Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Class B State HS T&F Championship

Augusta, ME, June 4, 2011

[Girls Results ]

Boys Results


  Class B State Championship


    Boys Results

<< Back 

                MPA 2011 Class B Track Championships - 6/4/2011                
                               Cony High School                                
                                    Results 

Men - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Waterville HS              111        2) Falmouth High School      104   
    3) Greely High School          78        4) Old Town High School       55   
    5) Grey-New Gloucester         41        6) Belfast Area High School   37   
    7) York High School            35        8) Caribou High School        25   
    9) Poland Regional High Schoo  19       10) Hampden Academy            17   
   10) Fryeburg Academy            17       12) Medomak Valley HS          15   
   13) Mount View                  13       14) Camden Hills Regional HS   11   
   15) Erskine Academy             10       15) Ellsworth High School      10   
   17) Yarmouth High School         9       18) Hermon High School          8   
   18) Wells High School            8       20) Mount Desert Island HS      7   
   20) Nokomis                      7       20) WINSLOW                     7   
   23) Leavitt Area High School     2                                                                              
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================
           B: # 11.00  2007        Justin Vigeant, Wells                       
 Meet Qualifying:  12.10
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Spofford, Isaiah          SR Waterville               11.03q  2 
  2 Wegener, Will             SR Falmouth                 11.15q  3 
  3 Buhelt, Jacob             SO Falmouth                 11.28q  2 
  4 Peters, Jack              SR GNG                      11.33q  5 
  5 Pease, Caleb              JR Camden                   11.35q  1 
  6 Campbell, Jacob           JR Belfast                  11.50q  4 
  7 Genthner, Deering         JR Medomak                  11.58q  3 
  7 Fluker, Chrisshawn        SR Ellsworth                11.58q  5 
  9 Bennett, Christian        SR York                     11.65   3 
 10 Prugar, Aaron             JR York                     11.72   2 
 11 Moats, Michael            SR Wells                    11.73   2 
 12 London, Seth              SR Mount View               11.76   1 
 13 Donnelly, Roy             SO Hampden                  11.78   1 
 14 Miller, Wes               SR York                     11.81   4 
 15 Good, Logan               JR Presque Isle             11.83   4 
 16 Baker, Tyler              SO Belfast                  11.84   4 
 17 Miklovich, Sam            JR GNG                      11.86   3 
 18 Magnani, James            SR Mt Desert HS             11.89   1 
 19 Pham, Danny               JR Waterville               11.91   5 
 20 Hosie, Mathew             SO Mountain Valley          11.93   5 
 21 Brooks, Billy             JR CAPE                     11.98   3 
 22 Rogers, Trey              FR Poland                   12.00   1 
 23 Davis, Lucas              O1 Yarmouth                 12.05   2 
 24 Estey, Issac              FR Presque Isle             12.14   3 
 25 Christy, Josh             SR Poland                   12.16   5 
 26 Smith, Braden             O1 Yarmouth                 12.27   3 
 27 Sipe, Ben                 JR Presque Isle             12.28   5 
 28 Haugh, Tristan            JR Wells                    12.37   4 
 29 Charette, Cody            JR Caribou                  12.43   2 
 30 Arden, Asa                O1 Yarmouth                 12.52   4 
 31 Conroy, Colby             JR Caribou                  12.83   2 
 32 Lehman, Jesse             SR Greely                   13.16   5 
 33 Fanning, Dante            SO Wells                    16.96   4 
 
