Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Florida Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Pasco Sheriffs Annual Jingle Bell Run

New Port Richey, FL, December 15, 2012

[5k Overall Results | 5k Overall Women's Results | 5k Overall Men's Results ]

5k Age Group Results

Jingle Bell Run Jingle Bell 5k

Jingle Bell Run

Jingle Bell 5k

Age Group Results

December 15, 2012


Results by: Val Lofton for Big Dawg Runnin' Inc.

Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Female Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Melanie Hynes                                           257   35        4        19:45.1      6:22/M
Top

Female 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Madisyn Weiss                                           272   8       167        40:16.8     12:59/M
       2    Lauren Tripp                                            214    9      178        42:56.9     13:51/M
       3    Kaitlyn Everist                                          54    8      179        42:58.8     13:52/M
       4    Micaela Vaughn                                          217   10      182        43:09.4     13:55/M
       5    Courtney Delfel                                          39   10      194        46:31.7     15:00/M
       6    Julianne Hennessy                 Land O Lakes  FL       84    8      201        48:48.0     15:45/M
       7    Lindsay Moore                                           139    0      210        53:50.7     17:22/M
Top

Female 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Summer March                                            117   14       25        23:38.0      7:37/M
       2    Kyler Oleske                                            146   12       32        24:33.6      7:55/M
       3    Tara Zimmerman                                          228   13      104        32:40.9     10:32/M
Top

