Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Jack O'Keefe Memorial Strides Road Races

Waterford, CT, October 7, 2012

[10K Age Group | 5K Overall | 5K Age Group | 1-Mile Overall | 1-Mile Age Group ]

10K Overall

For more race information, see There Was A Time.

Jack O'Keefe Memorial Strides 10 K Road Race

Jack O'Keefe Memorial Strides 10

K Road Race

Overall Finish List

October 07, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Larz Selmer-Larsen                Oakdale  CT           248    32   M       1 Top Fin             36:52.0      5:57/M
       2    Scott Deslongchamps               Putnam  CT            340    42   M       1 40-49               37:49.0      6:06/M
       3    Tim Smith                         Norwich  CT           194    64   M       1 60-69               41:06.0      6:38/M
       4    Sean Lewis                        Honolulu  HI          263    23   M       1 18-39               41:12.0      6:39/M
       5    Mike Fritz                        Ledyard  CT           398    56   M       1 50-59               41:15.0      6:39/M
       6    Megan Wakely                      Jewett City  CT       112    26   F       1 Top Fin             41:27.0      6:41/M
       7    Caroline Levesque                 Tiverton  RI          214    32   F       1 18-39               41:36.0      6:43/M
       8    Sarah Osgood                      Oakdale  CT            80    37   F       2 18-39               42:33.0      6:52/M
       9    Jason Barricklow                  New London  CT        383    34   M       2 18-39               42:38.0      6:53/M
      10    Hy-Lee Salassie                   New London  CT        129    56   M       2 50-59               43:10.0      6:58/M
      11    Molly Powell                      Waterford             382    23   F       3 18-39               43:11.0      6:58/M
      12    Andrew Hill                       New London  CT        207    25   M       3 18-39               43:26.0      7:00/M
      13    Bob Buckingham                    New London  CT        390    52   M       3 50-59               44:23.0      7:10/M
      14    Brian Lundie                                            188    58   M       4 50-59               44:31.0      7:11/M
      15    David Flagg                       Norwich  CT            43    38   M       4 18-39               44:48.0      7:14/M
      16    John Brown                        Oakdale  CT           386    53   M       5 50-59               44:59.0      7:15/M
      17    Karen Dobley                      North Stonington  C   374    37   F       4 18-39               45:02.0      7:16/M
      18    Daniel Putnam                     Wallkill  NY          381    21   M       5 18-39               45:08.0      7:17/M
      19    Matt Liguore                      Ledyard  CT           400    19   M       6 18-39               45:18.0      7:18/M
      20    Josh Eudy                         Uncasville  CT         39    34   M       7 18-39               45:27.0      7:20/M
      21    Lawrence Agbayani                 Niantic  CT           365    45   M       2 40-49               45:28.0      7:20/M
      22    Jim Tiernan                       Pawcatuck  CT         364    49   M       3 40-49               45:36.0      7:21/M
      23    Valerie Barnett                                         401    42   F       1 40-49               45:45.0      7:23/M
      24    John Sacrey                       Preston  CT           180    61   M       2 60-69               45:52.0      7:24/M
      25    Raquel Czikowsky                  Jewett City  CT       206    30   F       5 18-39               45:57.0      7:25/M
      26    Carlye Goulart                    Oakdale  CT            50    34   F       6 18-39               45:58.0      7:25/M
      27    Laurence Potter                   New London  CT        149    54   M       6 50-59               46:29.0      7:30/M
      28    Rena Eudy                         Uncasville  CT         41    27   F       7 18-39               46:40.0      7:32/M
      29    Les Bellis                        Jewett City  CT        12    48   M       4 40-49               46:58.0      7:35/M
      30    TJ Restivo                        Jewett City  CT       342    51   M       7 50-59               47:21.0      7:38/M
      31    Stephen Cook                      Danielson  CT         138    66   M       3 60-69               47:59.0      7:44/M
      32    John Digiacomo                    Plainfield  CT         34    42   M       5 40-49               48:14.0      7:47/M
      33    Timothy Thomson                   Waterford             104    36   M       8 18-39               48:23.0      7:48/M
      34    Mike Underwood                    Hebron  CT            360    56   M       8 50-59               48:52.0      7:53/M
      35    Jason Apostoleris                 Moodus  CT              9    49   M       6 40-49               48:59.0      7:54/M
      36    John Strecker                     Waterford             101    50   M       9 50-59               49:00.0      7:54/M
      37    Chris Gonet                       Quaker Hill  CT        48    36   M       9 18-39               49:38.0      8:00/M
      38    Karla Villa                       Rocky Hill  CT        110    27   F       8 18-39               49:51.0      8:02/M
      39    Bob Myers                         Waterford             408    51   M      10 50-59               50:42.0      8:11/M
