Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Delaney Dash (CT09025JHP) 4-Mi

Old Saybrook, CT, May 26, 2012

[Age Group Results ]

Overall Results

Delaney Dash (CT09025JHP) 4 Mile Race

Delaney Dash (CT09025JHP) 4 Mile Race

Overall Finish List

May 26, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Geoff Nelson                      New Fairfield  CT     365    27   M       1 Top Fin             20:08.0      5:02/M
       2    Stephen Pretak                    New London  CT        241    27   M       1 20-29               20:25.0      5:06/M
       3    Mark Hickson                      Simsbury  CT          130    47   M       1 40-49               21:18.0      5:20/M
       4    Joost Keizer                      New Haven  CT         414    33   M       1 30-39               21:51.0      5:28/M
       5    Brad Ovrturf                      Norwich  CT           382    45   M       2 40-49               22:13.0      5:33/M
       6    Marie Davenport                   Guilford  CT          375    37   F       1 Top Fin             22:15.0      5:34/M
       7    William Zucconi                   Madison  CT           327    38   M       2 30-39               22:17.0      5:34/M
       8    Bart Wasiolek                     Hamden  CT            463    43   M       3 40-49               22:22.0      5:36/M
       9    Larz Selmer-Larsen                Oakdale  CT           266    31   M       3 30-39               22:25.0      5:36/M
      10    Jim Zoldy                         Watertown  CT         374    50   M       1 50-59               22:27.0      5:37/M
      11    Jeffrey Townsend                  Woodbridge  CT        460    40   M       4 40-49               22:32.0      5:38/M
      12    Eugene Douglass                   New Haven  CT          94    26   M       2 20-29               22:32.0      5:38/M
      13    Matt Santillo                     New Haven  CT         257    37   M       4 30-39               22:43.0      5:41/M
      14    Andrew Yim                        New Haven  CT         413    40   M       5 40-49               22:53.0      5:43/M
      15    Bill Tharmann                     Avon  CT              295    51   M       2 50-59               23:01.0      5:45/M
      16    Derek Torrellas                   Branford  CT          363    26   M       3 20-29               23:05.0      5:46/M
      17    Nicholai Dalidowitz               Southington  CT        71    29   M       4 20-29               23:09.0      5:47/M
      18    John Longo                        Southington  CT       177    24   M       5 20-29               23:10.0      5:48/M
      19    Jeffery McDermitt                 Avon  CT              189    28   M       6 20-29               23:18.0      5:50/M
      20    Mark Andrejczyk                   Shelton  CT             8    39   M       5 30-39               23:28.0      5:52/M
      21    Robert Buttermore                 Waterford  CT          43    24   M       7 20-29               23:34.0      5:54/M
      22    Daniel Thierx                     Stratford  CT         361    38   M       6 30-39               23:35.0      5:54/M
      23    Chris Fox                         Rumford  RI           447    32   M       7 30-39               23:47.0      5:57/M
      24    Nathan Kucera                     New Haven  CT         377    30   M       8 30-39               23:49.0      5:57/M
      25    Thomas Cushing                    Stratford  CT          67    41   M       6 40-49               23:53.0      5:58/M
      26    Brian Williams                    Cheshire  CT          318    33   M       9 30-39               23:57.0      5:59/M
      27    James Drummond                    Wallingford  CT        95    49   M       7 40-49               24:08.0      6:02/M
      28    Michael Graziosi                  Glastonbury  CT       118    50   M       3 50-59               24:10.0      6:03/M
      29    Brian Selfors                     Old Saybrook  CT      337    46   M       8 40-49               24:15.0      6:04/M
      30    John Minervino                    Higganum  CT          201    48   M       9 40-49               24:17.0      6:04/M
      31    Mark Juliano                      New Haven  CT         150    36   M      10 30-39               24:20.0      6:05/M
      32    Frank Tiroletto                   Orange  CT            296    51   M       4 50-59               24:29.0      6:07/M
      33    Tenley Godfrey                    Pawcatuck  CT         113    19   F       1 13-19               24:30.0      6:08/M
      34    Dave Hayes                        Essex  CT             127    47   M      10 40-49               24:46.0      6:12/M
      35    Trevor Dominy                     East Haddam  CT       385    13   M       1 13-19               24:48.0      6:12/M
      36    John Shepherd                     Essex  CT             271    56   M       5 50-59               24:49.0      6:12/M
      37    Dennis Barrone                    West Hartford  CT      18    57   M       6 50-59               24:53.0      6:13/M
      38    Robert Davenport                  Litchfield  CT        417    44   M      11 40-49               24:57.0      6:14/M
      39    Doug Britton                      Scarborough  ME        37    41   M      12 40-49               25:17.0      6:19/M
      40    Ray Wise                          Hartford  CT          360    57   M       7 50-59               25:19.0      6:20/M
      41    Robert McCarthy                   Old Lyme  CT          187    45   M      13 40-49               25:23.0      6:21/M
      42    John Sutherland                   Madison  CT           287    49   M      14 40-49               25:38.0      6:25/M
      43    Matthew Kanizaj                   Old Saybrook  CT      415    17   M       2 13-19               25:41.0      6:25/M
      44    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT          143    62   M       1 60-69               25:43.0      6:26/M
      45    Suzanne Chaves                    Westbrook  CT         342    30   F       1 30-39               25:44.0      6:26/M
      46    Mario Longo                       Cheshire  CT          477    40   M      15 40-49               25:44.0      6:26/M
      47    David Walker                      Old Lyme  CT          400    51   M       8 50-59               25:46.0      6:27/M
      48    Roberto Diniro                    New Haven  CT         434    33   M      11 30-39               25:48.0      6:27/M
      49    Bridgid Selfors                   Old Saybrook  CT      340    13   F       2 13-19               25:51.0      6:28/M
      50    Jon Kornacki                      Wallingford  CT       160    53   M       9 50-59               25:52.0      6:28/M
      51    Michael Fusaro                    Norwich  CT           110    46   M      16 40-49               25:55.0      6:29/M
