Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Tristin's Run

West Lebanon, NH, September 29, 2012

Results

Raider Timing


Licensed to Lebanon High School - NH   HY-TEK's Meet Manager 9/29/2012 11:06 AM
                           Tristin's run - 9/29/2012                           
                        Kitlon Library, West Lebanon NH                        
                                    Results                                    
 
Mixed 1 Mile Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Moyer, John              M36 Pittsfield, MA                 11:14.20  
  2 Moyer, Christine         W59 Adams, MA                      11:50.20  
  3 Krenitsky, Mark            M Croydon, NH                    12:43.60  
  4 Moyer, Paula             W35 Pittsfield, MA                 12:57.40  
  5 Moyer, Paula             W35 Pittsfield, MA                 12:57.40  
  6 Enneper, Kate            W16 Hanover, NH                    14:04.70  
  7 Enneper, Roy             M50 Hanover, NH                    14:08.70  
  8 Carter, Timothy          M57 Windham, NH                    15:25.80  
  9 Carter, Wendy            W55 Windham, NH                    15:48.00  
 10 Chary, Judie             W66 Newmarket, NH                  15:48.30  
 11 Armata, Barb             W53 Adams, MA                      15:48.60  
 12 Roy, Glenn               M65 Windsor, MA                    17:02.00  
 13 Armata, Bernie           W55 Adams, MA                      17:02.10  
 
Men 19&U 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Lang, Chris                  Norwich, VT                    18:04.40  
  2 Goodrich, Mark               White River Junctio            26:10.70  
  3 Enneper, Glen             13 Hanover, NH                    27:07.00  
  4 Gardner, Carter           13 Croydon, NH                    43:51.50  
 
Women 19&U 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gamache, Amy                 West Lebanon, NH               28:47.80  
  2 Moran, Mo                 17 West Lebanon, NH               33:40.20  
 
Men 20-29 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Graves, Neal              29 Croydon, NH                    16:41.00  
  2 Huckins, Jeremy           29 West Lebanon, NH               18:33.50  
  3 Devins, Brian             23 Rome, NY                       20:08.30  
  4 Wessellls, Josh           20 Lebanon, NH                    32:00.70  
 
Women 20-29 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Siriwardana, Nadee        25 West Lebanon, NH               26:57.40  
  2 Mathis, Ellen             24 Warrenton, VA                  29:31.00  
  3 Larochelle, Lindsay       29 North Springfield,             33:12.80  
  4 Lander, Jennifer          26 Lebanon, NH                    37:35.20  
  5 Monahan, Kelsey           21 Newport, NH                    39:46.80  
 
Men 30-39 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Schippers, Ben            31 Brooklyn, NY                   16:34.10  
  2 Glover, Kevin             33 Claremont, NH                  21:44.40  
  3 Jukosky, James            34 Canaan, NH                     21:52.30  
  4 Beyrouthy, Maroun         36 Lebanon, NH                    22:10.70  
  5 Larochelle, Jason         31 North Springfield,             22:21.60  
  6 Carter, Tyler             32 Lowell, MA                     23:04.50  
  7 Moyer, John               36 Pittsfield, MA                 37:41.50  
 
Women 30-39 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kelsey, Elizabeth         36 Lebanon, NH                    26:19.00  
  2 Patch, Kirstie            37 Alstead, NH                    27:07.60  
  3 Glover, Sara              32 Claremont, NH                  28:20.90  
  4 Allen, Mellisa            32 Canaan, NH                     29:35.90  
  5 Metz, Amy                 36 South Strafford, VT            31:16.30  
  6 Royce, Nikki              37 Charlestown, NH                31:16.40  
  7 Davis, Jennifer           35 Claremont, NH                  34:46.10  
  8 Leighfield, Jennifer      38 Lancaster, MA                  37:55.80  
 
Men 40-49 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Rothfuss, Tim             43 Lebanon, NH                    21:40.20  
  2 Herron, Michael           45 Hanover, NH                    22:02.20  
  3 Jones, Joseph             45 Lebanon, NH                    22:36.60  
  4 Pyle, Steven              40 Thetford Center, VT            23:49.70  
  5 Stanhope, Bob             40 Croydon, NH                    32:34.50  
  6 Johnson, Will             46 Grantham, NH                   32:40.10  
  7 Brucken, Rowland          44 Northfield, VT                 53:06.90  
 
Women 40-49 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Chandler, Carla           47 Meriden, NH                    23:10.40  
  2 Parrott, Donna            40 Alstead, NH                    28:21.30  
  3 Jones, Elizabeth          43 Lebanon, NH                    33:54.20  
  4 Enneper, Patricia         48 Hanover, NH                    40:50.50  
  5 Stanhope, Dawn            41 Croydon, NH                    41:45.80  
  6 Gardner, Deborah          44 Croydon, NH                    53:06.50  
 
Men 50-59 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kornfeld, Amos            50 Norwich, VT                    18:13.00  
  2 Landry, Chuck             56 Meriden, NH                    20:08.50  
  3 Foster, John              55 West Lebanon, NH               27:23.70  
 
Women 50-59 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Oscadal, Joanne           59 Lebanon, NH                    29:24.10  
  2 Mathis, Bethany           52 Warrenton, VA                  31:33.30  
 
Men 60+ 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brucken, Robert           78 Cleveland, OH                  53:06.90  
 
Women 60+ 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Zemianek, Pat             71 Bennington, VT                 28:24.20  



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News