Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Brendan's Challenge, Lion's Run 5K

Montville, CT, June 3, 2012

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Run Time.

Brendan's Challenge 5K

Brendan's Challenge 5K

Overall Finish List

June 03, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
                                                                                                               Time       Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                Back        Time        Pace  
       1    Jesse Joseph                      Oakdale  CT           229    16   M       1 Top Fin                        17:16.0      5:34/M
       2    Larz Selmer-Larsen                Oakdale  CT           252    31   M       1 30-39               0:01.0     17:17.0      5:35/M
       3    Dan Linkinhoker                   Oakdale  CT           228    16   M       1 15-18               0:18.0     17:34.0      5:40/M
       4    Ronald Torres                     New London  CT        268    45   M       1 40-49               0:24.0     17:40.0      5:42/M
       5    Liam Scott                        New London  CT        459    30   M       2 30-39               2:09.0     19:25.0      6:16/M
       6    David Crowley                     Uncasville  CT        222    33   M       3 30-39               3:19.0     20:35.0      6:38/M
       7    Chris Ouellette                   Uncasville  CT        438    26   M       1 19-29               3:35.0     20:51.0      6:44/M
       8    Kevin Gallerani                   Uncasville  CT        286    57   M       1 50-59               3:43.0     20:59.0      6:46/M
       9    Sam Todd                          Uncasville  CT        448    19   M       2 19-29               3:52.0     21:08.0      6:49/M
      10    John Dodd                         New London  CT        492    30   M       4 30-39               4:12.0     21:28.0      6:55/M
      11    Mark Tschopp                      Uncasville  CT        447    43   M       2 40-49               4:16.0     21:32.0      6:57/M
      12    Abby McAdams                      Oakdale  CT           259    16   F       1 Top Fin                        21:42.0      7:00/M
      13    Annette Barbay                    Uncasville  CT        275    41   F       1 40-49               0:22.0     22:04.0      7:07/M
      14    Ray Bigalbal                      Oakdale  CT           498    48   M       3 40-49               4:52.0     22:08.0      7:08/M
      15    Steven Skinner                    Uncasville  CT        457    53   M       2 50-59               4:58.0     22:14.0      7:10/M
      16    Bradley King                      East Lyme  CT         213    16   M       2 15-18               5:09.0     22:25.0      7:14/M
      17    Morgane Butler                    Oakdale  CT           260    14   F       1  1-14               0:58.0     22:40.0      7:19/M
      18    Chris Dodge                       North Attleboro  MA   490    24   M       3 19-29               5:32.0     22:48.0      7:21/M
      19    Mike Lopez                        Oakdale  CT           239    46   M       4 40-49               5:36.0     22:52.0      7:23/M
      20    Dayvon Wynn                       Uncasville  CT        444    18   M       3 15-18               6:15.0     23:31.0      7:35/M
      21    Lisa Zablonski                    Colchester  CT        262    45   F       2 40-49               1:58.0     23:40.0      7:38/M
      22    Allison Gallerani                 Uncasville  CT        285    45   F       3 40-49               2:11.0     23:53.0      7:42/M
      23    Rachael Skinner                   Uncasville  CT        458    19   F       1 19-29               2:11.0     23:53.0      7:42/M
      24    Alex Ganoe                        Uncasville  CT        485    13   M       1  1-14               6:43.0     23:59.0      7:44/M
      25    Ben Ellis                         Wilmington  VT        227    34   M       5 30-39               6:48.0     24:04.0      7:46/M
      26    David King                        East Lyme  CT         214    44   M       5 40-49               7:04.0     24:20.0      7:51/M
      27    John Crowley                      Uncasville  CT        223    26   M       4 19-29               7:16.0     24:32.0      7:55/M
      28    Dean Berardi                      Jewett City  CT       254    51   M       3 50-59               7:20.0     24:36.0      7:56/M
      29    Will Huntington                   Oakdale  CT           441    27   M       5 19-29               7:29.0     24:45.0      7:59/M
      30    Todd Swim                         Wilmington  VT        226    42   M       6 40-49               7:34.0     24:50.0      8:01/M
      31    Chip McAdams                      Oakdale  CT           258    45   M       7 40-49               7:37.0     24:53.0      8:02/M
      32    Doug Parulis                      New London  CT        465    35   M       6 30-39               7:39.0     24:55.0      8:02/M
      33    Way Hedding                       Niantic  CT           257    62   M       1 60-69               7:48.0     25:04.0      8:05/M
      34    Laura Commons                     Uncasville  CT        246    15   F       1 15-18               3:28.0     25:10.0      8:07/M
