Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New York Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

14th Annual Helpers Fund 5k-10k Races and 5k Walk

Chestertown, NY, September 22, 2012

Overall Finish Lists - 5K & 10K Races and 5k Walk

The Helpers Fund 5k-10k Races

http://www.helpersfund.org/races.htm


For more race information, see Helpers Fund 5k-10k Races.

14th Annual Helpers Fund 5k-10k Races and 5k Walk - Overall Results

14th Annual Helpers Fund 5k-10k Races and 5k Walk

Overall Finish Lists

September 22, 2012


Results By Race Management Systems, Inc.
Click here for 5k Men - 10k Women - 10k Men - 5k Walk Women - 5k Walk Men

5K Women Finishers

    Place*   Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Susan Keely             Glens Falls  NY        81   47     1 F 40-49        22:58    7:25/M
       2    Cecilia Powlin          Newcomb  NY           151   23     1 F 20-29        24:16    7:50/M
       3    Kendra Houston          East Nassau  NY        65   17     1 F 14-19        24:54    8:02/M
       4    Angela Manekas          Ozone Park  NY        147   33     1 F 30-39        24:59    8:04/M
       5    Julie Cochran           Westport  CT           38   51     1 F 50-59        25:15    8:09/M
       6    Chelsea Yarosh          Pottersville  NY       67   12     1 F 10-13        26:02    8:24/M
       7    Melissa Gallagher       Smithtown  NY          56   51     2 F 50-59        26:10    8:26/M
       8    Marnie Chancey          Warrensburg  NY       127   17     2 F 14-19        26:14    8:28/M
       9    Amanda West             Chestertown  NY        78   32     2 F 30-39        26:24    8:31/M
      10    Danica Ehmann           Troy  NY               17   25     2 F 20-29        27:02    8:43/M
      11    Kelly Robbins           Chestertown  NY        41   36     3 F 30-39        27:56    9:01/M
      12    Stacy Collins           Caldwell  NJ          118   36     4 F 30-39        28:02    9:03/M
      13    Claire Ders             South Otselic  NY      49   62     1 F 60-64        28:12    9:06/M
      14    Marti Townley           Schenectady  NY       144   62     2 F 60-64        28:25    9:10/M
      15    Chloee Larose           Marieville  PQ         11   10     2 F 10-13        28:26    9:10/M
      16    Megan Halloran          Miami  FL              76   37     5 F 30-39        29:10    9:25/M
      17    Jessica Breeman         Saratoga Springs  N    90   24     3 F 20-29        29:23    9:29/M
      18    Madeline Douglas        Lake George  NY       126   13     3 F 10-13        29:29    9:31/M
      19    Amy Allen               Arlington  VA          31   43     2 F 40-49        29:38    9:34/M
      20    Lori Kunker             Latham  NY             12   42     3 F 40-49        29:51    9:38/M
      21    Teri Kincade            Valhalla  NY           64   50     3 F 50-59        29:56    9:39/M
      22    Darlene Cardillo        Delmar  NY             75   59     4 F 50-59        30:08    9:43/M
      23    Jill Grindle            Agawam  MA              1   49     4 F 40-49        30:26    9:49/M
      24    Elizabeth Lasnier       St Jean  PQ           142   13     4 F 10-13        30:39    9:53/M
      25    Elizabeth Girard        Laval  PQ               2   15     3 F 14-19        30:56    9:59/M
      26    Marieve Girard          Laval  PQ               3   13     5 F 10-13        31:03   10:01/M
      27    Sarah DeLucia           South Amboy  NJ        24   20     4 F 20-29        31:23   10:07/M
      28    Heidi Terry             Whitehall  NY         114   28     5 F 20-29        31:38   10:12/M
      29    Alicia Collier          Chestertown  NY       120   28     6 F 20-29        31:42   10:14/M
      30    Mary Brooks             New York  NY           51   35     6 F 30-39        31:48   10:15/M
      31    Marie-Claude Lasnier    St Jean Sur Richeli   140   38     7 F 30-39        32:15   10:24/M
      32    Amanda Gee              Warrensburg  NY       133   15     4 F 14-19        32:23   10:27/M
      33    Cara Squires            Warrensburg  NY       125   14     5 F 14-19        32:24   10:27/M
      34    Matilda Latour          St Jean  QC           139   9      1 F  0- 9        32:25   10:27/M
      35    Melissa Kwasniewski     Fort Edward  NY        84   35     8 F 30-39        32:30   10:29/M
      36    Melanie Dinwiddie       Fort Ann  NY           46   46     5 F 40-49        32:43   10:33/M
