Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Rhode Island Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Brown Springtime Open

Providence, RI, May 1, 2011

Meet Results

Held at Brown Umiversity

Licensed to Wilbur Race Systems - Contractor License
                                                 HY-TEK's Meet Manager 5/1/2011
                       Brown Springtime Open - 5/1/2011                        
                       Brown University, Providence, RI                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Men Javelin Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Keeling, Jacob               Rhode Island            60.62m  
  2 Smith, Winthrop              Rhode Island            57.25m  
  3 Hall, Ken                    Unattached              55.41m  
  4 Bowler, Patrick              Providence              51.47m  
  5 Weinstock, Evan              Brown                   50.60m  
  6 Rivard, Michael              Naval Academy Pr        49.48m  
  7 Stiles, Matthew              Unattached              48.89m  
  8 Weiss, David                 Emmanuel                43.63m  
  9 Matelli, Ray                 Naval Academy Pr        36.43m  
 
Event 2  Women Javelin Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Fronk, Jessica               Harvard                 41.47m  
  2 Ham, Danika                  Connecticut             40.40m  
  3 Manning, Christy             Holy Cross              35.00m  
  4 Bashaw, Michelle             Connecticut             33.35m  
  5 Malloy, Elizabeth            Holy Cross              24.70m  
  6 Reed, Christine              Harvard                 22.98m  
  7 Greer, Fallon                Emmanuel                13.72m  
 
Event 3  Men Hammer Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Tortorella, Vinny            Unattached              63.27m  
  2 Lipinsky, Alexander          Brown                   57.32m  
  3 Brady, Jack                  Unattached              57.00m  
  4 Clayman, Eric                Harvard                 56.84m  
  5 Ashigbi, Ablorde             Harvard                 54.81m  
  6 Nicoll, Justin               Rhode Island            54.39m  
  7 Kusiak, Thaddeus             Rhode Island            52.56m  
  8 Janes, William               Rhode Island            52.50m  
  9 Daou, Joe                    Brown                   46.61m  
 10 Polega, Matthew              Harvard                 46.51m  
 11 Carr, Kyle                   Holy Cross              37.85m  
 12 Paquette, Timothy            Holy Cross              37.48m  
 13 Brown, Gregory               Emmanuel                31.58m  
 -- Bryce, Chris                 Unattached                FOUL  
 -- McKenna, Kenneth             Holy Cross                FOUL  
 
Event 4  Women Hammer Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Godsey, Keelin               Unattached              67.71m  
  2 Smith, Brynn                 Brown                   60.19m  
  3 Craker, Lacey                Brown                   57.28m  
  4 Flowers, Victoria            Unattached              56.77m  
  5 Ekechukwu, Adabelle          Harvard                 50.62m  
  6 Culkeen, Alexandria          Holy Cross              44.56m  
  7 Gilbert, Chelsea             Harvard                 42.61m  
  8 Manning, Christy             Holy Cross              36.75m  
  9 Malloy, Elizabeth            Holy Cross              33.00m  
 10 Thompson, Alisha             Holy Cross              30.26m  
 11 King, Kathleen               Emmanuel                29.21m  
 -- Germain, Kelcey              Holy Cross                FOUL  
 -- Canastra, Cassie             Holy Cross                FOUL  
 
Event 5  Men Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Powlen, Bryan                Unattached              55.55m  
  2 Smith, Daniel                Brown                   49.10m  
  3 Kusiak, Thaddeus             Rhode Island            44.06m  
  4 White, Jack                  Unattached              43.87m  
  5 McKenna, Kenneth             Holy Cross              43.06m  
  6 Shahin, Nour                 Rhode Island            42.05m  
  7 Long, Steven                 Bentley                 38.16m  
  8 Chang, Marcus                Bentley                 35.50m  
  9 Paquette, Timothy            Holy Cross              35.14m  
 10 Brode, Dustin                Harvard                 34.51m  
 11 Brown, Gregory               Emmanuel                28.91m  
 -- Keeling, Jacob               Rhode Island              FOUL  
 
Event 6  Women Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 McMillian, Tynisha           Connecticut             48.66m  
  2 Buhr, Victoria               Brown                   47.38m  
  3 Craker, Lacey                Brown                   46.37m  
  4 Watt, Shannon                Harvard                 46.08m  
  5 Murphy, Deirdre              Gbtc                    41.75m  
  6 Culkeen, Alexandria          Holy Cross              40.08m  
  7 Manning, Christy             Holy Cross              35.31m  
  8 Eason, Jessica               Brown                   35.29m  
  9 Johnson, Alysha              Harvard                 34.54m  
 10 Batzinger, Aubrey            Bentley                 32.78m  
 11 King, Kathleen               Emmanuel                32.51m  
 12 Thompson, Alisha             Holy Cross              29.73m  
 13 Canastra, Cassie             Holy Cross              26.85m  
 14 Malloy, Elizabeth            Unattached              25.97m  
 15 MacKay, Maggie               Emmanuel                18.38m  
 
