Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Boys & Girls HS XC State Championship

Belfast, ME, October 27, 2012

[Girls Results ]

Boys Results

 Class A State XC Championship

   Combined Boys

           2012 Maine State XC Championship Meet - 10/27/2012
                                Belfast
                                Results
 Event 1  Boys 5k Run CC All Classes Combined
 Top 25 Individuals Qualify for New England Championship Meet
=======================================================================
   Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
 1 Dan Curts                 JR Ellsworth             15:47.52    1
 2 Silas Eastman             SR Fryeburg Academy      15:47.56    2
 3 Jack Pierce               SR Merriconeag           15:57.41
 4 Josef Holt-Andrews        JR Telstar               16:20.43    3
 5 Cam Nadeau                SR Biddeford             16:36.40    4
 6 Ben Trapani               JR Camden Hills          16:36.49    5
 7 Robby Hall                SR Scarborough           16:39.88    6
 8 Nathan Madeira            SR Greely High School    16:40.83    7
 9 Marc Hachey               SR Winthrop              16:45.52    8
10 Lucas Bourget             SR Elhs                  16:47.26
11 Josh Horne                JR Mt. Blue              16:47.89    9
12 Mohamed Awil              SR Lewiston              16:49.73   10
13 Isaiah Harris             SO Lewiston              16:50.75   11
14 Braden Becker             JR Yarmouth              16:51.09   12
15 Mohamed Barre             SR Lewiston              16:53.12   13
16 Caleb Lord                SO Hampden Academy       16:55.24   14
17 Liam Simpson              JR Cape Elizabeth        16:55.42   15
18 George Morrison           SR Massabesic            16:56.98   16
19 Robert Looker             JR Ellsworth             16:59.77   17
20 Justin Tracy              SR Mt. Blue              17:01.06   18
21 Michael Aboud             SO Massabesic            17:01.85   19
22 Nick Eaton                SR York High School      17:02.25   20
23 Peter Doane               JR Cape Elizabeth        17:03.29   21
24 Jack Letellier            JR Marshwood             17:03.63   22
25 Will Shafer               JR Gray New Gloucester   17:04.10
26 Jack Sullivan             SR Scarborough           17:04.83   23
27 Sam Stahnke               SR George Stevens        17:06.39   24
28 Jonathan Stanhope         JR Bangor High School    17:10.31   25
29 Bryce Murdick             SO Falmouth              17:10.56   26
30 Tyler White               SR Orono High School     17:11.02   27
31 Jay Lesser                SR Falmouth              17:11.29   28
32 Mohamed Mohamed           JR Lewiston              17:12.14   29
33 Nick Kopf                 SR Hampden Academy       17:13.63   30
34 Ben Allen                 JR Portland              17:15.05
35 Remington Gaetjens        SO Massabesic            17:21.40   31
36 Jesse Southard            FR Gorham High School    17:22.24   32
37 Samuel Proctor            SR Bangor Christian      17:23.01   33
38 Yahye Hussein             SO Deering High School   17:24.53   34
39 Logan Moses               JR Messalonskee          17:24.77
40 Nathan Skvorak            JR Windham High School   17:25.89   35
41 Alec Jordan               SR York High School      17:26.22   36
42 Colin Glencross           FR Bangor High School    17:26.96   37
43 Sam Wood                  JR Mt. Ararat            17:28.23   38
44 Thomas Robichaud          SR Yarmouth              17:28.63   39
45 Caleb Halvorson-Fried     JR Bangor High School    17:29.01   40
46 Dylan Merchant            SR Bangor Christian      17:30.35   41
47 Christian Heath           SR Gardiner              17:30.50
48 Cody Vachon               SR Massabesic            17:30.88   42
49 Colin Tardiff             FR Scarborough           17:31.51   43
50 Ron Lund                  SR Caribou High School   17:31.96   44
51 Andrew Mongiat            SO Massabesic            17:32.08   45
52 Dan Lesko                 SO Mt. Blue              17:32.23   46
53 Ian Morris                JR Scarborough           17:32.30   47
54 Sully Jackson             SR Mt. Blue              17:32.51   48