      37    Megan Miller            Chestertown  NY       149   15     6 F 14-19        32:53   10:36/M
      38    Ashley Wood             Saratoga Springs  N     7   28     7 F 20-29        33:40   10:52/M
      39    Colleen DeLucia         Somerville  NJ         35   24     8 F 20-29        33:49   10:55/M
      40    Courtney Delucia        Hillsborough  NJ       21   22     9 F 20-29        33:55   10:56/M
      41    Amy Olson               Brant Lake  NY         77   48     6 F 40-49        34:16   11:03/M
      42    Ashleigh Harris         Albany  NY             15   28    10 F 20-29        34:32   11:08/M
      43    Chris Peters            Boonton  NJ           129   44     7 F 40-49        34:50   11:14/M
      44    Kim Gonyea              Glens Falls  NY        95   45     8 F 40-49        34:59   11:17/M
      45    Jody Gordon             Glens Falls  NY       100   35     9 F 30-39        35:00   11:17/M
      46    Carol Gordon            Glens Falls  NY        98   55     5 F 50-59        35:01   11:18/M
      47    Jillian Urbonowicz      Glens Falls  NY        74   18     7 F 14-19        35:23   11:25/M
      48    Karen Paddock           Glens Falls  NY       103   45     9 F 40-49        35:39   11:30/M
      49    Lori Sue Welch          Glens Falls  NY       104   45    10 F 40-49        35:40   11:30/M
      50    Marybeth De La Rosa     Queensbury  NY         27   59     6 F 50-59        35:46   11:32/M
      51    Mary J. Kruegler        Latham  NY            115   62     3 F 60-64        36:11   11:40/M
      52    Kathleen Collier-Fisher Queensbury  NY         86   32    10 F 30-39        36:22   11:44/M
      53    Pushpalatha Patil       Mechanicville  NY      45   39    11 F 30-39        36:25   11:45/M
      54    Tatiana Zarnowski       Chestertown  NY        72   32    12 F 30-39        36:58   11:55/M
      55    Rosemarie Trainer       Schroon Lake  NY       93   77     1 F 75-99        37:09   11:59/M
      56    Rose Naylor             Fort Edward  NY        23   55     7 F 50-59        38:11   12:19/M
      57    Melissa Green           Canandaigua  NY       111   54     8 F 50-59        38:26   12:24/M
      58    Evelyn Breeman          Randolph  NJ           57   56     9 F 50-59        38:27   12:24/M
      59    Lisa Plumley            Jay  NY                89   39    13 F 30-39        38:28   12:25/M
      60    Iveta Marcin            Astoria  NY            37   31    14 F 30-39        40:38   13:06/M
      61    Nadine Magee            Pottersville  NY       73   66     1 F 65-69        41:19   13:20/M
      62    Shari Cooper            Chestertown  NY       116   45    11 F 40-49        41:35   13:25/M
      63    Kristina Brown          East Rochester  NY     40   28    11 F 20-29        42:27   13:42/M
      64    Linda Snyder            Penfield  NY           34   52    10 F 50-59        42:28   13:42/M
      65    Rayanne Cook            Glens Falls  NY       105   45    12 F 40-49        42:50   13:49/M
      66    Kimberly Kaufman        Queensbury  NY         85   40    13 F 40-49        43:29   14:02/M
      67    Timberlake Pieper       Nashville  TN          19   11     6 F 10-13        43:56   14:10/M
      68    Dorothy Seagle          Delmar  NY             94   71     1 F 70-74        45:09   14:34/M
      69    Bruni Michaud           Peru  NY              152   61     4 F 60-64        45:41   14:44/M
      70    Sue Willett             Gansevoort  NY         22   45    14 F 40-49        45:42   14:45/M
      71    Amber Britt             Charlottesville  VA    62   32    15 F 30-39        48:14   15:34/M
      72    Jody Breault            Glens Falls  NY        97   35    16 F 30-39        48:47   15:44/M
      73    Annie Sioui             Glens Falls  NY       101   45    15 F 40-49        48:48   15:45/M
      74    Courtney Gonyea         Glens Falls  NY        96   25    12 F 20-29        50:33   16:18/M
      75    Sarah Scott             Glens Falls  NY       102   35    17 F 30-39        52:40   16:59/M
      76    Christine Stark         Glens Falls  NY        99   45    16 F 40-49        52:41   17:00/M
      77    Susan Tillotson         Schroon Lake  NY      137   71     2 F 70-74        55:06   17:46/M
      78    Bobbie Beckley          Nags Head  NC          48   61     5 F 60-64      1:06:05   21:19/M
*Overall place among females only
Top

