Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Maine Class C State Championship

Augusta, ME, June 2, 2012

[Boys Results ]

Girls Results

Maine Class C State Championship

Girls

<< Back to Maine Milesplit

            2012 State Class C Track & Field Championship - 6/2/2012            
                 Sponsored by Maine Principals' Association                   
                              Cony High School                                
                                   Results                                    
Girls team scores:
===============================================================================
   1) Orono High School          126.75     2) John Bapst High School     72   
   2) Traip Academy               72        4) Lisbon                     59   
   5) Maine Central Institute     39.75     6) Maranacook                 34.25
   7) Hall-Dale                   28        8) Foxcroft Academy           22   
   8) Seacoast Christian School   22        8) St. Dominic Academy        22   
  11) Washburn District High Sch  20       12) North Yarmouth Academy     16   
  13) Dirigo                      15       14) Mt Abram                   14   
  15) Bucksport High School       12       16) Boothbay Region HS         11   
  17) Freeport High School         9       18) George Stevens Academy      8   
  19) Fort Fairfield High School   6.75    20) McAuley High School         6   
  21) Sacopee Valley High School   5       21) Dexter Regional HS          5   
  23) Monmouth Academy             4       24) Winthrop High School        3   
  24) Kents Hill                   3       24) Telstar Regional HS         3   
  27) Washington Academy           2.50    28) Bangor Christian Schools    2   
  28) Central High School          2       30) Mattanawcook Academy        1   
Event 1  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
      C Rec: R  9:43.30  6/4/2005    John Bapst                               
                         M Glover, N Lavertu, C Martin, E Sharkey          
'11 Champion:   10:35.81              John Bapst                               
                         A Lalime, C McGuire, L Donovan, M Bryan           
   School                                               Finals 
================================================================
Finals
 1 John Bapst High School                             10:16.22  
    1) Carmack, Adrienne JR            2) Lalime, Amanda SR              
    3) Petrello, Ciara SO              4) Decker, Jade SO                
 2 Lisbon                                             10:24.82  
    1) Tolbert, Virginia SR            2) Bulgin, Olivia SO              
    3) Bulgin, Angelica SR             4) Angelico, Kayla JR             
 3 Orono High School                                  10:29.76  
    1) Huotari, Kaisa JR               2) Huelk, Theresa SO              
    3) Richards, Jordan SO             4) Wilson, Rowan SO               
 4 George Stevens Academy                             10:45.13  
    1) Moir, Amanda SR                 2) Cole, Madison FR               
    3) Dillon, Alice FR                4) Bakeman, Nicole SR             
 5 Sacopee Valley High School                         10:51.52  
    1) Allard, Alexa FR                2) Brown, Kayla SO                
    3) Pierce, Danielle SR             4) Goforth, Ali SO                
 6 Bucksport High School                              10:52.32  
    1) Ekelund, Olivia SR              2) Hall, Amber SO                 
    3) Dovland, Ingrid SR              4) Winship, Nelly SR              
 7 Seacoast Christian School                          10:58.16  
    1) Wittner, Kristin FR             2) DeSmith, Kirin SR              
    3) Kunz, Shannon JR                4) Kerrigan, Laken FR             
 8 Maine Central Institute                            11:06.90  
    1) Arias, Paula SR                 2) Bergdoll, Abby FR              
    3) Orchard, Megan SR               4) Goewey, Chimene SO             
 9 Traip Academy                                      11:08.94  
    1) Canfield, Kennedy FR            2) Reed, Morgan FR                
    3) Lambrecht, Mary SR              4) Mutch, Izze FR                 
10 Dirigo                                             11:16.39  
    1) Bolduc, Natalie                 2) Blood, Krystal                 
    3) Morrison, Megan                 4) Conant, Jessica                
11 St. Dominic Academy                                11:21.61  
    1) Carney, Emily                   2) Garencer, Isabel               
    3) Donovan, Colleen                4) Small, Sarah                   
12 Madison High School                                11:32.52  
    1) Bown, Ashley FR                 2) Curtis, Madison FR             
    3) Elias, Bronte FR                4) Ouellette, Monica FR           
13 Monmouth Academy                                   11:49.11  
    1) Kerrigan, Hannah FR             2) Knowles, Carey FR              
    3) Mann, Jordyn FR                 4) Hartford, Ashleigh FR          
14 Fort Fairfield High School                         13:08.24  
    1) Bouchard, Shyla FR              2) Plourde, Veronica JR           
    3) Kennedy, Megan FR               4) McKenney, Melissa SR           

