Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Maine HS Class A & B Indoor Track State Meets

Gorham-Lewiston, ME, February 20, 2012

[Boys Class B | Girls Class A | Boys Class A ]

Girls Class B

Courtesy of Sub5 & Maine MileSplit

For more race information, see Maine Running Photos.

Courtesy of Maine Running Photos & David Colby Young
Courtesy of Maine Running Photos & David Colby Young


                 Maine Class B Indoor Track State Meet - 2/20/2012               
                  Sponsored by Maine Principals' Association                   
                                  At Bates College                                 
                                    Results

                                    
                    Girls Team Scores  
===============================================================================
    1) Waterville High School     118        2) Greely High School         73.40
    3) Fryeburg Academy            44        4) Lake Region                33   
    5) Winslow High School         32        6) Gray New Gloucester        16   
    7) Hermon High School          15.20     8) John Bapst High School     14   
    9) Old Town High School        13.20    10) Camden Hills Regional HS   12   
   10) Cape Elizabeth High School  12       12) Traip Academy              11   
   12) Ellsworth High School       11       14) Orono High School          10   
   15) Falmouth High School         9       16) Belfast Area High School    8   
   17) Oceanside High School        7       17) Mount Desert High School    7   
   19) Erskine Academy              5       20) St. Dominic Academy         4   
   20) Bucksport High School        4       22) Wells High School           3.20
   23) York High School             3       23) Foxcroft Academy            3   
   23) Freeport High School         3       23) McAuley High School         3   
   27) Morse High School            1       27) Gardiner Area High School   1   
 
Event 1  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
State Record: R  9:52.16  2/19/2007   Waterville                               
                          H Bard, K Croswell, C Hunter, A Rancourt          
'11 Champion:   10:21.84              Greely                                   
                          Fitch, Little, Jacques, Wilson                    
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Greely High School                                 10:08.90   10   
     1) Sarah Fitch JR                  2) Julia Mitiguy JR               
     3) Melissa Jacques SR              4) Jessica Wilson JR              
  2 Waterville High School                             10:11.71    8   
     1) Kellie Bolduc FR                2) Leonie Hankle JR                 
     3) Tiana Thomas JR                 4) Lara Bluhm JR                  
  3 Mount Desert High School                           10:24.27    6   
     1) Kayla Ray FR                    2) Nora Hubbell SO                
     3) Cecilia Thomas SR               4) Caroline Driscoll FR           
  4 Falmouth High School                               10:57.22    4   
     1) Cassie Darrow JR                2) Molly Paris SR                 
     3) Hayley Simmons JR               4) Madeline Roberts SO            
  5 McAuley High School                                11:02.85    3   
     1) Adele Werner FR                 2) Taxiarhia Arabatzis SR         
     3) Katherine Possiel SO            4) Cristina Leake SR              
  6 Cape Elizabeth High School                         11:03.73    2   
     1) Emma Inhorn JR                  2) Sarah Long SO                  
     3) Emily Lobosco SO                4) Ellen Best JR                  
  7 York High School                                   11:05.02    1   
     1) Briana Eaton 12                 2) Erica Weigel 14                
     3) Nina Boutin 13                  4) Sarah Tewksbury 13             
  8 Yarmouth High School                               11:27.37  
     1) Sydney Pellerin JR              2) Sara Costello JR               
     3) Molly Walsh FR                  4) Fiona Clark FR                 
  9 Winslow High School                                11:27.62  
     1) Sara Poirier SR                 2) Chloe Crosby SO                
     3) Monique Sutherland SO           4) Molly Schassberger JR          
 10 Erskine Academy                                    11:29.60  
     1) Kaitlin Sutter FR               2) Cassidy Bowden FR              
     3) Sarah Basham SO                 4) Michaela Fortin SR             
 11 Orono High School                                  11:55.58  
     1) Jordan Richards SO              2) Libby Spencer SO               
     3) Anna Ellis FR                   4) Shelby Boggs SO                
 12 Lake Region                                        12:14.12  
     1) Maggie Knudsen SO               2) Kristina Morton JR             
     3) Julia Carlson JR                4) Maude Meeker JR                
 13 Gray New Gloucester                                12:21.23  
     1) Samantha Davol SR               2) Lydia Larson SR                
     3) Breanna Bozzuto JR              4) Makala Maclean FR              
 
