Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Sacred Heart Dash to Heaven

Taftville, CT, September 22, 2012

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Time to Reap.

Sacred Heart School 1-Mile "Dash To Heaven" All Runners

Sacred Heart School 1-Mile "Dash To Heaven" All Runners

Overall Finish List

September 22, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Open

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Robert Buttermore                 Waterford             101    25   M       1 Top Fin              5:20.8      5:20/M
       2    Brad Overturf                     Norwich  CT           117    45   M       1 40-49                5:24.2      5:24/M
       3    Brenden Sholes                    North Franklin  CT     39    12   M       1 10-14                5:56.3      5:56/M
       4    Glenn Jacobs                      Norwich  CT            54    47   M       2 40-49                5:59.0      5:59/M
       5    Eric Retherford                   Ledyard  CT            50    34   M       1 30-39                6:04.2      6:04/M
       6    Tim Smith                         Norwich  CT            30    68   M       1 60-69                6:09.2      6:09/M
       7    John Kendall                      Preston  CT            84    48   M       3 40-49                6:14.3      6:14/M
       8    Kolby Humbert                     Bozrah  CT            105    13   M       2 10-14                6:14.8      6:14/M
       9    Paul Andruskiewicz                Preston  CT            34    53   M       1 50-59                6:44.9      6:44/M
      10    Way Hedding                       Niantic  CT            76    62   M       2 60-69                6:46.9      6:46/M
      11    Al Phillips                       Groton  CT             23    51   M       2 50-59                6:57.9      6:57/M
      12    Paquale Dinonsie                  Wakefield  RI          72    61   M       3 60-69                6:59.7      6:59/M
      13    Tom Neilan                        Taftville  CT         109    44   M       4 40-49                7:05.9      7:05/M
      14    Marc Cournoyer                    Norwich  CT           116    43   M       5 40-49                7:07.2      7:07/M
      15    Shella Britos                     Lebanon  CT            75    33   F       1 Top Fin              7:09.5      7:09/M
      16    Andrew McHugh                     Norwich  CT            91    49   M       6 40-49                7:11.3      7:11/M
      17    Grahm Andruskiewicz               Preston  CT            33    16   M       1 15-18                7:14.2      7:14/M
      18    Stephen Cook                      Danielson  CT           9    66   M       4 60-69                7:16.3      7:16/M
      19    Timothy Jencks                    Taftville  CT         110    9    M       1  1- 9                7:24.0      7:24/M
      20    Spring Cole                       Danielson  CT          85    47   F       1 40-49                7:26.8      7:26/M
      21    Angelica Torres                   Uncasville  CT         70    26   F       1 19-29                7:41.3      7:41/M
      22    Tom Baker                         Oakdale  CT            32    69   M       5 60-69                7:44.5      7:44/M
      23    Ronald Dombrowski                 Uncasville  CT         29    69   M       6 60-69                7:54.2      7:54/M
      24    Norma Vivar                       Jewett City  CT        14    49   F       2 40-49                7:55.1      7:55/M
      25    Andrew York                       Sacred Heart Studen    63    10   M       3 10-14                7:57.7      7:57/M
      26    Jesse McGrath                     Sacred Heart Studen    35    11   M       4 10-14                7:58.0      7:58/M
      27    Mateusz Korycki                   Sacred Heart Studen    15     8   M       2  1- 9                8:03.9      8:03/M
      28    Andrew Gluck                      North Franklin  CT     71    10   M       5 10-14                8:05.1      8:05/M
      29    Luke Tischio                      Sacred Heart Studen    42    10   M       6 10-14                8:06.4      8:06/M
      30    Heather Johnson                   Norwich  CT            36    34   F       1 30-39                8:06.7      8:06/M
      31    Zeb Carty                         Norwich  CT            92    10   M       7 10-14                8:10.2      8:10/M
      32    Mikayla Ramsey                    Sacred Heart Studen    21     8   F       1  1- 9                8:10.6      8:10/M
      33    Marina Britos-Swain               Sacred Heart Studen    25    11   F       1 10-14                8:10.9      8:10/M
      34    John Tischio                      Sacred Heart Studen    41     9   M       3  1- 9                8:11.3      8:11/M
      35    Grover Boone                      Sacred Heart Studen    22     8   M       4  1- 9                8:16.7      8:16/M
      36    Aidan O'Farrell                   Sacred Heart Studen    12     8   M       5  1- 9                8:18.6      8:18/M
      37    Deborah Tischio                   Moodus  CT             44    50   F       1 50-59                8:22.3      8:22/M