Event 3  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
      C Rec: R 14.6h  1998        Meg Muller, Hebron                          
'11 Champion:   15.88              Carly O'Brien, Traip                        
   Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
 1 Roberts, Ashleigh         SO Traip                    16.74q  1 
 2 Cotton, Katie             FR John Bapst               17.19q  3 
 3 Weigang, Abby             FR Orono                    17.22q  2 
 4 Grace, Sherraiah          SO Orono                    17.58q  2 
 5 Batchelder, Jessie        JR Traip                    17.81q  4 
 6 Carlson, Emily            SR John Bapst               17.86q  1 
 7 Domke, Lorelei            FR Washington               17.92q  4 
 8 Tilton, Elise             JR John Bapst               18.02q  3 
 9 Ouellette, Monica         FR Madison                  18.25   1 
10 Bjorn-Caron, Jillian      14 NYA                      18.27   3 
11 Pease, Tiffany            SO Monmouth                 18.45   2 
12 Brassard, Melissa         JR Monmouth                 18.58   4 
13 DeSmith, Kylene           FR Seacoast                 18.65   4 
14 Oliver, Briana            SO Madison                  18.73   4 
15 Clark, Taylor             SR Central                  18.76   1 
16 StLouis, Carissa          SO Greenville               18.77   2 
17 Wilson, Logan             SR Central                  18.78   3 
18 Leeman, MaKayla              Carrabec                 18.80   4 
19 Allard, Alexa             FR Sacopee Valley           18.82   1 
20 Crocker, Morgan           FR Boothbay                 18.88   3 
21 McPhail, Erica            SR Mattanawcook             18.94   1 
22 Hall, Hannah              SR Lisbon                   19.13   1 
23 Owens, Sarah              FR Fort Fairfield           19.19   3 
24 Simonds, Laurel           JR Traip                    19.20   2 
25 Eveson, Maranda           SR Lisbon                   19.22   3 
26 Blanchard, Mary-Claire    JR Winthrop                 19.57   2 
27 Bubar, Logan              SO Fort Fairfield           19.74   4 
28 Pelletier, Megan          JR Fort Kent                19.97   2 
29 Cormier, Jacqueline       SR Sumner                   20.20   2 
30 McLaughlin, Samantha      SR Madison                  20.64   4 

Event 3  Girls 100 Meter Hurdles
================================================================
      C Rec: R 14.6h  1998        Meg Muller, Hebron                          
'11 Champion:   15.88              Carly O'Brien, Traip                        
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
 1 Weigang, Abby             FR Orono                    16.02  
 2 Roberts, Ashleigh         SO Traip                    16.31  
 3 Cotton, Katie             FR John Bapst               16.93  
 4 Grace, Sherraiah          SO Orono                    17.04  
 5 Batchelder, Jessie        JR Traip                    17.33  
 6 Domke, Lorelei            FR Washington               17.83  
 7 Tilton, Elise             JR John Bapst               17.88  
 8 Carlson, Emily            SR John Bapst               18.35  

Event 5  Girls 100 Meter Dash
===================================================================
      C Rec: R 12.12  6/4/2005    Logan Crane, Freeport                       
'11 Champion:   13.06              Katie Hatch, Old Orchard                    
   Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
 1 Crisci, Bri               SR Hall-Dale                13.26q  1 
 2 Tyutyunnyk, Diana         FR Orono                    13.45q  2 
 3 Byrne, Marley                St. Dom's                13.63q  1 
 4 Lorrey, Jocelyn           SO Traip                    13.65q  3 
 5 Batchelder, Jessie        JR Traip                    13.74q  2 
 6 Amagai, Ai                SR Orono                    13.77q  2 
 7 Wardwell, Hannah          SO MCI                      13.84q  3 
 8 Grant, Kelsey             SO Freeport                 14.00q  3 
 9 Pease, Alison             JR Dexter                   14.06   2 
10 Shaw, Tyra                FR Washburn                 14.20   2 
11 Libby, Janae              SO Fort Fairfield           14.22   2 
12 English, Jenny            SR Seacoast                 14.27   1 
13 Madore, Hannah            FR Maranacook               14.31   3 
14 Morrison, Fern            FR Foxcroft                 14.32   2 
15 Overman, Joan             FR Washburn                 14.33   3 
16 Roney, Abby               SR Freeport                 14.44   1 
17 Ingram, Rachel            SO Winthrop                 14.47   1 
18 Jabar Harris, Enrica      SO McAuley                  14.48   3 
19 Owens, Sarah              FR Fort Fairfield           14.52   3 
20 Rougny, Laurel            SO Central                  14.55   3 
21 Clough, Sarah             FR Maranacook               14.61   2 
22 Sawtelle, Salena             Dirigo                   14.76   1 

Event 5  Girls 100 Meter Dash
================================================================
      C Rec: R 12.12  6/4/2005    Logan Crane, Freeport                       
'11 Champion:   13.06              Katie Hatch, Old Orchard                    
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
 1 Crisci, Bri               SR Hall-Dale                13.34  
 2 Tyutyunnyk, Diana         FR Orono                    13.64  
 3 Wardwell, Hannah          SO MCI                      13.76  
 4 Batchelder, Jessie        JR Traip                    13.81  
 5 Byrne, Marley                St. Dom's                13.83  
 6 Lorrey, Jocelyn           SO Traip                    13.89  
 7 Grant, Kelsey             SO Freeport                 14.03  
 8 Amagai, Ai                SR Orono                    14.05  

Event 7  Girls 1600 Meter Race Walk Double pole:
================================================================
      C Rec: R 7:27.96  6/13/2006   Lauren Forgues, Boothbay                  
'11 Champion:   8:42.53              Lindsey Whitney, Lisbon                   
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Whitney, Lindsey          SR Lisbon                 8:20.80  
 2 Long, Christina           SR John Bapst             8:35.30  
 3 Cronkite, Katie           JR MCI                    8:42.79  
 4 Dyjak, Analies            JR Orono                  8:47.09  
 5 Bulgin, Olivia            SO Lisbon                 8:50.55  
 6 Tuttle, Ellen                St. Dom's              8:50.90  
 7 Field, Ashley             FR Lisbon                 9:24.45  
 8 Ferguson, Mandy           SR Mattanawcook           9:27.07  
 9 Arsenault, Elly           FR MCI                    9:52.44  
10 Trudeau, Michaela            Wiscasset              9:58.79  
11 Rush, Morgan              FR Monmouth              10:02.37  
12 Breton, Mariah            SO Lisbon                10:09.51  
13 Bilodeau, Leah            JR Greenville            10:09.61  
14 Brickman, Emma            SO Fort Kent             10:21.42  
15 Mason, Rebecca            SR Dexter                10:34.48  
16 Pinkham, Connor              Carrabec              10:37.56  

