Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

 
 
 
 
 
 
> Printer-friendly page

UCONN Men's Dogfight

Storrs, CT, April 6, 2013

Event Results & Team Scoring

Connecticut Huskies vs. Albany Great Danes

Licensed to Wilbur Race Systems - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/6/2013 01:00 PM
                      UCONN Men's "Dogfight" - 4/6/2013                       
                           Albany vs. Connecticut                             
                             Storrs, Connecticut                              
                                   Results                                    

Men 100 Meter Dash
=====================================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
 1 Smith, Kevin              SR Connecticut            10.80      10.60   0.9   5   
 2 Chaney, Taylor            SR Albany                 10.90      10.97   0.9   3   
 3 Kenney, David             JR Connecticut            10.80      10.98   0.9   2   
 4 Morris, Kareem            JR Albany                 10.70      11.00   0.9   1   
 5 Waters, Earnest           SR Albany                 10.85     x11.02   0.9 
 6 McCormack Jr., Winston    JR Albany                 10.69     x11.18   0.9 
 7 Betton, Michael           SO Albany                 10.97     x11.24   0.9 

Men 200 Meter Dash
========================================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
 1 Drinks, Jesse             SR Connecticut            21.75      21.52   4.2  1   5   
 2 Rachiele, Jake            SR Albany                 21.90      22.29   4.2  1   3   
 3 McCormack Jr., Winston    JR Albany                 21.90      22.52   4.2  1   2   
 4 Hopson, Tyler             SR Connecticut            22.29      22.53   4.2  1   1   
 5 Robinson, Austin          JR Albany                 21.90     x22.67   4.2  1 
 6 Beckford, Rudje           FR Albany                 22.41     x22.69   1.2  2 
 7 Betton, Michael           SO Albany                 22.52     x23.02   1.2  2 
 8 Jones, Taariq             FR Albany                 21.85     x23.13   4.2  1 

Men 400 Meter Dash
===================================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
 1 Jones, Taariq             FR Albany                 48.36      48.68   1   5   
 2 Petit-Frere, Alex         SR Albany                 48.05      48.95   1   3   
 3 Hovanec, Robert           FR Connecticut            48.45      49.07   1   2   
 4 Owoye, Dele               SO Connecticut            48.50      49.38   1   1   
 5 Rhodes, Robert            FR Connecticut            48.10     x49.53   1 
 6 Twombly, Kyle             JR Connecticut            48.20     x50.29   1 
 7 Berkeley, Franklin        SR Albany                 50.00     x51.57   1 
 8 Rettenmeier, John         SO Connecticut            48.60     x51.67   2 
 9 Williams Jr., Donald      JR Albany                 50.50     x52.67   2 

Men 800 Meter Run
================================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Chavez, Alvaro            FR Connecticut          1:51.37    1:53.53    5   
 2 Pirnie, Andrew            SO Albany               1:53.06    1:54.60    3   
 3 Santos, Nicolas           SR Albany               1:51.50    1:54.95    2   
 4 Caldwell, Philip          SO Connecticut          1:53.00    1:55.13    1   
 5 O'Leary, Nicholas         FR Connecticut          1:53.00   x1:56.52  
 6 DeSalvo, Paul             JR Connecticut          1:53.00   x1:57.53  
 7 Bertolini, Nicholas       FR Connecticut          1:54.00   x1:57.83  
 8 Dailey, Chris             JR Connecticut          1:54.00   x2:00.64  
 9 Jones, Ryan               SR Albany               1:56.00   x2:00.75  
10 Lasky, Keith              JR Albany               1:58.12   x2:10.55  
11 Subran, Daryl             JR Albany               1:53.50   x2:12.50  

Men 1500 Meter Run
================================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 DeLallo, John             SO Albany               3:51.00    3:50.45    5   
 2 Bennatan, Alex            SR Connecticut          3:54.00    3:54.57    3   
 3 Bennatan, Tim             SR Connecticut          3:55.00    3:57.19    2   
 4 Agati, James              FR Connecticut          3:55.00   x4:01.17  
 5 Lowry, Dylan              JR Albany               4:01.00    4:03.80    1   
 6 Cook, Zachary             SO Albany               4:08.00   x4:04.86  
 7 McLean, Jared             FR Albany                         x4:29.39  
-- Benzaid, Youness          JR Albany               3:58.00        DNF  

