Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Columbia Autumn Classic (CT03010DR) 5K

Columbia, CT, October 28, 2012

[Overall Results ]

Age Group Results

Columbia Autumn Classic (CT03010DR) 5 km Race

Columbia Autumn Classic (CT03010DR)

5 km Race

Age Group Results

October 28, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Female Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Sarah Ports                       Lebanon  CT          1797   23       12        20:31.0     20:31.0      6:37/M
Top

Girls Under 13

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Emma Trombley                     North Franklin  CT   1772   12       47        23:46.0     23:46.0      7:40/M
       2    Erica Franklin                    Columbia  CT         1666   12       91        26:36.0     26:36.0      8:35/M
       3    Kayla Hart                        Columbia  CT         1808   12      103        27:14.0     27:14.0      8:47/M
       4    Bethany Ostergren                 Wethersfield  CT     1751   10      187        34:11.0     34:11.0     11:02/M
       5    Julia Carso                       Andover  CT          1802   10      198        36:53.0     36:53.0     11:54/M
       6    Lindsay Oneill                    Manchester  CT       1829   8       201        37:27.0     37:27.0     12:05/M
       7    Sophie Ludwig                     Ellington  CT        1805   11      205        37:58.0     37:58.0     12:15/M
       8    Juiliana Baker                    Columbia  CT         1610   11      208        38:12.0     38:12.0     12:19/M
       9    Kirsten Krause                    Coventry  CT         1846   12      210        38:31.0     38:31.0     12:25/M
      10    Megan Petrone                     Columbia  CT         1738    9      219        41:56.0     41:56.0     13:32/M
      11    Haley Crim                        Columbia  CT         1816   9       222        42:25.0     42:25.0     13:41/M
      12    Anne Marie Baldwin                Storrs               1864   09      233        54:19.0     54:19.0     17:31/M
Top

