Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

2011 Maine State XC Championship Meet

Cumberland, ME, October 29, 2011

[Girls All Classes Combined | Class A Boys | Class A Girls | Class B Boys | Class B Girls | Class C Boys | Class C Girls ]

Boys All Classes Combined

Couirtesy of the Sub5 web site

For more race information, see Maine Running Photos.

Class A Girls courtesy of David C. Young of Maine Running Photos
Class A Girls courtesy of David C. Young of Maine Running Photos



            2011 Maine State XC Championship Meet - 10/29/2011
                                Twin Brook
                               WWW.SUB5.COM
ALL CLASSES COMBINED
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Matthew McClintock        SR Madison High School   15:52.97
  2 Silas Eastman             JR Fryeburg Academy      16:14.15    1
  3 Timothy Follo             SR Falmouth              16:32.20    2
  4 Chase Brown               SR Boothbay Region       16:37.63    3
  5 Dan Curts                 SO Ellsworth             16:38.43    4
  6 Nick Morris               SR Scarborough           16:46.81    5
  7 Harlow Ladd               SR Messalonskee          16:46.83    6
  8 Josef Holt                SO Telstar               16:55.86    7
  9 Chris Dunn                SR Kennebunk             16:58.01    8
 10 Benson Worthington        SR Brunswick             16:58.94    9
 11 Jack Pierce               JR Merriconeag           17:02.35   10
 12 Cameron Nadeau            JR Biddeford             17:05.38
 13 Abshir Horor              SR Waynflete School      17:06.36   11
 14 Stefan Sandreuter         SR Greely High School    17:09.08   12
 15 Nathan Madeira            JR Greely High School    17:10.53   13
 16 Andy Reifman-Packett      SR Mt. Ararat            17:16.83   14
 17 Kameron Souza             SR Winthrop              17:21.51   15
 18 Matt Eager                SR Presque Isle          17:24.59   16
 19 Mohamed Barre             JR Lewiston              17:27.44   17
 20 Mitchell Finitz           SR York High School      17:28.21   18
 21 Peter Doane               SO Cape Elizabeth        17:28.46   19
 22 Alex Beals                SR John Bapst            17:28.77   20
 23 Keegan Brennan            SR Windham High School   17:30.32   21
 24 Ron Lund                  JR Caribou High School   17:31.40   22
 25 Justin Tracy              JR Mt. Blue              17:32.41
 26 Andrew Closson            SR Hampden Academy       17:32.63   23
 27 Matt Guiod                SR Mattanawcook          17:34.81   24
 28 Justin LeClair            SR Edward Little         17:35.24
 29 Caleb Chapman             SR Caribou High School   17:36.47   25
 30 Thomas Edmonds            SR Falmouth              17:38.80   26
 31 Jay Lesser                JR Falmouth              17:39.57   27
 32 Jonathan Stanhope         SO Bangor High School    17:40.52   28
 33 Forrest Carle             JR Calais High School    17:40.56
 34 Ben Lewis                 SR Telstar               17:43.48   29
 35 Alex Coffin               SR North Yarmouth        17:43.85   30
 36 Bryant Perkins            SR Sanford High School   17:43.94
 37 Ryan Washington           SO Caribou High School   17:43.98   31
 38 Darryl Wilkinson          SR South Portalnd        17:45.65   32
 39 Thomas Salamone           SR South Portalnd        17:46.53   33
 40 Nathan Mackenzie          SO Mt. Ararat            17:46.59   34
 41 Nick Eaton                JR York High School      17:46.80   35
 42 Nickolas Shuckrow         JR Winslow High School   17:47.89   36
 43 Thomas Bottomley          SR Cape Elizabeth        17:49.39   37
 44 Henry Briggs              SR Falmouth              17:50.17   38
 45 Colby Howland             SR Falmouth              17:51.08   39
 46 Thomas Dean               SR Deering High School   17:51.13   40
 47 Will Shafer               SO Gray New Gloucester   17:53.24
 48 Jamie Ross                SO Brunswick             17:53.39   41
 49 Liam Simpson              SO Cape Elizabeth        17:53.90   42
 50 Mohamed Awil              JR Lewiston              17:53.99   43
