Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Applefest Half Marathon & Relay

Hollis, NH, October 6, 2012

[Overall results | Top 10 M&F | Age Groups | Clydesdales/Fillies ]

Relay Teams


                               RELAY RESULTS
                           30th ANNUAL APPLEFEST
                           HALF MARATHON & RELAY
October 6, 2012    Half Marathon (USATF Certified #NH98001AM)    Hollis, NH
Timing by Granite State Race Services   www.gsrs.com (see our Calendar of Races)  
Send corrections to: bt@gsrs.com     Event website: www.applefesthalfmarathon.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                          MALE OPEN RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                              Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ================================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Scott Zeller / Rodrigo Villaamil                   M     1472 TEAM CORALIO                   1:22:20 
    2 Adam Rundell / Aaron Mathieu                       M     1445 SUMMER VACATION?               1:25:15 
    3 Chris Abbott / Nick Sanders                        M     1487 NIBOBAN                        1:29:00 
    4 Stephen Christian / Josh Christian                 M     1479 TEAM CHRISTIAN                 1:45:18 
    5 John King / Don Fay                                M     1488 BONE DADDY'S                   1:48:57 
    6 David Rines / Josh Rines                           M     1489 JODA                           1:49:16 
    7 Gary Dunner / Lynn Archambault                     M     1483 DON'T BREAK MY STRIDE          1:55:56 
    8 Charlie Hudson / Ian Hudson                        M     1452 GREASED LIGHTNING LITE         1:57:39 
    9 Matthew Waterman / Melissa Robbins                 M     1473 TEAM EPCOT                     2:01:02 
   10 Rick Hann / Kemper Ure                             M     1496 THE DOMINATORS                 2:11:36 
   11 Marco Barbosa / Sara Piper                         M     1471 RED PINE FARM                  2:13:06 
   12 Philip Parcell  Sr  / Philip J                     M     1446 ENGAGE                         2:27:12 
   13 Richard Hodgson / Jessica D'amico                  M     1475 PERFECT STRANGERS              2:45:40 
-------------------------------------------------------------------------------
                         MALE MASTERS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                              Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ================================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 David Arguin / Donald Arguin                       M     1465 DOUBLE TROUBLE                 1:32:22 
    2 Scott Kent / Gary Kent                             M     1448 SARGE AND BRUNO SHOW           1:50:45 
    3 Mark Murray / Lee Brucks                           M     1402 SHOULDA SOLD                   2:07:33 
-------------------------------------------------------------------------------
                         MALE SENIORS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                              Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ================================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Steve Horton / Jerry Mcdougle                      M     1480 KENAUK RESERVE                 1:42:18 