Event 9  Girls 1600 Meter Run Double Pole:
================================================================
      C Rec: R 4:59.20  2001        Bridget Gagne, North Yarmouth             
'11 Champion:   5:19.76              Abby Mace **, Maranacook                  
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Koch, Carsyn              SO Washburn               5:11.63  
 2 Mace, Abby                JR Maranacook             5:13.74  
 3 James, Sadie              JR Mt. Abram              5:23.19  
 4 Wilson, Rowan             SO Orono                  5:28.10  
 5 Koffman, Lily             FR Orono                  5:30.50  
 6 Colan, Caroline           SO Maranacook             5:33.60  
 7 Roderka, Meredith         SO Dexter                 5:38.12  
 8 MacDonald, Laura          JR KH                     5:41.04  
 9 Bengtsson, Elly           SO Freeport               5:41.45  
10 Despres, Hannah           FR Maranacook             5:45.38  
11 Bakeman, Nicole           SR George Stevens         5:45.78  
12 Oldfield, Chelsie         SR Foxcroft               5:48.78  
13 Wilson, Emma              FR Hall-Dale              5:52.55  
14 Greenlee, Becca              OOB                    5:53.57  
15 Kerrigan, Laken           FR Seacoast               5:58.17  
16 Werner, Adele             FR McAuley                6:05.00  
17 Beal, Clara               FR Machias                6:07.11  
18 Arias, Paula              SR MCI                    6:08.78  
19 Kieltyka, Molly           SO Winthrop               6:12.54  
20 Ouellette, Delanie        SO Lisbon                 6:14.98  
21 Charpentier, Ashley       SR John Bapst             6:15.03  
22 Knowles, Carey            FR Monmouth               6:16.46  
23 Elias, Bronte             FR Madison                6:16.66  
24 Carmack, Mary             SR John Bapst             6:21.69  
25 Seavey, Emilie            SO Orono                  6:25.26  
26 Mann, Jordyn              FR Monmouth               6:26.03  
27 Bergdoll, Abby            FR MCI                    6:26.56  
-- Conant, Jessica              Dirigo                      DQ  

Event 11  Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================
      C Rec: R 51.0h  1987        Orono                                       
                      H. Nowells, K. Griffin, P. Rosebush, R. York      
'11 Champion:   52.46              Traip                                       
                      J Batchelder, J Lorrey, M Lambrecht, C O'Brien    
   School                                               Finals  H#
===================================================================
 1 Traip Academy                                         52.92   4 
    1) Batchelder, Jessie JR           2) Lorrey, Jocelyn SO             
    3) Lambrecht, Mary SR              4) Roberts, Ashleigh SO           
 2 Orono High School                                     53.60   4 
    1) Renedo, Hanna SO                2) Amagai, Ai SR                  
    3) Kass, Elea SO                   4) Dyjak, Analies JR              
 3 John Bapst High School                                54.97   4 
    1) Semmel, Hallie SO               2) True, Taylor SR                
    3) Cotton, Katie FR                4) Tilton, Elise JR               
 4 Dirigo                                                55.35   4 
    1) Lutick, Silvia                  2) Gaudin, Kayla                  
    3) Shurtleff, Miranda              4) Sawtelle, Salena               
 5 Freeport High School                                  55.36   4 
    1) Roney, Abby SR                  2) Grant, Kelsey SO               
    3) O'Neil, Katie FR                4) Steckler, Hayley SO            
 6 St. Dominic Academy                                   55.60   4 
    1) Byrne, Marley                   2) Donovan, Colleen               
    3) McLellan, Kelley                4) McLellan, Kayla                
 7 Maine Central Institute                               55.66   3 
    1) Wardwell, Hannah SO             2) Donahue, Erin SR               
    3) Arias, Paula SR                 4) Wallace, Natasha SR            
 8 McAuley High School                                   55.79   3 
    1) Jabar Harris, Enrica SO         2) Libby, Samantha SO             
    3) Dube, Anna                      4) Goodridge, Megan JR            
 9 Sacopee Valley High School                            56.09   4 
    1) Goforth, Ali SO                 2) Allard, Alexa FR               
    3) Pierce, Danielle SR             4) Ouellette, Brittany SO         
10 Hall-Dale                                             56.72   3 
    1) Jackson, Isabelle JR            2) McKinney, Emerald SO           
    3) Price, Karissa FR               4) Crisci, Bri SR                 
11 Maranacook                                            56.76   3 
    1) Clough, Sarah FR                2) Potter, Jolene FR              
    3) Madore, Hannah FR               4) Gilbert, Sydney SO             
12 Washington Academy                                    57.27   3 
    1) Hodgdon, Summer SO              2) McClain, Sage SR               
    3) Aretakis, Lucia FR              4) Domke, Lorelei FR              
13 Dexter Regional HS                                    57.29   3 
    1) Mower, Justice FR               2) Fogg, Shayna FR                
    3) Mower, Hillary SR               4) Pease, Alison JR               
14 Fort Kent Community HS                                57.47   3 
    1) Pelletier, Megan JR             2) Weyeneth, Robyn SO             
    3) Dionne, Tiffany SO              4) Carapellucci, Samantha SR      
15 North Yarmouth Academy                                58.06   2 
    1) Bjorn-Caron, Jillian 14         2) McLeod, Diana 15               
    3) Gibson, Hadley 12               4) Lachance, Moira 12             
16 Lisbon                                                58.17   3 
    1) Doustou, Kaitlyn JR             2) MacWhinnie, Shantal SO         
    3) Ouellette, Gabby JR             4) Hall, Hannah SR                
17 Monmouth Academy                                      58.50   2 
    1) Brassard, Melissa JR            2) Fernandez, Becca SO            
    3) Szotkowski, Emily FR            4) Kerrigan, Kaitlyn SO           
18 Piscataquis                                           59.16   2 
    1) Baillargeon, Chelsea SO         2) Kand, Tiia                     
    3) Priest, Mariah                  4) Clements, Sherridan            
19 Washburn District High School                       1:00.23   1 
    1) Churchill, Kennedy SO           2) Spooner, Marly SR              
    3) Overman, Joan FR                4) Shaw, Tyra FR                  
20 Madison High School                                 1:01.08   2 
    1) McClintock, Allie JR            2) Emery, Hannah SR               
    3) Bruce, Samantha JR              4) McLaughlin, Samantha SR        
21 Carrabec High School                                1:02.10   1 
    1) Leeman, MaKayla                 2) Pinkham, Connor                
    3) Jackson, Stacy                  4) Andrews-Welch, Macy            
22 Mattanawcook Academy                                1:02.78   1 
    1) McPhail, Erica SR               2) Quintela, Abbie SO             
    3) Cook, Sarah FR                  4) Ferguson, Mandy SR             
-- Bangor Christian Schools                                 FS   2 
    1) Jones, Katherine FR             2) Colley, Lauren JR              
    3) Vadas, Mariah JR                4) Groski, Abigail SR             
-- Central High School                                     DNF   4 
    1) Wilson, Logan SR                2) Portmann, Janelle SR           
    3) Burke, Remay JR                 4) Rougny, Laurel SO              
-- Fort Fairfield High School                              DNF   2 
    1) Libby, Janae SO                 2) Bubar, Logan SO                
    3) York, Kacie SR                  4) Owens, Sarah FR                