 51 Cody Vachon               JR Massabesic            17:54.60   44
 52 Sully Jackson             JR Mt. Blue              17:54.94
 53 Evan Kendall              SR North Yarmouth        17:55.70   45
 54 Isaac Emery               SR Greely High School    17:56.03   46
 55 Ian Morris                SO Scarborough           17:56.09   47
 56 Braden Becker             SO Yarmouth              17:57.00
 57 Josh Espy                 JR Waynflete School      17:57.02   48
 58 Robby Hall                JR Scarborough           17:57.15   49
 59 Alec Jordan               JR York High School      17:57.37   50
 60 River Vogel               SR George Stevens        17:58.12
 61 Lukas Temple              SR Cheverus              17:58.33   51
 62 David Correale            SR Bangor High School    17:59.01   52
 63 Tyler White               JR Orono High School     17:59.25   53
 64 Jacob Archer              FR Bangor High School    17:59.39   54
 65 Conor McGrory             SR Falmouth              17:59.62   55
 66 Spencer Brown             FR Falmouth              18:00.74   56
 67 Jack Sullivan             JR Scarborough           18:00.80   57
 68 George Morrison           JR Massabesic            18:02.27   58
 69 Ian McGhie                JR Freeport              18:02.41   59
 70 Samuel Gachagua           SR Maine Central In      18:02.67
 71 Nick Sweet                SR Freeport              18:03.81   60
 72 Mason Finitz              SO York High School      18:04.17   61
 73 Mason Vermilion           SR Medomak Valley        18:04.20   62
 74 Jonathan Belanger         SR Bangor High School    18:04.21   63
 75 Connor Wagner             SO John Bapst            18:04.86   64
 76 Caleb Halvorson-Fried     SO Bangor High School    18:06.49   65
 77 Rudy Guliani              SR North Yarmouth        18:07.10   66
 78 Sam Wood                  SO Mt. Ararat            18:07.35   67
 79 Mike Tudor                SR Scarborough           18:07.55   68
 80 Ben Trapani               SO Camden Hills          18:08.92
 81 Marc Hachey               JR Winthrop              18:09.37   69
 82 Tom Brown                 SR Boothbay Region       18:11.98   70
 83 Abrin Berkemeyer          JR Freeport              18:12.86   72
 83 Cam Weiwel                SR Kennebunk             18:12.86   71
 85 Abukar Adan               JR Waynflete School      18:15.12   73
 86 Nestor Taylor             SR Greely High School    18:15.25   74
 87 Brady Foshay              JR Cheverus              18:15.44   75
 88 Chandler Dundas           JR Cheverus              18:15.63   76
 89 Rob Cave                  SR Windham High School   18:15.71   77
 90 Sam Proctor               JR Bangor Christian      18:16.24   78
 91 Sam Brockelbank           SR Windham High School   18:16.61   79
 92 Tristan Walden            SO Brewer High School    18:16.90
 93 Lucas Kinney              SO Caribou High School   18:17.19   80
 94 Will Hadden               JR Lincoln Academy       18:17.43   81
 95 Schuyler Collett          JR Orono High School     18:18.58   82
 96 Zac Palmeter              SO Bangor Christian      18:18.61   83
 97 Ryan Tuttle               JR South Portalnd        18:18.75   84
 98 Drew Bird                 SR York High School      18:19.36   85
 99 Taylor Saucier            SR Freeport              18:19.62   86
100 Sean Perry                SR Deering High School   18:20.03   87
101 Austin Gotts              JR South Portalnd        18:20.88   88
102 Dexter Morse              JR Portland              18:20.99   89
103 Jesse Sandstrom           SR Caribou High School   18:21.64   90
104 William Fletcher          FR MDI                   18:22.36   91
105 Frank King                SO Ellsworth             18:23.53   92
106 Michael Aboud             FR Massabesic            18:24.18   93
107 Ben Allen                 FR Portland              18:25.63   94
108 Logan Gerchman            JR Fryeburg Academy      18:25.80   95
109 Christian Heath           JR Gardiner              18:26.68
110 Alex Owen                 JR Boothbay Region       18:26.84   96