      52    Mike Morrri                       Guilford  CT          449    40   M      17 40-49               25:58.0      6:30/M
      53    Todd Juenger                      Irvington  NY         149    44   M      18 40-49               26:00.0      6:30/M
      54    John Trahan                       Mystic  CT            299    56   M      10 50-59               26:06.0      6:32/M
      55    Tracy Montoya                     Waterford  CT         208    48   M      19 40-49               26:10.0      6:33/M
      56    Carl Fortuna                      Old Saybrook  CT      105    49   M      20 40-49               26:19.0      6:35/M
      57    Tim Smith                         Norwich  CT           275    64   M       2 60-69               26:22.0      6:36/M
      58    Sheridan Bauman                   Westbrook  CT         452    41   F       1 40-49               26:30.0      6:38/M
      59    Katrina Gustafson                 Waterford  CT         431    38   F       2 30-39               26:39.0      6:40/M
      60    Gary Dubois                       Milford  CT           369    54   M      11 50-59               26:42.0      6:41/M
      61    Zachary Clark                     Guilford  CT           60    16   M       3 13-19               26:46.0      6:42/M
      62    Albert Post                       Orange  CT            239    53   M      12 50-59               26:46.0      6:42/M
      63    Allen Litwin                      Niantic  CT           176    57   M      13 50-59               26:50.0      6:43/M
      64    Josh Harwell                      Mystic  CT            471    38   M      12 30-39               26:55.0      6:44/M
      65    David Tess                        Mystic  CT            291    41   M      21 40-49               26:55.0      6:44/M
      66    Hillary Maxson                    Old Saybrook  CT      416    19   F       3 13-19               26:58.0      6:45/M
      67    David Laughran                    Wethersfield  CT      168    34   M      13 30-39               27:04.0      6:46/M
      68    Richard Bellisle                  Columbia  CT           24    65   M       3 60-69               27:05.0      6:46/M
      69    Laurie Schaeffer                  Oakdale  CT           259    46   F       2 40-49               27:08.0      6:47/M
      70    Scott Bristol                     Old Saybrook  CT       36    38   M      14 30-39               27:12.0      6:48/M
      71    Leah Samson                       New Haven  CT         255    33   F       3 30-39               27:19.0      6:50/M
      72    Marcy Withington                  Old Lyme  CT          321    42   F       3 40-49               27:21.0      6:50/M
      73    Charles Whynacht                  Glastonbury  CT       317    62   M       4 60-69               27:27.0      6:52/M
      74    Robert Vitale                     Branford  CT          403    49   M      22 40-49               27:30.0      6:53/M
      75    Derek Surka                       New Haven  CT         286    40   M      23 40-49               27:32.0      6:53/M
      76    Scoochie Matuchie                 New London  CT        370    55   M      14 50-59               27:43.0      6:56/M
      77    Michael Kornacki                  New York  NY          161    44   M      24 40-49               27:44.0      6:56/M
      78    Bob Dacey                         Vernon Rockville  C    70    63   M       5 60-69               27:48.0      6:57/M
      79    Tim Hawley                        Middletown  CT        126    59   M      15 50-59               27:48.0      6:57/M
      80    Paul Misur                        Shelton  CT           202    52   M      16 50-59               27:51.0      6:58/M
      81    Mark McConkey                     Old Lyme  CT          457    44   M      25 40-49               27:52.0      6:58/M
      82    Tom Taylor                        Clinton  CT           290    52   M      17 50-59               27:53.0      6:58/M
      83    Christine Kopcha                  Old Saybrook  CT      328    37   F       4 30-39               27:53.0      6:58/M
      84    Richard Rice                      Uncasville  CT        248    52   M      18 50-59               27:56.0      6:59/M
      85    Kathy Lundin                      Granby  CT            178    53   F       1 50-59               27:58.0      7:00/M
      86    James Kolb                        Old Lyme  CT          436    14   M       4 13-19               27:59.0      7:00/M
      87    John Courtmanche                  New Haven  CT         402    69   M       6 60-69               28:00.0      7:00/M
      88    Rob Lavigne                       Madison  CT           459    43   M      26 40-49               28:02.0      7:01/M
      89    Joshua Chang                      Old Saybrook  CT       56    13   M       5 13-19               28:04.0      7:01/M
      90    Brandon Lyons                     Cheshire  CT          473    36   M      15 30-39               28:05.0      7:01/M
      91    Brent Stratton                    Middletown  CT        283    56   M      19 50-59               28:07.0      7:02/M
      92    Darin Cannon                      Middletown  CT         46    42   M      27 40-49               28:07.0      7:02/M
      93    John Houston                      Middletown  CT        136    56   M      20 50-59               28:08.0      7:02/M
      94    Alecia Faustini                   Glenwood  NJ          100    27   F       1 20-29               28:08.0      7:02/M
      95    John Morin                        Old Saybrook  CT      209    44   M      28 40-49               28:18.0      7:05/M
      96    John Walter                       Niantic  CT           310    46   M      29 40-49               28:18.0      7:05/M
      97    Alison Hiten                      Cheshire  CT          132    49   F       4 40-49               28:19.0      7:05/M
      98    Allison Clark                     Guilford  CT           59    51   F       2 50-59               28:21.0      7:05/M
      99    Kevin Markowski                   Middletown  CT        183    54   M      21 50-59               28:22.0      7:06/M
     100    Amanda Argazzi                    Glastonbury  CT        12    36   F       5 30-39               28:22.0      7:06/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     101    Rich Steeves                      Guilford  CT          279    62   M       7 60-69               28:24.0      7:06/M
     102    Jeffrey Rothan                    Manchester  CT        467    41   M      30 40-49               28:30.0      7:08/M
     103    Thomas Bouton                     Stratford  CT          32    56   M      22 50-59               28:32.0      7:08/M
     104    Chris Nelson                      West Hartford  CT     217    44   M      31 40-49               28:33.0      7:08/M