      35    Scott Conn                        Stamford  CT          442    26   M       6 19-29               8:03.0     25:19.0      8:10/M
      36    Jim Fillion                       Waterford  CT         237    52   M       4 50-59               8:05.0     25:21.0      8:11/M
      37    Katlyn Gerrish                    North Stonington  C   433    21   F       2 19-29               3:44.0     25:26.0      8:12/M
      38    Jonathan Perry                    Uncasville  CT        464    21   M       7 19-29               8:11.0     25:27.0      8:13/M
      39    Ryan Wrobel                       Uncasville  CT        445    14   M       2  1-14               8:15.0     25:31.0      8:14/M
      40    Matt Weelkly                      Groton  CT            283    41   M       8 40-49               8:30.0     25:46.0      8:19/M
      41    Ron Dombrowski                    Uncasville  CT        249    68   M       2 60-69               8:32.0     25:48.0      8:19/M
      42    Tim Johnson                       New London  CT        476    35   M       7 30-39               8:41.0     25:57.0      8:22/M
      43    Rickie Geiler                     Uncasville  CT        432    22   M       8 19-29               8:47.0     26:03.0      8:24/M
      44    C J Bourne                        Uncasville  CT        264    33   M       8 30-39               8:50.0     26:06.0      8:25/M
      45    Michael Lopez                     Oakdale  CT           238    15   M       4 15-18               8:53.0     26:09.0      8:26/M
      46    Sierra Baker                      Uncasville  CT        253    15   F       2 15-18               4:35.0     26:17.0      8:29/M
      47    Ted Satiasky                      Niantic  CT           212    29   M       9 19-29               9:05.0     26:21.0      8:30/M
      48    Dawnyell Hatchett                 Oakdale  CT           481    38   F       1 30-39               4:47.0     26:29.0      8:33/M
      49    Amanda Fisher                     Jewett City  CT       430    25   F       3 19-29               4:54.0     26:36.0      8:35/M
      50    Brendan Benway                    Uncasville  CT        240    25   M      10 19-29               9:22.0     26:38.0      8:35/M
      51    Allison Delaney                   East Lyme  CT         293    35   F       2 30-39               5:02.0     26:44.0      8:37/M
      52    Ben Buehler                       New London  CT        494    25   M      11 19-29              10:09.0     27:25.0      8:51/M
      53    Eileen Benway                     Uncasville  CT        241    22   F       4 19-29               5:43.0     27:25.0      8:51/M
      54    Nora Liskowsky                    Norwich  CT           251    24   F       5 19-29               5:48.0     27:30.0      8:52/M
      55    Nikolas Strickland                Uncasville  CT        288    13   M       3  1-14              10:23.0     27:39.0      8:55/M
      56    Betty Brown                       Groton  CT            233    45   F       4 40-49               6:03.0     27:45.0      8:57/M
      57    Joshua Miller                     Marlborough  CT       230    25   M      12 19-29              10:34.0     27:50.0      8:59/M
      58    Colin Delaney                     East Lyme  CT         284    33   M       9 30-39              10:35.0     27:51.0      8:59/M
      59    Daniel Kobyluck                   Oakdale  CT           473    12   M       4  1-14              10:42.0     27:58.0      9:01/M
      60    Greg Smith                        Niantic  CT           455    29   M      13 19-29              10:44.0     28:00.0      9:02/M
      61    Scott Tupper                      Uncasville  CT        221    43   M       9 40-49              10:45.0     28:01.0      9:02/M
      62    Olivia Hugo                       Waterford  CT         272    10   F       2  1-14               6:21.0     28:03.0      9:03/M
      63    Jillian Buckingham                Stamford  CT          439    25   F       6 19-29               6:43.0     28:25.0      9:10/M
      64    Ted Phillips                      Niantic  CT           247    71   M       1 70-99              11:16.0     28:32.0      9:12/M
      65    Eleanor Gustavel                  Gales Ferry  CT       217    10   F       3  1-14               6:56.0     28:38.0      9:14/M
      66    Colleen Rix                       Uncasville  CT        232    30   F       3 30-39               7:15.0     28:57.0      9:20/M
      67    Julie Kelly                       Oakdale  CT           431    51   F       1 50-59               7:19.0     29:01.0      9:22/M
      68    Michael Griffin                   Groton  CT            265    24   M      14 19-29              11:48.0     29:04.0      9:23/M
      69    Ronald Gale                       Norwich  CT           486    76   M       2 70-99              11:59.0     29:15.0      9:26/M
      70    Ivanna Hugo                       Waterford  CT         269    14   F       4  1-14               7:35.0     29:17.0      9:27/M
      71    Craig Thibeau                     Oakdale  CT           450    43   M      10 40-49              12:23.0     29:39.0      9:34/M
