Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

WMC High School Cross Country Championship Meet

Standish, ME, October 12, 2012

[Boys Varsity Team Overall | Boys Team Division 1 | Boys Team Division 2 | Girls Varsity Results | Girls Varsity Team Overall | Girls Team Division 1 | Girls Team Divison 2 | Boys JV Results | Boys JV Team Overall | Boys JV Team Division 1 | Boys JV Team Divison 2 | Girls JV Results | Girls JV Team Overall | Girls JV Team Division 1 | Girls JV Team Divison 2 ]

Overall Results

For more race information, see 5K Sports Web Site.

                                                                      Page 1
                    WMC Championship Cross Country Meet
                                 Boys Meet
                   St. Joseph's College Standish, Maine
                     Friday October 12, 2012 3PM     
      Timing and Finish Line Management by 5K Sports Race Management
     207-865-4501  FiveKsport@aol.com Fiveksport.com Running4Free.com
 
Place TmPl No.  Name               Yr  School               Time  
===== ==== ==== ================== === ==================== ===== 
    1    1  555 Silas Eastman          Fryeburg             16:10 
    2    2  540 Jack Pierce            Merriconeag          16:22 
    3    3  225 Nate Madeira           Greely               16:56 
    4    4  276 Liam Simpson           Cape Elizabeth       17:03 
    5    5  275 Peter Doane            Cape Elizabeth       17:14 
    6    6  308 Braden Becker          Yarmouth             17:18 
    7    7  715 Will Shafer            GNG                  17:30 
    8    8  388 Bryce Murdick          Falmouth             17:41 
    9    9  368 Spencer Brown          Falmouth             17:45 
   10   10  449 NICK EATON             YORK                 17:46 
   11   11  384 Jay Lesser             Falmouth             17:47 
   12   12  617 Matt Malcom            NYA                  17:49 
   13   13  679 Abrin Berkemeyer       Freeport             17:55 
   14   14  457 ALEC JORDAN            YORK                 17:57 
   15   15  395 Josh Simensky          Falmouth             17:58 
   16   16  690 Mark Donahue           Freeport             18:03 
   17   17  556 Logan Gerchman         Fryeburg             18:05 
   18   18  542 Zach Neveu             Merriconeag          18:09 
   19   19  307 Thomas Robichaud       Yarmouth             18:17 
   20   20  289 Guerette Justin        Cape Elizabeth       18:21 
   21   21  397 Sean Soucy             Falmouth             18:23 
   22   22  277 Julian Pelzer          Cape Elizabeth       18:24 
   23   23  464 KYLE MORRISON          YORK                 18:25 
   24   24  564 Thomas Rose            Fryeburg             18:34 
   25   25  482 JOE VOGEL              YORK                 18:36 
   26   26  682 Mason Cyr              Freeport             18:38 
   27   27  377 Azad Jalali            Falmouth             18:41 
   28   28  696 Zach Merrill           Freeport             18:42 
   29   29  383 Scott Lambert          Falmouth             18:46 
   30   30  642 Dylan Kingsbury        Wayn                 18:51 
   31   31  219 Ian Byron              Greely               18:52 
   32   32  563 Luike Yang             Fryeburg             18:52 
   33   33  687 Chris West             Freeport             18:53 
   34   34  450 MASON FINITZ           YORK                 18:53 
   35   35  227 Ryan Morrison          Greely               18:55 
   36   36  220 Troy Cochrane          Greely               19:02 
   37   37  708 Austin Cross           GNG                  19:03 
   38   38  566 Patrick Carty          Fryeburg             19:05 
   39   39  562 Eric Hannes            Fryeburg             19:06 
   40   40  469 HENRY O?SHAUGHNESS     YORK                 19:11 
   41   41  278 Trevor Ewald           Cape Elizabeth       19:13 
   42   42  456 EVAN HULTSTROM         YORK                 19:16 
   43   43  618 Jake Burns             NYA                  19:18 
   44   44  636 Abukar Adan            Wayn                 19:20 
   45   45  619 John LeBlanc           NYA                  19:21 
   46   46  612 Mark MacDougall        Lake Region          19:22 
   47   47  692 Austin Williams        Freeport             19:23 
   48   48  694 Tyler Frey             Freeport             19:25 
   49   49  565 Jonathan Burk          Fryeburg             19:26 
   50   50  713 Lucas Nickerson        GNG                  19:29 


