Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Connecticut Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

John & Jessie Kelley Ocean Beach 11.6-Mi

New London, CT, August 4, 2012

[Overall Results ]

Age Group Results

50th Ocean Beach John & Jessie Kelley 11.6-Mile Road Race

50th Ocean Beach John & Jessie Kelley 11.6-Mile Road Race

Age Group Results

August 04, 2012


Results by SNERRO, LLC (www.snerro.com)

Men: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99
Women: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 80-99

Male 0 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Edward Marczyszak                 Seymour  CT           204   0       482      2:11:48.0     11:22/M
Top

Female 1 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brandy Leclair                    Groton  CT             14   17       54      1:21:52.0      7:03/M
       2    Elena Jay                         West Hartford  CT     530   18      178      1:37:38.0      8:25/M
       3    Lindsay Fisher                    Norwich  CT           559   18      207      1:40:05.0      8:38/M
       4    Brianna Lenehan                   Bozrah  CT            560   17      208      1:40:05.0      8:38/M
       5    Nene Tenety                       Groton  CT            402   18      256      1:43:51.0      8:57/M
       6    Ashlin Conroy                     Muttontown  NY        412   17      305      1:49:17.0      9:25/M
       7    Hannah Maret                      Sandy Hook  CT        158   18      312      1:49:46.0      9:28/M
       8    Emily O Hara                      East Rockaway  NY     407   15      355      1:54:36.0      9:53/M
       9    Kimberly Halpin                   Glastonbury  CT       130   19      387      1:58:27.0     10:13/M
      10    Lillian Johnson                   Worcester  MA         242   14      418      2:02:16.0     10:32/M
      11    Nora Kipnis                       South Salem  NY       270   18      432      2:04:27.0     10:44/M
      12    Christina Conroy                  Muttontown  NY        411   17      443      2:05:36.0     10:50/M
      13    Tara Kelly                        Zip Not Provided  C   561   18      444      2:05:51.0     10:51/M
      14    Kathryn Elnick                    Merrick  NY           520   14      451      2:06:36.0     10:55/M
      15    Becky Gordon                      Middlebury  CT        140   18      479      2:11:25.0     11:20/M
      16    Loven Gutowski                    New Britain  CT       451   17      508      2:20:36.0     12:07/M
Top

