Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
New Hampshire Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

MascomaMan Triathlon

Enfield, NH, July 28, 2012

[Half Iron Distance Overall | Sprint Overall | Team Overall | Sprint Age Groups ]

Half Iron Age Groups

Top Males Overall
Place    Bib #  Name                 AG       Swim      T1      Bike     MPH      T2       Run    Pace  Finish
     1    301   Noah Bloom            33      39:04   01:42   2:26:05   23.00   00:40   1:30:42    6:55 4:38:13
     2    236   Chris Poulos          39      33:40   01:16   2:32:47   21.99   01:06   1:34:13    7:12 4:43:02
     3    237   Greg Indruk           32      38:20   01:04   2:26:52   22.88   00:44   1:38:18    7:30 4:45:18
Top Females Overall
Place    Bib #  Name                 Age      Swim      T1      Bike     MPH      T2       Run    Pace  Finish
     1    239   Darbi Roberts         28      28:00   01:04   2:44:10   20.47   01:00   1:28:32    6:45 4:42:46
     2    284   Sarah Kelly           33      31:47   01:45   2:43:05   20.60   00:46   1:39:27    7:35 4:56:50
     3    256   Laura Kloepper        29      31:45   00:51   2:45:10   20.34   00:46   1:42:17    7:48 5:00:49