Event 7  Men Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brode, Dustin                Harvard                 17.01m  
  2 Keeling, Jacob               Rhode Island            16.11m  
  3 Smith, Daniel                Brown                   15.75m  
  4 Woodbury, Brian              St. Anselm              14.87m  
  5 White, Jack                  Unattached              14.46m  
  6 Shahin, Nour                 Rhode Island            13.92m  
  7 Long, Steven                 Bentley                 13.78m  
  8 Daou, Joe                    Brown                   13.30m  
  9 Kusiak, Thaddeus             Rhode Island            13.11m  
 10 Chang, Marcus                Bentley                 11.77m  
 11 Ryan, Bobby                  Regis                   11.04m  
 12 Dapaah-Afriyie, Benjamin     Holy Cross              10.26m  
 13 Brown, Gregory               Emmanuel                10.10m  
 14 Fagundo, Nathan              Regis                    8.86m  
 
Event 8  Women Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Smith, Brynn                 Brown                   15.31m  
  2 McMillian, Tynisha           Connecticut             14.36m  
  3 Greene, Candace              Umass Lowell            13.72m  
  4 Watt, Shannon                Harvard                 13.47m  
  5 Buhr, Victoria               Brown                   13.26m  
  6 Johnson, Alysha              Harvard                 13.15m  
  7 Eason, Jessica               Brown                   12.69m  
  8 Flowers, Victoria            Unattached              12.49m  
  9 Culkeen, Alexandria          Holy Cross              12.01m  
 10 Murphy, Deirdre              Gbtc                    11.32m  
 11 Hirst, Mary                  Harvard                 10.93m  
 12 Canastra, Cassie             Holy Cross              10.61m  
 13 Sliva, Nicole                Harvard                 10.36m  
 14 Thompson, Alisha             Holy Cross               9.95m  
 15 MacKay, Maggie               Emmanuel                 6.61m  
 
Event 9  Men High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Fitzgerald, AJ               Brown                    1.86m  
  2 Funk, Tyler                  Harvard                  1.81m  
  3 Coulombe, Jordan             Emmanuel                 1.76m  
 
Event 10  Women High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Bikanova, Ilva               Connecticut              1.75m  
  2 Ponomarenko, Olga            Connecticut              1.65m  
  2 Emde, Dina                   Harvard                  1.65m  
  4 West, Jocelyn                Brown                    1.60m  
  5 Limlengco, Irene             Emmanuel                 1.55m  
  5 Cassel, Alexandria           Naval Academy Pr         1.55m  
  5 Raimondi, Lauren             Umass Lowell             1.55m  
  5 Ulf, Kelly                   Emmanuel                 1.55m  
  9 Buckley, Ashley              Holy Cross               1.48m  
  9 Reed, Christine              Harvard                  1.48m  
 11 DeCoste, Samantha            Holy Cross               1.40m  
 -- Victoria, Nathalie           Emmanuel                    NH  
 
Event 11  Men Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Vetere, Mark                 Naval Academy Pr         4.65m  
  2 Matelli, Ray                 Naval Academy Pr         4.35m  
  3 Burandt, Jordan              Rhode Island             4.20m  
  4 Rivard, Michael              Naval Academy Pr         4.05m  
  5 Reigstad, Andrew             Rhode Island             3.90m  
 -- Miczek, Chris                Rhode Island                NH  
 
Event 12  Women Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Pace, Allie                  Harvard                  3.50m  
  1 Wallace, Hannah              Brown                    3.50m  
  3 McPhee, Hanna                Brown                    3.35m  
  3 Banning, Jessica             Connecticut              3.35m  
  3 Hartigan, Chelsea            Brown                    3.35m  
  6 Graham, Amanda               Naval Academy Pr         3.05m  
  7 Rapsis, Tori                 Regis                    2.75m  
 
Event 13  Men Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Ferrari, Mike                Unattached               6.87m   2.2 
  2 Connaughton, Philip          Providence               6.80m   1.8 
  3 Reigstad, Andrew             Rhode Island             6.50m   1.7 
  4 Freeman, Keith               Unattached               6.46m   2.3 
  5 Pino, Charlie                Brandeis                 6.37m   2.3 
  6 Perdue, Benjamin             Emmanuel                 5.89m   1.7 
 
