Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Jack O'Keefe Memorial Strides Road Races

Waterford, CT, October 7, 2012

[10K Overall | 10K Age Group | 5K Age Group | 1-Mile Overall | 1-Mile Age Group ]

5K Overall

Jack O'Keefe Memorial Strides 5 K Road Race

Jack O'Keefe Memorial Strides 5

K Road Race

Overall Finish List

October 07, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Jeffrey Walker                    Westerly  RI          246    48   M       1 Top Fin             17:40.0      5:42/M
       2    Anson Moody III                   Oakdale  CT           167    27   M       1 18-39               18:38.0      6:01/M
       3    Tim Kane                          Preston  CT           424    55   M       1 50-59               19:26.0      6:16/M
       4    Matthew Walker                    Westerly  RI          251    12   M       1 12-17               19:50.0      6:24/M
       5    Brett Jackson                     Plainfield  CT         59    34   M       2 18-39               19:56.0      6:26/M
       6    Jonathan Eckel                    Westerly  RI          228    13   M       2 12-17               20:06.0      6:29/M
       7    Amanda Fouquette                  Groton  CT             44    25   F       1 Top Fin             20:12.0      6:31/M
       8    Kevin Gallerani                   Uncasville  CT        412    57   M       2 50-59               20:16.0      6:32/M
       9    Laurie Schaeffer                  Oakdale  CT           218    46   F       1 40-49               20:28.0      6:36/M
      10    Allen Litwin                      Niantic  CT            66    57   M       3 50-59               20:32.0      6:37/M
      11    Theo Maryeski                     Waterford             368    38   M       3 18-39               20:46.0      6:42/M
      12    Jordan Fouquette                  Groton  CT             45    25   M       4 18-39               20:58.0      6:46/M
      13    Tom Palazzo                       Waterford             216    37   M       5 18-39               21:10.0      6:50/M
      14    Mark Walker                       Westerly  RI          250    14   M       3 12-17               21:29.0      6:56/M
      15    John Schaeffer                    Oakdale  CT           219    46   M       1 40-49               21:35.0      6:58/M
      16    Benjamin Karol                    Waterford             486    26   M       6 18-39               21:36.0      6:58/M
      17    Bob Edgecomb                                            466    52   M       4 50-59               21:43.0      7:00/M
      18    Thomas Wagner                     Groton  CT            264    11   M       1  1-11               21:44.0      7:01/M
      19    Caroline Vandyke                  Groton  CT            108    13   F       1 12-17               21:45.0      7:01/M
      20    Vicky Kosakowski                  Norwich  CT           211    49   F       2 40-49               21:45.0      7:01/M
      21    Kris Anne Kane                    Preston  CT           425    48   F       3 40-49               21:58.0      7:05/M
      22    Roy Moran                         Westerly  RI          414    63   M       1 60-69               22:17.0      7:11/M
      23    Dohley Karen                      North Stonington  C   373    37   F       1 18-39               22:19.0      7:12/M
      24    Jack MacDonald                    Mystic  CT             70    12   M       4 12-17               22:19.0      7:12/M
      25    Tom Sullivan                      Groton  CT            331    42   M       2 40-49               22:20.0      7:12/M
      26    Aidan Sullivan                    Groton  CT            306    11   M       2  1-11               22:24.0      7:14/M
      27    Lance Magnuson                    Lebanon  CT           132    68   M       2 60-69               22:32.0      7:16/M
      28    Tj Restivo                        Jewett City  CT       343    51   M       5 50-59               22:33.0      7:16/M
      29    David Lathrop                     Norwich  CT           213    58   M       6 50-59               22:35.0      7:17/M
      30    Tanner Leclair                    Groton  CT             64    12   M       5 12-17               22:40.0      7:19/M
      31    Bernard Dennler, III              Colchester  CT         29    17   M       6 12-17               22:47.0      7:21/M
      32    Josh Zeldis                       West River  MD        477    39   M       7 18-39               22:51.0      7:22/M
      33    Christian Montaya                 Waterford             483    9    M       3  1-11               23:02.0      7:26/M
