Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Mid Wach League Dual Meets

Fitchburg, MA, January 26, 2012

[Team Scores ]

Event Results

Results courtesy of First Time Out


Licensed to First Time Out - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/26/2012 10:55 PM
                        Mid Wach Dual Meets - 1/26/2012                        
                         Fitchburg HS - Fitchburg, MA                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Deji Oyekunle             SR Bromfield             41-01.25  
  2 Dan Rymer                 SR Littleton             37-03.00  
  3 Ken McPherson             SR Lunenburg             36-03.00  
  4 Camden Brown              FR Oakmont               34-05.00  
  5 Trevor Brown              FR Oakmont               32-10.50  
  6 John Hubert               JR Bromfield             31-03.00  
  7 Ben Arcangeli             FR Oakmont               30-06.50  
  8 Patrick O'Connell         JR Oakmont               28-04.00  
  9 Evan D'Attilio            FR Oakmont               28-02.75  
 10 Cam Zaborowski            SO Littleton             27-04.25  
 11 Kentaro Ogawa             SR Littleton             27-02.00  
 12 Ricky White               SR Littleton             26-05.25  
 13 Tyler Nims                JR Oakmont               26-00.00  
 13 Ethan Proctor             JR Lunenburg             26-00.00  
 15 Brian Cahill               8 Littleton             25-02.00  
 16 Alex Fournier             SR Littleton             24-11.50  
 17 Sam Arciprete             SO Lunenburg             24-03.00  
 18 Max Corbett               FR Lunenburg             23-07.50  
 
Event 2  Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Dexter LaPlant            SR Littleton              5-06.00  
  2 Camden Brown              FR Oakmont                5-04.00  
  3 Jake Valladares           SO Bromfield              5-02.00  
  4 Tyler Nims                JR Oakmont                4-08.00  
  4 Roniel Foster             JR Bromfield              4-08.00  
  6 Dylan Mei                 FR Oakmont               J4-08.00  
 -- David Albertini           JR Lunenburg                   NH  
 
Event 3  Boys 2 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Christian Robichaud       SR Oakmont                10:40.7  
  2 Price Day                 FR Bromfield              10:49.4  
  3 David Albertini           JR Lunenburg              10:51.5  
  4 Troy Taylor               FR Littleton              11:33.5  
  5 Will Sullebarger          JR Bromfield              12:02.9  
  6 Joey Stea                 SO Littleton              12:07.9  
  7 Matt Polimou              FR Bromfield              12:08.2  
 
Event 4  Boys 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Dexter LaPlant            SR Littleton                  8.3  
  2 Tyler Nims                JR Oakmont                    9.0  
  3 Anthony Ardagna           FR Oakmont                    9.4  
  4 Jake Valladares           SO Bromfield                  9.7  
  5 Sam Beebe                 JR Bromfield                  9.9  
  6 Aaron Baumgart            JR Littleton                 11.6  
 
Event 5  Boys 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Roniel Foster             JR Bromfield                  6.9   2 
  2 Dexter LaPlant            SR Littleton                  7.0   1 
  3 Patrick O'Connell         JR Oakmont                    7.1   1 
  4 Camden Brown              FR Oakmont                   J7.1   1 
  5 Ethan Proctor             JR Lunenburg                  7.2   2 
  6 Sean Cooney               SR Lunenburg                  7.4   2 
  7 Cam Zaborowski            SO Littleton                  7.5   1 
  8 Josh Swain                SR Lunenburg                  7.6   2 
  9 Kentaro Ogawa             SR Littleton                  7.7   1 
 10 Matt Leblanc              FR Oakmont                   J7.7   1 
 11 Ryan West                 JR Bromfield                  8.0   2 
 12 Alvin Li                  FR Bromfield                 J8.0   2 
 
Event 6  Boys 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ellis Toll                SR Bromfield               5:30.8  
  2 Ben Weiderman             SR Oakmont                 5:35.5  
  3 Joey Stea                 SO Littleton               5:40.4  
  4 Ian Harrington            JR Bromfield               5:41.4  
  5 Jared Gall                JR Bromfield               5:46.9  
  6 Phillip Kuong             FR Bromfield               5:47.5  
  7 Chris Hill                FR Oakmont                 5:51.7  
  8 Ryan Morse                 8 Littleton               6:22.0  
  9 Dylan Mei                 FR Oakmont                 6:47.6  
 