                               RELAY RESULTS
                           30th ANNUAL APPLEFEST
                           HALF MARATHON & RELAY
October 6, 2012    Half Marathon (USATF Certified #NH98001AM)    Hollis, NH
Timing by Granite State Race Services   www.gsrs.com (see our Calendar of Races)  
Send corrections to: bt@gsrs.com     Event website: www.applefesthalfmarathon.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                         FEMALE OPEN RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                              Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ================================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Deborah Slason / Heidi Vachon                      F     1409 QC RUNNERS                     1:34:12 
    2 Melissa Brossi / Rachel Matuszek                   F     1418 CRABBY APPLES                  1:51:45 
    3 Caitlin Aho / Brittany Jones                       F     1477 SUCK IT UP  BUTTERCUP!         1:51:59 
    4 Erika Villemure / Kristen Battles-Burden           F     1420 MANCH VEGAS MAMAS              1:53:39 
    5 Barb Arguin / Molly Linn-Wulff                     F     1466 SCOOTER GIRLS                  1:56:20 
    6 Karen Meyer / Beth Goonan                          F     1464 2 QUICK FOXES                  1:56:57 
    7 Elizabeth Melampy / Priscilla Lawrence             F     1502 OH JAI                         1:58:09 
    8 Brooke Sheeran-Demers / Sandra Sheeran             F     1430 FEARLESS FROGS                 2:00:55 
    9 Rebecca Westlake / Daniellie Touhey                F     1414 CHAMPS NOT CHUMPS              2:03:35 
   10 Sandy Rodrigue / Jennifer Kingston                 F     1405 MAINE GIRLS                    2:05:49 
   11 Lori Potter / Karen Macintyre                      F     1486 2 OLD LADIES                   2:07:16 
   12 Karen Gibson / Carolyn Cormier                     F     1412 NIGHT CRAWLERS                 2:07:25 
   13 Sara Paddock / Mayumi Kearns                       F     1415 PHILHARMONICS                  2:10:03 
   14 Lisa Broderick / Elaine Collins                    F     1482 MOMS DAY OUT                   2:10:47 
   15 Tracy Fraga / Jane Loconte                         F     1500 PERFECT STRANGERS 2            2:10:48 
   16 Katherine Mcbride / Laurie Sturgis                 F     1435 TEAM CRAZY                     2:10:59 
   17 Katherine Long / Jackie Quesnel                    F     1434 READY FOR A 5K                 2:11:12 
   18 Danielle Justo / Gianna Martorana                  F     1427 RUBIX KUBE                     2:13:59 
   19 Kelly Murray / Tara Forrest                        F     1422 TEAM COSMO                     2:18:37 
   20 Jesse Morrell / Karen Araujo                       F     1457 MOORRELL                       2:19:12 
   21 Elizabeth Ivey / Elaine Uy                         F     1456 BAZINGA                        2:19:53 
   22 Miriam Lundy / Camellia Banerjee                   F     1426 CAT & MOUSE                    2:21:23 
   23 Heather Melito-Dezan / Belinda King                F     1455 WHATEVA!                       2:25:16 
   24 Linda Casazza / Jenn Casazza                       F     1421 JELIN                          2:27:12 
   25 Jessica Tanguay / Nicole Soucie                    F     1419 SOUL SISTERS                   2:36:52 
   26 Kara Lane / Maureen Lane                           F     1468 FAST LANE                      2:37:12 
-------------------------------------------------------------------------------
                        FEMALE MASTERS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                              Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ================================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Sally Sites / Wendy Newsham                        F     1459 STILL STANDING                 1:56:22 
    2 Eleanor Amidon / Barbara Doherty                   F     1413 MINI DREAM TEAM                2:11:56 
    3 Cheryl King / Debbie Wilkinson                     F     1478 THERAPYRX                      2:13:07 
    4 Heather Hall / Michele Mccullough                  F     1476 HH & MM                        2:13:15 
    5 Barbara Indermitte / Lori Takalo                   F     1453 DYNAMIC DUO                    2:16:07 
    6 Cheryl Crickett - Holland / Kathy Robbins          F     1462 CHE/KATHY                      2:19:31 
-------------------------------------------------------------------------------
                        FEMALE SENIORS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                              Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ================================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Andrea Pierce / Fiona Mcdonnell                    F     1497 FI & ANDIEPI                   1:52:12 


                               RELAY RESULTS
                           30th ANNUAL APPLEFEST
                           HALF MARATHON & RELAY
October 6, 2012    Half Marathon (USATF Certified #NH98001AM)    Hollis, NH
Timing by Granite State Race Services   www.gsrs.com (see our Calendar of Races)  
Send corrections to: bt@gsrs.com     Event website: www.applefesthalfmarathon.com
================================================================================

