh Pothier                      Moosup  CT            825    37   M      25 30-39               29:21.2     29:27.2      9:30/M
    120    Villian Bumpus                    North Grosvenordale   777    30   F      11 30-39               29:24.1     29:27.5      9:30/M
    121    Mark Grillo                       Plainfield  Ct        570    40   M      14 40-49               29:20.3     29:28.0      9:30/M
    122    Jack Pothier                      Moosup  CT            824     8   M       4  1-12               29:22.5     29:28.1      9:30/M
    123    David Lapham                      Sterling  CT          834    35   M      26 30-39               29:20.8     29:33.4      9:32/M
    124    Ian Gamboa                        Plainfield  Ct        706    15   M      21 13-18               29:46.6     29:54.1      9:39/M
    125    Nate Duval                        Wauregan  CT          715    18   M      22 13-18               29:47.3     29:55.2      9:39/M
    126    Tammy Wood                        East Killingly  CT    809    32   F      12 30-39               29:35.4     29:56.0      9:39/M
    127    Michelle Schumacher               Wolcott  CT           638    33   F      13 30-39               29:54.4     29:59.5      9:40/M
    128    Jennifer Lamoureux                Sterling  CT          595    44   F       5 40-49               29:48.3     30:01.8      9:41/M
    129    Rodney Young                      Moosup  CT            791    46   M      15 40-49               29:48.5     30:02.0      9:41/M
    130    Samantha Rizer                    Hampton  CT           627    26   F       9 19-29               29:38.4     30:05.1      9:42/M
    131    Kevin Pimental                    Moosup  CT            621    47   M      16 40-49               30:08.2     30:10.5      9:44/M
    132    Susan Stengel                     Billerica  MA         644    49   F       6 40-49               30:13.3     30:20.3      9:47/M
    133    Meagan Doroshevich                Plainfield  Ct        830    20   F      10 19-29               30:00.5     30:21.0      9:47/M
    134    David Gilles                      Nashua  NH            554    30   M      27 30-39               29:55.0     30:22.3      9:48/M
    135    Maria Smith                       Brooklyn  CT          635    51   F       4 50-59               30:19.9     30:26.0      9:49/M
    136    Rick Lheureux                     Moosup  CT            598    55   M      11 50-59               30:25.8     30:36.9      9:52/M
    137    Christina Stadolnik               Plainfield  Ct        633    37   F      14 30-39               30:20.4     30:38.6      9:53/M
    138    Jordanna Slebeda                  Moosup  CT            703    27   F      11 19-29               30:24.1     30:43.9      9:55/M
    139    Kirstin Labonte                   Plainfield  Ct        676    23   F      12 19-29               30:38.7     30:52.9      9:57/M
    140    Ronald Gale                       Norwich  CT           552    77   M       1 70-99               30:50.9     30:54.2      9:58/M
    141    Amy Gromek                        Jewett City  CT       556    42   F       7 40-49               30:47.1     30:54.5      9:58/M
    142    Kevin Belisle                     Plainfield  Ct        903    39   M      28 30-39               30:56.4     30:58.5      9:59/M
    143    Karley Belisle                    Plainfield  Ct        902     9   F       3  1-12               30:57.3     30:59.0     10:00/M
    144    Joann Graser                      Moosup  CT            569    37   F      15 30-39               30:40.9     31:06.1     10:02/M
    145    George Sylvestre                  Moosup  CT            657    44   M      17 40-49               30:53.1     31:07.8     10:02/M
    146    Andy Hegedus                      Princeton  NJ         820    41   M      18 40-49               30:53.2     31:08.3     10:03/M
    147    Angela Nardecchia                 Northford  CT         828    34   F      16 30-39               30:59.5     31:12.8     10:04/M
    148    Bronwen Seaman                    Plainfield  Ct        747    26   F      13 19-29               31:11.8     31:15.5     10:05/M
    149    Aidan Skaling                     Sterling  CT          645    13   M      23 13-18               31:12.5     31:16.7     10:05/M
