Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Mid Wach Dual Meets

Shrewsbury - Holden, MA, January 25, 2012

[Team Scores @ Shrewsbury | Event Results @ Wachusett | Team Scores @ Wachusett ]

Event Results @ Shrewsbury

Results courtesy of First Time Out


Licensed to First Time Out - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/25/2012 11:08 PM
                        Mid Wach Dual Meets - 1/25/2012                        
                        Shrewsbury HS - Shrewsbury, MA                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Tyler Clouthier           JR Shrewsbury            40-10.50  
  2 Joe Grella                JR Shrewsbury            39-06.00  
  3 Noah Robinson             JR Doherty               38-08.00  
  4 Terrance Hall             JR Doherty               38-02.50  
  5 Murray Rubin              JR Shrewsbury            37-06.00  
  6 Abdula Webster            JR Doherty               36-11.50  
  7 Connor Shea               JR Shrewsbury            36-08.50  
  8 Ryan Leonard              SR Shrewsbury            36-03.00  
  9 Denis Isufaj              JR Doherty               34-05.00  
 10 Robert Nay                JR Doherty               33-07.00  
 11 Jim Birnie                SO Shrewsbury            32-06.00  
 12 Marco DeLeon              SR Doherty               32-02.50  
 13 David Kelly               JR Leominster            30-05.00  
 14 Nick Bergeron             JR Leominster            25-01.00  
 15 Luis Calderon             SO Leominster            22-05.00  
 16 Nico Dandini              SO Leominster            22-00.00  
 17 Alfredo Franco            SO Leominster            19-09.00  
 
Event 2  Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Abdula Webster            JR Doherty                5-08.00  
  2 Noah Robinson             JR Doherty               J5-08.00  
  3 Nate Nelson-Maney         SR Shrewsbury             5-06.00  
  4 Terrance Hall             JR Doherty                5-04.00  
  5 Brendan Hicks             JR Shrewsbury            J5-04.00  
  6 Isaac Yiadom              SO Doherty                5-00.00  
  7 Vinay Maliakal            SR Shrewsbury             4-08.00  
  8 Joe Grella                JR Shrewsbury            J4-08.00  
 -- Tyrel Wood                SO Leominster                  NH  
 -- Thomas Vaillant           SO Leominster                  NH  
 
Event 3  Boys 2 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Tobin Dancy               SR Shrewsbury             11:00.7  
  2 Jacob Starvaski           FR Shrewsbury             11:25.5  
  3 Sam Gow                   JR Doherty                11:29.9  
  4 Yosef Lipschitz           SO Doherty                11:39.5  
  5 Christopher Smith         FR Leominster             11:48.1  
  6 Rakesh Gurrala            SR Shrewsbury             11:48.7  
  7 Travis Spinelli           SO Leominster             11:58.4  
 
Event 4  Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Nate Nelson-Maney         SR Shrewsbury                 8.6   1 
  2 Charles Saydee            SR Doherty                    8.8   1 
  3 Vinay Maliakal            SR Shrewsbury                J8.8   1 
  4 Anthony Ortiz             JR Doherty                   J8.8   1 
  5 Mike Bodden               SR Shrewsbury                 9.4   2 
  6 Michael Bahnan            SO Doherty                   10.2   2 
  7 Domonique Lee             FR Doherty                   10.4   2 
  8 Joe Grella                JR Shrewsbury                10.8   2 
  9 Tai Huynh                 JR Leominster                11.2   1 
 
Event 5  Boys 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Jay Reynolds              JR Shrewsbury                 6.8   1 
  2 Abdula Webster            JR Doherty                   J6.8   1 
  3 Ben Saydee                SR Doherty                   J6.8   1 
  4 Sam Levine                JR Shrewsbury                 7.0   2 
  4 Trevin Kelley             JR Shrewsbury                 7.0   1 
  6 Terrance Hall             JR Doherty                    7.1   2 
  6 Tyrel Wood                SO Leominster                 7.1   1 
  8 Vinay Maliakal            SR Shrewsbury                J7.1   2 
  9 Nana Boatang              JR Doherty                    7.3   2 
 10 Thomas Vaillant           SO Leominster                 7.4   1 
 11 Carlos Santana            FR Leominster                 7.7   2 
 12 Alfredo Franco            SO Leominster                 8.9   2 
 
