Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Brendan's Challenge, Lion's Run 5K

Montville, CT, June 3, 2012

[Overall Results ]

Age Group Results

Brendan's Challenge 5K

Brendan's Challenge 5K

Age Group Results

June 03, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Abby McAdams                      Oakdale  CT           259   16       12        21:42.0      7:00/M

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jesse Joseph                      Oakdale  CT           229   16        1        17:16.0      5:34/M

Female 1 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Morgane Butler                    Oakdale  CT           260   14       17        22:40.0      7:19/M
       2    Olivia Hugo                       Waterford  CT         272   10       62        28:03.0      9:03/M
       3    Eleanor Gustavel                  Gales Ferry  CT       217   10       65        28:38.0      9:14/M
       4    Ivanna Hugo                       Waterford  CT         269   14       70        29:17.0      9:27/M
       5    Kiah Strickland                   Uncasville  CT        287   14       78        30:23.0      9:48/M
       6    Lauren Ross                       Uncasville  CT        461   10      105        33:39.0     10:51/M
       7    Sarah Bigalbal                    Oakdale  CT           496   13      117        36:19.0     11:43/M
       8    Alicia Hensley                    Waterford  CT         271   10      118        36:31.0     11:47/M
       9    Ashleigh Holmes                   Mystic  CT            479    7      119        36:36.0     11:48/M
      10    Ashley Weekly                     Groton  CT            282   12      124        37:16.0     12:01/M
      11    Rylea Armad                       Waterford  CT         428   11      128        38:28.0     12:25/M
      12    Ainslee Moorehead                 Gales Ferry  CT       216   10      129        38:36.0     12:27/M
      13    Annali Nelson                     Uncasville  CT        255   12      132        41:32.0     13:24/M
      14    Emma Kelley                       Niantic  CT           244   10      138        45:56.0     14:49/M

Male 1-14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alex Ganoe                        Uncasville  CT        485   13       24        23:59.0      7:44/M
       2    Ryan Wrobel                       Uncasville  CT        445   14       39        25:31.0      8:14/M
       3    Nikolas Strickland                Uncasville  CT        288   13       55        27:39.0      8:55/M
       4    Daniel Kobyluck                   Oakdale  CT           473   12       59        27:58.0      9:01/M
       5    Nick Donnell                      Uncasville  CT        489   12       75        30:02.0      9:41/M
       6    Raymundo Bigalbal                 Oakdale  CT           497   11       89        31:35.0     10:11/M
       7    Brady Moorehead                   Gales Ferry  CT       215   6        93        32:23.0     10:27/M
       8    Justin Aspinwall                  Oakdale  CT           434   10      110        35:09.0     11:20/M
       9    Eddie Aledia                      Quaker Hill  CT       297   12      115        35:55.0     11:35/M
      10    Derek Strickland                  Uncasville  CT        289   11      116        35:58.0     11:36/M
      11    Christopher Holmes                Mystic  CT            478   11      133        41:55.0     13:31/M
      12    Christian Aledia                  Quaker Hill  CT       299   11      142        53:51.0     17:22/M

Female 15 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laura Commons                     Uncasville  CT        246   15       34        25:10.0      8:07/M
       2    Sierra Baker                      Uncasville  CT        253   15       46        26:17.0      8:29/M

Male 15-18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dan Linkinhoker                   Oakdale  CT           228   16        3        17:34.0      5:40/M
       2    Bradley King                      East Lyme  CT         213   16       16        22:25.0      7:14/M
       3    Dayvon Wynn                       Uncasville  CT        444   18       20        23:31.0      7:35/M
       4    Michael Lopez                     Oakdale  CT           238   15       45        26:09.0      8:26/M

Female 19 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rachael Skinner                   Uncasville  CT        458   19       23        23:53.0      7:42/M
       2    Katlyn Gerrish                    North Stonington  C   433   21       37        25:26.0      8:12/M
       3    Amanda Fisher                     Jewett City  CT       430   25       49        26:36.0      8:35/M
       4    Eileen Benway                     Uncasville  CT        241   22       53        27:25.0      8:51/M
       5    Nora Liskowsky                    Norwich  CT           251   24       54        27:30.0      8:52/M
       6    Jillian Buckingham                Stamford  CT          439   25       63        28:25.0      9:10/M
       7    Angela Gardega                    Groton  CT            277   29       80        30:28.0      9:50/M
       8    Jen Miller                        Marlborough  CT       436   26       94        32:25.0     10:27/M
       9    Catherine Dodge                   North Attleboro  MA   491   25      106        33:39.0     10:51/M
      10    Mary Hronko                       Berlin  CT            224   24      123        37:09.0     11:59/M
      11    Jen Llorens                       Hartford  CT          437   22      135        43:05.0     13:54/M
      12    Anna Martin                       Norwich  CT           219   24      137        43:55.0     14:10/M
      13    Kellie Gaston                     Bozrah  CT            218   26      144        55:18.0     17:50/M

