Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Delaney Dash (CT09025JHP) 4-Mi

Old Saybrook, CT, May 26, 2012

[Overall Results ]

Age Group Results

Delaney Dash (CT09025JHP) 4 Mile Race

Delaney Dash (CT09025JHP) 4 Mile Race

Age Group Results

May 26, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marie Davenport                   Guilford  CT          375   37        6        22:15.0      5:34/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Geoff Nelson                      New Fairfield  CT     365   27        1        20:08.0      5:02/M
Top

Male 0 and under

Record: I Am Dumb - Year: 2010 - Time: 37:30.4

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bandit Number  1000                                    1000           381        42:13.0     10:33/M
Top

Female 1 to 12

Record: Bridgid Selfors - Year: 2011 - Time: 31:01.0

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Allyson Lewis                     Jewett City  CT       172   10      241        34:15.0      8:34/M
       2    Shea Lee                          Jewett City  CT       169   12      310        37:17.0      9:19/M
       3    Emma Gurnell                      Old Saybrook  CT      395   08      337        38:53.0      9:43/M
       4    Hailey Cassidy                    Higganum  CT           51   10      353        39:39.0      9:55/M
       5    Allie Cody                        Old Saybrook  CT      420   10      357        40:03.0     10:01/M
       6    Grace Hanratty                    Old Saybrook  CT      120   10      358        40:03.0     10:01/M
       7    Caroline Sagristano               Old Lyme  CT          390   10      401        46:16.0     11:34/M
       8    Amelia White                      Waterford  CT         316   10      405        47:27.0     11:52/M
       9    Mikayla Brucoli                   Waterford  CT          40   10      412        48:42.0     12:11/M
Top

Male 1-12

Record: Trevor Dominy - Year: 2011 - Time: 27:21.0

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Spencer Tess                      Mystic  CT            294   12      132        29:26.0      7:22/M
       2    David Stephenson                  Unionville  CT        445   12      137        29:52.0      7:28/M
       3    Dillon Selfors                    Old Saybrook  CT      339   11      141        30:01.0      7:30/M
       4    Connor Selfors                    Old Saybrook  CT      338    8      151        30:27.0      7:37/M
       5    Riley Delaney                     Cromwell  CT           83   12      159        30:45.0      7:41/M
       6    Samuel Applegate                  Madison  CT            10   11      165        31:06.0      7:47/M
       7    Christian Montoya                 Waterford  CT         206   9       200        32:16.0      8:04/M
       8    Benjamin Vanvliet                 Old Saybrook  CT      333   12      202        32:19.0      8:05/M
       9    Michael Campanelli                Madison  CT            44   12      209        32:39.0      8:10/M
      10    Luke Hanratty                     Old Saybrook  CT      121   10      222        33:15.0      8:19/M
      11    Timothy Stephenson                Unionville  CT        446   9       239        34:13.0      8:33/M
      12    Stewart Gurhell                   Old Saybrook  CT      393   11      274        35:23.0      8:51/M
      13    Joe Leach                         East Haddam  CT       437   11      279        35:35.0      8:54/M
      14    Preston Pagli                     Madison  CT           423   12      282        35:55.0      8:59/M
      15    Matt Belliveau                    Madison  CT           424   11      283        36:01.0      9:00/M
      16    Jack Malesky                      Old Saybrook  CT      182   11      321        37:52.0      9:28/M
Top

Female 13 to 19

Record: Kimberly Shepherd - Year: 2010 - Time: 29:43.2

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tenley Godfrey                    Pawcatuck  CT         113   19       33        24:30.0      6:08/M
       2    Bridgid Selfors                   Old Saybrook  CT      340   13       49        25:51.0      6:28/M
       3    Hillary Maxson                    Old Saybrook  CT      416   19       66        26:58.0      6:45/M
       4    Morgan Tess                       Mystic  CT            293   15      145        30:12.0      7:33/M
       5    Rachel Odabashian                 Madison  CT           381   16      157        30:42.0      7:41/M
       6    Meghan Delaney                    Old Saybrook  CT       82   14      288        36:13.0      9:03/M
       7    Morica Castro                     Madison  CT           454   18      306        37:12.0      9:18/M
       8    Shelly Delaney                    Cromwell  CT           85   13      328        38:20.0      9:35/M
       9    Morgan Begin                      East Hampton  CT       21   19      346        39:22.0      9:51/M
Top

Male 13-19

Record: Joe Bovehard - Year: 2011 - Time: 22:27.0

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Trevor Dominy                     East Haddam  CT       385   13       35        24:48.0      6:12/M
       2    Matthew Kanizaj                   Old Saybrook  CT      415   17       43        25:41.0      6:25/M
       3    Zachary Clark                     Guilford  CT           60   16       61        26:46.0      6:42/M
       4    James Kolb                        Old Lyme  CT          436   14       86        27:59.0      7:00/M
       5    Joshua Chang                      Old Saybrook  CT       56   13       89        28:04.0      7:01/M
       6    Griffin Bovich                    Clinton  CT            33   16      155        30:37.0      7:39/M
       7    Gordon Gurnell                    Old Saybrook  CT      394   13      171        31:17.0      7:49/M
       8    Kevin Shepherd                    Essex  CT             272   15      180        31:37.0      7:54/M
       9    Matthew Cyr                       Wallingford  CT       406   15      210        32:40.0      8:10/M
      10    Tristan Dubreuil                  Preston  CT            96   15      218        33:10.0      8:18/M
      11    Mike Belliveau                    Madison  CT           425   14      238        34:12.0      8:33/M
      12    Sam Todd                          Uncasville  CT        297   19      253        34:34.0      8:39/M
      13    Ben Malesky                       Old Saybrook  CT      181   13      277        35:28.0      8:52/M
      14    Devin Delaney                     Old Saybrook  CT       78   17      303        37:03.0      9:16/M
Top

