Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

MADD Dash 5k

Bridgeport, CT, August 17, 2013

[Overall Results ]

Age Group Results

MADD Dash 5k 5k Run
Age Group Results
August 17, 2013
Results By FastFinishes.net
Female Open Winners
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Lisa Romanhick Trumbull  CT 48 6 20:59.3 6:46/M
Male Open Winners
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Tim Milenkevich Ansonia  CT 31 1 15:46.9 5:05/M
Female  1 to  9
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Emily Bevilacqua Wilton  CT 6 213 30:11.1 9:44/M
2 Rania Ahmad Stratford  CT 9 293 35:21.1 11:24/M
Male  1 to  9
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Max Bevilacqua Wilton  CT 8 88 24:58.1 8:03/M
2 Quinton Budnick Stratford  CT 9 117 26:01.1 8:24/M
3 Ryan Smith Wilton  CT 7 147 27:36.6 8:54/M
4 Andrew McCarthy Shelton  CT 9 188 29:21.8 9:28/M
5 Quinton Budnick Stratford  CT 9 225 30:41.3 9:54/M
6 Joseph Gregory Trumbull  CT 9 242 31:33.8 10:11/M
7 Sean Ambrose Monroe  CT 8 282 33:58.6 10:57/M
8 Nicholas Sheridan Ansonia  CT 6 320 41:20.4 13:20/M
9 Connor Madden Milford  CT 9 330 45:58.6 14:50/M
Female 10 to 13
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Kiley Rodriguez Derby  CT 13 19 21:32.6 6:57/M
2 Nicole Rizzo Derby  CT 12 21 21:40.8 6:59/M
3 Sara Gerckens Derby  CT 12 31 22:14.1 7:10/M
4 Rachel Fleischer Derby  CT 13 39 22:40.6 7:19/M
5 Kayla Kraynak Shelton  CT 13 193 29:38.1 9:34/M
6 Heather Garrett Shelton  CT 12 194 29:38.6 9:34/M
7 Jennifer Hance Trumbull  CT 13 212 30:08.8 9:43/M
8 Skyler Curcio Derby  CT 11 222 30:38.1 9:53/M
9 Maria Terrizzi Stratford  CT 13 230 30:51.6 9:57/M
10 Bella Urbani Shelton  CT 12 268 32:33.3 10:30/M
11 Marcy Ackley Milford  CT 11 278 33:34.1 10:50/M
12 Sonali Singh Trumbull  CT 13 312 38:23.4 12:23/M
Male 10 to 13
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Jayce Curcio Derby  CT 13 3 20:44.8 6:41/M
2 Nicholas Aoki Goldens Bridge  NY 13 42 22:51.8 7:22/M
3 Joey Bevilacqua Wilton  CT 10 67 24:09.1 7:47/M
4 Nate Shannahan Enfield  CT 13 114 25:47.8 8:19/M
5 Nick Shannahan Enfield  CT 13 116 26:00.3 8:23/M
6 Nicholas Mammano Derby  CT 12 133 26:56.6 8:41/M
7 Mason Duckworth Monroe  CT 13 141 27:16.1 8:48/M
8 Brian Krawiec Westport  CT 12 164 28:17.1 9:07/M
9 Tristan Pruzinsky Derby  CT 13 181 29:05.8 9:23/M
10 Justin Barbato Shelton  CT 13 182 29:06.9 9:23/M
11 Connor Delawder Trumbull  CT 10 266 32:27.1 10:28/M
12 Kevin Kelly Stratford  CT 10 288 34:58.6 11:17/M
13 Rocco Samoker Derby  CT 11 298 35:37.8 11:29/M
14 Michael Dubon Stamford  CT 10 340 51:27.1 16:36/M
Female 14 to 18
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Gabriella Prizio Derby  CT 15 9 21:01.3 6:47/M
2 Abigail Lieberman Hamden  CT 14 26 21:59.1 7:05/M
3 Julia Provenzano Milford  CT 16 27 22:02.3 7:06/M