      34    Dean Festa                        Oakdale  CT            42    59   M       7 50-59               23:09.0      7:28/M
      35    Kimberly Brown                    Waterford             419    36   F       2 18-39               23:23.0      7:33/M
      36    Ashley Dickinson                  Jewett City  CT        33    36   F       3 18-39               23:31.0      7:35/M
      37    Rowan Lucey                       Old Lyme              459    19   M       8 18-39               23:45.0      7:40/M
      38    Doug MacDonald                    Mystic  CT            482    45   M       3 40-49               23:53.0      7:42/M
      39    Gavin MacPhail                    Niantic  CT           337    40   M       4 40-49               24:06.0      7:46/M
      40    Dylan Sullivan                    Waterford             470    23   M       9 18-39               24:09.0      7:47/M
      41    Brandon Chance                    Voluntown  CT         201    29   M      10 18-39               24:10.0      7:48/M
      42    Alison Gallerani                  Uncasville  CT        413    45   F       4 40-49               24:14.0      7:49/M
      43    Jessica Blodgett                  Niantic  CT            15    21   F       4 18-39               24:17.0      7:50/M
      44    Maleana Spera                     Old Saybrook  CT       98    31   F       5 18-39               24:18.0      7:50/M
      45    Patricia MacPhail                 Niantic  CT           339    38   F       6 18-39               24:19.0      7:51/M
      46    Phil Dean                         Woodstock  CT          25    63   M       3 60-69               24:34.0      7:55/M
      47    Conrad Guthrie                    Waterford             157    21   M      11 18-39               24:37.0      7:56/M
      48    Alison Ard                        Waterford             481    40   F       5 40-49               24:50.0      8:01/M
      49    Peter Crump                       Waterford             421    0    M       1  0- 0               24:52.0      8:01/M
      50    Susan Smith                       New London  CT        232    54   F       1 50-59               24:58.0      8:03/M
      51    Karen Short                       New London  CT        473    52   F       2 50-59               24:58.0      8:03/M
      52    Brianna Amende                    East Lyme  CT           3     9   F       1  1-11               25:00.0      8:04/M
      53    Denise Descheneaux                Groton  CT             32    43   F       6 40-49               25:00.0      8:04/M
      54    Michael Lafleur                   Preston  CT            63    52   M       8 50-59               25:02.0      8:05/M
      55    Elizabeth Alina                   Groton  CT              1    38   F       7 18-39               25:05.0      8:05/M
      56    Erik Snodgrass                                           97    20   M      12 18-39               25:10.0      8:07/M
      57    Deirdre Ahern                     Salem  CT             123    45   F       7 40-49               25:14.0      8:08/M
      58    Ron Berthasavage                  Pawcatuck  CT         158    77   M       1 70-99               25:17.0      8:09/M
      59    James Chekal                      Niantic  CT           428    8    M       4  1-11               25:21.0      8:11/M
      60    Brian Chekal                      Niantic  CT           429    37   M      13 18-39               25:23.0      8:11/M
      61    Clem McGrath                      Colchester  CT        181    73   M       2 70-99               25:28.0      8:13/M
      62    Quinn Ryan                        Waterford             394    12   M       7 12-17               25:42.0      8:17/M
      63    David Amende                      East Lyme  CT           4    47   M       5 40-49               25:50.0      8:20/M
      64    Michael McGarry                   Quaker Hill  CT       475    22   M      14 18-39               25:53.0      8:21/M
      65    Denise Walstra                    Waterford             452    46   F       8 40-49               25:58.0      8:23/M
      66    Annette Montoya                   Waterford             484    47   F       9 40-49               25:59.0      8:23/M
      67    Bonny Richards                    Jewett City  CT       237    40   F      10 40-49               26:02.0      8:24/M
      68    Isaac Zeldis                      Milton  MA            478    32   M      15 18-39               26:09.0      8:26/M
      69    James Neff                        Quaker Hill  CT       416    48   M       6 40-49               26:11.0      8:27/M
      70    Tom Thurlow                       Waterford             344    55   M       9 50-59               26:15.0      8:28/M
