Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

19th Annual Angino Memorial 3 Mile Road Race

Newton, MA, June 23, 2012

[Overall ]

Age Group


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net






         MEN AGE GROUP 70-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:02  7:21    1 70-98   22 M   104 Ryan McNeill                Natick,MA            Team Sherwood                           

         MEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:46  7:15    1 60-69   20 M   176 Michael Menovich            Lexington,MA                                                 
 2     29:34  9:51    2 60-69   36 M   133 Will Twombly                Watertown,MA                                                 

         MEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:12  6:44    1 50-59   10 M   111 Sam Parkman                 Newton,MA                                                    
 2     21:29  7:10    2 50-59   16 M     4 David Arkowitz              Waban,MA                                                     
 3     21:31  7:10    3 50-59   17 M   121 Joseph Biotti               Wellesley,MA                                                 

         MEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     16:21  5:27    1 40-49    2 M   134 Titus Mutinda               Dorchester,MA                                                
 2     18:30  6:10    2 40-49    5 M   106 Bernie O'Reilly             Newton,MA                                                    
 3     24:53  8:18    3 40-49   27 M    25 Christopher Hardiman        Waltham,MA                                                   

         MEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     18:20  6:07    1 30-39    4 M   115 Martin West                 Newton,MA                                                    
 2     19:50  6:37    2 30-39    7 M   108 James Munywoki              Lowell,MA                                                    
 3     19:51  6:37    3 30-39    8 M   128 Paul Cullen                 Newton,MA                                                    

         MEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     15:45  5:15    1 20-29    1 M    62 Ian Thomas                  Amherst,MA                                                   
 2     16:40  5:33    2 20-29    3 M    11 Brendan Collins             Somerville,MA                                                
 3     20:08  6:43    3 20-29    9 M   135 Darren Owen                 Cambridge,MA                                                 

         MEN AGE GROUP 15-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     19:25  6:28    1 15-19    6 M   101 Danny Leavey                Natick,MA            Team Sherwood                           
 2     21:35  7:12    2 15-19   19 M    27 Jackson King                Newton,MA                                                    

         MEN AGE GROUP 01-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     21:33  7:11    1 01-14   18 M   103 Dylan Lavallee              Natick,MA            Team Sherwood                           
 2     23:11  7:44    2 01-14   24 M   102 Christopher Rearson         Natick,MA            Team Sherwood                           
 3     28:28  9:29    3 01-14   33 M    64 Alex Weylman-Farwell        Newton,MA                                                    

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
       WOMEN AGE GROUP 60-69

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     26:58  8:59    1 60-69   14 F    82 Viviana Planine             Newton,MA                                                    
 2     32:02 10:41    2 60-69   30 F    44 Jan Paradise                Newton,MA                                                    

       WOMEN AGE GROUP 50-59

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:17  7:46    1 50-59    5 F   120 Jacqueline Regan            Newton,MA                                                    
 2     25:28  8:29    2 50-59   12 F    24 Anne Hackney                Newton,MA                                                    
 3     32:32 10:51    3 50-59   32 F    79 Kathy Hadlock               Newton,MA            Team Crossfit Crushes                   

       WOMEN AGE GROUP 40-49

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:07  6:42    1 40-49    1 F   107 Sue Kiley                   Andover,MA                                                   
 2     25:26  8:29    2 40-49   11 F   130 Julie Huber                 Newton,MA                                                    
 3     27:54  9:18    3 40-49   18 F    55 Sandra Simpson              Newton,MA                                                    

       WOMEN AGE GROUP 30-39

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:21  6:47    1 30-39    2 F   109 Naomi Mwihaki               Chelmsford,MA                                                
 2     23:23  7:48    2 30-39    6 F    58 Julie Slaats                Brookline,MA                                                 
 3     25:04  8:21    3 30-39    7 F  1000 Rachel O'Reilly                                                                       