4 Ariel Smith Stratford  CT 17 35 22:20.1 7:12/M
5 Kristen Au Oxford  CT 15 46 22:59.6 7:25/M
6 Rachel Doran Milford  CT 18 51 23:07.3 7:27/M
7 Kate Romanhick Trumbull  CT 14 61 23:44.6 7:39/M
8 Sarah Wright Stratford  CT 14 73 24:20.1 7:51/M
9 Julia Prusaczyk Stratford  CT 16 74 24:23.8 7:52/M
10 Kerry Moore Danbury  CT 17 75 24:24.8 7:52/M
11 Nicole Terrizzi Stratford  CT 16 107 25:35.1 8:15/M
12 Hailey Young Stratford  CT 17 121 26:13.6 8:27/M
13 Ashley Young Stratford  CT 15 126 26:30.8 8:33/M
14 Maggie Bodington Stratford  CT 17 169 28:35.3 9:13/M
15 Ejona Gjata Derby  CT 14 228 30:48.8 9:56/M
16 Sophia Fishman New York  NY 16 231 30:52.4 9:57/M
17 Damini Singh Trumbull  CT 15 263 32:23.8 10:27/M
18 Julianna Koonitsky Stratford  CT 14 264 32:24.6 10:27/M
19 Urvashi Singh Trumbull  CT 17 281 33:56.8 10:57/M
Male 14 to 18
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Alex Ghajar Stratford  CT 15 16 21:20.1 6:53/M
2 Rod Porter Jr Bridgeport  CT 18 17 21:24.8 6:54/M
3 John Opie North Branford  CT 16 22 21:47.3 7:02/M
4 Chris Herlihy Shelton  CT 16 25 21:56.9 7:05/M
5 Kyle Capoccitti Shelton  CT 14 30 22:13.3 7:10/M
6 Tanner Opie North Branford  CT 14 36 22:20.1 7:12/M
7 Ryan McCarthy Shelton  CT 14 38 22:36.1 7:17/M
8 Matthew Zancewicz Milford  CT 14 56 23:17.8 7:31/M
9 Henry Feroce Shelton  CT 17 66 24:07.8 7:47/M
10 Brendan Barnes Naugatuck  CT 16 112 25:45.4 8:18/M
11 Andrew Jeffery Trumbull  CT 18 152 27:43.9 8:56/M
12 Antonio Prizio Derby  CT 15 184 29:10.6 9:25/M
13 Chase Arsenault Shelton  CT 16 216 30:21.4 9:47/M
14 Tom Baccaro Trumbull  CT 17 245 31:54.6 10:17/M
15 Brandon Fulco Trumbull  CT 18 252 32:07.8 10:22/M
16 Jj Pfohl Trumbull  CT 14 256 32:12.1 10:23/M
17 Jake Cappello Trumbull  CT 14 259 32:15.3 10:24/M
18 Ryan Jovanelly Stratford  CT 17 260 32:16.3 10:25/M
19 John Battaglia V Stratford  CT 14 292 35:18.1 11:23/M
20 Shane Romanhick Trumbull  CT 17 294 35:22.3 11:25/M
21 Mike Calhoun Trumbull  CT 16 295 35:24.1 11:25/M
DQ Zachary Frew Oxford  CT 16 DQ - 9:39/M
DQ Connor Shannahan Enfield  CT 15 DQ - 9:49/M
Female 19 to 29
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Jill Frier Milford  CT 28 37 22:33.8 7:16/M
2 Paige Lyons Wilton  CT 19 62 23:51.8 7:42/M
3 Christine Katrenya Oxford  CT 21 64 23:58.3 7:44/M
4 Jessica Jefferson New Haven  CT 26 81 24:42.6 7:58/M
5 Danielle Bailey Seymour  CT 28 90 25:03.6 8:05/M
6 Amanda Repasi Fairfield  CT 19 115 25:54.3 8:21/M
7 Sarah De Lorenzo Stratford  CT 21 125 26:27.6 8:32/M
8 Rebecca Bowes Warwick  NY 25 130 26:46.9 8:38/M
9 Nicole De Lorenzo Stratford  CT 24 139 27:14.3 8:47/M
10 Sarah De Lorenzo 21 156 27:48.9 8:58/M
11 Kelly Horan Shelton  CT 25 160 27:59.6 9:02/M
12 Christina Fulco Trumbull  CT 23 162 28:06.6 9:04/M
13 Brittney Lewis Stratford  CT 27 166 28:20.1 9:08/M