Boys 100 Meter Dash
================================================================
           B: # 11.00  2007        Justin Vigeant, Wells                       
 Meet Qualifying:  12.10
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Spofford, Isaiah          SR Waterville               11.08  
  2 Peters, Jack              SR GNG                      11.18  
  3 Wegener, Will             SR Falmouth                 11.34  
  4 Pease, Caleb              JR Camden                   11.40  
  5 Buhelt, Jacob             SO Falmouth                 11.56  
  6 Campbell, Jacob           JR Belfast                  11.58  
  7 Fluker, Chrisshawn        SR Ellsworth                11.63  
  8 Genthner, Deering         JR Medomak                  11.75  
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
           B: # 22.22  2007        Justin Vigeant, Wells                       
 B tie/other: # 22.3h  1987        Boyd, Lincoln                               
 Meet Qualifying:  24.85
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Spofford, Isaiah          SR Waterville               22.30#  4 
  2 Wegener, Will             SR Falmouth                 22.38   4 
  3 Peters, Jack              SR GNG                      22.40   4 
  4 Pease, Caleb              JR Camden                   22.93   3 
  5 Buhelt, Jacob             SO Falmouth                 23.07   3 
  6 Eversage, Lani            SR Belfast                  23.17   4 
  7 St Peter, Jacob           SR Old Town                 23.35   4 
  8 Fluker, Chrisshawn        SR Ellsworth                23.54   4 
  9 Campbell, Jacob           JR Belfast                  23.64   4 
 10 Bennett, Christian        SR York                     23.66   3 
 11 Polewaczyk, Jimmy         JR Falmouth                 23.71   4 
 12 Pham, Danny               JR Waterville               23.79   2 
 13 Miller, Wes               SR York                     23.80   3 
 14 Prugar, Aaron             JR York                     23.84   1 
 14 Prescott, Brian           SR Falmouth                 23.84   2 
 16 Christy, Josh             SR Poland                   23.85   1 
 17 Donnelly, Roy             SO Hampden                  23.87   3 
 18 Sirois, Jake              SR Waterville               23.93   1 
 19 Martin, Tyler             JR York                     23.97   2 
 20 Murphy, Eli               SR Poland                   24.01   2 
 21 Miklovich, Sam            JR GNG                      24.08   1 
 22 Genthner, Deering         JR Medomak                  24.26   3 
 23 Brooks, Billy             JR CAPE                     24.27   3 
 24 Hendrickson-Bellogue, Jo  SO Medomak                  24.33   2 
 25 Magnani, James            SR Mt Desert HS             24.37   3 
 26 Mijokov, Milos            JR Fryeburg                 24.38   1 
 27 Leathers, Logan           SO Ellsworth                24.66   1 
 28 Baker, Tyler              SO Belfast                  25.90   2 
 
Boys 400 Meter Dash
===================================================================
           B: # 49.20  1989        Eric nedeau, Kennebunk                      
 Meet Qualifying:  55.90
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Wegener, Will             SR Falmouth                 49.82   3 
  2 St Peter, Jacob           SR Old Town                 50.95   3 
  3 Eversage, Lani            SR Belfast                  51.00   3 
  4 Fluker, Chrisshawn        SR Ellsworth                51.85   3 
  5 Pease, Caleb              JR Camden                   51.86   3 
  6 Polewaczyk, Jimmy         JR Falmouth                 53.01   3 
  7 Taylor, Aaron             SR Erskine                  53.02   2 
  8 Brown, Connor             SR York                     53.62   2 
  9 Twohig, Ryan              JR York                     53.88   2 
 10 Hayden, Lucas                Nokomis                  54.46   2 
 11 Papsis, Nick              JR Winslow                  54.62   2 
 12 Clukey, Sam               JR Presque Isle             55.41   1 
 13 Vogel, Joe                SO York                     55.50   1 
 14 Brown, Jordan             JR Gardiner                 55.65   2 
 15 London, Seth              SR Mount View               56.13   3 
 16 Smith, Dakota             JR Georges Valley           56.34   1 
 17 Till, Matt                SR Caribou                  57.42   3 
 
