Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

WMC HS T & F Meet @ USM

Gorham, ME, January 20, 2012

[WMC:Cape, Fry, LR, Free, Yar, GNG, & York ]

WMC: Gre, Fal, NYA, Pol, Wells, Traip, Hyde, St Doms


  WMC: Gre, Fal, NYA, Pol, Wells, Traip, Hyde, St Doms


    Boys & Girls

<< Back 

Licensed to Down East Sports Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/20/2012 09:53 PM
               WESTERN MAINE CONFERENCE INDOOR TRACK - 1/20/2012               
                                      USM                                      
                                    Results                                    
 
Girls 55 Meter Dash JR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Cutshall, Charlotte          Falmouth                7.90       7.95   1  10   
  2 Byrne, Marley                STDM                    7.92       8.02   1   8   
  3 Martin, Brennah              Greely                             8.03   1   6   
  4 Lorrey, Jocelyn              Traip                              8.05   2   4   
  5 Andrews, Elizabeth           Wells                   8.19       8.08   1   2   
  6 Seitz, Maggie                Falmouth                8.11       8.17   1   1   
  7 Rothweiler, Jillian          Falmouth                8.31       8.30   1 
  8 Alexander, Marysa            Falmouth                8.31       8.34   1 
  9 Dube, Amanda                 PRHS                    8.50       8.43   1 
 10 Keefe, Cameron               Greely                  8.55       8.46   2 
 11 Piwowarski, Sara             Greely                  8.48       8.61   2 
 12 Whitworth, Haley             PRHS                    8.81       8.80   2 
 13 Bartholomew, Emma            Falmouth                8.82       8.88   2 
 14 Pereira, Haley               Traip                   8.98       8.92   2 
 15 McMonagle, Sophia            Greely                  8.84       8.98   2 
 16 Nicolaou, Katie              Greely                  9.00       9.02   4 
 17 Janelle, Hailey              Falmouth                9.00       9.04   3 
 18 Kluger, Rebecca              Falmouth                9.27       9.09   3 
 19 Frost, Nicole                PRHS                    9.34       9.17   3 
 20 Reed, Morgan                 Traip                   9.02       9.19   3 
 21 Poirier, Anna                PRHS                    9.25       9.20   3 
 22 Pryzant, Jane                Falmouth                9.21       9.22   3 
 23 Wetzel, Lucy                 Greely                  8.99       9.29   3 
 24 Nolin, Mikela                Greely                  9.42       9.33   4 
 25 Tiwari, Charu                Falmouth                9.35       9.36   3 
 26 Dyhrberg, Kiersten           Falmouth                9.47       9.42   4 
 27 Hall, Tess                   Greely                 10.00       9.84   5 
 28 Buhelt, Courtney             Falmouth                9.70       9.86   4 
 29 Coughlin, Hayley             Falmouth                9.99       9.92   4 
 30 Mundhenk, Lydia              Falmouth                9.92      10.05   4 
 31 Blanchard, Chelsea           PRHS                    9.99      10.17   4 
 32 Greaves, Sheena              Falmouth               10.82      10.34   5 
 33 Dyhrberg, Caroline           Falmouth               10.61      10.74   4 
 34 Hodgkin, Allison             PRHS                   11.60      11.65   5 
 35 Bailey, Elizabeth            Falmouth               11.83      11.79   5 
 
Girls 200 Meter Dash JR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Byrne, Marley                STDM                   28.26      28.01   1  10   
  2 Keisman, Hannah              Greely                 28.33      28.30   1   8   
  3 Martin, Brennah              Greely                            28.74   1   6   
  4 Roberts, Ashleigh            Traip                             29.07   2   4   
  5 Andrews, Elizabeth           Wells                  30.58      29.25   2   2   
  6 Rothweiler, Jillian          Falmouth               29.99      29.64   1   1   
  7 Cutshall, Charlotte          Falmouth               30.23      29.72   2 
  8 Nightingale, Hannah          Traip                  29.73      29.83   1 
  9 Baranowski, Olivia           Falmouth               29.79      30.48   1 
 10 Dube, Amanda                 PRHS                   30.61      30.65   2 
 11 Alexander, Marysa            Falmouth               30.45      30.82   2 
 12 Bjorn-Caron, Jillian         NYA                    32.00      31.14   2 
 13 Conrad, Jade                 Falmouth               32.70      32.31   3 
 14 Nicolaou, Katie              Greely                 32.21      32.32   4 
 15 Kellum, Chloe                Wells                  33.34      32.42   4 
 16 Pryzant, Jane                Falmouth               33.18      32.71   3 
 17 Kluger, Rebecca              Falmouth               34.24      33.28   4 
 18 Wetzel, Lucy                 Greely                 32.59      33.37   3 
 18 O'Leary, Meaghan             NYA                    33.83      33.37   4 
 20 Carver, Amanda               Falmouth                          33.60   6 
 21 Poirier, Anna                PRHS                   33.99      33.73   4 
 22 Piasio, Meaghan              Falmouth               32.91      33.79   3 
 23 Nolin, Mikela                Greely                 34.43      34.29   4 
 24 Pereira, Haley               Traip                  33.12      34.39   3 
 25 Frost, Nicole                PRHS                   35.30      35.16   5 
 26 Hall, Tess                   Greely                 35.82      35.76   6 
 27 Buhelt, Courtney             Falmouth               36.47      36.00   5 
 28 Meservier, Becca             PRHS                   37.76      37.69   5 
 29 Blanchard, Chelsea           PRHS                   37.80      37.93   5 
 30 Mundhenk, Lydia              Falmouth               37.39      38.72   5 
 31 Greaves, Sheena              Falmouth               40.41      39.06   6 
 
