Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Rhode Island Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

5K By the Bay

Newport, RI, October 19, 2012

[Overall Results | Team Award ]

Age Group Winners


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
            MEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:34  5:21    1 18-29    1 M  1175 Ryan Moore                                       Range Ruuner 1 Mixed                 





           WOMEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:59  6:27    1 01-17    1 F  1199 Alyssa Shashaty                                                                       



           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
         MEN AGE GROUP 60-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:26  8:51    1 60-98   59 M  1148 Bob Hart                                                                              
 2     29:39  9:34    2 60-98   63 M  1160 James Lastowski                                                                       
 3     37:09 11:59    3 60-98   73 M  1192 Dennis Riege                Clydesdale           Range Runners 3 Mixed                

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:23  6:15    1 50-59   14 M  1158 Walter Lane                                      Range Ruuner 1 Mixed                 
 2     20:53  6:44    2 50-59   20 M  1169 George McClain                                                                        
 3     21:24  6:54    3 50-59   23 M  1135 Tom Fetherston                                   Range Ruuner 1 Mixed                 

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:54  5:46    1 40-49    4 M  1152 Clay Howland                                     Wild Colonial RC Male                
 2     21:18  6:52    2 40-49   22 M  1165 Andrew Mara                                      Range Ruuner 1 Mixed                 
 3     21:39  6:59    3 40-49   24 M  1218 Ty Britt                                                                              

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:07  5:31    1 30-39    2 M  1173 John Mentzer                                                                          
 2     17:55  5:47    2 30-39    5 M  1146 Brendan Hanrahan                                 Wild Colonial RC Male                
 3     18:13  5:53    3 30-39    7 M  1164 Michael Madden                                                                        

         MEN AGE GROUP 18-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:36  6:00    2 18-29    9 M  1163 Ralph Lufkin                                     OTCN Mixed                           
 2     18:41  6:02    3 18-29   11 M  1174 Jacob Montoya                                    OTCN Mixed                           
 3     20:41  6:40    4 18-29   18 M  1204 Adam Stein                                                                            

         MEN AGE GROUP 01-17

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     17:40  5:42    1 01-17    3 M  1225 Travis Wooten                                                                         
 2     17:56  5:47    2 01-17    6 M  1187 Jacob Reilly                                                                          
 3     18:48  6:04    3 01-17   12 M  1198 Nick Shashaty                                                                         

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:53  9:38    1 50-59   27 F  1123 Bonny Courtney                                                                        
 2     32:20 10:26    2 50-59   40 F  1190 Valerie Riege                                    Range Runners 2 Mixed                
 3     32:27 10:28    3 50-59   41 F  1111 Nancy Bockbrader                                                                      

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:22  7:52    6 40-49   35 F  1137 Linda Fucile                                                                          
 2     25:46  8:19    2 40-49   14 F  1157 Tyra Lamson                                                                           
 3     27:24  8:50    3 40-49   22 F  1186 Meg Reilly                                                                            

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:54  7:23    1 30-39    4 F  1234 Alison VanHorn                                                                        
 2     22:59  7:25    2 30-39    5 F  1214 Robyn Wicks                                                                           
 3     23:35  7:36    3 30-39    6 F  1172 Amanda Mentzer                                                                        

       WOMEN AGE GROUP 18-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:57  6:45    1 18-29    2 F  1200 Sheila Singer                                    OTCN Mixed                           
 2     22:14  7:10    2 18-29    3 F  1112 Deanna Brizgys                                   Navy Band NE Mixed                   
 3     23:41  7:38    3 18-29    7 F  1229 Marissa Myatt                                    JC And The Divas                     

       WOMEN AGE GROUP 01-17

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     27:18  8:48    2 01-17   20 F  1257 Christina Abramson                                                                    
 2     27:22  8:50    3 01-17   21 F  1222 Rachel Ellis                                                                          
 3     29:28  9:30    4 01-17   25 F  1245 Natassia Russel                                  Boys And Girls Club Of Newport       