5K Men Finishers

    Place*   Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Lane Oehler             Warrensburg  NY       131   15     1 M 14-19        20:19    6:33/M
       2    William Yarmowich       Warrensburg  NY       124   15     2 M 14-19        20:51    6:44/M
       3    John Kelly              Warrensburg  NY        42   12     1 M 10-13        21:00    6:46/M
       4    Brandon Olden           Chestertown  NY        91   11     2 M 10-13        21:24    6:54/M
       5    Jerry Merkel            Arlington  VA          58   60     1 M 60-64        21:38    6:59/M
       6    Miljan Plavsic          Astoria  NY            80   36     1 M 30-39        22:35    7:17/M
       7    Trevor Winchell         Warrensburg  NY       138   12     3 M 10-13        22:39    7:18/M
       8    Mike Nicholas           Johnstown  NY          59   46     1 M 40-49        22:44    7:20/M
       9    Dan Larson              Queensbury  NY        154   61     2 M 60-64        23:10    7:28/M
      10    Jim Goodspeed           Queensbury  NY        146   61     3 M 60-64        23:11    7:29/M
      11    Luke Bryant             Warrensburg  NY       132   16     3 M 14-19        23:20    7:32/M
      12    Larry Lannino           Maplewood  NJ         136   52     1 M 50-59        23:24    7:33/M
      13    Ethan Stark             Queensbury  NY        141   11     4 M 10-13        23:43    7:39/M
      14    Scott Montgomery        Glens Falls  NY       123   27     1 M 20-29        24:11    7:48/M
      15    Eric Hedman             Carmel  NY            128   39     2 M 30-39        24:36    7:56/M
      16    Byron Grevious          Westport  CT           39    6     1 M  0- 9        25:14    8:08/M
      17    Koby Greene             Wells  VT              36   25     2 M 20-29        25:45    8:18/M
      18    Daniel Green            Canandaigua  NY        33   56     2 M 50-59        26:11    8:27/M
      19    Mac Larson              San Diego  CA         153   64     4 M 60-64        26:13    8:27/M
      20    Elijah Yarosh           Pottersville  NY       68    9     2 M  0- 9        26:53    8:40/M
      21    Matthew Becker          Nassau  NY             63   45     2 M 40-49        26:54    8:41/M
      22    Keith Whiting           Glens Falls  NY       107   55     3 M 50-59        26:55    8:41/M
      23    Caleb Morehouse         Chestertown  NY        50   11     5 M 10-13        27:01    8:43/M
      24    James DeLucia           South Amboy  NJ        25   54     4 M 50-59        27:23    8:50/M
      25    Branislav Brinarsky     Stamford  CT          135   37     3 M 30-39        27:27    8:51/M
      26    Victor Greco            Schenectady  NY       148   59     5 M 50-59        27:45    8:57/M
      27    Nick Johnson            Glens Falls  NY       109   17     4 M 14-19        27:49    8:58/M
      28    Ken Gallagher           Smithtown  NY          55   57     6 M 50-59        28:13    9:06/M
      29    Tim Breeman             Boonton  NJ           130   53     7 M 50-59        28:19    9:08/M