      71    Phil Sutton                       Amston  CT            135    56   M      10 50-59               26:22.0      8:30/M
      72    Julia Hecht                       Canterbury  CT        130    24   F       8 18-39               26:26.0      8:32/M
      73    Robin Waterman                    East Lyme  CT         252    15   F       2 12-17               26:26.0      8:32/M
      74    Terrence Hickey                   Norwich  CT            56    41   M       7 40-49               26:27.0      8:32/M
      75    Emily Borysewicz                  Quaker Hill  CT        17    13   F       3 12-17               26:28.0      8:32/M
      76    Jack Houdeshell                   Ledyard  CT           153    43   M       8 40-49               26:29.0      8:33/M
      77    Derek Viets                       New London  CT        361    12   M       8 12-17               26:36.0      8:35/M
      78    Dick Walsh                        Old Lyme              460    71   M       3 70-99               26:41.0      8:36/M
      79    MaryGrace Dennler                 Colchester  CT         31    52   F       3 50-59               26:42.0      8:37/M
      80    Travis Romano                     New London  CT         83    40   M       9 40-49               26:43.0      8:37/M
      81    Heidi Veltheim                    New London  CT        430    37   F       9 18-39               26:44.0      8:37/M
      82    Cole Salegna                      Norwich  CT           407    14   M       9 12-17               26:46.0      8:38/M
      83    Paul Tardif                       Norwich  CT           262    37   M      16 18-39               26:48.0      8:39/M
      84    Shane Mathis                      Niantic  CT           254    27   M      17 18-39               27:03.0      8:44/M
      85    Tony Walstra                      Waterford             455    53   M      11 50-59               27:04.0      8:44/M
      86    Nathan Amende                     East Lyme  CT           6    12   M      10 12-17               27:08.0      8:45/M
      87    Kimberly MacDonald                Mystic  CT             68    42   F      11 40-49               27:12.0      8:46/M
      88    Sharon Spivack                    Abington  MA          100    54   F       4 50-59               27:12.0      8:46/M
      89    Bill Ghio                         Niantic  CT           489    58   M      12 50-59               27:13.0      8:47/M
      90    Camille Bray                      Preston  CT           224    36   F      10 18-39               27:15.0      8:47/M
      91    Qameron Mendez Neff               Quaker Hill  CT       418    13   M      11 12-17               27:28.0      8:52/M
      92    Ben Toth                          New London  CT        236    16   M      12 12-17               27:29.0      8:52/M
      93    Katie Lozzia                      North Stonington  C   444    29   F      11 18-39               27:34.0      8:54/M
      94    Savannah Houdeshell               Ledyard  CT           154    10   F       2  1-11               27:47.0      8:58/M
      95    Sharon Moody                      Oakdale  CT           166    54   F       5 50-59               27:54.0      9:00/M
      96    Paige Walstra                     Waterford             453    9    F       3  1-11               27:57.0      9:01/M
      97    Allison Spivack                   Hope Valley  RI        99    27   F      12 18-39               27:59.0      9:02/M
      98    Robin Ryan                        Waterford             151    55   F       6 50-59               28:01.0      9:02/M
      99    Hans Veltheim                     New London  CT        431    38   M      18 18-39               28:05.0      9:04/M
     100    Bridgette Gordon-Hickey           Niantic  CT           239    42   F      12 40-49               28:06.0      9:04/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     101    Bernard Dennler, Jr.              Colchester  CT         30    55   M      13 50-59               28:09.0      9:05/M
     102    Dave Guthrie                      Waterford             156    55   M      14 50-59               28:18.0      9:08/M
     103    Ronald Gale                       Norwich  CT           136    76   M       4 70-99               28:19.0      9:08/M
     104    Dave Zaldivar                     Waterford             265    49   M      10 40-49               28:20.0      9:08/M
     105    Jennifer Zeldis                   West River  MD        476    37   F      13 18-39               28:23.0      9:09/M
     106    Paula Whitley Mile                Norwich  CT           469    50   F       7 50-59               28:26.0      9:10/M