Male 1 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jacob Johns                       North Andover  MA     333   17       23      1:15:12.0      6:29/M
       2    Lee Cattanch                      New London  CT         16   19       33      1:17:04.0      6:39/M
       3    Scott Bushey                      Hebron  CT            522   18       41      1:18:32.0      6:46/M
       4    Frank Duncan                      West Hartford  CT     535   18       48      1:20:55.0      6:59/M
       5    Adam Stiles                       Hudson  OH            424   18       53      1:21:29.0      7:01/M
       6    Gren Lynch                        Monroe  CT            546   19       78      1:25:29.0      7:22/M
       7    Ryan Fagan                        Glastonbury  CT       499   17       86      1:26:43.0      7:29/M
       8    Garrett Szafman                   West Hartford  CT     532   19      114      1:31:12.0      7:52/M
       9    Justin Zablocki                   Essex  CT             655   17      118      1:32:02.0      7:56/M
      10    Sean Carney                       West Haven            604   16      285      1:46:51.0      9:13/M
      11    Zack Matthews                     Glastonbury  CT       326   19      294      1:47:45.0      9:17/M
      12    Owen Neistat                      New London  CT        464   13      511      2:23:17.0     12:21/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laura Brustolon                   Mystic  CT             21   24       10      1:10:18.0      6:04/M
       2    Krisztina Dearborn                Charlestown  RI       446   20       17      1:14:06.0      6:23/M
       3    Cathleen Balantic                 Niantic  CT           524   25       43      1:19:02.0      6:49/M
       4    Cassie Ryan Rasmussen             Quaker Hill  CT       595   29       55      1:22:02.0      7:04/M
       5    Brittany Moriarity                Niantic  CT           115   26       58      1:22:31.0      7:07/M
       6    Annie Scully                      Niantic  CT           116   23       59      1:22:32.0      7:07/M
       7    Sara Larkin                       Torrington  CT        413   27       83      1:26:21.0      7:27/M
       8    Gina Ryan                         Worcester  MA         119   28      107      1:29:55.0      7:45/M
       9    Jessamyn Cox                      Mystic  CT            382   25      111      1:31:02.0      7:51/M
      10    Dana Merise                       Norwich  CT           531   26      113      1:31:10.0      7:52/M
      11    Jennifer Mitteness                Waterford  CT         508   20      119      1:32:11.0      7:57/M
      12    Shannon Katzmayr                  Bloomfield  CT        462   25      147      1:34:26.0      8:08/M
      13    Erin Howie                        Gales Ferry  CT       392   26      153      1:35:19.0      8:13/M
      14    Rosalind Could                    Allston  MA           653   26      156      1:35:32.0      8:14/M
      15    Taylor Dedy                       Waterford  CT         507   20      157      1:35:38.0      8:15/M
      16    Brianna Carlson                   South Windsor  CT     537   20      176      1:37:37.0      8:25/M
      17    Lauren Hickey                     Providence  RI        563   23      195      1:39:10.0      8:33/M
      18    Cathryn Lefebvre                  West Haven            405   27      198      1:39:26.0      8:34/M
      19    Rena Eudy                         Uncasville  CT        642   27      212      1:40:16.0      8:39/M
      20    Amy D Amico                       Groton  CT            384   29      236      1:42:12.0      8:49/M
      21    Kristen Lincoln                   Groton  CT            126   26      240      1:42:37.0      8:51/M
      22    Raquel Kan                        Northborough  MA      200   29      254      1:43:39.0      8:56/M
      23    Frances McGrath                   Windham  CT           540   23      265      1:44:46.0      9:02/M
      24    Danielle McGeary                  New Britain  CT       659   27      266      1:44:54.0      9:03/M
      25    Linda Solomon                     Brockton  MA           48   29      269      1:44:57.0      9:03/M
      26    Amy Novotny                       Middletown  CT         28   28      279      1:46:31.0      9:11/M
      27    Andrea Maret                      Sandy Hook  CT        159   22      284      1:46:50.0      9:13/M
      28    Kathryn Egnaczak                  Cherry Valley  MA     621   29      304      1:49:17.0      9:25/M
      29    Elizabeth Dinatale                Worcester  MA         215   25      306      1:49:20.0      9:26/M
      30    Monika Otoole                     Shelton  CT           131   29      319      1:50:33.0      9:32/M
      31    Mary Adair McGrathy               Windham  CT           557   26      326      1:51:03.0      9:34/M
      32    Lisa Halpin                       Glastonbury  CT       123   21      336      1:52:22.0      9:41/M
      33    Brittany Decker                   Plantsville  CT       635   23      341      1:52:38.0      9:43/M
      34    Nina Huang                        Hartford  CT          353   23      351      1:53:58.0      9:49/M
      35    Brittany Davis                                          678   27      352      1:53:58.0      9:49/M
      36    Sarah Dombrowski                  Groton  CT            562   23      383      1:58:15.0     10:12/M
      37    Kate Raunig                       Norwood  MA            35   22      384      1:58:17.0     10:12/M
      38    Annelise Blanchette               Lisbon  CT            307   20      406      2:00:46.0     10:25/M
      39    Heather Landry                    Norwich  CT           209   26      410      2:01:35.0     10:29/M
      40    Stacey Raimondi                   Waterford  CT         586   29      450      2:06:22.0     10:54/M
      41    Emily Eshenfelder                 New London  CT        516   23      452      2:06:37.0     10:55/M
      42    Stephanie John                    Norwich  CT           645   24      463      2:08:35.0     11:05/M
      43    Jessica Marczyszak                Seymour  CT           523   24      481      2:11:43.0     11:21/M
      44    Nicole Malvezzi                   Bristol  CT            55   27      488      2:15:38.0     11:42/M
      45    Amy Fernald                       Middletown  CT        356   25      493      2:17:02.0     11:49/M
      46    Deanna Foster                     Leominster  MA        216   28      533      2:41:17.0     13:54/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Leduc                     New London  CT        441   20        1      1:04:26.0      5:33/M
       2    Evertt Hackett                    West Hartford  CT     628   27        3      1:06:49.0      5:46/M
       3    Daviid Billing                    Gales Ferry  CT       477   23        5      1:07:53.0      5:51/M
       4    Jeffrey Wadecki                   Ledyard  CT            20   29        7      1:09:38.0      6:00/M
       5    Stephen Kurczy                    Brooklyn  NY          455   29        8      1:10:10.0      6:03/M
       6    Ryan Murdoch                      Lawrence  MA           10   24       11      1:10:42.0      6:06/M
       7    Chris Zablocki                    Essex  CT             654   24       12      1:11:26.0      6:09/M
       8    Asher Brandt                      Orange  CT              8   21       14      1:12:14.0      6:14/M
       9    John Longo                        Shelton  CT           496   24       18      1:14:20.0      6:24/M
      10    Jim Rosenberger                   Watertown  CT         497   22       19      1:14:20.0      6:24/M
      11    Brian Lebow                       West Hartford  CT     582   20       20      1:14:45.0      6:27/M
      12    Nick Miller                       Norwich  CT             7   21       21      1:14:47.0      6:27/M
      13    Mark Olivier                      Groton  CT            456   27       22      1:14:57.0      6:28/M
      14    Scott Cote                        Gales Ferry  CT       553   27       29      1:15:40.0      6:31/M
      15    Bill Martinsky                    Monroe  CT              2   21       32      1:17:00.0      6:38/M
      16    Brian Biekert                     Groton  CT             68   20       34      1:17:05.0      6:39/M
      17    Luke Albertson                    Norwich  CT             6   23       35      1:17:05.0      6:39/M