111 Josh Brooks               JR York High School      18:27.56   97
112 James Currie              SR Greely High School    18:27.66   98
113 Cody Frazier              SR Massabesic            18:27.81   99
114 Matt Malcom               FR North Yarmouth        18:28.89  100
115 Jesse Newcomb             SR Oxford Hills          18:29.09
116 Kody Holmes               JR Ellsworth             18:29.27  101
117 Dylan Berney              JR Winthrop              18:29.44  102
118 Nick Bragg                JR Washburn              18:30.62
119 Ethan Bronson             JR Erskine Academy       18:30.85
120 Taylor Lee                SR Sumner                18:31.26  103
121 Jake Demosthenes          SO Mt. Ararat            18:31.52  104
122 Max Knutsen               JR South Portalnd        18:31.84  105
123 Anselm Scheck             SO Waterville            18:32.43  106
124 Adam Zieba                SR Cheverus              18:33.42  107
125 Nick Smelcer              SO Lincoln Academy       18:34.14  108
126 Gabe Turner               SR Deering High School   18:34.30  109
127 Nicholas Hart             SR Messalonskee          18:36.09  110
128 Caleb Lord                FR Hampden Academy       18:37.21  111
129 Wout Moulin               SR Scarborough           18:37.29  112
130 Blake Pattengale          SR Ellsworth             18:37.29  113
131 Jacob Terry               FR Scarborough           18:37.97  114
132 Cameron Dick              SR Messalonskee          18:38.03  115
133 Dustin Ramsay             SO Hampden Academy       18:38.28  116
134 Adam Mahar                SR Telstar               18:38.57  117
135 Josh Wheeler              JR Mattanawcook          18:38.78  118
136 Jack Letellier            SO Marshwood             18:39.49
137 Ridge Osgood              FR Narraguagus           18:39.53
138 Jake Morrow-Spitzer       FR Portland              18:39.81  119
139 Sam Hamilton              JR Portland              18:40.58  120
140 Ben Young                 SR York High School      18:40.98  121
141 Asa Lewis                 JR Windham High School   18:41.89  122
142 Robert Looker             SO Ellsworth             18:42.11  123
143 Stephen Kirby             SR Ellsworth             18:42.41  124
144 Thomas Robichaud          JR Yarmouth              18:43.22
145 Andrew Mongiat            FR Massabesic            18:43.32  125
146 Matthew Beecher           FR South Portalnd        18:43.33  126
147 Mason Cyr                 JR Freeport              18:44.15  127
148 Brendan Wood              JR Caribou High School   18:45.83  128
149 Jason Stevenson           SO Maranacook            18:46.68  129
150 Alex Tomasello            SO Lincoln Academy       18:46.94  130
151 Ben Bailey                SO Monmouth Academy      18:47.02
152 Tim Brigham               FR Cape Elizabeth        18:47.28  131
153 Coral Guerrero            SO John Bapst            18:47.39  132
154 Grant McPherson           SR North Yarmouth        18:47.99  133
155 Jacob Schwab              SR Brunswick             18:49.12  134
156 Nick Kopf                 JR Hampden Academy       18:49.14  135
157 Matthew Plourde           JR Hall-Dale             18:49.61  136
158 Luke Rand                 SO Brewer High School    18:49.63
159 Cam Regan                 SR North Yarmouth        18:50.07  137
160 Joseph Bellavia           SO Waterville            18:51.71  138
161 Brendan Wood              JR Erskine Academy       18:51.86
162 Seth Pearson              FR Bangor Christian      18:52.66  139
163 Thomas Rose               FR Fryeburg Academy      18:52.71  140
164 Mark Donahue              SO Freeport              18:52.76  141
165 Brandon Wade              JR Sumner                18:54.96  142
166 Zach O'Connor             JR Mt. Ararat            18:56.00  143
167 Brayden Beardsley         SO Ellsworth             18:57.54  144
168 Brian Trelegan            SR North Yarmouth        18:57.84  145
169 Mohamed Mohamed           SO Lewiston              18:58.84  146
170 Josh Ringer               JR Hall-Dale             18:59.93  147