Event 14  Women Long Jump
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Holder, Whitney              Connecticut              6.11m   1.7 
  2 Ponomarenko, Olga            Connecticut              5.63m   1.7 
  3 Power, Brittany              Connecticut              5.57m   2.8 
  4 Crear, Jara                  Brown                    5.51m   2.3 
  5 Capano, Lucia                Brandeis                 5.15m   1.3 
  6 Atkins, Lauren               Emmanuel                 5.02m  -0.6 
  7 Flood, Mariel                Holy Cross               4.76m   2.4 
  8 Murphy, Kaitlyn              Emmanuel                 4.75m   1.6 
  9 Straub, Bridget              Holy Cross               4.65m   2.0 
 -- Lowell, Katelyn              Emmanuel                  FOUL       
 
Event 15  Men Triple Jump
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Thompson, Kenneth            Brown                   14.88m   1.2 
  2 Dieujuste, Jonathan          Brown                   14.08m   3.3 
  3 Flynn, Chris                 Unattached              13.73m   2.6 
  4 Young, Terrence              Gbtc                    13.63m   5.6 
  5 Rivard, Michael              Naval Academy Pr        12.75m   2.7 
  6 Ferrari, Mike                Unattached              12.67m   2.4 
  7 Hu, Jeffrey                  Brandeis                11.85m   1.0 
 
Event 16  Women Triple Jump
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Power, Brittany              Connecticut             11.94m   0.9 
  2 Capano, Lucia                Brandeis                11.64m   2.5 
  3 Apfel, Rachael               Harvard                 11.54m   2.3 
  4 Lavigne, Christina           Providence              10.91m   1.5 
  5 Ulf, Kelly                   Emmanuel                10.40m   1.5 
  6 Murphy, Kaitlyn              Emmanuel                10.08m   0.9 
 -- Devereux, Liann              Holy Cross                FOUL       
 
Event 17  Men 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Triplett, Jeremy             Naval Academy Pr       9:09.82  
  2 Reddy, Justin                Unattached             9:16.25  
  3 Donovan, Brian               Umass Lowell           9:23.48  
  4 Morris, Michael              Emmanuel               9:59.06  
 -- Newsham, William             Gcs Triad                  DNF  
 
Event 18  Women 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Warwick, Kate                Brandeis              10:30.12  
  2 Baker, Rachel                Brown                 10:32.15  
  3 Albright, Kelsey             Brown                 10:49.64  
  4 DelSignore, Joslyn           Emmanuel              11:55.57  
  5 Martin, Danielle             Emmanuel              12:32.66  
  6 Schow, Sarah                 Regis                 12:42.55  
 -- Rugino, Angela               Unattached                 DNF  
 
Event 19  Men 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Gbtc  'A'                                             43.04  
     1) Brennan, Joseph                 2) Engel, Alexander               
     3) Tirella, Christian              4) Williams, Kyle                 
  2 Harvard  'A'                                          44.27  
     1) Moan, Tim                       2) Ogunwole, Chukwuma             
     3) Galoozis, Caleb                 4) Kadich, Jared                  
  3 Naval Academy Prep School  'A'                        44.53  
 
Event 20  Women 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Holy Cross  'A'                                       48.18  
     1) Straub, Margaret                2) Forte, Melanie                 
     3) Carey, Kylene                   4) Okpoebo, Stephanie             
  2 Brown  'A'                                            48.47  
     1) Beaudette, Brielle              2) Lubman, Colby                  
     3) Williams, Nealy                 4) Scavone, Susan                 
  3 Providence  'A'                                       50.19  
     1) Bell, Jennifer                  2) Daly, Meredith                 
     3) Lavigne, Christina              4) Pantazelos, Maria              
  4 Harvard  'B'                                          50.37  
     1) Bellin, Melissa                 2) Abbate, Olivia                 
     3) Ferreira, Meghan                4) Robak, Magda                   
  5 Emmanuel  'A'                                         51.18  
     1) Victoria, Nathalie              2) Limlengco, Irene               
     3) Kulubya, Katasi                 4) Atkins, Lauren                 
 
Event 21  Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Stephenson, Ben              Brown                  9:34.18  
  2 Foote, Pete                  New Balance            9:45.74  
  3 Villescas, Dylan             Holy Cross             9:59.33  
  4 Gregg, Steven                Naval Academy Pr      10:22.17  
 
