Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

St. Catherine of Siena Summer Festival 5K

Preston, CT, June 14, 2012

[Age Group Results ]

Overall Results

For more race information, see Summer Time.

ST. CATHERINE OF SIENA SUMMER FESTIVAL 5 K ROAD RACE

ST. CATHERINE OF SIENA SUMMER FESTIVAL 5 K ROAD RACE

Overall Finish List

June 14, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)
                                                                                                               Total  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Pace  
       1    Jeffrey Wadecki                   Ledyard  CT           161    26   M       1 19-39               16:25.0      5:18/M
       2    Nicholas Migani                   Griswold  CT          182    22   M       2 19-39               16:37.0      5:22/M
       3    Scott Burger                      Huntington Station    187    21   M       3 19-39               17:59.0      5:48/M
       4    Brien Friedman                    Hartford  CT          174    21   M       4 19-39               18:56.0      6:06/M
       5    Brandon Dinsmore                  East Lyme  CT         148    15   M       1  1-18               19:16.0      6:13/M
       6    Lance Reed                        Preston  CT           197    39   M       5 19-39               19:24.0      6:15/M
       7    Jeff Rodman                       Preston  CT           158    17   M       2  1-18               19:24.0      6:15/M
       8    Mike Zegarzewski                  Norwich  CT           181    39   M       6 19-39               19:27.0      6:16/M
       9    Preston Spicer                    Preston  CT           139    17   M       3  1-18               19:34.0      6:19/M
      10    Mason Andruskiewicz               Preston  CT           142    20   M       7 19-39               19:54.0      6:25/M
      11    Wayne Jolley                      Brooklyn  CT          159    61   M       1 60-69               20:01.0      6:27/M
      12    Ashley Conklin                    Mansfield  CT         170    36   F       1 19-39               20:41.0      6:40/M
      13    Robert Buckles                    Norwich  CT           172    33   M       8 19-39               20:55.0      6:45/M
      14    Steve Dinsmore                    East Lyme  CT         149    52   M       1 50-59               21:17.0      6:52/M
      15    Shannon Havens                    Hartford  CT          173    39   F       2 19-39               21:34.0      6:57/M
      16    Dan Phillips                      Griswold  CT          164    34   M       9 19-39               21:37.0      6:58/M
      17    Ben Constant                                            199    29   M      10 19-39               22:14.0      7:10/M
      18    Anthony Good Jr                   Preston  CT           188    27   M      11 19-39               22:17.0      7:11/M
      19    David Bessette                    Quaker Hill  CT       180    58   M       2 50-59               22:26.0      7:14/M
      20    Lauren Palmer                     Webster  MA           169    25   F       1 19-39               22:31.0      7:16/M
      21    Paul Gray                         Pawcatuck  CT         186    45   M       1 40-49               22:42.0      7:19/M
      22    John Sacrey                       Preston  CT           137    60   M       2 60-69               22:46.0      7:21/M
      23    James Grillo                      Preston  CT           163    47   M       2 40-49               22:51.0      7:22/M
      24    David Flagg                       Norwich  CT           118    38   M      12 19-39               22:54.0      7:23/M
      25    Karen Dobley                      North Stonington  C   166    37   F       3 19-39               22:58.0      7:25/M
      26    Kim Vanvlaenderon                 Jewett City  CT       140    45   F       1 40-49               23:07.0      7:27/M
      27    Mike Vanvlaenderon                Jewett City  CT       141    45   M       3 40-49               23:08.0      7:28/M
      28    Norm Nadeau                       Willington  CT        131    46   M       4 40-49               23:23.0      7:33/M
      29    Paul Andruskiewicz                Preston  CT           106    53   M       3 50-59               23:24.0      7:33/M
      30    Gabrielle McGrath                 Ledyard  CT           185    37   F       4 19-39               24:00.0      7:45/M
      31    Doug Barlow                       Norwich  CT           165    55   M       4 50-59               24:07.0      7:47/M
      32    Kevin Markley                     Preston  CT           160    30   M      13 19-39               24:11.0      7:48/M
      33    Nancy Davis                       Jewett City  CT       116    44   F       2 40-49               24:14.0      7:49/M
      34    Albert Phillips                   Groton  CT            135    51   M       5 50-59               24:17.0      7:50/M
      35    Spring Cole                       Danielson  CT         115    47   F       3 40-49               24:20.0      7:51/M
      36    Cara Nadeau                       Willington  CT        130    45   F       4 40-49               24:26.0      7:53/M
      37    Way Hedding                       Niantic  CT           175    62   M       3 60-69               24:37.0      7:56/M
      38    Theresa Lewis                     Lisbon  CT            153    35   F       5 19-39               24:40.0      7:57/M
      39    Ben Mattheis                      Cheshire  CT            127    58   M       6 50-59               24:44.0      7:59/M
      40    Kylen Perrone                     Preston  CT           132    18   F       2  1-18               24:53.0      8:02/M
      41    Nancy Mignault                    Preston  CT           128    52   F       1 50-59               25:10.0      8:07/M
      42    Mike Lafleur                      Preston  CT           126    51   M       7 50-59               25:12.0      8:08/M