Event 6  Boys 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Daniel Wentworth          JR Shrewsbury              4:52.7  
  2 David Stidham             SR Doherty                 4:53.1  
  3 Chris Williams            JR Shrewsbury              4:53.5  
  4 Tom Finaly                JR Doherty                 5:26.8  
  5 Juma Kombe                FR Leominster              5:28.9  
  6 Dean Nguyen               SR Doherty                 5:31.3  
  7 Kevin Cerritelli          SR Leominster              5:32.9  
  8 Jonathan Hastings         FR Leominster              5:39.0  
  9 Vincent Bonetti           FR Leominster              5:44.2  
 10 Andrei Cimpan             SR Doherty                 5:44.8  
 11 Travis Spinelli           SO Leominster              5:45.8  
 12 Carl Underkoffler         FR Shrewsbury              5:46.3  
 13 Spencer Babst             JR Shrewsbury              5:52.4  
 14 Eric Nguyen               SO Doherty                 6:01.2  
 15 Sam Ganham                FR Doherty                 6:01.8  
 16 Justin Furuness           FR Shrewsbury              6:11.9  
 17 Michael Cleary            FR Doherty                 6:15.3  
 
Event 7  Boys 600 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Dan Glover                SR Doherty                 1:33.4   1 
  2 Rob Matthews              SR Shrewsbury              1:34.6   1 
  3 Elijah Grant              SR Doherty                 1:36.3   1 
  4 Matt Minafo               SR Shrewsbury              1:37.8   2 
  4 Tai Huynh                 JR Leominster              1:37.8   1 
  6 Chris Afonso              FR Shrewsbury              1:39.9   2 
  7 Jacob Steinberg           FR Shrewsbury              1:40.3   3 
  8 Xaiyue Wang               FR Shrewsbury              1:41.4   3 
  9 Anthony Ortiz             JR Doherty                 1:43.2   2 
 10 Sem Zaimi                 SO Doherty                 1:44.5   2 
 11 Sotir Roba                SO Doherty                 1:46.6   3 
 12 Joe Burns                 FR Doherty                 1:52.3   3 
 13 Nick Lanotte              FR Shrewsbury              1:53.6   3 
 
Event 8  Boys 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Isaac Yiadom              SO Doherty                   39.2   1 
  2 Camilo Botero             JR Doherty                   40.8   2 
  3 Andrew Gregoire           SR Doherty                   41.1   3 
  4 Matt Morana               FR Shrewsbury                42.2   2 
  5 Mike Hall                 SR Shrewsbury                42.6   1 
  6 Nico Dandini              SO Leominster                43.5   1 
  7 Carlos Santana            FR Leominster                44.2   2 
  8 Bobby Guerette            SO Shrewsbury                44.3   3 
  8 Etjon Rapi                SO Doherty                   44.3   4 
 10 Alay Patel                JR Shrewsbury                44.6   3 
 11 Chris Jones               SR Shrewsbury                45.2   4 
 12 Luis Calderon             SO Leominster                46.7   3 
 13 Garret Bailey             FR Shrewsbury                46.9   4 
 14 Priyam Patel              SO Shrewsbury                48.6   4 
 