     107    Kristin Crump                     Waterford             420    40   F      13 40-49               28:47.0      9:17/M
     108    Anne Lemke                        Moodus  CT            117    49   F      14 40-49               29:03.0      9:22/M
     109    Samantha Rose                     New London  CT        346    23   F      14 18-39               29:05.0      9:23/M
     110    Audrey Suseno                                           102    38   F      15 18-39               29:07.0      9:24/M
     111    Anna Turner                       New London  CT        106    38   F      16 18-39               29:10.0      9:25/M
     112    David Goulart                     Oakdale  CT            51    30   M      19 18-39               29:18.0      9:27/M
     113    Liz Gagnon                        Norwich  CT           280    31   F      17 18-39               29:20.0      9:28/M
     114    Wyatt Goulart                     Oakdale  CT            52     3   M       5  1-11               29:27.0      9:30/M
     115    Tiffany Fournier                  Jewett City  CT       305    23   F      18 18-39               29:33.0      9:32/M
     116    Peggy Pelland                     North Stonington  C   372    56   F       8 50-59               29:35.0      9:33/M
     117    Joshua Therrien                   Waterford             247    30   M      20 18-39               29:44.0      9:35/M
     118    Ann Marie Bartelli Pagan          East Lyme  CT         487    52   F       9 50-59               29:48.0      9:37/M
     119    Samantha Walsh                    Brooklyn  NY          461    37   F      19 18-39               29:51.0      9:38/M
     120    Bill Steen                        Boxford  MA           422    46   M      11 40-49               29:51.0      9:38/M
     121    Dianne Steen                      Boxford  MA           423    48   F      15 40-49               29:52.0      9:38/M
     122    Mallory Devona                    Waterford             338    26   F      20 18-39               29:52.0      9:38/M
     123    Carolyn Ryan                      New London  CT        225    43   F      16 40-49               29:54.0      9:39/M
     124    Hayden Murray                     Norwich  CT           436    15   M      13 12-17               30:23.0      9:48/M
     125    Amy Collins                       Jewett City  CT        23    36   F      21 18-39               30:29.0      9:50/M
     126    Ivanna Hugo                       Waterford             244    15   F       4 12-17               30:37.0      9:53/M
     127    Stephen Novic                     Ledyard  CT           139    71   M       5 70-99               30:46.0      9:55/M
     128    Carly Nasser                      Waterford              77    40   F      17 40-49               30:49.0      9:56/M
     129    Teresa Novic                      Ledyard  CT           141    55   F      10 50-59               30:51.0      9:57/M
     130    Matthew Candier                   Salem  CT             387     9   M       6  1-11               30:54.0      9:58/M
     131    William Chekal                    Niantic  CT           427    6    M       7  1-11               30:57.0      9:59/M
     132    Anne Chekal                       Niantic  CT           426    35   F      22 18-39               30:58.0      9:59/M
     133    Sherri Clarke                     Mystic  CT            203    42   F      18 40-49               31:04.0     10:01/M
     134    Edgar Pourier                     Chaplin  CT           355    12   M      14 12-17               31:06.0     10:02/M
     135    Pain Russell                      Old Lyme              465    54   F      11 50-59               31:07.0     10:02/M
     136    Maddy Donnelly                    Old Lyme              467    59   F      12 50-59               31:09.0     10:03/M
     137    Murphy Ryan                       Waterford             393     9   F       4  1-11               31:12.0     10:04/M
     138    Erin Mullane                      New London  CT        463    33   F      23 18-39               31:12.0     10:04/M
     139    Marguerite Boslang                Simsbury  CT          457    58   F      13 50-59               31:14.0     10:05/M
     140    Regan Miner                       Norwich  CT           231    20   F      24 18-39               31:17.0     10:05/M
     141    Dayne Rugh                        Groton  CT            227    23   M      21 18-39               31:17.0     10:05/M
     142    Richard Wells                     Norwich  CT           113    52   M      15 50-59               31:20.0     10:06/M