Event 3  Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
State Record: R  8.40  2/16/2009   Chelsey Tewell, York                        
'11 Champion:    8.84              Carly O'Brien, Traip                        
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Christine Parrilli        SR Winslow                   9.00q  2 
  2 Olivia Thurston           SR Waterville                9.07q  1 
  3 Alexa Frame               JR Waterville                9.08q  3 
  4 Sarah Shoulta             FR Waterville                9.14q  2 
  5 Hannah Keisman            FR Greely                    9.26q  3 
  6 Olivia Reny               SR Gardiner                  9.38q  1 
  7 Ashleigh Roberts          SO Traip                     9.41q  1 
  8 Alexa Dufour              JR Old Town                  9.46q  3 
  9 Audrey Parolin            SR Greely                    9.50   2 
 10 Hannah Nightingale        FR Traip                     9.57   1 
 11 Caitlin Kelly             12 York                      9.69   3 
 12 Sherraiah Grace           SO Orono                     9.71   3 
 13 Molly Fitzpatrick         JR Greely                    9.83   2 
 14 Maria Dextra Cercos       SR Hyde                      9.85   1 
 15 Jamie Gullikson           JR Fryeburg Acad             9.88   1 
 16 Katie Cotton              FR John Bapst                9.91   1 
 17 Phoebe Downer             JR Waterville                9.92   2 
 18 Jillian Bjorn-Caron       14 NYA                       9.99   2 
 19 Hannah Fake               JR Lincoln Acad             10.00   2 
 20 Shelby Spencer            12 York                     10.16   3 
 21 Carlie Martin             14 York                     10.20   3 
 22 Emily Carlson             SR John Bapst               10.24   3 
 23 Elsa Curran               SO McAuley                  10.33   2 
 
Event 3  Girls 55 Meter Hurdles
=======================================================================
State Record: R  8.40  2/16/2009   Chelsey Tewell, York                        
'11 Champion:    8.84              Carly O'Brien, Traip                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Olivia Thurston           SR Waterville                8.68   10   
  2 Christine Parrilli        SR Winslow                   8.90    8   
  3 Alexa Frame               JR Waterville                8.96    6   
  4 Sarah Shoulta             FR Waterville                9.17    4   
  5 Hannah Keisman            FR Greely                    9.21    3   
  6 Alexa Dufour              JR Old Town                  9.22    2   
  7 Olivia Reny               SR Gardiner                  9.40    1   
  8 Ashleigh Roberts          SO Traip                     9.53  
 
Event 5  Girls 55 Meter Dash
===================================================================
State Record: R  7.13  2/16/2004   Logan Crane, Freeport                       
'11 Champion:    7.49              Amanda Peterson, Gray-New Glouster          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kate Hall                 FR Lake Region               7.34q  1 
  2 Maddie Page               SO Hermon                    7.50q  3 
  3 Alliyah Veilleux          JR Winslow                   7.51q  2 
  4 Georgia Bolduc            JR Waterville                7.58q  3 
  5 Amanda Peterson           SR Gray -NG                  7.62q  4 
  6 Sage Hennessey            SR Fryeburg Acad             7.69q  4 
  7 Bethany Berry             SR Oceanside                 7.69q  2 
  8 Hannah Newhall            SO Cape Elizabeth            7.74q  1 
  9 Jocelyn Lorrey            SO Traip                     7.82   4 
 10 Nikki Shivers             SR Fryeburg Acad             7.84   1 
 11 Charlotte Cutshall        SO Falmouth                  7.85   2 
 12 Elizabeth Andrews         FR Wells                     7.86   2 
 13 Brennah Martin            SO Greely                    7.87   3 
 14 Marley Byrne              SO St. Dominic               7.88   3 
 15 Anna LeClair              SR Waterville                7.88   4 
 16 Libby Thomas              SR Greely                    7.89   4 
 17 Amanda Young              SO Medomak                   7.90   3 
 18 Panida Theerathampitak    SR Wells                     7.92   3 
 19 Olivia Reny               SR Gardiner                  7.93   1 
 20 Ashley Lomasney           13 York                      7.93   2 
 21 Kaylin Rogers             SO Hermon                    7.96   2 
 22 Gabby Bryant              JR Hermon                    8.03   1 
 23 Laura MacKay              JR Cape Elizabeth            8.04   1 
 24 Mary Coyne                FR Yarmouth                  8.18   4 
 25 Samantha Milton           JR Old Town                  8.22   1 
 