Event 7  Boys 600 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Nick Kronauer             SR Bromfield               1:41.1   1 
  2 Brandon Miller            SO Oakmont                 1:44.9   2 
  3 Cole Stecyk                7 Bromfield               1:49.9   1 
  4 Alex Ortiz                JR Bromfield               1:51.6   3 
  5 Gerald Lane               JR Lunenburg               1:53.1   1 
  6 Alex Fournier             SR Littleton               1:53.2   2 
  7 Tristan Kaldenberg         8 Littleton               1:57.1   2 
  8 Alvin Li                  FR Bromfield               1:57.6   3 
  9 Will Buraczynski           7 Littleton               2:01.9   3 
 -- Adam Moeckel              FR Oakmont                     DQ   2  Lane Violation
 -- Shawn McGrath             SO Lunenburg                   DQ   1  Lane Violation
 
Event 8  Boys 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Harrison Arciprete        SR Lunenburg                 39.5   1 
  2 Dan Colony                JR Bromfield                 40.5   1 
  3 Ben Arcangeli             FR Oakmont                   41.0   3 
  4 Brendan Beale             JR Bromfield                 42.9   1 
  5 Zach Piche                SO Littleton                 44.7   3 
  6 Jeff Adelson              JR Bromfield                 45.0   2 
  7 Trevor Brown              FR Oakmont                   45.1   3 
  8 Nathan Blood              FR Oakmont                   45.7   4 
  9 Joshua Balboni             8 Littleton                 45.8   3 
 10 Matt Leblanc              FR Oakmont                   46.5   4 
 11 Bobby Gardner             SO Lunenburg                 46.7   1 
 12 Ryan West                 JR Bromfield                 48.3   5 
 13 Giovanni Delduca          FR Oakmont                   49.8   5 
 14 Danny Fitterman           FR Bromfield                 51.3   2 
 15 Brian Cahill               8 Littleton                 51.5   4 
 16 Jack Chambers             FR Bromfield                 53.1   2 
 17 Shawn McGrath             SO Lunenburg                 53.5   2 
 18 Greg Barry                FR Oakmont                   57.2   5 
 19 Peter Cochis               7 Littleton               1:05.1   4 
 
Event 9  Boys 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nick Kronauer             SR Bromfield               3:02.0  
  2 Christian Robichaud       SR Oakmont                 3:03.8  
  3 Price Day                 FR Bromfield               3:07.4  
  4 Andrew Keir               SO Lunenburg               3:07.9  
  5 Troy Taylor               FR Littleton               3:13.8  
  6 Ian Harrington            JR Bromfield               3:30.2  
  7 Chris Hill                FR Oakmont                 3:30.8  
  8 Phillip Kuong             FR Bromfield               3:34.5  
  9 Ryan Morse                 8 Littleton               3:35.8  
 10 Will Day                   7 Bromfield               3:53.7  
 11 Ian Rowatt                 8 Bromfield               4:08.8  
 12 Dylan Mei                 FR Oakmont                 4:09.3  
 
Event 10  Boys 4x440 Yard Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bromfield                                            4:25.0  
  2 Oakmont                                              4:29.0  
  3 Lunenburg                                            4:40.4  
  4 Littleton                                            4:52.2  
 
Event 11  Boys 4x220 Yard Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Bromfield                                            1:50.4   1 
  2 Oakmont                                              1:51.3   2 
  3 Lunenburg                                            1:53.2   1 
  4 Littleton                                            2:01.3   2 
 
