Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Rhode Island Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

3rd Annual Rhode Island Classic Track Meet

Providence, RI, December 28, 2011

[Boys Meet Results ]

Girls Meet Results

Licensed to Wilbur Race Systems - Contractor License
                                      HY-TEK's Meet Manager 12/28/2011 09:27 PM
                       Rhode Island Classic - 12/28/2011                       
                     Providence Career & Technical Academy                     
                           Providence, Rhode Island                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls Shot Put Relay
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
Finals
  1       Sachem East, Shot      Sachem HS Ea          95-02.50     29.01m 
  2       Pilgrim, Shot Put      Pilgrim               92-11.00     28.32m 
  3       Shenendehowa, Shot     Shenendehowa          91-06.50     27.90m 
  4       Bay Shore, Shot Pu     Bay Shore             87-10.75     26.79m 
  5       Windsor, Shot Put      Windsor               87-08.75     26.73m 
  6       Classical, Shot Pu     Classical             87-06.50     26.68m 
  7       Arch Bishop Molloy     ArchbishopMolloy      87-00.25     26.52m 
  8       South Kingstown, S     South Kingst          85-11.50     26.20m 
  9       Bloomfield, Shot P     Bloomfield            83-07.75     25.49m 
 10       Smithfield, Shot P     Smithfield            81-11.25     24.97m 
 11       Shaker, Shot Put R     Shaker                80-10.25     24.64m 
 12       Farmingdale, Shot      Farmingdale           78-10.75     24.04m 
 13       Mt. Vernon, Shot P     Mt. Vernon            75-01.75     22.90m 
 14       LaSalle Academy, S     La Salle Aca          74-11.00     22.83m 
 15       Northwest Catholic     Northwest Ca          70-09.50     21.57m 
 16       Hall HS, Shot Put      Hall                  70-05.50     21.47m 
 17       St. Dominic Academ     St. Dominic           66-03.75     20.21m 
 18       Fittch, Shot Put R     Fitch                 65-01.25     19.84m 
 19       St. Francis Prep,      St. Francis           65-00.75     19.83m 
 20       East Hampton, Shot     East Hampton          57-08.75     17.59m 
 21       St Dominic, Shot P     St. Dominic           45-10.50     13.98m 
 22       Hillhouse, Shot Pu     Hillhouse             34-02.50     10.42m 
 23       Exeter-WestGreenwi     Ex-W. Greenwich       34-02.00     10.41m 
 24       Hope, Shot Put Rel     Hope                  32-05.00      9.88m 
 25       Staples, Shot Put      Staples               26-00.00      7.92m 
 26       Port Jefferson, Sh     Port Jeffers          23-07.50      7.20m 
 
Event 2  Girls Weight Throw Relay
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1       Pilgrim, Weight Th     Pilgrim              121-06.50     37.04m 
  2       Classical, Weight      Classical            115-03.00     35.12m 
  3       South Kingstown, W     South Kingst         102-08.75     31.31m 
  4       Portsmouth, Weight     Portsmouth            95-01.50     28.99m 
  5       Sachem East, Weigh     Sachem HS Ea          92-10.50     28.30m 
  6       Bloomfield, Weight     Bloomfield            88-10.50     27.08m 
  7       LaSalle Academy, W     La Salle Aca          88-08.50     27.03m 
  8       West Warwick, Weig     West Warwick          86-09.75     26.46m 
  9       Smithfield, Weight     Smithfield            85-11.75     26.20m 
 10       Lincoln, Weight Th     Lincoln               73-03.00     22.32m 
 11       Shenendehowa, Weig     Shenendehowa          50-04.00     15.34m 
 12       Bay Shore, Weight      Bay Shore             41-07.50     12.68m 
 13       Arch Bishop Molloy     ArchbishopMolloy      28-05.50      8.67m 
 
Event 3  Girls High Jump Relay
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1       Sachem North, High     Sachem North          14-10.00      4.52m 
  2       Bay Shore, High Ju     Bay Shore             14-08.00      4.47m 
  3       Colonie, High Jump     Colonie               14-00.00      4.26m 
  4       Arch Bishop Molloy     ArchbishopMolloy      13-10.00      4.21m 
  5       St. Francis Prep,      St. Francis           13-07.00      4.14m 
  6       West Warwick, High     West Warwick          13-00.00      3.96m 
  7       LaSalle Academy, H     La Salle Aca           9-10.00      2.99m 
  8       Farmingdale, High      Farmingdale           J9-10.00      2.99m 
  9       St. Dominic Academ     St. Dominic            9-04.00      2.84m 
  9       Sachem East, High      Sachem HS Ea           9-04.00      2.84m 
 11       Port Jefferson, Hi     Port Jeffers           9-03.00      2.81m 
 12       Franklin K Lane, H     Franklin K Lane        5-00.00      1.52m 
 