Event 5  Girls 55 Meter Dash
=======================================================================
State Record: R  7.13  2/16/2004   Logan Crane, Freeport                       
'11 Champion:    7.49              Amanda Peterson, Gray-New Glouster          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Kate Hall                 FR Lake Region               7.27   10   
  2 Georgia Bolduc            JR Waterville                7.39    8   
  3 Alliyah Veilleux          JR Winslow                   7.49    6   
  4 Amanda Peterson           SR Gray -NG                  7.56    4   
  5 Maddie Page               SO Hermon                    7.61    3   
  6 Bethany Berry             SR Oceanside                 7.63    2   
  7 Sage Hennessey            SR Fryeburg Acad             7.70    1   
  8 Hannah Newhall            SO Cape Elizabeth            7.87  
 
Event 7  Girls 1 Mile Run
=======================================================================
State Record: R 5:03.47  2/19/2007   Abby Iselborn, McAuley                    
'11 Champion:   5:26.21              Bethanie Brown, Waterville                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bethanie Brown            JR Waterville             5:02.15   10 (Record)   
  2 Kirstin Sandreuter        SO Greely                 5:10.23    8   
  3 Brittany Bowman           SO Camden Hills           5:24.23    6   
  4 Nelly Winship             SR Bucksport              5:42.05    4   
  5 Ciera Wentworth           JR Freeport               5:45.87    3   
  6 Molly Schassberger        JR Winslow                5:48.28    2   
  7 Jacqui Black              SR Lake Region            5:49.23    1   
  8 Molly Paris               SR Falmouth               5:51.53  
  9 Katie Letourneau          JR Poland                 5:53.91  
 10 Emily Mason               FR Greely                 5:55.81  
 11 Tori Brigham              SR Cape Elizabeth         5:56.52  
 12 Amanda Gagnon             SR Poland                 5:57.30  
 13 Ellen Best                JR Cape Elizabeth         5:57.31  
 14 Taxiarhia Arabatzis       SR McAuley                5:57.89  
 15 Amanda Lalime             SR John Bapst             5:59.67  
 16 Adele Werner              FR McAuley                6:03.45  
 17 Maria Guerra              SR Falmouth               6:04.19  
 18 Jordan Richards           SO Orono                  6:10.67  
 19 Alyssa Richardson         FR Freeport               6:13.84  
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
State Record: R 59.51  2/21/2011   Olivia Thurston, Waterville                 
'11 Champion:   59.51              Olivia Thurston, Waterville                 
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Corinn Bedell             SR Fryeburg Acad            59.95   3  10   
  2 Olivia Thurston           SR Waterville               59.97   3   8   
  3 Alexa Frame               JR Waterville             1:01.16   3   6   
  4 Tia Jackson               SO Old Town               1:01.39   3   4   
  5 Kellie Bolduc             FR Waterville             1:02.73   3   3   
  6 Lydia Roy                 FR Waterville             1:02.91   2   2   
  7 Elizabeth Walfield           Morse                  1:04.11   2   1   
  8 Julia Mitiguy             JR Greely                 1:04.61   3 
  9 Sarah Sparks              JR Falmouth               1:05.80   2 
 10 Caitlin Kelly             12 York                   1:06.38   1 
 11 Teiga Martin              SO Lincoln Acad           1:06.87   1 
 12 Cameron Keefe             SO Greely                 1:07.05   2 
 13 Remay Burke               JR Central                1:07.63   2 
 14 Jena Mannette             SR Falmouth               1:07.71   2 
 15 Katherine Possiel         SO McAuley                1:09.84   1 
 16 Maggie Seitz              SO Falmouth               1:12.20   1 
 