-------------------------------------------------------------------------------
                          COED OPEN RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                              Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ================================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Lisa Engler / Steven Engler                        C     1470 ENGLEBERRY                     1:33:21 
    2 Susan Bruce / Will Bruce                           C     1428 THE BULA BIRDS                 1:39:26 
    3 Julie Higgins / Rob Higgins                        C     1474 THE HIGGYS                     1:42:23 
    4 Katie Mckillen / Mark Berry                        C     1498 MOONSHINE MAILMEN              1:42:29 
    5 Kelly Fisher-Spencer / Josh Stratton               C     1491 TEAM ELDORADO                  1:46:20 
    6 Brad Leighton / Lisa Young                         C     1425 LISA'S PERSONAL TRAINING       1:51:45 
    7 Christian Adamiak / Lian Rundell                   C     1443 HANSEL & GRETEL                1:52:26 
    8 Nicole Arsenault / Brodie Kramer                   C     1454 RUNNING ROOMIES!               1:59:41 
    9 Nancy Bell / Sean Bell                             C     1493 EASTERN ELITE                  2:00:19 
   10 Alexsia & Peter Karamourtopoulos                   C     1450 KTOP22                         2:00:53 
   11 Alicia Hammond / Ron Hammond                       C     1501 HAMMOND                        2:01:09 
   12 Lorraine Myers / Sean Myers                        C     1451 TEAM LIFE                      2:02:04 
   13 Clinton Randall Iv / Nicole Randall                C     1440 RANDALL                        2:03:53 
   14 Rebecca Brown / Dennis Brown                       C     1499 TEAM WILDABEAST                2:04:16 
   15 Olivia Ester / Jedrek Millett                      C     1463 MILL-ESTERS                    2:07:21 
   16 Katie Gallagher / Chayil Timmerman                 C     1431 MARAUDING MANATEES             2:09:35 
   17 Elizabeth Fay / Chris Fay                          C     1437 NOT MY IDEA                    2:10:45 
   18 Kendall Hood / Kenta Hood                          C     1444 NEIGHBOR HOODS                 2:12:40 
   19 Laura Hohengasser / Erik Hohengasser               C     1410 HOHO'S                         2:13:11 
   20 Elizabeth Wienslaw / Jonathan Wienslaw             C     1442 HARRY'S PALS                   2:18:37 
   21 Beverly O'brien / Tyler O'brien                    C     1404 O'BRIEN                        2:19:04 
   22 Ingrid Skoog / Matthew Peterson                    C     1449 CHIM RICHALDS EXPERIENCE       2:28:02 
   23 Robert Hartigan / Shannon Hartigan                 C     1432 SHAN DOGS                      2:32:43 
   24 Laurie Miller / Scott Pachucki                     C     1417 TEAM KJ                        2:34:17 
-------------------------------------------------------------------------------
                         COED MASTERS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                              Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ================================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Leslie Reap / Kevin Mcintyre                       C     1467 NEXT UP -- MONT TREMBLANT      1:33:35 
    2 Curtis Hansen / Michelle Hansen                    C     1438 TOOT-N-ODDER                   1:37:54 
    3 Jamie Staton / Suzanne Boisclair                   C     1407 FUNNIEST QCR'S                 1:50:17 
    4 Kristi Buckley / Dan Buckley                       C     1494 DA KOASTERS                    1:52:21 
    5 Kazumi Francis / Raymond Francis                   C     1469 OVER-RATED                     1:53:34 
    6 Stephanie Kamin / Steve Kenney                     C     1429 SK SQUARED                     1:54:33 
    7 Amy Sparks / Rich Sparks                           C     1492 SPARKS R FLYING                1:55:15 
    8 Chris Vroman / Dawn Wisbey                         C     1485 VROBEY                         1:57:52 
    9 Michelle Kenney / Jeff Novotny                     C     1423 KENNEY/NOVOTNY                 1:59:24 
   10 Ted Weismann / April Weismann                      C     1441 TANDA                          2:00:53 
   11 Ian Wisbey / Heather Vroman                        C     1484 FLAT 5                         2:08:31 
   12 Chrissie Macarthur / Daniel Kronish                C     1436 BLONDIE & DAGWOOD              2:29:43 

-------------------------------------------------------------------------------
                         COED SENIORS RELAY RESULTS
-------------------------------------------------------------------------------
Place Names                                              Div  Race# Relay Team Name                Time    
===== ================================================== ==== ===== ============================== ======= 
    1 Gigi Ferris / Dave Ferris                          C     1481 TEAM TAMARACK                  1:56:52 
    2 David Coleman / Deborah Macri                      C     1460 YANKEE SNIPPERS                2:03:35 
    3 John Litherland / Meagan Litherland                C     1458 OLD'N'SLOW                     2:11:30 
    4 Zelda Schwartz / Dr  Paul                          C     1408 LOVEBUGS                       3:26:04 





My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News