      30    Jean-Christophe Lasnier St Jean  PQ           143   10     6 M 10-13        28:24    9:10/M
      31    Thomas Cole             Saratoga Springs  N    87   60     5 M 60-64        28:54    9:19/M
      32    Nathan Wentworth        New York  NY           52   38     4 M 30-39        28:55    9:20/M
      33    Ed Beckley              Nags Head  NC          47   62     6 M 60-64        29:05    9:23/M
      34    Ezra Tzachi             Tel Aviv  IZ          145   29     3 M 20-29        30:03    9:42/M
      35    Ryan Miller             Chestertown  NY       150   10     7 M 10-13        30:42    9:54/M
      36    John Yarosh             Pottersville  NY       69   46     3 M 40-49        30:45    9:55/M
      37    Brayden Olden           Chestertown  NY        92    9     3 M  0- 9        31:15   10:05/M
      38    Donald Winslow          Corinth  NY            60   73     1 M 70-74        31:51   10:16/M
      39    Phillip Cooper          Chestertown  NY       117   15     5 M 14-19        32:13   10:24/M
      40    Evan Kwasniewski        Fort Edward  NY        83    7     4 M  0- 9        32:34   10:30/M
      41    Brandon Hommell         Saratoga Springs  N     6   26     4 M 20-29        33:41   10:52/M
      42    Shashank Patil          Mechanicville  NY      44   12     8 M 10-13        33:48   10:54/M
      43    Stephen De La Rosa      Queensbury  NY         28   62     7 M 60-64        34:10   11:01/M
      44    Ken Little Jr.          Chestertown  NY        61   64     8 M 60-64        34:11   11:02/M
      45    David Smith             Clifton Park  NY      122   42     4 M 40-49        34:19   11:04/M
      46    Dylan Johns             Albany  NY             14   28     5 M 20-29        34:33   11:09/M
      47    Che Pieper              Nashville  TN          18   13     9 M 10-13        34:58   11:17/M
      48    Kevin St. Marie         Glens Falls  NY       106   45     5 M 40-49        35:02   11:18/M
      49    Dan Gordon              Glens Falls  NY       110   35     5 M 30-39        35:03   11:18/M
      50    Jim Jenks               Glens Falls  NY        10   64     9 M 60-64        36:43   11:51/M
      51    Walt McConnell          Bolton Landing  NY     82   80     1 M 75-99        37:20   12:03/M
      52    William Manekas         Ozone Park  NY          8   34     6 M 30-39        39:39   12:47/M
      53    Bryan Pieper            Nashville  TN          20   43     6 M 40-49        43:57   14:11/M
      54    Matthew Magee           Chestertown  NY        70   34     7 M 30-39        45:07   14:33/M
      55    Chris Houston           East Nassau  NY        66   13    10 M 10-13        47:14   15:14/M
      56    Jeremy Crawford         Charlottesville  VA    71   27     6 M 20-29        48:17   15:35/M
      57    Kevin Payne             Glens Falls  NY       108   55     8 M 50-59        50:39   16:20/M
      58    John Breeman            Randolph  NJ           88   56     9 M 50-59        54:01   17:25/M
 