    150    William Wolpbury                  Brooklyn  CT          711    23   M      13 19-29               31:08.7     31:17.2     10:05/M
    151    Elle Jordyn Goslin                Plainfield  Ct        710    19   F      14 19-29               31:08.4     31:17.4     10:05/M
    152    Margaret Goslin                   Plainfield  Ct        709    39   F      17 30-39               31:10.0     31:19.3     10:06/M
    153    Sarah Thompson                    Voluntown  CT         660    30   F      18 30-39               31:12.2     31:30.6     10:10/M
    154    Kelly Ellison                     Dayville  CT          790    47   F       8 40-49               31:09.3     31:32.1     10:10/M
    155    Jennifer Stachowiak               Windham  CT           640    32   F      19 30-39               31:31.6     31:35.6     10:11/M
    156    Mike Porter                       Plainfield  Ct        861    50   M      12 50-59               31:14.0     31:37.7     10:12/M
    157    Michelle Lyons                    Plainfield  Ct        602    34   F      20 30-39               31:30.3     31:41.8     10:13/M
    158    Jason Lyons                       Plainfield  Ct        601    34   M      29 30-39               31:30.0     31:42.5     10:14/M
    159    Sandy Ladyga                      Jewett City  CT       594    37   F      21 30-39               31:38.9     31:46.9     10:15/M
    160    Tracy Fish                        Canterbury  CT        945    53   M      13 50-59               31:40.7     31:49.4     10:16/M
    161    Del McCartney                     Voluntown  CT         864    46   M      19 40-49               31:46.0     31:52.0     10:17/M
    162    Joe Adams                         Pawcatuck  CT         797    56   M      14 50-59               31:48.9     31:54.8     10:17/M
    163    Brenda Vincent                    Canterbury  CT        667    51   F       5 50-59               31:52.8     31:59.4     10:19/M
    164    Jacqueline Lorange                Plainfield  Ct        829    20   F      15 19-29               31:39.8     32:00.7     10:19/M
    165    Jacqueline Booth                  Brooklyn  CT          928    52   F       6 50-59               31:49.1     32:07.2     10:22/M
    166    Nicole Silveira                   Plainfield  Ct        692    20   F      16 19-29               31:57.3     32:12.5     10:23/M
    167    Dylan Yaworksi                    Plainfield  Ct        694    20   M      14 19-29               31:57.5     32:13.1     10:24/M
    168    Bill Fitzsimmons                  West Springfield  M   551    52   M      15 50-59               31:49.2     32:13.6     10:24/M
    169    Amanda Berard                     Plainfield  Ct        831    57   F       7 50-59               32:02.1     32:14.4     10:24/M
    170    Elizabeth Gagnon                  Norwich  CT           559    32   F      22 30-39               31:58.9     32:15.3     10:24/M
    171    Eric McCormack                    Jewett City  CT       697    44   M      20 40-49               32:08.3     32:15.3     10:24/M
    172    Kaleigh Ligus                     Plainfield  Ct        599    20   F      17 19-29               32:00.4     32:17.5     10:25/M
    173    Cadey McCormack                   Jewett City  CT       698    15   F       4 13-18               32:15.4     32:22.0     10:26/M
    174    Brook McCormack                   Jewett City  CT       699    12   F       4  1-12               32:15.6     32:22.5     10:26/M
    175    Amy Arnio                         Canterbury  CT        922    33   F      23 30-39               32:13.9     32:31.5     10:29/M
    176    Jara Zerull                       Terryville  CT        811    31   F      24 30-39               32:10.3     32:34.1     10:30/M
    177    Laura McGonagle                   Voluntown  CT         675    49   F       9 40-49               32:10.3     32:38.4     10:32/M
    178    Bruce Grisafe                     Salem  CT             770    59   M      16 50-59               32:22.2     32:41.1     10:33/M
    179    Kellie Jessel                     Jewett City  CT       583    39   F      25 30-39               32:35.9     32:42.2     10:33/M
    180    Erika Cox                         Wauregan  CT          855    29   F      18 19-29               32:25.7     32:49.2     10:35/M