Male 19 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chris Ouellette                   Uncasville  CT        438   26        7        20:51.0      6:44/M
       2    Sam Todd                          Uncasville  CT        448   19        9        21:08.0      6:49/M
       3    Chris Dodge                       North Attleboro  MA   490   24       18        22:48.0      7:21/M
       4    John Crowley                      Uncasville  CT        223   26       27        24:32.0      7:55/M
       5    Will Huntington                   Oakdale  CT           441   27       29        24:45.0      7:59/M
       6    Scott Conn                        Stamford  CT          442   26       35        25:19.0      8:10/M
       7    Jonathan Perry                    Uncasville  CT        464   21       38        25:27.0      8:13/M
       8    Rickie Geiler                     Uncasville  CT        432   22       43        26:03.0      8:24/M
       9    Ted Satiasky                      Niantic  CT           212   29       47        26:21.0      8:30/M
      10    Brendan Benway                    Uncasville  CT        240   25       50        26:38.0      8:35/M
      11    Ben Buehler                       New London  CT        494   25       52        27:25.0      8:51/M
      12    Joshua Miller                     Marlborough  CT       230   25       57        27:50.0      8:59/M
      13    Greg Smith                        Niantic  CT           455   29       60        28:00.0      9:02/M
      14    Michael Griffin                   Groton  CT            265   24       68        29:04.0      9:23/M
      15    Rob Rahusen                       Uncasville  CT        435   23       83        30:50.0      9:57/M
      16    Nate Stewart                      New London  CT        453   26       90        32:02.0     10:20/M
      17    Joshua Therrien                   Waterford  CT         273   29       97        32:46.0     10:34/M
      18    Eric Litvinoff                    Norwich  CT           220   25      101        32:59.0     10:38/M
      19    Jalen Aledia                      Quaker Hill  CT       298   19      104        33:35.0     10:50/M
      20    Rayallen Bergman                  Oakdale  CT           278   27      111        35:20.0     11:24/M
      21    Phil Bennett                      Uncasville  CT        279   27      112        35:20.0     11:24/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dawnyell Hatchett                 Oakdale  CT           481   38       48        26:29.0      8:33/M
       2    Allison Delaney                   East Lyme  CT         293   35       51        26:44.0      8:37/M
       3    Colleen Rix                       Uncasville  CT        232   30       66        28:57.0      9:20/M
       4    Abby Barrera                      Uncasville  CT        292   30       81        30:37.0      9:53/M
       5    Tracey Zurowski                   Jewett City  CT       443   36       82        30:47.0      9:56/M
       6    Michele Drexler                   Norwich  CT           281   37       85        30:56.0      9:59/M
       7    Teresa Tufares                    Uncasville  CT        261   36       86        31:03.0     10:01/M
       8    Mary Cho                          Norwich  CT           274   37       87        31:32.0     10:10/M
       9    Karen Moorehead                   Oakdale  CT           294   36       92        32:22.0     10:26/M
      10    Misty Dawn Cermak-Ganoe           Uncasville  CT        483   34       99        32:52.0     10:36/M
      11    Chanda-Jean Therrien              Waterford  CT         270   36      100        32:57.0     10:38/M
      12    Amanda Aspinwall                  Oakdale  CT           440   33      114        35:52.0     11:34/M
      13    Hoilly Haukins-Bourne             Uncasville  CT        263   30      121        36:38.0     11:49/M
      14    Jill Mazzaulyso                   Old Lyme  CT          235   38      126        37:59.0     12:15/M
      15    Annette Sakidovitch               Oakdale  CT           460   30      131        39:05.0     12:36/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Larz Selmer-Larsen                Oakdale  CT           252   31        2        17:17.0      5:35/M
       2    Liam Scott                        New London  CT        459   30        5        19:25.0      6:16/M
       3    David Crowley                     Uncasville  CT        222   33        6        20:35.0      6:38/M
       4    John Dodd                         New London  CT        492   30       10        21:28.0      6:55/M
       5    Ben Ellis                         Wilmington  VT        227   34       25        24:04.0      7:46/M
       6    Doug Parulis                      New London  CT        465   35       32        24:55.0      8:02/M
       7    Tim Johnson                       New London  CT        476   35       42        25:57.0      8:22/M
       8    C J Bourne                        Uncasville  CT        264   33       44        26:06.0      8:25/M
       9    Colin Delaney                     East Lyme  CT         284   33       58        27:51.0      8:59/M
      10    Steven Blais                      Woonsocket  RI        495   32       84        30:55.0      9:58/M
      11    Mike Rix                          Uncasville  CT        231   33       91        32:21.0     10:26/M
      12    Kevin Ganoe                       Uncasville  CT        484   37       98        32:51.0     10:36/M