171 David Woodbury            SR Cheverus              19:01.34  148
172 Matt Gott                 FR Mt. Ararat            19:01.56  149
173 Jon Bland                 FR Windham High School   19:01.64  150
174 Ben Allen                 FR Winthrop              19:01.76  151
175 Joe Daigle                SR Lisbon High School    19:02.29
176 Parker Montano            FR Cheverus              19:03.65  152
177 Griffin Davis             JR Winslow High School   19:04.46  153
178 Donovan Shea              SO Brunswick             19:04.77  154
179 Jack Cutler               JR Waynflete School      19:06.25  155
180 Jeremy Read               SR Oxford Hills          19:06.53
181 Julian Pelzer             SO Cape Elizabeth        19:06.85  156
182 Matt Spear                SO John Bapst            19:07.03  157
183 Tyler O'Brien             SR Merriconeag           19:08.07  158
184 Matt Bryant               SR Monmouth Academy      19:08.28
185 Andrew Caron              SR Cony High School      19:08.47
186 Kjetil Rossignol          SR Caribou High School   19:08.47  159
187 Zach Neveu                FR Merriconeag           19:08.92  160
188 Nate Ivey                 SR Bangor High School    19:09.01  161
189 Thomas Cassidy            SO Winslow High School   19:09.10  162
190 Micah Wiley               SR Greater Houlton       19:09.68
191 Thomas Robinson           SR Cape Elizabeth        19:10.18  163
192 Trevor Ewald              SO Cape Elizabeth        19:10.44  164
193 Kilton Webb               JR Maranacook            19:10.88  165
194 Robert Eckland            SR Kennebunk             19:11.87  166
195 Jordan Balsamo            JR Lewiston              19:12.73  167
196 Nick Derosby              SO Waterville            19:12.83  168
197 Travis Harkins            SR Windham High School   19:13.05  169
198 Josh Boudreau             SR Central High School   19:15.03  170
199 Tristen Rich              FR Madison High School   19:15.62
200 Josh Kunn                 SO Kennebunk             19:16.82  171
201 Emmitt Heath              SO Messalonskee          19:16.84  172
202 Matt Chauinard            SR Lewiston              19:17.01  173
203 Dakota Hiott              SO Deering High School   19:18.37  174
204 Saul Nunez                SO Presque Isle          19:19.49  175
205 Cole Hallee               FR Kennebunk             19:19.53  176
206 Robert Graff              SO South Portalnd        19:20.62  177
207 Ivan Johnson              JR Medomak Valley        19:21.16  178
208 Brian Westhoven           SO Orono High School     19:21.32  179
209 Benn Scully               SO Boothbay Region       19:21.69  180
210 Robert Campbell           SO Boothbay Region       19:22.42  181
211 Cory Mongiat              SR Massabesic            19:22.67  182
212 Rylan Norris              JR John Bapst            19:23.36  183
213 Dylan Merchant            JR Bangor Christian      19:24.34  184
214 Colby Watts               FR Maranacook            19:24.72  185
215 Jordan Stebbins           JR Deering High School   19:25.81  186
216 Sam Sproule               SR MDI                   19:28.17  187
217 John Wilson               JR NOK                   19:28.22
218 Matt Closson              SO Hampden Academy       19:28.24  188
219 Dillon Corliss            SR Hampden Academy       19:28.29  189
220 Riley Barth               SO Waterville            19:29.09  190
221 Bronson Dean              SO Telstar               19:29.79  191
222 Patrick Rice              SR Windham High School   19:30.67  192
223 Casey Kellner             SR Telstar               19:31.33  193
224 Andrew Balsamo            JR Lewiston              19:31.64  194
225 Matt Tilley               SO Presque Isle          19:31.94  195
226 Michael Woods             JR Hall-Dale             19:34.24  196
227 Greg Ferland              SR Greely High School    19:34.82  197
228 Jake Papa                 SO Mt. Ararat            19:36.89  198
229 Alex Nichols              SO Brunswick             19:38.48  199
230 Alex Hebert               JR Deering High School   19:38.50  200