      38    Rory Broe                         Norwich  CT            93    43   M       7 40-49                8:25.5      8:25/M
      39    Madeline Brady                    Sacred Heart Studen    38    11   F       2 10-14                8:25.8      8:25/M
      40    Zoe Kendall                       Preston  CT            83    11   F       3 10-14                8:26.5      8:26/M
      41    Rebecca Starkey                   Sacred Heart Studen    78    12   F       4 10-14                8:34.4      8:34/M
      42    Jacob Giard                       Sacred Heart Studen    81    8    M       6  1- 9                8:42.0      8:42/M
      43    Brian Carmack                     Sacred Heart Studen    94    12   M       8 10-14                8:45.4      8:45/M
      44    Marie Tischio                     Sacred Heart Studen    43    11   M       9 10-14                8:47.5      8:47/M
      45    Ronald Gale                       Norwich  CT             7    76   M       1 70-99                8:53.1      8:53/M
      46    Peter Daigle                      Sacred Heart Studen    26     8   M       7  1- 9                8:58.5      8:58/M
      47    Joseph Tischio                    Sacred Heart Studen    40     7   M       8  1- 9                8:58.9      8:58/M
      48    Gregory Godere                    Sacred Heart Studen     1     9   M       9  1- 9                8:59.3      8:59/M
      49    Renee O'Farrell                   Norwich  CT            13    42   F       3 40-49                9:12.1      9:12/M
      50    Tajanna Holmes-Britton            Sacred Heart Studen    48    11   F       5 10-14                9:17.9      9:17/M
      51    John Bean                         Preston  CT            99    10   M      10 10-14                9:24.4      9:24/M
      52    Katharine Harrison                Sacred Heart Studen   118    8    F       2  1- 9                9:25.4      9:25/M
      53    Zachary Giard                     Sacred Heart Studen    82    12   M      11 10-14                9:26.4      9:26/M
      54    Sulmae Fuentes                    Griswold  CT           77    43   F       4 40-49                9:27.1      9:27/M
      55    Jack Salegna                      Norwich  CT            98    10   M      12 10-14                9:28.6      9:28/M
      56    April Phillips                    Groton  CT             24    41   F       5 40-49                9:31.2      9:31/M
      57    Holly Salegna                     Norwich  CT           100    42   F       6 40-49                9:37.9      9:37/M
      58    Jake Martino                      Sacred Heart Studen    17     7   M      10  1- 9                9:38.5      9:38/M
      59    Jonathan Synott                   Lisboon  CT           113    11   M      13 10-14                9:41.1      9:41/M
      60    Connor Lynch                      Sacred Heart Studen   112    13   M      14 10-14                9:41.9      9:41/M
      61    Emily Gray                        Moosup  CT             57    14   F       6 10-14                9:43.6      9:43/M
      62    Carol Cournoyer                   Norwich  CT           114    44   F       7 40-49                9:44.1      9:44/M
      63    Ruben Jr Britos                   Lebanon  CT            74    10   M      15 10-14               10:01.0     10:01/M
      64    David Gruber                      Norwich  CT            28    45   M       8 40-49               10:01.8     10:01/M
      65    Emily Cubanski                    Sacred Heart Studen    60    7    F       3  1- 9               10:10.5     10:10/M
      66    Brian Cubanski                    Yantic  CT             61    38   M       2 30-39               10:11.0     10:11/M
      67    Pat Baker                         Oakdale  CT            31    67   F       1 60-69               10:27.3     10:27/M
      68    Ethan Zurowski                    Sacred Heart Studen    45     7   M      11  1- 9               10:29.4     10:29/M
      69    Juliana Martino                   Sacred Heart Studen    16     5   F       4  1- 9               10:46.4     10:46/M
      70    Jason Carle                       Norwich  CT             6    15   M       2 15-18               10:47.1     10:47/M
      71    Araceli Britos                    Lebanon  CT            73    7    F       5  1- 9               10:51.2     10:51/M
      72    Erin O'Farrell                    Sacred Heart Studen    11     5   F       6  1- 9               10:53.6     10:53/M
      73    Zoie Gruber                       Sacred Heart Studen    27     9   F       7  1- 9               10:57.0     10:57/M
      74    Mary-Jo McLaughlin                Danielson  CT          49    53   F       2 50-59               11:00.2     11:00/M
      75    Lauren Jacobs                     Norwich  CT            53    14   F       7 10-14               11:01.3     11:01/M
      76    kristina jacobs                   Norwich  CT            52    14   F       8 10-14               11:01.9     11:01/M
      77    Ava Burdo                         Norwich  CT            79    6    F       8  1- 9               11:05.0     11:05/M