Female 13 to 19

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Haley Barrett                     Newington  CT        1722   16       54        24:26.0     24:26.0      7:53/M
       2    Regan Vezina                      Columbia  CT         1715   13       93        26:43.0     26:43.0      8:37/M
       3    Leah Gallen                       South Windham  CT    1719   17      105        27:19.0     27:19.0      8:49/M
       4    Emily Sternat                     Columbia  CT         1792   13      121        28:42.0     28:42.0      9:15/M
       5    Emily Lewis                       Storrs Mansfield  C  1675   19      123        28:50.0     28:50.0      9:18/M
       6    Hope Sternat                      Columbia  CT         1793   13      136        29:44.0     29:44.0      9:35/M
       7    Kelly Pestey                      Lebanon  CT          1694   18      140        29:52.0     29:52.0      9:38/M
       8    Lauren Marinelli                  Columbia  CT         1784   15      156        31:21.0     31:21.0     10:07/M
       9    Julia Mendes                      Columbia  CT         1794   13      161        31:42.0     31:42.0     10:14/M
      10    Andrea Jenkins                    Chaplin  CT          1842   13      209        38:31.0     38:31.0     12:25/M
      11    Amanda Zappulla                   Manchester  CT       1737   19      211        39:03.0     39:03.0     12:36/M
      12    Rebecca Beaudry                   Willimantic  CT      1629   17      226        47:00.0     47:00.0     15:10/M
      13    Chelsea Jenkins                   Chaplin  CT          1843   16      230        49:52.0     49:52.0     16:05/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Karolina Fucikova                 Storrs Mansfield  C  1689   29       18        21:13.0     21:13.0      6:51/M
       2    Shelby Akers                      Hebron  CT           1750   20       45        23:33.0     23:33.0      7:36/M
       3    Jennifer Alber                    Columbia  CT         1858   26       67        25:09.0     25:09.0      8:07/M
       4    Andrea Stone                      North Windham  CT    1840   27       68        25:12.0     25:12.0      8:08/M
       5    Fernanda Cardoso                  Zip Not Provided  C  1775   29       92        26:42.0     26:42.0      8:37/M
       6    Allyson Colvin                    Bloomfield  CT       1626   27      110        27:30.0     27:30.0      8:52/M
       7    Katie Hudd                        Columbia  CT         1615   24      124        28:55.0     28:55.0      9:20/M
       8    Lindsey Martineau                 Lebanon  CT          1755   27      147        30:24.0     30:24.0      9:48/M
       9    Julie McGarry                     East Granby  CT      1743   21      160        31:37.0     31:37.0     10:12/M
      10    Shawon Kelly                      Windham  CT          1853   27      186        34:10.0     34:10.0     11:01/M
      11    Amy Gelbar                        Enfield  CT          1678   23      191        34:46.0     34:46.0     11:13/M
      12    Bailey Rosenberg                  Brooklyn  CT         1736   20      195        35:25.0     35:25.0     11:25/M
      13    Gina Croteau                      Columbia  CT         1653   20      214        40:15.0     40:15.0     12:59/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Ashely Mattingly                  Mansfield Center  C  1778   35       16        21:04.0     21:04.0      6:48/M
       2    Stephanie Mazerolle               Columbia  CT         1757   34       22        21:34.0     21:34.0      6:57/M
       3    Amy Cordone                       Columbia  CT         1748   36       32        22:15.0     22:15.0      7:11/M
       4    Sara Kinney                       Coventry  CT         1824   33       37        22:48.0     22:48.0      7:21/M
       5    Maria Pickering                   Willimantic  CT      1731   30       50        24:11.0     24:11.0      7:48/M
       6    Katie Whalen                      Columbia  CT         1850   35       53        24:23.0     24:23.0      7:52/M
       7    Jamie Schlagenhauf                Bristol  CT          1686   30       78        25:51.0     25:51.0      8:20/M
       8    Suzette Reading                   Columbia  CT         1712   39       94        26:52.0     26:52.0      8:40/M
       9    Melinda Tarbell                   Columbia  CT         1646   35      102        27:10.0     27:10.0      8:46/M
      10    Alyson Cranick                    Columbia  CT         1766   31      118        28:28.0     28:28.0      9:11/M
      11    Angela Cichon                     Bolton  CT           1800   39      130        29:24.0     29:24.0      9:29/M
      12    Stephanie Boyd                    Columbia  CT         1838   36      131        29:24.0     29:24.0      9:29/M
      13    Jocelyn Dunnack                   Columbia  CT         1725   34      143        30:11.0     30:11.0      9:44/M
      14    Jessica Hormung                   Windham  CT          1863   30      153        31:10.0     31:10.0     10:03/M
      15    Jessica Simao                     Columbia  CT         1746   32      155        31:20.0     31:20.0     10:06/M
      16    Jessica Higham                    Mansfield Center  C  1764   37      172        32:59.0     32:59.0     10:38/M
      17    Alica Todzia                      Higganum  CT         1658   33      175        33:03.0     33:03.0     10:40/M
      18    Rebecca Whiting                   Windham  CT          1787   32      189        34:26.0     34:26.0     11:06/M
      19    Jeanette Morales                  Columbia  CT         1741   38      190        34:30.0     34:30.0     11:08/M
      20    Christine Sposito                 Columbia  CT         1679   34      192        34:48.0     34:48.0     11:14/M
      21    Jesse Tremblay                    Canterbury  CT       1865   30      196        35:38.0     35:38.0     11:30/M