231 Frank Nunez               SO Presque Isle          19:39.39  201
232 Tucker Bond               JR Hall-Dale             19:40.06  202
233 Jonathan Burk             FR Fryeburg Academy      19:40.19  203
234 Austin Landry             SO Maranacook            19:40.54  204
235 Jon Sproule               SR MDI                   19:42.03  205
236 Brian Parent              JR Bangor Christian      19:42.51  206
237 Ian Byron                 JR Greely High School    19:42.70  207
238 Walton Martin             SO Brunswick             19:42.84  208
239 Zach Miller               SO Brunswick             19:45.97  209
240 Eric Hannes               SO Fryeburg Academy      19:47.83  210
241 Ben Salinas               SO Bangor High School    19:48.90  211
242 Ryan Cole                 FR Hampden Academy       19:49.60  212
243 Tom Frasca                SR Messalonskee          19:49.67  213
244 Peter Stein               SR Waynflete School      19:52.94  214
245 Matthew Keane             SR Telstar               19:55.09  215
246 Isaac Ocana               JR Mattanawcook          19:55.55  216
247 Nick Barnes               SO Maranacook            19:56.17  217
248 Kevin Lavertu             SR Lewiston              19:56.96  218
249 Emmett DeMaynadier        FR Waterville            19:58.98  219
250 Remington Gaetjens        FR Massabesic            19:59.58  220
251 Gavin Felch               FR Medomak Valley        20:00.75  221
252 Liuke Yang                FR Fryeburg Academy      20:03.80  222
253 Victor Skorapa            JR Freeport              20:05.38  223
254 Tyler O'Keefe             SO Fryeburg Academy      20:05.72  224
255 Ransom Burgess            SO MDI                   20:07.64  225
256 Josh Richards             SR Lincoln Academy       20:07.92  226
257 Michael Lyons             JR Cheverus              20:10.17  227
258 Matt Bliss                FR Portland              20:10.32  228
259 Bradley Wilcox            SR Bangor Christian      20:10.38  229
260 Owen Krause               SO John Bapst            20:11.18  230
261 Julian Frink              SO Lincoln Academy       20:13.24  231
262 Patrick Sheils            FR Portland              20:14.68  232
263 Ralph Magnani             FR MDI                   20:17.70  233
264 Collin Hill                  Central High School   20:17.87  234
265 Mike Tormey               FR John Bapst            20:20.81  235
266 Abdiaslan Mohamud         JR Waynflete School      20:23.90  236
267 Ben Cherry                JR Kennebunk             20:27.32  237
268 Kade Smith                JR Boothbay Region       20:27.76  238
269 Trevor Levesque           SO Presque Isle          20:28.03  239
270 Sam Day                   FR Hall-Dale             20:28.53  240
271 Robin Doyle               SO Bucksport             20:30.25
272 James O'Neil              SO Orono High School     20:30.52  241
273 Andy Gallup               SO MDI                   20:33.05  242
274 Brandon Webster           SR Central High School   20:34.37  243
275 Brandon Bourgoin          JR Lee Academy           20:34.77
276 Taylor Packard            JR Medomak Valley        20:34.97  244
277 Cameron White             JR Boothbay Region       20:35.41  245
278 William Shuxiang          JR Orono High School     20:41.92  246
279 Garrett Sutherland        FR Mattanawcook          20:42.59  247
280 Caleb Ellis               FR Winslow High School   20:45.62  248
281 Noah Rossignol            FR Presque Isle          20:49.30  249
282 Nathan Osborne            FR Lincoln Academy       20:49.52  250
283 Logan Moses               SO Messalonskee          20:51.21  251
284 Ben Tindall               JR Merriconeag           20:52.21  252
285 Brady Snowden             SO Messalonskee          20:57.68  253
286 Dustin Drabek             SO Presque Isle          20:58.38  254
287 Forest Chap               JR Waynflete School      20:59.35  255
288 Jace Schmidt              JR Bangor Christian      21:01.35  256
289 Nick Charest              FR Winthrop              21:02.26  257
290 Isaac Johnson             FR Winthrop              21:02.65  258
