Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Tour de Village 5k & 1 Miles

Tampa, FL, March 17, 2012

[5k Age Groups | 1 Mile Overall | 1 Mile Age Groups ]

5k Overall

Tour de Village 5k

Tour de Village 5k

Overall Finish List

March 17, 2012


Results By Big Dawg Runnin' Inc. www.bigdawgrunnin.com
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Julian Newman                     Tampa  FL             217    14   M   ***** 11-14               19:21.1      6:15/M
       2    Sebastian Hernandez               Lakeland  FL          353    45   M       1 45-49               19:40.3      6:21/M
       3    Darin Blatt                       Odessa  FL            364    39   M       1 35-39               20:05.3      6:29/M
       4    Chris Beaty                       Lutz  FL              211    35   M       2 35-39               20:18.8      6:33/M
       5    Douglas White                     Tampa  FL             122    48   M       2 45-49               20:34.1      6:38/M
       6    Tyler Pratt                       Tampa  FL             111    14   M       1 11-14               20:41.4      6:40/M
       7    Patrick Kavalec                   Tampa  FL             347    19   M       1 15-19               20:50.8      6:43/M
       8    Zachary Callaway                  Tampa  FL             123    15   M       2 15-19               22:44.1      7:20/M
       9    Ricky Howe                        Tampa  FL             212    58   M       1 55-59               22:47.5      7:21/M
      10    Bill West                         Tampa  FL             224    53   M       1 50-54               22:51.7      7:22/M
      11    Eric Pellenbarg                   Tampa  FL             141    35   M       3 35-39               23:30.9      7:35/M
      12    Denyo Vazquez                     Tampa  FL             206    26   M       1 25-29               23:52.2      7:42/M
      13    Carter Cabassa                    Tampa  FL             222    10   M       1  0-10               24:00.9      7:45/M
      14    Sarah Magee                       Odessa  FL            232    10   F   *****  0-10               24:09.5      7:47/M
      15    Jim Kramer                        Tampa  FL             229    59   M       2 55-59               24:15.4      7:49/M
      16    Luis Changsut                     Tampa  FL             116    39   M       4 35-39               24:18.1      7:50/M
      17    Chris Givens                      Tampa  FL             225    34   M       1 30-34               24:25.0      7:53/M
      18    Ivan Santa                        Tampa  FL             242    36   M       5 35-39               24:54.6      8:02/M
      19    Pedro Hernandez                   Lakeland  FL          379    10   M       2  0-10               24:55.6      8:02/M
      20    Abby Walters                      Tampa  FL             208    14   F       1 11-14               24:58.0      8:03/M
      21    Arthur Beredjick                  Tampa  FL             105    18   M       3 15-19               25:00.4      8:04/M
      22    Danelle Toule                     Tampa  FL             210    37   F       1 35-39               25:10.0      8:07/M
      23    David Slattery                    Tampa  FL             247    35   M       6 35-39               25:16.7      8:09/M
      24    Kerri Cucchi                      Odessa  FL            233    11   F       2 11-14               25:30.8      8:14/M
      25    Claudia Cappiello                 Tampa  FL             246    35   F       2 35-39               25:46.7      8:19/M
      26    Christopher Martinez              Tampa  FL             207    39   M       7 35-39               25:48.4      8:19/M
      27    Doug Gillotte                     Tampa  FL             365    51   M       2 50-54               25:54.0      8:21/M
      28    Dana Ertle                        Odessa  FL            118    22   F       1 20-24               26:13.9      8:27/M
      29    Rich Cooperwasser                 Tampa  FL             223    62   M       1 60-64               26:15.0      8:28/M
      30    Brian Garcia                      Tampa  FL             124    28   M       2 25-29               26:21.6      8:30/M
      31    Lisa Morse                        Tampa  FL             130    48   F       1 45-49               26:48.7      8:39/M
      32    Matt Oldenburg                    Odessa  FL            240    10   M       3  0-10               26:52.0      8:40/M
