Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Boyden School 1 Mile & 5k Run

Walpole, MA, October 27, 2012

[1 Mile Overall | 1 Mile Overall Winners | 1 Mile Boys Grade Winners | 1 Mile Girls Grade Winners | 5k Walk Overall | 5k Run Overall ]

5k Age Groups


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
            MEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:11  5:52    1 30-39    1 M   252 Zahcary Laidley                                                                       





           WOMEN OVERALL WINNERS

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:51  6:44    1 40-49    1 F   393 Una Corrigan                                                                          



           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
         MEN AGE GROUP 60-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:25  8:12    1 60-98   22 M   218 Jim Logan                                                                             
 2     25:43  8:18    2 60-98   24 M   220 Dave Scanlon                                                                          

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     24:01  7:45    1 50-59   14 M   248 Robert Steeves                                                                        
 2     25:58  8:23    2 50-59   26 M   240 Tom Godfrey                                                                           
 3     26:01  8:24    3 50-59   27 M   273 Bob Bushway                                                                           

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:57  6:26    1 40-49    3 M   236 Mark Capparella                                                                       
 2     21:13  6:51    2 40-49    9 M   374 Patrick Lynch                                                                         
 3     21:21  6:53    3 40-49   10 M   242 Kevin Uniacke                                                                         

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:09  6:30    2 30-39    5 M   239 Joshua Howell                                                                         
 2     20:32  6:37    3 30-39    7 M   191 Mike Wilson                                                                           
 3     24:13  7:49    4 30-39   15 M   263 Joseph Procaccini                                                                     

         MEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:01  6:27    1 20-29    4 M   199 Ryan Norton                                                                           
 2     26:19  8:29    2 20-29   30 M   269 Jonathan Belcher                                                                      
 3     26:58  8:42    3 20-29   33 M   371 Dan Magner                                                                            

         MEN AGE GROUP 16-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     25:56  8:22    1 16-19   25 M   253 Steven Rissott                                                                        

         MEN AGE GROUP 01-15

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:49  6:24    1 01-15    2 M   244 Rafael Brantley                                  6Th Grade                            
 2     20:20  6:34    2 01-15    6 M   345 JACK BUSHWAY                                                                          
 3     20:57  6:45    3 01-15    8 M   219 Kyle Barry                                       6Th Grade                            

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
       WOMEN AGE GROUP 60-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:54  9:39    1 60-98   21 F   347 Bonnie Viola                                                                          
 2     38:06 12:17    2 60-98   42 F   333 Kathleen Ryan                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     29:00  9:21    1 50-59   17 F   197 June Lee                                                                              
 2     29:20  9:28    2 50-59   19 F   391 Diane Culhane                                                                         
 3     34:22 11:05    3 50-59   30 F   381 Cathy Guyette                                                                         

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:47  7:21    2 40-49    3 F   402 Fiona Murphy                                                                          
 2     23:30  7:35    3 40-49    5 F   361 Lisa Raeke                                                                            
 3     24:06  7:46    4 40-49    7 F   397 Dot Bergen                                                                            

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:25  7:33    1 30-39    4 F   275 Jen Frualan                                                                           
 2     25:52  8:21    2 30-39   11 F   400 Mary Abplanalp                                                                        
 3     27:35  8:54    3 30-39   14 F   204 Raquel Dachu                                                                          

       WOMEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:41  7:19    1 20-29    2 F   202 Meredith Hoban                                                                        
 2     33:44 10:53    2 20-29   28 F   376 Stephanie Luna                                                                        
 3     34:20 11:05    3 20-29   29 F   390 Jennie Cullinane                                                                      

       WOMEN AGE GROUP 01-15

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:48  7:41    1 01-15    6 F   341 Meagan Sundstrom                                                                      
 2     24:28  7:54    2 01-15    8 F   401 Delaney Murphy                                                                        
 3     35:31 11:27    3 01-15   32 F   335 Haley Kellner                                                                         