     105    Joe Trask                         West Haven            300    50   M      23 50-59               28:35.0      7:09/M
     106    Bob Pattison                      Guilford  CT          354    43   M      32 40-49               28:41.0      7:10/M
     107    Judy Jendrucek                    Essex  CT             456    51   F       3 50-59               28:42.0      7:11/M
     108    Henry Schaeffer                   Oakdale  CT           258    45   M      33 40-49               28:43.0      7:11/M
     109    Matthew Demaio                    Old Saybrook  CT       87    40   M      34 40-49               28:45.0      7:11/M
     110    Joshua Kruger                     Framingham  MA        163    50   M      24 50-59               28:47.0      7:12/M
     111    Kim Shea                          Deep River  CT        412    38   F       6 30-39               28:49.0      7:12/M
     112    Robert Tosiello                   Madison  CT           469    55   M      25 50-59               28:50.0      7:13/M
     113    Scott Hart                        Old Saybrook  CT      123    43   M      35 40-49               28:50.0      7:13/M
     114    Peter Hawley                      New Hartford  CT      125    62   M       8 60-69               28:52.0      7:13/M
     115    Brett Meehan                      Old Lyme  CT          195    24   M       8 20-29               28:54.0      7:14/M
     116    Annettte Barbay                   Uncasville  CT        366    41   F       5 40-49               28:55.0      7:14/M
     117    Catherine Lyons                   Bloomfield  CT        379    54   F       4 50-59               29:01.0      7:15/M
     118    Kari Ricigliano                                         249    27   F       2 20-29               29:04.0      7:16/M
     119    John Sacrey                       Preston  CT           253    60   M       9 60-69               29:04.0      7:16/M
     120    Peter Olsen                       Clinton  CT           225    61   M      10 60-69               29:07.0      7:17/M
     121    Bob Kania                         Southington  CT       448    59   M      26 50-59               29:08.0      7:17/M
     122    Janis Grant                       Milford  CT           116    56   F       5 50-59               29:12.0      7:18/M
     123    Anthony Good Jr                   Preston  CT           429    27   M       9 20-29               29:13.0      7:18/M
     124    Christine Asaro                   Trumbull  CT           15    43   F       6 40-49               29:14.0      7:19/M
     125    Adriana Castillo                  Branford  CT           53    49   F       7 40-49               29:18.0      7:20/M
     126    Robert Aiksnoras                                          5    61   M      11 60-69               29:19.0      7:20/M
     127    Mark Prendergast                  Ivoryton  CT          240    46   M      36 40-49               29:22.0      7:21/M
     128    Fred Miller                       Milford  CT           200    60   M      12 60-69               29:23.0      7:21/M
     129    William Parkington                Westbrook  CT         368    57   M      27 50-59               29:23.0      7:21/M
     130    Frank Bonito                      Madison  CT            30    55   M      28 50-59               29:24.0      7:21/M
     131    Devin Kelly                       Clinton  CT           155    38   M      16 30-39               29:25.0      7:21/M
     132    Spencer Tess                      Mystic  CT            294    12   M       1  1-12               29:26.0      7:22/M
     133    Richard Levin                     Madison  CT           170    53   M      29 50-59               29:34.0      7:24/M
     134    Philip Rinehart                   Branford  CT          250    45   M      37 40-49               29:36.0      7:24/M
     135    Elizabeth St. John                Guilford  CT          336    32   F       7 30-39               29:50.0      7:28/M
     136    Tim Sargeant                      Guilford  CT          335    33   M      17 30-39               29:51.0      7:28/M
     137    David Stephenson                  Unionville  CT        445    12   M       2  1-12               29:52.0      7:28/M
     138    Lani Ralston                      Granby  CT            245    41   F       8 40-49               29:57.0      7:29/M
     139    Jennifer Hallowell                Old Saybrook  CT      119    46   F       9 40-49               30:00.0      7:30/M
     140    Greg Drozynski                    Norwich  CT           440    47   M      38 40-49               30:01.0      7:30/M
     141    Dillon Selfors                    Old Saybrook  CT      339    11   M       3  1-12               30:01.0      7:30/M
     142    Jessica Kiley                     East Haddam  CT       156    41   F      10 40-49               30:01.0      7:30/M
     143    Jay Berryman                      Old Lyme  CT          330    54   M      30 50-59               30:02.0      7:31/M
     144    Rebecca Zucconi                   Madison  CT           326    39   F       8 30-39               30:07.0      7:32/M
     145    Morgan Tess                       Mystic  CT            293    15   F       4 13-19               30:12.0      7:33/M
     146    Lee Bradley                       Newington  CT          35    70   M       1 70-99               30:14.0      7:34/M
     147    Nicole Graham                     Clinton  CT           115    40   F      11 40-49               30:16.0      7:34/M
     148    John Strecker                     Waterford  CT         284    49   M      39 40-49               30:16.0      7:34/M
     149    Lisa Kugelman                     West Hartford  CT     164    50   F       6 50-59               30:20.0      7:35/M
     150    Joe Lemieux                       Norwich  CT           389    60   M      13 60-69               30:23.0      7:36/M
     151    Connor Selfors                    Old Saybrook  CT      338     8   M       4  1-12               30:27.0      7:37/M
     152    Stephen Moskalauk                 Norwich  CT           210    38   M      18 30-39               30:29.0      7:37/M
     153    Edwin Nichols                     North Branford  CT    358    40   M      40 40-49               30:34.0      7:39/M
     154    Albert J Phillips, Jr             Groton  CT            235    51   M      31 50-59               30:35.0      7:39/M
     155    Griffin Bovich                    Clinton  CT            33    16   M       6 13-19               30:37.0      7:39/M
     156    Janet Britton                     Scarborough  ME        38    42   F      12 40-49               30:40.0      7:40/M
     157    Rachel Odabashian                 Madison  CT           381    16   F       5 13-19               30:42.0      7:41/M