14 Beata Hlinka Stratford  CT 19 168 28:32.1 9:12/M
15 Meredith Homza Danbury  CT 26 176 28:53.8 9:19/M
16 Hannah Shaver Stratford  CT 23 190 29:25.3 9:29/M
17 Rebecca Beck Stamford  CT 29 199 29:48.4 9:37/M
18 Caitlin Toohey Stamford  CT 29 200 29:48.6 9:37/M
19 Livia Olsen Stratford  CT 20 208 30:01.1 9:41/M
20 Madison Bishop Stratford  CT 20 227 30:42.3 9:54/M
21 Bethany Swicklas Bristol  CT 28 249 32:04.3 10:21/M
22 Ashley Zennis Bethel  CT 28 257 32:13.1 10:24/M
23 Lauren Bennett Hamden  CT 27 258 32:13.6 10:24/M
24 Amber Hoyt Mansfield  CT 21 280 33:43.1 10:53/M
25 Katelyn Brennan Shelton  CT 25 308 37:15.4 12:01/M
26 Jennifer Eng Stratford  CT 28 319 40:50.6 13:10/M
27 Jennifer Esposito Shelton  CT 27 324 42:08.6 13:35/M
28 Emily Kardos Stratford  CT 27 334 48:57.8 15:47/M
29 Lori Luchene Naugatuck  CT 28 335 49:26.6 15:57/M
DQ Mara Lieberman Hamden  CT 20 DQ - 9:27/M
Male 19 to 29
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Stephen Blazey Fairfield  CT 29 5 20:57.3 6:45/M
2 Sean Freeland Trumbull  CT 21 47 23:00.8 7:25/M
3 Tom McGarvey Prospect  CT 27 48 23:03.6 7:26/M
4 Andrew Baran Stratford  CT 19 77 24:26.3 7:53/M
5 Andy Lindberg Stratford  CT 27 80 24:42.3 7:58/M
6 Dj Jean-Marie Stratford  CT 19 83 24:49.6 8:00/M
7 Max Hansen Hamden  CT 21 84 24:52.4 8:01/M
8 Shane Pucci Stratford  CT 26 94 25:04.8 8:05/M
9 Steve Fulco Trumbull  CT 26 104 25:21.8 8:11/M
10 Colin McAllister Naugatuck  CT 29 128 26:46.1 8:38/M
11 Anthony Armeno Southbury  CT 26 175 28:51.8 9:18/M
12 David Evans Evanston  IL 25 186 29:15.6 9:26/M
13 Aaron Kass Stratford  CT 19 201 29:49.1 9:37/M
14 Jimmy Loomer Westport  CT 27 211 30:08.1 9:43/M
15 Antonio Bastos Naugatuck  CT 27 218 30:25.1 9:49/M
16 Jimmy Loomer Westport  CT 27 275 33:06.3 10:41/M
17 Mike Meagher Trumbull  CT 26 314 40:01.1 12:55/M
Female 30 to 39
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Amy Tkoch Stratford  CT 34 11 21:05.3 6:48/M
2 Huoy Walsh New Haven  CT 36 28 22:04.3 7:07/M
3 Erin Conrad Charleston  SC 33 59 23:31.8 7:35/M
4 Renee Kugit Milford  CT 36 70 24:10.6 7:48/M
5 Lisa Petrashka Stratford  CT 33 82 24:46.3 7:59/M
6 Dawn Jenci Milford  CT 33 103 25:20.9 8:10/M
7 Casey Bennett Stratford  CT 30 123 26:22.9 8:30/M
8 Crystal Zamfino Stratford  CT 31 134 27:00.8 8:43/M
9 Alyson Bowman Cheshire  CT 39 143 27:17.1 8:48/M
10 Elizabeth Lambert Greenwich  CT 35 155 27:48.3 8:58/M
11 Jennifer Delawder Trumbull  CT 37 158 27:54.3 9:00/M
12 Nicole Demaio Seymour  CT 31 161 28:00.8 9:02/M
13 Monica McMullan Southport  CT 39 177 28:57.4 9:20/M
14 Fran Basbagill Trumbull  CT 38 179 29:01.3 9:22/M
15 Liz Moreno Bridgeport  CT 33 189 29:23.6 9:29/M
16 Hilary Rice Stratford  CT 38 192 29:35.1 9:33/M
17 Kimberly Mazzeo Stamford  CT 36 196 29:38.8 9:34/M