Event 4  Girls Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1   731 Berkson, Madeleine  SO Classical             18-11.75      5.78m 
  2   842 Cheatham, Royal     SR Hope                  18-10.75      5.75m 
  3   982 Wilson, Janae       SR Windsor               17-09.25      5.41m 
  4   945 Torncello, Emma     SR Shaker                17-06.00      5.33m 
  5   747 Keane, Cassidy      JR Colonie               17-00.25      5.18m 
  6   946 VanDenburgh, Emily  SR Shaker                17-00.00      5.18m 
  7   829 Sims, Brianna          Hillhouse             16-07.25      5.06m 
  8   957 Kalvoda, Elizabeth  SR St. Francis           16-04.25      4.98m 
  9   688 Silva, Teondra      JR Barrington            16-02.25      4.93m 
 10   699 Barrau, Alexis         Bay Shore             16-00.75      4.89m 
 11   993 Riley, Ashley       SR Woodland Reg          16-00.50      4.88m 
 12   734 Falaye, Dara        JR Classical             15-08.00      4.77m 
 13   702 Palomino, Kelsey    JR Bay Shore             15-07.50      4.76m 
 14   966 Campbell, Jonelle   JR TAFT                  15-01.50      4.61m 
 15   782 Pepe, Vanessa       SO Farmingdale           14-11.25      4.55m 
 
Event 5  Girls Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1   702 Palomino, Kelsey    JR Bay Shore             36-00.00     10.97m 
  2   958 Williams, Osah      SR St. Francis           35-06.75     10.83m 
  3   938 Joseph, Sunja       SO Sachem North          35-04.00     10.76m 
  4   699 Barrau, Alexis         Bay Shore             35-00.00     10.66m 
  5   936 Czerw, Gabriella    SO Sachem North          33-08.25     10.26m 
  6   992 Park, Jiye          JR Woodland Reg          32-06.50      9.91m 
  7   785 Vargas, Christina   JR Farmingdale           32-00.75      9.77m 
  8   781 Marlow, Emily       SO Farmingdale           29-02.25      8.89m 
  9   923 Fils-Aime, Allegra  FR Port Jeffers          29-01.00      8.86m 
 --   748 Kelly, Mikeisha     FR Colonie                   FOUL            
 
Event 6  Girls Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1   755 Snyder, Kara        FR Colonie               11-06.50      3.51m 
  2   771 Sekoll, Amber       JR East Hampton          10-00.00      3.04m 
  3   941 Curtin, Stephanie   FR Sachem HS Ea         J10-00.00      3.04m 
  4   778 Barrett, Melissa    JR Farmingdale            9-00.00      2.74m 
  5   536 Hart, Morgan           Ex-W. Greenwich        8-06.00      2.59m 
 
Event 7  Girls Distance Medley
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Sachem HS East  'A'                                12:45.40  
     1) Paul, Rachel SR                 2) Notarstefano, Melanie SR       
     3) Semetsis, Laurie JR             4) O'Hehir, Shannon SO            
  2 Barrington  'A'                                    12:57.21  
  3 Bay Shore  'A'                                     13:03.32  
  4 Shaker  'A'                                        13:08.83  
  5 Archbishop Molloy  'A'                             13:21.76  
  6 Staples  'A'                                       13:26.11  
  7 Westerly  'A'                                      13:33.74  
  8 East Greenwich  'A'                                13:44.30  
  9 Holy Names  'A'                                    13:50.50  
 10 Colonie  'A'                                       13:56.08  
 11 Norwich Free Academy  'A'                          13:56.75  
 12 Farmingdale  'A'                                   13:58.95  
 13 Sachem North  'A'                                  14:03.90  
 14 St. Francis Prep  'A'                              14:27.69  
 15 St. Dominic Academy  'A'                           14:54.49  
 