      40    Diane Houdeshell                  Ledyard  CT           155    42   F       2 40-49               51:06.0      8:15/M
      41    Joe Piela                         Mansfield Center  C   410    55   M      11 50-59               51:18.0      8:16/M
      42    Paul Toth                         New London  CT        253    58   M      12 50-59               51:31.0      8:19/M
      43    Tom Baker                         Oakdale  CT           150    69   M       4 60-69               51:47.0      8:21/M
      44    Joseph Liguore                    Ledyard  CT           229    54   M      13 50-59               52:08.0      8:25/M
      45    Courtney Hurlbert                 Thomaston  CT         226    22   F       9 18-39               52:13.0      8:25/M
      46    Brian Hickey                      Niantic  CT           238    41   M       7 40-49               52:18.0      8:26/M
      47    Mark Fitton                       Lebanon  CT           133    56   M      14 50-59               52:25.0      8:27/M
      48    Johann Cooper                     Portland  CT          366    53   M      15 50-59               52:32.0      8:28/M
      49    Liz Eudy                          Ledyard  CT            40    32   F      10 18-39               52:58.0      8:33/M
      50    Danielle Chirillo                 Groton  CT            144    16   F       1 12-17               53:12.0      8:35/M
      51    Amy Apostileris                   Moodus  CT              8    48   F       3 40-49               53:14.0      8:35/M
      52    Sara Brewster                     Cumming  GA           255    46   F       4 40-49               53:23.0      8:37/M
      53    Barry Sheckley                    Niantic  CT            95    65   M       5 60-69               53:33.0      8:38/M
      54    Brandon Chance                    Voluntown  CT         399    29   M      10 18-39               53:40.0      8:39/M
      55    Amy Jacobitz                      New London  CT        391    34   F      11 18-39               53:43.0      8:40/M
      56    John Boyle                        Enfield  CT            19    60   M       6 60-69               53:51.0      8:41/M
      57    Aubrey Liguore                    Ledyard  CT           223    22   F      12 18-39               53:54.0      8:42/M
      58    Michelle Wynne                    Hebron  CT            114    48   F       5 40-49               53:55.0      8:42/M
      59    Rose Buckingham                   Norwich  CT           174    64   F       1 60-69               53:55.0      8:42/M
      60    Dawn Holmes                       Essex  CT             189    49   F       6 40-49               53:57.0      8:42/M
      61    Wendy Turdo                       East Lyme  CT         392    38   F      13 18-39               54:19.0      8:46/M
      62    Caitlin Lodato                    East Lyme  CT          67    33   F      14 18-39               54:21.0      8:46/M
      63    Margaret Weber                    Marlborough  CT       222    27   F      15 18-39               54:23.0      8:46/M
      64    Nancy Crocker                     Waterford              24    61   F       2 60-69               54:46.0      8:50/M
      65    William Vidal III                 Ledyard  CT           369    36   M      11 18-39               55:06.0      8:53/M
      66    Jenna Morin                       Groton  CT             73     9   F       1  1-11               55:15.0      8:55/M
      67    Marsha Regan                      New London  CT        377    47   F       7 40-49               55:20.0      8:55/M
      68    Stacey Holmes                     north franklin  CT     57    34   F      16 18-39               55:31.0      8:57/M
      69    Nicole Gallagher                  Uncasville  CT         46    34   F      17 18-39               55:47.0      9:00/M
      70    Whitney Kono                      Johnston  RI          258    27   F      18 18-39               55:48.0      9:00/M
      71    Christine Digiacomo               Plainfield  CT         35    36   F      19 18-39               55:51.0      9:00/M
      72    Lani Laroco-Chance                Voluntown  CT         212    33   F      20 18-39               55:54.0      9:01/M
      73    Henry Grills                      Westerly  RI           53    75   M       1 70-99               55:55.0      9:01/M
      74    Norma Vivar-Orum                  Jewett City  CT       111    49   F       8 40-49               56:01.0      9:02/M
      75    Mike Brandt                       Rocky Hill  CT         20    31   M      12 18-39               56:11.0      9:04/M
      76    George Gillespie                  Oakdale  CT           183    70   M       2 70-99               56:32.0      9:07/M
      77    Peggy Pelland                     North Stonington  C   371    56   F       1 50-59               56:39.0      9:08/M
      78    Karen Santacroce                  Groton  CT             91    43   F       9 40-49               57:17.0      9:14/M
      79    Jennifer Aiello                                         397    32   F      21 18-39               57:32.0      9:17/M
      80    Amy Nixon                         New London  CT        379    54   F       2 50-59               57:48.0      9:19/M
      81    John Cashman                      Rocky Hill  CT         21    32   M      13 18-39               57:56.0      9:21/M
      82    Kara Moscato                      Rocky Hill  CT         75    32   F      22 18-39               57:56.0      9:21/M
