Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

2012 Bay State Games Finals Track & Field

Regis College - Weston, MA, July 14, 2012

[Junior Division Results | Scholastic Division Results | Masters Division Results ]

Open Division Results

Licensed to First Time Out - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 7/14/2012 07:39 PM
      2012 Bay State Games Track & Field Finals - 7/13/2012 to 7/14/2012       
                          Regis College - Weston, MA                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Mixed 3000 Meter Race Walk Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Keating, bob             M65 Nashua, MA            15:58.44  
  2 O'Rourke, Edward         M50 Groton, MA            16:21.36  
  3 Peckiconis, Stephen      M53 Roslindale, MA        16:44.29  
  4 Slattery, Dennis           M Lowell, MA            16:46.43  
  5 Epstein, Larry           M53 Stoneham, MA          17:09.49  
  6 Savilonis, Brian         M62 Princeton, MA         17:27.51  
  7 Allen, Nolan               M Arlington, MA         18:40.19  
  8 Mansbach, Charles        M67 Waban, MA             20:23.32  
  9 Knatt, Thomas              M Groton, MA            21:19.59  
 10 Godfrey, Patricia        W65 Winthrop, MA          21:22.72  
 11 Yingling, Patricia       W69 Roslindale, MA        23:26.44  
 
Event 2  Men 5000 Meter Run Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Schouler, Brent           20 Hyannis               16:53.67  
  2 Miganowicz, Jonathan      25 Templeton, MA         17:20.30  
  3 Randlett, Rawson          17 Plymouth              19:31.53  
  4 Manning, Craig            37 Medford, MA           19:32.45  
 
Event 11  Women 400 Meter Dash Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bittermann, Sarah         20 Amherst, MA            1:02.29  
 
Event 12  Men 400 Meter Dash Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Stahelski, Daniel         22 South Deerfield, MA      50.30  
  2 Crawford, Devlin          19 Randolph, MA             52.52  
  3 Frodema, Brian            25 Northampton, MA          53.01  
  4 Baum, Jeffrey             19 Shrewsbury, MA           56.25  
 
Event 17  Women 100 Meter Dash Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Carmichael, Tyshia        20 Roxbury, MA              13.25  
  2 Pellegrini, Felicia       18 West Boylston, MA        13.45  
  3 Philippe, Carmelle        20 Woburn, MA               13.89  
  4 Butler Smith, Tiara          Hyde Park, MA            14.60  
 
Event 18  Men 100 Meter Dash Open
================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Durand, Alix              20 Dorchester, MA           11.18q 
  2 Madera, Zachery           20 Granville, MA            11.20q 
  3 Senat, Weldy              19 Yarmouth                 11.40q 
  4 Couture, Andrew           18 Dighton                  11.47q 
  5 Rafael, Ramses            21 Lawrence, MA             11.51q 
  6 Judge, Timothy            20 East Bridgewater         11.68q 
  7 Grube, AJ                 21 Peabody, MA              12.08q 
 
Event 18  Men 100 Meter Dash Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Durand, Alix              20 Dorchester, MA           11.18  
  2 Madera, Zachery           20 Granville, MA            11.20  
  3 Senat, Weldy              19 Yarmouth                 11.40  
  4 Couture, Andrew           18 Dighton                  11.47  
  5 Rafael, Ramses            21 Lawrence, MA             11.51  
  6 Judge, Timothy            20 East Bridgewater         11.68  
  7 Grube, AJ                 21 Peabody, MA              12.08  
 
Event 20  Women 100 Meter Hurdles Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Clerveaux, Vanessa        17 Brockton                 14.78  
  2 Pellegrini, Elizabeth     18 Worcester, MA            17.12  
 -- Weatherall, Grace         18 Ipswich, MA                 DQ   ran around hurdle
 
Event 22  Men 110 Meter Hurdles Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Palmer, Brandon           25 Westfield, MA            15.65  
  2 Kim, Samrech              20 Lowell, MA               17.02  
  3 Dzidek, Christopher       23 Chicopee, MA             17.58  
  4 Riley, Justin             20 Abington                 17.65  
 
Event 27  Women 200 Meter Dash Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Clerveaux, Vanessa        17 Brockton                 25.77  
  2 Pellegrini, Felicia       18 West Boylston, MA        27.13  
  3 Weatherall, Grace         18 Ipswich, MA              27.51  
  4 Carmichael, Tyshia        20 Roxbury, MA              27.53  
  5 Butler Smith, Tiara          Hyde Park, MA            30.21  
  6 Philippe, Carmelle        20 Woburn, MA               30.48  
 