Event 8  Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   701 Gelibert, Jessica   SR Bay Shore                 8.58Q  3 
  2   875 Harney, Lexus       SR Mt. Vernon                8.60Q  2 
  3   829 Sims, Brianna          Hillhouse                 8.93Q  1 
  4   947 Ragosta, Angela     JR Smithfield                8.83q  2 
  5   983 Wolliston, Melissa  JR Windsor                   9.13q  1 
  6   862 Redding, Brittany   JR Lincoln                   9.41q  1 
  7   830 White, Jaliya          Hillhouse                 9.46q  2 
  8   690 Smith, Nicole       JR Barrington                9.47q  1 
  9   838 Massaroni, Quinn    SR Holy Names                9.63   2 
 10   689 Smith, Madison      SO Barrington                9.70   3 
 11   637 Vasquez, Francis    SR Classical                 9.73   1 
 12   924 Fowora, Andrea      SR Port Jeffers              9.74   2 
 13   801 Grimmke, Annie         Greenwich Cent.           9.75   3 
 14   735 Halloway, Alicia    SO Classical                 9.80   3 
 15   884 Stunkard, Jenae     JR New Fairfiel              9.98   3 
 16   860 D'Amelio, Marissa   JR Lincoln                  10.02   1 
 17   976 Goretaya, Oksana    JR West Warwick             10.09   2 
 18   892 Auletta, Megan      SR Northwest Ca             10.68   3 
 19   796 Wright, Aaliyah     Sr Franklin K Lane          11.01   3 
 20   981 Lewis, Astryd       FR Windsor                  11.18   1 
 21   894 Dombrosky, Lindsay  JR Northwest Ca             11.28   2 
 --   747 Keane, Cassidy      JR Colonie                     FS   3 
 
Event 8  Girls 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1   875 Harney, Lexus       SR Mt. Vernon                8.45  
  2   701 Gelibert, Jessica   SR Bay Shore                 8.47  
  3   947 Ragosta, Angela     JR Smithfield                8.76  
  4   829 Sims, Brianna          Hillhouse                 8.83  
  5   830 White, Jaliya          Hillhouse                 9.48  
  6   862 Redding, Brittany   JR Lincoln                   9.60  
  7   690 Smith, Nicole       JR Barrington                9.62  
  8   983 Wolliston, Melissa  JR Windsor                   9.71  
 
Event 9  Girls 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   842 Cheatham, Royal     SR Hope                      7.24Q  1 
  2   876 Rogers, Robbie      JR Mt. Vernon                7.33Q  2 
  3   686 Henson, Amanda      SO Barnstable                7.42Q  3 
  4   940 Michels, Melissa    SO Sachem North              7.44q  3 
  5   968 Johnson, Mary       JR TAFT                      7.48q  3 
  6   715 Jones, Adrian       JR Bloomfield                7.49q  1 
  7   914 Brown, Breyon       Sr Pilgrim                   7.53q  2 
  8   844 Sanders, Shyneice   SR Hope                      7.57q  3 
  9   716 Red, Alleah         JR Bloomfield                7.58   2 
 10   905 Grabilll, Brittany  SR Norwich Free              7.61   2 
 11   895 Flynn, Francesca    SR Northwest Ca              7.71   3 
 12   828 Moore, Alethia         Hillhouse                 7.76   1 
 13   979 Harris, Vanessa     SR Windsor                   7.82   1 
 14   861 Giarrusso, Kristen  JR Lincoln                   7.84   2 
 15   685 Salas-Ali, Tiana    SR ArchbishopMolloy          7.90   2 
 16   756 Walters, Jaimee     JR Colonie                   7.90   2 
 17   751 Nowak, Nadia        SO Colonie                   7.93   3 
 18   931 McManus, Mariah     SR Portsmouth                7.95   3 
 19   959 Giannitti, Amanda   JR Staples                   7.98   1 
 20   863 Young, Elizabeth    FR Lincoln                   8.06   1 
 21   795 Witter, Tanisha     SO Franklin K Lane           8.07   3 
 22   955 Ferraris, Allison   JR St. Francis               8.26   1 
 23   660 DeJesus, Alyssa     SR East Hampton              8.83   1 
 