     158    Don Cyr                           Westbrook  CT         405    47   M      41 40-49               30:44.0      7:41/M
     159    Riley Delaney                     Cromwell  CT           83    12   M       5  1-12               30:45.0      7:41/M
     160    John Biatowas                     New Haven  CT          28    30   M      19 30-39               30:48.0      7:42/M
     161    Deborah Valin                     Woodbridge  CT        302    44   F      13 40-49               30:51.0      7:43/M
     162    Mark Fitton                       Lebanon  CT           103    55   M      32 50-59               30:55.0      7:44/M
     163    Rosann Diroma                     Groton  CT             91    53   F       7 50-59               31:00.0      7:45/M
     164    Josi Eceulemaws                   East Haddam  CT       372    51   F       8 50-59               31:05.0      7:46/M
     165    Samuel Applegate                  Madison  CT            10    11   M       6  1-12               31:06.0      7:47/M
     166    Ben Karol                         Waterford  CT         153    25   M      10 20-29               31:13.0      7:48/M
     167    Tom Hiten                         Cheshire  CT          133    62   M      14 60-69               31:15.0      7:49/M
     168    Dave Lucey                        Old Lyme  CT          350    47   M      42 40-49               31:16.0      7:49/M
     169    Dea Collins                       East Hartford  CT      63    57   F       9 50-59               31:17.0      7:49/M
     170    Tom Walsh                         Wethersfield  CT      426    57   M      33 50-59               31:17.0      7:49/M
     171    Gordon Gurnell                    Old Saybrook  CT      394    13   M       7 13-19               31:17.0      7:49/M
     172    Tracy Citron                      New London  CT         58    46   F      14 40-49               31:20.0      7:50/M
     173    Barbara Pearce                    Guilford  CT          228    57   F      10 50-59               31:24.0      7:51/M
     174    Mandy Batty                       Groton  CT             20    34   F       9 30-39               31:31.0      7:53/M
     175    Carol Frazier                     Old Lyme  CT          418    51   F      11 50-59               31:32.0      7:53/M
     176    Kate Baron                        Guilford  CT           17    30   F      10 30-39               31:32.0      7:53/M
     177    Leigh Morant                      Old Saybrook  CT      383    37   F      11 30-39               31:33.0      7:53/M
     178    Kerry Potts                       Old Saybrook  CT      384    40   F      15 40-49               31:35.0      7:54/M
     179    Guy Pulino                        Moodus  CT            243    67   M      15 60-69               31:35.0      7:54/M
     180    Kevin Shepherd                    Essex  CT             272    15   M       8 13-19               31:37.0      7:54/M
     181    Kate Kelliher                     Westerly  RI          470    35   F      12 30-39               31:39.0      7:55/M
     182    Rodney Blais                      Jewett City  CT       364    40   M      43 40-49               31:41.0      7:55/M
     183    Laura Tavlla                      Fairfield  CT         461    33   F      13 30-39               31:42.0      7:56/M
     184    Paul Belliveau                    Madison  CT            26    46   M      44 40-49               31:47.0      7:57/M
     185    Jon Peterson                      Waterford  CT         233    36   M      20 30-39               31:49.0      7:57/M
     186    Donald Weller                     Niantic  CT           312    59   M      34 50-59               31:49.0      7:57/M
     187    Theresa Lewis                     Jewett City  CT       174    35   F      14 30-39               31:51.0      7:58/M
     188    Christina Devos                   Stratford  CT          89    42   F      16 40-49               31:52.0      7:58/M
     189    Elizabeth Pellici                 Madison  CT           229    51   F      12 50-59               31:53.0      7:58/M
     190    Anne Naiale                       Branford  CT          367    26   F       3 20-29               31:55.0      7:59/M
     191    Denise Stein                      Orange  CT            280    51   F      13 50-59               31:58.0      8:00/M
     192    Tom Pavano                        Madison  CT           441    49   M      45 40-49               31:58.0      8:00/M
     193    Ric Villarreal                    Waterbury  CT         305    55   M      35 50-59               32:00.0      8:00/M
     194    Brian Andstrom                    Plainfield  CT          9    56   M      36 50-59               32:03.0      8:01/M
     195    Donna Schneider                   East Lyme  CT         263    49   F      17 40-49               32:04.0      8:01/M
     196    Bethany Varrichio                 Cambridge  MA         404    33   F      15 30-39               32:06.0      8:02/M
     197    Marianne Smith                    Madison  CT           401    46   F      18 40-49               32:06.0      8:02/M
     198    Charrissa Lin                     New Haven  CT         175    42   F      19 40-49               32:11.0      8:03/M
     199    Stephen Anderson                  Madison  CT             7    51   M      37 50-59               32:15.0      8:04/M
     200    Christian Montoya                 Waterford  CT         206    9    M       7  1-12               32:16.0      8:04/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     201    Michael Schlesselman              Niantic  CT           261    48   M      46 40-49               32:17.0      8:04/M
     202    Benjamin Vanvliet                 Old Saybrook  CT      333    12   M       8  1-12               32:19.0      8:05/M
     203    Rich Carlson                      Guilford  CT           49    47   M      47 40-49               32:29.0      8:07/M
     204    Carl Fuller                       East Haddam  CT       108    69   M      16 60-69               32:30.0      8:08/M
     205    Paul Hayslett                     Branford  CT          128    49   M      48 40-49               32:32.0      8:08/M
     206    Brad Martin                       Branford  CT          451    61   M      17 60-69               32:36.0      8:09/M
     207    Valerie Shippee                   Moosup  CT            273    37   F      16 30-39               32:37.0      8:09/M
     208    Gretchen Randall                  Guilford  CT          246    38   F      17 30-39               32:37.0      8:09/M
     209    Michael Campanelli                Madison  CT            44    12   M       9  1-12               32:39.0      8:10/M
     210    Matthew Cyr                       Wallingford  CT       406    15   M       9 13-19               32:40.0      8:10/M