Boys 800 Meter Run
================================================================
           B: # 1:53.8h  1995        Joe Moody, Mt View                        
 Meet Qualifying:  2:12.00
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sleeper, Christian        SR Caribou                1:59.69  
  2 Byers, Nicholas           SR Hermon                 2:01.05  
  3 Lake, John                SR Falmouth               2:02.68  
  4 Cassidy, James            SR Winslow                2:03.71  
  5 Segalla, Mike             SR York                   2:03.98  
  6 Lemelin, Keith            SR Leavitt                2:04.06  
  7 Bartlett, Will            SO GNG                    2:04.69  
  8 Campbell, Liam            SO Greely                 2:04.75  
  9 Taylor, Nestor            JR Greely                 2:04.85  
 10 Piccirillo, Evan          SR Hampden                2:05.79  
 11 Knudsen, Dillon           JR Lake Region            2:05.89  
 12 Helmke, Richard           JR Mt Desert HS           2:06.73  
 13 Regan, Connor             SR Greely                 2:07.08  
 14 Whitcomb, Cody            JR Gardiner               2:07.63  
 15 Rasche, Tom               JR York                   2:08.23  
 16 Edmonds, Thomas           JR Falmouth               2:09.09  
 17 LeBlanc, Brandon          SO York                   2:10.13  
 18 VanSteenberghe, Drew      JR Old Town               2:12.05  
 19 Swann, Sam                SR Mt Desert HS           2:12.14  
 20 Bird, Drew                JR York                   2:13.46  
 21 Walker, Sam               SR Falmouth               2:13.76  
 22 Solter, Chris             SR Fryeburg               2:14.78  
 23 O'Connor, Mike            JR York                   2:19.76  
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================
           B: # 4:16.38  2005        Levi Miller, Belfast                      
 Meet Qualifying:  4:52.50
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hale, Jeff                SR Waterville             4:31.94  
  2 Eastman, Silas            SO Fryeburg               4:33.04  
  3 Shafer, Will              FR GNG                    4:33.66  
  4 Follo, Timothy            JR Falmouth               4:34.77  
  5 Nickerson, Ben            O1 Yarmouth               4:34.80  
  6 Campbell, Liam            SO Greely                 4:36.03  
  7 Madeira, Nathan           SO Greely                 4:36.09  
  8 Finitz, Mitchell          JR York                   4:37.70  
  9 Whitcomb, Cody            JR Gardiner               4:39.51  
 10 Crawford, Wes             O1 Yarmouth               4:43.02  
 11 Mauser, Luis              FR Belfast                4:44.17  
 12 Jordan, Alec              SO York                   4:46.35  
 13 Morrison, Kyle            SO York                   4:47.68  
 14 Burke, Ethan              SR Hampden                4:49.58  
 15 McCann, David             SO GNG                    4:52.11  
 16 Sandreuter, Stefan        JR Greely                 4:59.63  
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================
           B: # 9:19.34  2003        Ben True, Greely                          
 B tie/other: # 9:18.3h  1978        Page, Medomak - 2 Mile                    
 Meet Qualifying:  10:35.00
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hale, Jeff                SR Waterville             9:56.10  
  2 Eastman, Silas            SO Fryeburg               9:56.67  
  3 Follo, Timothy            JR Falmouth               9:58.23  
  4 Shafer, Will              FR GNG                   10:00.95  
  5 Curts, Dan                FR Ellsworth             10:11.27  
  6 Madeira, Nathan           SO Greely                10:11.65  
  7 Lenfest, Jarrod           SR Erskine               10:11.69  
  8 Bronson, Ethan            SO Erskine               10:21.67  
  9 Eager, Matt               JR Presque Isle          10:21.95  
 10 Finitz, Mitchell          JR York                  10:22.56  
 11 Jordan, Alec              SO York                  10:29.69  
 12 McGrory, Conor            JR Falmouth              10:31.30  
 13 Hawes, Derek              SO Ellsworth             11:05.00  
 -- Mauser, Luis              FR Belfast                    DNF  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
           B: # 14.72  1998        Matt Spera, Gorham                          
 B tie/other: # 14.5h  1989        Rob Pendergist, Ellsworth                   
 Meet Qualifying:  18.70
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Griffin, Curtis           JR Mount View               15.54q  3 
  2 Rowe, Alex                SR Waterville               16.00q  2 
  3 Lee, Zac                  SO Erskine                  16.11q  1 
  4 Toothaker, Andrew         SO Hampden                  16.19q  2 
  5 Martin, Tyler             JR York                     16.33q  3 
  6 Reid, Tom                 SO York                     16.48q  2 
  7 Burgess, Devin            SO Waterville               16.88q  1 
  8 Moats, Michael            SR Wells                    17.25q  3 
  9 Acero, Darien             SR Waterville              J17.25   2 
 10 Faircloth, Ryan           JR Hampden                  17.43   3 
 11 Rollins, Simon            JR Erskine                  17.47   1 
 12 Bellavia, Anthony         JR Waterville               17.66   1 
 13 Hovey, Justin             SR Falmouth                 17.74   2 
 14 Bagdon, Josh              JR GNG                      17.88   1 
 15 Wood, Brendan             SO Caribou                  18.01   3 
 16 Murphy, Eli               SR Poland                   18.16   1 
 17 Dobson, Nick              JR Caribou                  18.20   3 
 18 Dupuis, Kyle              FR Old Town                 18.74   3 
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================
           B: # 14.72  1998        Matt Spera, Gorham                          
 B tie/other: # 14.5h  1989        Rob Pendergist, Ellsworth                   
 Meet Qualifying:  18.70
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Griffin, Curtis           JR Mount View               15.23  
  2 Toothaker, Andrew         SO Hampden                  15.73  
  3 Rowe, Alex                SR Waterville               15.78  
  4 Reid, Tom                 SO York                     16.46  
  5 Burgess, Devin            SO Waterville               16.94  
  6 Moats, Michael            SR Wells                    17.43  
  7 Martin, Tyler             JR York                     19.41  
 -- Lee, Zac                  SO Erskine                    DNF  
 