Event 9  Girls 55 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1   842 Cheatham, Royal     SR Hope                      7.21  
  2   876 Rogers, Robbie      JR Mt. Vernon                7.31  
  3   686 Henson, Amanda      SO Barnstable                7.41  
  4   715 Jones, Adrian       JR Bloomfield                7.46  
  5   940 Michels, Melissa    SO Sachem North              7.46  
  6   968 Johnson, Mary       JR TAFT                      7.59  
  7   914 Brown, Breyon       Sr Pilgrim                   7.62  
  8   844 Sanders, Shyneice   SR Hope                      7.66  
 
Event 10  Girls 1600 Sprint Medley Freshman-Sophomore
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 La Salle Academy  'A'                               4:29.01   1 
     1) Joyal, Amanda SO                2) Sardella, Mia FR               
     3) DiTraglia, Stephanie FR         4) DeCastro, Alicia SO            
  2 Barrington  'A'                                     4:31.25   1 
  3 Bay Shore  'A'                                      4:31.66   1 
  4 Shaker  'A'                                         4:34.80   1 
  5 Hillhouse  'A'                                      4:35.34   1 
  6 Sachem HS East  'A'                                 4:47.40   1 
  7 Norwich Free Academy  'A'                           4:47.81   2 
  8 East Greenwich  'A'                                 4:48.22   2 
  9 Port Jefferson  'A'                                 4:52.93   3 
 10 Bloomfield  'A'                                     4:54.15   3 
 11 Northwest Catholic  'A'                             4:54.41   2 
 12 St. Francis Prep  'A'                               4:54.45   2 
 13 Staples  'A'                                        4:55.12   2 
 14 Farmingdale  'A'                                    4:55.33   2 
 15 Colonie  'A'                                        4:56.91   3 
 16 West Warwick  'A'                                   5:01.16   3 
 17 St. Dominic Academy  'A'                            5:01.99   1 
 18 Sachem North  'A'                                   5:02.23   3 
 19 East Catholic  'A'                                  5:03.83   3 
 20 Archbishop Molloy  'A'                              5:04.28   3 
 21 Hall  'A'                                           5:04.39   3 
 22 Windsor  'A'                                        5:07.82   2 
 23 Taft  'A'                                           5:17.31   1 
 24 Franklin K Lane  'A'                                5:37.03   2 
 
Event 11  Girls 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   826 Davis, Kellie          Hillhouse              2:17.59  
  2   710 Johnson, Erica      JR Bay View               2:18.71  
  3   746 Kaminski, Kirsten   FR Colonie                2:23.66  
  4   834 Close, Kaitlin      FR Holy Names             2:23.75  
  5   949 Feaster, Kendall       South Kingst           2:24.52  
  6   953 Sabbers, Cecilia    SR St. Dominic            2:25.21  
  7   804 Lapham, Sarah          Greenwich Cent.        2:26.53  
  8   744 Becker, Amy         SR Colonie                2:28.11  
  9   835 Cooper, Morgan      JR Holy Names             2:28.24  
 10   937 Duffy, Becca        SR Sachem North           2:32.26  
 11   944 Lavender, Kayleigh  JR Shaker                 2:35.16  
 12   891 Allen, Elizabeth    SR Northwest Ca           2:38.20  
 --   585 Guzman, Gisell      SR Bay Shore                  DNF  
 
Event 12  Girls 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1   753 Plante, Kyle        JR Colonie                  40.28   1 
  2   717 Relerford, Rayanna  SR Bloomfield               41.07   2 
  3   766 Dorsey, Jaimee      SR East Greenwi             41.38   2 
  4   718 Whittingham, Vanes  SO Bloomfield               42.24   3 
  5   877 Yarde, Tanaya       SR Mt. Vernon               42.37   1 
  6   965 Bailey, Kimberly    JR TAFT                     42.82   1 
  7   991 Boncal, Tayler      JR Woodland Reg             43.38   1 
  8   967 Harrison, Simone    JR TAFT                     43.49   3 
  9   734 Falaye, Dara        JR Classical                43.54   2 
 10   930 Hibbad, Leah        SO Portsmouth               43.86   1 
 11   980 Kearse, Courtney    JR Windsor                  44.09   3 
 12   745 Bousa, Alicia       SO Colonie                  44.16   3 
 13   940 Michels, Melissa    SO Sachem North             44.29   2 
 14   836 Ford, Mikaila       JR Holy Names               44.43   3 
 15   779 Fleming, Maggie     JR Farmingdale              45.04   3 
 16   962 Troelstra, Emily    JR Staples                  45.36   2 
 17   969 Cole, Whitney       SR Transit Tech             46.82   2 
 --   827 Holmes, Precious       Hillhouse                  DNF   1 
 