Event 13  Girls 400 Meter Dash
===================================================================
      C Rec: R   58.47  6/5/2004    Olivia Alford, Orono                      
'11 Champion:   1:02.98              Emily Panciera, Foxcroft                  
   Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
 1 Morrison, Fern            FR Foxcroft               1:01.73   3 
 2 Crisci, Bri               SR Hall-Dale              1:02.43   3 
 3 McCuddy, Elora            FR Traip                  1:02.53   3 
 4 Lutick, Silvia               Dirigo                 1:04.89   3 
 5 Giberson, Nicole          SO Fort Fairfield         1:05.02   3 
 6 Blaszczak, Katie          SR Telstar                1:05.34   3 
 7 Steckler, Hayley          SO Freeport               1:05.53   1 
 8 Ruby, Margo               FR Freeport               1:05.57   2 
 9 Burke, Remay              JR Central                1:05.77   3 
10 Sabattis, Phyllis         JR Calais                 1:05.94   2 
11 Martin, Emily             SR Freeport               1:06.04   2 
12 Blaszczak, Casey          SO Telstar                1:06.68   1 
13 Albert, Heather           SR Fort Kent              1:06.87   2 
13 Portmann, Janelle         SR Central                1:06.87   1 
15 O'Neil, Katie             FR Freeport               1:06.90   2 
16 Possiel, Katherine        SO McAuley                1:07.21   2 
17 Small, Sarah                 St. Dom's              1:07.44   1 
18 Morang, Emily             SO Freeport               1:07.45   2 
19 Curtis, Madison           FR Madison                1:08.23   3 
20 Ekelund, Olivia           SR Bucksport              1:08.90   1 
21 Selwood, Lauren           SR Winthrop               1:09.00   1 
22 Szotkowski, Emily         FR Monmouth               1:11.18   1 
23 Goewey, Chimene           SO MCI                    1:12.29   2 

Event 15  Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
      C Rec: R 44.7h  1998        Meg Muller, Hebron                          
'11 Champion:   48.99              Danielle Bumman, Monmouth                   
   Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
 1 Weigang, Abby             FR Orono                    48.26   4 
 2 Marquis, Kayla            JR Orono                    49.07   4 
 3 Petrello, Ciara           SO John Bapst               49.63   4 
 4 Roberts, Ashleigh         SO Traip                    51.28   4 
 5 Pease, Tiffany            SO Monmouth                 51.66   4 
 6 Lorrey, Selena            SR Traip                    51.76   4 
 7 Brassard, Melissa         JR Monmouth                 51.97   2 
 8 Angelico, Kayla           JR Lisbon                   52.04   4 
 9 Tilton, Elise             JR John Bapst               52.22   3 
10 Wilson, Logan             SR Central                  52.28   4 
11 McPhail, Erica            SR Mattanawcook             52.43   3 
12 Libby, Janae              SO Fort Fairfield           53.20   3 
13 Blanchard, Mary-Claire    JR Winthrop                 53.44   3 
14 Aretakis, Lucia           FR Washington               53.53   3 
15 Oliver, Briana            SO Madison                  54.32   2 
16 Manley, Mary              FR Maranacook               54.56   2 
17 Bjorn-Caron, Jillian      14 NYA                      55.43   2 
18 Jackson, Isabelle         JR Hall-Dale                55.74   3 
19 Huelk, Theresa            SO Orono                    56.16   1 
20 McLaughlin, Samantha      SR Madison                  56.40   2 
21 Eveson, Maranda           SR Lisbon                   56.80   2 
22 Kunz, Shannon             JR Seacoast                 57.03   1 
-- Benner, Carolyn           SR John Bapst                 DNF   3 