55 Nick Smelcer              JR Lincoln Academy       17:34.10
56 Josh Ringer               SR Hall-Dale             17:34.80   49
57 Nathan Mackenzie          JR Mt. Ararat            17:34.89   50
58 Brayden Beardsley         JR Ellsworth             17:34.93   51
59 Chris Cote                SO Waterville            17:36.41   52
60 Spencer Brown             SO Falmouth              17:36.59   53
61 Jacob Terry               SO Scarborough           17:40.71   54
62 Will Britton              JR Cape Elizabeth        17:42.56   55
63 Tom Laverriere            SR Biddeford             17:42.80   56
64 Josh Espy                 SR Waynflete School      17:43.54   57
65 Dustin Ramsay             JR Hampden Academy       17:43.74   58
66 Kyle Morrison             SR York High School      17:44.77   59
67 Matt Malcom               SO NYA                   17:45.81   60
68 Luke Rand                 JR Brewer High School    17:45.89   61
69 Kyle Kennedy              SO Cape Elizabeth        17:46.95   62
70 Ben Allen                 SO Winthrop              17:47.97   63
71 Jordan Harris             SO MDI                   17:48.54   64
72 Nicholas Harriman         FR Lisbon High School    17:50.72   65
73 Jason Stevenson           JR Maranacook            17:51.30   66
74 Justin Guerette           FR Cape Elizabeth        17:52.36   67
75 Sean Soucy                FR Falmouth              17:52.42   68
76 Josh Simensky             FR Falmouth              17:55.56   69
77 Alex Owen                 SR Boothbay              17:56.24   70
78 Zach Neveu                SO Merriconeag           17:56.59
79 Andrew Davis              SR Windham High School   17:56.74   71
80 Kilton Webb               SR Maranacook            17:57.39   72
81 Jeremy Collett            JR Gorham High School    17:58.08   73
82 Nickolas Shuckrow         SR Winslow High School   17:58.55   74
83 Jonathan Bland            SO Windham High School   17:58.74   75
84 Joe Vogel                 SR York High School      17:59.24   76
85 James McAuliffe           JR Hall-Dale             17:59.44   77
86 Abrin Berkemeyer          SR Freeport              18:00.11   78
87 Mark Donahue              JR Freeport              18:00.61   79
88 Gavin Damian-Loring       FR South Portland        18:01.30   80
89 Frank King                JR Ellsworth             18:03.14   81
90 Chris Pomerleau           SO Hall-Dale             18:03.82   82
91 Brendan Cyr               SO Caribou High School   18:04.22   83
92 Austin Landry             SO Maranacook            18:04.62   84
93 Jacob Archer              SO Bangor High School    18:04.65   85
94 Tristan Walden            JR Brewer High School    18:05.69   86
95 Alexander Brockelman      FR York High School      18:05.90   87
96 Tim Enos                  SR Leavitt               18:06.56
97 Harrison Knowlton         SO Leavitt               18:06.58
98 Dominic Martin            SR Bangor High School    18:06.64   88
99 Thomas Rose               SO Fryeburg Academy      18:06.65   89
100 Julian Pelzer             JR Cape Elizabeth        18:07.78   90
101 Connor Bouffard           SO Biddeford             18:09.61   91
102 Branden Pratt             JR Massabesic            18:09.85   92
103 Cody Furbish              SR Marshwood             18:10.42   93
104 Walter Martin             JR Brunswick             18:11.08   94
105 Stephen Taylor            JR Brewer High School    18:11.70   95
106 Alex Nichols              SR Brunswick             18:12.95   96
107 Mason Finitz              JR York High School      18:13.97   97
108 Andrew Sholl              FR Scarborough           18:14.18   98
109 Ben Salinas               JR Bangor High School    18:14.20   99
110 Ben Foster                SO Gorham High School    18:14.87  100
111 Logan Gerchman            SR Fryeburg Academy      18:15.58  101
112 Sean McGovern             SO Scarborough           18:15.99  102
113 Zack Palmeter             JR Bangor Christian      18:16.20  103
114 Henry O'Shaughnessy       SR York High School      18:16.97  104
115 Matt Plourde              SR Hall-Dale             18:19.59  105