Event 13  Girls 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   896 Gillespie, Sarah    JR Northwest Ca           4:59.06  
  2   975 Brown, Bethanie     JR Waterville             5:01.97  
  3   837 Maloy, Catherine    JR Holy Names             5:08.90  
  4   948 Ethier, Paige          South Kingst           5:08.99  
  5   849 Keating, Molly      SR La Salle Aca           5:10.14  
  6   840 Triller, Leah       SO Holy Names             5:10.49  
  7   907 Lenehan, Brianna    JR Norwich Free           5:11.65  
  8   890 McAdams, Aisha      JR North Kingstown        5:16.53  
  9   904 Tuxbury, Annmarie   SR Northwest Reg. 7       5:17.36  
 10   731 Berkson, Madeleine  SO Classical              5:17.72  
 11   750 Malecki, Jackie     SO Colonie                5:27.44  
 12   906 Holdridge, Katie    SR Norwich Free           5:38.42  
 
Event 14  Girls 4x55 Meter Shuttle Hurdle
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Bay Shore  'A'                                        37.05   1 
     1) Braxton, Nailah JR              2) Silhan, Erica SO               
     3) Goode, Aviana 8                 4) 701 Gelibert, Jessica SR       
  2 Sachem HS East  'A'                                   38.64   2 
  3 Sachem North  'A'                                     38.83   2 
  4 Farmingdale  'A'                                      38.84   2 
  5 Barrington  'A'                                       39.31   1 
  6 Shaker  'A'                                           39.34   3 
  7 Norwich Free Academy  'A'                             40.06   3 
  8 Classical  'A'                                        40.25   5 
  9 Lincoln  'A'                                          40.60   1 
 10 Greenwich Central  'A'                                42.00   3 
 11 Mt. Hope  'A'                                         42.74   4 
 12 St. Dominic Academy  'A'                              43.32   1 
 13 Port Jefferson  'A'                                   45.01   5 
 14 St. Francis Prep  'A'                                 45.32   2 
 15 Northwest Catholic  'A'                               45.87   4 
 16 Hall  'A'                                             46.68   4 
 -- La Salle Academy  'A'                                   DNF   3 
 
Event 15  Girls 1600 Sprint Medley
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Hillhouse  'A'                                      4:12.78   1 
     1) 827 Holmes, Precious            2) Peterson, Johnnesse            
     3) 830 White, Jaliya               4) 826 Davis, Kellie              
  2 Sachem HS East  'A'                                 4:17.98   1 
  3 Bay Shore  'A'                                      4:19.72   1 
  4 Windsor  'A'                                        4:21.40   1 
  5 La Salle Academy  'A'                               4:21.45   1 
  6 Northwest Catholic  'A'                             4:22.49   2 
  7 Classical  'A'                                      4:32.33   5 
  8 Archbishop Molloy  'A'                              4:34.22   2 
  9 Mt. Hope  'A'                                       4:41.86   2 
 10 East Catholic  'A'                                  4:42.13   2 
 11 Port Jefferson  'A'                                 4:51.46   3 
 12 Colonie  'A'                                        4:53.04   3 
 13 Bloomfield  'A'                                     4:54.00   1 
 14 Shaker  'A'                                         4:58.36   2 
 15 Sachem North  'A'                                   4:59.90   4 
 16 Farmingdale  'A'                                    5:01.90   3 
 17 Portsmouth  'A'                                     5:04.83   3 
 18 St. Francis Prep  'A'                               5:12.36   4 
 19 Mt. Hope  'B'                                       5:21.40   4 
 20 St. Dominic Academy  'B'                            5:22.55   5 
 21 Lincoln  'A'                                        5:25.19   3 
 22 Hall  'A'                                           5:26.09   5 
 23 St. Dominic Academy  'A'                            5:30.69   3 
 -- East Hampton  'A'                                        FS   4 
 -- Transit Tech.  'A'                                       DQ   2 
 