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
           B: # 37.9h  1991        Ryan Werner, Scarborough                    
 Meet Qualifying:  47.00
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Leithiser, Jake           SR Old Town                 38.73   3 
  2 Rowe, Alex                SR Waterville               40.81   3 
  3 Peters, Jack              SR GNG                      41.29   3 
  4 Reid, Tom                 SO York                     41.92   3 
  5 Griffin, Curtis           JR Mount View               42.79   3 
  6 Toothaker, Andrew         SO Hampden                  42.97   3 
  7 Nicholls, Stefan          JR Medomak                  43.44   2 
  8 Faircloth, Ryan           JR Hampden                  43.48   3 
  9 Burgess, Devin            SO Waterville               43.72   2 
 10 Segalla, Mike             SR York                     43.84   3 
 11 Bailey, Damon             JR Erskine                  43.90   2 
 12 Carle, Nick               SO Hermon                   44.66   2 
 13 Rollins, Simon            JR Erskine                  44.84   1 
 14 Hovey, Justin             SR Falmouth                 44.94   1 
 15 O'Connor, Greg            SR Erskine                  45.01   2 
 16 Murphy, Eli               SR Poland                   45.13   2 
 17 Emery, Isaac              JR Greely                   45.15   2 
 18 Wood, Brendan             SO Caribou                  45.72   2 
 19 Adams, Tyler              SO Erskine                  46.08   1 
 20 Lee, Zac                  SO Erskine                  46.32   1 
 21 Wu, Hongtao               JR Gardiner                 46.67   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================
           B: # 43.8h  1981        York, York                                  
                       Lapointe, Lapointe, Hinsley, Berry                
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Falmouth High School  'A'                             44.99   3 
     1) Buhelt, Jacob SO                2) Kingry, Matt JR                
     3) Prescott, Brian SR              4) Polewaczyk, Jimmy JR           
  2 Waterville HS  'A'                                    45.02   3 
     1) Pham, Danny JR                  2) Armony, Alan FR                
     3) Sirois, Jake SR                 4) Spofford, Isaiah SR            
  3 Belfast Area High School  'A'                         45.59   3 
     1) Oliphant, Nasic JR              2) Campbell, Jacob JR             
     3) Baker, Tyler SO                 4) Eversage, Lani SR              
  4 York High School  'A'                                 45.81   3 
     1) Rasche, Tom JR                  2) Prugar, Aaron JR               
     3) Miller, Wes SR                  4) Bennett, Christian SR          
  5 Hampden Academy  'A'                                  46.31   3 
     1) Donnelly, Roy SO                2) Faircloth, Ryan JR             
     3) Ashford, Neil SR                4) Toothaker, Andrew SO           
  6 Ellsworth High School  'A'                           J46.31   3 
     1) Jordan, Jake SR                 2) Leathers, Logan SO             
     3) Grover, Maks SO                 4) Fluker, Chrisshawn SR          
  7 Fryeburg Academy  'A'                                 46.36   1 
     1) Stearn, Fred JR                 2) Stearns, Forrest FR            
     3) Sjekloca, Stefan JR             4) Mijokov, Milos JR              
  8 Wells High School  'A'                                46.48   2 
     1) Perkins, Garrett SR             2) LaPointe, Samuel SO            
     3) Haugh, Tristan JR               4) Moats, Michael SR              
  9 Mount View  'A'                                       46.53   3 
     1) Mehuren, Zach SR                2) Griffin, Curtis JR             
     3) Ryan, Mitch SR                  4) London, Seth SR                
 10 Old Town High School  'A'                             46.54   3 
     1) St Peter, Jacob SR              2) Winchenbach, Jared SR          
     3) Ploch, Taylor SR                4) Jackson, Lee JR                
 11 Poland Regional High School  'A'                      46.65   2 
     1) Rogers, Trey FR                 2) Christy, Josh SR               
     3) Hanscom, Christian JR           4) Murphy, Eli SR                 
 12 Presque Isle High School  'A'                         46.91   2 
     1) Clukey, Sam JR                  2) Estey, Issac FR                
     3) Good, Logan JR                  4) Sipe, Ben JR                   
 13 Medomak Valley HS  'A'                                46.95   2 
     1) Vannah, Vinny SO                2) Hendrickson-Bellogue, Jonathan 
     3) Nicholls, Stefan JR             4) Genthner, Deering JR           
 14 Erskine Academy  'A'                                  47.11   2 
     1) Taylor, Aaron SR                2) Potter, Brian SR               
     3) Campbell, Cameron SR            4) Sprague, Cori SR               
 15 Yarmouth High School  'A'                             47.31   2 
     1) Davis, Lucas O1                 2) Smith, Braden O1               
     3) Ryan, Shane O1                  4) Arden, Asa O1                  
 16 Leavitt Area High School  'A'                         47.69   1 
     1) Wiegman, Elliott SR             2) Rousseau, Davis SR             
     3) Lemelin, Keith SR               4) Mulherin, Korey JR             
 17 Greely High School  'A'                               48.08   1 
     1) Lehman, Jesse SR                2) Byron, Ian SO                  
     3) Morrison, Kyle SR               4) Parenteau, Alex SR             
 18 Mount Desert Island HS  'A'                           48.11   1 
     1) Reilly, Tom SO                  2) Clemens, Chris SO              
     3) Helmke, Richard JR              4) Magnani, James SR              
 19 Winslow  'A'                                          48.80   2 
     1) Akins, Camden SR                2) Tantoco, Vilatanio JR          
     3) Decker, Jeff SR                 4) Papsis, Nick JR                
 20 Hermon High School  'A'                               48.94   1 
     1) Carle, Nick SO                  2) Cullens, Matt FR               
     3) Petersen, Alexander SO          4) Jellison, Aaron SR             
 21 Caribou High School  'A'                              48.98   2 
     1) Charette, Cody JR               2) Charette, Tyler FR             
     3) Sirois, Cole SR                 4) Till, Matt SR                  
 
Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================
           B: # 3:25.7h  1985        Nokomis, Nokomis                          
                         Smith, Gipson, Wintle ?, Gipson                   
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Falmouth High School  'A'                           3:32.59   2 
     1) Prescott, Brian SR              2) Buhelt, Jacob SO               
     3) Polewaczyk, Jimmy JR            4) Wegener, Will SR               
  2 Old Town High School  'A'                           3:32.67   2 
     1) St Peter, Jacob SR              2) Winchenbach, Jared SR          
     3) Ploch, Taylor SR                4) Leithiser, Jake SR             
  3 York High School  'A'                               3:36.04   2 
     1) Brown, Connor SR                2) Segalla, Mike SR               
     3) Martin, Tyler JR                4) Rasche, Tom JR                 
  4 Erskine Academy  'A'                                3:37.10   2 
     1) Potter, Brian SR                2) O'Connor, Greg SR              
     3) Sprague, Cori SR                4) Taylor, Aaron SR               
  5 Belfast Area High School  'A'                       3:37.16   2 
     1) Hurley, Will SR                 2) Campbell, Jacob JR             
     3) Baker, Tyler SO                 4) Eversage, Lani SR              
  6 Waterville HS  'A'                                  3:38.01   2 
     1) Hale, Jeff SR                   2) Burgess, Devin SO              
     3) Armony, Alan FR                 4) Rowe, Alex SR                  
  7 Greely High School  'A'                             3:38.60   2 
     1) Regan, Connor SR                2) Taylor, Nestor JR              
     3) Campbell, Liam SO               4) Emery, Isaac JR                
  8 Hampden Academy  'A'                                3:39.26   2 
     1) Donnelly, Roy SO                2) Piccirillo, Evan SR            
     3) Faircloth, Ryan JR              4) Toothaker, Andrew SO           
  9 Mount Desert Island HS  'A'                         3:42.52   1 
     1) Magnani, James SR               2) Clemens, Chris SO              
     3) Sproule, Jon JR                 4) Helmke, Richard JR             
 10 Caribou High School  'A'                            3:47.17   1 
     1) Sleeper, Christian SR           2) Barbosa, Sean SO               
     3) Lund, Ron SO                    4) Till, Matt SR                  
 11 Medomak Valley HS  'A'                              3:48.73   1 
     1) Sproul, Devon SO                2) Hendrickson-Bellogue, Jonathan 
     3) Nicholls, Stefan JR             4) Genthner, Deering JR           
 12 Grey-New Gloucester  'A'                            3:49.44   1 
     1) Miklovich, Sam JR               2) Marshall, Danny JR             
     3) McCann, David SO                4) Greenleaf, Josh SO             
 13 Hermon High School  'A'                             3:52.85   1 
     1) Holbrook, Justin SR             2) Petersen, Alexander SO         
     3) Barrows, Ian JR                 4) Byers, Nicholas SR             
 14 Presque Isle High School  'A'                       3:52.88   1 
     1) Sipe, Ben JR                    2) Ayotte, Mitchell FR            
     3) Estey, Issac FR                 4) Clukey, Sam JR                 
 15 Winslow  'A'                                        3:54.12   1 
     1) Shuckrow, Nick FR               2) Crosby, Brody SR               
     3) Papsis, Nick JR                 4) Decker, Jeff SR                
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
           B: # 8:03.57  6/6/2009    Greely High School, Greely                
                         J LePage, A Fitch, L Price, M McCauley            
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Greely High School  'A'                             8:23.51  
     1) Campbell, Liam SO               2) Taylor, Nestor JR              
     3) Regan, Connor SR                4) Emery, Isaac JR                
  2 Falmouth High School  'A'                           8:28.15  
     1) Lake, John SR                   2) Edmonds, Thomas JR             
     3) Walker, Sam SR                  4) Follo, Timothy JR              
  3 York High School  'A'                               8:35.03  
     1) Segalla, Mike SR                2) Rasche, Tom JR                 
     3) O'Connor, Mike JR               4) Young, Ben JR                  
  4 Mount Desert Island HS  'A'                         8:39.42  
     1) Swann, Sam SR                   2) Clemens, Chris SO              
     3) Sproule, Jon JR                 4) Helmke, Richard JR             
  5 Belfast Area High School  'A'                       8:47.25  
     1) Hurley, Will SR                 2) Lowe, Ben JR                   
     3) Mcfadden, Mike FR               4) Morehouse, Tucker SR           
  6 Caribou High School  'A'                            8:48.42  
     1) Flynn, DJ SR                    2) Lund, Ron SO                   
     3) Till, Matt SR                   4) Sleeper, Christian SR          
  7 Winslow  'A'                                        8:51.55  
     1) Cassidy, James SR               2) Shuckrow, Nick FR              
     3) Colford, Chad JR                4) Davis, Griffin JR              
  8 Hampden Academy  'A'                                8:57.94  
     1) Ramsay, Dustin FR               2) Burke, Ethan SR                
     3) Tardiff, Alex SO                4) Kopf, Nick SO                  
  9 Old Town High School  'A'                           9:00.47  
     1) Comeau, Austin FR               2) Foster, Matt SR                
     3) Ploch, Taylor SR                4) Pontinen, Ville JR             
 10 Waterville HS  'A'                                  9:02.52  
     1) Bellavia, Joseph FR             2) Tozier, Ryan SO                
     3) Gendreau, Dakota JR             4) Hofgren, George JR             
 11 Fryeburg Academy  'A'                               9:09.09  
     1) Solter, Chris SR                2) Eastman, Seth SR               
     3) Gerchman, Logan SO              4) Eastman, Silas SO              
 12 Erskine Academy  'A'                                9:24.13  
     1) Bronson, Ethan SO               2) Collins, Alex SR               
     3) Currie, Gage FR                 4) Fasano, Robbie JR              
 13 Camden Hills Regional HS  'A'                       9:26.73  
     1) Hauprich, Jack JR               2) Nugent, Johnny SR              
     3) Trapani, Ben FR                 4) Heath, Matt JR                 
 14 Hermon High School  'A'                             9:28.18  
     1) Barrows, Ian JR                 2) Cullens, Matt FR               
     3) Jellison, Aaron SR              4) Holbrook, Justin SR            
 15 Wells High School  'A'                              9:29.17  
     1) Chadbourne, Alex SO             2) Sweeney, Ian SO                
     3) LaPointe, Samuel SO             4) Tomaszewski, Igor SO           
 16 Poland Regional High School  'A'                    9:32.86  
     1) MacDonald, Jacob JR             2) Pinkham, Connor JR             
     3) Ruehlmann, Max SR               4) Williams, Nigel FR             
 17 Medomak Valley HS  'A'                              9:41.88  
     1) Anderson, Nick SO               2) Baubonis, Kyle JR              
     3) Casas, Alexander FR             4) Johnson, Ivan SO               
 18 Grey-New Gloucester  'A'                           10:08.74  
     1) Fowler, Dylan JR                2) Hodson, Hunter SO              
     3) Marshall, Danny JR              4) Hodges, Donovan JR             
 