Event 22  Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Reilly, Stephanie            Unattached            10:06.14  
  2 Clarke, Annabel              Connecticut           10:58.28  
  3 Gardynski, Jenny             Gbtc                  11:42.75  
  4 Hunter, Allison              Holy Cross            12:32.26  
  5 Andree, Katie                Holy Cross            13:31.18  
 
Event 23  Men 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 McCarthy, David              Providence             3:43.66  
  2 Wallace, Alex                Providence             3:51.74  
  3 Collins, Chris               Brown                  3:55.62  
  4 Savage, Colin                Brown                  3:55.87  
  5 Elnick, Thomas               Brown                  3:57.47  
  6 DelBene, Colby               Unattached             3:59.08  
  7 Schilder, Brian              Brown                  4:01.37  
  8 Hankinson, Stephen           Providence             4:02.78  
  9 Mainwaring, Philip           New Balance            4:02.81  
 10 Brown, Chris                 Brandeis               4:03.12  
 11 Boutin, Marc                 Brandeis               4:03.41  
 12 Hawkins, Daniel              Rhode Island           4:04.15  
 13 Dewey, Charles               Vandelay TC            4:04.56  
 14 Holgate, Devon               Brandeis               4:05.16  
 15 Ali, Ahmed                   Providence             4:05.68  
 16 Cecala, Matt                 Naval Academy Pr       4:08.78  
 17 Hamalian, Gregory            Holy Cross             4:11.62  
 18 Giberti, Mike                Greater Derr           4:12.23  
 19 Jennings, Edward             Providence             4:14.04  
 20 Ellison, Justin              Rhode Island           4:14.64  
 21 Leazes, Dylan                Holy Cross             4:16.47  
 22 Hagan, Sean                  Holy Cross             4:24.76  
 23 Callan, Patrick              Emmanuel               4:33.51  
 24 McCann, Lucas                Unattached             4:39.59  
 
Event 24  Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kuckertz, Elaine             Brown                  4:32.69  
  2 Dinnan, Courtney             Connecticut            4:35.46  
  3 Archard, Erin                New Balance            4:38.29  
  4 Mack, Jeanne                 Harvard                4:39.13  
  5 Fitzpatrick, Megan           Brown                  4:40.28  
  6 Nelson, Michaeline           Brown                  4:41.40  
  7 Cooper, Allison              Connecticut            4:42.05  
  8 Mellea, Sarah                Holy Cross             4:42.32  
  9 Fineman, Melanie             Brown                  4:43.92  
 10 Kobayashi, Maho              Connecticut            4:47.31  
 11 Goutos, Cassandra            Connecticut            4:47.71  
 12 Sutherland, Paige            Holy Cross             4:49.57  
 13 Hunter, Cassondra            Connecticut            4:50.84  
 14 Sanford, Victoria            Brandeis               4:52.46  
 15 Fullerton, Elizabeth         Holy Cross             4:53.03  
 16 Murphy, Erin                 Providence             4:53.14  
 17 Hughes, Emily                Holy Cross             4:53.27  
 18 Palmer, Megan                Brown                  4:57.18  
 19 Harkins, Elizabeth           Holy Cross             4:59.63  
 20 van den Heuvel, Sandra       Holy Cross             5:05.70  
 21 Lee, Alison                  Harvard                5:08.37  
 22 Colella, Arianna             Providence             5:13.17  
 23 Rochford, Katherine          Holy Cross             5:15.40  
 24 Manion, Breeda               Naval Academy Pr       5:16.95  
 25 Kasper, Kathleen             Holy Cross             5:19.17  
 26 Gombos, Shannon              Providence             5:20.83  
 27 Bray, Stephanie              Holy Cross             5:27.58  
 28 Davis, Audry                 Brown                  5:28.63  
 29 Tiedeman, Victoria           Holy Cross             5:29.51  
 30 Dunne, Kerry                 Holy Cross             5:36.88  
 31 Fimognari, Alison            Holy Cross             5:38.55  
 32 Kellett, Maureen             Emmanuel               5:56.49  
 
Event 25  Men 110 Meter Hurdles
========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Bardhan, Shaikat             Rhode Island             14.90   1.1  1 
  2 Castilletti, Mark            Rhode Island             14.97   1.1  1 
  3 Weinstock, Evan              Brown                    15.87  -0.2  2 
  4 Walant, Tim                  Bentley                  15.89   1.1  1 
  5 Moczula, Timothy             Holy Cross               15.89  -0.2  2 
  6 Duruji, Jeremy               Naval Academy Pr         15.96   0.9  3 
  7 Miczek, Chris                Rhode Island             15.98   1.1  1 
  8 St. Cyr, Thomas              Holy Cross               16.11  -0.2  2 
  9 Galoozis, Caleb              Harvard                  16.21   0.9  3 
 10 Coulombe, Jordan             Emmanuel                 17.39   0.9  3 
 11 Moan, Tim                    Harvard                  18.63  -0.2  2 
 