116 Connor Wagner             JR John Bapst            18:19.86  106
117 Erik Dodge                JR Erskine Academy       18:20.07
118 Matthew Toussaint         SO Fort Kent             18:20.25  107
119 Mason Stevenson           SR Bangor High School    18:20.95  108
120 Donovan Shea              JR Brunswick             18:21.89  109
121 Thomas Bradshaw           JR Gorham High School    18:22.53  110
122 Samuel Ouellette          SO Fort Kent             18:22.72  111
123 Ryan Washington           JR Caribou High School   18:22.72  112
124 Dylan Kinsbury            SR Waynflete School      18:22.96  113
125 Zach Merrill              SO Freeport              18:23.02  114
126 Calvin Butler             JR Marshwood             18:23.57  115
127 Mason Cyr                 SR Freeport              18:23.79  116
128 Dylan Harris              FR MDI                   18:24.17  117
129 Jake Demosthenes          JR Mt. Ararat            18:24.20  118
130 Dylan Berney              SR Winthrop              18:24.71  119
131 Parker Montano            SO Cheverus              18:25.03
132 Buck Nichols              SR Marshwood             18:25.64  120
133 Nick Derosby              JR Waterville            18:25.89  121
134 Eli Smith                 FR Camden Hills          18:26.66  122
135 Matt Esposito             SO Gorham High School    18:27.12  123
136 Alex Hebert               SR Deering High School   18:27.33  124
137 Zeb Tarasevich            SR Cheverus              18:27.39
138 Nathan Fitzpatrick        SR Brewer High School    18:27.85  125
139 Brian Westhoven           JR Orono High School     18:28.36  126
140 Shea Nelson               JR Mt. Ararat            18:28.63  127
141 Tristen Rich              SO Madison High School   18:28.64
142 John Murphy               SO Brunswick             18:29.15  128
143 Cameron Mondor            SO Thornton Academy      18:30.02
144 Will Hadden               SR Lincoln Academy       18:30.44
145 Andrew Balsamo            SR Lewiston              18:30.97  129
146 Bronson Dean              JR Telstar               18:31.57  130
147 Jordan Balsamo            SR Lewiston              18:32.13  131
148 Nick Mahar                SO Oceanside             18:32.60
149 Thomas Cassidy            JR Winslow High School   18:32.99  132
150 Matt Spear                JR John Bapst            18:33.03  133
151 Ben Bailey                JR Monmouth Academy      18:33.22  134
152 Tyler Horsford            SR Monmouth Academy      18:33.37  135
153 Ivan Johnson              SR Medomak               18:33.41  136
154 Steven Lailer             SO Windham High School   18:33.55  137
155 Benn Scully               JR Boothbay              18:34.68  138
156 Colby Trenten             SR Madison High School   18:35.04
157 Matt Gott                 SO Mt. Ararat            18:35.06  139
158 Abukar Adan               SR Waynflete School      18:35.71  140
159 Mitch Rossignol           SO Gorham High School    18:35.96  141
160 Schuyler Collett          SR Orono High School     18:36.10  142
161 Robert Campbell           JR Boothbay              18:37.00  143
162 Cole Hallee               SO Kennebunk             18:38.57
163 Iain Kurry                SO Falmouth              18:38.60  144
164 Kody Holmes               SR Ellsworth             18:39.13  145
165 Reese Preston             FR Windham High School   18:39.60  146
166 Nick Anderson             SR Medomak               18:39.75  147
167 Colby Watts               SO Maranacook            18:40.71  148
168 Patrick Carty             FR Fryeburg Academy      18:41.64  149
169 Troy Cochran              SO Greely High School    18:42.60  150
170 Dakota Greenblatt         SR Marshwood             18:43.38  151
171 Nicholas Lunn             SR Hodgdon High School   18:43.72
172 Jake Burns                SR NYA                   18:43.83  152
173 Luca DeAngelis            FR Maranacook            18:44.30  153
174 Jamie Ross                SR Brunswick             18:44.58  154
175 Josh Donnelly             SO Brewer High School    18:44.77  155
176 Gavin Felch               SO Medomak               18:44.94  156
177 Cole Chase                JR Oceanside             18:45.54