     143    Bill Hecht                        Canterbury  CT        119    61   M       4 60-69               31:27.0     10:09/M
     144    Beth Shluger                      Waterford             443    57   F      14 50-59               31:34.0     10:11/M
     145    Holly Ryan                        Waterford             395    42   F      19 40-49               31:40.0     10:13/M
     146    Judy Mc Grath                     Colchester  CT        437    70   F       1 70-99               31:53.0     10:17/M
     147    Beth Stoddard                     East Lyme  CT         411    48   F      20 40-49               31:58.0     10:19/M
     148    Andy Moody                        Oakdale  CT           168    54   M      16 50-59               31:59.0     10:19/M
     149    Stuart Sharack                    Waterford             140    67   M       5 60-69               32:02.0     10:20/M
     150    James Bartelli                    Waterford             488    45   M      12 40-49               32:05.0     10:21/M
     151    Kerri Zeldis                      Milton  MA            479    33   F      25 18-39               32:20.0     10:26/M
     152    Chanda Therrien                   Waterford             240    36   F      26 18-39               32:51.0     10:36/M
     153    Taavi Veltheim                    New London  CT        432    8    M       8  1-11               32:57.0     10:38/M
     154    Noah Amende                       East Lyme  CT           7    10   M       9  1-11               32:59.0     10:38/M
     155    Mary Amende                       East Lyme  CT           5    47   F      21 40-49               32:59.0     10:38/M
     156    Alysyn Mullen                     Jewett City  CT       334    41   F      22 40-49               33:00.0     10:39/M
     157    Carol Cournoyer                   Norwich  CT           450    44   F      23 40-49               33:00.0     10:39/M
     158    Ray Fitzgerald                    Niantic  CT           462    75   M       6 70-99               33:01.0     10:39/M
     159    Barbara Seagraves                 Jewett City  CT       335    49   F      24 40-49               33:22.0     10:46/M
     160    Julie Shafer                      Quaker Hill  CT        92    40   F      25 40-49               34:18.0     11:04/M
     161    Smidgie MacPhail                  Niantic  CT           341    65   F       1 60-69               34:26.0     11:06/M
     162    Elise Matthews                    Waterford             243    63   F       2 60-69               34:31.0     11:08/M
     163    Jackson Long                      Waterford             490    8    M      10  1-11               34:35.0     11:09/M
     164    Lynn Beckwith                     Auburndale  MA        442    60   F       3 60-69               34:43.0     11:12/M
     165    Lee Williams                      Glastonbury  CT       456    64   M       6 60-69               34:58.0     11:17/M
     166    Alicia Hensley                    Waterford             233    10   F       5  1-11               35:46.0     11:32/M
     167    Jamie Donovan                     Groton  CT            441    31   F      27 18-39               35:52.0     11:34/M
     168    Heather Bell                      Norwich  CT            11    35   F      28 18-39               35:56.0     11:35/M
     169    Giuliana Mudano                                         439    42   F      26 40-49               36:00.0     11:37/M
     170    Jack Salegna                      Norwich  CT            86    10   M      11  1-11               36:27.0     11:45/M
     171    Peter Salegna                     Norwich  CT            87    49   M      13 40-49               36:33.0     11:47/M
     172    Rachel Nasser                     Waterford              78    10   F       6  1-11               36:41.0     11:50/M
     173    Riva Blinderman                   Waterford              13    11   F       7  1-11               36:41.0     11:50/M
     174    Lauren Voelker                    Waterford             458    25   F      29 18-39               37:03.0     11:57/M
     175    John Shellman                     New London  CT        321    39   M      22 18-39               37:05.0     11:58/M
     176    Alyssa Cook                       Danielson  CT         115    24   F      30 18-39               38:25.0     12:24/M
     177    Jamie Spotten                     Oakdale  CT           440    41   F      27 40-49               38:32.0     12:26/M
     178    Diane Viets                       New London  CT        362    53   F      15 50-59               38:33.0     12:26/M
     179    Kevin MacKintrush                 New London  CT        433    9    M      12  1-11               38:42.0     12:29/M