      22    Erin Baker                        Columbia  CT         1611   37      212        39:47.0     39:47.0     12:50/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Bridget Carlson                   Bolton  CT           1700   40       31        22:12.0     22:12.0      7:10/M
       2    Kimberly Larsh                    Bolton  CT           1821   46       36        22:44.0     22:44.0      7:20/M
       3    Dina Bonetti                      Hebron  CT           1711   42       71        25:23.0     25:23.0      8:11/M
       4    Laura Bassett                     Glastonbury  CT      1625   42       75        25:38.0     25:38.0      8:16/M
       5    Cynthia Lynch                     Hebron  CT           1636   42       88        26:27.0     26:27.0      8:32/M
       6    Jackie Reynolds                   Lebanon  CT          1763   43      108        27:26.0     27:26.0      8:51/M
       7    Cheryl Hart                       Columbia  CT         1809   41      116        28:17.0     28:17.0      9:07/M
       8    Janice Kelly                      West Hartford  CT    1661   46      126        29:02.0     29:02.0      9:22/M
       9    Carey Randazzo                    Columbia  CT         1650   41      134        29:30.0     29:30.0      9:31/M
      10    Wendy Vetarisi                    Norwood  MA          1654   43      139        29:51.0     29:51.0      9:38/M
      11    Tina Thomas                       Columbia  CT         1841   47      150        30:29.0     30:29.0      9:50/M
      12    Evelyn Dedominicis                Hebron  CT           1690   44      151        30:35.0     30:35.0      9:52/M
      13    Diane Ayer                        Willimantic  CT      1770   41      152        31:07.0     31:07.0     10:02/M
      14    Kathleen Eaton-Robb               Columbia  CT         1648   47      154        31:17.0     31:17.0     10:05/M
      15    Carrie Bowles                     Columbia  CT         1672   43      157        31:23.0     31:23.0     10:07/M
      16    Gillian Lyon                      Lebanon  CT          1693   47      162        31:51.0     31:51.0     10:16/M
      17    Marybeth Fiore                    Bolton  CT           1807   47      163        31:54.0     31:54.0     10:17/M
      18    Lisa Grady                        Hampton  CT          1758   49      171        32:58.0     32:58.0     10:38/M
      19    Megan Carlson                     north franklin  CT   1735   44      184        33:58.0     33:58.0     10:57/M
      20    Lois Roy                          Hebron  CT           1720   47      194        35:13.0     35:13.0     11:22/M
      21    Dot Carso                         Andover  CT          1804   40      199        36:54.0     36:54.0     11:54/M
      22    Diane Daigle                      Columbia  CT         1861   46      203        37:33.0     37:33.0     12:07/M
      23    Laura Wilerson                                         1862   42      202        37:33.0     37:33.0     12:07/M
      24    Beth Ludwig                       Stafford Springs  C  1806   48      206        37:58.0     37:58.0     12:15/M
      25    Jen Oneil                         Manchester  CT       1830   45      216        41:35.0     41:35.0     13:25/M
      26    Melissa Petrone                   Columbia  CT         1739   40      220        41:57.0     41:57.0     13:32/M
      27    Amy Crim                          Columbia  CT         1815   41      221        41:57.0     41:57.0     13:32/M
      28    Colleen Wells                     Norwich  CT          1695   47      223        43:11.0     43:11.0     13:56/M
      29    Denise Fitzsimmons                Columbia  CT         1628   48      225        47:00.0     47:00.0     15:10/M
      30    Kathryn Larose                    Woodstock Valley  C  1710   44      227        48:23.0     48:23.0     15:36/M
      31    Julia Jenkisn                     Chaplin  CT          1844   45      229        49:51.0     49:51.0     16:05/M
      32    Karen Piro                        Columbia  CT         1717   40      231        51:01.0     51:01.0     16:27/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Karen Saunders                    Manchester  CT       1724   59       83        26:15.0     26:15.0      8:28/M
       2    Bonnie Bates                      Hebron  CT           1857   51      119        28:33.0     28:33.0      9:13/M
       3    Mary Ellen Kania                  Columbia  CT         1767   50      146        30:21.0     30:21.0      9:47/M
       4    Vicki Quagliaroli                 Stafford Springs  C  1607   59      148        30:25.0     30:25.0      9:49/M
       5    Lea E. A. Langley                 Andover  CT          1620   53      158        31:35.0     31:35.0     10:11/M
       6    Nancy Shaw                        Columbia  CT         1762   50      170        32:43.0     32:43.0     10:33/M
       7    Stella Ross                       Storrs Mansfield  C  1621   56      193        35:11.0     35:11.0     11:21/M
       8    Jane Chernerynski                 Madison  CT          1868   57      200        37:12.0     37:12.0     12:00/M
       9    Sandra Graham                     Hebron  CT           1640   50      204        37:44.0     37:44.0     12:10/M
      10    Cecilia Walpole-Griffin           Columbia  CT         1718   56      207        38:08.0     38:08.0     12:18/M
      11    Susan Dee                         Cromwell  CT         1833   58      236      1:01:10.0   1:01:10.0     19:44/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Edwina Callaghan                  Salem  Ct  CT        1663   63      218        41:46.0     41:46.0     13:28/M
       2    Joan Ferrero                      Mansfield Depot  CT  1602   68      228        48:24.0     48:24.0     15:37/M
       3    Faithe Petty                      Colchester  CT       1812   65      234        55:37.0     55:37.0     17:56/M
Top