 Male 15-19
Place    Bib #  Name                 Age      Swim      T1      Bike     MPH      T2       Run    Pace  Finish
     1    265   Geoffrey Cloud        17      32:35   03:18   3:24:58   16.39   02:02   2:13:20   10:11 6:16:13
 Male 20-24
Place    Bib #  Name                 Age      Swim      T1      Bike     MPH      T2       Run    Pace  Finish
     1    269   Shane Galbraith       23      33:20   03:25   2:49:12   19.86   01:35   1:42:52    7:51 5:10:24
     2    310   Dan Luciani           20      27:38   01:20   3:14:40   17.26   01:09   2:12:38   10:07 5:57:25
     3    306   Ryan Muirhead         24      51:09   03:10   3:11:40   17.53   05:08   2:44:36   12:34 6:55:43
 Male 25-29
Place    Bib #  Name                 Age      Swim      T1      Bike     MPH      T2       Run    Pace  Finish
     1    288   Adam Jones            28      31:38   01:18   2:44:17   20.45   00:29   1:27:46    6:42 4:45:28
     2    307   Philip Mason          25      39:39   01:29   2:48:00   20.00   01:37   1:33:31    7:08 5:04:16
     3    246   Philip Pannenko       26      36:51   02:25   3:07:10   17.95   02:40   1:53:33    8:40 5:42:39
     4    283   Jeremy Berger         28      46:53   04:48   3:08:09   17.86   03:27   2:10:16    9:57 6:13:33
     5    279   Dave Hanlon           27      39:33   00:55   2:59:03   18.77   02:43   2:44:55   12:35 6:27:09
     6    240   Tyler Saas            28      36:12   01:35   4:14:27   13.20   01:02   1:44:35    7:59 6:37:51
 Male 30-34
Place    Bib #  Name                 Age      Swim      T1      Bike     MPH      T2       Run    Pace  Finish
     1    230   Jesse Rupert Elzinga  33      36:14   00:43   2:34:07   21.80   00:54   1:36:54    7:24 4:48:52
     2    209   Benjamin Lange        31      39:34   03:31   2:35:13   21.65   02:14   1:34:01    7:11 4:54:33
     3    290   Greg Schweitzer       30      37:39   00:52   2:47:08   20.10   00:33   1:35:46    7:19 5:01:58
     4    294   Kristian Whitsett     33      32:39   01:13   2:50:07   19.75   00:53   1:54:01    8:42 5:18:53
     5    261   Michael Tringe        33      33:49   02:00   2:59:12   18.75   00:52   1:52:41    8:36 5:28:34
     6    286   Micah Fink            32      42:23   02:30   2:56:49   19.00   02:41   1:45:08    8:02 5:29:31
     7    217   Scott  Albert         34      41:09   04:00   3:17:51   16.98   02:39   2:01:04    9:15 6:06:43
 Male 35-39
Place    Bib #  Name                 Age      Swim      T1      Bike     MPH      T2       Run    Pace  Finish
     1    272   Randy Henshaw         38      36:11   01:26   2:49:06   19.87   01:11   1:58:29    9:03 5:26:23
     2    274   Michael Posanka       36      40:10   02:48   2:58:40   18.81   02:08   1:55:41    8:50 5:39:27
     3    287   Kevin Cox             38      43:34   03:26   3:02:05   18.45   01:51   2:16:32   10:25 6:07:28
     4    224   Eric Hannett          36      45:57   03:02   3:24:22   16.44   02:42   2:16:47   10:26 6:32:50
     5    276   Orion Nohr            38      40:48   03:40   3:16:02   17.14   04:32   2:30:54   11:31 6:35:56
 Male 40-44
Place    Bib #  Name                 Age      Swim      T1      Bike     MPH      T2       Run    Pace  Finish
     1    206   Stephen Judice        41      31:29   00:57   2:34:49   21.70   00:44   1:38:16    7:30 4:46:15
     2    201   Alden Hall            42      40:43   00:36   0:00:00    0.00   00:00   0:00:00       0 5:09:21
     3    204   David  Mccluskey      42      34:53   01:26   2:37:47   21.30   01:35   2:00:18    9:11 5:15:59
     4    271   Robert Larcome        41      33:24   02:24   2:47:59   20.00   01:32   2:03:12    9:24 5:28:31
     5    242   Flavio Pardo          44      31:52   01:21   3:01:28   18.52   02:44   1:55:06    8:47 5:32:31
     6    296   Scott Spiers          40      33:25   03:01   2:55:32   19.14   02:02   2:06:48    9:41 5:40:48
     7    222   Kevin Stapleton       42      30:20   02:19   2:59:43   18.70   01:17   2:07:54    9:46 5:41:33
     8    285   Laurent Imbert        41      42:23   02:47   2:59:41   18.70   01:20   1:58:10    9:01 5:44:21
     9    200   Stephen Carleton      42      37:54   02:39   2:58:23   18.84   01:34   2:05:39    9:35 5:46:09
    10    268   JT Sheehan            44      35:39   02:04   3:14:34   17.27   01:10   1:57:47    8:59 5:51:14
    11    213   Steve Squires         40      40:56   02:46   3:38:23   15.39   01:51   2:24:42   11:03 6:48:38
    12    212   Christopher Dawe      42      46:01   04:38   3:31:45   15.87   03:20   2:32:45   11:40 6:58:29
 Male 45-49
Place    Bib #  Name                 Age      Swim      T1      Bike     MPH      T2       Run    Pace  Finish
     1    305   Doron Reuveni         45      35:14   01:19   2:40:24   20.95   00:46   1:30:45    6:56 4:48:28
     2    293   Paul Randolph         45      38:08   01:41   3:00:10   18.65   01:23   1:32:21    7:03 5:13:43
     3    270   Joe Hensel            46      40:04   02:40   2:39:07   21.12   01:28   1:55:42    8:50 5:19:01
     4    264   Tom Fanuzzi           46      34:59   01:32   2:50:50   19.67   04:49   1:58:47    9:04 5:30:57
     5    241   Tony Confrey          46      43:54   02:35   3:02:31   18.41   04:30   1:59:32    9:07 5:53:02
     6    302   Dave Rench            47      00:00   00:00   0:00:00    0.00   01:20   2:00:12    9:11 5:55:17
     7    202   Taddy Hall            45      43:31   05:22   3:16:50   17.07   04:41   1:49:15    8:20 5:59:39
     8    215   Paul Sedgwick         48      34:23   02:26   3:02:44   18.39   03:16   2:23:05   10:55 6:05:54
     9    262   David Lindahl         48      39:34   04:41   3:27:07   16.22   02:11   2:08:57    9:51 6:22:30
    10    203   Ken Schoppmann        47      20:38   12:11   3:47:48   14.75   02:03   2:03:36    9:26 6:26:17
    11    216   William Fish          49      40:02   04:02   3:09:31   17.73   03:25   3:14:08   14:49 7:11:08
    12    233   Hugo Safar            49      53:59   03:26   3:33:37   15.73   01:29   2:44:38   12:34 7:17:09
    13    210   Robert Dawe Jr        46      43:09   06:46   3:38:43   15.36   04:05   2:56:10   13:27 7:28:53
 Male 50-54
Place    Bib #  Name                 Age      Swim      T1      Bike     MPH      T2       Run    Pace  Finish
     1    253   Michael Corr          50      46:15   04:43   3:53:29   14.39   14:49   1:48:29    8:17 6:47:45
     2    214   Rick Strumpfler       53      49:44   04:17   3:47:21   14.78   03:07   2:21:38   10:49 7:06:07
     3    231   Edward Mccormack      51      48:22   08:00   3:25:47   16.33   06:57   2:44:17   12:32 7:13:23
 Male 55-59
Place    Bib #  Name                 Age      Swim      T1      Bike     MPH      T2       Run    Pace  Finish
     1    208   Erwin Lange           59      56:41   02:55   2:57:09   18.97   02:28   1:55:53    8:51 5:55:06
     2    226   Glenn Young           55      40:40   00:48   3:04:10   18.24   01:33   2:16:41   10:26 6:03:52
     3    281   William Mccabe        59      11:35   05:56   4:07:29   13.58   04:42   2:04:03    9:28 7:33:45
 Male 60-64
Place    Bib #  Name                 Age      Swim      T1      Bike     MPH      T2       Run    Pace  Finish
     1    292   David Salvas          62      46:49   04:13   3:17:45   16.99   02:58   2:24:52   11:04 6:36:37