       WOMEN AGE GROUP 20-29

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     23:07  7:42    1 20-29    4 F   127 Erin Ray                    Marshfield,MA                                                
 2     25:22  8:27    2 20-29   10 F   129 Jennifer Cullen             Newton,MA                                                    
 3     25:29  8:30    3 20-29   13 F    47 Bethany Perry               Somerville,MA                                                

       WOMEN AGE GROUP 15-19

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     31:53 10:38    1 15-19   28 F   125 Emily Melville              Dover,MA                                                     

       WOMEN AGE GROUP 01-14

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     22:03  7:21    1 01-14    3 F    33 Tessa McClain               Watertown,MA                                                 
 2     25:07  8:22    2 01-14    8 F    65 Caroline Williams           Cambridge,MA                                                 
 3     27:44  9:15    3 01-14   17 F    30 Helen Leyenson              Cambridge,MA                                                 

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or spitlerrace@verizon.net
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     15:45  5:15    1 20-29    1 M    62 Ian Thomas                  Amherst,MA                                                   
 2     16:21  5:27    1 40-49    2 M   134 Titus Mutinda               Dorchester,MA                                                
 3     16:40  5:33    2 20-29    3 M    11 Brendan Collins             Somerville,MA                                                
 4     18:20  6:07    1 30-39    4 M   115 Martin West                 Newton,MA                                                    
 5     18:30  6:10    2 40-49    5 M   106 Bernie O'Reilly             Newton,MA                                                    
 6     19:25  6:28    1 15-19    6 M   101 Danny Leavey                Natick,MA            Team Sherwood                           
 7     19:50  6:37    2 30-39    7 M   108 James Munywoki              Lowell,MA                                                    
 8     19:51  6:37    3 30-39    8 M   128 Paul Cullen                 Newton,MA                                                    
 9     20:08  6:43    3 20-29    9 M   135 Darren Owen                 Cambridge,MA                                                 
 10    20:12  6:44    1 50-59   10 M   111 Sam Parkman                 Newton,MA                                                     
 11    20:17  6:46    4 30-39   11 M    63 Justin Voldman              Natick,MA                                                     
 12    20:50  6:57    5 30-39   12 M   110 Seth Wolfman                Framingham,MA        Dreamfor HS                              
 13    20:52  6:57    6 30-39   13 M    14 Kenneth Danila              Newton,MA                                                     
 14    21:09  7:03    4 20-29   14 M   105 Bill Daly                   Foxboro,MA                                                    
 15    21:28  7:09    5 20-29   15 M    49 Drew Pierce                 Newton,MA                                                     
 16    21:29  7:10    2 50-59   16 M     4 David Arkowitz              Waban,MA                                                      
 17    21:31  7:10    3 50-59   17 M   121 Joseph Biotti               Wellesley,MA                                                  
 18    21:33  7:11    1 01-14   18 M   103 Dylan Lavallee              Natick,MA            Team Sherwood                            
 19    21:35  7:12    2 15-19   19 M    27 Jackson King                Newton,MA                                                     
 20    21:46  7:15    1 60-69   20 M   176 Michael Menovich            Lexington,MA                                                  