Event 26  Women 100 Meter Hurdles
========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Scavone, Susan               Brown                    14.66   1.2  1 
  2 Briscoe, Shavon              Connecticut              14.76   1.2  1 
  3 Linnehan, Erin               Holy Cross               14.86   1.2  1 
  3 Abbate, Olivia               Harvard                  14.86   0.9  2 
  5 Ferreira, Meghan             Harvard                  14.98   1.2  1 
  6 Scott, Chantal               Connecticut              15.16   1.2  1 
  7 Carey, Kylene                Holy Cross               16.17   0.9  2 
  8 Hirst, Mary                  Harvard                  16.64   0.9  2 
  9 Graham, Amanda               Naval Academy Pr         16.86   0.9  2 
 10 McCabe, Shannon              Emmanuel                 17.06   0.9  2 
 11 McCormick, Megan             Holy Cross               17.15   0.9  2 
 -- Raimondi, Lauren             Umass Lowell               DNF   1.2  1 
 
Event 27  Men 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Dingus, John                 Harvard                  48.11   1 
  2 Stannard, Brian              Providence               49.44   1 
  3 Heath, Andrew                Emmanuel                 49.82   2 
  4 Andrews, Nik                 Providence               50.24   1 
  5 Twombly, Kyle                Unattached               50.53   1 
  6 Herring, Zach                Harvard                  51.15   3 
  7 Vetere, Mark                 Naval Academy Pr         51.20   2 
  8 Sherwin, Julian              Harvard                  51.21   2 
  9 Paris, Robbie                Harvard                  51.32   2 
 10 Goldstone, Rico              Naval Academy Pr         51.62   2 
 11 Donnelly, Eric               Emmanuel                 52.54   2 
 12 Gomes, Nilton                Gbtc                     52.55   3 
 13 Wallace, Chris               Unattached               52.79   1 
 14 Covington, Anthony           Naval Academy Pr         53.14   4 
 15 Schaller, Christopher        Holy Cross               53.53   3 
 16 Cowles, Wesley               Emmanuel                 54.01   3 
 17 Makona, Jonathan             Naval Academy Pr         55.38   4 
 18 Hieber, John                 Emmanuel                 58.29   4 
 
Event 28  Women 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Dumont, Akeisha              Dare 2 Dream             56.37   1 
  2 Lubman, Colby                Brown                    57.35   1 
  3 Hepburn, Coleen              Connecticut              57.42   1 
  4 Willis, Samantha             Connecticut              57.98   1 
  5 Thomas, Olivia               Brown                    57.99   2 
  6 Beaudette, Brielle           Brown                    58.30   1 
  7 Higgins, Lucy                Brown                    58.33   2 
  8 Anderson, Cornieta           Connecticut              58.59   1 
  9 VanName, Meg                 Providence               59.12   2 
 10 Burgess, Courtney            Holy Cross               59.70   3 
 11 Kulubya, Katasi              Emmanuel                 59.75   3 
 12 Leon, Lauren                 Harvard                1:00.62   3 
 13 Sylvia, Rachelle             Holy Cross             1:00.85   2 
 14 Bellerose, Lauren            Holy Cross             1:00.97   2 
 15 Shapiro, Molly               Providence             1:01.60   3 
 16 Wolf, Julie                  Providence             1:02.08   3 
 17 Grove, Caileigh              Providence             1:02.92   3 
 18 Daly, Meredith               Providence             1:03.72   4 
 19 Nichols, Kristen             Brandeis               1:05.25   4 
 20 Raymond, Jenna               Providence             1:06.91   4 
 -- Warner, Katherine            Regis                       FS   4 
 