      18    Jon Paul Mandelburg               Quaker Hill  CT       605   27       37      1:17:21.0      6:40/M
      19    Reese Holtz                       West Hartford  CT     581   21       40      1:18:06.0      6:44/M
      20    Christopher Andrew                Norwich  CT           576   29       42      1:18:52.0      6:48/M
      21    Mathew Ralley                     Old Saybrook  CT      587   22       47      1:20:42.0      6:57/M
      22    Mark Brissette                    Newmarket  NH         517   28       60      1:22:37.0      7:07/M
      23    Steve Mucchetti                   Weehawken  NJ         505   28       61      1:22:40.0      7:08/M
      24    Jeffrey Opila                     Groton  CT            284   25       64      1:23:08.0      7:10/M
      25    Brendan Bucy                      Allston  MA           644   28       68      1:24:01.0      7:15/M
      26    Dan Manuzzi                       Enfield  CT           545   22       89      1:27:08.0      7:31/M
      27    Scott Balaeshwiler                Groton  CT            615   23       90      1:27:16.0      7:31/M
      28    Andrew Taylor                     Uncasville  CT        597   23       93      1:27:34.0      7:33/M
      29    Kyle Deveau                       Niantic  CT           350   25       96      1:28:23.0      7:37/M
      30    Eric Stevenson                    East Granby  CT        53   28      103      1:29:22.0      7:42/M
      31    Daniel Abbiati                    Oakdale  CT           394   23      120      1:32:16.0      7:57/M
      32    Peter McKay                       New Britain  CT        74   25      125      1:32:33.0      7:59/M
      33    Matt Dyer                         Groton  CT            618   26      151      1:35:05.0      8:12/M
      34    Willo Denatale                    Brooklyn  NY          630   23      204      1:39:58.0      8:37/M
      35    Christopher Ritchie               Marlborough  CT       303   24      217      1:40:39.0      8:41/M
      36    Anthony Good Jr                   Preston  CT           469   27      219      1:40:44.0      8:41/M
      37    Joseph Domino                     Putnam  CT            620   23      226      1:41:35.0      8:45/M
      38    Chase Carnot                      Pawcatuck  CT         342   27      258      1:43:57.0      8:58/M
      39    Gabe Coll                         West Hartford  CT     634   21      267      1:44:55.0      9:03/M
      40    Greg Tutolo                       Ellington  CT         548   25      277      1:46:14.0      9:09/M
      41    Samuel Nassetta                   New London  CT        550   20      315      1:50:05.0      9:29/M
      42    Kyle Hackett                      Abington  MA          310   25      342      1:52:45.0      9:43/M
      43    Tomas Sanjurjio                   East Haven  CT        168   28      397      2:00:13.0     10:22/M
      44    Robby Schwalb                     Mystic  CT            677   27      427      2:03:45.0     10:40/M
      45    Brandon Chance                    Voluntown  CT         484   29      428      2:04:06.0     10:42/M
      46    Ray Hernandez                     Hartford  CT          478   29      449      2:06:19.0     10:53/M
      47    Tammie Khumalo                    Weehawken  NJ         599   29      477      2:11:15.0     11:19/M
      48    Ram Jadeja                        West Haven  CT        182   27      517      2:28:04.0     12:46/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Unsong Ostrowski                  Laurel  MD            253   33       38      1:17:31.0      6:41/M
       2    Megan Valentine                   Jericho  VT           607   33       51      1:21:10.0      7:00/M
       3    Suzanne Chaves                               Westbroo    84   30       74      1:24:53.0      7:19/M
       4    Sarah Jean                        Willington  CT        467   34       80      1:25:44.0      7:23/M
       5    Keron Smith                       Manchester  CT        566   36      110      1:30:51.0      7:50/M
       6    Amanda Argazzi                    Glastonbury  CT       466   36      146      1:34:16.0      8:08/M
       7    Christine Lombardo                Waterford  CT         657   39      150      1:35:04.0      8:12/M
       8    Gia Didonato Sroczenski           Webster  MA           393   35      154      1:35:26.0      8:14/M
       9    Karen Dobley                      North Stonington  C   102   37      168      1:36:27.0      8:19/M
      10    Andrea Sawler                     Quincy  MA            380   30      182      1:38:01.0      8:27/M
      11    Chelsey Elliott                   New London  CT        660   31      193      1:39:04.0      8:32/M
      12    Karen Kelly                       Rocky Hill  CT        289   35      215      1:40:34.0      8:40/M
      13    Kate Meberg                       Mystic  CT            321   31      223      1:40:57.0      8:42/M
      14    Kate Kelliher                     Westerly  RI          565   35      252      1:43:31.0      8:55/M
      15    Valerie Shippee                   Moosup  CT            315   37      260      1:44:14.0      8:59/M
      16    Amy Grundt                        Providence  RI        493   39      273      1:45:45.0      9:07/M
      17    Tek Leng Ung                      Cranston  RI          418   30      280      1:46:38.0      9:12/M
      18    Stephanie Settevendemie           Broad Brook  CT       300   33      293      1:47:44.0      9:17/M
      19    Brenda Burns                      Cumberland  RI        112   39      295      1:47:46.0      9:17/M
      20    Elle Noel                         Mansfield Center  C   470   36      296      1:47:48.0      9:18/M
      21    Kimberlee McCarthy                Worcester  MA         132   39      328      1:51:05.0      9:35/M
      22    Kelly Kincaid                     New London  CT        667   33      329      1:51:16.0      9:36/M
      23    Lea Crown                         Meriden  CT           521   35      337      1:52:23.0      9:41/M
      24    Jessica Klein                     Vernon Rockville  C   277   30      338      1:52:29.0      9:42/M
      25    Ana Sharry                        Worcester  MA         613   31      340      1:52:37.0      9:43/M
      26    Angela Thomas                     Mystic  CT            360   35      347      1:53:40.0      9:48/M
      27    Yvonne Lee                        Middletown  CT         87   36      348      1:53:45.0      9:48/M
      28    Annie Pard                        Millbury  MA          240   30      361      1:55:12.0      9:56/M
      29    Hui Qing Yin                      Kingston  RI          429   37      366      1:56:06.0     10:01/M
      30    Nicole Wilson                     Bristol  CT           448   31      368      1:56:28.0     10:02/M
      31    Jessica Marcotte                  Plainville  MA        269   32      377      1:57:36.0     10:08/M
      32    Olivia Kousky                     Shelton  CT           120   32      380      1:57:40.0     10:09/M
      33    Heidi White                       Charlton  MA          311   39      396      2:00:08.0     10:21/M
      34    Julie Betancourt                  Enfield  CT           610   31      409      2:01:29.0     10:28/M
      35    Laura Taglianetti                 Waterford  CT         670   30      416      2:02:12.0     10:32/M
      36    Leilani Laroco Chance             Voluntown  CT         498   32      429      2:04:07.0     10:42/M
      37    Sarah Claffey                     Moodus  CT            190   30      431      2:04:17.0     10:43/M
      38    Angieszko Nalepa                  Bristol  CT           346   30      436      2:04:51.0     10:46/M
      39    Ami Gorelikow                     Canton  CT            371   33      437      2:04:57.0     10:46/M
      40    Carol Myers                       Waterford  CT         671   37      454      2:06:47.0     10:56/M
      41    Jill Norton                       Quaker Hill  CT       308   30      461      2:08:32.0     11:05/M
      42    Andrea Gudauskas                  Bolton  CT            341   39      465      2:09:15.0     11:09/M
      43    Andrea Taylor                     East Hartford  CT     381   30      468      2:09:24.0     11:09/M
      44    Bozena Chmielewski                Johnston  RI          147   35      471      2:10:28.0     11:15/M
      45    Katie Gurleo                      Oakdale  CT           596   34      474      2:11:03.0     11:18/M