      83    Ausberto Perez                    New London  CT        217    37   M      14 18-39               57:58.0      9:21/M
      84    Kevin Colasurdo                   Jewett City  CT       204    27   M      15 18-39               58:18.0      9:24/M
      85    John Wood                         Niantic  CT           378    62   M       7 60-69               58:38.0      9:27/M
      86    Bruce Grisafe                     Salem  CT             389    59   M      16 50-59               58:50.0      9:29/M
      87    Patricia Phillips                 Niantic  CT           384    65   F       3 60-69               58:59.0      9:31/M
      88    Shane Mathis                      Niantic  CT           256    27   M      16 18-39               59:25.0      9:35/M
      89    Kathryn Bailey                    Colchester  CT         10    24   F      23 18-39               59:26.0      9:35/M
      90    Peter Deangelis                   Waterford              26    41   M       8 40-49               59:29.0      9:36/M
      91    Ted Phillips                      Niantic  CT           385    71   M       3 70-99               59:43.0      9:38/M
      92    Susan Sheckley                    Niantic  CT            96    64   F       4 60-69             1:00:04.0      9:41/M
      93    Heidi Decosta                     Niantic  CT            27    36   F      24 18-39             1:00:05.0      9:41/M
      94    Jacqueline Amburn                 Waterford               2    23   F      25 18-39             1:00:21.0      9:44/M
      95    Carol Myers                       Waterford             409    37   F      26 18-39             1:00:26.0      9:45/M
      96    Jeannette Hickey                  Norwich  CT           148    37   F      27 18-39             1:00:56.0      9:50/M
      97    Amy Stephenson                    New London  CT        221    34   F      28 18-39             1:00:58.0      9:50/M
      98    Neal Bobruff                      Stonington  CT        403    53   M      17 50-59             1:01:00.0      9:50/M
      99    Adriana Dos Santos                Norwich  CT            36    31   F      29 18-39             1:01:16.0      9:53/M
     100    Julie Parrette                    Norwich  CT            81    47   F      10 40-49             1:01:28.0      9:55/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     101    Craig Barnes                      North Stonington  C   241    56   M      18 50-59             1:01:36.0      9:56/M
     102    Nancy Gillis                      Taftville  CT          47    43   F      11 40-49             1:02:00.0     10:00/M
     103    Rachel Mikolajczyk                Plainfield  CT        402    36   F      30 18-39             1:03:00.0     10:10/M
     104    Chester Lau                       West Hartford  CT     121    55   M      19 50-59             1:03:34.0     10:15/M
     105    Austin Schreck                    Poughkeepsie  NY      234    26   M      17 18-39             1:03:43.0     10:17/M
     106    Barbara Barnes                    North Stonington  C   235    23   F      31 18-39             1:05:39.0     10:35/M
     107    Adrienne Spitz                    Quaker Hill  CT       220    38   F      32 18-39             1:05:40.0     10:35/M
     108    David Morin                       Groton  CT             72    34   M      18 18-39             1:06:24.0     10:43/M
     109    Holly Salegna                     Norwich  CT            85    42   F      12 40-49             1:06:36.0     10:45/M
     110    Amy Tiernan                       Pawcatuck  CT         363    39   F      33 18-39             1:07:20.0     10:52/M
     111    Erica Sundstrom                   Jewett City  CT       336    40   F      13 40-49             1:08:40.0     11:05/M
     112    Mary Beth Jordan                                        208    47   F      14 40-49             1:08:43.0     11:05/M
     113    Tom Sullivan                      Ledyard  CT           142    72   M       4 70-99             1:09:36.0     11:14/M
     114    Diane Cain                        North Stonington  C   242    53   F       3 50-59             1:11:25.0     11:31/M
     115    Hadley Kornacki                   Deep River  CT         62    33   F      34 18-39             1:11:33.0     11:32/M
     116    Toral Shah                        New London  CT        257    41   F      15 40-49             1:11:39.0     11:33/M
     117    Helen Sweet                       Norwich  CT           103    48   F      16 40-49             1:11:42.0     11:34/M
     118    Richard Hoch                      Norwich  CT           326    72   M       5 70-99             1:12:39.0     11:43/M
     119    Amy Epperson                      Baltic  CT             38    42   F      17 40-49             1:13:12.0     11:48/M
     120    Maxwell Sanders                   Waterford              90     8   M       1  1-11             1:13:22.0     11:50/M
     121    Heather Jakan                     Baltic  CT            380    39   F      35 18-39             1:14:27.0     12:00/M
     122    Inna Fields                       East Hampton  CT      367    38   F      36 18-39             1:14:57.0     12:05/M
     123    Cecelia Grisafe                   Salem  CT             388    56   F       4 50-59             1:19:23.0     12:48/M
     124    Peter Demarco, Jr.                New London  CT        182    62   M       8 60-69             1:19:43.0     12:51/M




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News