Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

You and Me Duo Duel 10K

Portland, ME, August 25, 2012

[Overall Results | Results by Team Gender | Results by Class ]

Awards



                                                   You and Me Duo Duel 10k
                                                       Portland, Maine
                                                       August 25, 2012
                                                               
                                        ***** TOP COED TEAM *****
Place Bib Team                   Runner                Runner     Class           Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ============ =============== ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 129 Turtles              Erin EDWARDS          Cameron VALL COED UNDER 40     21:54.6  7:04   17:42.5  5:42   39:37.1  6:23 

                                       ***** TOP FEMALE TEAM *****
Place Bib Team                   Runner                Runner     Class           Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ============ =============== ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  15 Catch Me Maybe       Carly DION            Briana LAGAS FEMALE 40-59      19:34.2  6:18   18:11.0  5:52   37:45.1  6:05 

                                        ***** TOP MALE TEAM *****
Place Bib Team                   Runner                Runner     Class           Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ============ =============== ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  16 Conrad Bros.         Elliot CONRAD         Claton CONRA MALE 40-59        16:10.0  5:13   16:12.3  5:13   32:22.3  5:13 

                                                             
                                               *****  DIVISION AWARDS *****


                                          Top Coed Team Under 40
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 108 Team Pre             Collen AHERN          Shane MURPHY           38   22:51.0  7:22   17:45.7  5:43   40:36.7  6:33 
    2  93 VeeBee               Sabrina VINAN         Eric BOLDUC            39   25:01.4  8:04   18:48.0  6:04   43:49.4  7:04 
                                                     
                                           Top Coed Team 40-59
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  94 Goodrich/Sands       Sam GOODRICH          Heather SANDS          57   22:30.5  7:15   18:30.5  5:58   41:00.9  6:37 
    2 101 Defining Awesome     Lindsay FORRETTE      Tim DENONCOUR          42   19:25.4  6:16   22:14.5  7:10   41:39.8  6:43 
                                                     
                                           Top Coed Team 60 -79
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  76 Team Onus            Dylan SULLIVAN        Katherine VEITSCHEGGE  61   26:05.1  8:24   18:41.7  6:02   44:46.8  7:13 
    2  19 Dueling Perkins      Monica PERKINS        Matthew PERKINS        68   23:58.8  7:44   22:22.2  7:12   46:20.9  7:28 
                                                     
                                          Top Coed Team 80 - 99
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  96 McCusker/Brady       Carrie MCCUSKER       Tommy BRADY            87   20:22.8  6:34   20:07.6  6:29   40:30.3  6:32 
    2 120 First Timers         Erin CHALAT           Karl MOULTON           97   20:14.8  6:31   20:45.4  6:41   41:00.2  6:36 
                                                     
                                         Top Coed Team 100 - 119
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 127 Bobellce             Ellie TUCKER          Bob DUNFEY            118   20:50.4  6:43   21:34.8  6:57   42:25.2  6:50 
    2  66 Team 52183           Chris MAHER           Mike MAHER            101   24:05.1  7:46   23:27.7  7:34   47:32.8  7:40 
                                                     
                                            Top Coed Team 120+
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  26 Gray Ghosts          Jan KINERSON          Alan KINERSON         120   28:30.2  9:11   24:03.1  7:45   52:33.2  8:28 
                                                     

                                         Top Female Team Under 40
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 115 Moran/Flately        Michaaela MORAN       Erin FLATTLEY          36   23:39.3  7:37   20:51.8  6:43   44:31.1  7:10 
    2 102 Clark/Broderick      Colleen CLARK         Sadoe BRODERICK        35   23:56.7  7:43   24:03.1  7:45   47:59.8  7:44 
                                                     
                                          Top Female Team 40-59
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 112 DattAss              Sarah CROSTON         Annelise DONAHUE       40   22:03.0  7:06   22:58.4  7:24   45:01.3  7:15 
    2 128 Martins/Hardman      Kim MARTINS           Natalie HARDMAN        43   23:52.3  7:41   22:47.6  7:21   46:39.8  7:31 
                                                     
                                          Top Female Team 60 -79
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 119 Blondies             Erica JESSMAN         Denise CURRY           69   17:26.3  5:37   22:18.4  7:11   39:44.6  6:24 
    2  88 We've Got The Runs   Jessica HUTCHINS      Jen ROHDE              73   24:29.1  7:53   20:42.7  6:40   45:11.8  7:17 
                                                     
                                         Top Female Team 80 - 99
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 139 We Pass Boys         Madison STEDL         Kelly RAMOS            94   23:33.2  7:35   21:06.9  6:48   44:40.1  7:12 
    2  24 Girls Gone Miles     Kristen COOK-CENTER   Laurie NICHOLAS        85   21:13.2  6:50   24:30.8  7:54   45:44.0  7:22 
                                                     
                                        Top Female Team 100 - 119
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  17 Cumberland Cougars   Kate KELLY            Meg LEPAGE            109   26:41.1  8:36   27:29.2  8:51   54:10.3  8:44 
    2   9 beauty and the beast Kaylynn BANG          Patty BANG            105   23:24.4  7:33   44:29.9 14:20 1:07:54.2 10:56 
                                                     
                                          Top Male Team Under 40
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 114 The Avengers         Daniel RABOIN         Nate DIMARTINO         39   18:04.3  5:49   17:48.1  5:44   35:52.4  5:47 
    2  67 Team Awesome         Taylor SAUCIER        Vinnie ZOLLA           35   18:47.8  6:03   18:01.3  5:49   36:49.1  5:56 
                                                     
                                           Top Male Team 40-59
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 135 TPDS                 John VALLO            Erich NEUTS            45   16:17.4  5:15   16:31.0  5:19   32:48.3  5:17 
    2  62 Spicy Chinese Chicke Darin BROWN           Nick BROWN             59   18:18.1  5:54   18:24.5  5:56   36:42.5  5:55 
                                                     
                                           Top Male Team 60 -79
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 133 Z and W              Wesley MILLIKEN       Zach BOYCE             62   18:18.3  5:54   17:21.4  5:36   35:39.6  5:45 
    2  54 Rad Racing           Kevin DOWNING         Peter DOWNING          66   17:49.0  5:45   19:47.6  6:23   37:36.6  6:04 
                                                     
                                          Top Male Team 80 - 99
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  38 Libbytown Lopers     Sean CASE             Kevin COLLIER          96   20:11.7  6:30   24:05.7  7:46   44:17.4  7:08 
    2  79 Team Toast           Jeffery BURKE         Mark BURKE             82   27:28.0  8:51   25:29.2  8:13   52:57.2  8:32 
                                                     
                                            Top Male Team 120+
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  28 Grey Wolves          Terry CLARK           Wolfgang WENDLER      132   24:14.4  7:49   23:56.3  7:43   48:10.6  7:46 
    2  30 Harris               Steven HARRIS         Ralph HARRIS          120   23:59.4  7:44   30:18.9  9:46   54:18.3  8:45 
                                                     

                                         Top Mitchell Scholar Duo
Place Bib Team                   Runner                Runner              Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== ===================== === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  18 Dash Demolition      Kimberly DAO          Alec YOUNG             40   28:13.9  9:06   20:33.3  6:37   48:47.1  7:52 
                                                     


                                                  
17:19:25  08/25/2012
                                Timing & Results by All Sports Events
                                       www.allsportsevents.com




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News