Female 20 to 29

Record: Sarah Piazza - Year: 2011 - Time: 23:19.0

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alecia Faustini                   Glenwood  NJ          100   27       94        28:08.0      7:02/M
       2    Kari Ricigliano                                         249   27      118        29:04.0      7:16/M
       3    Anne Naiale                       Branford  CT          367   26      190        31:55.0      7:59/M
       4    Jennifer Loss                     East Lyme  CT         464   27      226        33:30.0      8:23/M
       5    Cathleen Donahue                  Niantic  CT           346   20      231        33:45.0      8:26/M
       6    Kimberly Aiksnoras                East Haven  CT          4   28      243        34:16.0      8:34/M
       7    Kathleen Buckingham               New London  CT        359   22      265        34:58.0      8:45/M
       8    Karen Williams                    Clinton  CT           319   21      284        36:02.0      9:01/M
       9    Tamara Montgomery                 Colchester  CT        204   23      304        37:06.0      9:17/M
      10    Morgan Coen                       Ledyard  CT            61   26      309        37:17.0      9:19/M
      11    Melissa Roy                       Guilford  CT          252   26      313        37:19.0      9:20/M
      12    Jennifer Stein                    Orange  CT            281   23      318        37:43.0      9:26/M
      13    Katherine Montoya                 Hamden  CT            207   28      325        38:05.0      9:31/M
      14    Kelly Meehan                      Old Lyme  CT          196   26      330        38:23.0      9:36/M
      15    Eimily Kelly                      Niantic  CT           311   29      378        42:11.0     10:33/M
      16    Allison Karol                     Orient  ME            152   29      380        42:13.0     10:33/M
      17    Ashley Petrillo                   North Haven  CT       478   25      385        42:24.0     10:36/M
      18    Kathryn Denapoli                  Old Saybrook  CT      432   28      387        42:55.0     10:44/M
      19    Katherine Rochette                Old Saybrook  CT      348   28      395        44:53.0     11:13/M
      20    Shana Stodoiski                   Colchester  CT        355   22      407        47:45.0     11:56/M
      21    Maggie Gianquinto                 Old Lyme  CT          344   25      419        54:13.0     13:33/M
Top

Male 20-29

Record: Geoff Nelson - Year: 2011 - Time: 20:20.0

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stephen Pretak                    New London  CT        241   27        2        20:25.0      5:06/M
       2    Eugene Douglass                   New Haven  CT          94   26       12        22:32.0      5:38/M
       3    Derek Torrellas                   Branford  CT          363   26       16        23:05.0      5:46/M
       4    Nicholai Dalidowitz               Southington  CT        71   29       17        23:09.0      5:47/M
       5    John Longo                        Southington  CT       177   24       18        23:10.0      5:48/M
       6    Jeffery McDermitt                 Avon  CT              189   28       19        23:18.0      5:50/M
       7    Robert Buttermore                 Waterford  CT          43   24       21        23:34.0      5:54/M
       8    Brett Meehan                      Old Lyme  CT          195   24      115        28:54.0      7:14/M
       9    Anthony Good Jr                   Preston  CT           429   27      123        29:13.0      7:18/M
      10    Ben Karol                         Waterford  CT         153   25      166        31:13.0      7:48/M
      11    Jerry Tavella                     Norwalk  CT           462   29      264        34:57.0      8:44/M
      12    Michael Nicoletti                 Madison  CT           398   28      270        35:13.0      8:48/M
      13    Nicholas Schmitz                  Ledyard  CT           262   26      308        37:14.0      9:19/M
      14    Joshua Mattei                     Madison  CT           186   22      386        42:51.0     10:43/M
Top