     211    Ira Mills                         Branford  CT          399    56   M      38 50-59               32:41.0      8:10/M
     212    Jim Smith                         Clinton  NY           274    50   M      39 50-59               32:42.0      8:11/M
     213    Anna Iacovella                    Branford  CT          139    40   F      20 40-49               32:45.0      8:11/M
     214    Ronald Dombrowski                 Uncasville  CT         93    68   M      18 60-69               32:46.0      8:12/M
     215    Ian Delaney                       Hebron  CT            376    48   M      49 40-49               32:46.0      8:12/M
     216    Maria O'Keefe                     Killingworth  CT      219    38   F      18 30-39               32:53.0      8:13/M
     217    Jerry Brown                       East Lyme  CT          39    70   M       2 70-99               32:58.0      8:15/M
     218    Tristan Dubreuil                  Preston  CT            96    15   M      10 13-19               33:10.0      8:18/M
     219    Sandra Marotta                    Madison  CT           184    45   F      21 40-49               33:10.0      8:18/M
     220    Jennifer Glass                    Branford  CT          392    46   F      22 40-49               33:13.0      8:18/M
     221    Rich Hanratty                     Old Saybrook  CT      122    46   M      50 40-49               33:14.0      8:19/M
     222    Luke Hanratty                     Old Saybrook  CT      121    10   M      10  1-12               33:15.0      8:19/M
     223    Matt Fritzeen                     Madison  CT           107    43   M      51 40-49               33:16.0      8:19/M
     224    Don McQuarrie                     Clinton  CT           192    45   M      52 40-49               33:19.0      8:20/M
     225    Tony Savinelli                    Clinton  CT           373    57   M      40 50-59               33:29.0      8:22/M
     226    Jennifer Loss                     East Lyme  CT         464    27   F       4 20-29               33:30.0      8:23/M
     227    Karen Decorleto                   Marlborough  CT        72    34   F      19 30-39               33:38.0      8:25/M
     228    Todd Applegate                    Madison  CT            11    40   M      53 40-49               33:39.0      8:25/M
     229    Kath Brown                        White Plains  NY      428    43   F      23 40-49               33:43.0      8:26/M
     230    Clem McGrath                      Colchester  CT        190    72   M       3 70-99               33:44.0      8:26/M
     231    Cathleen Donahue                  Niantic  CT           346    20   F       5 20-29               33:45.0      8:26/M
     232    Brian Donahue                     Niantic  CT           345    33   M      21 30-39               33:46.0      8:27/M
     233    Kathleen Shea                     Madison  CT           386    42   F      24 40-49               33:50.0      8:28/M
     234    Michelle Wynne                    Hebron  CT            322    48   F      25 40-49               33:53.0      8:28/M
     235    Steven Munzer                     North Haven  CT       215    46   M      54 40-49               33:58.0      8:30/M
     236    Norma Vivar                       Jewett City  CT       306    49   F      26 40-49               34:01.0      8:30/M
     237    Megan Grant                       West Hartford  CT     117    34   F      20 30-39               34:03.0      8:31/M
     238    Mike Belliveau                    Madison  CT           425    14   M      11 13-19               34:12.0      8:33/M
     239    Timothy Stephenson                Unionville  CT        446    9    M      11  1-12               34:13.0      8:33/M
     240    Jen Ferrucci                      Essex  CT             101    44   F      27 40-49               34:13.0      8:33/M
     241    Allyson Lewis                     Jewett City  CT       172    10   F       1  1-12               34:15.0      8:34/M
     242    Cindy Cody                        Old Saybrook  CT      411    41   F      28 40-49               34:16.0      8:34/M
     243    Kimberly Aiksnoras                East Haven  CT          4    28   F       6 20-29               34:16.0      8:34/M
     244    Mel Lewis                         Jewett City  CT       173    40   M      55 40-49               34:17.0      8:34/M
     245    William Jamerson                  Old Lyme  CT          341    55   M      41 50-59               34:21.0      8:35/M
     246    Rita Quiles-Glover                East Lyme  CT         244    35   F      21 30-39               34:24.0      8:36/M
     247    Barb O'Leary                      Deep River  CT        220    59   F      14 50-59               34:28.0      8:37/M
     248    Doug Cyr                          Westbrook  CT         407    50   M      42 50-59               34:29.0      8:37/M
     249    Barry Sheckey                     Niantic  CT           268    65   M      19 60-69               34:30.0      8:38/M
     250    Dawn Werneck                      Bristol  CT           313    66   F       1 60-69               34:32.0      8:38/M
     251    Erika Adams                       Mamaroneck  NY          1    37   F      22 30-39               34:33.0      8:38/M
     252    Erin Depot                        Gales Ferry  CT        88    30   F      23 30-39               34:33.0      8:38/M
     253    Sam Todd                          Uncasville  CT        297    19   M      12 13-19               34:34.0      8:39/M
     254    Scott Todd                        Uncasville  CT        298    55   M      43 50-59               34:35.0      8:39/M
     255    Allison Resnick                   Madison  CT           247    44   F      29 40-49               34:35.0      8:39/M
     256    Eileen Dmello                     Old Lyme  CT           92    51   F      15 50-59               34:43.0      8:41/M
     257    Carol Dillon                      Old Saybrook  CT      331    64   F       2 60-69               34:51.0      8:43/M
     258    Susan Mitchel-Hardt               Concord  MA           203    62   F       3 60-69               34:52.0      8:43/M
     259    Amy Stephenson                    Oakdale  CT           387    34   F      24 30-39               34:52.0      8:43/M
     260    Lori Peter                        Meriden  CT           231    34   F      25 30-39               34:53.0      8:43/M
     261    Sam Lewbell                       Stafford Springs  C   171    62   M      20 60-69               34:53.0      8:43/M
     262    Annette Montoya                   Waterford  CT         205    47   F      30 40-49               34:56.0      8:44/M
     263    Valerie Campanelli                Madison  CT            45    54   F      16 50-59               34:57.0      8:44/M