      33    Neal Huneycutt                    Lutz  FL              142    35   M       8 35-39               26:58.7      8:42/M
      34    Sahil Deschenes                   Tampa  FL             248    12   M       2 11-14               27:31.8      8:53/M
      35    Lisa Van Devander                 Valrico  FL           216    49   F       2 45-49               27:34.0      8:54/M
      36    Anaivette Garcia                  Valrico  FL           256    27   F       1 25-29               27:41.8      8:56/M
      37    Tonya Walters                     Tampa  FL             125    40   F       1 40-44               28:03.9      9:03/M
      38    David Soule                       Lutz  FL              102    49   M       3 45-49               28:07.0      9:04/M
      39    Kari Chucko                       Tampa  FL             133    49   F       3 45-49               28:18.3      9:08/M
      40    Philip McElroy                    Tampa  FL             209    16   M       4 15-19               28:28.8      9:11/M
      41    Morgan Sheer                      Tampa  FL             138    14   F       3 11-14               29:00.4      9:21/M
      42    Jack Sheer                        Tampa  FL             139    10   M       4  0-10               29:01.0      9:22/M
      43    RJ Walters                        Tampa  FL             254    12   M       3 11-14               29:44.9      9:35/M
      44    Cristin Linton                    Tampa  FL             255    31   F       1 30-34               29:50.8      9:37/M
      45    Ava Wolfe                         Tampa  FL             147    11   F       4 11-14               29:52.9      9:38/M
      46    Parker Martucci                   Tampa  FL             251    11   M       4 11-14               29:53.6      9:38/M
      47    Jonathan Sneen                    Tampa  FL             150    42   M       1 40-44               29:54.4      9:39/M
      48    Christopher Nank                  Tampa  FL             226    37   M       9 35-39               29:56.1      9:39/M
      49    Quincy Mayer                      Tampa  FL             235    13   F       5 11-14               29:58.2      9:40/M
      50    Tina Balasko                      Lithia  FL            262    42   F       2 40-44               30:01.0      9:41/M
      51    Xiomara Maysonet                  Riverview  FL         259    33   F       2 30-34               30:04.6      9:42/M
      52    Alexander Perez                   Valrico  FL           257    30   M       2 30-34               30:16.4      9:46/M
      53    George Cucchi                     Odessa  FL            234    48   M       4 45-49               30:34.1      9:52/M
      54    Bonny Stephens                    Tampa  FL             239    48   F       4 45-49               30:40.6      9:54/M
      55    Lisa Polk                         Tampa  FL             114    40   F       3 40-44               30:43.3      9:55/M
      56    Sandi Soule                       Lutz  FL              101    52   F       1 50-54               30:45.5      9:55/M
      57    David Burkard                     Tampa  FL             152    13   M       5 11-14               30:53.5      9:58/M
      58    Ty Cabassa                        Tampa  FL             221     8   M       5  0-10               30:55.4      9:58/M
      59    Melanie Beddow                    Tampa  FL             202    18   F       1 15-19               31:02.4     10:01/M
      60    Mellissa Yeloushan                Odessa  FL            115    34   F       3 30-34               31:10.4     10:03/M
      61    Charles Carlman Jr                Tampa  FL             349    41   M       2 40-44               31:22.3     10:07/M
      62    Luis Cabassa                      Tampa  FL             220    42   M       3 40-44               31:23.4     10:07/M
      63    Cathy Pullara                     Tampa  FL             143    51   F       2 50-54               32:02.7     10:20/M
      64    Stefanie Hernandez                Lakeland  FL          380     8   F       1  0-10               32:19.4     10:25/M
      65    Jaimie Walker                     Odessa  FL            357    20   F       2 20-24               32:29.2     10:29/M
      66    Kathy Martinez                    Tampa  FL             351    41   F       4 40-44               32:35.1     10:31/M
      67    Eric Harmon                       Tampa  FL             201    54   M       3 50-54               32:39.9     10:32/M