Female 30 to 39

Record: Kimberly Battipaglia - Year: 2011 - Time: 25:45.0

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Suzanne Chaves                    Westbrook  CT         342   30       45        25:44.0      6:26/M
       2    Katrina Gustafson                 Waterford  CT         431   38       59        26:39.0      6:40/M
       3    Leah Samson                       New Haven  CT         255   33       71        27:19.0      6:50/M
       4    Christine Kopcha                  Old Saybrook  CT      328   37       83        27:53.0      6:58/M
       5    Amanda Argazzi                    Glastonbury  CT        12   36      100        28:22.0      7:06/M
       6    Kim Shea                          Deep River  CT        412   38      111        28:49.0      7:12/M
       7    Elizabeth St. John                Guilford  CT          336   32      135        29:50.0      7:28/M
       8    Rebecca Zucconi                   Madison  CT           326   39      144        30:07.0      7:32/M
       9    Mandy Batty                       Groton  CT             20   34      174        31:31.0      7:53/M
      10    Kate Baron                        Guilford  CT           17   30      176        31:32.0      7:53/M
      11    Leigh Morant                      Old Saybrook  CT      383   37      177        31:33.0      7:53/M
      12    Kate Kelliher                     Westerly  RI          470   35      181        31:39.0      7:55/M
      13    Laura Tavlla                      Fairfield  CT         461   33      183        31:42.0      7:56/M
      14    Theresa Lewis                     Jewett City  CT       174   35      187        31:51.0      7:58/M
      15    Bethany Varrichio                 Cambridge  MA         404   33      196        32:06.0      8:02/M
      16    Valerie Shippee                   Moosup  CT            273   37      207        32:37.0      8:09/M
      17    Gretchen Randall                  Guilford  CT          246   38      208        32:37.0      8:09/M
      18    Maria O'Keefe                     Killingworth  CT      219   38      216        32:53.0      8:13/M
      19    Karen Decorleto                   Marlborough  CT        72   34      227        33:38.0      8:25/M
      20    Megan Grant                       West Hartford  CT     117   34      237        34:03.0      8:31/M
      21    Rita Quiles-Glover                East Lyme  CT         244   35      246        34:24.0      8:36/M
      22    Erika Adams                       Mamaroneck  NY          1   37      251        34:33.0      8:38/M
      23    Erin Depot                        Gales Ferry  CT        88   30      252        34:33.0      8:38/M
      24    Amy Stephenson                    Oakdale  CT           387   34      259        34:52.0      8:43/M
      25    Lori Peter                        Meriden  CT           231   34      260        34:53.0      8:43/M
      26    Kate Joyce                        Groton  MA            146   37      272        35:17.0      8:49/M
      27    Jennifer Munzer                   Niantic  CT           213   38      281        35:50.0      8:58/M
      28    Kelly Burton                      Branford  CT           42   35      285        36:03.0      9:01/M
      29    Heather Hine                      Sterling  CT          131   31      286        36:09.0      9:02/M
      30    Emily Flahaven                    Chester  CT           421   32      292        36:19.0      9:05/M
      31    Kristine Capstick                 Madison  CT           468   30      312        37:18.0      9:20/M
      32    Tricia Metsack                    Old Saybrook  CT      199   35      315        37:30.0      9:23/M
      33    Jennie Shen                       Old Lyme  CT          270   37      319        37:44.0      9:26/M
      34    Carlye Kohs                       Higganum  CT          158   38      329        38:21.0      9:35/M
      35    Adriene Spitz                     Oakdale  CT           278   37      332        38:26.0      9:37/M
      36    Kim Yahara                        Madison  CT           323   36      336        38:45.0      9:41/M
      37    Dawn Jenci                        Milford  CT           141   32      339        38:54.0      9:44/M
      38    Felicia Genca                     West Hartford  CT     111   38      361        40:23.0     10:06/M
      39    Shannon D'Aquila Haynes           Salem  CT              69   35      364        40:35.0     10:09/M
      40    Meghan McCulloch                  Old Lyme  CT          188   38      382        42:17.0     10:34/M
      41    Alison Keating                    Madison  CT           433   36      389        43:03.0     10:46/M
      42    Bonnie Lupone                     Meriden  CT           179   35      390        43:26.0     10:52/M
      43    Chloe Turnbull                    Guilford  CT          301   39      397        45:05.0     11:16/M
      44    Christina Fiasconaro              Guilford  CT          102   38      398        45:06.0     11:17/M
      45    Kristen Hunter                    Old Lyme  CT          353   30      408        47:45.0     11:56/M
Top

Male 30 to 39

Record: Marc Robaczyoski - Year: 2010 - Time: 20:12.3

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joost Keizer                      New Haven  CT         414   33        4        21:51.0      5:28/M
       2    William Zucconi                   Madison  CT           327   38        7        22:17.0      5:34/M
       3    Larz Selmer-Larsen                Oakdale  CT           266   31        9        22:25.0      5:36/M
       4    Matt Santillo                     New Haven  CT         257   37       13        22:43.0      5:41/M
       5    Mark Andrejczyk                   Shelton  CT             8   39       20        23:28.0      5:52/M
       6    Daniel Thierx                     Stratford  CT         361   38       22        23:35.0      5:54/M
       7    Chris Fox                         Rumford  RI           447   32       23        23:47.0      5:57/M
       8    Nathan Kucera                     New Haven  CT         377   30       24        23:49.0      5:57/M
       9    Brian Williams                    Cheshire  CT          318   33       26        23:57.0      5:59/M
      10    Mark Juliano                      New Haven  CT         150   36       31        24:20.0      6:05/M
      11    Roberto Diniro                    New Haven  CT         434   33       48        25:48.0      6:27/M
      12    Josh Harwell                      Mystic  CT            471   38       64        26:55.0      6:44/M
      13    David Laughran                    Wethersfield  CT      168   34       67        27:04.0      6:46/M
      14    Scott Bristol                     Old Saybrook  CT       36   38       70        27:12.0      6:48/M
      15    Brandon Lyons                     Cheshire  CT          473   36       90        28:05.0      7:01/M
      16    Devin Kelly                       Clinton  CT           155   38      131        29:25.0      7:21/M
      17    Tim Sargeant                      Guilford  CT          335   33      136        29:51.0      7:28/M
      18    Stephen Moskalauk                 Norwich  CT           210   38      152        30:29.0      7:37/M
      19    John Biatowas                     New Haven  CT          28   30      160        30:48.0      7:42/M
      20    Jon Peterson                      Waterford  CT         233   36      185        31:49.0      7:57/M
      21    Brian Donahue                     Niantic  CT           345   33      232        33:46.0      8:27/M
      22    William Guntler                   Guilford  CT          479   33      287        36:12.0      9:03/M
      23    Zachary Hart                      Gales Ferry  CT       124   31      291        36:18.0      9:05/M
      24    Matthew Espinosa                  Guilford  CT          458   33      299        36:47.0      9:12/M
      25    John Mulcahy                      Wallingford  CT       212   34      344        39:19.0      9:50/M
      26    Aron D'Aquila                     Salem  CT              68   35      363        40:30.0     10:08/M
      27    Vito Catalanotto                  Cheshire  CT           54   34      371        41:17.0     10:19/M
      28    Adam Delmolino                    Arlington  MA          86   37      403        47:00.0     11:45/M
Top