    181    Valerie Laphan                    Sterling  CT          558    33   F      26 30-39               32:37.1     32:49.3     10:35/M
    182    David Messier                     Bozrah  CT            613    33   M      30 30-39               32:33.5     32:52.2     10:36/M
    183    Kerri Coughlin                    Jewett City  CT       932    26   F      19 19-29               32:42.3     32:54.3     10:37/M
    184    Chris Coughlin                    Jewett City  CT       931    50   M      17 50-59               32:41.8     32:54.4     10:37/M
    185    Elaine Beckwith                   Jewett City  CT       929    52   F       8 50-59               32:58.5     33:04.6     10:40/M
    186    Lorelle Brown                     Plainfield  Ct        907    43   F      10 40-49               32:55.6     33:06.1     10:41/M
    187    Cheyenne Andrews                  Sterling  CT          704    16   F       5 13-18               33:01.4     33:10.7     10:42/M
    188    Julie Azzinaro                    Westerly  RI          767    20   F      20 19-29               32:41.0     33:11.5     10:42/M
    189    Chris Weir                        Baltic  CT            685    13   M      24 13-18               32:45.0     33:14.1     10:43/M
    190    Kris Adams                        Canterbury  CT        924    33   M      31 30-39               32:51.5     33:14.4     10:43/M
    191    Leonard Grasd                     Moosup  CT            819    40   M      21 40-49               32:51.7     33:16.3     10:44/M
    192    Michele Demicco                   Jewett City  CT       833    31   F      27 30-39               32:59.3     33:27.3     10:47/M
    193    Katelyn Morrissette               Dayville  CT          609    20   F      21 19-29               33:22.4     33:31.2     10:49/M
    194    Stephen Graham                    Moosup  CT            567    40   M      22 40-49               33:15.6     33:31.3     10:49/M
    195    William Eagle                     Plainfield  Ct        680    11   M       5  1-12               33:27.6     33:32.7     10:49/M
    196    Dawn Bates                        Plainfield  Ct        950    45   F      11 40-49               33:11.0     33:33.4     10:49/M
    197    Nancy Szruba                      Moosup  CT            658    44   F      12 40-49               33:13.4     33:36.2     10:50/M
    198    Carrie Graham                     Moosup  CT            566    36   F      28 30-39               33:32.1     33:46.7     10:54/M
    199    Amy Botello                       Jewett City  CT       832    37   F      29 30-39               33:19.7     33:47.6     10:54/M
    200    Sheri Salpietro                   Jewett City  CT       646    35   F      30 30-39               33:31.3     33:49.1     10:55/M
                                                                                                                Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Pace  
    201    Eliezer Salpietro                 Jewett City  CT       641    12   M       6  1-12               33:32.3     33:49.1     10:55/M
    202    Amy Bogert                        Hamden  CT            926    29   F      22 19-29               33:32.8     33:50.7     10:55/M
    203    Richard Zbrozek                   Berlin  CT            827    66   M       6 60-69               33:51.7     33:54.1     10:56/M
    204    Beth Lyon                         Groton  CT            796    50   F       9 50-59               34:01.2     34:07.8     11:00/M
    205    T J Wadecki                       Ledyard  CT           712    32   M      32 30-39               34:00.2     34:09.9     11:01/M
    206    Kathryn Wyland                    North Franklin  CT    746    17   F       6 13-18               34:06.2     34:10.1     11:01/M
    207    Stephanie Corey                   Danielson  CT         910    25   F      23 19-29               34:09.4     34:15.7     11:03/M
    208    Elizabeth Wyland                  Voluntown  CT         748    13   F       7 13-18               34:21.5     34:25.0     11:06/M
    209    Joshua Schumacher                 Wolcott  CT           649    11   M       7  1-12               34:24.9     34:30.5     11:08/M
