Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

The Mayflower Sprint Triathlon at Plymouth Rock

Plymouth, MA, September 1, 2012

[Results with splits | Relays | Overall | Clydesdale/Athena | Battle of the Sexes | Fast splits ]

Age Groups


                     SPRINT TRIATHLON AGE GROUP RESULTS

                   MALE AGE GROUP:  1 - 19  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
    1   172   Matt Jardin            M 17 LAKEVILLE          8:32   31:05   13:00   56:17 
    2    87   Andrew Beck            M 17 LAKEVILLE          9:14   31:37   15:13   59:53 
    3   250   Conor O'Brien          M 19 WABAN             11:17   34:56   13:40 1:03:29 
    4   118   Gabriel Kline          M 15 ACTON             13:29   39:06   12:31 1:09:03 
    5   308   Evan Carlson           M 15                   12:26   37:31   16:03 1:10:06 
                  FEMALE AGE GROUP:  1 - 19  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
    1   116   Elizabeth Egan         F 19 BRAINTREE         12:48   49:44   18:58 1:25:25 
    2   185   Megan Julian           F 16 SOMERVILLE        18:47   46:37   17:35 1:27:10 
    3   233   Shae Aiguier           F 18 BRAINTREE         11:30   51:00   21:42 1:28:03 
    4   236   Genevra Casais         F 12 WELLESLEY         15:18   52:49   23:43 1:35:47 
    5   147   Jamie Behan            F 15 SEEKONK           13:55   53:58   24:14 1:36:04 
                   MALE AGE GROUP:  20 - 24  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
    1   142   Christopher McLean     M 23 FRANKLIN          10:05   33:41   13:59 1:01:51 
    2   119   Erick Hebert           M 23 NATICK            14:20   42:40   16:41 1:17:35 
    3   101   Natale Demarco Jr.     M 23 WINCHESTER        15:49   42:53   15:18 1:17:37 
    4    78   Matthew Driscoll       M 23 CANTON            16:52   45:10   17:55 1:24:33 
                  FEMALE AGE GROUP:  20 - 24  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
    1   249   Claire O'Brien         F 21 WABAN             13:44   40:55   16:26 1:15:00 
    2   235   Steph Johnson          F 20 SCITUATE          16:03   39:36   15:35 1:15:29 
    3   331   Victoria Niles         F 21 DUXBURY      MA   16:00   43:23   19:38 1:23:24 
    4    77   Samantha Whitham       F 22 WEYMOUTH          18:06   44:11   18:42 1:25:02 
    5   222   Martha Lesuer          F 23 PLYMOUTH          20:46   51:01   26:00 1:42:15 
                   MALE AGE GROUP:  25 - 29  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
    1    37   Wesley Gardner         M 27 E. WEYMOUTH        7:56   31:07   13:21   56:01 
    2   217   Evan Fitzpatrick       M 28 BOSTON            10:31   33:31   14:23 1:02:08 
    3    51   Christopher Hamilton   M 27 BRIDGEWATER       14:23   35:13   17:15 1:11:11 
    4   230   David Todd             M 25 LEXINGTON         16:04   35:42   16:27 1:11:46 
    5    82   Michelle Escarfullery  M 27 BOSTON            14:33   38:11   17:07 1:14:13 