Event 17  Girls 800 Meter Run Double Pole:
================================================================
      C Rec: R 2:18.24  2001        Bridget Gagne, North Yarmouth             
'11 Champion:   2:26.94              Carsyn Koch, Washburn                     
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Koch, Carsyn              SO Washburn               2:21.30  
 2 Morrison, Fern            FR Foxcroft               2:24.60  
 3 McCuddy, Elora            FR Traip                  2:25.85  
 4 Oldfield, Chelsie         SR Foxcroft               2:31.50  
 5 Winship, Nelly            SR Bucksport              2:31.64  
 6 Dillon, Alice             FR George Stevens         2:32.19  
 7 Wentworth, Ciera          JR Freeport               2:33.36  
 8 Lalime, Amanda            SR John Bapst             2:33.85  
 9 Decker, Jade              SO John Bapst             2:33.92  
10 Bulgin, Angelica          SR Lisbon                 2:34.08  
11 Conant, Jessica              Dirigo                 2:37.59  
12 Price, Rowan              SO Waynflete              2:40.59  
13 Hartford, Ashleigh        FR Monmouth               2:40.77  
14 Gilbert, Sydney           SO Maranacook             2:40.83  
15 Gibson, Hadley            12 NYA                    2:42.23  
16 Small, Sarah                 St. Dom's              2:42.47  
17 Mutch, Izze               FR Traip                  2:43.29  
18 Possiel, Katherine        SO McAuley                2:43.94  
19 Jones, Kelsey             JR JonsportBeals          2:44.28  
20 Elias, Bronte             FR Madison                2:44.29  
21 Beal, Clara               FR Machias                2:44.33  
22 Spencer, Libby            SO Orono                  2:46.00  
23 Kieltyka, Molly           SO Winthrop               2:46.10  
24 Macomber, Eileen          JR Traip                  2:46.67  
25 Dube, Anna                   McAuley                2:48.59  
26 Dovland, Ingrid           SR Bucksport              2:52.07  
27 Tolbert, Virginia         SR Lisbon                 2:57.63  

Event 19  Girls 200 Meter Dash
===================================================================
      C Rec: R 25.06  6/4/2005    Logan Crane, Freeport                       
'11 Champion:   26.31              Brien Crisci  **, Hall-Dale                 
   Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
 1 Crisci, Bri               SR Hall-Dale                27.21   4 
 2 Tyutyunnyk, Diana         FR Orono                    27.58   4 
 3 Byrne, Marley                St. Dom's                27.60   4 
 4 Pease, Alison             JR Dexter                   28.45   4 
 5 Lutick, Silvia               Dirigo                   28.83   4 
 6 Grant, Kelsey             SO Freeport                 28.92   3 
 7 Blaszczak, Katie          SR Telstar                  29.04   1 
 8 Wardwell, Hannah          SO MCI                      29.08   3 
 9 Whesley, Naudia              Buckfield                29.24   4 
10 Amagai, Ai                SR Orono                    29.26   2 
11 O'Neil, Katie             FR Freeport                 29.40   3 
12 English, Jenny            SR Seacoast                 29.45   3 
13 Giberson, Nicole          SO Fort Fairfield           29.56   2 
13 True, Taylor              SR John Bapst               29.56   3 
15 Roney, Abby               SR Freeport                 29.69   4 
16 Madore, Hannah            FR Maranacook               29.80   3 
17 Clough, Sarah             FR Maranacook               29.84   4 
18 Domke, Lorelei            FR Washington               30.08   2 
19 Burke, Remay              JR Central                  30.10   1 
20 Rougny, Laurel            SO Central                  30.39   3 
21 Canfield, Kennedy         FR Traip                    30.48   2 
22 Crocker, Morgan           FR Boothbay                 30.59   1 
23 Shaw, Tyra                FR Washburn                 30.84   2 
24 Wicks, Natalie            FR Maranacook               31.00   2 

Event 21  Girls 3200 Meter Run Double Pole:
================================================================
      C Rec: R 10:53.4h  1984        Christine Snow, Old Orchard              
'11 Champion:   11:37.89              Abby Mace **, Maranacook                 
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Mace, Abby                JR Maranacook            11:24.31  
 2 James, Sadie              JR Mt. Abram             11:25.06  
 3 Despres, Hannah           FR Maranacook            12:04.75  
 4 Colan, Caroline           SO Maranacook            12:05.40  
 5 MacDonald, Laura          JR KH                    12:09.71  
 6 Koffman, Lily             FR Orono                 12:20.29  
 7 Lalime, Amanda            SR John Bapst            12:24.94  
 8 Bolduc, Natalie              Dirigo                12:25.14  
 9 Detert, Hillary           12 NYA                   12:31.00  
10 Austin, Hannah            15 NYA                   12:34.81  
11 Kerrigan, Laken           FR Seacoast              12:34.97  
12 Wilson, Emma              FR Hall-Dale             12:43.68  
13 Carmack, Adrienne         JR John Bapst            12:47.34  
14 Bakeman, Nicole           SR George Stevens        12:57.36  
15 Roderka, Meredith         SO Dexter                13:10.65  
16 Green, Sydney             FR Maranacook            13:31.05  
17 Elias, Bronte             FR Madison               13:49.26  

Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
      C Rec: R 4:09.55  6/5/2004    Orono                                     
                        K.Kelley, R. Bergman, E. Artesani, O. Alford      
'11 Champion:   4:19.54              Sacopee Val                               
                        M Sanborn, K Brown, M Downey, D Pierce            
   School                                               Finals  H#
===================================================================
 1 Orono High School                                   4:18.99   3 
    1) Weigang, Abby FR                2) Marquis, Kayla JR              
    3) Desisto, Bella FR               4) Tyutyunnyk, Diana FR           
 2 Traip Academy                                       4:25.60   3 
    1) Lorrey, Selena SR               2) Lambrecht, Mary SR             
    3) Lorrey, Jocelyn SO              4) McCuddy, Elora FR              
 3 John Bapst High School                              4:29.84   3 
    1) Petrello, Ciara SO              2) Benner, Carolyn SR             
    3) True, Taylor SR                 4) Decker, Jade SO                
 4 Lisbon                                              4:31.52   3 
    1) Durgin, Mia FR                  2) Bulgin, Olivia SO              
    3) Bulgin, Angelica SR             4) Angelico, Kayla JR             
 5 St. Dominic Academy                                 4:33.24   3 
    1) Carney, Emily                   2) Donovan, Colleen               
    3) McLellan, Kayla                 4) McLellan, Kelley               
 6 Sacopee Valley High School                          4:33.92   2 
    1) Allard, Alexa FR                2) Pierce, Danielle SR            
    3) Hubbard, Lydia SO               4) Brown, Kayla SO                
 7 Freeport High School                                4:35.49   3 
    1) Martin, Emily SR                2) Ruby, Margo FR                 
    3) Bengtsson, Elly SO              4) Steckler, Hayley SO            
 8 Central High School                                 4:35.89   3 
    1) Portmann, Janelle SR            2) Wilson, Logan SR               
    3) Rougny, Laurel SO               4) Burke, Remay JR                
 9 Maranacook                                          4:42.54   2 
    1) Gilbert, Sydney SO              2) Potter, Jolene FR              
    3) Wicks, Natalie FR               4) Mace, Abby JR                  
10 Winthrop High School                                4:43.79   2 
    1) Selwood, Lauren SR              2) Kieltyka, Molly SO             
    3) Blanchard, Mary-Claire JR       4) Ingram, Rachel SO              
11 Seacoast Christian School                           4:44.03   3 
    1) Wittner, Kristin FR             2) Towne, Ruth SR                 
    3) Kerrigan, Laken FR              4) English, Jenny SR              
12 Washington Academy                                  4:48.51   1 
    1) Hodgdon, Summer SO              2) McClain, Sage SR               
    3) Aretakis, Lucia FR              4) Domke, Lorelei FR              
13 North Yarmouth Academy                              4:49.55   1 
    1) Adams, Muriel 15                2) Gibson, Hadley 12              
    3) Detert, Hillary 12              4) Lachance, Moira 12             
14 Maine Central Institute                             4:50.46   2 
    1) Wardwell, Hannah SO             2) Duncombe, Heidi FR             
    3) Tibbetts, Haley SO              4) Goewey, Chimene SO             
15 Telstar Regional HS                                 4:51.32   2 
    1) Blaszczak, Casey SO             2) Tuttle, Rebecca FR             
    3) Brands, Alyssa SO               4) Blaszczak, Katie SR            
16 Fort Fairfield High School                          4:52.04   1 
    1) Owens, Sarah FR                 2) Plourde, Veronica JR           
    3) Giberson, Nicole SO             4) Bouchard, Shyla FR             
17 Monmouth Academy                                    4:54.91   2 
    1) Brassard, Melissa JR            2) Szotkowski, Emily FR           
    3) Bryant, Rosemary SO             4) Hartford, Ashleigh FR          
18 Madison High School                                 4:55.19   1 
    1) Bown, Ashley FR                 2) Oliver, Briana SO              
    3) Ouellette, Monica FR            4) McClintock, Allie JR           

Event 25  Girls High Jump
================================================================
      C Rec: R  5-05  1996        Meg Muller, Hebron                          
'11 Champion:    5-00              Jen Daley, John Bapst                       
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Marquis, Kayla            JR Orono                  5-00.00  
 2 Colavito, Stephanie       SO John Bapst             4-10.00  
 3 Ouellette, Gabby          JR Lisbon                 4-08.00  
 4 Lachance, Moira           12 NYA                   J4-08.00  
 5 Tapley, Lisa              JR Bucksport             J4-08.00  
 6 Portmann, Janelle         SR Central               J4-08.00  
 7 Liang, Alavide            JR Washington             4-06.00  
 7 Doustou, Kaitlyn          JR Lisbon                 4-06.00  
 9 Whesley, Naudia              Buckfield             J4-06.00  
 9 Donahue, Erin             SR MCI                   J4-06.00  
-- Price, Rowan              SO Waynflete                   NH  
-- Dow, Olivia               FR Piscataquis                 NH  
-- Brewer, Hannah            SO Boothbay                    NH  
-- Selwood, Lauren           SR Winthrop                    NH  
-- Warman, Meagan            SR Calvary Chapel              NH  
-- McKinney, Emerald         SO Hall-Dale                   NH  
-- Green, Sydney             FR Maranacook                  NH  

