Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

InterHigh Track Championship Meet

Worcester, MA, May 21, 2012

[Girls Event Results & Team Scoring ]

Boys Event Results & Team Scoring

Licensed to Wilbur Race Systems - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/21/2012 10:04 PM
                2012 InterHigh League Championship - 5/21/2012                 
                              Commerse Bank Field                              
                        Foley Stadium - Worcester, MA.                         
                                    Results                                    
 
Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Terance Hall              JR Doherty                  11.76   2  10   
  2 Kelvin Danquah            SR Holy Name                11.90   2   8   
  3 Charles Saydee            SR Doherty                  11.92   2   6   
  4 Ben Saydee                SR Doherty                  12.04   1   4   
  5 Richard Gyansa               South High               12.18   2   2   
  6 Kwaku Mensah              SR Burncoat HS              12.55   2   1   
  7 Torris Brewster           JR Burncoat HS              12.95   1 
  8 Nana Asamoah                 Burncoat HS              13.11   1 
  9 Roanld Kikonyogo             South High               13.61   1 
 10 Tu Nguyen                  8 Burncoat HS              13.73   1 
 11 Marvin Dwamena            SO South High               14.79   2 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Isaac Yiadom              SO Doherty                  23.42   2  10   
  2 Dan Glover                SR Doherty                  23.50   2   8   
  3 Anthony Hodges               Holy Name                23.84   2   6   
  4 Nate Mensah                  South High               24.92   2   4   
  5 Ty Sims                   SO Burncoat HS              25.76   1   2   
  6 Morlai Kebeh              JR South High               25.83   1   1   
  7 Dedwante Vassor              South High               27.20   1 
  8 Tyler Lewis                  Burncoat HS              30.59   1 
 
Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Elijah Grant              SR Doherty                  54.69   10   
  2 Camilo Botero             JR Doherty                  55.77    8   
  3 Eddie Nahn                   South High               58.40    6   
  4 Daniel Tandetnik             Doherty                1:00.91    4   
  5 Audy Sanchez              JR South High             1:24.05    2   
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jeffrey Adair             SR Doherty                2:07.96   10   
  2 Colin Rose                SR Doherty                2:14.81    8   
  3 Sam Zani                     Doherty                2:17.62    6   
  4 Pat Moran                    Holy Name              2:25.52    4   
  5 Michael Hoye              SR Holy Name              2:27.61    2   
  6 Dillon Kempskie           SO South High             2:33.17    1   
  7 Erick Bermeo              JR South High             2:34.40  
 
Boys 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 David Stidham             SR Doherty                4:44.75   10   
  2 Michael Hoye              SR Holy Name              4:47.84    8   
  3 Yosef Lipschitz           SO Doherty                5:01.60    6   
  4 Jordan Aubin                 Holy Name              5:22.91    4   
  5 Tristan Laliberte            Holy Name              5:53.16    2   
  6 Erick Bermeo              JR South High             5:55.37    1   
  7 Robert Roy                   Holy Name              6:11.82  
  8 Chad McLean               SO South High             7:33.94  
  9 John Nyarko               JR South High             7:35.76  
 
Boys 2 Mile Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Colin Rose                SR Doherty               11:17.66   10   
  2 Sam Gow                   JR Doherty               11:50.19    8   
  3 Finley Tom                   Doherty               11:54.04    6   
  4 John Leary                JR South High            12:06.38    4   
  5 Hasan Slater              JR South High            12:17.26    2   
  6 Ian Flannery                 Holy Name             14:05.85    1   
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Anthony Ortiz             JR Doherty                  18.00   10   
  2 Michael Bahran            SO Doherty                  18.09    8   
 
Boys 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mitjon Celja              SO Doherty                1:02.12   10   
  2 Anthony Ortiz             JR Doherty                1:04.07    8   
  3 Michael Bahran            SO Doherty                1:09.56    6   
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Doherty  'A'                                          45.01   10   
  2 South High  'A'                                       48.10    8   
  3 Burncoat HS  'A'                                      49.28    6   
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Doherty  'A'                                        3:55.57   10   
  2 South High  'A'                                     4:07.87    8   
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Marius Morales            JR Doherty                5-04.00   10   
  2 Sonny Goodwin                Holy Name              5-00.00    8   
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Anthony Hodges               Holy Name             20-10.25   10   
  2 Isaac Yiadom              SO Doherty               19-03.00    8   
  3 Anthony Ortiz             JR Doherty               19-02.50    6   
  4 Dan Glover                SR Doherty               18-08.25    4   
  5 Morlai Kebeh              JR South High            17-08.50    2   
  6 Tyler Lewis                  Burncoat HS           16-00.50    1   
  7 Pat Moran                    Holy Name             15-09.25  
  8 Sonny Goodwin                Holy Name             15-01.50  
  9 Nate Mensah                  South High            13-03.25  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Isaac Yiadom              SO Doherty               41-05.50   10   
  2 Elijah Grant              SR Doherty               40-05.50    8   
  3 Anthony Ditiy                Doherty               39-01.50    6   
  4 Anthony Hodges               Holy Name             38-05.50    4   
  5 Morlai Kebeh              JR South High            36-09.00    2   
  6 Dillon Kempskie           SO South High            34-11.00    1   
  7 Pat Moran                    Holy Name             33-00.00  
  8 Tyler Boafo               FR South High            27-10.50  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Steven Oppon              SR South High            47-01.50   10   
  2 Terance Hall              JR Doherty               43-06.00    8   
  3 Torris Brewster           JR Burncoat HS           39-00.25    6   
  4 Chris Greeley             SR Holy Name             38-01.50    4   
  5 Kristian Wyman            FR Doherty               36-04.00    2   
  6 Charles Saydee            SR Doherty               36-02.75    1   
  7 Roanld Kikonyogo             South High            31-02.50  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Steven Oppon              SR South High              116-08   10   
  2 Terance Hall              JR Doherty                 111-11    8   
  3 Chris Greeley             SR Holy Name               107-02    6   
  4 Nana Asamoah                 Burncoat HS              84-04    4   
  5 Marco DeLeon              SR Doherty                  82-11    2   
  6 Torris Brewster           JR Burncoat HS              77-08    1   
  7 Roanld Kikonyogo             South High               70-10  
  8 Aaron Maday                  South High               62-09  
  9 Tyler Lewis                  Burncoat HS              51-11  
 10 Jackson McGrail              Holy Name                45-01  
 
Boys Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Colin Rose                SR Doherty                 117-00   10   
  2 Kristian Wyman            FR Doherty                 115-00    8   
  3 Aaron Maday                  South High              113-09    6   
  4 Daniel Tandetnik             Doherty                 104-05    4   
  5 Michael Deaaetno             Holy Name                87-09    2   
  6 Erick Bermeo              JR South High               77-06    1   
  7 Tristan Laliberte            Holy Name                69-02  
  8 Ian Flannery                 Holy Name                53-01  
  9 Audy Sanchez              JR South High               48-05  
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Doherty                    281        2) South High                 71   
    3) Holy Name                   69        4) Burncoat HS                21   



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News