Event 28  Men 200 Meter Dash Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Durand, Alix              20 Dorchester, MA           22.49  
  2 Madera, Zachery           20 Granville, MA            22.80  
  3 Rafael, Ramses            21 Lawrence, MA             22.82  
  4 Koenig, Anderson          18 Lincoln, MA              22.89  
  5 Stahelski, Daniel         22 South Deerfield, MA      23.41  
  6 Judge, Timothy            20 East Bridgewater         23.48  
  7 Arons, Joshua             19 Sharon, MA               23.82  
  8 Couture, Andrew           18 Dighton                  24.20  
 
Event 29  Women 400 Meter Hurdles Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bittermann, Sarah         20 Amherst, MA            1:05.43  
 
Event 30  Men 400 Meter Hurdles Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Parrella, Jonathan        21 Wilmington, MA           59.03  
  2 Palmer, Brandon           25 Westfield, MA            59.42  
  3 King, Kenneth                Hampden, MA            1:03.50  
  4 Tighe, Alexander          19 East Longmeadow, MA    1:04.48  
  5 Frodema, Brian            25 Northampton, MA        1:05.65  
 
Event 31  Men 3000 Meter Steeplechase Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Duncan, Sean              22 Gardner, MA            9:13.50  
  2 Schwartz, Daniel          23 Hadley, MA            10:49.70  
  3 Quitadamo, Bryan          19 Auburn, MA            11:06.10  
 -- O'Donoghue, Thomas        14 Lexington, MA              DNF  
 
Event 36  Men 1 Mile Run Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Horowitz, Coby            20 Stow, MA               4:39.94  
  2 Anderson, James           19 Melrose, MA            4:44.10  
  3 Kelleher, Michael         20 Waltham, MA            4:54.40  
  4 Quitadamo, Bryan          19 Auburn, MA             5:01.55  
 
Event 37  Women 1 Mile Run Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cappucci, Caprice         21 Medfield, MA           5:51.71  
 
Event 42  Men 800 Meter Run Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Crawford, Devlin          19 Randolph, MA           2:10.03  
  2 Duncan, Sean              22 Gardner, MA            2:11.48  
  3 Horowitz, Coby            20 Stow, MA               2:13.44  
 
Event 62  Men Long Jump Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Hibert, Michael           25 Marlborough, MA       20-09.75      6.34m 
  2 Madera, Zachery           20 Granville, MA         20-04.00      6.19m 
  3 Senat, Weldy              19 Yarmouth              20-03.75      6.19m 
  4 Grube, AJ                 21 Peabody, MA           19-09.75      6.03m 
  5 Yelsey, Greg              22 Abington              17-06.00      5.33m 
 
Event 63  Women Triple Jump Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Pellegrini, Elizabeth     18 Worcester, MA         33-11.00     10.33m 
  2 Johnson, Amanda           20 Orange, MA            32-02.75      9.82m 
 
Event 64  Men Shot Put Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Stuhlsatz, David          35 Quincy, MA            43-11.75     13.40m 
  2 Nardone, Zachary          19 Stoneham, MA          42-03.00     12.87m 
  3 King, Conway              20 Boston, MA            42-02.75     12.87m 
  4 Hoffman, Joe              19 Burlington, MA        38-07.00     11.76m 
  5 Harding, Matthew          30 Northboro, MA         36-10.00     11.22m 
 
Event 65  Women High Jump Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Keith, Kelsey             20 Hingham                4-10.00      1.47m 
  2 Leinonen, Cayla           18 Spencer, MA           J4-10.00      1.47m 
 
Event 66  Women Discus Throw Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Johanson, Brooke          21 Littleton, MA           104-10     31.95m 
  2 Rougeau, Aurora              Florida, MA             101-00     30.78m 
  3 Colson, Daryl             18 Everett, MA              86-05     26.33m 
 
Event 67  Men Javelin Throw Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Murowchick, Michael       22 Needham, MA             176-05     53.77m 
  2 Maitland, Peter           28 Braintree               174-11     53.31m 
  3 Godette, Travon           18 Orange, MA              172-06     52.57m 
  4 Ebrecht, John             29 Braintree               166-01     50.62m 
  5 Acciavatti, Raymond       20 North Reading, MA       155-09     47.47m 
  6 Colina, Daniel            25 West Springfield, M     155-06     47.39m 
  7 Wein, Jonas                  Masters                 150-07     45.89m 
 