Event 29  Men 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Mazerik, Mike                Brown                    11.09   1.3  1 
  2 Engel, Alexander             Gbtc                     11.14   1.3  1 
  3 Guscott, Nicholas            Rhode Island             11.19   1.3  1 
  4 Kennedy, Eric                Bentley                  11.25   1.3  1 
  5 Hilgart, Jonathan            Brown                    11.33   1.3  1 
  6 Tirella, Christian           Gbtc                     11.44  -0.9  2 
  7 Singleton, Quinton           Naval Academy Pr         11.46  -0.9  2 
  8 Killen, Sam                  Rhode Island             11.48  -0.9  2 
  9 Anifowose, Joel              Brown                    11.56  -0.9  2 
 10 Heathman, Adam               Regis                    11.57   1.0  3 
 11 Shrum, Stewart               Naval Academy Pr         11.66   1.0  3 
 12 Alvarez, Mario               Holy Cross               11.70   1.0  3 
 13 Ferrari, Mike                Unattached               11.71   1.0  3 
 14 Brennan, Joseph              Gbtc                     11.86  -0.9  2 
 15 Williams, Ryan               Naval Academy Pr         11.88   1.0  3 
 16 Galoozis, Caleb              Harvard                  12.13   1.8  4 
 17 Perdue, Benjamin             Emmanuel                 12.37   1.8  4 
 18 Goldstone, Rico              Naval Academy Pr         12.41   1.3  1 
 19 Shah, Yash                   Regis                    13.36   1.8  4 
 
Event 30  Women 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Taylor -samuels, Dacia       GBTC                     12.31   0.3  1 
  2 Donaldson, Kewanna           Connecticut              12.47   0.3  1 
  3 Celistan, Chelsea            Harvard                  12.52   2.0  2 
  4 Okpoebo, Stephanie           Holy Cross               12.57   0.3  1 
  5 Forte, Melanie               Holy Cross               12.80   0.3  1 
  6 Atkins, Lauren               Emmanuel                 12.84   2.0  2 
  7 Doriscat, Prisna             Unattached               13.03   2.0  2 
  8 Rauseo, Toni                 Providence               13.08   2.0  2 
  9 Simons, Heidi                Unattached               13.12   1.6  3 
 10 Pace, Allie                  Harvard                  13.18   0.7  4 
 11 Bautista, Jenny              Holy Cross               13.28   2.0  2 
 12 White, Caitlin               Holy Cross               13.28   1.6  3 
 13 Victoria, Nathalie           Emmanuel                 13.49   2.0  2 
 14 Pierre-Louis, Cassandra      Holy Cross               13.61   0.7  4 
 15 Baker, Ana-Alicia            Regis                    13.91   0.7  4 
 16 Mizell, Alicia               Emmanuel                 13.99   1.6  3 
 17 Hernandez, Anyah             Regis                    14.06   1.6  3 
 18 McCormick, Megan             Holy Cross               14.47   0.7  4 
 19 Dorcena, Shaynice            Regis                    15.06   0.7  4 
 20 Nassalo, Jovita              Regis                    15.89   0.7  4 
 
Event 31  Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 DeSalvo, Paul                Unattached             1:53.63  
  2 Kraus, Erik                  Harvard                1:54.16  
  3 Dailey, Chris                Unattached             1:54.29  
  4 Dewey, Charles               Vandelay TC            1:54.38  
  5 Wigton, Nate                 Rhode Island           1:54.61  
  6 Medeiros, Brendan            Holy Cross             1:56.94  
  7 Lord, Matthew                Naval Academy Pr       1:57.01  
  8 Rebovich, Nikolas            Providence             1:57.42  
  9 Romain, Ryan                 Harvard                1:57.81  
 10 Sanborn, Nicholas            Rhode Island           1:58.52  
 11 Stewart, Steve               New Balance            1:59.08  
 12 Cook, Michael                Rhode Island           1:59.77  
 13 Rodriguez, Marcos            Rhode Island           1:59.97  
 14 Wersan, Brian                Rhode Island           2:00.80  
 15 Dolan, Peter                 Harvard                2:01.62  
 16 McKenna, Stephen             Rhode Island           2:01.70  
 17 Booker, Chris                Providence             2:01.79  
 18 Fletcher, James              Holy Cross             2:02.69  
 19 Mainwaring, Philip           New Balance            2:03.32  
 20 Santa Maria, Thomas          Holy Cross             2:07.06  
 21 Poirot, Mark                 Emmanuel               2:10.85  
 22 Morris, Michael              Emmanuel               2:12.82  
 23 Callan, Patrick              Emmanuel               2:19.35  
 
