Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Xtreme Scramble #1

Hartford, CT, June 21, 2012

[Complete Results | Overall Winners ]

Age Group Winners

                        MALE AGE GROUP:  9 - UNDER

    1 Matthew Candler      9 NORWICH            CT   48:45 

                         MALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Joe Doyle           14 ANDOVER            CT   35:31 
    2 Vinny Tomasello     14 ANDOVER            CT   35:31 

                         MALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Andrew Sussingham   17 BROOKFIELD         CT   30:46 
    2 Alex Maneggia       15 ANDOVER            CT   38:56 
    3 Nathan Muska        16 SUFFIELD           CT   39:00 

                         MALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Tony Marino         24 MANCHESTER         CT   24:46 
    2 Steven Lavoie       24 WEST HARTFORD      CT   25:15 
    3 Josue Velazquez     21 AGUADILLA          PR   25:29 

                         MALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Zachary Cavanaugh   25 FARMINGTON         CT   23:11 
    2 Walter Schmidt      26 MANCHESTER         CT   23:44 
    3 Justin Bair         29 MANCHESTER         CT   28:35 

                         MALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 David Cilley        33 EAST WINDSOR       CT   23:22 
    2 Brian Lafontaine    34 THOMASTON          CT   24:55 
    3 Jonathan Sills      30 WEST HARTFORD      CT   29:54 

                         MALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Matt Yoder          37 MANCHESTER         CT   25:09 
    2 Scott Hollister     37 EAST HARTFORD      CT   27:44 
    3 Chris Gillette      37 WINDSOR LOCKS      CT   28:38 

                         MALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Patrick McCue       43 CANTON             CT   24:31 
    2 Bruce Christensen   44 BOLTON             CT   25:52 
    3 Michael Cenci       42 UNIONVILLE         CT   26:46 


                         MALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Scott Crosson       45 COLCHESTER         CT   28:41 
    2 Stan Valencis       48 FARMINGTON         CT   30:07 
    3 Anthony Scotti III  45 BRISTOL            CT   30:31 

                         MALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 David Buono         50 UNIONVILLE         CT   28:13 
    2 Ricky McCollum      53 MONROE             CT   28:40 
    3 Ken Erikson         54 SOUTH WINDSOR      CT   31:08 

                         MALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Michael Rickaby     55 WEST HARTFORD      CT   29:14 
    2 Skip Renzullo       56 TORRINGTON         CT   29:44 
    3 Jeffrey Laut        58 SOUTH GLASTONBURY  CT   32:16 

                         MALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Dan Ciccarillo      64 NEW BRITAIN        CT   31:24 
    2 Darrell Netto       60 COLCHESTER         CT   32:46 
    3 Mike Langan         62 HARTFORD           CT   34:53 

                         MALE AGE GROUP:  65 - 69

    1 Tony Hollister      65 GLASTONBURY        CT   29:15 
    2 Mike Picco          66 WOLCOTT            CT 1:14:51 

                         MALE AGE GROUP:  70 - 74


                         MALE AGE GROUP:  75 - 79


                        MALE AGE GROUP:  80 - OVER


                            CLYDESDALE CATEGORY
    1 Doug Benedetto      45 TORRINGTON         CT   26:10 
    2 Jedael Goski        32 YALESVILLE         CT   30:32 
    3 David Sutherland    50 SOMERS             CT   34:57 


                       FEMALE AGE GROUP:  9 - UNDER

    1 Gwenyth Ross         9 GLASTONBURY        CT   53:41 

                        FEMALE AGE GROUP:  10 - 14

    1 Elizabeth Mastrio   14 WILBRAHAM          MA   31:40 
    2 Alexandra Ross      12 GLASTONBURY        CT   32:40 
    3 Ashley Markunas     12 VERNON             CT   33:32 

                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19

    1 Caroline Labriola   15 WESTBROOK          CT   32:13 
    2 Lili Dickey         15 WESTBROOK          CT   35:57 
    3 Lauren Cyr          15 WESTBROOK          CT   37:31 

                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24

    1 Danielle Sussingham 21 BROOKFIELD         CT   36:09 
    2 Melissa Quinn       22 MERIDEN            CT   36:39 
    3 Stephanie Miskell   24 HARTFORD           CT   36:49 

                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29

    1 Shannon Katzmayr    25 BLOOMFIELD         CT   29:58 
    2 Krissi Snow         28 WINDSOR LOCKS      CT   30:03 
    3 Mackenzie Carruth   26 WEST HARTFORD      CT   31:11 

                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34

    1 Kelly Rossignol     33 WINDSOR LOCKS      CT   30:06 
    2 Jennifer Lacoske    32 MILFORD            CT   31:00 
    3 Kelly Dubois        31 FARMINGTON         CT   32:59 

                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39

    1 Cara McGowan        36 WEST HARTFORD      CT   29:36 
    2 Heather Aselton     39 GLASTONBURY        CT   31:34 
    3 Karen Kelly         35 ROCKY HILL         CT   32:21 

                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44

    1 Heather Labbe       42 SOUTH WINDSOR      CT   32:38 
    2 Michelle Smedley    42 WEST HARTFORD      CT   33:44 
    3 Betsy Sargent       40 UNIONVILLE         CT   34:51 


                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49

    1 Peggy Donnelly      45 BLOOMFIELD         CT   30:08 
    2 Linda Lentini       45 PLAINVILLE         CT   32:59 
    3 Pamela Sullivan     48 SOUTH WINDSOR      CT   35:50 

                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54

    1 Jackie Scoville     50 TORRINGTON         CT   30:54 
    2 Peter Maneggia      51 ANDOVER            CT   36:15 
    3 Mary Morenz         53 SOUTH GLASTONBURY  CT   38:57 

                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59

    1 Emily Huntington    56 SPRINGFIELD        MA   35:40 
    2 Marie Simard        55 BURLINGTON         CT   36:55 
    3 Sarah Russell       58 HADLYME            CT   40:31 

                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64

    1 Marguerite Rose     60 HARTFORD           CT   44:04 
    2 Deborah Roberts     61 NEWINGTON          CT   48:31 
    3 Maryellen Sullivan  63 FEEDING HILLS      MA 1:14:51 

                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69

    1 Naty Edwards        66 HARTFORD           CT   50:15 

                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74


                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 79


                       FEMALE AGE GROUP:  80 - OVER


                              ATHENA CATEGORY
    1 Marisa Boasa        34 VERNON             CT   38:09 
    2 Amanda Nappi        23 WILLIMANTIC        CT   39:07 
    3 Katherine Hamilton  26 MIDDLETOWN         CT   39:53 





My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News