      68    Jose Maysonet                     Riverview  FL         258    33   M       3 30-34               32:41.6     10:33/M
      69    Justin Weatherford                Land O Lakes  FL      245    17   M       5 15-19               32:44.8     10:34/M
      70    Melanie Redding                   Tampa  FL             231    36   F       3 35-39               33:04.0     10:40/M
      71    Kelsey Sheer                      Tampa  FL             135    15   F       2 15-19               33:07.3     10:41/M
      72    Melinda Sheer                     Tampa  FL             137    44   F       5 40-44               33:08.4     10:41/M
      73    Camille Beredjick                 Tampa  FL             106    21   F       3 20-24               33:10.9     10:42/M
      74    Brad Garrett                      Clearwater  FL        260    33   M       4 30-34               33:20.7     10:45/M
      75    Carolyn Glavan                    Tampa  FL             131    46   F       5 45-49               33:26.9     10:47/M
      76    Kristin Glavan                    Tampa  FL             132    17   F       3 15-19               33:28.1     10:48/M
      77    Al Dietrich                       Tampa  FL             110    48   M       5 45-49               33:38.8     10:51/M
      78    Sebastian Kinzer                  Belleview  FL         348    37   M      10 35-39               33:50.1     10:55/M
      79    Erin Krukar                       Tampa  FL             156    31   F       4 30-34               33:50.4     10:55/M
      80    Kimber Williams                   Tampa  FL             360    39   F       4 35-39               33:54.2     10:56/M
      81    Edward Hopkins                    Land O Lakes  FL      204    69   M       1 65-69               33:57.8     10:57/M
      82    Lara Hendrix                      Brooksville  FL       109    41   F       6 40-44               34:05.8     11:00/M
      83    Shawn Hopkins                     Odessa  FL            203    36   M      11 35-39               34:07.7     11:00/M
      84    Robert Deschenes                  Tampa  FL             249    56   M       3 55-59               34:09.6     11:01/M
      85    Ixora Horney                      Lutz  FL              128    27   F       2 25-29               34:38.5     11:10/M
      86    Nina Brown                        Tampa  FL             228    38   F       5 35-39               34:56.0     11:16/M
      87    Mayte del Cueto                   Tampa  FL             215    48   F       6 45-49               35:25.2     11:25/M
      88    Kelley Wolfe                      Tampa  FL             148    43   F       7 40-44               35:37.6     11:29/M
      89    Avery Mayer                       Tampa  FL             236    11   F       6 11-14               35:43.8     11:31/M
      90    Jensen Mayer                      Tampa  FL             237     9   F       2  0-10               35:44.6     11:32/M
      91    Jeremy Chucko                     Tampa  FL             134    46   M       6 45-49               35:48.0     11:33/M
      92    Robert Buehler                    Tampa  FL             205    61   M       2 60-64               35:48.4     11:33/M
      93    Scott Rogers                      Tampa  FL             136    42   M       4 40-44               35:49.8     11:33/M
      94    Gracie Hancock                    Tampa  FL             119    13   F       7 11-14               35:56.1     11:35/M
      95    Michael Spall                     Tampa  FL             350    58   M       4 55-59               35:57.9     11:36/M
      96    Parker Gillotte                   Tampa  FL             366    10   M       6  0-10               36:17.4     11:42/M
      97    Janee Capaz                       Tampa  FL             151    35   F       6 35-39               36:28.7     11:46/M
      98    Cecilia Wise                      Tampa  FL             107    59   F       1 55-59               36:29.7     11:46/M
      99    Randi Baime                       Tampa  FL             108    52   M       4 50-54               36:35.3     11:48/M
     100    Natalie Wolfe                     Tampa  FL             149     9   F       3  0-10               36:36.5     11:48/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     101    Deanna Katz                       Tampa  FL             352    46   F       7 45-49               36:45.0     11:51/M
     102    Amanda Mitchell                   Tampa  FL             261    28   F       3 25-29               37:06.5     11:58/M