Female 40 to 49

Record: Maureen Terwilliger - Year: 2011 - Time: 24:03.0

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sheridan Bauman                   Westbrook  CT         452   41       58        26:30.0      6:38/M
       2    Laurie Schaeffer                  Oakdale  CT           259   46       69        27:08.0      6:47/M
       3    Marcy Withington                  Old Lyme  CT          321   42       72        27:21.0      6:50/M
       4    Alison Hiten                      Cheshire  CT          132   49       97        28:19.0      7:05/M
       5    Annettte Barbay                   Uncasville  CT        366   41      116        28:55.0      7:14/M
       6    Christine Asaro                   Trumbull  CT           15   43      124        29:14.0      7:19/M
       7    Adriana Castillo                  Branford  CT           53   49      125        29:18.0      7:20/M
       8    Lani Ralston                      Granby  CT            245   41      138        29:57.0      7:29/M
       9    Jennifer Hallowell                Old Saybrook  CT      119   46      139        30:00.0      7:30/M
      10    Jessica Kiley                     East Haddam  CT       156   41      142        30:01.0      7:30/M
      11    Nicole Graham                     Clinton  CT           115   40      147        30:16.0      7:34/M
      12    Janet Britton                     Scarborough  ME        38   42      156        30:40.0      7:40/M
      13    Deborah Valin                     Woodbridge  CT        302   44      161        30:51.0      7:43/M
      14    Tracy Citron                      New London  CT         58   46      172        31:20.0      7:50/M
      15    Kerry Potts                       Old Saybrook  CT      384   40      178        31:35.0      7:54/M
      16    Christina Devos                   Stratford  CT          89   42      188        31:52.0      7:58/M
      17    Donna Schneider                   East Lyme  CT         263   49      195        32:04.0      8:01/M
      18    Marianne Smith                    Madison  CT           401   46      197        32:06.0      8:02/M
      19    Charrissa Lin                     New Haven  CT         175   42      198        32:11.0      8:03/M
      20    Anna Iacovella                    Branford  CT          139   40      213        32:45.0      8:11/M
      21    Sandra Marotta                    Madison  CT           184   45      219        33:10.0      8:18/M
      22    Jennifer Glass                    Branford  CT          392   46      220        33:13.0      8:18/M
      23    Kath Brown                        White Plains  NY      428   43      229        33:43.0      8:26/M
      24    Kathleen Shea                     Madison  CT           386   42      233        33:50.0      8:28/M
      25    Michelle Wynne                    Hebron  CT            322   48      234        33:53.0      8:28/M
      26    Norma Vivar                       Jewett City  CT       306   49      236        34:01.0      8:30/M
      27    Jen Ferrucci                      Essex  CT             101   44      240        34:13.0      8:33/M
      28    Cindy Cody                        Old Saybrook  CT      411   41      242        34:16.0      8:34/M
      29    Allison Resnick                   Madison  CT           247   44      255        34:35.0      8:39/M
      30    Annette Montoya                   Waterford  CT         205   47      262        34:56.0      8:44/M
      31    Andrea Wertheim                   Torrington  CT        315   48      268        35:09.0      8:47/M
      32    Lisa Tess                         Mystic  CT            292   40      276        35:25.0      8:51/M
      33    Andrea Sanmarce                   Madison  CT           349   44      293        36:26.0      9:07/M
      34    Brenda Berky                      Madison  CT            27   46      301        36:58.0      9:15/M
      35    Katie Bonito                      Madison  CT            31   40      311        37:18.0      9:20/M
      36    Holly Pike                        Berlin  CT            237   48      324        38:04.0      9:31/M
      37    Erin Colwell                      Old Saybrook  CT       64   47      326        38:06.0      9:32/M
      38    Ellen Sumby                       Old Saybrook  CT      466   47      340        39:01.0      9:45/M
      39    Shelia Delaney                    Old Saybrook  CT       84   49      345        39:20.0      9:50/M
      40    Elizabeth Heenan                  Guilford  CT          129   41      348        39:29.0      9:52/M
      41    Lori Belliveau                    Madison  CT            25   48      349        39:30.0      9:53/M
      42    Beth Lyon                         Mystic  CT            439   49      350        39:32.0      9:53/M
      43    Vivianne Mascia                   Madison  CT           185   47      352        39:38.0      9:55/M
      44    Cary Cassidy                      Higganum  CT           50   43      354        39:39.0      9:55/M
      45    Gail Mortin                       Gales Ferry  CT       408   48      355        39:43.0      9:56/M
      46    Alyson Spedding                   Old Saybrook  CT      276   43      362        40:29.0     10:07/M
      47    Roberta Melchiorri                Guilford  CT          442   46      367        40:47.0     10:12/M
      48    Christine Vanvliet                Old Saybrook  CT      332   43      369        41:04.0     10:16/M
      49    Holly McQuarrie                   Clinton  CT           193   46      372        41:21.0     10:20/M
      50    Mary Beth Jordan                  Mystic  CT            144   47      373        41:29.0     10:22/M
      51    Christine Beirne                  Madison  CT            22   40      375        41:45.0     10:26/M
      52    Elizabeth Allen                   Niantic  CT           465   43      377        42:10.0     10:33/M
      53    Heather Fried                     Groton  CT            430   40      379        42:12.0     10:33/M
      54    Toral Shah                        New London  CT        267   40      394        44:23.0     11:06/M
      55    Gina Stillman                     Old Saybrook  CT      282   43      399        45:26.0     11:22/M
      56    April M Phillips                  Groton  CT            234   40      400        45:54.0     11:29/M
      57    Michelle Sagristano               Old Lyme  CT          391   40      402        46:16.0     11:34/M
      58    Deirdre Salemme                   North Branford  CT    254   42      404        47:12.0     11:48/M
      59    Rhonda Dillon                     Cromwell  CT           90   49      406        47:28.0     11:52/M
      60    Melissa Culbert                   Old Saybrook  CT      410   41      411        48:33.0     12:08/M
      61    Claudine Giangarde                Essex  CT             334   46      413        48:45.0     12:11/M
      62    Laura Bulas                       Old Lyme  CT           41   42      420        54:33.0     13:38/M
Top

