Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Charlotte Harbor Half-Marathon

Rotanda, FL, February 12, 2012

[Half Marathon Age Group Results | 5k Overall Results | 5k Age Group Results ]

Half Marathon Overall Results

Charlotte Harbor Half Half Marathon

Charlotte Harbor Half Half Marathon

Overall Finish List

February 12, 2012


Results By Big Dawg Runnin' Inc. www.bigdawgrunnin.com

Female Finishers

                                                                                                                Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Pace  
       1    Marcella McLoughlin               Fort Myers  FL         47    53   F   ***** 50-54             1:44:32.8   1:44:32.8      7:59/M
       2    Marilyn McCarthy                  Port Charlotte  FL     45    48   F   ***** 45-49             1:44:54.7   1:44:54.7      8:00/M
       3    Laura Magdeburger                 Lusby  MD              43    44   F       1 40-44             1:45:08.2   1:45:08.2      8:02/M
       4    Allison Portwood                  Port Charlotte  FL     57    29   F       1 25-29             1:47:30.0   1:47:30.0      8:12/M
       5    Cynthia Radi-Peters               Estero  FL             61    40   F       2 40-44             1:47:37.5   1:47:37.5      8:13/M
       6    Jamie Folck                       Fort Myers  FL        104    35   F       1 35-39             1:48:39.3   1:48:39.3      8:18/M
       7    Beth Barrus                       Naples  FL              1    41   F       3 40-44             1:49:17.5   1:49:17.5      8:21/M
       8    Jessica Kurtl                     Fort Myers  FL        118    40   F       4 40-44             1:49:31.4   1:49:31.4      8:22/M
       9    Robin Bentley                     Lehigh Acres  FL        2    51   F   ***** 50-54             1:51:34.1   1:51:34.1      8:31/M
      10    Dorothy Korszen                   Englewood  FL          37    53   F       1 50-54             1:53:20.9   1:53:20.9      8:39/M
      11    Megan Meinert                     Baltimore  MD          49    27   F       2 25-29             1:55:17.5   1:55:17.5      8:48/M
      12    Antonia Armstrong                 Fort Lauderdale  FL   106    39   F       2 35-39             1:55:34.0   1:55:34.0      8:49/M
      13    Olga Triola                       Punta Gorda  FL        77    33   F       1 30-34             1:55:54.3   1:55:54.3      8:51/M
      14    Kimberly Schiller                 Fort Myers  FL         65    27   F       3 25-29             1:56:29.8   1:56:29.8      8:54/M
      15    Michelle Pridnia                  Muskegon  MI           59    49   F       1 45-49             1:56:30.0   1:56:30.0      8:54/M
      16    Andrea Main                       Aurora  ON             44    37   F       3 35-39             1:57:31.1   1:57:31.1      8:58/M
      17    Jaclyn Tavano                     Port Charlotte  FL     76    30   F       2 30-34             1:57:50.0   1:57:50.0      9:00/M
      18    Char Heiney                       Bechtelsville  PA      26    50   F       2 50-54             1:58:25.1   1:58:25.1      9:02/M
      19    Carol Damron                      Punta Gorda  FL        11    57   F       1 55-59             2:00:13.4   2:00:13.4      9:11/M
      20    Katie Cooke                       Port Charlotte  FL    119    26   F       4 25-29             2:00:17.9   2:00:17.9      9:11/M