Event 11  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
State Record: R 2:15.28  2/17/2003   Abby Chapman, Greely                      
'11 Champion:   2:24.03              Aleta Looker, Ellsworth                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bethanie Brown            JR Waterville             2:19.09   10   
  2 Aleta Looker              SO Ellsworth              2:21.39    8   
  3 Kelsey Grass              SO Belfast                2:23.23    6   
  4 Jessica Wilson            JR Greely                 2:28.74    4   
  5 Fern Morrison             FR Foxcroft               2:30.26    3   
  6 Hannah Perkins            JR Lake Region            2:31.41    2   
  7 Melissa Jacques           SR Greely                 2:33.37    1   
  8 Kayla Ray                 FR MDI                    2:33.84  
  9 Sarah Fitch               JR Greely                 2:33.85  
 10 Chelsie Oldfield          SR Foxcroft               2:34.24  
 11 Megan Decker              JR Yarmouth               2:34.91  
 12 Nelly Winship             SR Bucksport              2:35.28  
 13 Cassie Darrow             JR Falmouth               2:35.30  
 14 Riley Marquis             JR Old Town               2:35.56  
 15 Hannah Twombly            12 NYA                    2:36.14  
 16 Kayla Marquis             JR Orono                  2:39.43  
 17 Hayley Simmons            JR Falmouth               2:40.95  
 18 Leonie Hankle             JR Waterville             2:43.06  
 19 Amanda Gagnon             SR Poland                 2:43.68  
 20 Nora Hubbell              SO MDI                    2:44.80  
 
Event 13  Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
State Record: R 25.94  2/16/2004   Logan Crane, Freeport                       
'11 Champion:   27.01              Amanda Peterson, Gray-New Gloucester        
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kate Hall                 FR Lake Region              26.33   5  10   
  2 Amanda Peterson           SR Gray -NG                 26.70   5   8   
  3 Georgia Bolduc            JR Waterville               26.74   5   6   
  4 Tia Jackson               SO Old Town                 26.96   4   4   
  5 Olivia Thurston           SR Waterville               27.07   4   3   
  6 Sage Hennessey            SR Fryeburg Acad            27.20   4   2   
  7 Maddie Page               SO Hermon                   27.39   5   1   
  8 Alliyah Veilleux          JR Winslow                  27.39   5 
  9 Marley Byrne              SO St. Dominic              27.40   3 
 10 Bethany Berry             SR Oceanside                27.68   4 
 11 Corinn Bedell             SR Fryeburg Acad            27.75   4 
 12 Nikki Shivers             SR Fryeburg Acad            28.09   2 
 13 Elizabeth Walfield           Morse                    28.29   2 
 14 Alexa Dufour              JR Old Town                 28.38   3 
 15 Lydia Roy                 FR Waterville               28.50   3 
 16 Kaylin Rogers             SO Hermon                   28.53   3 
 17 Anna LeClair              SR Waterville               28.66   1 
 18 Laura MacKay              JR Cape Elizabeth           28.81   1 
 19 Charlotte Cutshall        SO Falmouth                 28.87   2 
 20 Emily Rand                SR Falmouth                 28.93   2 
 21 Michaela Milton           FR Old Town                 29.49   1 
 