     264    Jerry Tavella                     Norwalk  CT           462    29   M      11 20-29               34:57.0      8:44/M
     265    Kathleen Buckingham               New London  CT        359    22   F       7 20-29               34:58.0      8:45/M
     266    Paul Munzer                       Niantic  CT           214    43   M      56 40-49               35:02.0      8:46/M
     267    Arthur Nagel                      Salem  CT             435    64   M      21 60-69               35:07.0      8:47/M
     268    Andrea Wertheim                   Torrington  CT        315    48   F      31 40-49               35:09.0      8:47/M
     269    Joe Adams                         Westerly  RI            2    56   M      44 50-59               35:13.0      8:48/M
     270    Michael Nicoletti                 Madison  CT           398    28   M      12 20-29               35:13.0      8:48/M
     271    Phil Hayes                        Clinton  CT           427    59   M      45 50-59               35:15.0      8:49/M
     272    Kate Joyce                        Groton  MA            146    37   F      26 30-39               35:17.0      8:49/M
     273    Jim Joyce                         Groton  MA            145    46   M      57 40-49               35:17.0      8:49/M
     274    Stewart Gurhell                   Old Saybrook  CT      393    11   M      12  1-12               35:23.0      8:51/M
     275    Brian Wilmot                      Bridgewater  CT       472    43   M      58 40-49               35:24.0      8:51/M
     276    Lisa Tess                         Mystic  CT            292    40   F      32 40-49               35:25.0      8:51/M
     277    Ben Malesky                       Old Saybrook  CT      181    13   M      13 13-19               35:28.0      8:52/M
     278    Tom Neilan                        Taftville  CT         216    44   M      59 40-49               35:29.0      8:52/M
     279    Joe Leach                         East Haddam  CT       437    11   M      13  1-12               35:35.0      8:54/M
     280    Reagan Krane                      Westbrook  CT         329    54   M      46 50-59               35:43.0      8:56/M
     281    Jennifer Munzer                   Niantic  CT           213    38   F      27 30-39               35:50.0      8:58/M
     282    Preston Pagli                     Madison  CT           423    12   M      14  1-12               35:55.0      8:59/M
     283    Matt Belliveau                    Madison  CT           424    11   M      15  1-12               36:01.0      9:00/M
     284    Karen Williams                    Clinton  CT           319    21   F       8 20-29               36:02.0      9:01/M
     285    Kelly Burton                      Branford  CT           42    35   F      28 30-39               36:03.0      9:01/M
     286    Heather Hine                      Sterling  CT          131    31   F      29 30-39               36:09.0      9:02/M
     287    William Guntler                   Guilford  CT          479    33   M      22 30-39               36:12.0      9:03/M
     288    Meghan Delaney                    Old Saybrook  CT       82    14   F       6 13-19               36:13.0      9:03/M
     289    Colin Delaney                     Old Saybrook  CT       77    49   M      60 40-49               36:14.0      9:04/M
     290    Ray Bovich                        Clinton  CT            34    51   M      47 50-59               36:16.0      9:04/M
     291    Zachary Hart                      Gales Ferry  CT       124    31   M      23 30-39               36:18.0      9:05/M
     292    Emily Flahaven                    Chester  CT           421    32   F      30 30-39               36:19.0      9:05/M
     293    Andrea Sanmarce                   Madison  CT           349    44   F      33 40-49               36:26.0      9:07/M
     294    Theresa Donovan                   Branford  CT          422    58   F      17 50-59               36:29.0      9:07/M
     295    Rose Famiglietti                  Wethersfield  CT       99    63   F       4 60-69               36:30.0      9:08/M
     296    Kevin Spedding                    Old Saybrook  CT      277    45   M      61 40-49               36:31.0      9:08/M
     297    Linda Abrahams                    Branford  CT          450    60   F       5 60-69               36:32.0      9:08/M
     298    Holly Hubbard                     Middletown  CT        137    50   F      18 50-59               36:45.0      9:11/M
     299    Matthew Espinosa                  Guilford  CT          458    33   M      24 30-39               36:47.0      9:12/M
     300    Randy Griffin                     Madison  CT           371    60   F       6 60-69               36:53.0      9:13/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     301    Brenda Berky                      Madison  CT            27    46   F      34 40-49               36:58.0      9:15/M
     302    Judith Argazzi                    Farmington  CT         13    66   F       7 60-69               36:59.0      9:15/M
     303    Devin Delaney                     Old Saybrook  CT       78    17   M      14 13-19               37:03.0      9:16/M
     304    Tamara Montgomery                 Colchester  CT        204    23   F       9 20-29               37:06.0      9:17/M
     305    Warren Kleeman                    Deep River  CT        157    59   M      48 50-59               37:08.0      9:17/M
     306    Morica Castro                     Madison  CT           454    18   F       7 13-19               37:12.0      9:18/M
     307    Maureen Meier                     Madison  CT           453    55   F      19 50-59               37:13.0      9:18/M
     308    Nicholas Schmitz                  Ledyard  CT           262    26   M      13 20-29               37:14.0      9:19/M
     309    Morgan Coen                       Ledyard  CT            61    26   F      10 20-29               37:17.0      9:19/M
     310    Shea Lee                          Jewett City  CT       169    12   F       2  1-12               37:17.0      9:19/M
     311    Katie Bonito                      Madison  CT            31    40   F      35 40-49               37:18.0      9:20/M
     312    Kristine Capstick                 Madison  CT           468    30   F      31 30-39               37:18.0      9:20/M
     313    Melissa Roy                       Guilford  CT          252    26   F      11 20-29               37:19.0      9:20/M
     314    Dominic Carew                     New Haven  CT          47    45   M      62 40-49               37:19.0      9:20/M
     315    Tricia Metsack                    Old Saybrook  CT      199    35   F      32 30-39               37:30.0      9:23/M
     316    Ed McCaffrey                      Essex  CT             419    69   M      22 60-69               37:33.0      9:23/M