 21    21:48  7:16    6 20-29   21 M   126 Derek Cullen                E Taunton,MA                                                  
 22    22:02  7:21    1 70-98   22 M   104 Ryan McNeill                Natick,MA            Team Sherwood                            
 23    22:47  7:36    4 50-59   23 M    26 Robert A. Kalish            Newton,MA                                                     
 24    23:11  7:44    2 01-14   24 M   102 Christopher Rearson         Natick,MA            Team Sherwood                            
 25    24:10  8:03    5 50-59   25 M   114 Richard Maltz               Newton,MA                                                     
 26    24:11  8:04    7 20-29   26 M    42 Melissa Michaud             Brookline,MA                                                  
 27    24:53  8:18    3 40-49   27 M    25 Christopher Hardiman        Waltham,MA                                                    
 28    25:06  8:22    7 30-39   28 M    97 Matt Mahoney                Newton,MA                                                     
 29    25:58  8:39    8 30-39   29 M     7 Joseph Black                Medford,MA                                                    
 30    26:42  8:54    8 20-29   30 M   112 Mark Higgins                Charlestown,MA                                                
 31    27:41  9:14    4 40-49   31 M    73 David Ford                                                                             
 32    28:14  9:25    9 30-39   32 M    45 Mark Paul                   Watertown,MA                                                  
 33    28:28  9:29    3 01-14   33 M    64 Alex Weylman-Farwell        Newton,MA                                                     
 34    28:34  9:31    4 01-14   34 M    90 Spencer Reith                                                                          
 35    29:29  9:50    5 01-14   35 M    71 Maya Rhodes-Kropf           Newtonville,MA                                                
 36    29:34  9:51    2 60-69   36 M   133 Will Twombly                Watertown,MA                                                  
 37    30:03 10:01    6 01-14   37 M   118 Deb Rhodes Kropf                                                                       
 38    30:04 10:01    5 40-49   38 M   116 Matt Rhodes Kropf           Newton,MA                                                     
 39    30:04 10:01    6 50-59   39 M   139 Tom Gevin                                                                              
 40    30:15 10:05   10 30-39   40 M    88 Thomas Reith                                                                           
 41    30:40 10:13    6 40-49   41 M    41 Michael Meraw               Newton,MA                                                     
 42    31:19 10:26    7 40-49   42 M    74 Paul Clerici                Walpole,MA                                                    
 43    31:31 10:30    7 01-14   43 M    13 Gene P. Connors             Wellesley,MA                                                  
 44    31:33 10:31    8 40-49   44 M     3 Barry Anderson              Belmont,MA                                                    
 45    31:35 10:32    9 40-49   45 M   119 Steve Borbee                W Roxbury,MA                                                  
 46    31:53 10:38   10 40-49   46 M   124 David Melville              Dover,MA                                                      
 47    31:56 10:39    8 01-14   47 M   361 Casey Corcoran              Framingham,MA                                                 
 48    33:20 11:07   11 40-49   48 M    52 Walter Rodriguez            Randolph,MA                                                   
 49    35:20 11:47    9 01-14   49 M    36 Oliver Meek                 Needham,MA                                                    
 50    38:19 12:46    9 20-29   50 M     1 Jason Agree                 Newton,MA                                                     