Event 27  Girls Long Jump
================================================================
      C Rec: R 17-11.75  1985        Kim Armstrong, Old Orchard               
'11 Champion:   16-08.25              Carley O'Brien #, Traip                  
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Benner, Carolyn           SR John Bapst            15-09.00  
 2 McCuddy, Elora            FR Traip                 15-05.25  
 3 Tyutyunnyk, Diana         FR Orono                 15-04.75  
 4 Renedo, Hanna             SO Orono                 15-03.00  
 5 Crocker, Morgan           FR Boothbay              15-00.00  
 6 Ouellette, Gabby          JR Lisbon                14-10.00  
 7 Grace, Sherraiah          SO Orono                 14-09.75  
 8 Ullo, Maria               SR John Bapst            14-08.25  
 9 Ingram, Rachel            SO Winthrop              14-07.75  
10 Maynard, Sharlene         SR Mattanawcook          14-02.00  
10 Canfield, Kennedy         FR Traip                 14-02.00  
12 Tilton, Elise             JR John Bapst            13-11.75  
13 Amagai, Ai                SR Orono                 13-11.25  
14 Roberts, Ashleigh         SO Traip                 13-10.00  
15 Desisto, Bella            FR Orono                 13-09.00  
16 York, Kacie               SR Fort Fairfield        13-06.00  
17 DeSmith, Kylene           FR Seacoast              13-05.00  
18 Goshorn, Jessica          SO Fort Fairfield        13-04.00  
19 Vadas, Mariah             JR Bangor Christian      13-03.50  
20 Truax, Madolyn            JR Mattanawcook          13-00.25  
21 O'Neil, Katie             FR Freeport              12-11.50  
22 Ouellette, Monica         FR Madison               12-10.50  
23 DeSmith, Kirin            SR Seacoast              12-10.00  
24 Jabar Harris, Enrica      SO McAuley               12-08.75  
25 Emery, Hannah             SR Madison               11-06.50  
-- Carapellucci, Samantha    SR Fort Kent                 FOUL  

Event 29  Girls Triple Jump
================================================================
      C Rec: R 37-05.50  2002        Stephanie McCusker, Lisbon               
'11 Champion:   36-11.25              Madelaine Nazar **, Maranacook           
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Lorrey, Jocelyn           SO Traip                 36-04.50  
 2 Ullo, Maria               SR John Bapst            33-04.00  
 3 Byrne, Marley                St. Dom's             32-11.25  
 4 DeSmith, Kylene           FR Seacoast              32-05.50  
 5 Ingram, Rachel            SO Winthrop              32-01.25  
 6 Carlson, Emily            SR John Bapst            31-10.00  
 7 Maynard, Sharlene         SR Mattanawcook          31-08.25  
 8 Crocker, Morgan           FR Boothbay              31-00.25  
 9 Donahue, Erin             SR MCI                   30-11.25  
10 Benner, Carolyn           SR John Bapst            30-01.00  
11 DeSmith, Kirin            SR Seacoast              29-11.75  
12 Goodridge, Megan          JR McAuley               29-06.00  
13 Langevin, Avalon          SR Bucksport             29-05.00  
14 Gilbert, Sydney           SO Maranacook            29-03.50  
15 Brewer, Hannah            SO Boothbay              28-08.00  
16 McKinney, Emerald         SO Hall-Dale             28-06.25  
17 Weed, Kristen             SR John Bapst            28-00.75  
18 Warman, Meagan            SR Calvary Chapel        28-00.00  
19 Caron, Kaitlyn            SR Dexter                27-10.50  
20 Jackson, Stacy               Carrabec              27-07.75  
21 Arias, Paula              SR MCI                   27-06.00  
21 Pease, Tiffany            SO Monmouth              27-06.00  
-- Plourde, Kylie            SR Fort Fairfield            FOUL  
-- Goshorn, Jessica          SO Fort Fairfield            FOUL  

Event 31  Girls Javelin Throw
================================================================
      C Rec: R 149-06  1979        Kathy Calo, York                           
'11 Champion:   106-07              Amberle Bennett **, Seacoast               
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Wallace, Natasha          SR MCI                     109-06  
 2 Caron, Sarah              JR Boothbay                108-01  
 3 Bulgin, Angelica          SR Lisbon                   99-11  
 4 Ziegler-Miller, Taylor    SR Bucksport                99-06  
 5 Angelico, Kayla           JR Lisbon                   99-02  
 6 Dyjak, Analies            JR Orono                    98-01  
 7 Towne, Ruth               SR Seacoast                 94-04  
 8 Menice, Molly             SR Monmouth                 94-00  
 9 Kunz, Shannon             JR Seacoast                 90-10  
10 Bruce, Samantha           JR Madison                  89-08  
11 Young, Brook              SR Calais                   88-08  
12 Donovan, Katy             SR Fort Fairfield           87-10  
13 Cronkite, Katie           JR MCI                      84-11  
14 Hyland, Sage              FR Maranacook               84-02  
15 Bubar, Logan              SO Fort Fairfield           84-01  
16 Grant, Kelsey             SO Freeport                 83-05  
17 Fredette, Kristi          SR Hall-Dale                81-01  
18 Caron, Kaitlyn            SR Dexter                   79-09  
19 Giberson, Nicole          SO Fort Fairfield           78-09  
20 Shurtleff, Miranda           Dirigo                   76-02  
21 Groski, Abigail           SR Bangor Christian         74-04  
22 McCadden, Emily           SR Calais                   73-01  
23 Burgess, Shawna           JR Piscataquis              72-11  
24 Jackson, Teaka            JR Maranacook               69-06  
24 Arquette, Liana           SR George Stevens           69-06  
26 Cabading, Kaija           SR Sacopee Valley           67-08  
27 Fraser-Gagnon, Justice    JR Lisbon                   66-07  
28 Bennett, Sarah            SR MCI                      64-03  