*Overall place among males only
Top

10K Women Finishers

    Place*   Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Meghan O'Brien          Maplewood  NJ         472   38     1 F 30-39        46:19    7:28/M
       2    Anne Atwell-McLeod      Washington  DC        436   26     1 F 20-29        47:12    7:37/M
       3    Catherine Thompson      Burlington  VT        428   33     2 F 30-39        47:23    7:39/M
       4    Lorraine Brown          Oakland Gardens  NY   469   42     1 F 40-49        47:47    7:42/M
       5    Christina Kitlinski-Hon Saratoga Springs  N   459   18     1 F 14-19        48:33    7:50/M
       6    Diane Litynski          Saranac Lake  NY      435   50     1 F 50-59        49:34    8:00/M
       7    Tonya Egan              North Bangor  NY      423   34     3 F 30-39        49:39    8:00/M
       8    Colleen Delcore         Chestertown  NY       480   45     2 F 40-49        50:25    8:08/M
       9    Holley Bedell           Chestertown  NY       434   33     4 F 30-39        50:35    8:10/M
      10    Margaret Holleman       Nashville  TN         408   35     5 F 30-39        52:08    8:25/M
      11    Molly Feldmann          New York  NY          421   27     2 F 20-29        53:27    8:37/M
      12    Eve Larose              Marieville  PQ        405   12     1 F 10-13        53:59    8:42/M
      13    Karen Costello          Hague  NY             443   57     2 F 50-59        54:27    8:47/M
      14    Amy Vinciguerra         Brooklyn  NY          439   32     6 F 30-39        55:17    8:55/M
      15    Susan Dodds             Potsdam  NY           414   42     3 F 40-49        56:40    9:08/M
      16    Erin Weinman            Longmeadow  MA        468   33     7 F 30-39        56:46    9:09/M
      17    Jessica Mokhiber        Albany  NY            420   32     8 F 30-39        58:14    9:24/M
      18    Jeralyn Mastroinanni    Brooklyn  NY          451   30     9 F 30-39        59:15    9:33/M
      19    Nicole Eustace          Larchmont  NY         456   39    10 F 30-39        59:16    9:34/M
      20    Anik Bertrand           St Hubert  PQ         402   41     4 F 40-49        59:49    9:39/M
      21    Francine Belley         Longueuil  Quebec     410   52     3 F 50-59        59:56    9:40/M
      22    Erin Hayes              Brant Lake  NY        471   35    11 F 30-39        59:57    9:40/M
      23    Katherine Nadeau        Delmar  NY            418   32    12 F 30-39      1:05:27   10:33/M
      24    Amy Pelletier           Belchertown  MA       412   33    13 F 30-39      1:08:48   11:06/M
      25    Sylvie Dumas            Austin  PQ            424   57     4 F 50-59      1:09:50   11:16/M
      26    Bahar Ozgur             Harrison  NY          403   39    14 F 30-39      1:10:55   11:26/M
      27    Annemarie Agnew         Corinth  NY           427   29     3 F 20-29      1:11:23   11:31/M
      28    Melissa Benoit          Troy  NY              449   37    15 F 30-39      1:11:25   11:31/M
      29    Megan Stefanski         Lake Hopatcong  NJ    442   19     2 F 14-19      1:16:29   12:20/M
      30    Sherri Benner           Glenville  NY         429   45     5 F 40-49      1:16:50   12:24/M
      31    Melissa McCann          Ballston Spa  NY      416   48     6 F 40-49      1:16:51   12:24/M
      32    Sarah Hartzell          Schroon Lake  NY      432   23     4 F 20-29      1:20:01   12:54/M
*Overall place among females only
Top