Boys High Jump
================================================================
           B: #  6-09  1996        Derek Davis, Mt. View                       
 Meet Qualifying:  5-06.00
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Storey, Tanner            SR Greely                 6-02.00  
  2 Leithiser, Jake           SR Old Town              J6-02.00  
  3 Martin, Tyler             JR York                   6-00.00  
  4 Peaslee, Zach             SR Erskine                5-08.00  
  5 Christy, Josh             SR Poland                J5-08.00  
  6 Acero, Darien             SR Waterville            J5-08.00  
  7 Norris, Tyler             SO Hampden                5-06.00  
  8 Davis, Lucas              O1 Yarmouth              J5-06.00  
  9 O'Connor, Mike            JR York                  J5-06.00  
 10 Jellison, Aaron           SR Hermon                 5-04.00  
 10 Ryan, Mitch               SR Mount View             5-04.00  
 10 Blanchard, Colby          SR Mount View             5-04.00  
 10 Reid, Tom                 SO York                   5-04.00  
 -- Ayotte, Mitchell          FR Presque Isle                NH  
 -- Locke, Eli                SO GNG                         NH  
 -- Leathers, Logan           SO Ellsworth                   NH  
 -- Tartre, Ryan              JR Falmouth                    NH  
 -- Kluge-Edwards, Mason      SO Lake Region                 NH  
 