      21    Elsa de la Portilla               North Port  FL        115    48   F       2 45-49             2:01:28.9   2:01:28.9      9:16/M
      22    Angela Rinaldi                    Estero  FL             62    44   F       5 40-44             2:01:35.4   2:01:35.4      9:17/M
      23    Beth Waskom                       Sarasota  FL           78    46   F       3 45-49             2:02:02.5   2:02:02.5      9:19/M
      24    Shelly Newton                     Jacksonville  IL       54    45   F       4 45-49             2:05:48.1   2:05:48.1      9:36/M
      25    Nawana Little                     North Port  FL         40    38   F       4 35-39             2:05:49.4   2:05:49.4      9:36/M
      26    Lily Rodriguez                    Port Charlotte  FL    109    38   F       5 35-39             2:05:50.1   2:05:50.1      9:36/M
      27    Brenda Fair                       Port charlotte  FL     16    44   F       6 40-44             2:06:44.7   2:06:44.7      9:40/M
      28    Lauren Fair                       Port charlotte  FL     17    24   F       1 20-24             2:06:45.2   2:06:45.2      9:41/M
      29    Carol Simonds                     Fort Myers  FL         69    56   F       2 55-59             2:09:20.2   2:09:20.2      9:52/M
      30    Mary Bonetz                       Port Charlotte  FL      5    68   F       1 65-69             2:09:44.7   2:09:44.7      9:54/M
      31    Rebecca Yager                     Punta Gorda  FL        84    45   F       5 45-49             2:10:07.4   2:10:07.4      9:56/M
      32    Tina Ice                          Pirate Harbor  FL      27    50   F       3 50-54             2:17:23.4   2:17:23.4     10:29/M
      33    Stacey Wynn                       Gotha  FL              83    42   F       7 40-44             2:17:32.6   2:17:32.6     10:30/M
      34    Linda Kennedy                     Englewood  FL          32    63   F       1 60-64             2:18:29.3   2:18:29.3     10:34/M
      35    Dee Stout                         Port Charlotte  FL     74    59   F       3 55-59             2:20:59.9   2:20:59.9     10:46/M
      36    Angela Westdorp                   North Port  FL         79    40   F       8 40-44             2:24:21.1   2:24:21.1     11:01/M
      37    Victoria Losser                   Punta Gorda  FL       102    34   F       3 30-34             2:25:49.3   2:25:49.3     11:08/M
      38    Jackie Blair-Lee                  Port Charlotte  FL      3    33   F       4 30-34             2:28:01.5   2:28:01.5     11:18/M
      39    Deb Stahl                         Illiopolis  IL         72    59   F       4 55-59             2:32:11.2   2:32:11.2     11:37/M
      40    Patricia Leichty                  Venice  FL             39    48   F       6 45-49             2:33:52.6   2:33:52.6     11:45/M
      41    Karen Goetz                       Venice  FL             19    59   F       5 55-59             2:33:53.8   2:33:53.8     11:45/M
      42    Sharon Kobat                      Algonquin  IL          35    45   F       7 45-49             2:36:39.3   2:36:39.3     11:57/M
      43    Yulinar Sproat                    Englewood  FL          70    49   F       8 45-49             2:42:28.5   2:42:28.5     12:24/M
      44    Lynda Harris                      Sarasota  FL           25    66   F       2 65-69             2:59:16.1   2:59:16.1     13:41/M
      45    Teddy Rodenfels                   Fort Myers  FL         63    59   F       6 55-59             3:24:03.1   3:24:03.1     15:35/M