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Annette Barbay                    Uncasville  CT        275   41       13        22:04.0      7:07/M
       2    Lisa Zablonski                    Colchester  CT        262   45       21        23:40.0      7:38/M
       3    Allison Gallerani                 Uncasville  CT        285   45       22        23:53.0      7:42/M
       4    Betty Brown                       Groton  CT            233   45       56        27:45.0      8:57/M
       5    Kathleen Malloy                   Mystic  CT            242   43       72        29:41.0      9:35/M
       6    Yvonne Keegan                     Oakdale  CT           234   42       77        30:13.0      9:45/M
       7    Kim Thibeau                       Oakdale  CT           449   40      102        33:25.0     10:47/M
       8    Bethany Bonner                    Quaker Hill  CT       266   49      109        35:06.0     11:19/M
       9    Irene Cisneros                    Uncasville  CT        256   43      113        35:48.0     11:33/M
      10    Mary Aledia                       Quaker Hill  CT       295   41      122        36:57.0     11:55/M
      11    Jennifer Sloan                    Oakdale  CT           456   47      125        37:55.0     12:14/M
      12    Heather Holmes                    Mystic  CT            477   42      134        42:20.0     13:39/M
      13    Joan Smith                        East Lyme  CT         454   44      136        43:40.0     14:05/M
      14    Heather Mathieu                   Colchester  CT        469   42      140        50:51.0     16:24/M
      15    Hollyann Pierce                   Waterford  CT         463   47      141        51:56.0     16:45/M

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ronald Torres                     New London  CT        268   45        4        17:40.0      5:42/M
       2    Mark Tschopp                      Uncasville  CT        447   43       11        21:32.0      6:57/M
       3    Ray Bigalbal                      Oakdale  CT           498   48       14        22:08.0      7:08/M
       4    Mike Lopez                        Oakdale  CT           239   46       19        22:52.0      7:23/M
       5    David King                        East Lyme  CT         214   44       26        24:20.0      7:51/M
       6    Todd Swim                         Wilmington  VT        226   42       30        24:50.0      8:01/M
       7    Chip McAdams                      Oakdale  CT           258   45       31        24:53.0      8:02/M
       8    Matt Weelkly                      Groton  CT            283   41       40        25:46.0      8:19/M
       9    Scott Tupper                      Uncasville  CT        221   43       61        28:01.0      9:02/M
      10    Craig Thibeau                     Oakdale  CT           450   43       71        29:39.0      9:34/M
      11    Andrew Bakoledis                  Oakdale  CT           291   42       76        30:06.0      9:43/M
      12    Ken Strickland                    Uncasville  CT        290   40       79        30:26.0      9:49/M
      13    Mike Kelley                       Niantic  CT           245   40       88        31:33.0     10:11/M
      14    John Keegan                       Oakdale  CT           236   42      103        33:26.0     10:47/M
      15    Antonio Iaconiello                Oakdale  CT           280   43      107        33:48.0     10:54/M
      16    Andrew Holmes                     Mystic  CT            480   44      120        36:37.0     11:49/M
      17    Eddie Aledia                      Quaker Hill  CT       296   48      143        53:51.0     17:22/M

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julie Kelly                       Oakdale  CT           431   51       67        29:01.0      9:22/M
       2    Maureen Benway                    Uncasville  CT        243   52       95        32:26.0     10:28/M
       3    Diane Kolnaski                    Mystic  CT            250   57      108        34:28.0     11:07/M

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Gallerani                   Uncasville  CT        286   57        8        20:59.0      6:46/M
       2    Steven Skinner                    Uncasville  CT        457   53       15        22:14.0      7:10/M
       3    Dean Berardi                      Jewett City  CT       254   51       28        24:36.0      7:56/M
       4    Jim Fillion                       Waterford  CT         237   52       36        25:21.0      8:11/M
       5    Don Welsh                         Quaker Hill  CT       446   57       96        32:39.0     10:32/M
       6    Jeremiah Ross                     Uncasville  CT        462   54      127        38:28.0     12:25/M

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patricia Phillips                 Niantic  CT           248   65       74        29:57.0      9:40/M
       2    Michelle Cavarnos                 Oakdale  CT           493   60      139        46:09.0     14:53/M

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Way Hedding                       Niantic  CT           257   62       33        25:04.0      8:05/M
       2    Ron Dombrowski                    Uncasville  CT        249   68       41        25:48.0      8:19/M
       3    Tom Swim                          Groton  CT            225   67       73        29:44.0      9:35/M

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ted Phillips                      Niantic  CT           247   71       64        28:32.0      9:12/M
       2    Ronald Gale                       Norwich  CT           486   76       69        29:15.0      9:26/M
       3    Robert Whipple Sr                 Fabyan  CT            276   74      130        38:59.0     12:35/M




My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News