Event 15  Girls 2 Mile Run
=======================================================================
State Record: R 10:48.28  2/21/2005   Cassie Hintz, Old Town                   
'11 Champion:   11:46.92              Bethanie Brown, Waterville               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bethanie Brown            JR Waterville            10:59.68   10   
  2 Kirstin Sandreuter        SO Greely                11:10.92    8   
  3 Brittany Bowman           SO Camden Hills          11:26.26    6   
  4 Abby Hersom               SO Oceanside             11:35.68    4   
  5 Aleta Looker              SO Ellsworth             11:46.12    3   
  6 Madeline Roberts          SO Falmouth              11:58.06    2   
  7 Caroline Driscoll         FR MDI                   12:16.43    1   
  8 Tori Brigham              SR Cape Elizabeth        12:32.08  
  9 Molly Schassberger        JR Winslow               12:32.19  
 10 Lara Bluhm                JR Waterville            12:35.80  
 11 Tiana Thomas              JR Waterville            12:50.89  
 12 Briana Eaton              12 York                  12:54.29  
 13 Taxiarhia Arabatzis       SR McAuley               12:56.65  
 14 Emma Inhorn               JR Cape Elizabeth        13:01.02  
 15 Haley Lawrence            FR Ellsworth             13:08.86  
 16 Abbie Wessels             SR Belfast               13:20.94  
 17 Jacqui Black              SR Lake Region           13:29.29  
 
Event 17  Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
State Record: R 1:48.96  2/21/2005   Greely                                    
                         R.Doucette, G.Doucette, B.Griffin, K.Mason        
'11 Champion:   1:51.82              Waterville                                
                         Bolduc, Fleming, Frame, LeClair                   
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Fryeburg Academy                                    1:50.91   5  10   
     1) Sage Hennessy SO                2) Emily Heggie JR                
     3) Nikki Shivers SR                4) Corinn Bedell SR               
  2 Waterville High School                              1:51.03   5   8   
     1) Lydia Roy FR                    2) Gabby Bridger SO               
     3) Sarah Shoulta FR                4) Alexa Frame JR                 
  3 Hermon High School                                  1:53.58   5   6   
     1) Mollie Roy SO                   2) Kaylin Rogers SO               
     3) Gabby Bryant JR                 4) Maddie Page SO                 
  4 Greely High School                                  1:53.90   5   4   
     1) Libby Thomas SR                 2) Audrey Parolin SR              
     3) Julia Mitiguy JR                4) Hannah Keisman FR              
  5 Falmouth High School                                1:55.28   5   3   
     1) Emily Rand SR                   2) Maggie Seitz SO                
     3) Charlotte Cutshall SO           4) Sarah Sparks JR                
  6 York High School                                    1:55.33   4   2   
     1) Sarah Panteleos 14              2) Shelby Spencer 12              
     3) Caitlin Kelly 12                4) Ashley Lomasney 13             
  7 Traip Academy                                       1:58.05   3   1   
     1) Ashleigh Roberts SO             2) Morgan Reed FR                 
     3) Hannah Nightingale FR           4) Jocelyn Lorrey SO              
  8 Gray New Gloucester                                 1:59.18   4 
     1) Kristen Labrecque JR            2) Liz Audet JR                   
     3) Julie Scott SR                  4) Amanda Peterson SR             
  9 Wells High School                                   1:59.35   3 
     1) Madeline Andrews JR             2) Elizabeth Andrews FR           
     3) Chloe Kellum FR                 4) Panida Theerathampitak SR      
 10 Erskine Academy                                     1:59.56   4 
     1) Michaela Fortin SR              2) Kay Hanson JR                  
     3) Allison Gauvin JR               4) Jade Canak SO                  
 11 Medomak Valley High School                          2:00.44   3 
     1) Maria Ennormarati JR            2) Desiree Leary SR               
     3) Amanda Young SO                 4) Julie Ennormaroti SR           
 12 Old Town High School                                2:01.16   4 
     1) Samantha Milton JR              2) Michaela Milton FR             
     3) Riley Marquis JR                4) Alexa Dufour JR                
 13 Yarmouth High School                                2:01.84   2 
     1) Susannah Daggett SR             2) Megan Decker JR                
     3) Ali Merrill JR                  4) Jocelyn Davies SR              
 14 Mattanawcook Academy                                2:02.76   2 
     1) Tia Hardy JR                    2) Sharlene Maynard SR            
     3) Erica McPhail SR                4) Maddie Truax JR                
 15 Winslow High School                                 2:02.88   4 
     1) Autumn Poulin SO                2) Kelsey Houston FR              
     3) Brooke Haskell FR               4) Kaitlynn Ramsdell FR           
 16 Mount Desert High School                            2:03.12   2 
     1) Hannah Carroll FR               2) Kayla Ray FR                   
     3) Cecilia Thomas SR               4) Caroline Driscoll FR           
 17 Poland Regional High School                         2:04.93   1 
     1) Miranda Gile SR                 2) Haley Whitworth FR             
     3) Delaney Woodford SO             4) Amanda Dube FR                 
 18 Central High School                                 2:09.64   3 
     1) Alyssa Caruso FR                2) Anna Carey FR                  
     3) Caroline Cooper FR              4) Remay Burke JR                 
 19 Sumner Memorial High School                         2:10.72   1 
     1) Jamie Hoglund SR                2) Keira Eschete SR               
     3) Chelsea Alley FR                4) Jacqueline Cormier SR          
 -- Orono High School                                        FS   2 
     1) Sherraiah Grace SO              2) Libby Spencer SO               
     3) Jordan Richards SO              4) Kayla Marquis JR               
 -- North Yarmouth Academy                                   DQ   1 
     1) Katie Cawley 12                 2) Moira Lachance 12              
     3) Hannah Twombly 12               4) Sarah Jordan 12                
 