    210    Annamaria Colburn                 Jewett City  CT       911    55   F      10 50-59               34:26.9     34:37.0     11:10/M
    211    Lucas Eagle                       Plainfield  Ct        683    09   M       8  1-12               34:36.4     34:42.0     11:12/M
    212    Todd Eagle                        Plainfield  Ct        684    42   M      23 40-49               34:45.9     34:51.8     11:15/M
    213    Michelle Blain                    Pomfret Center  CT    948    34   F      31 30-39               34:30.6     34:53.0     11:15/M
    214    Julie Taylor                      Moosup  CT            859    29   F      24 19-29               34:31.7     34:53.5     11:15/M
    215    Bryan Rogers                      Westerly  RI          826    44   M      24 40-49               34:51.2     35:03.0     11:18/M
    216    Leilani Laroco Chance             Voluntown  CT         815    33   F      32 30-39               34:43.2     35:04.7     11:19/M
    217    Kelley Shawchuk                   Westerly  RI          784    20   F      25 19-29               34:47.4     35:16.6     11:23/M
    218    Cynthia Ayers                     Thompson  CT          813    29   F      26 19-29               35:11.1     35:24.3     11:25/M
    219    Ronald Albee                      Danielson  CT         920    73   M       2 70-99               35:08.1     35:26.2     11:26/M
    220    Matthew Dunbek                    Queensbury  NY        852    11   M       9  1-12               35:32.0     36:03.8     11:38/M
    221    Stephanie Gamboa                  Plainfield  Ct        705    37   F      33 30-39               36:01.3     36:09.8     11:40/M
    222    Peter Wetherell                   Brooklyn  CT          801    51   M      18 50-59               35:57.7     36:10.7     11:40/M
    223    Jarod Denomme                     Sterling  CT          937    15   M      25 13-18               36:09.1     36:16.7     11:42/M
    224    Richard Denomme                   Sterling  CT          934    48   M      25 40-49               36:09.9     36:16.7     11:42/M
    225    Erin Fish                         Canterbury  CT        944    20   F      27 19-29               36:07.6     36:36.1     11:48/M
    226    Lisa Faucher                      North Grosvenordale   840    55   F      11 50-59               36:13.3     36:41.2     11:50/M
    227    Irenel Fishlock                   Moosup  CT            941    13   F       8 13-18               36:38.9     36:42.9     11:50/M
    228    Sarah Larned                      Moosup  CT            749    13   F       9 13-18               36:39.7     36:43.0     11:51/M
    229    Shannon Skaling                   Sterling  CT          643    35   F      34 30-39               36:21.8     36:44.0     11:51/M
    230    Michelle Barber                   Moosup  CT            947    33   F      35 30-39               36:43.0     37:01.5     11:56/M
    231    Alysyn Mullen                     Jewett City  CT       610    42   F      13 40-49               36:43.3     37:03.3     11:57/M
    232    Scott Tarbox                      Canterbury  CT        863    22   M      15 19-29               36:43.0     37:12.0     12:00/M
    233    Darilyn Tarbox                    Canterbury  CT        862    47   F      14 40-49               36:43.7     37:12.4     12:00/M
    234    David Lewis                       Dayville  CT          691    41   M      26 40-49               36:40.9     37:14.8     12:01/M
    235    Peyton Prior                      Preston  CT           623    12   M      10  1-12               37:14.0     37:18.9     12:02/M
    236    Clive Prior                       Preston  CT           620    52   M      19 50-59               37:13.2     37:19.2     12:02/M
    237    Jill Schmidt                      Moosup  CT            647    33   F      36 30-39               37:01.4     37:20.1     12:03/M
    238    Katie Moors                       Moosup  CT            768    25   F      28 19-29               36:53.4     37:22.8     12:03/M
    239    Jeff Brental ???                  East Haddam  CT       762    39   M      33 30-39               36:53.4     37:22.8     12:03/M
    240    Matthew Weidner                   Canterbury  CT        806    38   M      34 30-39               37:13.6     37:38.6     12:08/M