Girls 400 Meter Dash JR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Keefe, Cameron               Greely               1:05.88    1:05.64   1  10   
  2 Lorrey, Jocelyn              Traip                1:05.90    1:05.75   1   8   
  3 Seitz, Maggie                Falmouth             1:08.41    1:07.07   1   6   
  4 McKeon, Caroline             Falmouth             1:08.25    1:07.89   1   4   
  5 Bartholomew, Emma            Falmouth             1:05.00    1:14.62   1   2   
  6 Adams, Muriel                NYA                  1:14.62    1:15.16   2   1   
  7 Carney, Emily                STDM                 1:17.03    1:17.96   2 
  8 Janelle, Hailey              Falmouth             1:21.95    1:20.11   2 
  9 Tiwari, Charu                Falmouth             1:18.00    1:20.62   2 
 10 Coughlin, Hayley             Falmouth             1:36.95    1:42.17   2 
 -- Cattell, Elizabeth           Falmouth             1:08.90         DQ   1 
 
Girls 55 Meter Hurdles JR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Keisman, Hannah              Greely                 10.33       9.51   10   
  2 Roberts, Ashleigh            Traip                   9.65       9.63    8   
  3 Nightingale, Hannah          Traip                   9.72       9.90    6   
  4 Bjorn-Caron, Jillian         NYA                    10.31      10.51    4   
  5 Baranowski, Olivia           Falmouth               10.18      10.56    2   
  6 Saunders, Emily              Greely                 10.84      10.89    1   
  7 Conrad, Jade                 Falmouth               11.38      11.05  
  8 Kellum, Chloe                Wells                  11.61      11.54  
 
Girls 4x200 Meter Relay JR DIVISION
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Falmouth High School  'A'                         1:57.93    1:58.20   10   
  2 Traip Academy  'A'                                2:01.06    1:59.83    8   
  3 Greely High School  'A'                           2:00.00    2:03.48    6   
  4 Poland Regional High School  'A'                  2:09.78    2:08.35    4   
  5 North Yarmouth Academy  'A'                       2:18.00    2:15.94    2   
 
Girls High Jump JR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Saunders, Emily              Greely               4-08.00    4-06.00   10   
  2 O'Leary, Meaghan             NYA                  4-02.00    4-04.00    7   
  2 Piasio, Meaghan              Falmouth             4-04.00    4-04.00    7   
  4 Piwowarski, Sara             Greely               4-04.00    4-02.00    4   
  5 McBrady, Erin                Falmouth             4-02.00    4-00.00    2   
  6 Morrison, Meaghan            Greely                         J4-00.00    1   
  7 Carver, Amanda               Falmouth             3-10.00    3-10.00  
 -- McMonagle, Sophia            Greely               3-10.00         NH  
 
Girls Shot Put JR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Adams, Muriel                NYA                 21-09.00   25-11.00   10   
  2 Whitworth, Haley             PRHS                25-10.75   25-03.00    8   
  3 Woodford, Delaney            PRHS                24-11.75   24-05.75    6   
  4 Dyhrberg, Kiersten           Falmouth            23-07.50   23-10.00    4   
  5 Bailey, Elizabeth            Falmouth            21-01.50   19-08.50    2   
  6 Hodgkin, Allison             PRHS                17-07.25   17-01.00    1   
  7 Miskell, Ellis               NYA                 16-06.75   16-04.75  
  8 Greaves, Sheena              Falmouth            14-04.00   14-06.50  
  9 Dyhrberg, Caroline           Falmouth            14-06.00   14-01.25  
 
Girls 55 Meter Dash SR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Theerathampitak, Panida      Wells                   7.88       7.90   1  10   
  2 Thomas, Libby                Greely                  8.09       7.96   1   8   
  3 Sparks, Sarah                Falmouth                8.36       8.32   1   6   
  4 Andrews, Madeline            Wells                   8.65       8.35   2   4   
  5 Jordan, Sarah                NYA                     8.44       8.37   1   2   
  6 McKersie, Kathleen           Greely                  8.40       8.47   1   1   
  7 Estes, Robyn                 Greely                  8.41       8.52   1 
  8 Lambrecht, Mary              Traip                   8.21       8.55   1 
  9 Gile, Miranda                PRHS                    8.64       8.70   2 
 10 Lachance, Moira              NYA                     8.80       8.80   2 
 11 Boynton, Megan               Greely                  8.65       8.83   2 
 12 Cawley, Katie                NYA                     8.92       9.00   2 
 13 Ngoal, Nyajal                NYA                     9.02       9.16   2 
 14 Hall, Lila                   Greely                  8.97       9.29   2 
 15 Trefethen, Brenna            Wells                   9.58       9.79   3 
 16 Devlin, Kaitlin              Wells                  10.02       9.91   3 
 17 Gray, Delaney                Wells                  10.48      10.45   3 
 