Event 16  Girls 1 Mile Run Freshman
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   839 Scott, Kaylee       FR Holy Names             5:15.72  
  2   754 Schillaci, Kaitie   FR Colonie                5:26.47  
  3   806 Spiezio, Tori          Greenwich Cent.        5:32.36  
  4   749 Kerin, Shannon      FR Colonie                5:40.23  
  5   943 Czupil, Payton       7 Shaker                 5:42.78  
  6   915 Brunelle, Melanie   Fr Pilgrim                5:46.04  
  7   810 Chavey, Helen       FR Hall                   5:46.49  
  8   703 Reilly, Caelyn       8 Bay Shore              5:47.64  
  9   978 Sisco, Carlie       FR Westerly               5:48.30  
 10   700 Esposito, Sabrina   FR Bay Shore              5:49.74  
 11   874 Heyden, Katarina    FR Mt. Hope               5:59.17  
 12   970 Szarkowicz, Mary    FR Watertown              6:08.68  
 13   811 Coursey, Taylor     FR Hall                   6:08.93  
 14   956 Ferraris, Tara      FR St. Francis            6:11.16  
 15   788 Tess, Morgan        FR Fitch                  6:13.99  
 
Event 17  Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Hope  'A'                                           1:44.49   1 
     1) McIntosh, Quashira FR           2) 844 Sanders, Shyneice SR       
     3) Royster, Jarnae SR              4) 842 Cheatham, Royal SR         
  2 Taft  'A'                                           1:44.75   1 
  3 Bloomfield  'A'                                     1:45.42   1 
  4 Mt. Vernon  'A'                                     1:45.79   1 
  5 Transit Tech.  'A'                                  1:50.85   1 
  6 Shaker  'A'                                         1:51.12   2 
  7 Windsor  'A'                                        1:51.81   1 
  8 Sachem North  'A'                                   1:53.84   2 
  9 Northwest Catholic  'A'                             1:53.87   3 
 10 Lincoln  'A'                                        1:54.10   2 
 11 Colonie  'A'                                        1:54.13   2 
 12 Bay Shore  'A'                                      1:54.82   2 
 13 Woodstock Academy  'A'                              1:54.86   3 
 14 Mt. Hope  'A'                                       1:54.88   4 
 15 Woodland Regional  'A'                              1:55.90   3 
 16 Sachem HS East  'A'                                 1:56.36   5 
 17 Portsmouth  'A'                                     1:56.89   2 
 18 Hall  'A'                                           1:57.20   5 
 19 Farmingdale  'A'                                    1:57.27   4 
 20 Pilgrim  'A'                                        1:58.59   3 
 21 Staples  'A'                                        1:58.97   4 
 22 St. Francis Prep  'A'                               1:59.45   4 
 23 Farmingdale  'B'                                    2:00.29   5 
 24 Conard  'A'                                         2:00.84   3 
 25 Mt. Vernon  'B'                                     2:00.99   3 
 26 East Greenwich  'A'                                 2:01.40   6 
 27 Sachem North  'B'                                   2:01.60   6 
 28 Sachem HS East  'B'                                 2:01.61   6 
 29 Franklin K Lane  'A'                                2:02.39   4 
 30 La Salle Academy  'A'                               2:02.42   4 
 31 East Hampton  'A'                                   2:03.53   5 
 32 La Salle Academy  'B'                               2:04.25   6 
 33 Greenwich Central  'A'                              2:04.77   5 
 34 East Catholic  'A'                                  2:06.27   6 
 35 Port Jefferson  'A'                                 2:07.98   7 
 36 Archbishop Molloy  'A'                              2:08.95   5 
 37 Fitch  'A'                                          2:09.88   7 
 -- St. Dominic Academy  'A'                                 DQ   7 
 
Event 18  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 La Salle Academy  'A'                               9:45.65  
     1) 849 Keating, Molly SR           2) Papazian, Emily SR             
     3) DeCastro, Alicia SO             4) Marino, Caitlin JR             
  2 Colonie  'A'                                        9:58.39  
  3 Bay Shore  'A'                                     10:14.06  
  4 Sachem HS East  'A'                                10:19.76  
  5 Shaker  'A'                                        10:24.24  
  6 Staples  'A'                                       10:28.68  
  7 Watertown  'A'                                     10:36.05  
  8 Bay Shore  'B'                                     10:40.07  
  9 Northwest Catholic  'A'                            10:40.98  
 10 Shaker  'B'                                        10:42.31  
 11 East Greenwich  'A'                                10:42.66  
 12 Farmingdale  'A'                                   10:47.23  
 13 Colonie  'B'                                       10:49.03  
 14 Port Jefferson  'A'                                11:00.90  
 15 Conard  'A'                                        11:02.74  
 16 Sachem North  'A'                                  11:08.99  
 17 Archbishop Molloy  'A'                             11:22.93  
 18 Hall  'A'                                          11:29.62  
 19 Bloomfield  'A'                                    11:33.17  
 20 St. Francis Prep  'A'                              11:36.36  
 21 Hall  'B'                                          12:15.73  
 22 St. Dominic Academy  'A'                           12:46.04  
 
