Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Eastman Splash, Mash, and Dash

Grantham, NH, June 16, 2012

[Complete Individual Results | Individual Overall Winners | Complete Relay Team Results | Relay Team Winners | Kids Finish Results | Kids Winners ]

Individual Age Group Winners

                       INDIVIDUAL AGE-GROUP RESULTS

                        MALE AGE GROUP:  19 - UNDER

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Kenneth Weitzman           1 I     16 1:16:44 

                         MALE AGE GROUP:  20 - 24

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 David Martino              2 I     20 1:10:56 
    2 Ben Hemani                 5 I     24 1:12:39 
    3 Brad Hagedorn              4 I     24 1:17:31 

                         MALE AGE GROUP:  25 - 29

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Andrew Benson             10 I     27 1:06:54 
    2 Joseph Shaw               11 I     28 1:12:06 
    3 Lee Doyle                  9 I     26 1:17:48 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Aaron Clymer              16 I     31 1:13:53 
    2 Jonathan Gerbode-Grant    18 I     31 1:14:41 
    3 Jonathan Beckwith         22 I     33 1:17:50 

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Mark Chmielecki           32 I     38 1:07:01 
    2 Corin Wright              33 I     38 1:08:33 
    3 Michael Bradley           26 I     36 1:12:54 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Steve Stockwell           48 I     41 1:07:08 
    2 Kevin Weinman             44 I     41 1:10:05 
    3 Scott Durgin              41 I     40 1:12:02 


                         MALE AGE GROUP:  45 - 49

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Thomas Gessner            71 I     46 1:07:57 
    2 Michael Dufour            80 I     48 1:09:36 
    3 Nathan Simmons            66 I     45 1:09:41 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 54

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Jeff Litchfield           94 I     52 1:07:12 
    2 James Graham              85 I     50 1:13:03 
    3 John Ladue                91 I     51 1:15:26 

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Jeremiah Fitzgibbon      100 I     56 1:08:11 
    2 Jeff Reed                106 I     58 1:14:40 
    3 Edward Mahoney           105 I     58 1:18:32 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Michael Libuda           111 I     63 1:18:25 
    2 Bill Endicott            109 I     60 1:27:04 
    3 Robert Drake             110 I     63 1:41:06 

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Neal Mabain              113 I     65 1:27:40 
    2 Michael Linville         112 I     65 1:31:11 
    3 Stephen Priest           114 I     69 1:51:49 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 74

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Bradley Hosmer           115 I     72 1:43:32 
    2 Richard Wulf             116 I     72 1:57:50 

                        MALE AGE GROUP:  75 - OVER

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 


                        CLYDESDALE WINNERS 15 - 39

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 John Sourbeer             15 I     30 1:25:27 
    2 Mike Mooney               23 I     34 1:28:00 
    3 Sean Uiterwyk             34 I     38 1:31:09 

                        CLYDESDALE WINNERS 40 - 99

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Daniel Moran              69 I     45 1:23:30 
    2 Christopher Trimble       65 I     45 1:28:29 
    3 Shawn Hanson              75 I     46 1:29:01 


                       FEMALE AGE GROUP:  19 - UNDER

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Caryn Pepin              122 I     22 1:34:58 
    2 Rebecca Williams         123 I     22 1:38:44 

                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Cindy Bennett            128 I     28 1:16:40 
    2 Jill Thorson             129 I     29 1:21:25 
    3 Marie Schreiner          126 I     28 1:22:23 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Courtney Kaup            136 I     34 1:14:12 
    2 Catherine Osterhaudt     132 I     32 1:22:51 
    3 Katherine Ziemer         131 I     31 1:29:16 

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Julie Smith              155 I     39 1:16:02 
    2 Jennifer Marts           152 I     39 1:16:34 
    3 Molly McHugh             154 I     39 1:21:42 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Kirsten Woody            171 I     44 1:19:26 
    2 Sonya Monterose          169 I     43 1:24:58 
    3 Rebecca Kibbee           167 I     42 1:28:45 


                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Suzanna Smith-Horn       176 I     45 1:19:39 
    2 Carla Chandler           188 I     47 1:19:48 
    3 Kathy Key                187 I     47 1:20:01 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Suzan Ballmer            202 I     54 1:16:02 
    2 Joni Foster-Robison      199 I     51 1:23:05 
    3 Elizabeth Green          203 I     54 1:44:24 

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Betty Bonito             207 I     55 1:22:59 
    2 Nancy Thurrell           211 I     59 1:27:42 
    3 Jody Goodrich            206 I     55 1:32:09 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Vicki McCloskey          214 I     63 1:28:05 

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Manya Hult               215 I     67 1:31:22 

                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 

                       FEMALE AGE GROUP:  75 - OVER

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 


                          ATHENA WINNERS 15 - 39

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Anne MacGlaflin          156 I     39 1:37:25 
    2 Aurora Matzkin           143 I     37 1:42:43 
    3 Amy Newcomb              139 I     37 1:43:38 

                          ATHENA WINNERS 40 - 99

Place Name-1                 No.   Race Age Tottime 
===== ====================== ===== ==== === ======= 
    1 Sarah Lester             164 I     42 1:26:27 
    2 Susan Wheeler            198 I     50 1:33:12 
    3 Kirsten Surprenant       172 I     44 1:41:52 





My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News