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Caytlin Pautler                                         245   23       27        23:43.7      7:39/M
       2    Monica Rousseau                                         174   23       66        28:25.4      9:10/M
       3    Lauren Piccinini                                        159   23      207        49:42.0     16:02/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kortney Krupski                                         107   26       53        26:54.5      8:41/M
       2    Amanda Fennig                                            57   27       69        29:09.6      9:24/M
       3    Melissa Crabtree                                        253   25       76        29:46.2      9:36/M
       4    Sarah Carlson                                            20   27       81        30:14.7      9:45/M
       5    Amanda Bartleski                                        266   25       82        30:20.6      9:47/M
       6    Shelly McDonald                   New Port Richey  FL   131   28       97        31:51.0     10:16/M
       7    Tracy Balicki                                             6   25      118        33:47.1     10:54/M
       8    Christina Rein                                          147   27      121        34:04.0     10:59/M
       9    Jessica Bundy                                            16   25      125        34:48.7     11:14/M
      10    Gina Lombardo                     trinity  FL           113   29      127        35:01.8     11:18/M
      11    Kim Shelton                                             184   27      135        35:35.3     11:29/M
      12    Eva Decresie                      Holiday  FL            38   27      141        35:58.3     11:36/M
      13    Gloria Juchnevics                                       101   28      144        36:34.0     11:48/M
      14    Melinda Peck                                            156   26      156        38:21.3     12:22/M
      15    Anna Cain                                                19   29      172        41:37.9     13:25/M
      16    Andrea Coldren                                           29   27      193        46:29.5     15:00/M
      17    Lisa Vecoli                                             219   26      200        48:43.3     15:43/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jennifer Weiss                    New Port Richey  FL   233   33       30        24:19.4      7:51/M
       2    Jennifer Gatza                                           71   30       51        26:48.8      8:39/M
       3    Melissa Dicristina                Port Richey  FL        44   33       75        29:41.0      9:35/M
       4    Lisa Huff                                                96   31       83        30:20.7      9:47/M
       5    Holly Scala                                             176   34       96        31:43.0     10:14/M
       6    Brandy Lape                                             108   33      112        33:34.0     10:50/M
       7    Danielle Gardner                                         67   34      134        35:31.0     11:27/M
       8    Shawna Thomas                                           207   32      145        36:43.2     11:51/M
       9    Amber Robinson                                          171   34      196        46:40.2     15:03/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marcia McCormick                  New Port Richey  FL   129   38        8        20:15.8      6:32/M
       2    Shannon Dempsey                                          41   35       14        20:53.1      6:44/M
       3    Michelle March                                          116   38       57        27:12.4      8:46/M
       4    Orinta Delain                                           258   35       58        27:23.5      8:50/M
       5    Tracey Tripp                                            215   39       63        28:09.0      9:05/M
       6    Tara Madeivo                                            248   37       77        29:59.0      9:40/M
       7    Pamela Galitsky                                          65   35       79        30:07.8      9:43/M
       8    Lisa Napiello                                           247   37       86        30:29.6      9:50/M
       9    Diana McCarty                                           126   37       92        31:30.4     10:10/M
      10    Amy Freeman                                              63   39      115        33:45.7     10:53/M
      11    Tammy Dziedzic                                           48   39      131        35:22.0     11:25/M
      12    Tracey McSheffrey                                       135   37      139        35:52.9     11:34/M
      13    Kelly Goulart                                            76   36      152        37:51.6     12:13/M
      14    Vicky Fontaine                                           61   38      189        44:30.7     14:21/M
      15    Tara Thompson                     Trinity  FL           210   36      199        48:28.5     15:38/M
      16    Chrstina Demas                                           40   36      204        49:14.6     15:53/M
      17    Diane Lawson                                            109   37      205        49:14.7     15:53/M
      18    Gretchen Lindsey                                        261   37      206        49:14.9     15:53/M
      19    Christine Ramirez                                       167   39      212        56:13.4     18:08/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kat Matuszko                      Port Richey  FL       274   43       46        26:27.4      8:32/M
       2    Melissa Pritz                                           163   40       54        26:57.7      8:42/M
       3    Deanna Krautner                                         106   44       55        26:58.0      8:42/M
       4    Carla Berger                      Zephyrhills  FL        10   42       71        29:16.1      9:26/M
       5    Stacey Greco                                            249   44       78        30:05.8      9:42/M
       6    Marlies Sarrett                   Land O Lakes  FL      175   43       98        31:54.8     10:17/M
       7    Lissette Urrutia                  New Port Richey  FL   216   43      111        33:29.8     10:48/M
       8    Jaleen Clark                                             25   44      130        35:16.4     11:23/M
       9    Kelli McAllister                                        124   42      132        35:23.0     11:25/M
      10    Jennifer Chrstenson                                      24   42      142        36:10.7     11:40/M
      11    Cris Taylor                                             205   43      150        37:49.4     12:12/M
      12    Jean Severance                                          182   40      153        38:06.4     12:17/M
      13    Beth Purviance                                          165   43      163        39:14.3     12:39/M
      14    Patricia McCarthy                                       125   40      175        41:57.7     13:32/M
      15    Misa Everist                                             53   41      180        43:01.2     13:53/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gail Page                                               150   47       70        29:16.1      9:26/M
       2    Kathy Bixler                                             12   47       90        31:22.7     10:07/M
       3    Cassie Hopkins                                           89   49       93        31:36.2     10:12/M
       4    Kathy MacLenna                                          114   45      122        34:40.2     11:11/M
       5    Lisa Crain                                               32   47      126        34:49.0     11:14/M
       6    Judy Amos                                                 2   49      140        35:53.3     11:35/M
       7    Abby Germain                                            246   45      158        38:22.5     12:23/M
       8    Kathleen McCarty                                        127   47      173        41:39.7     13:26/M
       9    Arlene Springer                                         197   47      184        43:53.8     14:09/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michele Sweeney                                         203   50       64        28:10.3      9:05/M
       2    Toni Niles                                              142   54       80        30:08.8      9:43/M
       3    Sheri Fields-Mattingley                                 269   52       94        31:38.5     10:12/M
       4    Kimberly Stevens                  New Port Richey  FL   201   53      106        32:54.3     10:37/M
       5    Mary Jane Osgoodby                                      148   54      113        33:35.0     10:50/M
       6    Joanne Klein                      New port richey  FL   104   54      133        35:24.0     11:25/M
       7    Tammy Carr                        New Port Richey  FL    23   54      149        36:58.5     11:55/M
       8    Terri Clearwaters                 Wesley Chapel  FL     118   52      161        38:53.2     12:33/M
       9    Carol Bennett                     Spring Hil  FL          9   50      168        40:18.0     13:00/M
      10    Donna Berthrong                                          11   54      169        40:54.9     13:12/M
      11    Kathy Gates                       Hudson  FL             70   53      174        41:53.5     13:31/M
      12    Gene  Bittori                                           271   53      185        43:58.4     14:11/M
      13    Tara Bekansi                                            260   51      192        46:03.1     14:51/M
      14    Gloria Mendoza                                          136   50      197        48:01.0     15:29/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julie Stadjuhar                                         199   58       74        29:40.8      9:34/M
       2    Pamela Lombardi                                         112   56       89        31:21.1     10:07/M
       3    Linda Jacobsen                    New Port Richey  FL    98   57      128        35:07.7     11:20/M
       4    Patricia Patterson                                      153   56      166        39:36.6     12:46/M
       5    Debie Gelarbi                                            72   55      171        41:05.4     13:15/M
       6    Kay Stannard                      Port Richey  FL       200   59      176        42:34.3     13:44/M
       7    Lynn Davis                        New Port Richey  FL    37   58      188        44:14.0     14:16/M
       8    Melody Walesby                                          221   55      202        48:50.8     15:45/M
       9    Dale Slive                        new port richey  FL   188   59      208        52:18.0     16:52/M
Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Diane Spicer                      Tampa  FL             196   60       87        30:46.4      9:55/M
       2    Stefanie Schatzman                Land O'Lakes  FL      180   62      165        39:27.1     12:44/M
       3    Sharon Shanahan                                         183   63      183        43:47.0     14:07/M
       4    Frances Yacko                                           224   61      209        52:18.0     16:52/M
Top