      46    Jennifer Grammatic                Worcester  MA         213   34      475      2:11:13.0     11:19/M
      47    Jennifer Spirito                  Bristol  CT           280   35      489      2:15:53.0     11:43/M
      48    Shannon Kiely                     Weymouth  MA          185   32      492      2:16:41.0     11:47/M
      49    Rachel Mikolajczyk                Plainfield  CT        117   35      498      2:18:00.0     11:54/M
      50    Kerin Buma                        Whitinsville  MA      226   34      502      2:19:30.0     12:02/M
      51    Emily Fitzgerald                  Charlton  MA          109   30      518      2:29:30.0     12:53/M
      52    Elizabeth Manney                  Rutland  MA           236   35      520      2:29:45.0     12:55/M
      53    Kate Antonucci                    Middletown  CT        189   34      526      2:33:57.0     13:16/M
      54    Cathia Marc                       Rutland  MA           231   35      528      2:35:44.0     13:26/M
      55    Melissa Young                     Griswold  CT          665   39      530      2:39:20.0     13:44/M
      56    Angela Armstrong                  Braintree  MA         332   34      535      2:41:35.0     13:56/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Janey Gifford                     Burlingame  CA        542   34        2      1:05:36.0      5:39/M
       2    John Welsh                        Millburn  NJ          503   31        6      1:08:47.0      5:56/M
       3    Carlos Rivera                     Springfield  MA       533   38       13      1:11:32.0      6:10/M
       4    Gus Albuquerove                   New York  NY          475   34       26      1:15:26.0      6:30/M
       5    Joe Shaw                          Grantham  NH          491   31       30      1:16:00.0      6:33/M
       6    Zandy Mangold                     Brooklyn  NY          574   38       36      1:17:11.0      6:39/M
       7    Casey Neistat                     New London  CT        465   31       39      1:17:41.0      6:42/M
       8    Adam Bulewich                     Windsor  CT           584   35       44      1:19:08.0      6:49/M
       9    Larz Selmer Larsen                Oakdale  CT            12   31       45      1:19:57.0      6:54/M
      10    Jorge Kuljis                      Wethersfield  CT       85   32       66      1:23:42.0      7:13/M
      11    Matthew Duerr                     Ledyard  CT           637   34       69      1:24:11.0      7:15/M
      12    Jeff Billing                      West Hartford  CT      38   33       76      1:25:02.0      7:20/M
      13    Eric Pope                         Wallingford  CT       113   37       79      1:25:42.0      7:23/M
      14    Victor Yelevich                   Farmington  CT        285   30       81      1:25:47.0      7:24/M
      15    Rob McGuinness                    Portland  CT           49   30       91      1:27:25.0      7:32/M
      16    Joshn Harwell                     Mystic  CT            569   38       95      1:28:15.0      7:36/M
      17    Michael Zegarzewski               Norwich  CT           389   39       98      1:28:45.0      7:39/M
      18    Jake Fisher                       Berlin  CT            282   38      100      1:29:10.0      7:41/M
      19    Ben Piecuch                       Providence  RI        564   36      115      1:31:47.0      7:55/M
      20    Mark Barile                       Windsor Locks  CT     403   30      128      1:32:42.0      7:59/M
      21    Peter Huoppi                      Uncasville  CT        512   33      155      1:35:32.0      8:14/M
      22    Roger Marcotte                    Plainville  MA        268   31      170      1:36:51.0      8:21/M
      23    Josh Eudy                         Uncasville  CT        641   34      179      1:37:41.0      8:25/M
      24    David Flagg                       Norwich  CT           151   38      180      1:37:51.0      8:26/M
      25    Tyler Tuomisto                    Cumberland  RI         62   31      181      1:37:55.0      8:26/M
      26    Stephen Zweir                     Waterford  CT         363   39      185      1:38:24.0      8:29/M
      27    David Salthouse                   Norwalk  CT           680   32      187      1:38:30.0      8:29/M
      28    Rigo Mockalis                     Cromwell  CT          666   34      190      1:38:40.0      8:30/M
      29    Joshua Duclos                     Concord  NH           643   30      201      1:39:48.0      8:36/M
      30    Geoff Shannon                     West Hartford  CT     288   33      205      1:39:59.0      8:37/M
      31    Jay Messina                       Waterford  CT         434   36      214      1:40:33.0      8:40/M
      32    Rich Ritchie                      Rocky Hill  CT        304   38      218      1:40:39.0      8:41/M
      33    Jonathan Norton                   Quaker Hill  CT       309   36      220      1:40:47.0      8:41/M
      34    Rui Lopes                         Wethersfield  CT      290   39      221      1:40:49.0      8:41/M
      35    Marc Blandiin                     Plymouth  MA          221   32      233      1:41:56.0      8:47/M
      36    James Foster                      Leominster  MA        219   31      234      1:41:57.0      8:47/M
      37    Robert Wilkinson                  Niantic  CT           544   34      244      1:42:51.0      8:52/M
      38    Michael Micheli                   Groton  CT            145   33      247      1:42:58.0      8:53/M
      39    Stephen Edwards                   Ledyard  CT            88   36      251      1:43:27.0      8:55/M
      40    Ben Burkey                        Colchester  CT        137   37      262      1:44:18.0      8:59/M
      41    Joel Curry                        Mchenry  IL           490   33      263      1:44:35.0      9:01/M
      42    Dirk Vlieks                       Mystic  CT            656   39      283      1:46:48.0      9:12/M
      43    Shawn Mason                       Middletown  RI        431   35      314      1:49:58.0      9:29/M
      44    Timothy Wilson                    Bristol  CT           437   30      317      1:50:27.0      9:31/M
      45    Jason Harthan                     Shrewsbury  MA        235   33      323      1:50:41.0      9:33/M
      46    John Polorny                      Dayville  CT          373   39      324      1:50:42.0      9:33/M
      47    Thomas Stracqualursi              Taunton  MA           234   37      346      1:53:39.0      9:48/M
      48    Paul Raffa                        Millbury  MA          203   34      358      1:54:55.0      9:54/M
      49    Mun Sang Yue                      Kingston  RI          430   39      367      1:56:06.0     10:01/M
      50    Justin Kousky                     Shelton  CT           121   32      381      1:57:41.0     10:09/M
      51    Christopher Jenkins               Groton  CT            287   39      407      2:00:47.0     10:25/M
      52    Jose Ludo                         Hartford  CT          529   39      411      2:01:37.0     10:29/M
      53    James Lovering                    Mystic  CT            165   37      420      2:02:29.0     10:34/M
      54    Randy Bissonnette                 Dayville  CT          622   39      469      2:10:07.0     11:13/M
      55    Blake Crist                       Cambridge  MA         626   30      478      2:11:15.0     11:19/M
      56    Stephen Marchillo                 East Granby  CT       345   34      515      2:26:29.0     12:38/M
      57    Andy Sharry                       Worcester  MA         612   39      532      2:41:16.0     13:54/M
      58    Daniel Armstrong                  Braintree  MA         331   34      534      2:41:18.0     13:54/M
      59    Jean Marc                         Rutland  MA           230   34      539      2:42:38.0     14:01/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Melissa Perkins Banas             Danielson  CT           5   41       50      1:21:07.0      7:00/M
       2    Claire Gadrow                     Wakefield  RI          11   43       56      1:22:14.0      7:05/M
       3    Yolanda Hill                      Wethersfield  CT      483   41       65      1:23:29.0      7:12/M
       4    Martha Merz                       Mystic  CT            488   49      106      1:29:50.0      7:45/M
       5    Dianna Hyland                     North Windham  CT      45   42      124      1:32:31.0      7:59/M
       6    Patricia Matson                   Glastonbury  CT       414   41      126      1:32:37.0      7:59/M