Girls 200 Meter Dash SR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Theerathampitak, Panida      Wells                  28.84      28.53   1  10   
  2 Thomas, Libby                Greely                 28.78      28.69   1   8   
  3 Parolin, Audrey              Greely                 29.07      28.84   1   6   
  4 Cercos, Maria Dextra         Hyde                   29.64      28.99   1   4   
  5 Sparks, Sarah                Falmouth               29.77      29.08   1   2   
  6 Rand, Emily                  Falmouth               29.32      29.19   1   1   
  7 Bonnevie, Abby               Greely                 30.32      30.03   2 
  8 Lambrecht, Mary              Traip                  29.89      30.83   2 
  9 McKersie, Kathleen           Greely                 30.41      31.01   2 
 10 Morris, Nicole               Falmouth               31.37      31.29   2 
 11 Curato, Emily                Greely                 31.87      31.40   3 
 12 Lachance, Moira              NYA                    31.70      31.79   2 
 13 Boynton, Megan               Greely                 31.77      31.92   3 
 14 Hall, Lila                   Greely                 32.45      32.57   3 
 15 Andle, Zoe                   Falmouth               32.99      32.65   3 
 16 Ngoal, Nyajal                NYA                    33.41      33.28   3 
 17 Fitzpatrick, Shannon         Greely                 32.96      33.53   3 
 18 Clock, Bailey                NYA                               33.58   2 
 19 Richardson, Emma             Traip                  34.67      34.16   4 
 20 Ascanio, Jamie               Falmouth               34.03      34.75   4 
 21 Anderson, Maura              NYA                    34.95      35.42   4 
 22 Goulette, Renee              Falmouth               34.80      35.86   4 
 23 Devlin, Kaitlin              Wells                  38.23      36.96   4 
 24 Trefethen, Brenna            Wells                  36.59      36.98   4 
 
Girls 400 Meter Dash SR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mannette, Jena               Falmouth             1:06.29    1:05.43   10   
  2 Preece, Madeline             Hyde                 1:08.71    1:07.89    8   
  3 Jordan, Sarah                NYA                  1:09.60    1:10.65    6   
  4 Ngoal, Nyajal                NYA                             1:18.01    4   
 -- Mitiguy, Julia               Greely               1:05.41         DQ  
 
Girls 55 Meter Hurdles SR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Fitzpatrick, Molly           Greely                  9.70       9.63   1  10   
  2 Parolin, Audrey              Greely                  9.62       9.78   1   8   
  3 Sawyer, Kaley                Greely                  9.72       9.96   1   6   
  4 Cercos, Maria Dextra         Hyde                   10.12      10.04   1   4   
  5 Horne, Nevada                Falmouth               10.71      10.43   1   2   
  6 Oberg, Nina                  Greely                 11.09      11.11   2   1   
  7 Fitzpatrick, Shannon         Greely                 11.05      11.16   2 
  8 Estes, Robyn                 Greely                 10.69      11.17   1 
  9 Morris, Nicole               Falmouth               10.92      11.63   1 
 10 Clock, Bailey                NYA                    11.62      11.67   2 
 11 Andrews, Madeline            Wells                  11.17      11.70   2 
 12 Saunders, Kelsey             Greely                 16.15      12.05   2 
 13 Anderson, Maura              NYA                    12.94      13.07   2 
 
Girls 4x200 Meter Relay SR DIVISION
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Greely High School  'A'                           1:55.80    1:54.92   10   
  2 Falmouth High School  'A'                         1:57.93    1:57.67    8   
  3 Wells High School  'A'                            2:04.31    2:07.73    6   
  4 North Yarmouth Academy  'A'                       2:05.86    2:07.88    4   
  5 Poland Regional High School  'A'                  2:15.00    2:10.48    2   
 -- Falmouth High School  'B'                                   X2:04.32  
 
Girls High Jump SR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lachance, Moira              NYA                  4-08.00    4-08.00   10   
  2 Saunders, Kelsey             Greely               4-10.00   J4-08.00    8   
  3 Theerathampitak, Panida      Wells                4-08.00   J4-08.00    6   
  4 Sawyer, Kaley                Greely               4-10.00    4-06.00    4   
  5 Gile, Miranda                PRHS                 4-10.00    4-04.00    2   
  6 Goulette, Renee              Falmouth             3-10.00    3-10.00    1   
 -- Ngoal, Nyajal                NYA                  4-00.00         NH  
 
Girls Shot Put SR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Storey, Cassidy              Greely              33-06.75   32-08.50   10   
  2 Fellows, Catherine           Greely              31-03.00   30-04.25    8   
  3 Williams, Whitney            Greely              24-10.25   27-01.25    6   
  4 Gray, Delaney                Wells               23-03.25   24-09.25    4   
  5 Thompson, Julia              NYA                 21-09.75   22-11.50    2   
  6 Trefethen, Brenna            Wells               18-11.75   17-04.50    1   
 
Girls 800 Meter Run OPEN DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wilson, Jessica              Greely               2:29.62    2:23.82   10   
  2 Sandreuter, Kirstin          Greely               2:30.00    2:24.35    8   
  3 Jacques, Melissa             Greely               2:32.00    2:36.37    6   
  4 Fitch, Sarah                 Greely               2:38.13    2:37.30    4   
  5 Twombly, Hannah              NYA                  2:39.87    2:37.72    2   
  6 Darrow, Cassie               Falmouth             2:40.00    2:37.80    1   
  7 Letourneau, Katie            PRHS                 2:39.67    2:39.63  
  8 Simmons, Hayley              Falmouth             2:45.50    2:42.00  
  9 Nalamalapu, Denali           Falmouth             2:43.43    2:42.58  
 10 Morris, Gabriella            Greely               2:50.02    2:46.82  
 11 Cawley, Katie                NYA                  2:47.09    2:48.85  
 12 Maine, Julia                 Greely               2:46.65    2:48.92  
 13 Mutch, Izze                  Traip                           2:49.86  
 14 Drummond, Elsie              Traip                2:56.55    2:56.68  
 15 Greenwood, Summer            Falmouth             2:45.00    2:57.01  
 16 Wang, Xi                     Hyde                 3:13.00    3:01.46  
 17 Carney, Emily                STDM                 3:06.55    3:03.42  
 18 McMonagle, Helena            Greely                          3:06.03  
 19 Rogers, Brittany             Greely               3:17.27    3:07.31  
 20 Miskell, Ellis               NYA                  3:15.40    3:07.62  
 21 Labbe, Meaghan               Greely               3:27.83    3:23.66  
 