     317    Don Fowler                        Clinton  CT           444    62   M      23 60-69               37:42.0      9:26/M
     318    Jennifer Stein                    Orange  CT            281    23   F      12 20-29               37:43.0      9:26/M
     319    Jennie Shen                       Old Lyme  CT          270    37   F      33 30-39               37:44.0      9:26/M
     320    Christine Wilson                  Guilford  CT          320    58   F      20 50-59               37:51.0      9:28/M
     321    Jack Malesky                      Old Saybrook  CT      182    11   M      16  1-12               37:52.0      9:28/M
     322    Mark Ballou                       Branford  CT           16    55   M      49 50-59               37:58.0      9:30/M
     323    Elizabneth Meyer Gadon            Old Saybrook  CT      356    52   F      21 50-59               37:59.0      9:30/M
     324    Holly Pike                        Berlin  CT            237    48   F      36 40-49               38:04.0      9:31/M
     325    Katherine Montoya                 Hamden  CT            207    28   F      13 20-29               38:05.0      9:31/M
     326    Erin Colwell                      Old Saybrook  CT       64    47   F      37 40-49               38:06.0      9:32/M
     327    Jennifer Gurnell                  Old Saybrook  CT      397    50   F      22 50-59               38:17.0      9:34/M
     328    Shelly Delaney                    Cromwell  CT           85    13   F       8 13-19               38:20.0      9:35/M
     329    Carlye Kohs                       Higganum  CT          158    38   F      34 30-39               38:21.0      9:35/M
     330    Kelly Meehan                      Old Lyme  CT          196    26   F      14 20-29               38:23.0      9:36/M
     331    Bob Stanners                      Old Saybrook  CT      438    51   M      50 50-59               38:24.0      9:36/M
     332    Adriene Spitz                     Oakdale  CT           278    37   F      35 30-39               38:26.0      9:37/M
     333    Jose Werneck                      Bristol  CT           314    75   M       4 70-99               38:27.0      9:37/M
     334    Ivan Alexander                    Bronx  NY               6    40   M      63 40-49               38:29.0      9:37/M
     335    Susan Sheckey                     Niantic  CT           269    64   F       8 60-69               38:31.0      9:38/M
     336    Kim Yahara                        Madison  CT           323    36   F      36 30-39               38:45.0      9:41/M
     337    Emma Gurnell                      Old Saybrook  CT      395    08   F       3  1-12               38:53.0      9:43/M
     338    Steve Strom                       New Haven  CT         285    61   M      24 60-69               38:54.0      9:44/M
     339    Dawn Jenci                        Milford  CT           141    32   F      37 30-39               38:54.0      9:44/M
     340    Ellen Sumby                       Old Saybrook  CT      466    47   F      38 40-49               39:01.0      9:45/M
     341    Clive Prior                       Sterling  CT          242    51   M      51 50-59               39:05.0      9:46/M
     342    Jim Guinn                         Stonington  CT        409    76   M       5 70-99               39:09.0      9:47/M
     343    Nancy Olsen                       Clinton  CT           224    59   F      23 50-59               39:16.0      9:49/M
     344    John Mulcahy                      Wallingford  CT       212    34   M      25 30-39               39:19.0      9:50/M
     345    Shelia Delaney                    Old Saybrook  CT       84    49   F      39 40-49               39:20.0      9:50/M
     346    Morgan Begin                      East Hampton  CT       21    19   F       9 13-19               39:22.0      9:51/M
     347    Philip Schaller                   Ivoryton  CT          352    55   M      52 50-59               39:24.0      9:51/M
     348    Elizabeth Heenan                  Guilford  CT          129    41   F      40 40-49               39:29.0      9:52/M
     349    Lori Belliveau                    Madison  CT            25    48   F      41 40-49               39:30.0      9:53/M
     350    Beth Lyon                         Mystic  CT            439    49   F      42 40-49               39:32.0      9:53/M
     351    Mike Foley                        Westbrook  CT         455    64   M      25 60-69               39:35.0      9:54/M
     352    Vivianne Mascia                   Madison  CT           185    47   F      43 40-49               39:38.0      9:55/M
     353    Hailey Cassidy                    Higganum  CT           51    10   F       4  1-12               39:39.0      9:55/M
     354    Cary Cassidy                      Higganum  CT           50    43   F      44 40-49               39:39.0      9:55/M
     355    Gail Mortin                       Gales Ferry  CT       408    48   F      45 40-49               39:43.0      9:56/M
     356    David Karol                       Waterford  CT         154    60   M      26 60-69               39:54.0      9:59/M
     357    Allie Cody                        Old Saybrook  CT      420    10   F       5  1-12               40:03.0     10:01/M
     358    Grace Hanratty                    Old Saybrook  CT      120    10   F       6  1-12               40:03.0     10:01/M
     359    Bill Billing                      Mystic  CT             29    61   M      27 60-69               40:14.0     10:04/M
     360    Trudy Paquin                      Clinton  CT           227    57   F      24 50-59               40:19.0     10:05/M
     361    Felicia Genca                     West Hartford  CT     111    38   F      38 30-39               40:23.0     10:06/M
     362    Alyson Spedding                   Old Saybrook  CT      276    43   F      46 40-49               40:29.0     10:07/M
     363    Aron D'Aquila                     Salem  CT              68    35   M      26 30-39               40:30.0     10:08/M
     364    Shannon D'Aquila Haynes           Salem  CT              69    35   F      39 30-39               40:35.0     10:09/M
     365    Belinda Fowler                    Clinton  CT           443    59   F      25 50-59               40:37.0     10:09/M
     366    Phyllis Samul                     Uncasville  CT        378    56   F      26 50-59               40:45.0     10:11/M
     367    Roberta Melchiorri                Guilford  CT          442    46   F      47 40-49               40:47.0     10:12/M
     368    Scott Kraft                       Morristown  NJ        162    60   M      28 60-69               40:53.0     10:13/M
     369    Christine Vanvliet                Old Saybrook  CT      332    43   F      48 40-49               41:04.0     10:16/M