       7    Kerry Milner                      Stratford  CT         302   45      130      1:32:44.0      8:00/M
       8    Yvonne Rubin                      East Haddam  CT        66   45      131      1:32:46.0      8:00/M
       9    Pam Dolan                         Mystic  CT            578   45      165      1:36:14.0      8:18/M
      10    Michele Grieves                   North Attleboro  MA   273   48      177      1:37:38.0      8:25/M
      11    Christine Leffler                 Norwich  CT           568   41      189      1:38:36.0      8:30/M
      12    Teresa Norton                     Abington  MA          175   40      199      1:39:31.0      8:35/M
      13    Amy Sorensen                      Middlefield  CT       366   40      211      1:40:12.0      8:38/M
      14    Bekkie Wright                     East Hartford  CT     514   49      227      1:41:35.0      8:45/M
      15    Spring Cole                       Danielson  CT         549   47      232      1:41:54.0      8:47/M
      16    Jillian McLeod                    Groton  CT             83   41      237      1:42:20.0      8:49/M
      17    Grace Ordonio                     Hadlyme  CT           652   49      242      1:42:47.0      8:52/M
      18    Gail Martin                       Sharon  MA             47   47      255      1:43:41.0      8:56/M
      19    Dawn Foley                        Mansfield  MA         170   42      259      1:44:08.0      8:59/M
      20    Julie Booth                       West Hartford  CT     257   48      261      1:44:17.0      8:59/M
      21    Rosa Evora                        Brockton  MA          114   44      278      1:46:17.0      9:10/M
      22    Carol Ann Gray                    Pawcatuck  CT         543   43      286      1:47:12.0      9:14/M
      23    Harshita Patel                    Colchester  CT        636   43      302      1:48:55.0      9:23/M
      24    Noelle Fox                        Groton  CT            486   46      308      1:49:27.0      9:26/M
      25    Kathleen Skrabacz                 New London  CT        555   44      327      1:51:03.0      9:34/M
      26    Brenda Harrington                 Waterford  CT          97   46      330      1:51:33.0      9:37/M
      27    Lucy Regan                        New London  CT        539   48      360      1:55:03.0      9:55/M
      28    Sue Tonucci                       Waterford  CT         648   40      362      1:55:24.0      9:57/M
      29    Kathryn Guidone                   Plantsville  CT       297   42      363      1:55:32.0      9:58/M
      30    Tina Deshaies                     Concord  NH           396   42      364      1:55:40.0      9:58/M
      31    Marha Regan                       New London  CT        534   47      388      1:58:47.0     10:14/M
      32    Elizabeth Goldrosen               Hope Valley  RI       149   46      389      1:59:02.0     10:16/M
      33    Ruth Mazzeo                       Grafton  MA           328   43      395      2:00:02.0     10:21/M
      34    Shirley Shepardson                Worcester  MA         338   48      403      2:00:34.0     10:24/M
      35    Nicole Sabatini                   Worcester  MA         142   47      404      2:00:46.0     10:25/M
      36    Michelle Watson                   Waterford  CT         601   42      412      2:01:48.0     10:30/M
      37    Amy Apostoleris                   Moodus  CT            631   49      413      2:02:09.0     10:32/M
      38    Jean Searle                       Waterford  CT         649   42      415      2:02:11.0     10:32/M
      39    Elizabeth Perry                   Niantic  CT           489   49      422      2:02:37.0     10:34/M
      40    Louise Hanrahan                   New London  CT        536   49      430      2:04:17.0     10:43/M
      41    Kerri Dewallace                   Waterford  CT         603   45      435      2:04:43.0     10:45/M
      42    Janet O Connor                    Abington  MA          174   45      438      2:05:09.0     10:47/M
      43    Meredith Twombly                  Shelburne Falls  MA   585   41      440      2:05:13.0     10:48/M
      44    Tracie Tenety                     Groton  CT            401   45      445      2:06:04.0     10:52/M
      45    Xaidie Campbell                   Worcester  MA         225   40      446      2:06:05.0     10:52/M
      46    Claudine Bouchard                 Springfield  MA       556   42      455      2:07:03.0     10:57/M
      47    Sandy Allen                       Raynham  MA           111   46      462      2:08:33.0     11:05/M
      48    Susan Leo Johnson                 Worcester  MA         241   45      486      2:13:12.0     11:29/M
      49    Donna Hetzler                     Glastonbury  CT       335   44      491      2:16:23.0     11:45/M
      50    Martina Graziano                  Wakefield  RI         673   46      500      2:18:39.0     11:57/M
      51    Lisa Marcham                      Vernon Rockville  C   267   43      507      2:20:33.0     12:07/M
      52    Sarah Winkley                     Cambridge  MA         254   45      521      2:29:55.0     12:55/M
      53    Ki;ie Tamanaco                    Northbridge  MA       108   42      523      2:30:26.0     12:58/M
      54    Pamela Suprenant                  Webster  MA           223   46      531      2:40:44.0     13:51/M
      55    Jenny Norris                      Bolton  CT            361   41      537      2:42:35.0     14:01/M
      56    Carol Cournoyer                   Norwich  CT           600   44      541      2:47:38.0     14:27/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Keven O Neil                      North Kingstown  RI   436   42        4      1:07:15.0      5:48/M
       2    Spyros Barros                     Mystic  CT              9   49        9      1:10:12.0      6:03/M
       3    Todd Bennett                      Columbia  CT          463   41       15      1:12:43.0      6:16/M
       4    Gerry O Hara                      East Rockaway  NY     408   48       16      1:13:09.0      6:18/M
       5    Thomas Smith                      Wethersfield  CT      487   45       24      1:15:22.0      6:30/M
       6    David Carbone                     Hartford  CT          482   41       25      1:15:24.0      6:30/M
       7    Jeffrey Vouno                     Westerly  RI           22   49       27      1:15:26.0      6:30/M
       8    Clay Howland                      Providence  RI        480   46       28      1:15:37.0      6:31/M
       9    Mike Tartar                       Manchester  CT        183   41       31      1:16:22.0      6:35/M
      10    Travis Wright                     Castle Rock  CO       664   44       46      1:20:06.0      6:54/M
      11    Patrick McCue                     Canton  CT            318   42       52      1:21:25.0      7:01/M
      12    Kevin Pigeon                      Windsor  CT           592   45       63      1:22:56.0      7:09/M
      13    Scott Edwards                     North Stonington  C    98   48       70      1:24:19.0      7:16/M
      14    Ed Mokoski                        Clinton  CT           650   46       72      1:24:39.0      7:18/M
      15    Erik Saszik                       Evanston  IL          617   44       77      1:25:19.0      7:21/M
      16    Frank White                       East Hampton  CT      506   47       82      1:26:09.0      7:26/M
      17    Mark Paparella                    Colchester  CT        589   48       85      1:26:37.0      7:28/M
      18    Andrew Zyrek                      Manchester  CT        198   44       87      1:26:44.0      7:29/M
      19    Harry Duvall                      Boston  MA            239   48       88      1:26:46.0      7:29/M
      20    Elvin Torres                      Holyoke  MA           526   48       92      1:27:31.0      7:33/M
      21    David Czarneski                   Bristol  CT           129   47       94      1:27:51.0      7:34/M
      22    Choukri Benmamoun                 Farmington  CT        661   42       97      1:28:32.0      7:38/M
      23    Gary Andy                         Concord  NH           397   43      104      1:29:40.0      7:44/M
      24    James Lyons                       South Windsor  CT     450   47      108      1:30:09.0      7:46/M
      25    Rob Speers                        Rocky Hill  CT        245   44      109      1:30:28.0      7:48/M
      26    Todd Fisher                       Norwich  CT            58   43      112      1:31:08.0      7:51/M