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:11  5:52    1 30-39    1 M   252 Zahcary Laidley                                                                       
 2     19:49  6:24    1 01-15    2 M   244 Rafael Brantley                                  6Th Grade                            
 3     19:57  6:26    1 40-49    3 M   236 Mark Capparella                                                                       
 4     20:01  6:27    1 20-29    4 M   199 Ryan Norton                                                                           
 5     20:09  6:30    2 30-39    5 M   239 Joshua Howell                                                                         
 6     20:20  6:34    2 01-15    6 M   345 JACK BUSHWAY                                                                          
 7     20:32  6:37    3 30-39    7 M   191 Mike Wilson                                                                           
 8     20:57  6:45    3 01-15    8 M   219 Kyle Barry                                       6Th Grade                            
 9     21:13  6:51    2 40-49    9 M   374 Patrick Lynch                                                                         
 10    21:21  6:53    3 40-49   10 M   242 Kevin Uniacke                                                                          
 11    22:22  7:13    4 40-49   11 M   363 Neal Patel                                                                             
 12    22:52  7:23    5 40-49   12 M   330 Kevin Nelson                                                                           
 13    23:57  7:44    6 40-49   13 M   382 Dave Gradijan                                                                          
 14    24:01  7:45    1 50-59   14 M   248 Robert Steeves                                                                         
 15    24:13  7:49    4 30-39   15 M   263 Joseph Procaccini                                                                      
 16    24:14  7:49    5 30-39   16 M   276 Joe Fruhman                                                                            
 17    24:24  7:52    6 30-39   17 M   213 Wally Grabowski                                                                        
 18    24:32  7:55    7 30-39   18 M   360 Matt Scanlon                                                                           
 19    25:12  8:08    8 30-39   19 M   250 John Reid                                                                              
 20    25:15  8:09    7 40-49   20 M   378 Rob Kelleher                                                                           
 21    25:19  8:10    8 40-49   21 M   324 Keith Bruce                                                                            
 22    25:25  8:12    1 60-98   22 M   218 Jim Logan                                                                              
 23    25:28  8:13    9 30-39   23 M   260 Brian Malone                                                                           
 24    25:43  8:18    2 60-98   24 M   220 Dave Scanlon                                                                           
 25    25:56  8:22    1 16-19   25 M   253 Steven Rissott                                                                         
 26    25:58  8:23    2 50-59   26 M   240 Tom Godfrey                                                                            
 27    26:01  8:24    3 50-59   27 M   273 Bob Bushway                                                                            
 28    26:12  8:27    9 40-49   28 M   203 Chris Timson                                                                           
 29    26:15  8:28   10 40-49   29 M   238 David Landon                                                                           
 30    26:19  8:29    2 20-29   30 M   269 Jonathan Belcher                                                                       
 31    26:22  8:30    4 50-59   31 M   375 Lincoln Lynch                                                                          
 32    26:30  8:33    5 50-59   32 M   398 Robert Belcher                                                                         
 33    26:58  8:42    3 20-29   33 M   371 Dan Magner                                                                             
 34    27:13  8:47    4 20-29   34 M   392 Brian Coveney                                                                          
 35    27:36  8:54   11 40-49   35 M   205 Shayne Dacho                                                                           
 36    27:39  8:55   12 40-49   36 M   251 Paul Millette                                                                          
 37    27:48  8:58   13 40-49   37 M   370 Art McCarthy                                                                           
 38    27:51  8:59   10 30-39   38 M   277 Matt Landsten                                                                          
 39    28:02  9:03   14 40-49   39 M   217 Patrick Barry                                                                          
 40    28:27  9:11    4 01-15   40 M   344 Niall Gallagher                                                                        
 41    28:31  9:12   11 30-39   41 M   350 Leon Unaka                                                                             
 42    28:41  9:15    6 50-59   42 M   224 Kent Finkle                                                                            
 43    29:42  9:35   15 40-49   43 M   208 Paul Canney                                                                            
 44    30:11  9:44   16 40-49   44 M   388 James DeCelle                                                                          
 45    30:36  9:52    5 01-15   45 M   342 Logan Howard                                                                           
 46    30:44  9:55   17 40-49   46 M   359 Thomas Schneider                                                                       
 47    31:59 10:19   18 40-49   47 M   394 Paul Clerici                                                                           
 48    33:20 10:45    6 01-15   48 M    33 ETHAN BUSHWAY                                    3Rd Grade                             
 49    34:08 11:01    5 20-29   49 M   190 Dan Dennison                                                                           
 50    34:21 11:05    7 01-15   50 M   343 Nicholas Guyette                                                                       