    241    Charlene Marshall                 Moosup  CT            606    39   F      37 30-39               37:40.2     37:51.3     12:13/M
    242    Bryce Carchidi                    Sterling  CT          837    10   M      11  1-12               37:23.2     37:54.7     12:14/M
    243    Michael Carchiddi                 Sterling  CT          776    37   M      35 30-39               37:23.5     37:55.0     12:14/M
    244    Melissa Delaney                   Moosup  CT            700    39   F      38 30-39               37:43.7     37:59.7     12:15/M
    245    Kelsey Trubia                     Westerly  RI          783    20   F      29 19-29               37:32.0     38:02.8     12:16/M
    246    Kerri Shawchuk                    Westerly  RI          772    22   F      30 19-29               37:33.7     38:03.0     12:16/M
    247    Michelle St.cyr                   Sterling  CT          642    41   F      15 40-49               37:44.7     38:04.2     12:17/M
    248    Laura Kreger                      Sterling  CT          591    41   F      16 40-49               37:58.8     38:06.9     12:17/M
    249    Christopher Collins               Jewett City  CT       916    36   M      36 30-39               37:45.4     38:07.1     12:18/M
    250    Jackson Collins                   Jewett City  CT       909     7   M      12  1-12               37:45.5     38:07.2     12:18/M
    251    Erin Williams                     Moosup  CT            671    32   F      39 30-39               37:48.7     38:11.0     12:19/M
    252    Geraldine Palonen                 Canterbury  CT        616    70   F       1 70-99               37:47.9     38:15.6     12:20/M
    253    Victoria Beaudoin                 Norwich  CT           720    16   F      10 13-18               38:07.7     38:39.0     12:28/M
    254    Gina Beaudoin                     Norwich  CT           721    47   F      17 40-49               38:07.8     38:39.1     12:28/M
    255    Gina Guertin                      Thompson  CT          555    35   F      40 30-39               38:37.8     38:48.7     12:31/M
    256    John Disaia                       Sterling  CT          785    46   M      27 40-49               38:33.0     38:51.7     12:32/M
    257    Regina Nayman                     Sterling  CT          615     9   F       5  1-12               38:34.0     38:55.6     12:33/M
    258    Patricia Paquette                 Plainfield  Ct        624    44   F      18 40-49               38:34.8     38:56.3     12:34/M
    259    Talia Moretti                     Boston  MA            614    24   F      31 19-29               38:38.6     38:59.8     12:35/M
    260    Diana Keenan                      Dayville  CT          589    35   F      41 30-39               38:52.8     39:04.3     12:36/M
    261    Kaye Jakan                        Baltic  CT            585    35   F      42 30-39               39:06.1     39:36.6     12:46/M
    262    Carrie Taylor                     Norwich  CT           664    31   F      43 30-39               39:37.3     40:02.9     12:55/M
    263    Brent Simeon                      Niantic  CT           741    13   M      26 13-18               39:55.9     40:26.5     13:03/M
    264    Dwayne Britt                      Voluntown  CT         906    46   M      28 40-49               40:11.2     40:31.2     13:04/M
    265    Aaron Hogue                       Sterling  CT          756    31   M      37 30-39               40:12.5     40:33.2     13:05/M
    266    Casaundra Hogue                   Sterling  CT          757    28   F      32 19-29               40:14.9     40:35.6     13:05/M
    267    Darlene Hill                      Plainfield  Ct        578    52   F      12 50-59               40:29.8     40:46.3     13:09/M
    268    Maddie Bates                      Putnam  CT            781    15   F      11 13-18               40:46.2     40:49.2     13:10/M
    269    Hayden Gedney                     Moosup  CT            765     8   M      13  1-12               40:45.1     41:01.6     13:14/M
    270    Jennifer Worsman                  Norwich  CT           836    41   F      19 40-49               40:41.1     41:04.4     13:15/M
    271    Charles Carpenter                 Jewett City  CT       914    29   M      16 19-29               40:39.9     41:06.8     13:15/M