18 Jennifer Malindretos Monroe  CT 32 198 29:44.6 9:35/M
19 Christine Koorse Stratford  CT 39 203 29:53.3 9:38/M
20 Leigh Cerlelto Stratford  CT 37 204 29:57.8 9:40/M
21 Jessie Rehm Stratford  CT 30 217 30:21.8 9:47/M
22 Deana Di Luggo Naugatuck  CT 34 232 30:52.9 9:57/M
23 Mari Shields Milford  CT 37 247 31:59.1 10:19/M
24 Amy Allen Stratford  CT 34 251 32:05.8 10:21/M
25 Tina Mason Stratford  CT 38 254 32:10.1 10:23/M
26 Jenny Xavier Hamden  CT 32 262 32:21.1 10:26/M
27 Lauren Pote Norwalk  CT 37 265 32:25.3 10:27/M
28 Brooke Trasy Stratford  CT 34 269 32:35.8 10:31/M
29 Luisa Azevedo Bridgeport  CT 35 270 32:54.1 10:37/M
30 Carrie Battaglia Stratford  CT 35 273 33:01.3 10:39/M
31 Adrianne Ackley Milford  CT 35 279 33:35.8 10:50/M
32 Tara Foster Newtown  CT 32 285 34:21.4 11:05/M
33 Kristin Costello New York  NY 33 289 35:03.3 11:18/M
34 Patricia Lindberg Stratford  CT 31 291 35:15.8 11:22/M
35 Erin Catapano Stratford  CT 33 305 37:06.6 11:58/M
36 Sarah Kuhns Monroe  CT 31 307 37:15.1 12:01/M
37 Alison Lee-Dubon Stamford  CT 37 316 40:32.3 13:05/M
38 Rebecca Klein Stratford  CT 34 318 40:48.8 13:10/M
39 Shelley Sheridan Ansonia  CT 34 321 41:35.4 13:25/M
40 Kristi Sirois Stratford  CT 33 323 42:02.6 13:34/M
41 Marcy Eddinger Stratford  CT 38 326 44:21.3 14:18/M
42 Lauren Cavalli 33 331 46:02.9 14:51/M
Male 30 to 39
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Adam Mulia San Jose  CR 37 2 17:37.6 5:41/M
2 Dennis Spaulding East Haven  CT 30 7 21:00.1 6:46/M
3 Michael Prinzivalli Hamden  CT 39 8 21:00.6 6:46/M
4 Michael Kyrytschenko Monroe  CT 31 15 21:17.6 6:52/M
5 Nicholas Di Luggo Naugatuck  CT 35 18 21:25.6 6:55/M
6 Ian Kosky Naugatuck  CT 35 29 22:07.8 7:08/M
7 Keith Jenci Milford  CT 36 33 22:17.6 7:11/M
8 Kyle Baudoin Southbury  CT 34 34 22:18.8 7:12/M
9 Nikhil Mahajan Stamford  CT 36 40 22:43.1 7:20/M
10 Matthew Delawder Trumbull  CT 38 52 23:11.9 7:29/M
11 John Julian Woodbury  CT 34 65 24:04.1 7:46/M
12 Martin Naughton Larchmont  NY 37 68 24:09.6 7:47/M
13 Beck Fineman Bridgeport  CT 34 72 24:18.3 7:50/M
14 Gregory Genias Bridgeport  CT 33 76 24:25.8 7:53/M
15 Brian Newman Naugatuck  CT 37 95 25:04.8 8:05/M
16 Brian Whitbread Stamford  CT 37 102 25:20.9 8:10/M
17 David Costello New York  NY 34 108 25:35.1 8:15/M
18 Kevin Cuccaro Fairfield  CT 36 111 25:40.4 8:17/M
19 Michael Favale Naugatuck  CT 39 113 25:47.8 8:19/M
20 Chad Ondy Newtown  CT 37 127 26:35.6 8:35/M
21 Peter McKinny Fairfield  CT 31 132 26:53.9 8:40/M
22 Michael Roberto Bethel  CT 32 138 27:14.1 8:47/M
23 Renee Foster Naugatuck  CT 30 172 28:41.8 9:15/M
24 James Barbato Shelton  CT 39 183 29:07.1 9:24/M
25 Jorge Mendoza Bridgeport  CT 36 187 29:18.3 9:27/M
26 George Bedocs Trumbull  CT 38 206 29:59.6 9:40/M
27 Nicholas Di Luggo Naugatuck  CT 35 207 30:00.1 9:41/M
28 Douglas Wells Stratford  CT 32 239 31:25.3 10:08/M