Male 40 to 49

Record: Chris Chisolm - Year: 2010 - Time: 21:01.2

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mark Hickson                      Simsbury  CT          130   47        3        21:18.0      5:20/M
       2    Brad Ovrturf                      Norwich  CT           382   45        5        22:13.0      5:33/M
       3    Bart Wasiolek                     Hamden  CT            463   43        8        22:22.0      5:36/M
       4    Jeffrey Townsend                  Woodbridge  CT        460   40       11        22:32.0      5:38/M
       5    Andrew Yim                        New Haven  CT         413   40       14        22:53.0      5:43/M
       6    Thomas Cushing                    Stratford  CT          67   41       25        23:53.0      5:58/M
       7    James Drummond                    Wallingford  CT        95   49       27        24:08.0      6:02/M
       8    Brian Selfors                     Old Saybrook  CT      337   46       29        24:15.0      6:04/M
       9    John Minervino                    Higganum  CT          201   48       30        24:17.0      6:04/M
      10    Dave Hayes                        Essex  CT             127   47       34        24:46.0      6:12/M
      11    Robert Davenport                  Litchfield  CT        417   44       38        24:57.0      6:14/M
      12    Doug Britton                      Scarborough  ME        37   41       39        25:17.0      6:19/M
      13    Robert McCarthy                   Old Lyme  CT          187   45       41        25:23.0      6:21/M
      14    John Sutherland                   Madison  CT           287   49       42        25:38.0      6:25/M
      15    Mario Longo                       Cheshire  CT          477   40       46        25:44.0      6:26/M
      16    Michael Fusaro                    Norwich  CT           110   46       51        25:55.0      6:29/M
      17    Mike Morrri                       Guilford  CT          449   40       52        25:58.0      6:30/M
      18    Todd Juenger                      Irvington  NY         149   44       53        26:00.0      6:30/M
      19    Tracy Montoya                     Waterford  CT         208   48       55        26:10.0      6:33/M
      20    Carl Fortuna                      Old Saybrook  CT      105   49       56        26:19.0      6:35/M
      21    David Tess                        Mystic  CT            291   41       65        26:55.0      6:44/M
      22    Robert Vitale                     Branford  CT          403   49       74        27:30.0      6:53/M
      23    Derek Surka                       New Haven  CT         286   40       75        27:32.0      6:53/M
      24    Michael Kornacki                  New York  NY          161   44       77        27:44.0      6:56/M
      25    Mark McConkey                     Old Lyme  CT          457   44       81        27:52.0      6:58/M
      26    Rob Lavigne                       Madison  CT           459   43       88        28:02.0      7:01/M
      27    Darin Cannon                      Middletown  CT         46   42       92        28:07.0      7:02/M
      28    John Morin                        Old Saybrook  CT      209   44       95        28:18.0      7:05/M
      29    John Walter                       Niantic  CT           310   46       96        28:18.0      7:05/M
      30    Jeffrey Rothan                    Manchester  CT        467   41      102        28:30.0      7:08/M
      31    Chris Nelson                      West Hartford  CT     217   44      104        28:33.0      7:08/M
      32    Bob Pattison                      Guilford  CT          354   43      106        28:41.0      7:10/M
      33    Henry Schaeffer                   Oakdale  CT           258   45      108        28:43.0      7:11/M
      34    Matthew Demaio                    Old Saybrook  CT       87   40      109        28:45.0      7:11/M
      35    Scott Hart                        Old Saybrook  CT      123   43      113        28:50.0      7:13/M
      36    Mark Prendergast                  Ivoryton  CT          240   46      127        29:22.0      7:21/M
      37    Philip Rinehart                   Branford  CT          250   45      134        29:36.0      7:24/M
      38    Greg Drozynski                    Norwich  CT           440   47      140        30:01.0      7:30/M
      39    John Strecker                     Waterford  CT         284   49      148        30:16.0      7:34/M
      40    Edwin Nichols                     North Branford  CT    358   40      153        30:34.0      7:39/M
      41    Don Cyr                           Westbrook  CT         405   47      158        30:44.0      7:41/M
      42    Dave Lucey                        Old Lyme  CT          350   47      168        31:16.0      7:49/M
      43    Rodney Blais                      Jewett City  CT       364   40      182        31:41.0      7:55/M
      44    Paul Belliveau                    Madison  CT            26   46      184        31:47.0      7:57/M
      45    Tom Pavano                        Madison  CT           441   49      192        31:58.0      8:00/M
      46    Michael Schlesselman              Niantic  CT           261   48      201        32:17.0      8:04/M
      47    Rich Carlson                      Guilford  CT           49   47      203        32:29.0      8:07/M
      48    Paul Hayslett                     Branford  CT          128   49      205        32:32.0      8:08/M
      49    Ian Delaney                       Hebron  CT            376   48      215        32:46.0      8:12/M
      50    Rich Hanratty                     Old Saybrook  CT      122   46      221        33:14.0      8:19/M
      51    Matt Fritzeen                     Madison  CT           107   43      223        33:16.0      8:19/M
      52    Don McQuarrie                     Clinton  CT           192   45      224        33:19.0      8:20/M
      53    Todd Applegate                    Madison  CT            11   40      228        33:39.0      8:25/M
      54    Steven Munzer                     North Haven  CT       215   46      235        33:58.0      8:30/M
      55    Mel Lewis                         Jewett City  CT       173   40      244        34:17.0      8:34/M
      56    Paul Munzer                       Niantic  CT           214   43      266        35:02.0      8:46/M
      57    Jim Joyce                         Groton  MA            145   46      273        35:17.0      8:49/M
      58    Brian Wilmot                      Bridgewater  CT       472   43      275        35:24.0      8:51/M
      59    Tom Neilan                        Taftville  CT         216   44      278        35:29.0      8:52/M
      60    Colin Delaney                     Old Saybrook  CT       77   49      289        36:14.0      9:04/M
      61    Kevin Spedding                    Old Saybrook  CT      277   45      296        36:31.0      9:08/M
      62    Dominic Carew                     New Haven  CT          47   45      314        37:19.0      9:20/M
      63    Ivan Alexander                    Bronx  NY               6   40      334        38:29.0      9:37/M
      64    Sean Cassidy                      Higganum  CT           52   42      409        48:06.0     12:02/M
      65    Paul Noniewicz                    Old Lyme  CT          218   47      418        54:03.0     13:31/M
Top