Event 32  Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Adelberg, Samantha           Brown                  2:07.99  
  2 Shugarts, Bree               Brown                  2:11.81  
  3 Ramsey, Kesley               Brown                  2:13.12  
  4 Chase, Ali                   New Balance            2:13.65  
  5 Plant-Thomas, Tess           Brown                  2:14.90  
  6 Mepham, Emily                Brown                  2:15.19  
  7 McCarthy, Jackie             Providence             2:16.54  
  8 Palmer, Megan                Brown                  2:17.31  
  9 Anderson, Cassandra          Holy Cross             2:18.33  
 10 Isabelle, Laura              Providence             2:18.42  
 11 Lucken, Emma                 Harvard                2:19.54  
 12 Meinelt, Sarah               Holy Cross             2:21.01  
 13 DeVivo, Elizabeth            Providence             2:23.29  
 14 Fullerton, Mary              Holy Cross             2:23.35  
 15 Thomas, Jenn                 Brown                  2:25.74  
 16 Morgan, Annie                Gbtc                   2:27.43  
 17 Young, Julie                 Emmanuel               2:27.58  
 18 McCormick, Hannah            Holy Cross             2:28.74  
 19 Black, Bridgette             Brown                  2:30.19  
 20 Ludwick, Jenna               Providence             2:38.84  
 21 Haslam, Kate                 Regis                  2:43.20  
 22 DelSignore, Joslyn           Emmanuel               2:47.45  
 23 McCann, Molly                Providence             2:48.10  
 24 Kellett, Maureen             Emmanuel               3:00.98  
 -- Gardner, Kelsey              Holy Cross                 DNF  
 
Event 33  Men 400 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Castilletti, Mark            Rhode Island             54.30   1 
  2 Shea, Andrew                 Rhode Island             56.21   1 
  3 Bruno, Nathan                Emmanuel                 56.22   1 
  4 Keefer, Zach                 Brown                    56.55   1 
  5 Duruji, Jeremy               Naval Academy Pr         59.50   2 
  6 Coulter, Paul                Holy Cross             1:00.64   2 
  7 Walant, Tim                  Bentley                1:00.73   2 
 
Event 34  Women 400 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Klett, Jessica               Gbtc                   1:03.50   1 
  2 Bellin, Melissa              Harvard                1:04.27   1 
  3 Gorski, Brittany             Holy Cross             1:05.21   1 
  4 Williams, Nealy              Brown                  1:05.92   1 
  5 Deitz, Galia                 Brown                  1:06.73   1 
  6 Filiberto, Amanda            Brown                  1:10.29   1 
  7 Flood, Mariel                Holy Cross             1:10.63   2 
  8 Mauer, Meaghan               Emmanuel               1:15.66   2 
 
Event 35  Men 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Kadich, Jared                Harvard                  22.33   2.0  1 
  2 Kennedy, Eric                Bentley                  22.46   2.0  1 
  3 Engel, Alexander             Gbtc                     22.62   2.0  1 
  4 Ogunwole, Chukwuma           Harvard                  22.94   0.8  3 
  5 Tirella, Christian           Gbtc                     23.04   2.0  1 
  6 Goldstone, Rico              Naval Academy Pr         23.07   1.4  2 
  7 Briand, Gerry                Providence               23.26   0.8  3 
  8 Brennan, Joseph              Gbtc                     23.34   2.0  1 
  9 Manglaviti, Thomas           Providence               23.38   2.0  1 
 10 Vetere, Mark                 Naval Academy Pr         23.48   1.4  2 
 11 Heathman, Adam               Regis                    23.58   1.4  2 
 12 Francis, Antonio             Unattached               23.64   1.4  2 
 13 Shrum, Stewart               Naval Academy Pr         23.81   1.7  4 
 14 Rockwood, Joe                Providence               23.82   0.9  5 
 15 Covington, Anthony           Naval Academy Pr         24.32   0.8  3 
 16 Alvarez, Mario               Holy Cross               24.34   0.9  5 
 17 Frimpong, Kwaku              Providence               24.37   1.7  4 
 18 Gomes, Nilton                Gbtc                     24.40   1.7  4 
 19 Amarucci, Kevin              Providence               24.52   0.8  3 
 20 Freeman, Keith               Unattached               24.70   1.7  4 
 21 Dugas, Jon                   Bentley                  24.97   1.7  4 
 22 Lewis, Ahmad                 Dare 2 Dream             25.73   0.9  5 
 23 Shah, Yash                   Regis                    28.26   0.9  5 
 