Event 19  Girls Shot Put
=======================================================================
State Record: R 49-11.75  2/18/2008   Becky O'Brien, Greely                    
'11 Champion:   36-07.25              Kate Sparks, Falmouth                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Catherine Fellows         SR Greely                33-04.50   10   
      31-06.50  33-01.50  33-04.50  31-03.25  32-03  30-10.50
  2 Alliyah Veilleux          JR Winslow               33-00.00    8   
      33-00  32-04.50  30-05.50  31-04.25  29-11  30-10
  3 Cassidy Storey            JR Greely                32-09.75    6   
      ND  30-10  32-09.75  30-00  32-02  31-01.50
  4 Lindsay Steinberg         JR Greely                31-07.50    4   
      28-06.25  28-11  30-08  28-02.50  31-07.50  28-06.75
  5 Bailey Friedman           SO Fryeburg Acad         31-02.50    3   
      29-03  29-02  29-01.50  27-08.50  28-11.50  31-02.50
  6 Samantha Schultz          SR Hermon                30-07.25    2   
      30-07.25  30-03.50  ND  25-08.50  26-07.25  ND
  7 Rachel Bergeron           SO Waterville            29-07.50    1   
      27-10.25  26-07  28-03.50  29-07.50  27-01.50  27-01.50
  8 Hannah Sirios             SR Oceanside             29-06.50  
      27-02.25  29-01.25  29-06.50  29-03.50  29-01  28-09
  9 Anna Bryan                FR John Bapst            28-00.25  
      ND  24-10.75  28-00.25            
 10 Laura Martin              SO Old Town              27-05.50  
      26-11  27-05.50  27-00            
 11 Whitney Williams          JR Greely                26-09.50  
      25-05  26-09.50  26-01.75            
 12 Elsa Curran               SO McAuley               25-07.75  
      23-11  23-11.25  25-07.75            
 
