Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

St. Joseph of Baltic School 3-Mi and Kids 1/2-Mi

Baltic, CT, March 31, 2012

[3-Mi Overall Results | Kids 1/2-Mi Overall Results | Kids 1/2-Mi Age Group Results ]

3-Mile Age Group Results

St. Joseph School 3 Mile Race

St. Joseph School 3 Mile Race

Age Group Results

March 31, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Female Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Linda Spooner                     Sturbridge  MA         77   37        1        19:39.0      6:33/M
Top

Male Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeff Wadecki                      Niantic  CT            28   28        1        14:50.0      4:57/M
Top

Female 10 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Allyson Lewis                     Lisbon  CT             85   10        8        24:46.0      8:15/M
       2    Nadia Jalal                       Lebanon  CT            96   13       31        37:30.0     12:30/M
Top

Male 10-14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Trevor Dominy                     East Haddam  CT        54   13        8        18:08.0      6:03/M
       2    Logan Hansen                      Baltic  CT             99   14       17        20:59.0      7:00/M
       3    Chris Babcock                     Jewett City  CT        42   13       25        22:27.0      7:29/M
       4    Michael Feeney                    Colchester  CT         67   14       29        22:50.0      7:37/M
       5    Zachary MacMurray                 Jewett City  CT        88   11       52        25:34.0      8:31/M
Top

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sara Tiffany                      Baltic  CT             65   15       28        35:49.0     11:56/M
Top

Male 15-19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dustin Plourde                    Norwich  CT            43   16        3        17:16.0      5:45/M
       2    Kevin Fitzgerald                  Uncasville  CT         63   16        6        17:55.0      5:58/M
       3    Daniel Britos                     Norwich  CT            58   16       43        24:13.0      8:04/M
       4    Justin Paz                        Baltic  CT             46   18       47        25:04.0      8:21/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Morgan Miller                     New London  CT        104   29       12        25:19.0      8:26/M
       2    Jessica Marocchini                Groton  CT            112   28       15        26:32.0      8:51/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christopher Collins               Norwich  CT            72   26        5        17:46.0      5:55/M
       2    John Bishop                       Norwich  CT           110   22       50        25:20.0      8:27/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tricky Tanksley                   Gales Ferry  CT        30   32        2        20:38.0      6:53/M
       2    Michelle Sabukewicz               Lisbon  CT             73   33        3        21:59.0      7:20/M
       3    Amy Teper                         Jewett City  CT        47   36        5        23:11.0      7:44/M
       4    Theresa Lewis                     Jewett City  CT        69   35        7        24:16.0      8:05/M
       5    Tulani Gant                       Jewett City  CT        56   36       10        25:06.0      8:22/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Larz Selmer-Larsen                Oakdale  CT            97   31        2        16:51.0      5:37/M
       2    Jesse Collins                     Salem  CT             103   32        7        18:05.0      6:02/M
       3    Joshua Pothier                    Moosup  CT            111   35       11        19:24.0      6:28/M
       4    Michael Hoover                    Manchester  CT         55   39       12        19:34.0      6:31/M
       5    Ty Mims                           Hanover  CT             4   33       18        21:10.0      7:03/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Spring Cole                       Danielson  CT          14   46        4        22:58.0      7:39/M
       2    Nancy Davis                       Griswold  CT           10   44        6        23:58.0      7:59/M
       3    Cathie Mestemaker-Harris          Plainfield  CT         50   43        9        24:48.0      8:16/M
       4    Norma Vivar                       Griswold  CT           83   48       11        25:16.0      8:25/M
       5    Liz Marko                         Lebanon  CT            94   46       26        33:02.0     11:01/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Todd Fisher                       Norwich  CT            84   43        4        17:25.0      5:48/M
       2    Michael Fusaro                    Norwich  CT            15   45        9        18:56.0      6:19/M
       3    Keith Pellerin                    Northborough  MA       75   47       10        19:06.0      6:22/M
       4    Michael Kornacki                  New York  NY           93   44       13        19:48.0      6:36/M
       5    Eddie Hogan                       Lisbon  CT             49   42       15        20:34.0      6:51/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cecelia Grisafe                   Salem  CT             101   56       29        36:04.0     12:01/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paul Dominy                       East Haddam  CT        53   51       14        20:20.0      6:47/M
       2    Paul Andruskiewicz                Preston  CT            62   53       20        21:20.0      7:07/M
       3    Vidal Paz                         Baltic  CT             45   50       26        22:28.0      7:29/M
       4    Roger Hill                        Salem  CT              82   52       30        22:51.0      7:37/M
       5    Albert Phillips Jr.               Groton  CT             60   51       35        23:28.0      7:49/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rose Buckingham                   Norwich  CT            71   64       13        25:30.0      8:30/M
       2    Michaeleen Haeseler                 Canterbury  CT       39   65       16        28:14.0      9:25/M
       3    Pat Baker                         Oakdale  CT            38   67       23        32:10.0     10:43/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Sacrey                       Preston  CT            48   66       19        21:13.0      7:04/M
       2    Robert Oickle                     Norwich  CT             5   60       21        21:27.0      7:09/M
       3    Way Hedding                       Niantic  CT            74   62       28        22:46.0      7:35/M
       4    Tim Smith                         Norwich  CT            26   63       32        23:18.0      7:46/M
       5    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT           89   61       33        23:19.0      7:46/M
Top

men's senior

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ronald Gale                       Norwich  CT            31   76       61        27:26.0      9:09/M
       2    Robert Whipple                    Grosvenor Dale  CT     27   74       67        35:47.0     11:56/M
       3    Tony Medeiros                     Westerly  RI           22   80       68        36:45.0     12:15/M
       4    Colburn Graves                     Stonington  CT         1   78       69        52:17.0     17:26/M

*Overall place within gender.





My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News