Male Winners

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jacob Gurzler                     Manchester  CT       1788   26        1        15:49.0     15:49.0      5:06/M
Top

Boys Under 13

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Brenden Sholes                    North Franklin  CT   1644   12        6        19:27.0     19:27.0      6:16/M
       2    Joseph Sciano                     Marlborough  CT      1818   12       11        20:10.0     20:10.0      6:30/M
       3    Troy Hart                         Columbia  CT         1810   12       24        21:40.0     21:40.0      6:59/M
       4    Micha Person                      Lebanon  CT          1660   12       44        23:32.0     23:32.0      7:35/M
       5    Austin Turkis                     Bolton  CT           1780   9        46        23:41.0     23:41.0      7:38/M
       6    Xander Jones                      Willimantic  CT      1761    9       56        24:32.0     24:32.0      7:55/M
       7    Kyle Escott                       Columbia  CT         1604   12       80        25:52.0     25:52.0      8:21/M
       8    Nick Carso                        Andover  CT          1803   12       97        27:00.0     27:00.0      8:43/M
       9    Liam Forrest                      Lebanon  CT          1836   11      104        27:16.0     27:16.0      8:48/M
      10    Garrison King                                          1623    7      125        28:57.0     28:57.0      9:20/M
      11    Nick Campagnone                   Columbia  CT         1779   10      129        29:22.0     29:22.0      9:28/M
      12    Sam Baldwin                       Storrs  CT           1860   7       169        32:40.0     32:40.0     10:32/M
      13    Austin Crim                       Columbia  CT         1817   6       215        40:47.0     40:47.0     13:09/M
      14    Evan Oneill                       Manchester  CT       1827   10      217        41:36.0     41:36.0     13:25/M
Top

Men 13-19

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Tyler Sholes                      North Franklin  CT   1831   14        2        18:02.0     18:02.0      5:49/M
       2    Jordan Bond                       North Providence  R  1791   17       10        20:03.0     20:03.0      6:28/M
       3    Jacob Ouellette                   Amston  CT           1795   13       13        20:44.0     20:44.0      6:41/M
       4    Casey Dicher-Lueds                Willimantic  CT      1811   17       19        21:22.0     21:22.0      6:54/M
       5    Connor Rosenberg                  Brooklyn  CT         1769   17       20        21:25.0     21:25.0      6:55/M
       6    Jared Mangano                     Lebanon  CT          1691   19       21        21:33.0     21:33.0      6:57/M
       7    Sean Eaton-Robb                   Columbia  CT         1754   14       26        21:47.0     21:47.0      7:02/M
       8    Joseph Marsalisi                  Columbia  CT         1796   15       34        22:23.0     22:23.0      7:13/M
       9    Joe O'Neill                       Columbia  CT         1733   19       40        23:03.0     23:03.0      7:26/M
      10    Sam Marshall                      Columbia  CT         1614   18       42        23:22.0     23:22.0      7:32/M
      11    Chris Vandenburgh                 Bolton  CT           1813   15       63        24:46.0     24:46.0      7:59/M
      12    Jonathan Gallagher                Lebanon  CT          1777   16       85        26:19.0     26:19.0      8:29/M
      13    Nate Ayer                         Willimantic  CT      1771   17       96        26:59.0     26:59.0      8:42/M
      14    Alejendro Munoe                   Columbia  CT         1834   13      107        27:25.0     27:25.0      8:51/M
      15    Jaron McCarthy                    Columbia  CT         1781   13      132        29:29.0     29:29.0      9:31/M
      16    Travis Gilchrist                                       1721   13      137        29:45.0     29:45.0      9:36/M
      17    Sean Sterglein                    Ashford  CT          1790   14      237      1:55:34.0   1:55:34.0     37:17/M
Top