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:51  6:44    1 40-49    1 F   393 Una Corrigan                                                                          
 2     22:41  7:19    1 20-29    2 F   202 Meredith Hoban                                                                        
 3     22:47  7:21    2 40-49    3 F   402 Fiona Murphy                                                                          
 4     23:25  7:33    1 30-39    4 F   275 Jen Frualan                                                                           
 5     23:30  7:35    3 40-49    5 F   361 Lisa Raeke                                                                            
 6     23:48  7:41    1 01-15    6 F   341 Meagan Sundstrom                                                                      
 7     24:06  7:46    4 40-49    7 F   397 Dot Bergen                                                                            
 8     24:28  7:54    2 01-15    8 F   401 Delaney Murphy                                                                        
 9     24:30  7:54    5 40-49    9 F   389 Debbie DAmato                                                                         
 10    24:50  8:01    6 40-49   10 F   377 Sue Ledwith                                                                            
 11    25:52  8:21    2 30-39   11 F   400 Mary Abplanalp                                                                         
 12    26:08  8:26    7 40-49   12 F   196 Ann Comer Woods                                                                        
 13    27:13  8:47    8 40-49   13 F   362 Diane Phillips                                                                         
 14    27:35  8:54    3 30-39   14 F   204 Raquel Dachu                                                                           
 15    28:40  9:15    4 30-39   15 F   396 Jennifer Bisceglia                                                                     
 16    28:48  9:17    9 40-49   16 F   332 Myrza Rodriguez-Fearn                                                                  
 17    29:00  9:21    1 50-59   17 F   197 June Lee                                                                               
 18    29:17  9:27   10 40-49   18 F   380 Jennifer Healy                                                                         
 19    29:20  9:28    2 50-59   19 F   391 Diane Culhane                                                                          
 20    29:41  9:35   11 40-49   20 F   369 Ellen McCarthy                                                                         
 21    29:54  9:39    1 60-98   21 F   347 Bonnie Viola                                                                           
 22    29:58  9:40   12 40-49   22 F   383 Suzanne Galvin                                                                         
 23    30:43  9:55   13 40-49   23 F   358 Gretchen Schneider                                                                     
 24    31:28 10:09   14 40-49   24 F   326 Stephanie Farne                                                                        
 25    32:06 10:21    5 30-39   25 F   367 Michelle Mills                                                                         
 26    32:55 10:37   15 40-49   26 F   254 Meaghan Dieter                                                                         
 27    33:31 10:49   16 40-49   27 F   354 Jill Takacs                                                                            
 28    33:44 10:53    2 20-29   28 F   376 Stephanie Luna                                                                         
 29    34:20 11:05    3 20-29   29 F   390 Jennie Cullinane                                                                       
 30    34:22 11:05    3 50-59   30 F   381 Cathy Guyette                                                                          
 31    34:50 11:14    6 30-39   31 F   372 Christine Maffei                                                                       
 32    35:31 11:27    3 01-15   32 F   335 Haley Kellner                                                                          
 33    35:32 11:28    7 30-39   33 F   329 Krissy Kellner                                                                         
 34    35:42 11:31    4 50-59   34 F   387 Sheila DeCelle                                                                         
 35    35:50 11:34    8 30-39   35 F   268 Cindy Brodeir                                                                          
 36    35:53 11:35    5 50-59   36 F   373 Lana MacDonald                                                                         
 37    35:56 11:35    4 01-15   37 F   336 Amelia Gladysz                                                                         
 38    35:58 11:36   17 40-49   38 F   357 April Singleton                                                                        
 39    36:00 11:37    9 30-39   39 F   352 Kristine Towers                                                                        
 40    36:53 11:54   10 30-39   40 F   379 Rebecca Howard                                                                         
 41    37:32 12:06    5 01-15   41 F   182 Georgia Munroe                                   6Th Grade                             
 42    38:06 12:17    2 60-98   42 F   333 Kathleen Ryan                                                                          
 43    38:18 12:21    4 20-29   43 F   325 Sarah Bruce                                                                            
 44    40:43 13:08    5 20-29   44 F   348 Stephanie Viano                                                                        
 45    40:48 13:10    6 01-15   45 F   338 Meghan West                                                                            
 46    40:59 13:13   18 40-49   46 F   346 Carolyn West                                                                           
 47    42:24 13:41    6 20-29   47 F   385 Erin Elias                                                                             




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News