     180    Kenneth Brice                     Groton  CT            468    9    M      13  1-11               38:45.0     12:30/M
     181    Jason Chance                      Voluntown  CT         202    33   M      23 18-39               38:57.0     12:34/M
     182    Jordan Park                       Groton  CT            496    13   M      15 12-17               38:59.0     12:35/M
     183    Park Jean                         Groton  CT            497    47   F      28 40-49               38:59.0     12:35/M
     184    Sierra Mendez Neff                Quaker Hill  CT       417    15   F       5 12-17               39:08.0     12:37/M
     185    Richard Hoch                      Norwich  CT           327    72   M       7 70-99               39:34.0     12:46/M
     186    Jill Blodgett                     Niantic  CT            14    53   F      16 50-59               40:48.0     13:10/M
     187    Kenneth Blodgett                  Niantic  CT            16    51   M      17 50-59               40:48.0     13:10/M
     188    Tom Harrington                    Waterford             303    58   M      18 50-59               40:58.0     13:13/M
     189    Ben Vertefeville                  Willimantic  CT       359    22   M      24 18-39               42:06.0     13:35/M
     190    Edwina Callaghan                  Salem  CT             125    62   F       4 60-69               42:07.0     13:35/M
     191    Terry Mendez Neff                 Quaker Hill  CT       415    44   F      29 40-49               44:01.0     14:12/M
     192    Jill Long                                               491         F       1  0- 0               44:24.0     14:19/M
     193    Jenna Long                        Waterford             492    5    F       8  1-11               44:25.0     14:20/M
     194    Maureen C Boyle                   Enfield  CT           200    58   F      17 50-59               44:49.0     14:27/M
     195    Kathy Cavasino                    Waterford             485    54   F      18 50-59               45:16.0     14:36/M
     196    Diane Harrington                  Waterford             300    52   F      19 50-59               45:16.0     14:36/M
     197    James O Connor                                          434    77   M       8 70-99               45:21.0     14:38/M
     198    Dean Staubley                     New London  CT        312    46   M      14 40-49               45:29.0     14:40/M
     199    Vicki Severin                     Waterford             332    56   F      20 50-59               45:30.0     14:41/M
     200    Molly Cournoyer                   Norwich  CT           451    11   F       9  1-11               46:02.0     14:51/M

                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     201    Marc Cournoyer                    Norwich  CT           449    43   M      15 40-49               46:03.0     14:51/M
     202    Colleen Delaporta                 Norwich  CT            28    57   F      21 50-59               46:17.0     14:56/M
     203    Kaili Jackson                     Plainfield  CT         60    10   F      10  1-11               46:26.0     14:59/M
     204    William Constantakos              Groton  CT            205    58   M      19 50-59               46:35.0     15:02/M
     205    Martin Zeldis                     Waterford             480    68   M       7 60-69               46:59.0     15:09/M
     206    Susan O'Lone                      Niantic  CT            79    58   F      22 50-59               47:01.0     15:10/M
     207    Tonya Jackson                     Plainfield  CT         61    33   F      31 18-39               49:23.0     15:56/M
     208    Autumn Jackson                    Plainfield  CT         58    12   F       6 12-17               49:24.0     15:56/M
     209    Briahna Borysewicz                Quaker Hill  CT        18    12   F       7 12-17               51:36.0     16:39/M
     210    Marsha O Connor                   Waterford             435    73   F       2 70-99               51:37.0     16:39/M
     211    Rachel Gonet                      Quaker Hill  CT        49    38   F      32 18-39               57:35.0     18:35/M
     212    Tina Brown                        New London  CT        330    35   F      33 18-39               57:35.0     18:35/M
     213    Karisa Curran                     Oakham  MA            322    24   F      34 18-39               57:36.0     18:35/M
     214    Patty Vuylsteke                   Uncasville  CT        406    61   F       5 60-69               59:22.0     19:09/M





My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News