Event 21  Girls Long Jump
=======================================================================
State Record: R 17-06.50  2/21/2011   Emily Mitchell, York                     
'11 Champion:   17-06.50              Emily Mitchell, York                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kate Hall                 FR Lake Region           17-01.50   10   
      16-01.25  17-00.50  17-01.50  FOUL  16-01  PASS
  2 Christine Parrilli        SR Winslow               15-10.50    8   
      15-10.50  FOUL  15-05.50  15-10  15-01  15-06.50
  3 Hannah Newhall            SO Cape Elizabeth        15-10.00    6   
      14-03.50  14-07.25  15-06.25  15-04.25  14-07.50  15-10
  4 Sandra Ricardi            JR Gray -NG              15-09.50    4   
      15-02.75  15-05.50  15-08  15-06.75  15-09.50  15-06
  5 Carolyn Benner            SR John Bapst            15-08.50    3   
      FOUL  15-00.25  12-09  14-04.75  15-08.50  15-03.50
  6 Ashleigh Roberts          SO Traip                 15-07.00    2   
      14-06.75  15-03.25  14-11  15-02.50  10-06.50  15-07
  7 Maria Ullo                SR John Bapst            15-04.25    1   
      15-04.25  13-07.25  14-07  14-08  15-01.50  14-09
  8 Kaley Sawyer              JR Greely                15-04.00  
      14-04.75  15-03.50  14-07.25  14-05.50  13-10.75  15-04
  9 Gabby Bryant              JR Hermon                14-11.25  
      14-11  14-11.25  FOUL            
 10 Kathleen McKersie         JR Greely                14-10.25  
      14-09.25  14-10  14-10.25            
 11 Alessia Senzacqua         JR Old Town              14-09.50  
      14-09.50  14-09.50  14-09            
 12 Jade Canak                SO Erskine               14-09.25  
      14-07.50  14-09.25  14-09            
 13 Katie Smith               JR Winslow               14-06.75  
      14-05  FOUL  14-06.75            
 14 Sarah Panteleos           14 York                  14-05.75  
      14-04.25  14-05.75  14-01.75            
 15 Sarah Ingraham            JR Greely                14-05.00  
      FOUL  FOUL  14-05            
 16 Emily Saunders            FR Greely                14-03.50  
      14-03.50  11-02.50  12-03.75            
 17 Molly Fitzpatrick         JR Greely                13-11.00  
      11-07.50  13-11  13-08.75            
 18 Mollie Roy                SO Hermon                13-07.25  
      13-05.50  13-07.25  13-04            
 
Event 23  Girls Triple Jump
=======================================================================
State Record: R 37-09.50  2/16/2009   Shelby Tuttle, Waterville                
'11 Champion:   35-08.75              Hannah Hill, Belfast                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Carolyn Benner            SR John Bapst            34-11.75   10   
      34-08.25  FOUL  FOUL  33-11.50  34-11.75  34-06
  2 Jocelyn Lorrey            SO Traip                 34-09.75    8   
      32-09.50  33-08.50  33-07  34-09.75  34-06.50  34-03.75
  3 Emily Saunders            FR Greely                34-08.75    6   
      32-05.50  32-04.75  33-10.75  31-05.50  34-08  34-08.75
  4 Marley Byrne              SO St. Dominic           34-06.50    4   
      32-01  33-04  33-07.50  33-04.75  34-06.50  33-03
  5 Kaley Sawyer              JR Greely                34-00.25    3   
      32-01.75  33-03.75  33-05  32-05.75  32-03.75  34-00.25
  6 Jade Canak                SO Erskine               33-09.25    2   
      33-09.25  30-08.25  32-00.50  31-00.75  32-05.50  FOUL
  7 Bethany Berry             SR Oceanside             33-05.25    1   
      31-07.50  31-09.75  33-01  33-04.50  33-05.25  33-01.50
  8 Sandra Ricardi            JR Gray -NG              32-10.75  
      32-00.75  31-06.75  32-10.75  32-08.25  32-03  PASS
  9 Maria Ullo                SR John Bapst            32-08.75  
      31-09.75  32-03.50  32-08.75            
 10 Christine Parrilli        SR Winslow               32-05.25  
      FOUL  32-05.25  32-05            
 11 Hannah Keisman            FR Greely                32-00.00  
      30-07.50  32-00  31-09.75            
 12 Katie Smith               JR Winslow               31-10.25  
      29-06.50  31-10.25  31-09.75            
 13 Sarah Panteleos           14 York                  31-09.00  
      FOUL  31-09  31-07.50            
 14 Kellie Bolduc             FR Waterville            31-08.25  
      31-08.25  30-01  29-10            
 15 Molly Fitzpatrick         JR Greely                31-01.75  
      31-01.75  29-10.75  31-00.25            
 16 Julie Ennormaroti         SR Medomak               31-00.50  
      30-02.50  29-08.25  31-00.50            
 17 Shelby Spencer            12 York                  30-09.75  
      30-09.75  FOUL  FOUL            
 18 Heather Soule             SR Old Town              30-04.00  
      30-00.25  30-01.50  30-04            
 19 Gabby Bridger             SO Waterville            29-07.00  
      27-00  29-07  29-02            
 -- Maggie Seitz              SO Falmouth                  FOUL  
      FOUL  PASS  PASS            
 