                                                                      Page 2
                    WMC Championship Cross Country Meet
                                 Boys Meet
                   St. Joseph's College Standish, Maine
                     Friday October 12, 2012 3PM     
      Timing and Finish Line Management by 5K Sports Race Management
     207-865-4501  FiveKsport@aol.com Fiveksport.com Running4Free.com
 
Place TmPl No.  Name               Yr  School               Time  
===== ==== ==== ================== === ==================== ===== 
   51   51  233 Ryder White            Greely               19:31 
   52   52  230 Dan Ray                Greely               19:32 
   53   53  530 Dakota Wyne            Poland               19:34 
   54   54  528 Tyler Hemond           Poland               19:41 
   55   55  273 Zach Hillman           Cape Elizabeth       19:45 
   56   56  553 Josh Wiswell           Traip                19:46 
   57       594 Cole Miller            Sacopee Valley       19:56 
   58   57  259 Tristan Brown          Wells                19:59 
   59   58  310 Ian Grover             Yarmouth             20:00 
   60   59  539 Ben Tindall            Merriconeag          20:02 
   61   60  706 Gabe Coleman           GNG                  20:03 
   62   61  317 Andrew Nickerson       Yarmouth             20:04 
   63   62  231 Connor Rog             Greely               20:04 
   64   63  315 Colin Kerner           Yarmouth             20:06 
   65       592 David Furtado          Sacopee Valley       20:17 
   66   64  643 Colin Laurence         Wayn                 20:21 
   67   65  648 Cam Thompson           Wayn                 20:24 
   68   66  545 Lars Gundersen         Merriconeag          20:25 
   69   67  623 Haley Cunningham       NYA                  20:31 
   70   68  628 LT Dahia               NYA                  20:32 
   71   69  641 Julian Ireland         Wayn                 20:35 
   72   70  705 Nick Cavanaugh         GNG                  20:36 
   73   71  638 Graham Chance          Wayn                 20:40 
   74   72  639 Forest Chap            Wayn                 20:41 
   75   73  620 Jin Yao                NYA                  21:02 
   76   74  547 Cesar Beauche          Merriconeag          21:28 
   77   75  531 Coady Lagasse          Poland               21:28 
   78   76  609 Kyle DeSouza           Lake Region          21:29 
   79   77  548 Moritz Haldy           Merriconeag          21:33 
   80   78  541 John Burgess           Merriconeag          21:34 
   81       593 Parker Hayes           Sacopee Valley       22:00 
   82   79  709 Ben Garcia             GNG                  22:06 
   83   80  260 Matt Gibson            Wells                22:22 
   84   81  714 Dan Rowe               GNG                  22:23 
   85   82  611 Mason Kluge-Edward     Lake Region          22:26 
   86       590 Wyatt Barnes           Sacopee Valley       22:47 
   87   83  535 Jeremy Sampson         Poland               22:50 
   88   84  551 Erik Pike              Traip                23:23 
   89   85  550 Joseph Lombardi        Traip                23:24 
   90   86  258 Bryan Marrero          Wells                23:33 
   91   87  613 James McCann           Lake Region          23:59 
   92   88  261 Chase Whitney          Wells                24:02 
   93   89  614 Benjamin Roy           Lake Region          24:14 
   94   90  526 Jeremy Doane           Poland               24:54 
   95   91  266 Al Ramsdell            Wells                25:10 
   96   92  552 Jacob Wirth            Traip                26:16 
   97   93  901 Jacob Bickford         TRAIP                26:32 
   98   94  537 Robbie Cleaves         Poland               26:36 
   99   95  549 Sean Evans             Traip                28:55 




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News