29 Ryan Paulsson Westport  CT 35 241 31:30.3 10:10/M
30 John Rehm Stratford  CT 31 253 32:08.1 10:22/M
31 Ralph Lewis Stratford  CT 32 301 36:14.1 11:41/M
32 Michael Ruttenber Westport  CT 32 304 36:56.8 11:55/M
33 Michael Colandrea West Haven  CT 37 306 37:07.6 11:58/M
34 Bob Klein Stratford  CT 34 317 40:48.6 13:10/M
DQ Paul Landolfi Ansonic  CT 36 DQ - 11:30/M
Female 40 to 49
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Lori Crenshaw Stratford  CT 43 43 22:53.8 7:23/M
2 Dawn Pfohl Trumbull  CT 46 50 23:05.9 7:27/M
3 Ann Marie Provenzano Milford  CT 44 85 24:53.1 8:02/M
4 Mary (marty) Paglialunga Fairfield  CT 49 101 25:18.1 8:10/M
5 Amy Pagano Stratford  CT 40 124 26:24.6 8:31/M
6 Jamie Bruno Fairfield  CT 44 148 27:38.4 8:55/M
7 Lisa Alfonzetti Brewster  NY 49 157 27:53.4 9:00/M
8 Debra Syrowsky Stratford  CT 46 163 28:10.6 9:05/M
9 Tara Malecky Fairfield  CT 40 191 29:26.1 9:30/M
10 Pamela Garrett Shelton  CT 45 195 29:38.6 9:34/M
11 Cheryl Fleischer Derby  CT 43 214 30:13.6 9:45/M
12 Martha Bodington Stratford  CT 47 235 31:00.8 10:00/M
13 Holly O'Brien Stratford  CT 45 236 31:09.9 10:03/M
14 Patricia Sweeney Stratford  CT 48 238 31:21.1 10:07/M
15 Audrey Velez Stratford  CT 42 255 32:10.3 10:23/M
16 Karen Urbani Shelton  CT 43 271 32:57.3 10:38/M
17 Rebecca Ambrose Monroe  CT 40 283 34:01.6 10:58/M
18 Bonnie Barnes Naugatuck  CT 46 299 35:59.3 11:36/M
19 Maryam Bamshad Goldens Bridge  NY 48 302 36:35.8 11:48/M
20 Kristen True Rochester  NH 41 309 37:24.6 12:04/M
21 Amy Primorac Monroe 42 311 37:28.1 12:05/M
22 Amy Connors Hamden  CT 46 315 40:19.3 13:00/M
23 Sherri Tessitore Orange  CT 43 327 45:10.3 14:34/M
Male 40 to 49
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Howard Simpson Redding  CT 47 10 21:03.9 6:47/M
2 Angelo Giordano Weston  CT 47 12 21:13.6 6:51/M
3 Raffaele Bevilacqua Wilton  CT 46 14 21:17.4 6:52/M
4 Scott Morrison Westport  CT 43 23 21:48.3 7:02/M
5 John Cappello Trumbull  CT 44 24 21:53.9 7:04/M
6 Wayne Plaueck Milford  CT 43 32 22:16.8 7:11/M
7 Scott Duckworth Monroe  CT 47 45 22:57.1 7:24/M
8 John Pfohl Trumbull  CT 47 49 23:05.1 7:27/M
9 Bryan Sissick Milford  CT 41 55 23:15.1 7:30/M
10 Robert Rothenberg Stratford  CT 48 60 23:42.1 7:39/M
11 Patrick Lombardi New Haven  CT 47 63 23:54.1 7:43/M
12 Frank Tyburski Trumbull  CT 46 69 24:09.6 7:47/M
13 John Bazyk Shelton  CT 42 78 24:37.1 7:56/M
14 Thomas McCarthy Shelton  CT 46 87 24:56.3 8:03/M
15 Dan Rybacki Hartford  CT 46 92 25:04.1 8:05/M
16 Steven Olrlowski Hartford  CT 48 93 25:04.3 8:05/M
17 Alfonso Rodriguez Jr Virginia Beach  VA 42 97 25:08.5 8:06/M
18 Michael Gerwien Milford  CT 46 98 25:08.6 8:06/M
19 Raymond Biagtan Hamden  CT 41 99 25:15.1 8:09/M
20 Carl Rosa Southbury  CT 48 100 25:15.8 8:09/M
21 Michael Hoynes Stratford  CT 46 106 25:27.3 8:13/M