      43    Jerry Brown                       East Lyme  CT         162    70   M       1 70-99               25:22.0      8:11/M
      44    Valerie Shippee                   Moosup  CT            138    37   F       6 19-39               25:32.0      8:14/M
      45    Tom Baker                         Oakdale  CT           108    68   M       4 60-69               25:49.0      8:20/M
      46    Dennis Muench                     Preston  CT           129    37   M      14 19-39               25:57.0      8:22/M
      47    Scott Hunter                      Preston  CT           190    47   M       5 40-49               26:11.0      8:27/M
      48    Charles Underhill                 East Greenwich  RI    157    55   M       8 50-59               26:34.0      8:34/M
      49    Edmond Cheung                     Norwich  CT           114    25   M      15 19-39               26:37.0      8:35/M
      50    Francisco Robles                  Thompson  CT          194    17   M       4  1-18               26:41.0      8:36/M
      51    Kevin Feliciano                   Thompson  CT          150    18   M       5  1-18               26:42.0      8:37/M
      52    Taylor Turner                     Thompson  CT          155    14   M       6  1-18               26:42.0      8:37/M
      53    Diane Kodama                      North Stonington  C   193    53   F       2 50-59               26:43.0      8:37/M
      54    Dirk Smith                        Groton  CT            183    41   M       6 40-49               26:50.0      8:39/M
      55    Norma Vivar                       Griswold  CT          184    49   F       5 40-49               26:55.0      8:41/M
      56    Allison Lewis                     Lisbon  CT            151    10   F       3  1-18               26:59.0      8:42/M
      57    Mel Lewis                         Lisbon  CT            152    40   M       7 40-49               27:02.0      8:43/M
      58    Ray Krause                        Hope Valley  RI       125    53   M       9 50-59               27:15.0      8:47/M
      59    Rose Buckingham                   Norwich  CT           113    64   F       1 60-69               27:37.0      8:55/M
      60    Stefanie Bromley                  Norwich  CT           112    15   F       4  1-18               27:44.0      8:57/M
      61    Daniel Spicer                     Preston  CT           171    39   M      16 19-39               27:55.0      9:00/M
      62    Norman Owsley                     Gales Ferry  CT       192    70   M       2 70-99               28:05.0      9:04/M
      63    Ronald Gale                       Norwich  CT           119    76   M       3 70-99               28:19.0      9:08/M
      64    Gregory Alaimo                    Preston  CT           105    45   M       8 40-49               28:34.0      9:13/M
      65    Mike Gouthro                      Oakdale  CT           176    59   M      10 50-59               28:47.0      9:17/M
      66    William Bentley                   Jewett City  CT       110    46   M       9 40-49               28:52.0      9:19/M
      67    Peggy Pelland                     North Stonington  C   167    56   F       3 50-59               28:57.0      9:20/M
      68    Michaeleen Haeseler               Canterbury  CT        122    65   F       2 60-69               29:13.0      9:25/M
      69    Chris Rein                        Oakdale  CT           168    37   M      17 19-39               30:04.0      9:42/M
      70    Patricia Phillips                 Niantic  CT           189    65   F       3 60-69               30:21.0      9:47/M
      71    Judith Owsley                     Gales Ferry  CT       191    69   F       4 60-69               30:33.0      9:51/M
      72    Bill Ghio                         Niantic  CT           198    58   M      11 50-59               32:02.0     10:20/M
      73    Valerie Bentley                   Jewett City  CT       111    51   F       4 50-59               32:53.0     10:36/M
      74    Bruce Grisafe                     Salem  CT             177    58   M      12 50-59               33:00.0     10:39/M
      75    Brian Andstrom                    Plainfield  CT        179    56   M      13 50-59               33:01.0     10:39/M
      76    Pat Baker                         Oakdale  CT           107    67   F       5 60-69               33:12.0     10:43/M
      77    Tammy Duffy                       Preston  CT           117    45   F       6 40-49               33:29.0     10:48/M
      78    Kylie Gromko                      Norwich  CT           196    15   F       5  1-18               33:33.0     10:49/M
      79    Ashley Watson                     Preston  CT           195    15   F       6  1-18               33:35.0     10:50/M
      80    April Phillips                    Groton  CT            136    40   F       7 40-49               37:56.0     12:14/M
      81    Nikcle Henderson                  Waterford  CT         123    75   F       1 70-99               38:07.0     12:18/M
      82    Gregory Biggs                     Thompson  CT          144    26   M      18 19-39               38:52.0     12:32/M
      83    Desiree Chumsantivnt              Thompson  CT          145    36   F       7 19-39               38:52.0     12:32/M
      84    Emily Daniels                     Thompson  CT          147    59   F       5 50-59               40:05.0     12:56/M
      85    Tashlay Velazquez                 Thompson  CT          156    17   F       7  1-18               40:14.0     12:59/M
      86    James Gillis                      Preston  CT           120    58   M      14 50-59               40:36.0     13:06/M
      87    Steven Christina                  Thompson  CT          146    16   M       7  1-18               40:47.0     13:09/M
      88    Cecelia Grisafe                   Salem  CT             178    59   F       6 50-59               40:57.0     13:13/M
      89    Sue Gordon                        Charlestown  RI       121    56   F       7 50-59               41:05.0     13:15/M




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News