      78    Patty Small                       Norwich  CT            69    52   F       3 50-59               11:27.6     11:27/M
      79    Elizabeth Larose                  Ledyard  CT           102    60   F       2 60-69               11:34.6     11:34/M
      80    Anthonys Debartolo                Sacred Heart Studen   106    5    M      12  1- 9               11:37.8     11:37/M
      81    Nicholas Debartolo                Sacred Heart Studen   107    6    M      13  1- 9               11:38.5     11:38/M
      82    Jeffrey Debartolo                 Norwich  CT           108    39   M       3 30-39               11:38.8     11:38/M
      83    Joseph Cote                       Sacred Heart Studen    86    7    M      14  1- 9               11:42.3     11:42/M
      84    Ryley Hubert                      Griswold  CT          103    4    F       9  1- 9               11:50.1     11:50/M
      85    Jessica Taylor                    Griswold  CT          104    33   F       2 30-39               11:51.1     11:51/M
      86    Simon Carle                       Sacred Heart Studen     5     9   M      15  1- 9               11:56.3     11:56/M
      87    Matthew Andersen                  Sacred Heart Studen    37     9   M      16  1- 9               11:59.0     11:59/M
      88    Emelie Gallow                     Sacred Heart Studen    58    10   F       9 10-14               12:06.4     12:06/M
      89    Hannah Ross                       Sacred Heart Studen     3     6   F      10  1- 9               12:08.4     12:08/M
      90    John Dexter                       Sacred Heart Studen    64    5    M      17  1- 9               12:10.9     12:10/M
      91    Dina Sears Graves                 Norwich  CT            80    42   F       8 40-49               12:11.2     12:11/M
      92    Rachel Harrison                   Sacred Heart Studen   119    5    F      11  1- 9               12:12.3     12:12/M
      93    Kristie Butts                     Lisbon  CT            111    41   F       9 40-49               12:14.0     12:14/M
      94    June Rondeau                      Jewett City  CT        95    45   F      10 40-49               12:14.8     12:14/M
      95    Kathy Capon                       Ledyard  CT            51    65   F       3 60-69               12:25.7     12:25/M
      96    Julia Cote                        Sacred Heart Studen    87    5    F      12  1- 9               12:32.0     12:32/M
      97    Jullianna Gallow                  Sacred Heart Studen    59    7    F      13  1- 9               12:37.9     12:37/M
      98    Gianna Graves                     Sacred Heart Studen    62    6    F      14  1- 9               12:39.1     12:39/M
      99    Charlotte Herz                    Norwich  CT            67    18   F       1 15-18               12:39.3     12:39/M
     100    Patrick Cote                      Sacred Heart Studen    88    8    M      18  1- 9               12:58.5     12:58/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     101    Joe Cote                          Norwich  CT            90    40   M       9 40-49               12:59.3     12:59/M
     102    Kathleen Cote                     Norwich  CT            89    38   F       3 30-39               13:01.0     13:01/M
     103    Haley Ross                        Sacred Heart Studen     4     6   F      15  1- 9               13:12.4     13:12/M
     104    Molly Cournoyer                   Norwich  CT           115    11   F      10 10-14               13:28.1     13:28/M
     105    Lorrie Herz                       Norwich  CT            68    44   F      11 40-49               13:38.4     13:38/M
     106    Michael Dexter                    Sacred Heart Studen    66    3    M      19  1- 9               13:38.7     13:38/M
     107    Shelley Graves Dexter             Lebanon  CT            65    43   F      12 40-49               13:38.9     13:38/M
     108    Matthew Brewer                    Sacred Heart Studen    19     7   M      20  1- 9               14:49.5     14:49/M
     109    Chase Zurdowski                   Sacred Heart Studen    96    5    M      21  1- 9               14:52.8     14:52/M
     110    Tracy Zurowski                    Jewett City  CT        46    36   F       4 30-39               14:53.5     14:53/M
     111    Katelyn Jakubowski                Sacred Heart Studen    55    4    F      16  1- 9               15:08.2     15:08/M
     112    Annmarie Bennett                  Norwich  CT            97    63   F       4 60-69               15:11.4     15:11/M
     113    Cindy Beauregard                  Norwich  CT            20    55   F       4 50-59               15:25.8     15:25/M
     114    Dorothyt Bennett Jakubowski       Norwich  CT            56    39   F       5 30-39               16:11.1     16:11/M
     115    John Waller                       Groton  CT              8    79   M       2 70-99               16:18.7     16:18/M
     116    Alyssa Burgess                    Sacred Heart Studen    47     7   F      17  1- 9               17:22.1     17:22/M




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News