178 Curtis Paradis            SO Biddeford             18:46.47  157
179 Ryan Cole                 SO Hampden Academy       18:46.51  158
180 Stewart Buzzell           JR Monmouth Academy      18:47.12  159
181 Alex Thuotte              SR Gorham High School    18:47.19  160
182 Troy Cloutier             FR Massabesic            18:47.85  161
183 Ransom Burgess            JR MDI                   18:48.21  162
184 Felix Bonnevie            SO Mt. Blue              18:50.04  163
185 Austin Williams           JR Freeport              18:50.41  164
186 Ryan Morrison             FR Greely High School    18:50.74  165
187 Ralph Magnani             SO MDI                   18:50.95  166
188 Josh Wheeler              SR Mattanawcook          18:50.97
189 Ethan Harriman            SO Maranacook            18:51.07  167
190 Alexander Casas           JR Medomak               18:52.11  168
191 Josh Marquis              JR Orono High School     18:52.20  169
192 James O'Neil              JR Orono High School     18:52.34  170
193 Ridge Osgood              JR Narraguagus           18:52.95
194 Ben Kates                 SR Lisbon High School    18:53.02  171
195 Dylan Thombs              JR Monmouth Academy      18:53.77  172
196 Brendan Hickey            SO Mt. Blue              18:54.61  173
197 Ethan Casavant            SO Hampden Academy       18:55.37  174
198 Ted Burns                 SO Mt. Ararat            18:55.41  175
199 Matt Burnham              FR Boothbay              18:55.52  176
200 Griffin Davis             SR Winslow High School   18:56.58  177
201 Jason Higginbotham        FR Brunswick             18:57.57  178
202 Alexander Petersen        SR Hermon High School    18:57.61
203 Ian Byron                 SR Greely High School    18:59.30  179
204 Eli Nixon                 SO Marshwood             19:00.12  180
205 Thomas Plourde            SO Hall-Dale             19:00.17  181
206 Luke Thombs               FR Monmouth Academy      19:00.47  182
207 Travis Robbins            SO Richmond              19:00.82
208 Dakota Hiott              JR Deering High School   19:01.43  183
209 Andrew Cox                SR Washington Academy    19:01.46
210 Brandon Wade              SR Sumner High School    19:01.85
211 Eric Hannes               JR Fryeburg Academy      19:02.13  184
212 Chris West                SR Freeport              19:02.58  185
213 Ryder White               JR Greely High School    19:03.86  186
214 Abdullahi Mohamed         SO Lewiston              19:04.42  187
215 Jacob Guay                JR South Portland        19:04.59  188
216 Josh Zapsky               SO Hermon High School    19:05.07
217 Tyler MacDonald           JR Hampden Academy       19:07.80  189
218 Colin Laurence            SR Waynflete School      19:08.59  190
219 Cooper Holmes             FR Ellsworth             19:08.84  191
220 John LeBlanc              SO NYA                   19:09.46  192
221 Julian Ireland            SO Waynflete School      19:09.55  193
222 Will Richard              JR MDI                   19:10.29  194
223 Christopher Tanner        SO Brunswick             19:12.05  195
224 Trevor Ewald              JR Cape Elizabeth        19:12.34  196
225 Rylan Norris              SR John Bapst            19:12.88  197
226 Jordan Stebbins           SR Deering High School   19:13.02  198
227 Dan Ray                   JR Greely High School    19:13.11  199
228 Brandon Bourgoin          JR Lee Academy           19:13.15
229 Cote Brauneis             SO Lisbon High School    19:15.29  200
230 Lucas Kinney              JR Caribou High School   19:15.55  201
231 Haley Cunningham          SO NYA                   19:16.15  202
232 Samuel Southwick          FR John Bapst            19:16.17  203
233 Mathias Deming            FR Winthrop              19:16.76  204
234 Conall Molloy             JR Orono High School     19:17.18  205
235 Jake Goodwin              JR Marshwood             19:18.49  206
236 Kamran Husain             FR Fort Kent             19:18.65  207
237 Matt Bernier              SO Deering High School   19:18.88  208
238 Jeff Willey               SO Lisbon High School    19:18.92  209