                  FEMALE AGE GROUP:  25 - 29  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
    1   212   Samantha Noonan        F 27 BOSTON            12:19   36:19   14:33 1:07:20 
    2   330   Joanna Murphy          F 28 NEEDHAM      MA    6:42   40:57   19:07 1:10:55 
    3   193   Brittany Bendall       F 29 NEW YORK          17:38   38:49   16:35 1:16:46 
    4    36   Catie Gardner          F 27 EAST WEYMOUT      14:23   40:35   18:18 1:17:04 
    5   199   Natalie Kaufman        F 28 JAMAICA PLAI      14:01   44:43   18:21 1:20:53 
                   MALE AGE GROUP:  30 - 34  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
    1   255   Christopher Phenix     M 32 MIDDLEBORO        11:35   29:12   13:37   58:12 
    2   169   Matthew Bergiel        M 34 MEDFIELD          10:01   31:20   13:10   58:15 
    3    22   Dana Spencer           M 33 NORTH WEYMOU      10:32   31:38   13:55   59:42 
    4   130   Igor Belakovskiy       M 33 CAMBRIDGE         11:25   31:45   13:50 1:01:03 
    5    23   Michael Phalen         M 34 DUXBURY           13:27   33:25   14:29 1:05:15 
                  FEMALE AGE GROUP:  30 - 34  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
    1   223   Catherine Mendel       F 31 SOMERVILLE         9:40   36:26   16:20 1:06:10 
    2   129   Alexis Sneff           F 30 CAMBRIDGE         14:32   36:05   14:56 1:09:27 
    3    28   Emily Manion           F 32 ATTLEBORO         11:23   41:20   15:45 1:12:05 
    4    54   Kimberly Kaltreider    F 33 CHARLESTOWN       13:13   38:59   17:57 1:14:07 
    5   112   Katie Sullivan         F 34 PLYMOUTH          13:28   40:28   18:38 1:16:29 
                   MALE AGE GROUP:  35 - 39  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
    1   225   Dave Clarke            M 35 ARLINGTON          8:32   31:16   13:23   56:59 
    2    44   Eric Wheeler           M 36 FALMOUTH          12:31   33:00   15:01 1:04:29 
    3   106   Jared Curtis           M 38 WHITMAN           14:18   38:01   16:32 1:12:28 
    4    68   Andrew Tenenbaum       M 38 PORTLAND          13:45   41:38   16:21 1:15:39 
    5   154   Trevor Tessin          M 37 PLYMOUTH          12:26   39:56   20:12 1:16:31 
                  FEMALE AGE GROUP:  35 - 39  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
    1   237   Kara Andersson         F 35 MANCHESTER        13:27   35:05   16:27 1:08:59 
    2   242   Rachel Handren         F 37 WINCHESTER         9:31   37:42   17:58 1:09:19 
    3   204   Cheryl Foley           F 35 SANDWICH          17:00   41:25   21:40 1:23:58 
    4   210   Jennifer Tully         F 39 EAST BRIDGEW      20:50   43:13   18:08 1:25:56 
    5   209   Amy Gavin              F 36 HANSON            16:25   46:04   19:06 1:26:01 

                   MALE AGE GROUP:  40 - 44  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
    1   306   Michael Whamond        M 43 HINGHAM      MA   10:31   29:53   13:28   57:51 
    2   334   Steve Bang             M 43 AUBURN       ME   10:10   30:16   14:57   59:13 
    3   252   David Constantino      M 43 CUMBERLAND        11:23   32:23   12:20 1:00:08 
    4   151   Johnny Appleseed       M 41 DUXBURY           11:41   31:47   13:39 1:00:54 
    5   114   Matthew McManus        M 44 CONCORD           11:40   33:01   15:40 1:04:22 
                  FEMALE AGE GROUP:  40 - 44  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
    1    24   Wendy Coleman          F 40 DUXBURY           11:14   33:27   17:24 1:05:53 
    2    46   Hilary McCarthy        F 44 NORWOOD           14:45   36:23   16:46 1:11:59 
    3    94   Cathy Tong             F 42 DOVER             14:31   36:55   18:09 1:14:28 
    4   333   Kaylyn Bang            F 43 AUBURN       ME   17:36   38:28   16:52 1:17:26 
    5   115   Kimberly McManus       F 42 CONCORD           16:29   39:43   17:25 1:19:13 
                   MALE AGE GROUP:  45 - 49  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
    1   140   Brian Sampson          M 47 HULL              13:13                   58:37 
    2   141   Thomas Calhoun         M 47 WEST ROXBURY       9:37   33:27   13:25 1:00:14 
    3    21   Mark Keup              M 49 BRANT ROCK        10:53   31:04   15:31 1:01:13 
    4   149   Ron Chofay             M 49 WAKEFIELD         10:06   32:07   15:16 1:01:27 
    5    45   Ed Donovan             M 47 NORTH EASTON      11:27   32:14   14:11 1:01:38 
                  FEMALE AGE GROUP:  45 - 49  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
    1   246   Carroll Pierce         F 49 BOSTON            11:48   35:24   16:00 1:06:49 
    2   224   Karen Neuhauser-Daley  F 45 PLYMOUTH          12:52   41:49   18:42 1:17:52 
    3   335   Elizabeth Goldrosen    F 47 WHITMAN      MA   17:27   43:47   19:40 1:26:16 
    4   196   Stephanie Manuel       F 45 PLYMOUTH          16:50   47:22   20:25 1:29:23 
    5   102   Jenn MacKenzie         F 46 MEDFORD           20:51   51:54   19:56 1:42:00 
                   MALE AGE GROUP:  50 - 54  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
    1   229   John Houfek            M 51 NEWPORT            8:06   30:47   13:49   56:31 
    2   305   Greg Crist             M 50 QUINCY       MA   10:22   28:57   14:22   57:59 
    3   259   Jeff Kotecki           M 53 MYSTIC            10:30   30:09   13:40   58:06 
    4    39   William Timmins        M 50 SCITUATE           9:40   33:03   15:49 1:02:17 
    5    33   Gregory Swartz         M 50 STOUGHTON         12:25   32:36   13:42 1:02:22 