      27    Noel Clarke                       Somerville  MA        538   48      121      1:32:17.0      7:57/M
      28    Daneil Schmitz                    Portland  CT          141   41      122      1:32:19.0      7:58/M
      29    Chris McDonald                    Waterford  CT         502   43      123      1:32:24.0      7:58/M
      30    Marc Scrivener                    Willimantic  CT        81   43      129      1:32:44.0      8:00/M
      31    Mac Ordonio Jr                    Mystic  CT            646   48      132      1:32:53.0      8:00/M
      32    Pete Colaizzo                     Hyde Park  NY          41   47      135      1:33:04.0      8:01/M
      33    Rick Cota                         Wakefield  RI          27   43      136      1:33:07.0      8:02/M
      34    Brett Roberson                    East Hampton  CT      444   48      141      1:33:49.0      8:05/M
      35    David Dickson                     Glastonbury  CT       438   41      148      1:34:36.0      8:09/M
      36    Carl Ficks                        Farmington  CT         67   48      149      1:34:55.0      8:11/M
      37    Scott Partosan                    Mystic  CT            662   47      159      1:35:51.0      8:16/M
      38    Ruben Rios                        Holyoke  MA           527   44      161      1:35:52.0      8:16/M
      39    Ray Bigalbal                      Oakdale  CT           378   49      162      1:35:55.0      8:16/M
      40    Daniel Sullivan                   East Hampton  CT      658   41      164      1:36:04.0      8:17/M
      41    Eric Arvidson                     New London  CT        314   45      171      1:37:02.0      8:22/M
      42    Tim Crowley                       Brooklyn  NY          629   41      172      1:37:10.0      8:23/M
      43    William Yates                     Brooklyn  NY          640   41      173      1:37:10.0      8:23/M
      44    Michael Kornacki                  New York  NY           26   44      186      1:38:29.0      8:29/M
      45    Michael Paige                     Norwalk  CT           679   41      188      1:38:31.0      8:30/M
      46    Todd Swim                         Wilmington  VT        460   42      191      1:38:42.0      8:31/M
      47    Christain Morrison                Shelton  CT           583   48      194      1:39:07.0      8:33/M
      48    Colin Sullivan                    North Kingstown  RI   453   43      197      1:39:18.0      8:34/M
      49    Dave Johns                        North Andover  MA     334   46      206      1:40:01.0      8:37/M
      50    Chris Vezeau                      Cambridge  MA         255   45      222      1:40:55.0      8:42/M
      51    Douglas MacDonald                 Mystic  CT            261   45      224      1:41:13.0      8:44/M
      52    Bob Gralton                       Gales Ferry  CT       547   44      230      1:41:47.0      8:46/M
      53    Edward Coleman                    Auburn  MA            232   49      243      1:42:48.0      8:52/M
      54    Kevin Shaughnessy                 Boston  MA             82   40      245      1:42:52.0      8:52/M
      55    Eric Shuman                       Cranston  RI          164   48      246      1:42:53.0      8:52/M
      56    Steven O Donnell                  Waltham  MA           248   49      250      1:43:26.0      8:55/M
      57    Paul Gary                         Pawcatuck  CT          24   45      253      1:43:31.0      8:55/M
      58    Brendan Shea                      Amston  CT            541   46      287      1:47:20.0      9:15/M
      59    Jeff White                        Charlton  MA          312   49      289      1:47:25.0      9:16/M
      60    Michael Fromerth                  East Hartford  CT     104   41      291      1:47:36.0      9:17/M
      61    Tony Gardner                      Norwich  CT           625   44      300      1:48:49.0      9:23/M
      62    Jeffrey Gardner                   Griswold  CT          624   42      301      1:48:50.0      9:23/M
      63    Scott Thomspon                    Mansfield Center  C   387   46      309      1:49:29.0      9:26/M
      64    Martin Herny                      Broad Brook  CT       593   47      311      1:49:43.0      9:28/M
      65    Glen Zygmuntowicz                 Douglas  MA            77   41      313      1:49:55.0      9:29/M
      66    Marc Cerrone                      Pomfret Center  CT    348   42      325      1:50:43.0      9:33/M
      67    Benito Martinez                   Quaker Hill  CT       283   41      332      1:51:34.0      9:37/M
      68    Stephen Meskiewicz                Griswold  CT          176   47      333      1:51:39.0      9:38/M
      69    Eric Benevides                    Johnston  RI          146   42      339      1:52:36.0      9:42/M
      70    William Dowd                      Holden  MA            632   49      349      1:53:47.0      9:49/M
      71    Jerry Strange                     Norwich  CT           591   44      371      1:56:39.0     10:03/M
      72    Jeff Kaylor                       Groton  CT            432   42      386      1:58:20.0     10:12/M
      73    David Rivera                      Holyoke  MA           528   46      393      1:59:28.0     10:18/M
      74    Mathew Mormino                    Windsor  CT           258   45      398      2:00:13.0     10:22/M
      75    Jim Shepardson                    Worcester  MA         337   40      405      2:00:46.0     10:25/M
      76    Robert Hanna                      Ledyard  CT            93   42      408      2:01:01.0     10:26/M
      77    Marcus Brucoli                    Waterford  CT         606   41      414      2:02:09.0     10:32/M
      78    Bill Stiles                       Hudson  OH            423   48      419      2:02:17.0     10:33/M
      79    Thomas Occhialini                 Lebanon  CT           192   44      423      2:03:06.0     10:37/M
      80    Jack Howley                       Providence  RI        272   47      433      2:04:37.0     10:45/M
      81    David Sun                         Shrewsbury  MA        299   41      458      2:07:40.0     11:00/M
      82    Paul Dipadua                      Exeter  RI            457   45      464      2:08:42.0     11:06/M
      83    Tom Reynolds                      Colchester  CT        439   43      473      2:10:55.0     11:17/M
      84    Christopher O Leary               Quincy  MA            238   44      485      2:12:41.0     11:26/M
      85    Jeff Mazzeo                       Grafton  MA           110   45      487      2:15:09.0     11:39/M
      86    Tom Zukowski                      Enfield  CT           319   46      501      2:19:29.0     12:01/M
      87    Jason Randolph                    Griswold  CT          570   41      514      2:26:24.0     12:37/M
      88    Jerry Kairnes                     Cogan Station  PA     201   42      516      2:28:03.0     12:46/M
      89    Mitch Glass                       Cambridge  MA         207   47      522      2:29:57.0     12:56/M
      90    Fred Wilcox                       Oakdale  CT           163   40      524      2:32:23.0     13:08/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cecilia Vallee                    Bristol  RI           279   56      184      1:38:22.0      8:29/M
       2    Gwendolyn Bevis                   Brooklyn  NY           44   50      192      1:38:53.0      8:31/M
       3    Barb Goodrich                     New London  CT        647   58      200      1:39:46.0      8:36/M
       4    Ellen Scala                       New London  CT        554   58      274      1:45:56.0      9:08/M
       5    Rosann Diroma                     Groton  CT            485   53      276      1:46:05.0      9:09/M
       6    Susan Berlam                      Pawcatuck  CT         323   51      299      1:48:39.0      9:22/M
       7    Tammi Eller                       Quaker Hill  CT       336   52      303      1:49:13.0      9:25/M
       8    Royee Oster                       Lincoln  RI           473   51      343      1:52:54.0      9:44/M
       9    Cheryl Kraft                      Niantic  CT           364   52      344      1:52:59.0      9:44/M
      10    Mary Daley                        Rocky Hill  CT        461   58      350      1:53:53.0      9:49/M
      11    Cathy King                        Manchester  CT        421   52      359      1:55:00.0      9:55/M
      12    Susan Smith                       New London  CT        639   54      378      1:57:38.0     10:08/M