    272    Holly Gedney                      Moosup  CT            763    36   F      44 30-39               40:51.3     41:07.8     13:16/M
    273    Heather Ramanski                  Norwich  CT           758    41   F      20 40-49               40:58.3     41:22.7     13:21/M
    274    Brenda Button                     Canterbury  CT        908    47   F      21 40-49               40:58.9     41:23.3     13:21/M
    275    Nina Marco                        Jewett City  CT       773    57   F      13 50-59               41:07.0     41:39.5     13:26/M
    276    Tyler Zurowski                    Plainfield  Ct        696    11   M      14  1-12               41:30.2     41:54.7     13:31/M
    277    Lauren Voelker                    Waterford             690    26   F      33 19-29               41:53.7     42:20.1     13:39/M
    278    Molly Arnio                       Canterbury  CT        923    30   F      45 30-39               42:20.3     42:37.8     13:45/M
    279    Tammi Veit                        Jewett City  CT       665    46   F      22 40-49               42:40.4     42:53.7     13:50/M
    280    Joni Weglein                      Canterbury  CT        803    48   F      23 40-49               42:48.2     43:14.5     13:57/M
    281    Rose Kimlingen                    Canterbury  CT        588    47   F      24 40-49               42:49.1     43:14.7     13:57/M
    282    Barbara Seagraves                 Jewett City  CT       653    49   F      25 40-49               42:58.8     43:18.7     13:58/M
    283    Hayley Kuhn                       North Grosvenordale   778    10   F       6  1-12               43:18.0     43:21.0     13:59/M
    284    Brandylynn Turner                 Moosup  CT            663    35   F      46 30-39               43:05.8     43:25.8     14:00/M
    285    Denise King                       Danielson  CT         744    47   F      26 40-49               43:20.2     43:35.8     14:04/M
    286    Michelle Pion                     Danielson  CT         745    46   F      27 40-49               43:20.2     43:35.8     14:04/M
    287    Michael Meehan                    Canterbury  CT        728    44   M      29 40-49               43:11.5     43:40.4     14:05/M
    288    Crystal Hill                      Plainfield  Ct        573    28   F      34 19-29               43:33.3     43:50.3     14:08/M
    289    Alex Keefe                        Quinebaug  CT         677    21   M      17 19-29               43:32.6     43:54.6     14:10/M
    290    Rebecca Szruba                    Moosup  CT            761    16   F      12 13-18               43:33.7     43:56.9     14:10/M
    291    Nathan Green                      Brooklyn  CT          679    23   M      18 19-29               43:34.6     43:56.9     14:10/M
    292    Victoria MacLellard               Moosup  CT            844    16   F      13 13-18               43:33.6     43:57.3     14:11/M
    293    Payne Bates                       Putnam  CT            780    13   M      27 13-18               43:56.4     43:59.4     14:11/M
    294    Kathleen Goebel                   Moosup  CT            752    44   F      28 40-49               43:45.9     44:02.3     14:12/M
    295    Nicole Labrecque                  Jewett City  CT       592    31   F      47 30-39               43:42.4     44:07.4     14:14/M
    296    Faith Ludwig                      Thurmont  MD          600    30   F      48 30-39               43:42.6     44:07.8     14:14/M
    297    Lisa Meehan                       Canterbury  CT        727    42   F      29 40-49               43:40.0     44:08.2     14:14/M
    298    Madeline Whitten                  Canterbury  CT        726    12   F       7  1-12               43:40.8     44:08.3     14:14/M
    299    Heather Begin                     Plainfield  Ct        927    32   F      49 30-39               43:52.5     44:12.2     14:15/M
    300    Jan Bosworth                      Bradenton  FL         905    66   F       1 60-69               44:01.6     44:13.1     14:16/M
                                                                                                                Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Pace  
    301    Meghan Moore                      Plainfield  Ct        605    35   F      50 30-39               44:14.1     44:34.0     14:23/M