Girls 1 Mile Run OPEN DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Roberts, Madeline            Falmouth             5:46.87    5:35.03   10   
  2 Detert, Hillary              NYA                  6:10.36    5:59.39    8   
  3 Gagnon, Amanda               PRHS                 6:07.22    6:01.17    6   
  4 Guerra, Maria                Falmouth             6:15.00    6:18.63    4   
  5 Ezzio, Sarah                 Greely               6:30.10    6:20.74    2   
  6 Gamache, Jackie              Wells                6:42.04    6:38.15    1   
  7 Ring, Olivia                 Falmouth             6:34.88    6:43.02  
  8 Corley, Erika                Hyde                 7:10.57    7:04.13  
 
Girls 2 Mile Run OPEN DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sandreuter, Kirstin          Greely              11:23.87   11:16.99   10   
  2 Roberts, Madeline            Falmouth            12:08.87   11:54.46    8   
  3 Paris, Molly                 Falmouth            13:15.00   13:02.74    6   
  4 Twombly, Hannah              NYA                            13:17.13    4   
  5 Austin, Hannah               NYA                 13:43.73   13:23.35    2   
  6 Wang, Xi                     Hyde                14:38.30   13:50.30    1   
  7 Detert, Hillary              NYA                            13:53.76  
  8 Ezzio, Sarah                 Greely              14:05.77   13:56.67  
  9 Fitch, Sarah                 Greely                         14:40.09  
 10 Corley, Erika                Hyde                15:31.62   15:34.83  
 
Girls 4x800 Meter Relay OPEN DIVISION
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Falmouth High School  'A'                        10:50.91   11:50.12   10   
 
Girls Pole Vault OPEN DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bonnevie, Abby               Greely               9-04.00    9-00.00   10   
  2 Curato, Emily                Greely               8-00.00    7-06.00    8   
  3 Barry, Deanna                Greely               7-06.00   J7-06.00    6   
  4 Oberg, Nina                  Greely               7-00.00    7-00.00    4   
  5 Horne, Nevada                Falmouth             7-06.00   J7-00.00    2   
  6 Lyden, Cora                  Greely               6-06.00    6-06.00    1   
  7 Wetzel, Lucy                 Greely               6-06.00    6-00.00  
  8 Flloyd, Jacquelyn            Greely               5-06.00    5-06.00  
  8 McMonagle, Helena            Greely                          5-06.00  
 -- McMonagle, Sophia            Greely               6-00.00         NH  
 
Girls Long Jump OPEN DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sawyer, Kaley                Greely              14-11.50   15-02.00   10   
  2 Roberts, Ashleigh            Traip               15-01.75   14-10.25    8   
  3 Fitzpatrick, Molly           Greely              14-09.75   14-06.50    6   
  4 Ingraham, Sarah              Greely              15-01.75   14-04.50    4   
  5 Martin, Brennah              Greely              13-09.25   13-11.75    2   
  6 Mitiguy, Julia               Greely              13-10.00   13-11.50    1   
  7 Rand, Emily                  Falmouth            13-02.50   13-10.25  
  8 McKersie, Kathleen           Greely              14-01.00   13-06.25  
  9 Thomas, Libby                Greely              13-06.00   13-06.00  
 10 McBrady, Erin                Falmouth            12-05.50   12-10.00  
 11 Horne, Nevada                Falmouth            13-06.25   12-05.75  
 12 Nicolaou, Katie              Greely              12-05.75   12-04.00  
 13 Andle, Zoe                   Falmouth            13-03.25   12-03.50  
 14 Baranowski, Olivia           Falmouth            13-06.50   12-03.25  
 15 Andrews, Madeline            Wells               12-08.00   11-05.00  
 16 Carver, Amanda               Falmouth            12-02.75   11-02.25  
 17 Marchessault, Ashley         PRHS                10-11.00   10-07.50  
 18 Goulette, Renee              Falmouth            11-02.50   10-03.75  
 19 Meservier, Becca             PRHS                10-02.00   10-01.25  
 20 Ascanio, Jamie               Falmouth            10-09.50   10-01.00  
 21 Devlin, Kaitlin              Wells                9-01.50    9-04.50  
 22 Gamache, Jackie              Wells                           8-01.00  
 
Girls Triple Jump OPEN DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Saunders, Emily              Greely              29-06.50   32-08.00   10   
  2 Byrne, Marley                STDM                31-10.75   32-02.25    8   
  3 Keisman, Hannah              Greely              32-05.75   31-11.25    6   
  4 Fitzpatrick, Molly           Greely              31-09.00   31-05.75    4   
  5 Lorrey, Jocelyn              Traip               32-10.75   30-07.50    2   
  6 Seitz, Maggie                Falmouth            29-08.50   30-04.75    1   
  7 Rand, Emily                  Falmouth            29-08.25   29-11.00  
  8 Cercos, Maria Dextra         Hyde                29-06.00   29-05.75  
  9 Sparks, Sarah                Falmouth            27-10.00   27-06.25  
 10 Lambrecht, Mary              Traip                          26-11.00  
 11 Morris, Gabriella            Greely              27-05.50   26-09.50  
 -- O'Leary, Meaghan             NYA                                FOUL  
 