291 Ethan Craigo              FR MDI                   21:09.60  259
292 Cody Weaver               SR Central High School   21:09.78  260
293 Nicholas Lunn             JR Hodgdon High School   21:12.39
294 Kyle Jordan               JR Sumner                21:12.81  261
295 Trevor Luck               JR Kennebunk             21:15.24  262
296 Mason McCarthy            FR Mattanawcook          21:20.64  263
297 Greg Wheeler              FR Telstar               21:24.92  264
298 James Robe                JR Waterville            21:25.74  265
299 John Burgess              SO Merriconeag           21:25.85  266
300 Lars Gundersen            FR Merriconeag           21:27.04  267
301 Austin Gardner            JR Hall-Dale             21:27.59  268
302 Michael Ericson           FR Washburn              21:27.79
303 Taran Wilson              SR Hall-Dale             21:28.02  269
304 Alexander Casas           SO Medomak Valley        21:33.24  270
305 Jesse Butler              SR Deering High School   21:35.84  271
306 Melvin Torres-Chevez      JR Portland              21:35.99  272
307 Tim Wells                 JR Lincoln Academy       21:38.70  273
308 Logan Theriault           FR Winslow High School   21:39.42  274
309 Jaymes Riley              JR Waterville            21:40.37  275
310 Nick Innis                SR Orono High School     21:42.35  276
311 Cody Speropolous          JR Winslow High School   21:45.35  277
312 Conner Bourgoin           SR Winslow High School   21:47.14  278
313 Kyle Baubonis             SR Medomak Valley        21:51.81  279
314 John Sandiego             SR Sumner                22:34.71  280
315 Lance Parker              SR Medomak Valley        22:45.58  281
316 Isaac McKillen-Godfried   JR Orono High School     22:45.75  282
317 Christopher Javner        FR Mattanawcook          22:46.20  283
318 Lincoln Samuelson         FR Merriconeag           22:55.97  284
319 Kaj Overturff             FR Central High School   23:43.29  285
320 Jason Smith               JR Sumner                23:55.26  286
321 Ian Lichtenberg           SO Mattanawcook          24:14.30  287
322 Patrik Orcutt             SO Sumner                26:12.24  288
323 Cole Hill                 FR Central High School   27:32.40  289
324 Dakota McNally            FR Central High School   28:10.14  290
 -- Kelby Mace                SO Maranacook                 DNF
 -- Taylor Watson             SR Maranacook                  DQ
 
Team Scores
=======================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7
=======================================================================
Results - Men
   1 Falmouth High School        132    2   26   27   38   39   55   56
      Total Time:  1:27:31.82
         Average:    17:30.37
   2 Scarborough High School     226    5   47   49   57   68  112  114
      Total Time:  1:28:48.40
         Average:    17:45.68
   3 Greely High School          243   12   13   46   74   98  197  207
      Total Time:  1:28:58.55
         Average:    17:47.71
   4 Caribou High School         248   22   25   31   80   90  128  159
      Total Time:  1:29:30.68
         Average:    17:54.14
   5 York High School            249   18   35   50   61   85   97  121
      Total Time:  1:29:35.91
         Average:    17:55.19
   6 Bangor High School          262   28   52   54   63   65  161  211
      Total Time:  1:29:49.62
         Average:    17:57.93
   7 South Portland High Schoo   342   32   33   84   88  105  126  177
      Total Time:  1:30:43.65
         Average:    18:08.73
   8 Mt. Ararat High School      362   14   34   67  104  143  149  198
      Total Time:  1:30:38.29
         Average:    18:07.66
   9 North Yarmouth Academy      374   30   45   66  100  133  137  145
      Total Time:  1:31:03.53
         Average:    18:12.71
  10 Cape Elizabeth School Hig   385   19   37   42  131  156  163  164
      Total Time:  1:31:05.88
         Average:    18:13.18
  11 Freeport High School        404   59   60   72   86  127  141  223
      Total Time:  1:31:22.85
         Average:    18:16.57