      13    Karen Short                       New London  CT        577   51      379      1:57:39.0     10:09/M
      14    Carole Connelly                   Glastonbury  CT       594   51      390      1:59:13.0     10:17/M
      15    Georgia Panagopoulos              Berlin  CT            169   53      392      1:59:26.0     10:18/M
      16    Laanne Roy                        Seymour  CT           494   57      399      2:00:22.0     10:23/M
      17    Peggy Pelland                     North Stonington  C    33   56      401      2:00:31.0     10:23/M
      18    Stephanie Croswell                Glastonbury  CT       291   55      425      2:03:14.0     10:37/M
      19    Anita Hadlock                     Sharon  MA            306   57      426      2:03:37.0     10:39/M
      20    Anita Duneer                      Wyoming  RI           379   55      441      2:05:20.0     10:48/M
      21    Ellen Crowley                     Springfield  VA       588   50      453      2:06:43.0     10:55/M
      22    Amy Nixon                         New London  CT        552   54      459      2:07:56.0     11:02/M
      23    Sharon Wilson                     Bolton  CT            352   52      466      2:09:17.0     11:09/M
      24    Lynne Love                        Lisbon  CT            266   53      467      2:09:23.0     11:09/M
      25    Deborah Knight                    Worcester  MA         172   55      472      2:10:31.0     11:15/M
      26    Dawn Love                         Bolton  CT            320   54      480      2:11:36.0     11:21/M
      27    Beth Hackett                      Abington  MA          504   52      484      2:12:17.0     11:24/M
      28    Nancy Fagan                       Glastonbury  CT       500   55      495      2:17:18.0     11:50/M
      29    Patty Matthews                    Glastonbury  CT       325   50      496      2:17:27.0     11:51/M
      30    Mary Camire                       Wakefield  RI         672   58      499      2:18:19.0     11:55/M
      31    Judy Gallant-Root                 Worcester  MA         224   51      513      2:24:39.0     12:28/M
      32    Tresa Casaletto                   Medford  MA           256   51      519      2:29:37.0     12:54/M
      33    Gale Balavender                   Salem  CT              61   59      542      2:51:15.0     14:46/M
      34    Inay Ung                          Cranston  RI          417   56      546      3:08:00.0     16:12/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Scott Freeman                     Orange  CT            551   52       49      1:21:06.0      6:59/M
       2    Anthony Fossa                     Mystic  CT             96   56       57      1:22:29.0      7:07/M
       3    Robert Larkin                     North Grosvenordale   344   50       62      1:22:47.0      7:08/M
       4    T J Dooling                       Pawcatuck  CT         602   54       67      1:23:55.0      7:14/M
       5    Michael Fritz                     Ledyard  CT           598   55       71      1:24:36.0      7:18/M
       6    Richard Clark                     Feeding Hills  MA     293   58       73      1:24:44.0      7:18/M
       7    Kevin Glenn                       Bolton  CT            443   54       75      1:24:57.0      7:19/M
       8    Kitamfeua Haleudeth               Mansfield  MA         575   53       84      1:26:23.0      7:27/M
       9    Mitch Bielenda                    South Windsor  CT     422   55       99      1:28:51.0      7:40/M
      10    Kevin Markowski                   Middletown  CT        404   55      102      1:29:20.0      7:42/M
      11    Bill Finlayson                    Higganum  CT          386   58      116      1:31:52.0      7:55/M
      12    Gary Brookman                     Portland  ME           79   56      117      1:31:53.0      7:55/M
      13    Gordon Bennett                    Shelton  CT           317   52      127      1:32:39.0      7:59/M
      14    Cliff Collins                     East Hampton  CT      452   52      133      1:32:56.0      8:01/M
      15    Jim Roy                           Groton  CT            481   51      137      1:33:10.0      8:02/M
      16    Joe Corderman                     Niceville  FL         153   51      138      1:33:18.0      8:03/M
      17    Charlie Mitchell                  Guilford  CT          454   53      139      1:33:19.0      8:03/M
      18    Lou Conforte                      Wallingford  CT       260   54      142      1:33:49.0      8:05/M
      19    Mike Murray                       East Hampton  CT      134   55      143      1:34:03.0      8:06/M
      20    Jim Butler                        New London  CT         18   58      144      1:34:06.0      8:07/M
      21    John Sloan                        Manchester  CT        440   55      145      1:34:09.0      8:07/M
      22    Paul D Addabbo                    New Britain  CT        73   55      158      1:35:50.0      8:16/M
      23    Mike Parulis                      East Lyme  CT         572   54      160      1:35:52.0      8:16/M
      24    John Santillo                     Portsmouth  RI        343   51      163      1:35:56.0      8:16/M
      25    Brian MacHet                      Stonington  CT        623   56      166      1:36:15.0      8:18/M
      26    Michael Rickaby                   West Hartford  CT     144   55      167      1:36:26.0      8:19/M
      27    Gregory Niles                     Stonington  CT        651   52      169      1:36:38.0      8:20/M
      28    John Denatale                     Brooklyn  NY          619   53      174      1:37:10.0      8:23/M
      29    Michael Vallee                    Woonsocket  RI        278   53      175      1:37:34.0      8:25/M
      30    Marty Brown                       Malverne  NY          409   56      196      1:39:17.0      8:34/M
      31    Bob Hefflefinger                  Niantic  CT           580   53      202      1:39:50.0      8:36/M
      32    Robert Boland                     Rocky Hill  CT        327   52      209      1:40:08.0      8:38/M
      33    Mark Difranco                     Foster  RI            468   57      210      1:40:09.0      8:38/M
      34    Jim Murphy                        Mystic  CT            627   53      213      1:40:21.0      8:39/M
      35    Harry Lepp                        Danielson  CT          60   55      225      1:41:22.0      8:44/M
      36    Fred Alletto                      Griswold  CT          357   52      231      1:41:52.0      8:47/M
      37    Frank Williams                    Bradford  RI          383   52      238      1:42:23.0      8:50/M
      38    Richard Chromik                   Tolland  CT           442   54      239      1:42:35.0      8:51/M
      39    Doug Mittensess                   Quaker Hill  CT       519   53      241      1:42:41.0      8:51/M
      40    David Aronson                     Monson  MA            492   57      248      1:43:03.0      8:53/M
      41    Bob Tumiski                       Wallingford  CT       281   57      249      1:43:16.0      8:54/M
      42    Ed Duclos                         Ellington  CT         638   54      257      1:43:56.0      8:58/M
      43    Ken Cassar                        Norwich  CT            54   51      264      1:44:44.0      9:02/M
      44    Doug Barlow                       Norwich  CT           447   55      268      1:44:55.0      9:03/M
      45    Billy Shay                        Norwich  CT            56   57      270      1:44:57.0      9:03/M
      46    Joe Piela                         Mansfield Center  C    63   55      271      1:45:15.0      9:04/M
      47    Chuck Martin                      East Lyme  CT          94   57      272      1:45:38.0      9:06/M
      48    Don Weller                        Niantic  CT            59   59      281      1:46:42.0      9:12/M
      49    Joseph Blalavender                Salem  CT             515   58      282      1:46:43.0      9:12/M
      50    Ric Villarreal                    Waterbury  CT          70   55      288      1:47:22.0      9:15/M
      51    David Martin                      Sharon  MA             52   52      290      1:47:27.0      9:16/M
      52    Andrew Neary                      Glastonbury  CT       525   57      292      1:47:37.0      9:17/M
      53    Charlie McKay                     Marlborough  CT        76   54      297      1:47:56.0      9:18/M
      54    David Brady                       Niantic  CT            13   59      298      1:48:29.0      9:21/M