Boys 55 Meter Dash JR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Rogers, Trey                 PRHS                    7.07       7.07   1  10   
  2 McCarthy, Steven             Traip                   7.24       7.30   1   8   
  3 Ferrar, James                Greely                  7.39       7.32   1   6   
  4 Norton, Reed                 Wells                   7.47       7.42   1   4   
  5 Zou, Oscar                   NYA                     7.44       7.45   1   2   
  6 Wulbrecht, Mike              Falmouth                           7.46   2   1   
  7 Wyman, Connor                Greely                  7.61       7.52   1 
  8 McCarthy, Spencer            Greely                  7.68       7.67   1 
  9 Bernier, Wiliam              PRHS                    7.50       7.70   1 
 10 Yoon, Brian                  Falmouth                7.90       7.90   2 
 11 Taylor, Brian                Falmouth                7.89       7.94   2 
 12 Gibson, Mathew               Wells                   7.98       8.19   2 
 13 Herrick, Kyle                PRHS                    8.39       8.43   2 
 14 Ray, Ben                     Greely                  8.39       8.44   2 
 15 Watson, Nate                 Falmouth                8.36       8.57   2 
 16 Britton, Jack                Falmouth                8.80       8.83   3 
 17 Hathorne, Ben                PRHS                    8.81       9.09   2 
 18 Hatfield, Alex               PRHS                    9.87       9.22   3 
 19 Woolverton, Matt             Greely                  9.78       9.75   3 
 20 Benedict, Anthony            PRHS                   10.04       9.88   3 
 21 Porter, Dylan                PRHS                   10.04      10.51   3 
 
Boys 200 Meter Dash JR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Benton, Zach                 Traip                  26.54      26.19   1  10   
  2 McCarthy, Steven             Traip                  26.80      26.40   1   8   
  3 Pallozzi, Robert             STDM                   26.64      26.58   1   6   
  4 Zou, Oscar                   NYA                    26.94      26.67   1   4   
  5 Lumenello, Kevin             Wells                  27.52      27.14   2   2   
  6 Swerdlow, Jeremy             Falmouth               27.23      27.46   2   1   
  7 Lambrecht, Mark              Traip                             27.82   4 
  8 Wegener, James               Falmouth               28.46      27.90   2 
  9 Carr, Chance                 Greely                 27.93      28.03   2 
 10 Yoon, Brian                  Falmouth               28.72      29.14   3 
 11 Ford, Christian              Falmouth               29.56      29.95   3 
 12 Ray, Ben                     Greely                 30.28      30.49   3 
 13 Watson, Nate                 Falmouth               30.78      30.92   3 
 14 Bacall, Parker               Greely                 30.83      31.31   3 
 15 Britton, Jack                Falmouth               31.69      31.37   4 
 16 Gardner, Adam                Falmouth               31.48      32.30   4 
 17 Hatfield, Alex               PRHS                   34.94      34.48   4 
 18 Woolverton, Matt             Greely                 36.74      35.52   4 
 -- Wyman, Connor                Greely                 26.96         FS   1 
 
Boys 400 Meter Dash JR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Taylor, Weston               Greely                 59.11      58.89   1  10   
  2 Pallozzi, Robert             STDM                   59.92      59.66   1   8   
  3 Tuttle, Jon                  STDM                 1:02.15    1:02.26   1   6   
  4 Philipipoussis, Alexi        Hyde                 1:03.53    1:02.45   1   4   
  5 McDonnell, Hunter            Wells                1:03.84    1:04.49   2   2   
  6 Taylor, Brian                Falmouth             1:02.00    1:05.11   1   1   
  7 Sweeney, Kellin              Hyde                 1:07.06    1:08.66   2 
  8 Wulbrecht, Mike              Falmouth             1:01.00    1:09.97   1 
 
Boys 55 Meter Hurdles JR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wegener, James               Falmouth               10.08       9.54   10   
  2 Lumenello, Kevin             Wells                   9.54       9.78    8   
  3 Gardner, Adam                Falmouth               10.89      10.67    6   
  4 McDonnell, Hunter            Wells                   9.60      10.85    4   
  5 Carr, Chance                 Greely                 10.36      10.94    2   
  6 Jackson, Will                Greely                 11.06      11.83    1   
  7 Ford, Christian              Falmouth               11.17      11.87  
  8 Bacall, Parker               Greely                 12.22      12.70  
 
Boys 4x200 Meter Relay JR DIVISION
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Greely High School  'A'                           1:46.00    1:48.47   10   
  2 Poland Regional High School  'A'                  1:55.10    1:49.81    8   
  3 North Yarmouth Academy  'A'                       1:55.00    2:00.65    6   
 -- Falmouth High School  'A'                         1:37.66         DQ  
 
Boys High Jump JR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kostro, Cody                 PRHS                 5-02.00    5-02.00   10   
  2 McDonnell, Hunter            Wells                5-00.00    5-00.00    8   
  3 Ford, Christian              Falmouth                        4-08.00    6   
  4 Swerdlow, Jeremy             Falmouth             4-10.00   J4-08.00    4   
 