 Female 15-19
Place    Bib #  Name                 Age      Swim      T1      Bike     MPH      T2       Run    Pace  Finish
     1    303   Kristyn Kadala        19      37:46   02:25   4:29:52   12.45   01:56   1:52:05    8:33 7:04:04
 Female 25-29
Place    Bib #  Name                 Age      Swim      T1      Bike     MPH      T2       Run    Pace  Finish
     1    280   Zuzuna Trnovcova      26      41:49   02:23   2:50:35   19.70   01:36   1:49:14    8:20 5:25:37
     2    205   Caitlin Campbell      26      44:05   01:17   3:06:08   18.05   01:19   1:58:55    9:05 5:51:44
     3    244   Rosa Daves            26      35:10   03:25   3:29:25   16.04   03:14   1:54:59    8:47 6:06:13
     4    243   Jillian Kish          29      38:31   03:52   3:19:49   16.82   04:22   2:23:24   10:57 6:29:58
     5    282   Peng Wen Lin          28      45:27   01:48   3:57:47   14.13   01:56   2:34:52   11:49 7:21:50
 Female 30-34
Place    Bib #  Name                 Age      Swim      T1      Bike     MPH      T2       Run    Pace  Finish
     1    278   Molly Zahr            33      32:55   01:49   3:00:35   18.61   01:14   2:16:53   10:27 5:53:26
     2    232   Rachel Wasilewski Gos 30      46:00   03:10   3:44:48   14.95   01:17   1:51:51    8:32 6:27:06
     3    255   Shaina Schwartz       31      43:00   01:37   3:38:23   15.39   03:05   2:11:39   10:03 6:37:44
 Female 35-39
Place    Bib #  Name                 Age      Swim      T1      Bike     MPH      T2       Run    Pace  Finish
     1    245   Kathleen Wanat        38      35:06   00:52   2:45:23   20.32   01:00   1:46:40    8:09 5:09:01
     2    304   Jennifer Marts        39      37:01   01:17   2:55:47   19.11   01:15   2:02:49    9:23 5:38:09
     3    207   Danielle Keaney       39      33:26   01:05   3:03:57   18.27   00:46   2:01:07    9:15 5:40:21
     4    263   Jennifer Taggart      38      44:19   02:53   3:18:06   16.96   03:59   2:25:26   11:06 6:34:43
     5    223   Robyn Hannett         37      56:03   03:03   4:09:06   13.49   02:55   2:11:12   10:01 7:22:19
 Female 40-44
Place    Bib #  Name                 Age      Swim      T1      Bike     MPH      T2       Run    Pace  Finish
     1    273   Heather Morin         42      40:38   04:18   2:59:13   18.75   02:13   1:53:27    8:40 5:39:49
     2    227   Cheryl Mcfague        44      41:14   01:50   3:17:13   17.04   04:19   1:51:37    8:31 5:56:13
     3    218   Sonya Monterose       43      41:53   01:20   3:07:59   17.87   00:40   2:19:37   10:39 6:11:29
     4    219   Jamie Scholfield      44      51:05   07:07   3:35:41   15.58   07:13   2:30:31   11:29 7:11:37
 Female 45-49
Place    Bib #  Name                 Age      Swim      T1      Bike     MPH      T2       Run    Pace  Finish
     1    300   Carolyn Cole          49      40:30   01:41   2:58:21   18.84   01:22   1:57:46    8:59 5:39:40
     2    234   Gloria Safar          47      42:47   01:02   3:01:42   18.49   01:12   2:10:30    9:58 5:57:13
     3    309   Joy Dubin Grossman    48      49:21   02:06   3:13:49   17.34   01:36   1:56:58    8:56 6:03:50
     4    220   Susan Jacobs          47      45:56   12:12   3:36:36   15.51   06:23   2:31:06   11:32 7:12:13
 Female 50-54
Place    Bib #  Name                 Age      Swim      T1      Bike     MPH      T2       Run    Pace  Finish
     1    211   Cynthia Mcgauley      52      35:12   03:38   3:21:44   16.66   01:32   1:45:33    8:03 5:47:39
     2    258   Sara Rosenbloom       54      37:06   01:26   3:10:49   17.61   01:08   2:12:41   10:08 6:03:10
     3    235   Nancy Confrey         53      43:54   02:35   3:02:31   18.41   04:28   3:34:03   16:20 7:27:31
 Female 55-59
Place    Bib #  Name                 Age      Swim      T1      Bike     MPH      T2       Run    Pace  Finish
     1    295   Laurie Brenner        56      44:40   02:42   3:38:40   15.37   02:17   2:18:02   10:32 6:46:21




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News