22 Raymond Allain Jr Stratford  CT 43 109 25:36.8 8:15/M
23 John Scinto 42 110 25:40.1 8:17/M
24 Matthew Kraynak Shelton  CT 46 118 26:05.6 8:25/M
25 Richard Gregory Trumbull  CT 42 142 27:16.1 8:48/M
26 Scott Morrison Westport  CT 43 150 27:43.1 8:56/M
27 Steven Zonghetti Hartford  CT 46 165 28:19.8 9:08/M
28 William Dubon Stamford  CT 41 171 28:39.9 9:15/M
29 Jonathan Shannahan Enfield  CT 44 173 28:44.1 9:16/M
30 Wesley Oliveira Bridgeport  CT 46 178 28:59.8 9:21/M
31 Shane Crenshaw Stratford  CT 44 185 29:10.6 9:25/M
32 Victor Aoki Goldens Bridge  NY 40 205 29:58.3 9:40/M
33 Robert Longmuir Fairfield  CT 40 210 30:02.9 9:41/M
34 Kevin Schneck Stratford  CT 44 221 30:35.6 9:52/M
35 Craig Budnick Stratford  CT 43 224 30:41.1 9:54/M
36 Steve Baker Milford  CT 46 243 31:43.3 10:14/M
37 Thomas Norton Bethany  CT 49 248 32:03.1 10:20/M
38 John Scinto Stratford  CT 42 250 32:05.6 10:21/M
39 Dave Koonitsky Stratford  CT 45 267 32:27.3 10:28/M
40 Sebastian Pagano Stratford  CT 42 274 33:01.6 10:39/M
41 Rod Porter Sr Bridgeport  CT 48 303 36:45.1 11:51/M
42 Patrick Madden Milford  CT 47 329 45:50.3 14:47/M
Female 50 to 59
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Janis Grant Milford  CT 57 44 22:55.3 7:24/M
2 Jaclyn Rothenberg Stratford  CT 50 96 25:08.4 8:06/M
3 Therese Jositas Trumbull  CT 54 129 26:46.8 8:38/M
4 Kathi Strack Monroe  CT 54 136 27:08.8 8:45/M
5 Hanna Naude Trumbull  CT 56 149 27:39.1 8:55/M
6 Cindy Lyons Wilton  CT 56 170 28:36.4 9:14/M
7 Maureen Hance Trumbull  CT 51 219 30:27.3 9:49/M
8 Cindy Kelly Stratford  CT 53 261 32:20.9 10:26/M
9 Nancy Berkeley Stratford  CT 55 290 35:11.3 11:21/M
10 Cynthia Perretta Monroe  CT 57 296 35:26.6 11:26/M
11 Deborah Lindberg Stratford  CT 54 313 39:47.6 12:50/M
12 Gerry Saxonmeyer Fairfield  CT 59 322 41:56.8 13:32/M
13 Allison Becker Shelton  CT 53 325 42:10.6 13:36/M
14 Colleen Simon Stratford  CT 53 336 49:29.1 15:58/M
15 Sandy Higgs Stratford  CT 59 337 49:33.1 15:59/M
DQ Zofia Wieciorkowska Stratford  CT 50 DQ - 9:59/M
Male 50 to 59
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Jeffrey Silverman Weston  CT 51 13 21:15.6 6:51/M
2 Jack Sirotnik Milford  CT 59 53 23:13.6 7:29/M
3 Del Toreno Trumbull  CT 51 54 23:14.3 7:30/M
4 Patrick Kearney Hamden  CT 50 58 23:30.8 7:35/M
5 Stuart Rieve Newtown  CT 52 71 24:11.8 7:48/M
6 Chris Murray West Haven  CT 51 79 24:39.3 7:57/M
7 Kevin Ryan Orange  CT 54 86 24:54.3 8:02/M
8 Dan Malloy Hartford  CT 58 91 25:03.6 8:05/M
9 Mike Wynn Stratford  CT 54 105 25:25.3 8:12/M
10 Leon Richardson Bridgeport  CT 53 120 26:11.9 8:27/M
11 Joe Burden Monroe  CT 55 122 26:13.8 8:27/M
12 Richard Lindberg Stratford  CT 57 131 26:50.3 8:39/M
13 Paul Ribnicky Stratford  CT 58 137 27:10.1 8:46/M
14 Patrick Chagnon Windsor  CT 53 140 27:15.1 8:47/M