Men 5000 Meter Run
================================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Buchanan, Christopher     SO Albany              14:54.83   14:48.62    5   
 2 Leuchanka, Aliaksandr     SR Albany              14:24.30   14:51.59    3   
 3 Vento, Stephen            FR Connecticut         14:50.00   14:59.01    2   
 4 McGuire, Ryan             JR Connecticut         14:47.78   15:09.16    1   

Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
 1 DelliCarpini, Claudio     JR Connecticut            14.20      14.92   2.1   5   
 2 Wagner, Shane             SR Albany                 14.96      15.29   2.1   3   
 3 Beckford, Rudje           FR Albany                 14.90      15.58   2.1   2   
-- Maxwell, Selwyn           SO Connecticut            14.10        DNF   2.1 

Men 400 Meter Hurdles
================================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Wagner, Shane             SR Albany                 53.42      54.50    5   
 2 Whyte, Chris              SR Connecticut            52.50      54.70    3   
 3 Nabinett, Diamere         SO Albany                 54.70      55.91    2   
 4 Lowe, James               SO Connecticut            55.00      56.05    1   
 5 Obeng-Agyapong, Jeremiah  FR Albany                 54.00     x56.46  

Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Clary, Ethan              SR Albany               9:05.00    9:16.34    5   
 2 Clark, Joe                SR Connecticut          9:20.00    9:33.59    3   
 3 Sommer, James             FR Albany                          9:36.52    2   
 4 Fowler, Bryan             FR Connecticut          9:20.00    9:53.16    1   
 5 Farinella, Raymond        FR Albany                        x10:01.90  
 6 Whyte-Dixon, Jonathan     SO Albany              10:06.20  x10:24.92  

Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
   School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Connecticut  'A'                                    41.00      41.36    5   
    1) Kenney, David JR                2) Smith, Kevin SR                
    3) Maxwell, Selwyn SO              4) Drinks, Jesse SR               
 2 Albany  'A'                                         40.53      42.11    3   
    1) Chaney, Taylor SR               2) Morris, Kareem JR              
    3) Rachiele, Jake SR               4) McCormack Jr., Winston JR      
 3 Connecticut  'B'                                    42.00     x42.12  
    1) Elliott, Trelonni FR            2) Hopson, Tyler SR               
    3) Twombly, Kyle JR                4) Hovanec, Robert FR             
 4 Albany  'B'                                         42.30     x42.77  
    1) Betton, Michael SO              2) Robinson, Austin JR            
    3) Karam, Charles SR               4) Crouse, Stephen SR             

Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
   School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
 1 Connecticut  'A'                                  3:13.80    3:18.98    5   
    1) Chavez, Alvaro FR               2) Rhodes, Robert FR              
    3) Hovanec, Robert FR              4) Whyte, Chris SR                
 2 Albany  'A'                                       3:12.00    3:20.42    3   
    1) Jones, Taariq FR                2) Subran, Daryl JR               
    3) Nabinett, Diamere SO            4) Petit-Frere, Alex SR           
 3 Connecticut  'B'                                  3:20.00   x3:22.64  
    1) Twombly, Kyle JR                2) Rettenmeier, John SO           
    3) Owoye, Dele SO                  4) Caldwell, Philip SO            
 4 Albany  'B'                                       3:15.00   x3:27.32  
    1) Moore, Terrel FR                2) Berkeley, Franklin SR          
    3) Robinson, Austin JR             4) Wagner, Shane SR               
 5 Connecticut  'C'                                  3:30.00   x3:27.61  
    1) Ackell, Chris SO                2) Boucher, Adam FR               
    3) Clark, Joe SR                   4) Drinks, Jesse SR               
 6 Albany  'C'                                       3:17.00   x3:30.53  
    1) Jones, Ryan SR                  2) Santos, Nicolas SR             
    3) DeLallo, John SO                4) Pirnie, Andrew SO              
 7 Albany  'D'                                       3:25.00   x3:38.51  
    1) Lowry, Dylan JR                 2) Lasky, Keith JR                
    3) Cook, Zachary SO                4) McLean, Jared FR               