Event 36  Women 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Dumont, Akeisha              Dare 2 Dream             25.02   2.0  1 
  2 Anderson, Cornieta           Connecticut              25.12   2.0  1 
  3 Twicken, Christina           Harvard                  25.28   2.0  1 
  4 Brooks, Meisha               Harvard                  25.37   1.2  2 
  5 Okpoebo, Stephanie           Holy Cross               25.56   2.0  1 
  6 Beaudette, Brielle           Brown                    25.72   1.2  2 
  7 Straub, Margaret             Holy Cross               25.73   2.0  1 
  8 Briscoe, Shavon              Connecticut              25.74  -0.1  3 
  9 Donaldson, Kewanna           Connecticut              25.78   1.2  2 
 10 Willis, Samantha             Connecticut              26.03   1.4  4 
 11 Forte, Melanie               Holy Cross               26.17   1.2  2 
 12 Robak, Magda                 Harvard                  26.47   1.2  2 
 13 Atkins, Lauren               Emmanuel                 26.71   1.4  4 
 14 Reed, Christine              Harvard                  26.88  -0.1  3 
 15 Sliva, Nicole                Harvard                  27.06  -0.1  3 
 16 Scott, Chantal               Connecticut              27.08  -0.1  3 
 17 Kulubya, Katasi              Emmanuel                 27.24   1.4  4 
 18 Doriscat, Prisna             Unattached               27.44   1.4  4 
 19 Pantazelos, Maria            Providence               27.46  -0.1  3 
 20 Limlengco, Irene             Emmanuel                 27.55   2.0  5 
 21 Bell, Jennifer               Providence               27.63   2.0  5 
 22 Simons, Heidi                Unattached               27.64   1.8  6 
 23 Bautista, Jenny              Holy Cross               27.67   2.0  5 
 24 Cafaro, Catherine            Holy Cross               27.73   1.2  2 
 25 Bellerose, Lauren            Holy Cross               27.83   1.4  4 
 26 Victoria, Nathalie           Emmanuel                 27.87   2.0  5 
 27 White, Caitlin               Holy Cross               27.89   1.4  4 
 28 Leon, Lauren                 Harvard                  27.94   2.0  5 
 29 Pierre-Louis, Cassandra      Holy Cross               28.69   1.8  6 
 30 Straub, Bridget              Holy Cross               28.80   1.8  6 
 31 Baker, Ana-Alicia            Regis                    29.07   0.3  7 
 32 Mizell, Alicia               Emmanuel                 29.61   0.3  7 
 33 McCormick, Megan             Holy Cross               29.83   0.3  7 
 34 Hernandez, Anyah             Regis                    30.12   0.3  7 
 35 Warner, Katherine            Regis                    30.50   1.1  8 
 36 Hammond, Katie               Gbtc                     30.52   1.8  6 
 37 Nagel, Abigal                Naval Academy Pr         31.72   1.1  8 
 38 Dorcena, Shaynice            Regis                    32.98   1.1  8 
 39 Rogers, Lindsey              Emmanuel                 36.25   1.1  8 
 
Event 37  Men 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Carey, Lee                   Providence            14:43.50  
  2 Chellman, Nathan             Brown                 15:03.42  
  3 Evitt, Kyler                 Brown                 15:11.81  
  4 Stumpf, Michael              Brown                 15:11.90  
  5 Malnatti, Eric               Providence            15:13.06  
  6 Terry, Matt                  Providence            15:35.02  
  7 Hickey, Ethan                Brown                 15:39.46  
  8 Armstrong, Stephen           Emmanuel              16:32.01  
 
Event 38  Women 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Graney, Sara                 Providence            17:34.29  
  2 Moran, Kimberly              Connecticut           18:02.65  
  3 Rogers, Brianna              Brown                 18:42.65  
  4 Theleen, Jeanne              Connecticut           19:00.63  
  5 Harrison, Cara               Brown                 19:02.40  
  6 Hannen, Erin                 Brown                 21:12.53  
  7 John, Stephanie              Holy Cross            22:01.25  
 -- McNiff, Shauna               Connecticut                DNF  
 -- Sara, Lauren                 Connecticut                DNF  
 -- Rugino, Angela               Unattached                 DNF  
 
Event 39  Men 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Naval Academy Prep School  'A'                      3:29.79  
  2 Emmanuel  'A'                                       3:30.08  
     1) Heath, Andrew                   2) Bruno, Nathan                  
     3) Donnelly, Eric                  4) Cowles, Wesley                 
 
Event 40  Women 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Brown  'A'                                          3:56.15  
     1) Lubman, Colby                   2) Beaudette, Brielle             
     3) Filiberto, Amanda               4) Deitz, Galia                   
  2 Providence  'A'                                     4:08.87  
     1) McCarthy, Jackie                2) Isabelle, Laura                
     3) VanName, Meg                    4) Wolf, Julie                    
  3 Emmanuel  'A'                                       4:13.78  
     1) Kulubya, Katasi                 2) Young, Julie                   
     3) Victoria, Nathalie              4) Limlengco, Irene               



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News