Event 12  Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brianna Harte             FR Bromfield             25-08.00  
  2 Abigail Clark             FR Lunenburg             24-10.00  
  3 Jordan Tremont            SO Lunenburg             23-06.00  
  4 Corinne Wyson             SR Lunenburg             23-05.50  
  5 Julia Rembetsy-Brown      SO Oakmont               23-05.00  
  6 Marissa Vazquez           JR Lunenburg             23-01.00  
  7 Kristen Vilcans           JR Littleton             22-10.50  
  8 Erin Mawhinney            SR Oakmont               22-01.25  
  9 Allison Rivard            SR Lunenburg             21-10.00  
 10 Jennifer Smith            FR Littleton             21-09.50  
 11 Alicia Cote               JR Lunenburg             21-00.00  
 12 Katie Stone               FR Oakmont               20-10.50  
 13 Hannah Keaney             JR Bromfield             20-04.00  
 14 Gabby Ciccolini           FR Oakmont               20-03.25  
 15 Francesca Dripps          SO Littleton             19-06.75  
 16 Jessica Lutinski          JR Lunenburg             19-04.00  
 17 Nicole Cochis             SO Littleton             18-09.50  
 18 Vanessa Archangelo         8 Oakmont               18-03.50  
 19 Mallory Cochran           SR Lunenburg             16-07.50  
 20 Casey Russell             FR Bromfield             16-03.00  
 21 Hannah Balboni            FR Littleton             15-07.00  
 22 Kaeli Davis               SO Oakmont               14-10.25  
 
Event 13  Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Caroline Turnbull         JR Bromfield              5-00.00  
  2 Whitney Mansfield         SO Lunenburg             J5-00.00  
  3 Vishwa Rasania            JR Bromfield              4-08.00  
  4 Sarah Heitmeyer           FR Littleton             J4-08.00  
  5 Brogan Ulf                SO Lunenburg             J4-08.00  
  6 Julia Rembetsy-Brown      SO Oakmont                4-06.00  
  6 Sophia Holman              8 Lunenburg              4-06.00  
  8 Hayley Yates              JR Littleton              4-04.00  
  8 Madeline Cocharn          FR Lunenburg              4-04.00  
 10 Marissa Bennett           SO Oakmont               J4-04.00  
 11 Lauren Ouellette          SR Oakmont                4-02.00  
 12 Kate Magurn               JR Littleton              4-00.00  
 13 Jenn Markevich            JR Oakmont               J4-00.00  
 14 Sarah Dubois              FR Oakmont                3-08.00  
 
Event 14  Girls 2 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jennifer Markham          SR Lunenburg              13:02.7  
  2 Brook Hansel              FR Lunenburg              13:03.0  
  3 Kristen Vilcans           JR Littleton              13:33.3  
  4 Talbot Chipman             7 Bromfield              13:40.0  
  5 Sylvia Jackson             8 Littleton              13:40.7  
  6 Erin Bresnahan             8 Oakmont                13:52.3  
  7 Sydney Vacca              SO Littleton              14:18.8  
 
Event 15  Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Moriah Arnold             JR Bromfield                  9.3   2 
  2 Brogan Ulf                SO Lunenburg                  9.4   2 
  3 Sophia Holman              8 Lunenburg                  9.8   2 
  4 Vishwa Rasania            JR Bromfield                  9.9   2 
  5 Shaunna Lizek             SR Lunenburg                 J9.9   2 
  6 Antonia Keutzer           SR Littleton                 10.3   1 
  7 Shannon Riordon            7 Littleton                 10.5   1 
  8 Sarah Dubois              FR Oakmont                   10.9   1 
  9 Alicia Whitney            SR Littleton                 11.4   1 
 10 Kaitlyn Wetzel            SO Littleton                 11.5   1 
 11 Jenn Markevich            JR Oakmont                   11.6   1 
 12 Grace Turnbull             7 Bromfield                 18.6   2 
 
Event 16  Girls 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Lindsay Hyde              SR Lunenburg                  7.5   2 
  2 Heidi Giancola            JR Lunenburg                  7.6   2 
  2 Julia Rembetsy-Brown      SO Oakmont                    7.6   1 
  4 Lexie Merchant            SR Lunenburg                  8.0   2 
  5 Reiny Foster              SO Bromfield                  8.1   2 
  5 Francesca Dripps          SO Littleton                  8.1   1 
  7 Hannah Balboni            FR Littleton                  8.2   1 
  8 Gabby Ciccolini           FR Oakmont                    8.3   1 
  9 Alma Himmelberger         FR Littleton                  8.4   1 
 10 Emma Grant                 8 Bromfield                  8.7   2 
 11 Erin Mawhinney            SR Oakmont                    9.0   1 
 