Event 19  Girls 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   805 Montague, Madeline     Greenwich Cent.       10:20.86  
  2   786 LeClair, Brandy     SR Fitch                 10:44.93  
  3   939 Lavan, Kelly        JR Sachem North          10:49.56  
  4   841 Willsey, Jacquelin  JR Holy Names            10:50.77  
  5   873 Darling, Kathleen   SR Mercy                 10:51.88  
  6   904 Tuxbury, Annmarie   SR Northwest Reg. 7      11:01.76  
  7   752 Pellegrini, Caroly  FR Colonie               11:06.91  
  8   960 Koenig, Caroline    SO Staples               11:07.98  
  9   758 Ritchie, Megan      JR Colye & Cassidy       11:16.90  
 10   942 Vazquez, Danielle   SR Sachem HS Ea          11:17.89  
 11   772 Stoldt, Lindsay     JR East Hampton          11:18.12  
 12   954 Sisk, Sarah         SR St. Dominic           11:22.88  
 13   918 Tocco, Natalie      Jr Pilgrim               11:39.97  
 
Event 20  Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Hillhouse  'A'                                      4:00.59   1 
     1) Peterson, Johnnesse             2) 827 Holmes, Precious           
     3) Ruth, Nia                       4) 826 Davis, Kellie              
  2 Bloomfield  'A'                                     4:04.68   1 
  3 Bay Shore  'A'                                      4:06.08   1 
  4 Colonie  'A'                                        4:09.64   1 
  5 Mt. Vernon  'A'                                     4:16.29   2 
  6 Transit Tech.  'A'                                  4:16.74   1 
  7 Woodstock Academy  'A'                              4:17.84   2 
  8 Taft  'A'                                           4:19.78   2 
  9 East Greenwich  'A'                                 4:24.55   2 
 10 Farmingdale  'A'                                    4:29.75   3 
 11 Lincoln  'A'                                        4:30.19   2 
 12 Northwest Catholic  'A'                             4:35.79   1 
 13 Greenwich Central  'A'                              4:37.54   3 
 14 Woodland Regional  'A'                              4:38.00   2 
 15 Shaker  'A'                                         4:40.51   3 
 16 Conard  'A'                                         4:41.63   4 
 17 Sachem HS East  'A'                                 4:43.07   4 
 18 East Hampton  'A'                                   4:44.53   3 
 19 Hall  'A'                                           4:50.14   4 
 20 La Salle Academy  'A'                               4:53.41   3 
 21 Sachem North  'A'                                   4:54.28   4 
 22 Taft  'B'                                           4:55.05   5 
 23 St. Dominic Academy  'A'                            4:59.50   5 
 24 St. Francis Prep  'A'                               5:17.76   5 
 25 Franklin K Lane  'A'                                5:36.40   5 
 
Event 41  Girls 4x400 Meter Relay Freshman-Sophomore
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 La Salle Academy  'A'                               4:22.84   1 
     1) Joyal, Amanda SO                2) DiTraglia, Stephanie FR        
     3) Hardy, Veronica SO              4) Sardella, Mia FR               
  2 Colonie  'A'                                        4:23.04   1 
  3 Bay Shore  'A'                                      4:32.11   1 
  4 Shaker  'A'                                         4:34.01   1 
  5 Bloomfield  'A'                                     4:36.66   1 
  6 Sachem HS East  'A'                                 4:47.65   2 
  7 St. Francis Prep  'A'                               4:48.64   2 
  8 Farmingdale  'A'                                    4:51.78   1 
  9 Northwest Catholic  'A'                             4:53.95   2 
 10 Sachem North  'A'                                   4:56.37   2 
 11 St. Dominic Academy  'A'                            4:57.80   2 
 12 Hall  'A'                                           5:08.63   2 
 13 Franklin K Lane  'A'                                5:36.15   2 
 -- Hillhouse  'A'                                           FS   1 



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News