     370    Joseph Churma                     Litchfield  CT         57    61   M      29 60-69               41:08.0     10:17/M
     371    Vito Catalanotto                  Cheshire  CT           54    34   M      27 30-39               41:17.0     10:19/M
     372    Holly McQuarrie                   Clinton  CT           193    46   F      49 40-49               41:21.0     10:20/M
     373    Mary Beth Jordan                  Mystic  CT            144    47   F      50 40-49               41:29.0     10:22/M
     374    Irene La Bella                                          165    51   F      27 50-59               41:43.0     10:26/M
     375    Christine Beirne                  Madison  CT            22    40   F      51 40-49               41:45.0     10:26/M
     376    Judy McGrath                      Colchester  CT        191    70   F       1 70-99               42:03.0     10:31/M
     377    Elizabeth Allen                   Niantic  CT           465    43   F      52 40-49               42:10.0     10:33/M
     378    Eimily Kelly                      Niantic  CT           311    29   F      15 20-29               42:11.0     10:33/M
     379    Heather Fried                     Groton  CT            430    40   F      53 40-49               42:12.0     10:33/M
     380    Allison Karol                     Orient  ME            152    29   F      16 20-29               42:13.0     10:33/M
     381    Bandit Number  1000                                    1000         M       1  0- 0               42:13.0     10:33/M
     382    Meghan McCulloch                  Old Lyme  CT          188    38   F      40 30-39               42:17.0     10:34/M
     383    Ray Fitzgerald                    Niantic  CT           104    74   M       6 70-99               42:21.0     10:35/M
     384    Donna Rochette                    Old Saybrook  CT      347    56   F      28 50-59               42:24.0     10:36/M
     385    Ashley Petrillo                   North Haven  CT       478    25   F      17 20-29               42:24.0     10:36/M
     386    Joshua Mattei                     Madison  CT           186    22   M      14 20-29               42:51.0     10:43/M
     387    Kathryn Denapoli                  Old Saybrook  CT      432    28   F      18 20-29               42:55.0     10:44/M
     388    Laura Elsenboss                   Mystic  CT             97    53   F      29 50-59               43:00.0     10:45/M
     389    Alison Keating                    Madison  CT           433    36   F      41 30-39               43:03.0     10:46/M
     390    Bonnie Lupone                     Meriden  CT           179    35   F      42 30-39               43:26.0     10:52/M
     391    Louise Melanson                   Bloomfield  CT        380    51   F      30 50-59               43:28.0     10:52/M
     392    Shirley Islen                     Essex  CT             140    68   F       9 60-69               43:31.0     10:53/M
     393    Laura Champion                    Essex  CT              55    55   F      31 50-59               43:46.0     10:57/M
     394    Toral Shah                        New London  CT        267    40   F      54 40-49               44:23.0     11:06/M
     395    Katherine Rochette                Old Saybrook  CT      348    28   F      19 20-29               44:53.0     11:13/M
     396    William Rochette                  Old Saybrook  CT      396    55   M      53 50-59               45:03.0     11:16/M
     397    Chloe Turnbull                    Guilford  CT          301    39   F      43 30-39               45:05.0     11:16/M
     398    Christina Fiasconaro              Guilford  CT          102    38   F      44 30-39               45:06.0     11:17/M
     399    Gina Stillman                     Old Saybrook  CT      282    43   F      55 40-49               45:26.0     11:22/M
     400    April M Phillips                  Groton  CT            234    40   F      56 40-49               45:54.0     11:29/M
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
     401    Caroline Sagristano               Old Lyme  CT          390    10   F       7  1-12               46:16.0     11:34/M
     402    Michelle Sagristano               Old Lyme  CT          391    40   F      57 40-49               46:16.0     11:34/M
     403    Adam Delmolino                    Arlington  MA          86    37   M      28 30-39               47:00.0     11:45/M
     404    Deirdre Salemme                   North Branford  CT    254    42   F      58 40-49               47:12.0     11:48/M
     405    Amelia White                      Waterford  CT         316    10   F       8  1-12               47:27.0     11:52/M
     406    Rhonda Dillon                     Cromwell  CT           90    49   F      59 40-49               47:28.0     11:52/M
     407    Shana Stodoiski                   Colchester  CT        355    22   F      20 20-29               47:45.0     11:56/M
     408    Kristen Hunter                    Old Lyme  CT          353    30   F      45 30-39               47:45.0     11:56/M
     409    Sean Cassidy                      Higganum  CT           52    42   M      64 40-49               48:06.0     12:02/M
     410    Hal Ostrom                        Essex  CT             226    54   M      54 50-59               48:31.0     12:08/M
     411    Melissa Culbert                   Old Saybrook  CT      410    41   F      60 40-49               48:33.0     12:08/M
     412    Mikayla Brucoli                   Waterford  CT          40    10   F       9  1-12               48:42.0     12:11/M
     413    Claudine Giangarde                Essex  CT             334    46   F      61 40-49               48:45.0     12:11/M
     414    Tony Medeiros                     Westerly  RI          194    80   M       7 70-99               49:51.0     12:28/M
     415    Ed Root                           Old Saybrook  CT      251    66   M      30 60-69               52:56.0     13:14/M
     416    Kim Lacey                         Old Saybrook  CT      167    51   F      32 50-59               53:41.0     13:25/M
     417    Janet Gordon                      Madison  CT           114    52   F      33 50-59               54:02.0     13:31/M
     418    Paul Noniewicz                    Old Lyme  CT          218    47   M      65 40-49               54:03.0     13:31/M
     419    Maggie Gianquinto                 Old Lyme  CT          344    25   F      21 20-29               54:13.0     13:33/M
     420    Laura Bulas                       Old Lyme  CT           41    42   F      62 40-49               54:33.0     13:38/M
     421    Patty Vuylsteke                   Uncasville  CT        357    61   F      10 60-69             1:10:36.0     17:39/M




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News