Female 50 to 59

Record: Leah Vogel - Year: 2010 - Time: 26:25.3

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kathy Lundin                      Granby  CT            178   53       85        27:58.0      7:00/M
       2    Allison Clark                     Guilford  CT           59   51       98        28:21.0      7:05/M
       3    Judy Jendrucek                    Essex  CT             456   51      107        28:42.0      7:11/M
       4    Catherine Lyons                   Bloomfield  CT        379   54      117        29:01.0      7:15/M
       5    Janis Grant                       Milford  CT           116   56      122        29:12.0      7:18/M
       6    Lisa Kugelman                     West Hartford  CT     164   50      149        30:20.0      7:35/M
       7    Rosann Diroma                     Groton  CT             91   53      163        31:00.0      7:45/M
       8    Josi Eceulemaws                   East Haddam  CT       372   51      164        31:05.0      7:46/M
       9    Dea Collins                       East Hartford  CT      63   57      169        31:17.0      7:49/M
      10    Barbara Pearce                    Guilford  CT          228   57      173        31:24.0      7:51/M
      11    Carol Frazier                     Old Lyme  CT          418   51      175        31:32.0      7:53/M
      12    Elizabeth Pellici                 Madison  CT           229   51      189        31:53.0      7:58/M
      13    Denise Stein                      Orange  CT            280   51      191        31:58.0      8:00/M
      14    Barb O'Leary                      Deep River  CT        220   59      247        34:28.0      8:37/M
      15    Eileen Dmello                     Old Lyme  CT           92   51      256        34:43.0      8:41/M
      16    Valerie Campanelli                Madison  CT            45   54      263        34:57.0      8:44/M
      17    Theresa Donovan                   Branford  CT          422   58      294        36:29.0      9:07/M
      18    Holly Hubbard                     Middletown  CT        137   50      298        36:45.0      9:11/M
      19    Maureen Meier                     Madison  CT           453   55      307        37:13.0      9:18/M
      20    Christine Wilson                  Guilford  CT          320   58      320        37:51.0      9:28/M
      21    Elizabneth Meyer Gadon            Old Saybrook  CT      356   52      323        37:59.0      9:30/M
      22    Jennifer Gurnell                  Old Saybrook  CT      397   50      327        38:17.0      9:34/M
      23    Nancy Olsen                       Clinton  CT           224   59      343        39:16.0      9:49/M
      24    Trudy Paquin                      Clinton  CT           227   57      360        40:19.0     10:05/M
      25    Belinda Fowler                    Clinton  CT           443   59      365        40:37.0     10:09/M
      26    Phyllis Samul                     Uncasville  CT        378   56      366        40:45.0     10:11/M
      27    Irene La Bella                                          165   51      374        41:43.0     10:26/M
      28    Donna Rochette                    Old Saybrook  CT      347   56      384        42:24.0     10:36/M
      29    Laura Elsenboss                   Mystic  CT             97   53      388        43:00.0     10:45/M
      30    Louise Melanson                   Bloomfield  CT        380   51      391        43:28.0     10:52/M
      31    Laura Champion                    Essex  CT              55   55      393        43:46.0     10:57/M
      32    Kim Lacey                         Old Saybrook  CT      167   51      416        53:41.0     13:25/M
      33    Janet Gordon                      Madison  CT           114   52      417        54:02.0     13:31/M
Top