Event 33  Girls Discus Throw
================================================================
      C Rec: R 127-00  1989        Angel Tibbets, Boothbay                    
'11 Champion:   111-03              Rebekah Campbell, Central                  
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Towne, Ruth               SR Seacoast                107-04  
 2 Rose, Kayla               13 NYA                      99-11  
 3 Wallace, Natasha          SR MCI                      99-08  
 4 Adams, Muriel             15 NYA                      94-05  
 5 Donovan, Katy             SR Fort Fairfield           92-08  
 6 Martin, Samantha          SR Bangor Christian         89-08  
 7 Bubar, Allie              FR Lisbon                   88-07  
 8 Hughes, Katie             FR MCI                      87-06  
 9 DeSmith, Kirin            SR Seacoast                 84-10  
10 Plourde, Veronica         JR Fort Fairfield           84-05  
10 Moore, Briana             SR Lisbon                   84-05  
12 McDonald, Margaret        SO Bangor Christian         83-00  
13 Kunz, Shannon             JR Seacoast                 82-09  
14 English, Jenny            SR Seacoast                 82-03  
15 Young, Brook              SR Calais                   80-10  
16 Menice, Molly             SR Monmouth                 77-03  
17 Armour, Emily             SR Penquis                  77-02  
18 Bubar, Logan              SO Fort Fairfield           76-00  
19 Dumond, Casey                Dirigo                   75-02  
20 Donlon, Ashley            SR Penquis                  74-03  
21 Bryan, Anna               FR John Bapst               73-04  
22 True, Maegan              FR John Bapst               72-07  
23 Carle, Brandy             SR Calais                   66-05  
24 McNamee, Whitney          SO Fort Fairfield           63-02  
24 Urquart, Lenny            JR Monmouth                 63-02  

Event 35  Girls Shot Put
================================================================
      C Rec: R    40-08  1983        Diane LeClair, Orono                     
 Co-Records: C 43-03.25  1977        Adams (8lb shot), Fryeburg               
'11 Champion:      33-05              Brianna Moore, Lisbon                    
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Wallace, Natasha          SR MCI                   34-05.00  
 2 Moore, Briana             SR Lisbon                34-02.00  
 3 Towne, Ruth               SR Seacoast              33-01.50  
 4 Gaudin, Kayla                Dirigo                31-08.25  
 5 Fraser-Gagnon, Justice    JR Lisbon                30-04.25  
 6 Arquette, Liana           SR George Stevens        29-05.00  
 7 Lorrey, Selena            SR Traip                 29-01.00  
 8 Hughes, Katie             FR MCI                   29-00.50  
 9 Morneault, Faith          JR Fort Kent             28-11.00  
10 Sherman, Tricia           JR Greenville            28-03.00  
11 Pacakova, Kate            JR Washington            28-01.75  
12 Emery, Hannah             SR Madison               28-00.50  
13 True, Maegan              FR John Bapst            27-06.00  
14 Young, Brook              SR Calais                26-10.75  
15 Kates, Jordan             JR Lisbon                26-04.00  
16 Bryan, Anna               FR John Bapst            26-00.50  
17 Ziegler-Miller, Taylor    SR Bucksport             25-04.00  
18 McNamee, Whitney          SO Fort Fairfield        23-04.00  

Event 37  Girls Pole Vault
================================================================
      C Rec: R 10-00  2001        Ellen Vollmers, Orono                       
'11 Champion:    9-06              Evelyn Staples, Sacopee Val                 
   Name                    Year School                  Finals 
================================================================
 1 Marquis, Kayla            JR Orono                  9-06.00  
 2 Weigang, Abby             FR Orono                  9-00.00  
 3 Houston, Elizabeth        JR McAuley                7-06.00  
 4 Potter, Jolene            FR Maranacook            J7-06.00  
 4 Durgin, Mia               FR Lisbon                J7-06.00  
 6 Cronkite, Katie           JR MCI                    6-09.00  
 6 Wicks, Natalie            FR Maranacook             6-09.00  
 6 Libby, Janae              SO Fort Fairfield         6-09.00  
 6 Dyjak, Analies            JR Orono                  6-09.00  
10 York, Kacie               SR Fort Fairfield        J6-09.00  
10 Donahue, Erin             SR MCI                   J6-09.00  
10 Grace, Sherraiah          SO Orono                 J6-09.00  
13 Duncombe, Heidi           FR MCI                    6-00.00  
13 Lyons, Lila               FR Sacopee Valley         6-00.00  
13 Myer, Ciara               SO Sacopee Valley         6-00.00  
13 Dann, Michaela            FR Sacopee Valley         6-00.00  
13 Huelk, Theresa            SO Orono                  6-00.00  
13 McKenney, Melissa         SR Fort Fairfield         6-00.00  
13 Georgia, Savannah         FR Orono                  6-00.00  
13 Thebarge, Lianna          JR Madison                6-00.00  
-- Batchelder, Jessie        JR Traip                       NH  
-- Hall, Hannah              SR Lisbon                      NH  
-- Marquis, Erin             SR Lisbon                      NH  
-- Frost, Julia              FR Sacopee Valley              NH  
-- Bennett, Sarah            SR MCI                         NH  
-- Orchard, Megan            SR MCI                         NH  
                   






My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News