Event 25  Girls High Jump
=======================================================================
State Record: R 5-04.25  1998        Kate Getz, Greely                         
'11 Champion:      5-02              Jen Daley, John Bapst                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Emily Heggie              JR Fryeburg Acad          5-02.00   10   
  2 Courtney Mailly           SR Waterville             5-00.00    8   
  3 Panida Theerathampitak    SR Wells                  4-10.00    3.20
  3 Kelsey Saunders           JR Greely                 4-10.00    3.20
  3 Kaley Sawyer              JR Greely                 4-10.00    3.20
  3 Tia Jackson               SO Old Town               4-10.00    3.20
  3 Gioia Iacopini            SR Hermon                 4-10.00    3.20
  8 Katie Smith               JR Winslow               J4-10.00  
  9 Moira Lachance            12 NYA                   J4-10.00  
 10 Emily Lopez               JR Camden Hills           4-08.00  
 10 Ashley Lomasney           13 York                   4-08.00  
 12 Emily Saunders            FR Greely                J4-08.00  
 13 Jocelyn Davies            SR Yarmouth              J4-08.00  
 13 Heather Soule             SR Old Town              J4-08.00  
 15 Hannah Sirios             SR Oceanside              4-06.00  
 16 Miranda Gile              SR Poland                J4-06.00  
 -- Desiree Leary             SR Medomak                     NH  
 
Event 27  Girls Pole Vault
=======================================================================
State Record: R 11-00  2/18/2002   Chantelle Haggerty, Hermon                  
'11 Champion:    9-06              Shelby Wheeler, Orono                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kayla Marquis             JR Orono                  9-09.00   10   
  2 Jamie Gullikson           JR Fryeburg Acad          9-06.00    8   
  3 Georgia Bolduc            JR Waterville            J9-06.00    6   
  4 Hannah Newhall            SO Cape Elizabeth         9-00.00    4   
  5 Courtney Elliot           JR Erskine                8-06.00    3   
  6 Ally James                SR Belfast               J8-06.00    2   
  7 Gabby Bridger             SO Waterville             8-00.00    1   
  8 Sarah Shoulta             FR Waterville            J8-00.00  
  8 Emily Curato              SR Greely                J8-00.00  
 10 Abby Bonnevie             SR Greely                J8-00.00  
 11 Nina Oberg                JR Greely                 7-06.00  
 12 Megan Smith               JR Yarmouth              J7-06.00  
 12 Deanna Barry              SR Greely                J7-06.00  
 14 Cora Lyden                JR Greely                 7-00.00  
 -- Audrey Cliff              SR Hermon                      NH  
 



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News