Male 50 to 59

Record: George Buchanan - Year: 2011 - Time: 22:38.0

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jim Zoldy                         Watertown  CT         374   50       10        22:27.0      5:37/M
       2    Bill Tharmann                     Avon  CT              295   51       15        23:01.0      5:45/M
       3    Michael Graziosi                  Glastonbury  CT       118   50       28        24:10.0      6:03/M
       4    Frank Tiroletto                   Orange  CT            296   51       32        24:29.0      6:07/M
       5    John Shepherd                     Essex  CT             271   56       36        24:49.0      6:12/M
       6    Dennis Barrone                    West Hartford  CT      18   57       37        24:53.0      6:13/M
       7    Ray Wise                          Hartford  CT          360   57       40        25:19.0      6:20/M
       8    David Walker                      Old Lyme  CT          400   51       47        25:46.0      6:27/M
       9    Jon Kornacki                      Wallingford  CT       160   53       50        25:52.0      6:28/M
      10    John Trahan                       Mystic  CT            299   56       54        26:06.0      6:32/M
      11    Gary Dubois                       Milford  CT           369   54       60        26:42.0      6:41/M
      12    Albert Post                       Orange  CT            239   53       62        26:46.0      6:42/M
      13    Allen Litwin                      Niantic  CT           176   57       63        26:50.0      6:43/M
      14    Scoochie Matuchie                 New London  CT        370   55       76        27:43.0      6:56/M
      15    Tim Hawley                        Middletown  CT        126   59       79        27:48.0      6:57/M
      16    Paul Misur                        Shelton  CT           202   52       80        27:51.0      6:58/M
      17    Tom Taylor                        Clinton  CT           290   52       82        27:53.0      6:58/M
      18    Richard Rice                      Uncasville  CT        248   52       84        27:56.0      6:59/M
      19    Brent Stratton                    Middletown  CT        283   56       91        28:07.0      7:02/M
      20    John Houston                      Middletown  CT        136   56       93        28:08.0      7:02/M
      21    Kevin Markowski                   Middletown  CT        183   54       99        28:22.0      7:06/M
      22    Thomas Bouton                     Stratford  CT          32   56      103        28:32.0      7:08/M
      23    Joe Trask                         West Haven            300   50      105        28:35.0      7:09/M
      24    Joshua Kruger                     Framingham  MA        163   50      110        28:47.0      7:12/M
      25    Robert Tosiello                   Madison  CT           469   55      112        28:50.0      7:13/M
      26    Bob Kania                         Southington  CT       448   59      121        29:08.0      7:17/M
      27    William Parkington                Westbrook  CT         368   57      129        29:23.0      7:21/M
      28    Frank Bonito                      Madison  CT            30   55      130        29:24.0      7:21/M
      29    Richard Levin                     Madison  CT           170   53      133        29:34.0      7:24/M
      30    Jay Berryman                      Old Lyme  CT          330   54      143        30:02.0      7:31/M
      31    Albert J Phillips, Jr             Groton  CT            235   51      154        30:35.0      7:39/M
      32    Mark Fitton                       Lebanon  CT           103   55      162        30:55.0      7:44/M
      33    Tom Walsh                         Wethersfield  CT      426   57      170        31:17.0      7:49/M
      34    Donald Weller                     Niantic  CT           312   59      186        31:49.0      7:57/M
      35    Ric Villarreal                    Waterbury  CT         305   55      193        32:00.0      8:00/M
      36    Brian Andstrom                    Plainfield  CT          9   56      194        32:03.0      8:01/M
      37    Stephen Anderson                  Madison  CT             7   51      199        32:15.0      8:04/M
      38    Ira Mills                         Branford  CT          399   56      211        32:41.0      8:10/M
      39    Jim Smith                         Clinton  NY           274   50      212        32:42.0      8:11/M
      40    Tony Savinelli                    Clinton  CT           373   57      225        33:29.0      8:22/M
      41    William Jamerson                  Old Lyme  CT          341   55      245        34:21.0      8:35/M
      42    Doug Cyr                          Westbrook  CT         407   50      248        34:29.0      8:37/M
      43    Scott Todd                        Uncasville  CT        298   55      254        34:35.0      8:39/M
      44    Joe Adams                         Westerly  RI            2   56      269        35:13.0      8:48/M
      45    Phil Hayes                        Clinton  CT           427   59      271        35:15.0      8:49/M
      46    Reagan Krane                      Westbrook  CT         329   54      280        35:43.0      8:56/M
      47    Ray Bovich                        Clinton  CT            34   51      290        36:16.0      9:04/M
      48    Warren Kleeman                    Deep River  CT        157   59      305        37:08.0      9:17/M
      49    Mark Ballou                       Branford  CT           16   55      322        37:58.0      9:30/M
      50    Bob Stanners                      Old Saybrook  CT      438   51      331        38:24.0      9:36/M
      51    Clive Prior                       Sterling  CT          242   51      341        39:05.0      9:46/M
      52    Philip Schaller                   Ivoryton  CT          352   55      347        39:24.0      9:51/M
      53    William Rochette                  Old Saybrook  CT      396   55      396        45:03.0     11:16/M
      54    Hal Ostrom                        Essex  CT             226   54      410        48:31.0     12:08/M
Top