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:34  5:21    1 18-29    1 M  1175 Ryan Moore                                       Range Ruuner 1 Mixed                 
 2     17:07  5:31    1 30-39    2 M  1173 John Mentzer                                                                          
 3     17:40  5:42    1 01-17    3 M  1225 Travis Wooten                                                                         
 4     17:54  5:46    1 40-49    4 M  1152 Clay Howland                                     Wild Colonial RC Male                
 5     17:55  5:47    2 30-39    5 M  1146 Brendan Hanrahan                                 Wild Colonial RC Male                
 6     17:56  5:47    2 01-17    6 M  1187 Jacob Reilly                                                                          
 7     18:13  5:53    3 30-39    7 M  1164 Michael Madden                                                                        
 8     18:28  5:57    4 30-39    8 M  1113 Nathaniel Broomfield                             Wild Colonial RC Male                
 9     18:36  6:00    2 18-29    9 M  1163 Ralph Lufkin                                     OTCN Mixed                           
 10    18:36  6:00    5 30-39   10 M  1141 Jason Gilmore                                    OTCN Mixed                            
 11    18:41  6:02    3 18-29   11 M  1174 Jacob Montoya                                    OTCN Mixed                            
 12    18:48  6:04    3 01-17   12 M  1198 Nick Shashaty                                                                          
 13    18:56  6:06    6 30-39   13 M  1241 Jeff Thurnher                                                                          
 14    19:23  6:15    1 50-59   14 M  1158 Walter Lane                                      Range Ruuner 1 Mixed                  
 15    19:55  6:25    4 01-17   15 M  1256 John Abramson                                     Unknown    Entrant                   
 16    20:15  6:32    7 30-39   16 M  1243 Charles Edel                                                                           
 17    20:24  6:35    8 30-39   17 M  1138 William Gauch                                                                          
 18    20:41  6:40    4 18-29   18 M  1204 Adam Stein                                                                             
 19    20:41  6:40    9 30-39   19 M  1223 Brian Brinkley              Clydsdale                                                  
 20    20:53  6:44    2 50-59   20 M  1169 George McClain                                                                         
 21    20:55  6:45   10 30-39   21 M  1213 James Watts                                                                            
 22    21:18  6:52    2 40-49   22 M  1165 Andrew Mara                                      Range Ruuner 1 Mixed                  
 23    21:24  6:54    3 50-59   23 M  1135 Tom Fetherston                                   Range Ruuner 1 Mixed                  
 24    21:39  6:59    3 40-49   24 M  1218 Ty Britt                                                                               
 25    21:54  7:04    4 40-49   25 M  1128 James Dickerson                                  BQCNR-2 Mixed                         
 26    22:07  7:08    4 50-59   26 M  1130 Tom Dwyer                                                                              
 27    22:15  7:11   11 30-39   27 M  1145 Blair Guy                                                                              
 28    22:16  7:11   12 30-39   28 M  1224 Zerben Herbert              Clydesdale                                                 
 29    22:35  7:17    5 40-49   29 M  1206 Eric Traini                 Clydesdale                                                 
 30    22:36  7:17    5 01-17   30 M  1203 Jacob Souvannavong                               Range Runners 3 Mixed                 
 31    22:41  7:19   13 30-39   31 M  1162 Brian Luebbert                                                                         
 32    22:56  7:24    5 18-29   32 M  1233 Adam VanHorn                                                                           
 33    22:57  7:24   14 30-39   33 M  1194 Xavier Rojas                                     BQCNR-2 Mixed                         
 34    22:58  7:25    5 50-59   34 M  1221 Pete Burrell                                                                           
 35    22:58  7:25    6 18-29   35 M  1242 Jason Waddell                                                                          
 36    23:01  7:25    6 40-49   36 M  1183 Fernando Patron                                  OTCN Mixed                            
 37    23:09  7:28    6 50-59   37 M  1170 Patrick McGee                                                                          
 38    23:20  7:32    7 18-29   38 M  1104 Daven Amin                                       Range Runners 2 Mixed                 
 39    23:29  7:35    8 18-29   39 M  1133 Tony Federico                                    Navy Band NE Mixed                    
 40    23:35  7:36    7 40-49   40 M  1159 Brien Lang                  Clydesdale           Wild Colonial RC Male                 
 41    23:57  7:44    6 01-17   41 M  1188 Liam Reilly                                                                            
 42    23:59  7:44    8 40-49   42 M  1195 Fred Russell                Clydesdale           BQCNR-2 Mixed                         
 43    24:04  7:46    9 18-29   43 M  1168 Lafeyel Marshall                                                                       
 44    24:20  7:51   15 30-39   44 M  1125 James Curcio                                     BQCNR-1 Mixed                         
 45    24:23  7:52   16 30-39   45 M  1124 James Crawford                                   BQCNR-2 Mixed                         
 46    24:34  7:55    9 40-49   46 M  1238 Todd Hull                   Clydesdale                                                 
 47    24:48  8:00   10 40-49   47 M  1101 Richard Brown                                                                          
 48    24:53  8:02   10 18-29   48 M  1184 Nicholas Petti              Clydesdale           BQCNR-1 Mixed                         
 49    25:06  8:06    7 01-17   49 M  1253 Taliek Morales                                   Boys And Girls Club Of Newport        
 50    25:08  8:06   17 30-39   50 M  1211 Jason Ward                                                                             