Boys Shot Put JR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ferrar, James                Greely              41-01.00   41-05.25   10   
  2 McCarthy, Spencer            Greely              33-11.25   35-05.75    8   
  3 Bernier, Wiliam              PRHS                28-07.50   28-09.75    6   
  4 Philipipoussis, Alexi        Hyde                25-07.75   28-09.25    4   
  5 Kostro, Cody                 PRHS                28-11.00   28-04.00    2   
  6 Benedict, Anthony            PRHS                25-08.00   26-00.75    1   
  7 Herrick, Kyle                PRHS                24-05.50   23-09.50  
  8 Porter, Dylan                PRHS                23-06.75   23-07.50  
 
Boys 55 Meter Dash SR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Tomaszewski, Denzel          Wells                   6.71       6.73   1  10   
  2 Buhelt, Jacob                Falmouth                6.93       6.84   1   8   
  3 Leeman, Mike                 Greely                  6.83       7.00   1   6   
  4 Caswell, Mike                Falmouth                7.10       7.15   1   4   
  5 Ricker, Matt                 Greely                  7.18       7.23   1   2   
  6 Murry, Andrew                Falmouth                7.35       7.24   2   1   
  7 Fortier, Thomas              Falmouth                7.25       7.29   2 
  8 Isaacson, Jacob              Greely                  7.17       7.31   1 
  9 Carr, Hudson                 Falmouth                7.18       7.32   1 
 10 Rayder, Nick                 NYA                     7.25       7.33   2 
 11 Walters, Dean                NYA                     7.35       7.40   2 
 12 DerHagopian, Alex            Falmouth                7.41       7.42   2 
 13 Tao, Bill                    NYA                     7.41       7.44   2 
 14 St.Hillaire, Robert          STDM                    7.53       7.48   3 
 15 Morton, Brandon              Wells                   7.22       7.53   2 
 16 Summers, Patrick             PRHS                    7.75       7.64   3 
 17 Hatfield, Bradley            PRHS                    7.72       7.72   3 
 18 Rawls, Zach                  PRHS                    7.72       7.81   3 
 19 Gamble, Aldis                NYA                                7.91   5 
 20 Edes, Ryan                   Greely                  7.96       7.99   4 
 21 Whalen, Garrett              PRHS                    7.99       8.07   4 
 22 McManus, John                Hyde                    7.98       8.15   4 
 23 Sofo, Francesco              Traip                   8.00       8.16   4 
 24 Harrington, Colin            Wells                   8.07       8.27   4 
 25 Levseque, Dustin             Wells                   8.16       8.32   4 
 26 Samoisette, Michael          Wells                   8.18       8.35   5 
 27 Han, Alex                    Falmouth                8.97       8.60   5 
 28 Strum, Max                   Wells                   9.11       9.06   5 
 29 Ryan, Will                   Falmouth                9.23       9.26   5 
 30 Scales, Sam                  PRHS                    9.88       9.70   5 
 -- Webber, Ben                  Hyde                    7.10      X6.89   1 
 -- Patterson, Adam              Hyde                              X7.69   5 
 
Boys 200 Meter Dash SR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Buhelt, Jacob                Falmouth               24.22      23.90   1  10   
  2 Tomaszewski, Denzel          Wells                  24.36      24.30   1   8   
  3 Isaacson, Jacob              Greely                 25.00      24.82   1   6   
  4 Polewaczyk, Jimmy            Falmouth               24.29      24.92   1   4   
  5 Murry, Andrew                Falmouth               25.40      25.01   2   2   
  6 Caswell, Mike                Falmouth               25.08      25.07   1   1   
  7 Shelley, Drew                Wells                  25.50      25.09   2 
  8 Carr, Hudson                 Falmouth               25.44      25.31   2 
  9 Aicher, Toby                 Falmouth               25.50      25.43   2 
 10 Rayder, Nick                 NYA                    25.77      25.61   2 
 11 DerHagopian, Alex            Falmouth               25.64      25.73   2 
 12 Fortier, Thomas              Falmouth               26.40      26.05   4 
 13 Walters, Dean                NYA                    26.50      26.20   3 
 14 Joshi, Shreyas               Falmouth               26.70      26.42   3 
 15 St.Hillaire, Robert          STDM                   26.62      26.63   3 
 16 Robinson, Will               Falmouth               28.00      26.98   4 
 17 Tao, Bill                    NYA                    27.34      27.31   3 
 18 Childs, Devyn                Traip                  27.61      27.47   3 
 19 Roukey, Andy                 Falmouth               27.76      27.64   4 
 20 Tait, Ian                    Falmouth               28.06      27.77   4 
 21 Hatfield, Bradley            PRHS                   28.00      28.08   4 
 22 Routh, Duncan                Greely                 29.04      28.46   5 
 23 Cleveland, Cleveland         PRHS                              28.84   3 
 24 Edes, Ryan                   Greely                 29.17      29.03   4 
 25 LeBlanc, John                NYA                               29.19   5 
 26 McManus, John                Hyde                   28.91      29.75   5 
 27 Rosell, Kory                 Wells                             32.01   5 
 -- Webber, Ben                  Hyde                   25.40     X24.54   1 
 -- Patterson, Adam              Hyde                             X27.75   5 
 