      72    Kathleen Malloy                   Mystic  CT            242    43   F       5 40-49               7:59.0     29:41.0      9:35/M
      73    Tom Swim                          Groton  CT            225    67   M       3 60-69              12:28.0     29:44.0      9:35/M
      74    Patricia Phillips                 Niantic  CT           248    65   F       1 60-69               8:15.0     29:57.0      9:40/M
      75    Nick Donnell                      Uncasville  CT        489    12   M       5  1-14              12:46.0     30:02.0      9:41/M
      76    Andrew Bakoledis                  Oakdale  CT           291    42   M      11 40-49              12:50.0     30:06.0      9:43/M
      77    Yvonne Keegan                     Oakdale  CT           234    42   F       6 40-49               8:31.0     30:13.0      9:45/M
      78    Kiah Strickland                   Uncasville  CT        287    14   F       5  1-14               8:41.0     30:23.0      9:48/M
      79    Ken Strickland                    Uncasville  CT        290    40   M      12 40-49              13:10.0     30:26.0      9:49/M
      80    Angela Gardega                    Groton  CT            277    29   F       7 19-29               8:46.0     30:28.0      9:50/M
      81    Abby Barrera                      Uncasville  CT        292    30   F       4 30-39               8:55.0     30:37.0      9:53/M
      82    Tracey Zurowski                   Jewett City  CT       443    36   F       5 30-39               9:05.0     30:47.0      9:56/M
      83    Rob Rahusen                       Uncasville  CT        435    23   M      15 19-29              13:34.0     30:50.0      9:57/M
      84    Steven Blais                      Woonsocket  RI        495    32   M      10 30-39              13:39.0     30:55.0      9:58/M
      85    Michele Drexler                   Norwich  CT           281    37   F       6 30-39               9:14.0     30:56.0      9:59/M
      86    Teresa Tufares                    Uncasville  CT        261    36   F       7 30-39               9:21.0     31:03.0     10:01/M
      87    Mary Cho                          Norwich  CT           274    37   F       8 30-39               9:50.0     31:32.0     10:10/M
      88    Mike Kelley                       Niantic  CT           245    40   M      13 40-49              14:17.0     31:33.0     10:11/M
      89    Raymundo Bigalbal                 Oakdale  CT           497    11   M       6  1-14              14:19.0     31:35.0     10:11/M
      90    Nate Stewart                      New London  CT        453    26   M      16 19-29              14:46.0     32:02.0     10:20/M
      91    Mike Rix                          Uncasville  CT        231    33   M      11 30-39              15:05.0     32:21.0     10:26/M
      92    Karen Moorehead                   Oakdale  CT           294    36   F       9 30-39              10:40.0     32:22.0     10:26/M
      93    Brady Moorehead                   Gales Ferry  CT       215    6    M       7  1-14              15:07.0     32:23.0     10:27/M
      94    Jen Miller                        Marlborough  CT       436    26   F       8 19-29              10:43.0     32:25.0     10:27/M
      95    Maureen Benway                    Uncasville  CT        243    52   F       2 50-59              10:44.0     32:26.0     10:28/M
      96    Don Welsh                         Quaker Hill  CT       446    57   M       5 50-59              15:23.0     32:39.0     10:32/M
      97    Joshua Therrien                   Waterford  CT         273    29   M      17 19-29              15:30.0     32:46.0     10:34/M
      98    Kevin Ganoe                       Uncasville  CT        484    37   M      12 30-39              15:35.0     32:51.0     10:36/M
      99    Misty Dawn Cermak-Ganoe           Uncasville  CT        483    34   F      10 30-39              11:10.0     32:52.0     10:36/M
     100    Chanda-Jean Therrien              Waterford  CT         270    36   F      11 30-39              11:15.0     32:57.0     10:38/M
                                                                                                               Time       Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                Back        Time        Pace  
     101    Eric Litvinoff                    Norwich  CT           220    25   M      18 19-29              15:43.0     32:59.0     10:38/M
     102    Kim Thibeau                       Oakdale  CT           449    40   F       7 40-49              11:43.0     33:25.0     10:47/M
     103    John Keegan                       Oakdale  CT           236    42   M      14 40-49              16:10.0     33:26.0     10:47/M
     104    Jalen Aledia                      Quaker Hill  CT       298    19   M      19 19-29              16:19.0     33:35.0     10:50/M
     105    Lauren Ross                       Uncasville  CT        461    10   F       6  1-14              11:57.0     33:39.0     10:51/M
     106    Catherine Dodge                   North Attleboro  MA   491    25   F       9 19-29              11:57.0     33:39.0     10:51/M
     107    Antonio Iaconiello                Oakdale  CT           280    43   M      15 40-49              16:32.0     33:48.0     10:54/M