15 David Pereira Naugatuck  CT 50 146 27:26.3 8:51/M
16 Bob Smith Wilton  CT 50 154 27:45.6 8:57/M
17 Larry Langello Orange  CT 56 159 27:58.6 9:01/M
18 Chris Strack Monroe  CT 52 167 28:28.6 9:11/M
19 Chris Lee Fairfield  CT 52 197 29:44.1 9:35/M
20 Tim Bishop Stratford  CT 52 202 29:52.8 9:38/M
21 Dave Rabinove Shelton  CT 56 220 30:29.8 9:50/M
22 Jim Corbiere Fairfield  CT 58 223 30:39.6 9:53/M
23 Paul Downing Milford  CT 55 226 30:41.6 9:54/M
24 Dave Chameides Oxford  CT 55 244 31:52.9 10:17/M
25 Mark Convertito Stratford  CT 57 272 32:58.3 10:38/M
26 Martin Espino Trumbull  CT 53 276 33:06.8 10:41/M
27 Michael Perretta Monroe  CT 56 300 36:11.8 11:40/M
28 Ed Perkowski Stratford  CT 59 333 47:16.6 15:15/M
29 Eugene Bush Norwalk  CT 52 342 1:00:15.8 19:26/M
Female 60 to 69
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Rosemary Mulia Westport  CT 63 145 27:24.8 8:50/M
2 Edna Arthurs Bellingham  WA 66 180 29:01.8 9:22/M
3 Donna Cramonda Monroe  CT 63 229 30:50.1 9:57/M
4 Susan Saylor Stratford  CT 60 234 30:57.6 9:59/M
5 Karen Vatrt Hardeeville  SC 63 284 34:01.8 10:58/M
6 Christine Doolan Stratford  CT 60 297 35:33.1 11:28/M
7 Kathleen Lovanio Orange  CT 64 328 45:10.6 14:34/M
Male 60 to 69
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Scott Carvey New Milford  CT 60 4 20:57.1 6:45/M
2 Elliott Rogers Southport  CT 62 20 21:39.8 6:59/M
3 Sal Mulia Westport  CT 65 41 22:46.1 7:21/M
4 Matti Rinta-Tuuri Fairfield  CT 60 57 23:28.6 7:34/M
5 Aram Nahabedian Sandy Hook  CT 62 135 27:02.9 8:43/M
6 John O'Leavy Stratford  CT 61 151 27:43.1 8:56/M
7 William Schaeffer Branford  CT 66 153 27:43.9 8:56/M
8 Tom O'Connor Stratford  CT 60 174 28:46.6 9:17/M
9 Richard Zbrozek Berlin  CT 66 209 30:02.1 9:41/M
10 Tom Clifford Ansonia  CT 63 233 30:57.1 9:59/M
11 Richard Conrad Wallingford  CT 63 237 31:16.3 10:05/M
12 Karl Eilers Danbury  CT 60 246 31:56.3 10:18/M
13 Ken Ziman Orange  CT 66 286 34:31.8 11:08/M
14 Noel Gabrielle Orange  CT 64 332 46:03.1 14:51/M
15 Gary Higgs Stratford  CT 61 339 49:57.6 16:07/M
Female 70 to 79
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Monica Roche Fairfield  CT 74 215 30:20.8 9:47/M
2 J. Ann Lee Stamford  CT 75 341 51:27.8 16:36/M
Male 70 to 79
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Lee Bradley Newington  CT 71 89 24:58.9 8:03/M
2 Mike Pisani Stratford  CT 70 119 26:08.3 8:26/M
3 Ken Bondi Salem  CT 72 144 27:20.8 8:49/M
4 Stephen Stein Milford  CT 70 240 31:27.3 10:09/M
5 Barrett True Windsor  CT 76 277 33:21.1 10:45/M
Male 80 and over
Place Name City Age Overall Chip Time Pace
1 Jim Stevens Trumbull  CT 81 287 34:45.4 11:13/M
2 Carl Sylvester Shelton  CT 80 310 37:27.8 12:05/M
3 Edward Regner Torrington  CT 85 338 49:55.3 16:06/M



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News