10K Men Finishers


    Place*   Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Rik Jordan              Glens Falls  NY       444   41     1 M 40-49        37:05    5:59/M
       2    Tim Russell             Greenfield Center     476   23     1 M 20-29        38:20    6:11/M
       3    Patrick McGarvey        Brooklyn  NY          440   34     1 M 30-39        40:40    6:34/M
       4    Luke Merkel             Washington  DC        437   28     2 M 20-29        40:44    6:34/M
       5    Michael West            Warrensburg  NY       482   36     2 M 30-39        41:12    6:39/M
       6    Andrew Snell            Glens Falls  NY       455   39     3 M 30-39        41:43    6:44/M
       7    James McElroy           Saratoga Springs  N   448   53     1 M 50-59        42:01    6:47/M
       8    Ken Grindle             Agawam  MA            401   54     2 M 50-59        42:26    6:51/M
       9    Jim Van Ess             Castleton on Hudson   446   41     2 M 40-49        42:43    6:53/M
      10    Paul Matson             Adirondack  NY        481   46     3 M 40-49        42:44    6:54/M
      11    John Daniello           New York  NY          422   39     4 M 30-39        43:03    6:57/M
      12    Stephen Grevious        Westport  CT          430   53     3 M 50-59        43:28    7:01/M
      13    Ted Dominy              Parishville  NY       466   42     4 M 40-49        43:43    7:03/M
      14    Phillipe Lasnier        St Jean Sur Richili   474   41     5 M 40-49        44:40    7:12/M
      15    Rob Hemsing             Warrensburg  NY       462   30     5 M 30-39        45:14    7:18/M
      16    Jim Daley               Delmar  NY            445   48     6 M 40-49        45:21    7:19/M
      17    Paul Stevens            Saratoga Springs  N   447   52     4 M 50-59        45:35    7:21/M
      18    Jimmy Vielkind          Delmar  NY            417   27     3 M 20-29        47:10    7:36/M
      19    Nathan West             Chestertown  NY       461   31     6 M 30-39        47:22    7:38/M
      20    Mark Schachner          Lake George  NY       457   57     5 M 50-59        48:10    7:46/M
      21    Jarred Green            Los Angeles  CA       460   18     1 M 14-19        48:24    7:48/M
      22    Franco Walls            Gansevoort  NY        425   33     7 M 30-39        48:28    7:49/M
      23    Todd Palmer             Albany  NY            419   34     8 M 30-39        50:01    8:04/M
      24    James Stanitz           Cleveland  OH         475   20     4 M 20-29        53:31    8:38/M
      25    Michael Maguire         Ballston Lake  NY     454   57     6 M 50-59        55:28    8:57/M
      26    Rich Soto               Mountain Top  PA      458   50     7 M 50-59        57:28    9:16/M
      27    Brian Bedell            Chestertown  NY       433   33     9 M 30-39        58:11    9:23/M
      28    Edward Eustace          Brooklyn  NY          450   36    10 M 30-39        59:17    9:34/M
      29    Michael Dolan           Pottersville  NY      477   53     8 M 50-59      1:00:51    9:49/M
      30    Lawrence Mokhiber       Albany  NY            470   64     1 M 60-64      1:01:50    9:58/M
      31    William Powers          Diamond Point  NY     478   58     9 M 50-59      1:02:18   10:03/M
      32    John Serrell            Clifton Park  NY      479   35    11 M 30-39      1:02:52   10:08/M
      33    Jeffrey Weinman         Longmeadow  MA        467   33    12 M 30-39      1:03:04   10:10/M
      34    George Stump            Cincinnati  OH        464   75     1 M 75-99      1:05:31   10:34/M
      35    Kevin Hartzell          Schroon Lake  NY      431   23     5 M 20-29      1:20:00   12:54/M
 