Men 20-29

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Patrick Stone                     North Windham  CT    1839   29        4        19:10.0     19:10.0      6:11/M
       2    Brandon Strout                    Willimantic  CT      1698   29        5        19:27.0     19:27.0      6:16/M
       3    Josh Curry                        Columbia  CT         1671   25       28        21:51.0     21:51.0      7:03/M
       4    T S Fruno                         Greenwich  CT        1867   23       41        23:10.0     23:10.0      7:28/M
       5    Jason Larose                      Woodstock Valley  C  1709   23       43        23:31.0     23:31.0      7:35/M
       6    Shane Peters                      Poughkeepsie  NY     1716   29       49        24:02.0     24:02.0      7:45/M
       7    Nicholas Gelbar                   Mansfield Center  C  1677   28       58        24:35.0     24:35.0      7:56/M
       8    Chris Camparelli                  Franklin  MA         1826   25       95        26:54.0     26:54.0      8:41/M
       9    Fred Vanston                      Columbia  CT         1825   28      106        27:24.0     27:24.0      8:50/M
      10    John Peters                       Storrs Mansfield  C  1708   21      159        31:37.0     31:37.0     10:12/M
      11    Sean Halbruner                    Voorhees  NJ         1744   24      165        32:19.0     32:19.0     10:25/M
      12    Austin Frenriger                  Newington  CT        1869   23      185        33:59.0     33:59.0     10:58/M
Top