Female 60 to 69

Record: Stephanie Wiecks - Year: 2010 - Time: 30:19.1

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dawn Werneck                      Bristol  CT           313   66      250        34:32.0      8:38/M
       2    Carol Dillon                      Old Saybrook  CT      331   64      257        34:51.0      8:43/M
       3    Susan Mitchel-Hardt               Concord  MA           203   62      258        34:52.0      8:43/M
       4    Rose Famiglietti                  Wethersfield  CT       99   63      295        36:30.0      9:08/M
       5    Linda Abrahams                    Branford  CT          450   60      297        36:32.0      9:08/M
       6    Randy Griffin                     Madison  CT           371   60      300        36:53.0      9:13/M
       7    Judith Argazzi                    Farmington  CT         13   66      302        36:59.0      9:15/M
       8    Susan Sheckey                     Niantic  CT           269   64      335        38:31.0      9:38/M
       9    Shirley Islen                     Essex  CT             140   68      392        43:31.0     10:53/M
      10    Patty Vuylsteke                   Uncasville  CT        357   61      421      1:10:36.0     17:39/M
Top

Male 60 to 69

Record: Stephen Johnson - Year: 2011 - Time: 25:17.0

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT          143   62       44        25:43.0      6:26/M
       2    Tim Smith                         Norwich  CT           275   64       57        26:22.0      6:36/M
       3    Richard Bellisle                  Columbia  CT           24   65       68        27:05.0      6:46/M
       4    Charles Whynacht                  Glastonbury  CT       317   62       73        27:27.0      6:52/M
       5    Bob Dacey                         Vernon Rockville  C    70   63       78        27:48.0      6:57/M
       6    John Courtmanche                  New Haven  CT         402   69       87        28:00.0      7:00/M
       7    Rich Steeves                      Guilford  CT          279   62      101        28:24.0      7:06/M
       8    Peter Hawley                      New Hartford  CT      125   62      114        28:52.0      7:13/M
       9    John Sacrey                       Preston  CT           253   60      119        29:04.0      7:16/M
      10    Peter Olsen                       Clinton  CT           225   61      120        29:07.0      7:17/M
      11    Robert Aiksnoras                                          5   61      126        29:19.0      7:20/M
      12    Fred Miller                       Milford  CT           200   60      128        29:23.0      7:21/M
      13    Joe Lemieux                       Norwich  CT           389   60      150        30:23.0      7:36/M
      14    Tom Hiten                         Cheshire  CT          133   62      167        31:15.0      7:49/M
      15    Guy Pulino                        Moodus  CT            243   67      179        31:35.0      7:54/M
      16    Carl Fuller                       East Haddam  CT       108   69      204        32:30.0      8:08/M
      17    Brad Martin                       Branford  CT          451   61      206        32:36.0      8:09/M
      18    Ronald Dombrowski                 Uncasville  CT         93   68      214        32:46.0      8:12/M
      19    Barry Sheckey                     Niantic  CT           268   65      249        34:30.0      8:38/M
      20    Sam Lewbell                       Stafford Springs  C   171   62      261        34:53.0      8:43/M
      21    Arthur Nagel                      Salem  CT             435   64      267        35:07.0      8:47/M
      22    Ed McCaffrey                      Essex  CT             419   69      316        37:33.0      9:23/M
      23    Don Fowler                        Clinton  CT           444   62      317        37:42.0      9:26/M
      24    Steve Strom                       New Haven  CT         285   61      338        38:54.0      9:44/M
      25    Mike Foley                        Westbrook  CT         455   64      351        39:35.0      9:54/M
      26    David Karol                       Waterford  CT         154   60      356        39:54.0      9:59/M
      27    Bill Billing                      Mystic  CT             29   61      359        40:14.0     10:04/M
      28    Scott Kraft                       Morristown  NJ        162   60      368        40:53.0     10:13/M
      29    Joseph Churma                     Litchfield  CT         57   61      370        41:08.0     10:17/M
      30    Ed Root                           Old Saybrook  CT      251   66      415        52:56.0     13:14/M
Top

Female 70 and over

Record: Judith Anderson - Year: 2011 - Time: 49:09.0

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Judy McGrath                      Colchester  CT        191   70      376        42:03.0     10:31/M
Top

Male 70 and over

Record: Clem McGrath - Year: 2010 - Time: 32:23.4

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lee Bradley                       Newington  CT          35   70      146        30:14.0      7:34/M
       2    Jerry Brown                       East Lyme  CT          39   70      217        32:58.0      8:15/M
       3    Clem McGrath                      Colchester  CT        190   72      230        33:44.0      8:26/M
       4    Jose Werneck                      Bristol  CT           314   75      333        38:27.0      9:37/M
       5    Jim Guinn                         Stonington  CT        409   76      342        39:09.0      9:47/M
       6    Ray Fitzgerald                    Niantic  CT           104   74      383        42:21.0     10:35/M
       7    Tony Medeiros                     Westerly  RI          194   80      414        49:51.0     12:28/M




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News