      55    Peter Brasch                      Lincoln  RI            89   52      307      1:49:25.0      9:26/M
      56    Anthony Kline                     Beverly  MA            57   52      316      1:50:19.0      9:31/M
      57    Jeffrey Sheehan                   Monroe  CT            133   53      320      1:50:33.0      9:32/M
      58    Randy Forget                      Chartley  MA           90   50      322      1:50:39.0      9:32/M
      59    Steve Pepe                        Bedford  MA           669   55      331      1:51:33.0      9:37/M
      60    Bob Devlin                        Attleboro  MA         370   58      335      1:51:54.0      9:39/M
      61    Tom Maloney                       Hebron  CT            351   52      354      1:54:23.0      9:52/M
      62    David Hussey                      Tolland  CT            92   53      356      1:54:38.0      9:53/M
      63    Gayle Smith                       Groton  CT            425   53      365      1:55:50.0      9:59/M
      64    Ben Mattheis                      Cheshire  CT           29   58      369      1:56:37.0     10:03/M
      65    Marc Shok                         Hebron  CT            567   53      370      1:56:38.0     10:03/M
      66    Dino Festa                        Oakdale  CT           433   59      374      1:56:58.0     10:05/M
      67    Lester Ahern                      Westerly  RI          668   54      382      1:57:54.0     10:10/M
      68    David Raunig                      New Hope  PA           34   57      385      1:58:18.0     10:12/M
      69    John Merz                         Simsbury  CT          362   51      391      1:59:24.0     10:18/M
      70    Brian Andstrom                    Plainfield  CT         50   56      400      2:00:30.0     10:23/M
      71    Alan Glass                        West Hartford  CT     614   56      434      2:04:40.0     10:45/M
      72    Dean Berardi                      Griswold  CT           51   51      439      2:05:12.0     10:48/M
      73    Harvey Kipnis                     South Salem  NY       271   57      442      2:05:34.0     10:49/M
      74    Andy Brennan                      Halifax  MA           509   59      457      2:07:15.0     10:58/M
      75    Jack O Connor                     Dedham  MA            150   56      460      2:08:10.0     11:03/M
      76    Jonathan Knight                   Worcester  MA         171   55      470      2:10:10.0     11:13/M
      77    Ross Dik                          Worcester  MA         218   53      476      2:11:14.0     11:19/M
      78    Joe Adams                         Jewett City  CT       611   56      483      2:12:16.0     11:24/M
      79    Bruce Grisfafe                    Salem  CT             100   58      494      2:17:08.0     11:49/M
      80    John McGrath                      Windham  CT           558   57      503      2:19:39.0     12:02/M
      81    Robert Binns                      Sharon  MA             46   52      505      2:20:18.0     12:06/M
      82    Larry Phillips                    Red Hook  NY          202   51      509      2:20:42.0     12:08/M
      83    Karl Salvati                      North Haven  CT       177   59      510      2:20:43.0     12:08/M
      84    Steve Mele                        North Haven  CT        99   58      529      2:36:10.0     13:28/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gail Kislevitz                    Ridgewood  NJ         573   60      229      1:41:43.0      8:46/M
       2    Barbara Grandberg                 Somerville  MA        426   61      402      2:00:33.0     10:24/M
       3    Rose Buckingham                   Norwich  CT            64   64      456      2:07:14.0     10:58/M
       4    Donna Cramond                     Monroe  CT             37   62      497      2:17:33.0     11:51/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Martino                      Sharon  MA            305   64      101      1:29:12.0      7:41/M
       2    John Valentine                    Roxbury  VT           616   62      105      1:29:47.0      7:44/M
       3    John Sacrey                       Preston  CT            23   60      134      1:32:57.0      8:01/M
       4    Keith Almeida                     Enfield  CT           609   60      140      1:33:33.0      8:04/M
       5    Stephen Cook                      Danielson  CT         479   65      152      1:35:16.0      8:13/M
       6    Robert Graham                     Ledyard  CT           427   68      183      1:38:13.0      8:28/M
       7    Rich Baber                        Glastonbury  CT       122   62      203      1:39:52.0      8:37/M
       8    Joseph Lemieux                    Norwich  CT            40   60      216      1:40:34.0      8:40/M
       9    Joseph Poliquin                   East Hartford  CT     513   60      228      1:41:36.0      8:46/M
      10    Richard Paulsen                   Woburn  MA            449   69      235      1:42:12.0      8:49/M
      11    Steve Fagin                       Ledyard  CT           428   62      275      1:46:01.0      9:08/M
      12    Peter Orn                         Ashburnham  MA        329   69      310      1:49:32.0      9:27/M
      13    Bill Lombardi                     Southington  CT       472   60      318      1:50:28.0      9:31/M
      14    John Hammett                      Charlestown  RI       435   69      321      1:50:36.0      9:32/M
      15    Walter Gless                      Oakdale  CT           376   61      345      1:53:04.0      9:45/M
      16    Richard Comstock                  Westerly  RI          663   68      353      1:54:14.0      9:51/M
      17    Bill Marshall                     Yantic  CT            445   67      372      1:56:57.0     10:05/M
      18    Steve Hancock                     Westerly  RI          518   61      373      1:56:57.0     10:05/M
      19    Clayton Ghrdner                   Manville  RI          510   60      375      1:57:07.0     10:06/M
      20    Tom Baker                         Oakdale  CT            31   69      376      1:57:28.0     10:08/M
      21    David Thomas                      Winter Park  FL       590   60      394      1:59:54.0     10:20/M
      22    Carl Fuller                       East Berlin  CT        91   69      417      2:02:13.0     10:32/M
      23    Peter Wallan                      Sharon  MA             42   69      421      2:02:34.0     10:34/M
      24    John Cietanno                     Westbrook  CT         571   69      424      2:03:13.0     10:37/M
      25    Paul Brandt                       Orange  CT             95   66      447      2:06:11.0     10:53/M
      26    Don Clukies                       Portsmouth  RI        340   69      448      2:06:14.0     10:53/M
      27    Robert Najarian                   Meriden  CT           275   67      490      2:15:54.0     11:43/M
      28    Mark Leonard                      Waltham  MA           419   61      504      2:19:51.0     12:03/M
      29    Jay Keiser                        Middletown  CT        495   64      506      2:20:31.0     12:07/M
      30    Raymond Boutotte                  Pepperell  MA         178   66      512      2:23:45.0     12:24/M
      31    George Papuga                     East Haven  CT         43   69      525      2:32:27.0     13:09/M
      32    Stephen Dowling                   Kearsarge  NH         263   62      536      2:41:42.0     13:56/M
      33    Ngac Ung                          Cranston  RI          416   60      543      2:57:30.0     15:18/M
      34    Peter Demarco                     New London  CT        501   61      545      3:07:59.0     16:12/M
Top

Male 70 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Harry Carter                      Blackstone  MA        474   75      334      1:51:47.0      9:38/M
       2    Henry Grills                      Westerly  RI           75   75      357      1:54:45.0      9:54/M
       3    Barry Stoner                      Glastonbury  CT       471   72      527      2:34:03.0     13:17/M
       4    Dick Hoch                         Fishers Island  NY     72   72      540      2:47:32.0     14:27/M
       5    Frans Alatalo                     Niantic  CT           295   71      544      3:07:59.0     16:12/M
Top

Male 80 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Peter Pantelis                    Waterford  CT          86   86      538      2:42:36.0     14:01/M




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News