239 Liuke Yang                SO Fryeburg Academy      19:19.08  210
240 Adam Oko                  SR Central High School   19:19.52
241 Scott Lambert             SO Falmouth              19:19.71  211
242 Colton Gervais            SR South Portland        19:20.19  212
243 Ethan Craigo              SO MDI                   19:20.68  213
244 Nason Lamphier            SO Winslow High School   19:22.41  214
245 Jack Hasch                JR Boothbay              19:23.44  215
246 Ben Winchenbach           FR Camden Hills          19:23.45  216
247 Collin Hill               SR Central High School   19:23.58
248 Mike Tormey               SO John Bapst            19:24.36  217
249 Kerry Randazzo            SO Deering High School   19:24.85  218
250 Austin Gardner            SR Hall-Dale             19:25.98  219
251 Connor Rog                FR Greely High School    19:26.74  220
252 Jake Papa                 JR Mt. Ararat            19:27.41  221
253 Sam Gerkin                FR Yarmouth              19:27.77  222
254 Brian Parent              SR Bangor Christian      19:29.19  223
255 Daniel Jordan             JR South Portland        19:29.57  224
256 Derek Hawes               SR Ellsworth             19:29.66  225
257 Colin Kerner              SO Yarmouth              19:30.64  226
258 Skyler Fraga              FR Bucksport             19:31.16  227
259 Logan Theriault           SO Winslow High School   19:32.33  228
260 Liam Kenefic              JR Orono High School     19:32.87  229
261 Caleb Hunter              FR Caribou High School   19:33.25  230
262 Marques Houston           JR Monmouth Academy      19:34.12  231
263 John Salamone             JR South Portland        19:34.40  232
264 Noah Caron                FR Washburn              19:36.44
265 Keith Draper              JR Caribou High School   19:37.10  233
266 Cam Thompson              FR Waynflete School      19:37.99  234
267 Tyler Strid               JR Caribou High School   19:39.76  235
268 Koji Kobayashi            SR Maranacook            19:40.82  236
269 Sam Schwehm               SR Boothbay              19:42.54  237
270 Alex Drew                 SR Biddeford             19:42.92  238
271 Isaac Johnson             SO Winthrop              19:43.03  239
272 Tony Martel               JR Biddeford             19:43.31  240
273 Joseph Bellavia           JR Waterville            19:43.34  241
274 Oliver Broughton          FR George Stevens        19:46.16  242
275 Caleb Marsh               FR Brewer High School    19:46.87  243
276 Thomas Hodgkins           FR South Portland        19:47.24  244
277 Ian Grover                SR Yarmouth              19:49.68  245
278 Jed mcGill                SR Windham High School   19:51.78  246
279 Jordan Cole               FR Lisbon High School    19:52.81  247
280 Michael Neumann           FR Winthrop              19:55.18  248
281 Cody Speropolous          SR Winslow High School   19:55.40  249
282 Kade Smith                SR Boothbay              19:55.41  250
283 Branden Blank             SR Mt. Blue              19:57.06  251
284 Josh Richardson           JR Windham High School   19:57.35  252
285 El Tayeb Dahia            JR NYA                   19:59.39  253
286 Tyler Frey                SO Freeport              19:59.76  254
287 Isaac Ocana               SR Mattanawcook          20:00.12
288 Graham Chance             JR Waynflete School      20:09.37  255
289 Jace Schmidt              SR Bangor Christian      20:10.10  256
290 Billy Chambers            FR Waterville            20:10.81  257
291 Alex Turbine              SO Monmouth Academy      20:14.48  258
292 Greg Wheeler              SO Telstar               20:17.66  259
293 Andrew Nickerson          FR Yarmouth              20:20.95  260
294 Robin Doyle               JR Bucksport             20:22.29  261
295 Jeremy Wyman              SR Brewer High School    20:23.54  262
296 Kyle Jordan               SR Sumner High School    20:25.45
297 Nick Charest              SO Winthrop              20:27.64  263
298 Matt Hanna                SO MDI                   20:34.20  264
299 Harry Cheung              SR Hall-Dale             20:35.96  265
300 Josh Chapman              FR NYA                   20:45.27  266