Boys 400 Meter Dash SR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Polewaczyk, Jimmy            Falmouth               56.08      54.83   1  10   
  2 Pryzant, Reid                Falmouth               55.00      55.06   1   8   
  3 Aicher, Toby                 Falmouth               57.00      56.11   1   6   
  4 Burns, Jake                  NYA                    57.00      56.30   1   4   
  5 Robinson, Will               Falmouth               58.47      58.07   1   2   
  6 Pfosi, Isaac                 Hyde                   59.05      59.49   1   1   
  7 Kern, Grant                  Greely               1:00.76    1:00.44   2 
  8 Gamble, Aldis                NYA                  1:04.61    1:01.84   2 
  9 Childs, Devyn                Traip                1:03.75    1:04.45   2 
 10 Doane, Jeremy                PRHS                 1:11.88    1:06.96   2 
 11 Samoisette, Michael          Wells                1:07.62    1:07.26   2 
 12 Han, Alex                    Falmouth             1:10.00    1:13.38   2 
 
Boys 55 Meter Hurdles SR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Pryzant, Reid                Falmouth                8.18       8.12   10   
  2 Burns, Jake                  NYA                     8.90       8.85    8   
  3 Humiston, Ralph              Traip                   9.75       9.72    6   
  4 Giffard, Ben                 Greely                  9.32      10.08    4   
  5 Joshi, Shreyas               Falmouth               10.34      10.17    2   
 
Boys 4x200 Meter Relay SR DIVISION
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Falmouth High School  'A'                         1:37.66    1:39.40   10   
  2 Greely High School  'A'                           1:40.22    1:41.75    8   
  3 North Yarmouth Academy  'A'                       1:41.93    1:44.57    6   
  4 Poland Regional High School  'A'                  1:55.10    1:52.04    4   
 -- Wells High School  'A'                            1:45.82         DQ  
 -- Falmouth High School  'B'                                   X1:46.71  
 
Boys High Jump SR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Leeman, Mike                 Greely               5-06.00    5-04.00   10   
  2 Rayder, Nick                 NYA                  5-04.00   J5-04.00    8   
  3 Nason, Josh                  Greely               5-02.00    5-00.00    6   
  4 Pfosi, Isaac                 Hyde                 5-00.00   J5-00.00    4   
  5 Ricker, Matt                 Greely               5-00.00    4-10.00    2   
  6 Tait, Ian                    Falmouth             4-08.00    4-08.00    1   
 -- Roukey, Andy                 Falmouth             5-08.00         NH  
 
Boys Shot Put SR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 LaMarca, John                Traip               39-08.00   41-11.50   10   
  2 Rayder, Cam                  NYA                 39-08.50   41-01.25    8   
  3 Shelley, Drew                Wells               37-10.00   38-01.25    6   
  4 Caswell, Mike                Falmouth            35-02.00   36-00.50    4   
  5 Ryan, Will                   Falmouth            34-08.50   35-08.50    2   
  6 Rawls, Zach                  PRHS                35-06.75   35-03.75    1   
  7 Wetzel, James                Greely              32-04.00   32-10.00  
  8 Rosell, Kory                 Wells               30-02.50   31-06.75  
  9 Whalen, Garrett              PRHS                29-00.00   29-00.25  
 10 Scales, Sam                  PRHS                32-05.25   28-11.75  
 11 Hatfield, Bradley            PRHS                28-04.00   28-08.25  
 12 Brown, Sam                   Falmouth            31-03.00   28-06.50  
 13 Strum, Max                   Wells               28-08.00   26-08.50  
 14 Harrington, Colin            Wells               29-03.25   26-02.75  
 15 Mitchell, Riley              Hyde                25-07.75   23-09.25  
 
Boys 800 Meter Run OPEN DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Coffin, Alex                 NYA                             2:04.13   10   
  2 Taylor, Nestor               Greely               2:05.32    2:05.14    8   
  3 Jalali, Azad                 Falmouth             2:05.82    2:05.89    6   
  4 Edmonds, Thomas              Falmouth             2:10.00    2:06.90    4   
  5 Campbell, Liam               Greely               2:04.03    2:08.93    2   
  6 Sandreuter, Stefan           Greely               2:12.00    2:15.83    1   
  7 Ray, Dan                     Greely                          2:21.96  
  8 Cochran, Troy                Greely                          2:22.90  
  9 Zuckerman, Jonah             Falmouth             2:32.42    2:32.08  
 10 Wyne, Dakota                 PRHS                 2:30.82    2:32.43  
 11 McKenna, Ryan                Greely               2:33.04    2:33.03  
 12 Walker, Will                 Falmouth             2:35.10    2:33.62  
 13 Waites, Quinn                Falmouth             2:50.00    2:35.83  
 14 Klebe, Ben                   Falmouth             2:39.45    2:36.28  
 15 Ouellette, David             Wells                2:38.50    2:44.46  
 16 Sweeney, Ian                 Wells                2:50.94    2:58.18  
 17 Pickett, Ian                 PRHS                            3:01.42  
 18 Reed, Sam                    Falmouth             3:17.22    3:08.93  
 19 Ramsdell, Almon              Wells                3:13.42    3:10.32  
 