Event 9  Boys 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Mike Bodden               SR Shrewsbury              2:52.8  
  2 Jeff Adair                SR Doherty                 2:54.8  
  3 David Stidham             SR Doherty                 2:55.5  
  4 Mike Curran               SO Shrewsbury              3:07.9  
  5 Yosef Lipschitz           SO Doherty                 3:13.2  
  6 Juma Kombe                FR Leominster              3:13.6  
  7 Kevin Cerritelli          SR Leominster              3:13.9  
  8 Dean Nguyen               SR Doherty                 3:21.6  
  9 Tom Finaly                JR Doherty                 3:22.0  
 10 Sam Gow                   JR Doherty                 3:29.9  
 11 Nick Quinlivan            FR Shrewsbury              3:31.3  
 12 Eric Nguyen               SO Doherty                 3:32.8  
 13 Mathew Johnson            FR Leominster              3:38.8  
 14 Joe Grella                JR Shrewsbury              3:39.2  
 15 Sam Ganham                FR Doherty                 3:42.5  
 16 Michael Cleary            FR Doherty                 4:10.8  
 
Event 10  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Doherty                                              3:58.0  
  2 Shrewsbury                                           4:15.5  
 
Event 11  Boys 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Shrewsbury                                           1:43.7  
  2 Leominster                                           1:53.0  
 -- Doherty                                                  DQ   Lane Violation
 
Event 12  Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kelsey Shea               JR Shrewsbury            31-00.00  
  2 Marisa Halper             SR Doherty               29-01.50  
  3 Taylor Miller             SR Shrewsbury            28-06.00  
  4 Devinne Zadravec          SR Shrewsbury            28-00.50  
  5 Anne Marie Pignataro      SR Shrewsbury            26-04.00  
  6 Catherine Jreije          SO Shrewsbury            23-04.50  
  7 Liz Pellegrini            SR Doherty               22-05.50  
  8 Erin Shea                 FR Shrewsbury            21-04.00  
  9 Patricia Dauphin          FR Doherty               20-08.50  
 10 Rochelle Santiago         SO Doherty               19-04.00  
 11 Alexandra Dimond          SR Leominster            18-05.00  
 
Event 13  Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kelley Dillon             JR Shrewsbury             4-10.00  
  2 Liz Pellegrini            SR Doherty                4-06.00  
  3 YiMing Li                 JR Shrewsbury             4-04.00  
  4 Katya Stassen             JR Leominster            J4-04.00  
  5 Jacqueline Sharry         SO Doherty                4-00.00  
  5 Emily Mulcahy             JR Doherty                4-00.00  
  7 Elaina Karageorgis        FR Shrewsbury            J4-00.00  
  7 Julia Early               FR Doherty               J4-00.00  
  9 Samantha Shepard          SO Leominster             3-08.00  
 
Event 14  Girls 2 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Marcella Vega             FR Shrewsbury             12:58.7  
  2 Sadie Marciano            JR Leominster             13:19.6  
  3 Julia Snow                SO Doherty                13:26.0  
  4 Kathryn Munzer            JR Shrewsbury             13:29.9  
  5 Alex Buckman              FR Leominster             13:33.4  
  6 Caroline Pellegrini       SO Doherty                14:27.5  
 
Event 15  Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Liz Pellegrini            SR Doherty                    9.4   1 
  2 Jessica Cunniff           JR Shrewsbury                 9.9   1 
  3 YiMing Li                 JR Shrewsbury                10.0   1 
  4 Elaina Karageorgis        FR Shrewsbury                10.3   2 
  4 Jacqueline Sharry         SO Doherty                   10.3   1 
  6 Marissa Greene            JR Shrewsbury                10.4   2 
  7 Emily Mulcahy             JR Doherty                  J10.4   2 
  8 Maggie McEvilly           SO Leominster                10.6   1 
  9 Julia Early               FR Doherty                   11.4   2 
 
Event 16  Girls 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Caralyn Logan             SR Shrewsbury                 7.6   1 
  2 Madison McKinley          SR Shrewsbury                 7.8   1 
  3 Victoria Grey             JR Doherty                    7.9   1 
  4 Janelle Bellrose          JR Doherty                   J7.9   1 
  5 Danielle Hom              SR Shrewsbury                 8.0   2 
  6 Jennifer Rollins          JR Shrewsbury                 8.2   2 
  7 Samantha Aviles           FR Leominster                 8.4   1 
  8 Jemina Shepard            FR Leominster                 8.5   1 
  9 Meagan Nguyen             SO Doherty                    8.6   2 
 10 Rebekah Amburgey          FR Leominster                 8.7   2 
 11 Allexys Burbo             JR Doherty                    9.4   2 
 