Men 30-39

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Mathew Gardella                   Lebanon  CT          1618   37       14        20:48.0     20:48.0      6:43/M
       2    Lance Jones                       Willimantic  CT      1759   34       23        21:38.0     21:38.0      6:59/M
       3    John Carlson                      Manchester  CT       1773   36       25        21:41.0     21:41.0      7:00/M
       4    David Flagg                       Norwich  Ct  CT      1635   39       30        22:07.0     22:07.0      7:08/M
       5    Justin Tremblay                   Columbia  CT         1866   36       39        23:03.0     23:03.0      7:26/M
       6    Mark Hand                         Columbia  CT         1603   38       51        24:20.0     24:20.0      7:51/M
       7    David Lillibridge                 Coventry  CT         1676   36       57        24:34.0     24:34.0      7:55/M
       8    Nick Cordone                      Columbia  CT         1749   39       60        24:39.0     24:39.0      7:57/M
       9    Benjamin Godin                    Columbia  CT         1740   37       62        24:44.0     24:44.0      7:59/M
      10    Miguel Cruz                       Willimantic  CT      1760   36       77        25:48.0     25:48.0      8:19/M
      11    J Schlagenhauf                    Bristol  CT          1685   30       79        25:51.0     25:51.0      8:20/M
      12    Donald Rey                        Columbia  CT         1705   30       82        26:06.0     26:06.0      8:25/M
      13    Shawn Gallagher                   Lebanon  CT          1776   35       86        26:19.0     26:19.0      8:29/M
      14    Anthony Simao                     Columbia  CT         1703   34       89        26:28.0     26:28.0      8:32/M
      15    Tim Connors                       Amston  CT           1854   31      101        27:10.0     27:10.0      8:46/M
      16    Jared Cichon                      Bolton  CT           1799   34      109        27:29.0     27:29.0      8:52/M
      17    Joe Sullivan                      Providence  RI       1745   34      112        28:05.0     28:05.0      9:04/M
      18    Steven Viau                       Lebanon  CT          1723   30      113        28:06.0     28:06.0      9:04/M
      19    Dan Whalen                        Columbia  CT         1849   36      114        28:07.0     28:07.0      9:04/M
      20    Will Whiting                      Windham  CT          1789   36      120        28:37.0     28:37.0      9:14/M
      21    Michael Silvestrei                Oakland  MD          1859   30      128        29:15.0     29:15.0      9:26/M
      22    Sebby Randazzo                    Columbia  CT         1649   39      135        29:30.0     29:30.0      9:31/M
      23    Matthew Traber                    Storrs Mansfield  C  1697   36      141        29:58.0     29:58.0      9:40/M
      24    Chris Esposito                    West Hartford  CT    1704   35      145        30:18.0     30:18.0      9:46/M
      25    Jeff Dingler                      Columbia  CT         1616   37      164        32:18.0     32:18.0     10:25/M
      26    John Trotter                      Lebanon  CT          1688   37      166        32:19.0     32:19.0     10:25/M
      27    Kelsey Doherty                    Columbia  CT         1642   30      173        33:03.0     33:03.0     10:40/M
      28    Jonathan Todzia                   Higganum  CT         1659   32      174        33:03.0     33:03.0     10:40/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Jon Dipippo                       Brooklyn  CT         1768   42        3        18:29.0     18:29.0      5:58/M
       2    Jeffrey Buske                                          1820   42        8        19:42.0     19:42.0      6:21/M
       3    Bruce Christensen                 Bolton  CT           1855   44        9        19:58.0     19:58.0      6:26/M
       4    Jeff Murray                       Andover  CT          1852   43       15        20:55.0     20:55.0      6:45/M
       5    Pual Baldini                      North Haven  CT      1847   41       35        22:40.0     22:40.0      7:19/M
       6    Scott Vezina                      Columbia  CT         1714   43       48        24:02.0     24:02.0      7:45/M
       7    Steve Oneill                      Manchester  CT       1828   44       59        24:37.0     24:37.0      7:56/M
       8    Jeff Escott                       Columbia  CT         1605   40       61        24:42.0     24:42.0      7:58/M
       9    Dave Dedominicis                  Hebron  CT           1692   45       69        25:12.0     25:12.0      8:08/M
      10    Stephen Moran                     Columbia  CT         1632   49       70        25:13.0     25:13.0      8:08/M
      11    Jim Stevenson                     Manchester  CT       1664   49       72        25:25.0     25:25.0      8:12/M
      12    Peter Marshall                    Andover  CT          1674   47       73        25:31.0     25:31.0      8:14/M
      13    Brad Earnest                      Columbia  CT         1634   49       84        26:18.0     26:18.0      8:29/M
      14    Robert Meuvier                    Coventry  CT         1823   49       90        26:33.0     26:33.0      8:34/M
      15    Rick Orzolek                      Columbia  CT         1637   42      100        27:08.0     27:08.0      8:45/M
      16    James Holmes                      Hebron  CT           1613   48      115        28:11.0     28:11.0      9:05/M
      17    Mark Fitzsimmons                  Columbia  CT         1630   49      138        29:47.0     29:47.0      9:36/M
      18    Martin Barletta                   Lebanon  CT          1756   47      142        30:09.0     30:09.0      9:44/M
      19    Dan O'Neill                       Columbia  CT         1732   49      149        30:28.0     30:28.0      9:50/M
      20    Patrick Eaton-Robb                Columbia  CT         1647   47      167        32:27.0     32:27.0     10:28/M
      21    Ariel Morales                     Columbia  CT         1742   40      178        33:13.0     33:13.0     10:43/M
      22    Russ Graham                       Hebron  CT           1641   45      180        33:33.0     33:33.0     10:49/M
      23    Paul Croteau                      Columbia  CT         1656   49      181        33:52.0     33:52.0     10:55/M
      24    Michael Jenkins                   Chaplin  CT          1845   49      182        33:57.0     33:57.0     10:57/M
      25    Todd Carlson                      north franklin  CT   1734   43      183        33:58.0     33:58.0     10:57/M
      26    Daryl Ostergren                   Wethersfield  CT     1752   45      188        34:12.0     34:12.0     11:02/M
      27    Chris Baker                       Columbia  CT         1612   41      213        39:47.0     39:47.0     12:50/M
      28    Steve Piro                        Bolton  CT           1801   45      232        51:03.0     51:03.0     16:28/M
Top