Men High Jump
==========================================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
 1 Bowen Jr., Alexander      SO Albany                 2.22m      2.10m    6-10.75   5   
 2 James, Noel               SR Connecticut            2.14m      2.05m    6-08.75   3   
 3 Waruch, Jake              SR Connecticut            1.96m      2.00m    6-06.75   2   
 4 Page, Spencer             SO Albany                            1.90m    6-02.75   1   
 5 Stephenson, Christopher   SO Albany                 1.84m    xJ1.90m    6-02.75 

Men Pole Vault
==========================================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
 1 Duggan, Cory              JR Connecticut            5.10m      5.10m   16-08.75   5   
 2 Scannapieco, Alfonso      JR Albany                            4.95m   16-02.75   3   
 3 Mattera, Nicholas         JR Albany                 4.50m      4.35m   14-03.25   2   
-- Alexander, Matthew        SR Connecticut            4.95m         NH            
-- Murphy, Timothy           FR Connecticut            4.80m         NH            

Men Long Jump
===============================================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
 1 Williams, Amanze          SO Connecticut            6.74m      6.91m   1.2  22-08.00   5   
 2 Morris, Kareem            JR Albany                 7.10m      6.86m   2.9  22-06.25   3   
 3 DelliCarpini, Claudio     JR Connecticut                       6.62m   0.4  21-08.75   2   
 4 Scannapieco, Alfonso      JR Albany                 6.75m      6.61m   2.9  21-08.25   1   

Men Triple Jump
===============================================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
 1 Williams, Amanze          SO Connecticut           14.91m     14.00m   1.6  45-11.25   5   
 2 Stephenson, Christopher   SO Albany                13.97m     13.47m   2.2  44-02.50   3   
 3 Scannapieco, Alfonso      JR Albany                           11.84m   1.3  38-10.25   2   

Men Shot Put
==========================================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
 1 Masington, Eric           JR Connecticut           17.87m     16.20m   53-01.75   5   
 2 Gilet, Abel               SO Albany                           14.77m   48-05.50   3   
 3 Waruch, Jake              SR Connecticut           14.05m     13.14m   43-01.50   2   
 4 Behan, Brendan            FR Albany                12.56m     12.24m   40-02.00   1   
 5 Cooper, Sean              SR Albany                11.55m    x11.85m   38-10.50 

Men Discus Throw
==========================================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
 1 Masington, Eric           JR Connecticut           56.46m     54.90m     180-01   5   
 2 Gilet, Abel               SO Albany                           47.64m     156-03   3   
 3 Faboyede, Joshua          SR Connecticut           49.65m     42.05m     137-11   2   
 4 Behan, Brendan            FR Albany                           37.40m     122-08   1   
 5 Cooper, Sean              SR Albany                33.32m    x33.69m     110-06 

Men Hammer Throw
==========================================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
 1 Faboyede, Joshua          SR Connecticut           57.51m     57.64m     189-01   5   
 2 Ackell, Chris             SO Connecticut           59.01m     56.23m     184-06   3   
 3 Edwards, Oluwatosin       FR Connecticut           55.00m    x49.96m     163-11 
 4 Gilet, Abel               SO Albany                           33.28m     109-02   2   

Men Javelin Throw
==========================================================================================
   Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
 1 Eilers, Brian             SO Connecticut           61.46m     59.88m     196-05   5   
 2 Boucher, Adam             FR Connecticut           59.22m     58.89m     193-02   3   
 3 Waruch, Jake              SR Connecticut           52.18m    x53.21m     174-07 
 4 Gilet, Abel               SO Albany                           41.54m     136-03   2   
 5 Mattera, Nicholas         JR Albany                           36.27m     119-00   1   
                   Men - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
   1) Connecticut                105        2) Albany                     94   



My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News