*Overall place among males only
Top

5K Walk Female Finishers


    Place*   Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Makayla LaGuerre        Chestertown  NY       340    8     1 F  0-99        28:04    9:03/M
       2    Jennifer Stenger        Somerville  MA        319   32     2 F  0-99        30:27    9:49/M
       3    Barb Galusha            North Creek  NY       314   47     3 F  0-99        38:48   12:31/M
       4    Susan Pascocello        Arlington  VA         330   48     4 F  0-99        45:36   14:43/M
       5    Nina Frankel            Hackensack  NJ        337   32     5 F  0-99        48:16   15:34/M
       6    Cindy Morse             North Creek  NY       303          6 F  0-99        49:19   15:55/M
       7    Kristin Wilson          Fort Edward  NY       305   46     7 F  0-99        50:36   16:19/M
       8    Susan Becker            Nassau  NY            311   45     8 F  0-99        50:38   16:20/M
       9    Kiana LaGuerre          Chestertown  NY       343    7     9 F  0-99        50:41   16:21/M
      10    Tammie LaGuerre         Chestertown  NY       342   41    10 F  0-99        50:42   16:21/M
      11    Lauren Wolfe            Queensbury  NY        306         11 F  0-99        50:49   16:24/M
      12    Crystal Paul            Whitehall  NY         307         12 F  0-99        50:50   16:24/M
      13    Jan McCann              Chestertown  NY       313         13 F  0-99        51:17   16:33/M
      14    Millie Schutta          Chestertown  NY       325   75    14 F  0-99        51:18   16:33/M
      15    Jeanine Daken           Pompton Plains  NJ    326         15 F  0-99        53:10   17:09/M
      16    Alice Daken             Lake Mohawk  NJ       327   33    16 F  0-99        53:11   17:09/M
      17    Maria Beckley           Valhalla  NY          336   46    17 F  0-99        53:57   17:24/M
      18    Jeanne Beckley          Valhalla  NY          334   54    18 F  0-99        53:58   17:25/M
      19    Denise Kaufman          Keeseville  NY        321   51    19 F  0-99        54:26   17:34/M
      20    Dara D'Amico            Pottersville  NY      316         20 F  0-99        55:20   17:51/M
      21    Diane D'Amico           Pottersville  NY      315         21 F  0-99        56:03   18:05/M
      22    Laura Dewey             Schroon Lake  NY      322   61    22 F  0-99        56:04   18:05/M
      23    Susan Schaefer          North Creek  NY       317   60    23 F  0-99        56:05   18:05/M
      24    Cheryl Morin            North Creek  NY       312         24 F  0-99        56:06   18:06/M
      25    Shirley L Miller        Indian Lake  NY       301   64    25 F  0-99        56:30   18:14/M
      26    Wendy & Ruby Waldron    Chestertown  NY       329   40    26 F  0-99        56:43   18:18/M
      27    Anne Dressel            Queensbury  NY        304   65    27 F  0-99        56:57   18:22/M
      28    Naomi Goltzman          Schroon Lake  NY      309   67    28 F  0-99        57:11   18:27/M
      29    Shellie Raquet          Olmstedville  NY      332   62    29 F  0-99        57:20   18:30/M
      30    Kathy Wilson            Riparius  NY          333   49    30 F  0-99        57:21   18:30/M
      31    Phyllis Korn            Schroon Lake  NY      338   65    31 F  0-99      1:06:04   21:19/M
*Overall place among females only
Top

5K Walk Male Finishers


    Place*   Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Jean LaGuerre           Chestertown  NY       341   46     1 M  0-99        31:16   10:05/M
       2    Dennis Kaufman          Keeseville  NY        320   61     2 M  0-99        52:17   16:52/M
       3    Russell Beckley         Valhalla  NY          335   55     3 M  0-99        54:02   17:26/M
       4    David Goltzman          Schroon Lake  NY      310   68     4 M  0-99        57:10   18:26/M
       5    Paul E. Miller          Indian Lake  NY       302   65     5 M  0-99      1:00:34   19:32/M
       6    Peter Oberdorf          Adirondack  NY        328   74     6 M  0-99      1:09:58   22:34/M
       7    Marty Korn              Schroon Lake  NY      339   79     7 M  0-99      1:09:59   22:35/M
*Overall place among males only




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News