Event 68  Men Pole Vault Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Lawrence, Bradford        25 Springfield, MA       15-11.25      4.85m 
  2 Pawlak, Stephen           19 Stow, MA              15-00.00      4.57m 
  3 Wilson, Kyle                 Worcester, MA         14-00.00      4.26m 
  4 Volk, Stephen                Hudson, MA            13-00.00      3.96m 
  4 Tylock, James                Shrewsbury, MA        13-00.00      3.96m 
  6 Domionigue, Ross             Ludlow, MA           J13-00.00      3.96m 
  7 Schwartz, Daniel          23 Hadley, MA           J13-00.00      3.96m 
  8 Adams, Thomas                Marion                12-06.00      3.81m 
  9 Dzidek, Christopher       23 Chicopee, MA          12-00.00      3.65m 
 10 Saliga, Ryan                 Westborough, MA       11-06.00      3.50m 
 -- Ryan, Christopher         23 plainville                  NH            
 
Event 69  Women Pole Vault Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 DeCarteret, Jillena       20 East Templeton, MA    11-00.00      3.35m 
  2 Busch, Rachel             18 Stow, MA               9-06.00      2.89m 
 
Event 70  Women Long Jump Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Weatherall, Grace         18 Ipswich, MA           16-00.00      4.87m 
  2 Johnson, Amanda           20 Orange, MA            15-02.00      4.62m 
 
Event 71  Men Triple Jump Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Brayboy, Aidid            18 Boston, MA            44-02.50     13.47m 
  2 Palmer, Brandon           25 Westfield, MA         43-09.50     13.34m 
  3 Fairfield, Corey          19 Millis                41-04.25     12.60m 
  4 MALONE, RYAN              19 WEST ROXBURY, MA      41-02.75     12.56m 
  5 WILLIAMS, DARRYL          18 Springfield, MA       39-09.00     12.11m 
  6 Yelsey, Greg              22 Abington              38-03.00     11.65m 
 -- Hibert, Michael           25 Marlborough, MA           FOUL            
 
Event 73  Men High Jump Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Fairfield, Corey          19 Millis                 6-04.00      1.93m 
  2 Grube, AJ                 21 Peabody, MA           J6-04.00      1.93m 
  3 Pell, David               27 Cambridge, MA          6-02.00      1.87m 
  4 MALONE, RYAN              19 WEST ROXBURY, MA       5-10.00      1.77m 
  5 O'Rourke, Andrew          18 Marion                 5-08.00      1.72m 
  6 Godette, Travon           18 Orange, MA            J5-08.00      1.72m 
  7 Fajana, DJ                18 Worcester, MA          5-06.00      1.67m 
  8 Megee, Conor              21 Hadley, MA            J5-06.00      1.67m 
 
Event 74  Men Discus Throw Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bergeron, Joel            33 Manchester, MA          149-05     45.54m 
  2 Stuhlsatz, David          35 Quincy, MA              134-10     41.09m 
  3 King, Conway              20 Boston, MA              127-08     38.91m 
  4 Harding, Matthew          30 Northboro, MA           117-02     35.71m 
  5 Hoffman, Joe              19 Burlington, MA          108-10     33.17m 
  6 Stevens, Randy            19 Wellesley               104-05     31.82m 
 
Event 75  Women Javelin Throw Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Rougeau, Aurora              Florida, MA             116-09     35.58m 
  2 Hrenko, Chrissy           26 Stoughton, MA           111-03     33.90m 
 
Event 76  Women Hammer Throw Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Chauvin, Krista           20 Seekonk, MA             53.97m     177-01 
  2 Gricus, Amanda               Marion                  51.71m     169-08 
  3 Camilleri, Kaitlin           Wilbraham, MA           44.73m     146-09 
  4 Tevnan, Elizabeth         16 South Weymouth, MA      21.95m      72-00 
  5 Colson, Daryl             18 Everett, MA             18.49m      60-08 
 
Event 77  Men Hammer Throw Open
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bryce, Christopher        34 Waltham, MA             67.56m     221-08 
  2 Morse, Kyle                  Hingham                 64.85m     212-09 
  3 Farrell, Shaun            18 Peabody, MA             38.47m     126-02 
  4 Nardone, Zachary          19 Stoneham, MA            34.65m     113-08 
  5 Corcoran, Patrick         17 Beverly, MA             34.11m     111-11 
  6 Dzidek, Christopher       23 Chicopee, MA            29.77m      97-08 



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News