    302    Evan Delaney                      Moosup  CT            701    14   M      28 13-18               44:22.5     44:36.0     14:23/M
    303    Kellie Suplicki                   Plainfield  Ct        639    32   F      51 30-39               44:20.3     44:39.7     14:24/M
    304    Shelby Wargat                     Sterling  CT          853    14   F      14 13-18               44:27.0     44:40.4     14:25/M
    305    Saige Ouellet                     Plainfield  Ct        759    14   F      15 13-18               44:27.5     44:40.8     14:25/M
    306    Luke Surprenant                   Plainfield  Ct        734     6   M      15  1-12               44:42.8     44:57.8     14:30/M
    307    Kristyn Surprenant                Plainfield  Ct        637    40   F      30 40-49               44:43.4     44:58.3     14:30/M
    308    Amanda Jacaruso                   Canterbury  CT        743    14   F      16 13-18               46:14.4     46:18.0     14:56/M
    309    Brittany Blanchard                Canterbury  CT        742    13   F      17 13-18               46:15.9     46:19.6     14:56/M
    310    Tammy Zurowski                    Plainfield  Ct        695    44   F      31 40-49               46:21.7     46:46.2     15:05/M
    311    Jody Burelle Lusk                 Plainfield  Ct        851    51   F      14 50-59               46:35.3     46:52.6     15:07/M
    312    Diane Holowaty                    Danielson  CT         576    55   F      15 50-59               46:45.1     47:11.4     15:13/M
    313    Janice Perry                      North Grosvenordale   617    58   F      16 50-59               47:13.9     47:40.5     15:23/M
    314    Lisa Weir                         Baltic  CT            678    50   F      17 50-59               47:23.9     47:41.2     15:23/M
    315    Madison Lewis                     Moosup  CT            732    11   F       8  1-12               47:38.9     47:55.2     15:27/M
    316    Sarah Dexter                      Sterling  CT          707    15   F      18 13-18               47:29.8     47:59.9     15:29/M
    317    Lamirra Simeon                    Niantic  CT           740    33   F      52 30-39               47:35.2     48:05.8     15:31/M
    318    Troy Beausoleil                   Plainfield  Ct        866    33   M      38 30-39               47:34.0     48:08.2     15:32/M
    319    Sharon Dexter                     Sterling  CT          702    48   F      32 40-49               47:52.6     48:22.6     15:36/M
    320    Maya Robertson                    Plainfield  Ct        739    10   F       9  1-12               49:10.6     49:36.4     16:00/M
    321    Annike Savage                     Voluntown  CT         682    10   F      10  1-12               49:11.8     49:37.8     16:00/M
    322    Lily Paul                         Voluntown  CT         689    10   F      11  1-12               49:12.4     49:38.1     16:01/M
    323    Heather Jakan                     Baltic  CT            584    40   F      33 40-49               49:19.8     49:49.3     16:04/M
    324    Corrie Faille                     Canterbury  CT        943    33   F      53 30-39               49:19.9     49:49.4     16:04/M
    325    Mimi Bates                        Putnam  CT            782    10   F      12  1-12               51:41.3     51:43.8     16:41/M
    326    Stephanie Bates                   Putnam  CT            789    37   F      54 30-39               51:41.6     51:44.7     16:41/M
    327    Bethany Beausoleil                Sterling  CT          865    23   F      35 19-29               54:47.2     54:55.1     17:43/M
    328    Lilly Williamson                  Niantic  CT           750    10   F      13  1-12               55:09.9     55:34.5     17:55/M
    329    John Waller                       Plainfield  Ct        802    80   M       3 70-99             1:01:32.9   1:02:06.1     20:02/M
    330    Rosalyn Iozzi                     Sterling  CT          580     9   F      14  1-12             1:03:36.6   1:03:36.6     20:31/M
    331    Susan Iozzi                       Sterling  CT          581    43   F      34 40-49             1:02:11.2   1:03:36.9     20:31/M




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News