Men 50 to 59

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Andy Chambers                     Bolton  CT           1774   54        7        19:39.0     19:39.0      6:20/M
       2    Ian Roberts                       Bolton  CT           1798   54       17        21:12.0     21:12.0      6:50/M
       3    John Sloan                        Manchester  CT       1730   55       27        21:49.0     21:49.0      7:02/M
       4    John Brown                        Oakdale  CT          1851   53       29        21:55.0     21:55.0      7:04/M
       5    Roger Hill                        Salem  CT            1835   52       38        23:01.0     23:01.0      7:25/M
       6    Rick Urban, Jr.                   Windham  CT          1608   58       52        24:21.0     24:21.0      7:51/M
       7    Mark Fitton                       Lebanon  Ct  CT      1645   56       64        24:54.0     24:54.0      8:02/M
       8    Lloyd Landhammer                  Las Vegas  NV        1765   51       65        25:03.0     25:03.0      8:05/M
       9    Conal Carr                        Columbia  CT         1782   50       81        26:05.0     26:05.0      8:25/M
      10    Fred Kania                        Columbia  CT         1848   54       98        27:00.0     27:00.0      8:43/M
      11    Bill Tortora                      Willington  CT       1652   56       99        27:03.0     27:03.0      8:44/M
      12    Grefory Caryer                    Columbia  CT         1786   51      111        28:02.0     28:02.0      9:03/M
      13    Robert Millerd                    Columbia  CT         1617   54      117        28:17.0     28:17.0      9:07/M
      14    Clinton Driscoll                  South Windsor  CT    1837   59      122        28:45.0     28:45.0      9:16/M
      15    Bob Lazzari                       Columbia  CT         1747   52      133        29:30.0     29:30.0      9:31/M
      16    Richard Wells                     Norwich  Ct          1696   52      168        32:36.0     32:36.0     10:31/M
      17    Ric Langley                       Andover  CT          1619   53      176        33:04.0     33:04.0     10:40/M
      18    John King                         Ivoryton  CT         1624   50      177        33:04.0     33:04.0     10:40/M
      19    John Wynne                        Hebron  CT           1713   52      179        33:31.0     33:31.0     10:49/M
      20    Stephen Dee                       Cromwell  CT         1832   56      235      1:01:08.0   1:01:08.0     19:43/M
Top

Men 60 to 69

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Richard Bellisle                  Columbia  CT         1822   65       33        22:21.0     22:21.0      7:13/M
       2    Larry Chaves                      West Hartford  CT    1662   68       55        24:32.0     24:32.0      7:55/M
       3    James Bender                      Lebanon  CT          1655   60       66        25:09.0     25:09.0      8:07/M
       4    Stephen Tolman                    Vernon Rockville  C  1606   66       76        25:42.0     25:42.0      8:17/M
       5    Frank Silvestri                   Columbia  CT         1667   62       87        26:22.0     26:22.0      8:30/M
       6    Joseph Fetcho                     Milford  CT          1657   66      144        30:15.0     30:15.0      9:45/M
       7    Tom Richards                      Mystic  CT           1814   64      224        44:59.0     44:59.0     14:31/M
Top

Men 70 and over

                                                                                               Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Time        Pace  
       1    Warren Church                     Chaplin  CT          1856   72       74        25:34.0     25:34.0      8:15/M
       2    Ronald Gale                       Norwich  CT          1668   77      127        29:09.0     29:09.0      9:24/M
       3    Tom Sullivan                      Ledyard  CT          1819   73      197        36:12.0     36:12.0     11:41/M




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News