  12 Massabesic High School      419   44   58   93   99  125  182  220
      Total Time:  1:31:32.18
         Average:    18:18.44
  13 Ellsworth High School       433    4   92  101  113  123  124  144
      Total Time:  1:30:50.63
         Average:    18:10.13
  14 Windham High School         449   21   77   79  122  150  169  192
      Total Time:  1:31:46.17
         Average:    18:21.24
  15 Cheverus                    457   51   75   76  107  148  152  227
      Total Time:  1:32:04.16
         Average:    18:24.84
  16 Waynflete School            501   11   48   73  155  214  236  255
      Total Time:  1:32:17.69
         Average:    18:27.54
  17 Boothbay Region High Scho   530    3   70   96  180  181  238  245
      Total Time:  1:32:00.56
         Average:    18:24.12
  18 Brunswick High School       537    9   41  134  154  199  208  209
      Total Time:  1:32:24.70
         Average:    18:28.94
  19 Telstar Regional High Sch   537    7   29  117  191  193  215  264
      Total Time:  1:32:19.03
         Average:    18:27.81
  20 Lewiston High School        546   17   43  146  167  173  194  218
      Total Time:  1:32:50.01
         Average:    18:34.01
  21 John Bapst High School      556   20   64  132  157  183  230  235
      Total Time:  1:32:51.41
         Average:    18:34.29
  22 Hampden Academy             573   23  111  116  135  188  189  212
      Total Time:  1:33:05.50
         Average:    18:37.10
  23 Kennebunk High School       592    8   71  166  171  176  237  262
      Total Time:  1:32:59.09
         Average:    18:35.82
  24 Winthrop High School        594   15   69  102  151  257  258
      Total Time:  1:34:04.34
         Average:    18:48.87
  25 Deering High School         596   40   87  109  174  186  200  271
      Total Time:  1:33:29.64
         Average:    18:41.93
  26 Messalonskee High School    616    6  110  115  172  213  251  253
      Total Time:  1:33:07.46
         Average:    18:37.50
  27 Fryeburg Academy            649    1   95  140  203  210  222  224
      Total Time:  1:33:00.68
         Average:    18:36.14
  28 Portland High School        650   89   94  119  120  228  232  272
      Total Time:  1:34:17.33
         Average:    18:51.47
  29 Bangor Christian Schools    690   78   83  139  184  206  229  256
      Total Time:  1:34:34.36
         Average:    18:54.88
  30 Lincoln Academy             776   81  108  130  226  231  250  273
      Total Time:  1:35:59.67
         Average:    19:11.94
  31 Orono High School           801   53   82  179  241  246  276  282
      Total Time:  1:36:51.59
         Average:    19:22.32
  32 Waterville High School      821  106  138  168  190  219  265  275
      Total Time:  1:36:05.04
         Average:    19:13.01
  33 Presque Isle High School    826   16  175  195  201  239  249  254
      Total Time:  1:36:23.44
         Average:    19:16.69
  34 Merriconeag Waldorf High    846   10  158  160  252  266  267  284
      Total Time:  1:37:37.40
         Average:    19:31.48
  35 Mattanawcook Academy        868   24  118  216  247  263  283  287
      Total Time:  1:38:12.37
         Average:    19:38.48
  36 Winslow High School         873   36  153  162  248  274  277  278
      Total Time:  1:38:26.49
         Average:    19:41.30
  37 Maranacook High School      900  129  165  185  204  217
      Total Time:  1:36:58.99
         Average:    19:23.80
  38 Hall-Dale High School       921  136  147  196  202  240  268  269
      Total Time:  1:37:32.37
         Average:    19:30.48
  39 Mount Desert Island HS      941   91  187  205  225  233  242  259
      Total Time:  1:37:57.90
         Average:    19:35.58
  40 Medomak Valley High Schoo   975   62  178  221  244  270  279  281
      Total Time:  1:39:34.32
         Average:    19:54.87
  41 Sumner Memorial High Scho  1072  103  142  261  280  286  288
      Total Time:  1:45:09.00
         Average:    21:01.80
  42 Central High School        1192  170  234  243  260  285  289  290
      Total Time:  1:45:00.34
         Average:    21:00.07




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News