Event 17  Girls 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Tyanna McBride            SR Doherty                 5:35.5  
  2 Brittany Laramee          JR Shrewsbury              5:37.9  
  3 Liliana Urso              SR Shrewsbury              6:06.6  
  4 Kelsey Beddard            FR Leominster              6:18.9  
  5 Mackenzie Doherty         SO Doherty                 6:31.6  
  6 Jill Banach               SO Shrewsbury              6:42.5  
  7 Alexa Sterner             JR Doherty                 6:45.0  
  8 Maeghan Spear             FR Leominster              6:46.2  
  9 Katie Lang                JR Doherty                 7:03.6  
 10 Molly Mulcahy             FR Doherty                 7:25.9  
 11 Teagan Flint              SR Shrewsbury              7:34.8  
 12 Rachael Flynn             JR Doherty                 7:40.5  
 13 Catherine Reid            SO Shrewsbury              7:42.3  
 14 Emma Rose                 SO Doherty                 7:43.1  
 
Event 18  Girls 600 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Natalie Benjamin          JR Shrewsbury              1:49.9   1 
  2 Jennifer Tylock           JR Shrewsbury              1:54.0   2 
  3 Evelyn Cody               SO Shrewsbury              1:56.9   2 
  4 Audra Harris              JR Leominster              1:59.9   1 
  5 Catherine Kalenowski      SO Doherty                 2:02.6   1 
  6 Samantha Shepard          SO Leominster              2:11.5   2 
  6 Sadie Robert              FR Doherty                 2:11.5   1 
 
Event 19  Girls 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Domonique Hall            SO Shrewsbury                43.7   1 
  2 Gabrielle Auzenbergs      SO Shrewsbury                46.0   2 
  3 Jessica Goldstein         FR Shrewsbury                48.1   3 
  4 Hayley Orciuch            SO Shrewsbury                49.4   4 
  5 Jacquelyn Kraemer         SR Shrewsbury                50.7   4 
  6 Katya Stassen             JR Leominster                51.1   2 
  7 Samantha Aviles           FR Leominster                51.2   1 
  8 Jemina Shepard            FR Leominster                51.7   3 
  9 Shannon Hickey            SO Shrewsbury                51.9   4 
 10 Sophie Foster             FR Doherty                   52.1   1 
 10 Kylie Ross                JR Doherty                   52.1   2 
 12 Julia Early               FR Doherty                   56.0   3 
 13 Rebecca Gow               FR Doherty                   57.3   4 
 
Event 20  Girls 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ann Krumpoch              JR Shrewsbury              3:26.8  
  2 Rebecca Tiernan           SR Shrewsbury              3:28.9  
  3 Pauline Gerard            SR Shrewsbury              3:29.3  
  4 Jordan Kennedy            SR Shrewsbury              3:40.4  
  5 Sadie Marciano            JR Leominster              3:42.1  
  6 Kelsey Beddard            FR Leominster              3:46.3  
  7 Julia Snow                SO Doherty                 3:50.6  
  8 Katherine Swaim           FR Shrewsbury              3:52.0  
  9 Mackenzie Doherty         SO Doherty                 4:03.9  
 10 Maeghan Spear             FR Leominster              4:07.1  
 11 Polly Spaho               SO Doherty                 4:10.1  
 12 Nikita Puranik            FR Shrewsbury              4:24.6  
 13 Kaleigh Keohane           FR Shrewsbury              4:52.9  
 
Event 21  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Shrewsbury                                           4:44.2  
  2 Doherty                                              4:52.0  
  3 Leominster                                           5:08.0  
 
Event 22  Girls 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Shrewsbury                                           1:59.0  
  2 Doherty                                              2:05.0  



My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News