Event 17  Girls 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ashley Hyde               FR Lunenburg               5:52.1  
  2 Allison Freeman           JR Lunenburg               5:58.1  
  3 Lisa Maki                 JR Oakmont                 6:01.1  
  4 Kate Rowatt               JR Bromfield               6:02.9  
  5 Sylvia Jackson             8 Littleton               6:29.7  
  6 Kristen Vilcans           JR Littleton               6:30.0  
  7 Heather Hunt               8 Lunenburg               6:30.3  
  8 Marissa Bennett           SO Oakmont                 6:58.4  
  9 Kaitlyn Wetzel            SO Littleton               7:47.6  
 
Event 18  Girls 600 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Alexia Lipman             SO Bromfield               1:45.0   1 
  2 Sydney Sanford            JR Lunenburg               1:48.1   1 
  3 Sarah Heitmeyer           FR Littleton               1:50.3   2 
  4 Madeline Cocharn          FR Lunenburg               1:54.1   1 
  5 Kaitlyn Wetzel            SO Littleton               1:55.0   2 
  6 Ashley Archangelo         SO Oakmont                 1:55.4   2 
  7 Courtney Torres           JR Oakmont                 1:55.6   2 
  8 Kayla Corcoran            SO Lunenburg               1:58.7   1 
  9 Michaela Guillette         8 Lunenburg               2:15.5   3 
 10 Kylie Murphy               7 Littleton               2:23.3   3 
 11 Brooke Schofield           7 Littleton               2:38.4   3 
 
Event 19  Girls 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Julia Rembetsy-Brown      SO Oakmont                   45.9   3 
  2 Whitney Mansfield         SO Lunenburg                 46.2   1 
  3 Alyssa Johnson            JR Bromfield                 47.6   1 
  4 Lauren Ouellette          SR Oakmont                   47.9   3 
  5 Sophia Holman              8 Lunenburg                 49.1   2 
  6 Brett Graceffa            SO Littleton                 49.4   3 
  7 Corinne Wyson             SR Lunenburg                 49.6   1 
  8 Vishwa Rasania            JR Bromfield                 50.1   1 
  9 Rachel Bousquet           FR Oakmont                   50.7   4 
  9 Bhavani Hodgkins          JR Bromfield                 50.7   2 
 11 Monica Cote                8 Lunenburg                 51.9   2 
 12 Jennifer Smith            FR Littleton                 53.2   3 
 12 Angel Picucci             SR Lunenburg                 53.2   4 
 14 Jessica Lutinski          JR Lunenburg                 53.6   5 
 15 Marissa Vazquez           JR Lunenburg                 54.1   6 
 16 Bethany Ross               8 Bromfield                 54.4   2 
 17 Alicia Cote               JR Lunenburg                 56.0   6 
 18 Sarah Dubois              FR Oakmont                   56.6   4 
 19 Katie Young                7 Littleton                 56.7   5 
 20 Grace Turnbull             7 Bromfield                 57.5   5 
 21 Amy Russes                FR Littleton               1:00.5   4 
 
Event 20  Girls 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jennifer Markham          SR Lunenburg               3:32.4  
  2 Allison Freeman           JR Lunenburg               3:32.7  
  3 Brook Hansel              FR Lunenburg               3:33.1  
  4 Alana Johnston             8 Littleton               3:34.9  
  5 Melany Cruz               JR Littleton               3:36.3  
  6 Courtney Torres           JR Oakmont                 3:40.7  
  7 Kate Rowatt               JR Bromfield               3:41.4  
  8 Brenna Harington          FR Bromfield               3:42.0  
  9 Katie Goodwin             SO Littleton               3:55.8  
 10 Hannah Keaney             JR Bromfield               3:56.0  
 11 Erin Bresnahan             8 Oakmont                 4:04.2  
 12 Kaeli Davis               SO Oakmont                 5:11.0  
 
Event 21  Girls 4x440 Yard Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Lunenburg                                            4:44.3  
  2 Bromfield                                            4:46.1  
  3 Littleton                                            4:56.3  
  4 Oakmont                                              5:00.4  
 
Event 22  Girls 4x220 Yard Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Lunenburg                                            1:59.1  
  2 Bromfield                                            1:59.3  
  3 Littleton                                            2:06.9  
  4 Oakmont                                              2:10.9  



My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News