                  FEMALE AGE GROUP:  50 - 54  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
    1    83   Linda Sullivan         F 51 COTUIT            15:11   38:12   18:52 1:16:37 
    2    98   Andrea Lavin           F 50 PLYMOUTH          16:44   43:19   18:28 1:23:30 
    3   152   Julia Dewaal           F 54 COHASSET          20:39   48:26   22:01 1:42:16 
    4   261   Pattyann Zotz          F 51 PEMBROKE          20:33   55:36   30:13 1:50:30 
                   MALE AGE GROUP:  55 - 59  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
    1   260   Bob Lamothe            M 59 WARWICK           11:47   30:20   14:22 1:00:25 
    2   139   Robert Verge           M 55 MEDFIELD          12:39   30:57   14:04 1:01:33 
    3   148   Ron Meneo              M 59 CHARLESTOWN       12:08   32:28   15:05 1:03:41 
    4   307   George Clairmont       M 58 NORWELL      MA   12:58   32:50   15:41 1:05:32 
    5   240   Christian Piersanti    M 57 CONCORD           14:18   34:07   18:18 1:10:36 
                  FEMALE AGE GROUP:  55 - 59  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
    1   213   Darlene Calcagno       F 55 HANOVER           19:30   45:00   23:04 1:32:16 
    2    79   Robin Galvin           F 56 NAPLES            28:39 1:05:14   29:45 2:07:42 
                   MALE AGE GROUP:  60 - 64  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
    1   234   Mel Joseph             M 61 WEST BARNSTA      11:39   35:47   18:17 1:09:48 
    2   241   Thomas Meek            M 62 WEST SIMSBUR      13:43   36:27   18:37 1:13:24 
    3    34   Dan Cassidy            M 62 MIDDLEBORO        14:26   36:20   18:48 1:14:08 
    4    61   David Truesdell        M 64 PLYMOUTH          18:16   36:29   15:36 1:14:54 
    5    29   Vinny Aguiar           M 62 FOXBORO           11:56   41:39   19:31 1:17:22 
                  FEMALE AGE GROUP:  60 - 64  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
                   MALE AGE GROUP:  65 - 69  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
    1   256   Gene Cormier           M 65 SOUTH DENNIS      13:03   34:36   15:36 1:07:10 
    2    40   Stuart Christie        M 66 DEDHAM            15:43   36:33   21:24 1:18:14 
    3   211   Robert Waldinger       M 66 WESTWOOD          17:08   41:21   21:35 1:24:43 

                  FEMALE AGE GROUP:  65 - 69  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
    1   181   Constance Brescia      F 69 READING           30:22   51:10   23:20 1:50:54 
                   MALE AGE GROUP:  70 - 74  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
    1   180   Jim Brescia            M 72 READING           23:28   52:16   29:56 1:51:24 
                  FEMALE AGE GROUP:  70 - 74  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
                   MALE AGE GROUP:  75 - 99  (3 WINNERS)

Place Bib#  D Name                   G Ag City         St Swim    Bike    Run     Final   
===== ===== = ====================== = == ============ == ======= ======= ======= ======= 
                                                                      Page 1

Number of records: 50 




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News