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:59  6:27    1 01-17    1 F  1199 Alyssa Shashaty                                                                       
 2     20:57  6:45    1 18-29    2 F  1200 Sheila Singer                                    OTCN Mixed                           
 3     22:14  7:10    2 18-29    3 F  1112 Deanna Brizgys                                   Navy Band NE Mixed                   
 4     22:54  7:23    1 30-39    4 F  1234 Alison VanHorn                                                                        
 5     22:59  7:25    2 30-39    5 F  1214 Robyn Wicks                                                                           
 6     23:35  7:36    3 30-39    6 F  1172 Amanda Mentzer                                                                        
 7     23:41  7:38    3 18-29    7 F  1229 Marissa Myatt                                    JC And The Divas                     
 8     24:14  7:49    4 30-39    8 F  1227 Stephanie Lastinger                              JC And The Divas                     
 9     24:22  7:52    6 40-49   35 F  1137 Linda Fucile                                                                          
 10    24:25  7:53    5 30-39   10 F  1181 Jennifer Newbarry                                BQCNR-2 Mixed                         
 11    24:38  7:57    6 30-39   11 F  1166 Stephanie Mara                                   Range Ruuner 1 Mixed                  
 12    25:15  8:09    7 30-39   12 F  1210 Julia Walton                                     Navy Band NE Mixed                    
 13    25:43  8:18    4 18-29   13 F  1177 Kimberly Murray                                                                        
 14    25:46  8:19    2 40-49   14 F  1157 Tyra Lamson                                                                            
 15    26:08  8:26    8 30-39   15 F  1139 Erin Gauch                                                                             
 16    26:10  8:26    9 30-39   16 F  1154 Jill Johansson                                                                         
 17    26:25  8:31   10 30-39   17 F  1207 Laura Turner                                                                           
 18    26:40  8:36   11 30-39   18 F  1147 Elizabeth Harris                                                                       
 19    26:58  8:42   12 30-39   19 F  1202 Jenni Souvannavong                               Range Runners 2 Mixed                 
 20    27:18  8:48    2 01-17   20 F  1257 Christina Abramson                                                                     
 21    27:22  8:50    3 01-17   21 F  1222 Rachel Ellis                                                                           
 22    27:24  8:50    3 40-49   22 F  1186 Meg Reilly                                                                             
 23    28:17  9:07    4 40-49   23 F  1105 Ana Barries                                      BQCNR-1 Mixed                         
 24    28:19  9:08    5 40-49   24 F  1196 Michelle Schuettke                                                                     
 25    29:28  9:30    4 01-17   25 F  1245 Natassia Russel                                  Boys And Girls Club Of Newport        
 26    29:34  9:32    5 01-17   26 F  1109 Sarah Black                                                                            
 27    29:53  9:38    1 50-59   27 F  1123 Bonny Courtney                                                                         
 28    30:07  9:43   13 30-39   28 F  1131 Stephanie Elcewicz                               Navy Band NE Mixed                    
 29    30:27  9:49    6 01-17   29 F  1235 Kelly Shea                                                                             
 30    30:30  9:50   14 30-39   30 F  1140 Ashley Gensheimer                                BQCNR-2 Mixed                         
 31    30:42  9:54     Age?     31 F  1231 Lulia Nefezyk                                    JC And The Divas                      
 32    31:05 10:02    7 01-17   32 F  1236 Alexandra O'Hara                                                                       
 33    31:26 10:08   15 30-39   33 F  1119 Amy Carter                                                                             
 34    31:46 10:15   16 30-39   34 F  1155 Marlene Kiernan-Johnson                                                                
 35    32:00 10:19    6 40-49   35 F  1137 Linda Fucile                                                                           
 36    32:06 10:21    8 01-17   36 F  1252 Mikayla Toppa                                    Boys And Girls Club Of Newport        
 37    32:10 10:23   17 30-39   37 F  1116 Erin Brown                                                                             
 38    32:17 10:25    9 01-17   38 F  1244 Quiara Brooks                                    Boys And Girls Club Of Newport        
 39    32:18 10:25    5 18-29   39 F  1106 Erin Beaton                                      Range Runners 2 Mixed                 
 40    32:20 10:26    2 50-59   40 F  1190 Valerie Riege                                    Range Runners 2 Mixed                 
 41    32:27 10:28    3 50-59   41 F  1111 Nancy Bockbrader                                                                       
 42    32:45 10:34   18 30-39   42 F  1122 Katy Compher                                                                           
 43    32:50 10:35    7 40-49   43 F  1108 Karen Binniker                                                                         
 44    33:24 10:46   19 30-39   44 F  1219 Mackenzie Boothe                                                                       
 45    34:24 11:06   10 01-17   45 F  1240 Lillie Souvannavong                                                                    
 46    35:46 11:32   20 30-39   46 F  1230 Lara Johsnon                                     JC And The Divas                      
 47    35:46 11:32    6 18-29   47 F  1150 Karrie Hobbs                                                                           
 48    36:53 11:54    4 50-59   48 F  1156 LINDA LALLI                                                                            
 49    37:09 11:59   11 01-17   49 F  1191 Victoria Riege                                   Range Runners 2 Mixed                 
 50    40:22 13:01    8 40-49   50 F  1216 Anita Wooten                                                                           




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News