Boys 1 Mile Run OPEN DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Campbell, Liam               Greely               4:41.97    4:42.90   10   
  2 Sandreuter, Stefan           Greely               4:55.89    4:43.54    8   
  3 Taylor, Nestor               Greely                          4:44.77    6   
  4 Briggs, Henry                Falmouth             5:03.37    4:44.95    4   
  5 Brown, Spencer               Falmouth             4:50.00    4:45.36    2   
  6 Trelegan, Brian              NYA                  4:59.00    5:02.80    1   
  7 Ray, Dan                     Greely               5:23.01    5:18.94  
  8 White, Ryder                 Greely               5:32.92    5:20.35  
  9 Walker, Will                 Falmouth             5:25.09    5:20.74  
 10 Wiswell, Josh                Traip                5:24.37    5:23.78  
 11 LeBlanc, John                NYA                  5:45.00    5:25.83  
 12 Sweeney, Ian                 Wells                5:36.98    5:29.67  
 13 Wyne, Dakota                 PRHS                 5:37.06    5:30.25  
 14 George, Duncan               NYA                             5:39.92  
 15 Simmons, Matt                Falmouth             5:45.14    5:41.69  
 16 Ouellette, David             Wells                5:52.99    5:46.51  
 17 Doolan, George               NYA                  5:58.47    5:49.99  
 18 Liu, Yilong                  Hyde                 6:00.00    5:58.79  
 19 Rawls, Jason                 PRHS                 6:25.31    6:04.11  
 20 Parkinson, Sam               Greely               6:09.14    6:11.83  
 21 Pickett, Ian                 PRHS                 6:57.46    6:26.91  
 22 Ramsdell, Almon              Wells                7:03.21    6:45.51  
 23 Spooner, Ryan                STDM                 7:45.00    7:13.23  
 
Boys 2 Mile Run OPEN DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Edmonds, Thomas              Falmouth            10:55.29   10:28.35   10   
  2 Briggs, Henry                Falmouth            10:53.23   11:10.76    8   
  3 Mitchell, Cody               Hyde                11:24.07   11:33.42    6   
  4 Preston, Isaac               Hyde                12:15.83   11:51.88    4   
  5 Trelegan, Brian              NYA                 11:50.14   11:52.99    2   
  6 Philipipoussis, Alexi        Hyde                           11:53.56    1   
  7 Pinkham, Connor              PRHS                12:39.54   12:07.06  
  8 White, Ryder                 Greely                         12:35.67  
  9 Taylor, Weston               Greely              12:41.53   12:44.73  
 10 MacDonald, Jake              PRHS                           12:51.43  
 11 Liu, Yilong                  Hyde                13:07.34   13:20.01  
 12 Parkinson, Sam               Greely                         14:04.06  
 -- Betancourt, Zachary          Hyde                11:50.47  X12:20.69  
 
Boys 4x800 Meter Relay OPEN DIVISION
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hyde School  'A'                                  9:36.58    9:58.23   10   
  2 Poland Regional High School  'A'                 10:15.46   10:38.79    8   
  3 Falmouth High School  'A'                         8:38.87   11:10.97    6   
 
Boys Pole Vault OPEN DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Eklund, Evan                 Falmouth             9-03.00    9-06.00   10   
  2 Storey, Eric                 Greely               8-06.00    8-06.00    8   
  3 Nason, Josh                  Greely               7-06.00   J8-06.00    6   
  4 Humiston, Ralph              Traip                7-03.00    7-06.00    4   
  5 Routh, Duncan                Greely               7-00.00    7-00.00    2   
  6 McCarthy, Spencer            Greely               7-00.00    6-06.00    1   
 -- Foley, Markus                Falmouth                             NH  
 
Boys Long Jump OPEN DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Leeman, Mike                 Greely                         18-07.50   10   
  2 Pryzant, Reid                Falmouth            18-11.50   18-05.25    8   
  3 Rogers, Trey                 PRHS                17-06.50   18-02.50    6   
  4 Ricker, Matt                 Greely              16-06.50   17-06.75    4   
  5 Giffard, Ben                 Greely              18-03.00   17-03.00    2   
  6 Carr, Hudson                 Falmouth            17-01.50   16-07.75    1   
  7 Shelley, Drew                Wells               17-07.25   16-04.75  
  8 Roukey, Andy                 Falmouth            16-08.00   15-09.25  
  9 Tait, Ian                    Falmouth            15-05.50   15-03.75  
 10 Summers, Patrick             PRHS                15-09.00   15-03.25  
 11 Eklund, Evan                 Falmouth            16-04.00   15-02.75  
 12 Yoon, Brian                  Falmouth            15-02.00   14-08.25  
 13 Sofo, Francesco              Traip               13-09.00   13-07.25  
 14 Sweeney, Kellin              Hyde                13-06.00   13-07.00  
 15 Gibson, Mathew               Wells               13-08.50   12-09.00  
 16 Levseque, Dustin             Wells               13-00.25   12-06.75  
 17 Gardner, Adam                Falmouth            13-02.00   12-02.00  
 18 Strum, Max                   Wells               10-04.00    9-10.00  
 19 Ramsdell, Almon              Wells                8-04.75    8-06.25  
 -- Wegener, James               Falmouth            16-07.50       FOUL  
 -- Rosell, Kory                 Wells               14-02.00       FOUL  
 -- Tao, Bill                    NYA                 17-01.50       FOUL  
 
Boys Triple Jump OPEN DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tuttle, Jon                  STDM                34-00.00   36-00.25   10   
  2 Burns, Jake                  NYA                 35-11.50   35-06.00    8   
  3 Humiston, Ralph              Traip               35-00.75   34-01.50    6   
  4 Joshi, Shreyas               Falmouth            32-10.75   31-08.00    4   
  5 Sweeney, Kellin              Hyde                29-10.25   30-08.75    2   





My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News