     103    Shayne Quaas                      Tampa  FL             218    45   M       7 45-49               37:18.9     12:02/M
     104    Sarah Ickes                       Tampa  FL             126    32   F       5 30-34               37:20.2     12:03/M
     105    Bryan Ickes                       Tampa  FL             127    33   M       5 30-34               37:36.4     12:08/M
     106    Rashid Saba                       Lutz  FL              252    40   M       5 40-44               37:36.7     12:08/M
     107    Gail Changsut                     Tampa  FL             117    37   F       7 35-39               37:47.5     12:11/M
     108    Avery Pullara                     Tampa  FL             144    10   M       7  0-10               38:35.8     12:27/M
     109    Ed Oren                           Tampa  FL             145    56   M       5 55-59               38:43.6     12:29/M
     110    Patrick Quinlan                   Land O Lakes  FL      113    31   M       6 30-34               39:01.5     12:35/M
     111    Allison Quinlan                   Land O Lakes  FL      112    31   F       6 30-34               39:46.5     12:50/M
     112    Meredith Waugh                                          155    12   F       8 11-14               39:46.8     12:50/M
     113    Owen Waugh                        Tampa  FL             157     9   M       8  0-10               40:15.1     12:59/M
     114    Lourdes Michael                   Tampa  FL             230    44   F       8 40-44               40:15.5     12:59/M
     115    Cindy White                       Tampa  FL             121    49   F       8 45-49               40:46.5     13:09/M
     116    Michelle Davison                  Tampa  FL             140    49   F       9 45-49               40:47.7     13:09/M
     117    Jacquelin Yoas                    Tampa  FL             120    33   F       7 30-34               40:50.3     13:10/M
     118    Bill Welch                        Sarasota  FL          346    74   M       1 70-99               41:33.3     13:24/M
     119    Michelle Moody                    Tampa  FL             241    42   F       9 40-44               41:52.8     13:30/M
     120    Jen Rase                          Tampa  FL             244    35   F       8 35-39               41:59.8     13:33/M
     121    Robert Weatherford                Land O Lakes  FL      243    42   M       6 40-44               42:00.2     13:33/M
     122    Mali Waugh                        Tampa  FL             154    11   F       9 11-14               42:11.1     13:36/M
     123    Sloan Hodges                      Odessa  FL            363    11   M       6 11-14               43:47.8     14:07/M
     124    Amber Hodges                      Odessa  FL            361    43   F      10 40-44               44:01.1     14:12/M
     125    Catherine Beredjick               Tampa  FL             103    50   F       3 50-54               44:01.4     14:12/M
     126    Jessica Jordan                    Tampa  FL             358    36   F       9 35-39               44:31.8     14:22/M
     127    Cindy Stuart                      Tampa  FL             359    44   F      11 40-44               44:36.2     14:23/M
     128    Lindie Mayer                      Tampa  FL             238     7   F       4  0-10               44:58.7     14:30/M
     129    Britta Eriksson                   Tampa  FL             253    32   F       8 30-34               45:07.6     14:33/M
     130    Kayden Mansouri                   Tampa  FL             214     7   F       5  0-10               45:26.5     14:39/M
     131    Eleanor Waugh                     Tampa  FL             153     7   F       6  0-10               45:30.0     14:41/M
     132    Don Evans                         Tampa  FL             213    73   M       2 70-99               45:35.1     14:42/M
     133    Glona Morand                      Tampa  FL             227    54   F       4 50-54               46:27.3     14:59/M
     134    Kathryn Quaas                     Tampa  FL             219    41   F      12 40-44               46:28.3     14:59/M
     135    Hollie Popham                     Tampa  FL             250    58   F       2 55-59               47:15.0     15:15/M
     136    Jack Beredjick                    Tampa  FL             104    49   M       8 45-49               47:36.9     15:21/M




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News