     108    Diane Kolnaski                    Mystic  CT            250    57   F       3 50-59              12:46.0     34:28.0     11:07/M
     109    Bethany Bonner                    Quaker Hill  CT       266    49   F       8 40-49              13:24.0     35:06.0     11:19/M
     110    Justin Aspinwall                  Oakdale  CT           434    10   M       8  1-14              17:53.0     35:09.0     11:20/M
     111    Rayallen Bergman                  Oakdale  CT           278    27   M      20 19-29              18:04.0     35:20.0     11:24/M
     112    Phil Bennett                      Uncasville  CT        279    27   M      21 19-29              18:04.0     35:20.0     11:24/M
     113    Irene Cisneros                    Uncasville  CT        256    43   F       9 40-49              14:06.0     35:48.0     11:33/M
     114    Amanda Aspinwall                  Oakdale  CT           440    33   F      12 30-39              14:10.0     35:52.0     11:34/M
     115    Eddie Aledia                      Quaker Hill  CT       297    12   M       9  1-14              18:39.0     35:55.0     11:35/M
     116    Derek Strickland                  Uncasville  CT        289    11   M      10  1-14              18:42.0     35:58.0     11:36/M
     117    Sarah Bigalbal                    Oakdale  CT           496    13   F       7  1-14              14:37.0     36:19.0     11:43/M
     118    Alicia Hensley                    Waterford  CT         271    10   F       8  1-14              14:49.0     36:31.0     11:47/M
     119    Ashleigh Holmes                   Mystic  CT            479     7   F       9  1-14              14:54.0     36:36.0     11:48/M
     120    Andrew Holmes                     Mystic  CT            480    44   M      16 40-49              19:21.0     36:37.0     11:49/M
     121    Hoilly Haukins-Bourne             Uncasville  CT        263    30   F      13 30-39              14:56.0     36:38.0     11:49/M
     122    Mary Aledia                       Quaker Hill  CT       295    41   F      10 40-49              15:15.0     36:57.0     11:55/M
     123    Mary Hronko                       Berlin  CT            224    24   F      10 19-29              15:27.0     37:09.0     11:59/M
     124    Ashley Weekly                     Groton  CT            282    12   F      10  1-14              15:34.0     37:16.0     12:01/M
     125    Jennifer Sloan                    Oakdale  CT           456    47   F      11 40-49              16:13.0     37:55.0     12:14/M
     126    Jill Mazzaulyso                   Old Lyme  CT          235    38   F      14 30-39              16:17.0     37:59.0     12:15/M
     127    Jeremiah Ross                     Uncasville  CT        462    54   M       6 50-59              21:12.0     38:28.0     12:25/M
     128    Rylea Armad                       Waterford  CT         428    11   F      11  1-14              16:46.0     38:28.0     12:25/M
     129    Ainslee Moorehead                 Gales Ferry  CT       216    10   F      12  1-14              16:54.0     38:36.0     12:27/M
     130    Robert Whipple Sr                 Fabyan  CT            276    74   M       3 70-99              21:43.0     38:59.0     12:35/M
     131    Annette Sakidovitch               Oakdale  CT           460    30   F      15 30-39              17:23.0     39:05.0     12:36/M
     132    Annali Nelson                     Uncasville  CT        255    12   F      13  1-14              19:50.0     41:32.0     13:24/M
     133    Christopher Holmes                Mystic  CT            478    11   M      11  1-14              24:39.0     41:55.0     13:31/M
     134    Heather Holmes                    Mystic  CT            477    42   F      12 40-49              20:38.0     42:20.0     13:39/M
     135    Jen Llorens                       Hartford  CT          437    22   F      11 19-29              21:23.0     43:05.0     13:54/M
     136    Joan Smith                        East Lyme  CT         454    44   F      13 40-49              21:58.0     43:40.0     14:05/M
     137    Anna Martin                       Norwich  CT           219    24   F      12 19-29              22:13.0     43:55.0     14:10/M
     138    Emma Kelley                       Niantic  CT           244    10   F      14  1-14              24:14.0     45:56.0     14:49/M
     139    Michelle Cavarnos                 Oakdale  CT           493    60   F       2 60-69              24:27.0     46:09.0     14:53/M
     140    Heather Mathieu                   Colchester  CT        469    42   F      14 40-49              29:09.0     50:51.0     16:24/M
     141    Hollyann Pierce                   Waterford  CT         463    47   F      15 40-49              30:14.0     51:56.0     16:45/M
     142    Christian Aledia                  Quaker Hill  CT       299    11   M      12  1-14              36:35.0     53:51.0     17:22/M
     143    Eddie Aledia                      Quaker Hill  CT       296    48   M      17 40-49              36:35.0     53:51.0     17:22/M
     144    Kellie Gaston                     Bozrah  CT            218    26   F      13 19-29              33:36.0     55:18.0     17:50/M




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News