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     20:07  6:42    1 40-49    1 F   107 Sue Kiley                   Andover,MA                                                   
 2     20:21  6:47    1 30-39    2 F   109 Naomi Mwihaki               Chelmsford,MA                                                
 3     22:03  7:21    1 01-14    3 F    33 Tessa McClain               Watertown,MA                                                 
 4     23:07  7:42    1 20-29    4 F   127 Erin Ray                    Marshfield,MA                                                
 5     23:17  7:46    1 50-59    5 F   120 Jacqueline Regan            Newton,MA                                                    
 6     23:23  7:48    2 30-39    6 F    58 Julie Slaats                Brookline,MA                                                 
 7     25:04  8:21    3 30-39    7 F  1000 Rachel O'Reilly                                                                       
 8     25:07  8:22    2 01-14    8 F    65 Caroline Williams           Cambridge,MA                                                 
 9     25:08  8:23    4 30-39    9 F    19 Malinda Gockley             Arlington,MA                                                 
 10    25:22  8:27    2 20-29   10 F   129 Jennifer Cullen             Newton,MA                                                     
 11    25:26  8:29    2 40-49   11 F   130 Julie Huber                 Newton,MA                                                     
 12    25:28  8:29    2 50-59   12 F    24 Anne Hackney                Newton,MA                                                     
 13    25:29  8:30    3 20-29   13 F    47 Bethany Perry               Somerville,MA                                                 
 14    26:58  8:59    1 60-69   14 F    82 Viviana Planine             Newton,MA                                                     
 15    27:00  9:00    5 30-39   15 F     8 Elizabeth Boudreau          Holliston,MA                                                  
 16    27:20  9:07    6 30-39   16 F    78 Katie Flanagan              Waltham,MA           Team Crossfit Crushes                    
 17    27:44  9:15    3 01-14   17 F    30 Helen Leyenson              Cambridge,MA                                                  
 18    27:54  9:18    3 40-49   18 F    55 Sandra Simpson              Newton,MA                                                     
 19    28:03  9:21    7 30-39   19 F    46 Robin Pedder                Newton,MA                                                     
 20    28:24  9:28    8 30-39   20 F     9 Lisa Caperna                Newton,MA                                                     
 21    28:30  9:30    4 20-29   21 F   100 Karen Walden                Somerville,MA                                                 
 22    28:47  9:36    5 20-29   22 F    51 Ann Rodriguez               Randolph,MA                                                   
 23    29:09  9:43    9 30-39   23 F    28 Efrat Kussell               Brooklyn,NY                                                   
 24    29:28  9:49   17 30-39   45 F    66 Laura Woolley               Waltham,MA                                                    
 25    30:20 10:07    4 40-49   25 F   117 Jen Rhodes Kropf                                                                       
 26    30:40 10:13   11 30-39   26 F    50 Gina Place                  Newton,MA                                                     
 27    31:44 10:35    5 40-49   27 F    76 Francine Marcello           Newton,MA            Team Crossfit Crushes                    
 28    31:53 10:38    1 15-19   28 F   125 Emily Melville              Dover,MA                                                      
 29    31:59 10:40    6 40-49   29 F    48 Dawn Phillips               Framingham,MA                                                 
 30    32:02 10:41    2 60-69   30 F    44 Jan Paradise                Newton,MA                                                     
 31    33:45 11:15    7 40-49   31 F   137 Christine Fahey             Newton,MA                                                     
 32    32:32 10:51    3 50-59   32 F    79 Kathy Hadlock               Newton,MA            Team Crossfit Crushes                    
 33    33:25 11:08    4 50-59   33 F   113 Susan Mellen                Charlestown,MA                                                
 34    33:39 11:13   12 30-39   34 F    95 Jessica Alfermann           Newton,MA                                                     
 35    33:45 11:15   13 30-39   35 F   138 Emi Larsen                  Belmont,MA                                                    
 36    34:32 11:31   14 30-39   36 F   136 Vanessa Desousa                                                                        
 37    35:20 11:47    8 40-49   37 F    37 Sherri Meek                 Newton,MA                                                     
 38    36:13 12:04    4 01-14   38 F    22 Hope Gundlah                Sharon,MA                                                     
 39    36:13 12:04    9 40-49   39 F    23 Valerie Gundlah             Sharon,MA                                                     
 40    36:26 12:09   10 40-49   40 F    59 Dayna Stilphen              Auburndale,MA                                                 
 41    36:31 12:10    5 01-14   41 F    91 Arianna Reith                                                                          
 42    36:32 12:11   15 30-39   42 F    87 Emily Reith                                                                            
 43    37:45 12:35   16 30-39   43 F    29 Jennifer Laffey             Wellesley,MA                                                  
 44    37:47 12:36    6 01-14   44 F   369 Kyra Laffey                 Wellesley,MA                                                  
 45    38:24 12:48   17 30-39   45 F    66 Laura Woolley               Waltham,MA                                                    
 46    42:24 14:08   18 30-39   46 F    69 Anasuya Gunturi             Newton,MA            KALM Team                                
 47    43:59 14:40   19 30-39   47 F    20 Kelly Graham                Newton,MA                                                     
 48    44:46 14:55   20 30-39   48 F     5 Stacey Bishop               Brockton,MA                                                   
 49    47:02 15:41    7 01-14   49 F    17 Mynaja Ferguson             Boston,MA                                                     
 50    47:02 15:41    6 20-29   50 F    32 Tiffany McCann              Allston,MA                                                    




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News