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kathleen Hoover                   Palm Harbor  FL       239   69      123        34:44.6     11:12/M
       2    Maria Angeliadis                                          3   65      177        42:35.9     13:44/M
Top

Male Overall Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tyler Mattera                                           122   19        1        17:12.0      5:33/M
Top

Male 10 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ashton Thompson                                         209   10       99        32:08.4     10:22/M
       2    Cole Freeman                                             64    8      114        33:45.0     10:53/M
       3    Tej Bikasni                                             259   8       159        38:28.6     12:25/M
       4    Giovanni Ramirez                  Land O'Lakes  FL      168    6      162        39:00.2     12:35/M
       5    Kaden Thompson                    Odessa  FL            211    6      198        48:26.9     15:37/M
Top

Male 11 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sean Hoyt                                                93   14       15        21:31.0      6:56/M
       2    Jarod Doe                                                46   11       44        26:06.0      8:25/M
       3    Alexander Tripp                                         213   11       62        28:03.8      9:03/M
       4    Andrew Dicristina                                        45   13       68        28:57.0      9:20/M
       5    Ryan Purviance                    New Port Richey  FL   166   12      120        34:00.7     10:58/M
       6    Jordan Gonzalez                                          75   11      136        35:37.6     11:29/M
       7    Vincent Smith                                           194   12      211        56:12.5     18:08/M
Top

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cory Hansen                       New Port Richey  FL    79   16        5        19:50.8      6:24/M
       2    Matthew Fair                                             55   15        7        20:07.2      6:29/M
       3    Matthew Page                                            149   16       12        20:36.9      6:39/M
       4    Scott Bridges                     New Port Richey  FL    14   16       59        27:27.7      8:51/M
       5    Hunter Carlson                                           21   17       61        27:46.5      8:57/M
Top