301 Devlin Valle              FR George Stevens        20:45.68  267
302 Jayson Martens            SR Biddeford             20:46.75  268
303 Caleb Ellis               SO Winslow High School   20:47.52  269
304 Daniel Bubar              FR Medomak               20:49.52  270
305 Forest Priestley          JR Camden Hills          20:49.63  271
306 Musdaf Omar               JR Deering High School   20:50.69  272
307 Henry Brooks              SR Telstar               21:00.83  273
308 Jonarthan Burk            SO Fryeburg Academy      21:09.13  274
309 Adam Witham               SO George Stevens        21:12.35  275
310 Hans Xu                   JR John Bapst            21:15.81  276
311 Adam Bohlen               FR Bucksport             21:15.85  277
312 Jin Yao                   JR NYA                   21:23.84  278
313 Kip Stanley               FR Fort Kent             21:24.15  279
314 Eddie McCluskey           SR Camden Hills          21:25.72  280
315 John Brooks               SO Telstar               21:31.52  281
316 Taylor Soteres            SO Bucksport             21:31.56  282
317 Daniel Hodgkins           SR South Portland        21:34.62  283
318 Jackson Hall              SR Yarmouth              21:41.06  284
319 Alex Bourgon              SR Bucksport             21:54.90  285
320 Joel Schmidt              FR Bangor Christian      21:57.83  286
321 Baxter Forrest            SO George Stevens        22:25.98  287
322 Nat Lawson                FR Camden Hills          22:30.50  288
323 Devon Oppedisano          JR George Stevens        22:32.41  289
324 Alex Rockeress            SO John Bapst            22:46.24  290
325 Richard Du                SO George Stevens        22:50.83  291
326 Joshua Degado             FR Medomak               22:56.47  292
327 Amaziah Jones             SO Bucksport             23:23.30  293
328 Jared Michaud             SO Fort Kent             23:24.98  294
329 Noah Perry                FR Waterville            23:31.86  295
330 Caleb Mailly              FR Waterville            24:42.71  296
331 Taber Pasternack          FR Telstar               27:39.33  297
332 Zach Kellner              FR Telstar               32:20.46  298
-- Spencer Canham            SO Hampden Academy            DNF
-- Nick Denney               FR Camden Hills               DNF
-- Tyler Jack                JR Wedtbrook                  DNF
                                  Team Scores
=======================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7
=======================================================================
Results - Men
*Class Winners Plus Next 3 Teams Qualify for New England Championship Meet*
 *1 Massabesic High School      153   16   19   31   42   45   92  161
     Total Time:  1:26:23.19
        Average:    17:16.64
 *2 Scarborough High School     173    6   23   43   47   54   98  102
     Total Time:  1:26:29.23
        Average:    17:17.85
 *3 Lewiston High School        192   10   11   13   29  129  131  187
     Total Time:  1:26:16.71
        Average:    17:15.35
 *4 Cape Elizabeth              220   15   21   55   62   67   90  196
     Total Time:  1:27:20.58
        Average:    17:28.12
 *5 Falmouth High School        244   26   28   53   68   69  144  211
     Total Time:  1:27:46.42
        Average:    17:33.29
  6 Bangor High School          275   25   37   40   85   88   99  108
     Total Time:  1:28:17.57
        Average:    17:39.52
  7 York High School            278   20   36   59   76   87   97  104
     Total Time:  1:28:18.38
        Average:    17:39.68
  8 Mt. Blue High School        284    9   18   46   48  163  173  251
     Total Time:  1:27:43.73
        Average:    17:32.75
  9 Ellsworth High School       295    1   17   51   81  145  191  225
     Total Time:  1:27:04.49
        Average:    17:24.90
 10 Hampden Academy             434   14   30   58  158  174  189
     Total Time:  1:29:34.49
        Average:    17:54.90
 11 Gorham High School          438   32   73  100  110  123  141  160
     Total Time:  1:30:24.84
        Average:    18:04.97
 12 Windham High School         464   35   71   75  137  146  246  252