Male Finishers

                                                                                                                Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Pace  
       1    Rick Lovett                       North port  FL         42    43   M   ***** 40-44             1:24:53.3   1:24:53.3      6:29/M
       2    Mark Gorman                       Stow  OH               21    38   M       1 35-39             1:27:15.3   1:27:15.3      6:40/M
       3    Norman Wilson                     Port Charlotte  FL     81    43   M   ***** 40-44             1:28:17.8   1:28:17.8      6:44/M
       4    Jeffrey Ponke                     Caledon  ON            56    37   M       2 35-39             1:32:28.1   1:32:28.1      7:04/M
       5    Daniel Eagan                      Fort Myers  FL         15    14   M       1  0-19             1:32:29.3   1:32:29.3      7:04/M
       6    Bob Green                         Port Charlotte  FL     22    49   M       1 45-49             1:34:45.7   1:34:45.7      7:14/M
       7    Aaron Kastelik                    Sarasota  FL           31    46   M       2 45-49             1:38:30.8   1:38:30.8      7:31/M
       8    James Cupo                        Port Charlotte  FL     10    49   M       3 45-49             1:41:45.8   1:41:45.8      7:46/M
       9    John Bruno                        Gotha  FL               6    43   M       1 40-44             1:45:53.3   1:45:53.3      8:05/M
      10    David Kies                        Potosi  WI             33    58   M   ***** 55-59             1:46:37.2   1:46:37.2      8:08/M
      11    Jim Rabb                          Zionsville  IN         60    52   M       1 50-54             1:47:34.5   1:47:34.5      8:13/M
      12    William Gorman                    Punta Gorda  FL       103    48   M       4 45-49             1:48:41.0   1:48:41.0      8:18/M
      13    Eugene Jones                      Huntingtown  MD        29    62   M       1 60-64             1:49:40.5   1:49:40.5      8:22/M
      14    Bryan Detert                      Venice  FL             12    43   M       2 40-44             1:50:19.4   1:50:19.4      8:25/M
      15    Mark White                        Broomall  PA           80    53   M       2 50-54             1:50:49.3   1:50:49.3      8:28/M
      16    Alex Chehansky                    Orlando  FL           116    39   M       3 35-39             1:51:32.0   1:51:32.0      8:31/M
      17    Bob Eagan                         Fort Myers  FL         14    50   M       3 50-54             1:54:31.7   1:54:31.7      8:45/M
      18    Carl Chantigian                   Oviedo  FL              8    35   M       4 35-39             1:59:16.6   1:59:16.6      9:06/M
      19    David Shiner                      St. Petersburg  FL     67    40   M       3 40-44             1:59:45.0   1:59:45.0      9:08/M
      20    George Kondos                     Punta Gorda  FL        36    54   M       4 50-54             2:00:16.1   2:00:16.1      9:11/M
      21    Ken Streb                         Tampa  FL              75    53   M       5 50-54             2:00:23.9   2:00:23.9      9:11/M
      22    Daniel Newton                     Jacksonville  IL       53    50   M       6 50-54             2:00:43.7   2:00:43.7      9:13/M
      23    David Drevon                      Flint  MI              13    52   M       7 50-54             2:01:03.7   2:01:03.7      9:14/M
      24    Louis Chiappetta                  Cape Coral  FL          9    44   M       4 40-44             2:04:01.9   2:04:01.9      9:28/M
      25    John Arthington                   Punta Gorda  FL       111    42   M       5 40-44             2:04:57.3   2:04:57.3      9:32/M
      26    Jacob Klossner                    Punta Gorda  FL       107    33   M       1 30-34             2:05:42.7   2:05:42.7      9:36/M
      27    Larry McMasters                   West Peoria  IL        48    69   M       1 65-69             2:05:50.2   2:05:50.2      9:36/M
      28    Arthur Johnston                   Aurora  ON             28    68   M       2 65-69             2:05:55.2   2:05:55.2      9:37/M
      29    Larry Stafford                    Cape Coral  FL         71    46   M       5 45-49             2:07:27.7   2:07:27.7      9:44/M
      30    Kevin Burckley                    Port Charlotte  FL      7    48   M       6 45-49             2:11:18.4   2:11:18.4     10:01/M
      31    Jim Stahl                         Illiopolis  IL         73    60   M       2 60-64             2:15:21.9   2:15:21.9     10:20/M
      32    James Millikin                    Nokomis  FL            51    59   M       1 55-59             2:17:17.5   2:17:17.5     10:29/M
      33    Robert Wittick                    Longwood  FL           82    45   M       7 45-49             2:17:32.7   2:17:32.7     10:30/M
      34    Bill Bonetz                       Port Charlotte  FL      4    68   M       3 65-69             2:33:01.1   2:33:01.1     11:41/M
      35    Randall Kobat                     Algonquin  IL          34    46   M       8 45-49             2:37:02.6   2:37:02.6     11:59/M
      36    Kevin McDonnell                   Nokomis  FL            46    63   M       3 60-64             2:59:16.4   2:59:16.4     13:41/M




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News