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bryan Hromalik                                           94   22       48        26:33.4      8:34/M
       2    Steven Slaney                                           186   22      102        32:24.5     10:27/M
       3    Joseph Marshells                                        119   23      147        36:51.3     11:53/M
       4    John Epperson                                            52   20      203        49:11.0     15:52/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Aaron-Nickolaos Zervos                                  226   26       20        23:01.1      7:25/M
       2    Fernando Malta                                          244   25       26        23:38.6      7:37/M
       3    Patrick Moore                                           138   28       36        24:49.3      8:00/M
       4    Brett Newland                                           141   29       37        25:09.0      8:07/M
       5    Monte Schuler                                           181   26       47        26:30.0      8:33/M
       6    Samuels Orayne                                          241   29       73        29:33.0      9:32/M
       7    Daniel Grant                                             77   28      148        36:51.4     11:53/M
       8    Anthony Scarpati                                        179   26      155        38:17.0     12:21/M
       9    Jonas Tomblyn                                           212   29      170        41:02.0     13:14/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ryan Albritton                                          254   33       18        22:20.2      7:12/M
       2    Wayne Boekeloo                                          240   32       56        27:12.0      8:46/M
       3    Tim Shaver                                              250   34       67        28:56.5      9:20/M
       4    David Neale                                             140   32      108        33:16.4     10:44/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Billy Wood                                              223   35       22        23:13.2      7:29/M
       2    Jason Marques                                            27   35       24        23:20.1      7:32/M
       3    Sean Smith                                              189   36       34        24:42.0      7:58/M
       4    John Fields                       New Port Richey  FL    60   39       52        26:49.9      8:39/M
       5    William Lindey                                          110   37       85        30:21.8      9:47/M
       6    James Linsalata                                         111   35       88        31:18.5     10:06/M
       7    Christopher Scala                                       177   35       95        31:42.0     10:14/M
       8    Robert Gold                       Trinity  FL            73   35      101        32:20.1     10:26/M
       9    David Ray                                               169   35      107        33:15.1     10:44/M
      10    Chris Freeman                                            62   39      116        33:46.3     10:54/M
      11    Jason Alvarez                                           151   39      119        33:56.9     10:57/M
      12    Daniel McClure                                          128   37      143        36:15.0     11:42/M
      13    Aaron Smith                                             191   36      146        36:51.2     11:53/M
      14    Jeff Peake                                              155   39      164        39:22.8     12:42/M
      15    Jon Phillips                                            158   37      190        44:31.2     14:22/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bryan Wentz                                             256   41       13        20:48.8      6:43/M
       2    Gregory Krautner                                        105   44       17        22:02.5      7:06/M
       3    Dan Fenstemacher                                        263   42       23        23:15.9      7:30/M
       4    Jose Rodiguez                                           172   43       31        24:30.9      7:54/M
       5    Kevin Hoyt                                               92   40       39        25:18.2      8:10/M
       6    Stan Rollenhagen                                        173   43       41        25:42.1      8:17/M
       7    Chris Felts                                              56   41       84        30:21.3      9:47/M
       8    Chet Cougill                                             30   41      105        32:45.0     10:34/M
       9    Mark Speaker                                            195   42      109        33:19.6     10:45/M
      10    Fremont Shaver                    Hudson                270   41      129        35:12.9     11:21/M
      11    Gonzalez Rifkin                                         243   42      137        35:46.1     11:32/M
      12    Chris Thomas                                            208   44      157        38:22.0     12:23/M
      13    Bill Dicola                       Trinity  FL            43   43      160        38:39.4     12:28/M
      14    Matthew Clauson                                          26   44      186        44:01.7     14:12/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patrick Bene                      New Port Richey  FL     8   48        2        19:33.2      6:18/M
       2    Mark Palamar                      New Port Richey  FL     1   45        6        20:01.4      6:27/M
       3    George Buffington                 new port richey  FL    15   49        9        20:20.5      6:34/M
       4    Tony Hruby                                               95   47       21        23:06.1      7:27/M
       5    Carlos Ocasio                                           145   47       40        25:31.8      8:14/M
       6    Robert Scallions                  Webster  FL           178   46       42        25:45.7      8:18/M
       7    Richard Stackon                                         198   45       60        27:42.0      8:56/M
       8    Alan Derouin                                             42   47       65        28:11.6      9:05/M
       9    Patrick McCormick                 New Port Richey  FL   130   45      138        35:49.6     11:33/M
      10    Mike Taylor                                             206   49      151        37:50.3     12:12/M
      11    Scott Vaughn                      Tampa  FL             218   46      181        43:09.3     13:55/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    George Meddler                                          273   54       10        20:21.5      6:34/M
       2    Claude Winter                                           234   51       16        21:41.1      7:00/M
       3    Walter Dworak                     New Port Richey  FL    47   51       28        24:05.9      7:46/M
       4    David Bronstein                                         262   52       29        24:14.8      7:49/M
       5    Ramon Baez                                              143   50       35        24:47.2      8:00/M
       6    Rodger Smith                      New Port Richey  FL   190   54       38        25:16.8      8:09/M
       7    Martin Ellis                                             51   51       49        26:39.7      8:36/M
       8    Allen Proctor                     New Port Richey  FL   164   51       72        29:16.2      9:26/M
       9    Mark Hopkins                                             90   50      100        32:12.5     10:23/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Daniel Nile                                             242   58        3        19:44.6      6:22/M
       2    John Ganio                                               66   59       33        24:38.8      7:57/M
       3    John Corbin                                             265   59       91        31:22.8     10:07/M
       4    Lee Yancey                        St.Petersburg  FL     225   56      124        34:45.4     11:13/M
       5    Thomas Schrider                                         264   59      195        46:36.0     15:02/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Davis Jacobs                                            252   60       11        20:26.1      6:35/M
       2    Robin Patterson                   new port richey  FL   152   62       45        26:27.4      8:32/M
       3    Bob Bocchetti                                           238   62      191        45:18.9     14:37/M
Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Don Smith                                               255   68       19        22:38.7      7:18/M
       2    Clark Armstead                                            4   65       50        26:44.0      8:37/M
       3    Jack Burns                                               17   66      117        33:47.0     10:54/M
       4    David Williams                                          222   66      154        38:10.9     12:19/M
Top

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bob Eady                                                 49   70       43        25:50.8      8:20/M
       2    Jerry Ballard                                             7   71      103        32:25.0     10:27/M
       3    Anthony Sleeper                   Hudson  FL            187   70      110        33:27.6     10:47/M
       4    Neil Keefer                                             103   74      187        44:07.8     14:14/M




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News