     Total Time:  1:30:34.52
        Average:    18:06.91
 13 Mt. Ararat High School      472   38   50  118  127  139  175  221
     Total Time:  1:30:31.01
        Average:    18:06.21
*14 Hall-Dale High School       494   49   77   82  105  181  219  265
     Total Time:  1:30:57.82
        Average:    18:11.57
 15 Marshwood High School       501   22   93  115  120  151  180  206
     Total Time:  1:30:46.64
        Average:    18:09.33
 16 Brewer High School          522   61   86   95  125  155  243  262
     Total Time:  1:31:15.90
        Average:    18:15.18
 17 Maranacook High School      523   66   72   84  148  153  167  236
     Total Time:  1:31:18.32
        Average:    18:15.67
 18 Fryeburg Academy            525    2   89  101  149  184  210  274
     Total Time:  1:29:53.56
        Average:    17:58.72
 19 Biddeford High School       546    4   56   91  157  238  240  268
     Total Time:  1:30:58.20
        Average:    18:11.64
 20 Freeport High School        551   78   79  114  116  164  185  254
     Total Time:  1:31:37.94
        Average:    18:19.59
 21 Brunswick High School       581   94   96  109  128  154  178  195
     Total Time:  1:31:59.65
        Average:    18:23.93
 22 Winthrop High School        633    8   63  119  204  239  248  263
     Total Time:  1:31:57.99
        Average:    18:23.60
 23 Orono High School           634   27  126  142  169  170  205  229
     Total Time:  1:32:00.02
        Average:    18:24.01
 24 Bangor Christian Schools    656   33   41  103  223  256  286
     Total Time:  1:32:48.85
        Average:    18:33.77
 25 Caribou High School         670   44   83  112  201  230  233  235
     Total Time:  1:32:47.70
        Average:    18:33.54
 26 Greely High School          687    7  150  165  179  186  199  220
     Total Time:  1:32:17.33
        Average:    18:27.47
 27 Waynflete School            693   57  113  140  190  193  234  255
     Total Time:  1:33:00.35
        Average:    18:36.07
 28 Mount Desert Island HS      703   64  117  162  166  194  213  264
     Total Time:  1:33:02.16
        Average:    18:36.44
 29 Boothbay Region High Scho   742   70  138  143  176  215  237  250
     Total Time:  1:33:26.88
        Average:    18:41.38
 30 Yarmouth High School        744   12   39  222  226  245  260  284
     Total Time:  1:33:07.81
        Average:    18:37.57
 31 Deering High School         747   34  124  183  198  208  218  272
     Total Time:  1:33:25.19
        Average:    18:41.04
 32 Monmouth Academy            782  134  135  159  172  182  231  258
     Total Time:  1:33:47.95
        Average:    18:45.59
 33 Winslow High School         825   74  132  177  214  228  249  269
     Total Time:  1:34:22.86
        Average:    18:52.58
 34 John Bapst Memorial HS      856  106  133  197  203  217  276  290
     Total Time:  1:34:46.30
        Average:    18:57.26
 35 North Yarmouth Academy      859   60  152  192  202  253  266  278
     Total Time:  1:34:54.64
        Average:    18:58.93
 36 Medomak Valley High Schoo   877  136  147  156  168  270  292
     Total Time:  1:35:39.73
        Average:    19:07.95
 37 Lisbon High School          892   65  171  200  209  247
     Total Time:  1:35:10.76
        Average:    19:02.16
 38 Camden Hills High School    894    5  122  216  271  280  288
     Total Time:  1:36:41.95
        Average:    19:20.39
 39 South Portland High Schoo   936   80  188  212  224  232  244  283
     Total Time:  1:35:30.05
        Average:    19:06.01
 40 Telstar Regional High Sch   946    3  130  259  273  281  297  298
     Total Time:  1:37:42.01
        Average:    19:32.41
 41 Waterville Senior High Sc   966   52  121  241  257  295  296
     Total Time:  1:39:28.31
        Average:    19:53.67
 42 Fort Kent Community High    998  107  111  207  279  294
     Total Time:  1:40:50.75
        Average:    20:10.15
 43 George Stevens Academy     1095   24  242  267  275  287  289  291
     Total Time:  1:41:16.56
        Average:    20:15.32
 44 Bucksport High School      1332  227  261  277  282  285  293
     Total Time:  1:44:35.76
        Average:    20:55.16





My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News