Boys Pole Vault
================================================================
           B: # 14-06.75  1991        Ryan Werner                              
 Meet Qualifying:  10-00.00
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Burgess, Devin            SO Waterville            12-00.00  
  2 Davis, Matt               SR Greely                11-06.00  
  3 Perkins, Garrett          SR Wells                 11-00.00  
  4 Lamont, Chapin            FR Belfast              J11-00.00  
  5 Patrick, Conor            JR Hampden              J11-00.00  
  6 Turner, Ryan              SR Winslow              J11-00.00  
  7 Aalberg, Jeff             JR Greely                10-06.00  
  8 Bowen, Mackenzie          JR Old Town             J10-06.00  
  9 Reilly, Tom               SO Mt Desert HS         J10-06.00  
 10 Paradis, David            JR Presque Isle          10-00.00  
 10 Nichols, Michael          SO Belfast               10-00.00  
 10 Insko, Wes                SR York                  10-00.00  
 13 Warren, Curtis            FR Belfast                9-06.00  
 -- Hovey, Justin             SR Falmouth                    NH  
 
Boys Long Jump
================================================================
           B: # 23-05.50  1990        D Eagleson, Kennebunk                    
 Meet Qualifying:  18-06.00
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Leithiser, Jake           SR Old Town              20-11.25  
  2 Spofford, Isaiah          SR Waterville            20-07.25  
  3 Rogers, Aaron             JR Falmouth              19-02.00  
  4 Whalen, Tony              SO Poland                19-00.00  
  5 Arden, Asa                O1 Yarmouth              18-11.75  
  6 Brown, Max                JR Waterville            18-04.50  
  7 Riley, Marcus             FR Belfast               18-04.25  
  8 Vogel, Joe                SO York                  18-01.50  
  9 McKenna, Sean             SR York                  17-07.75  
 10 Lapointe, Nate            SR Gardiner              17-05.25  
 11 Sjekloca, Stefan          JR Fryeburg              17-04.25  
 12 Hallowell, Zach           SR York                  17-01.25  
 13 Lehman, Jesse             SR Greely                17-00.00  
 14 Locke, Eli                SO GNG                   16-11.50  
 
Boys Triple Jump
================================================================
           B: # 45-09  1991        Joe Bedard, Mountain Valley                 
 Meet Qualifying:  37-06.00
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Peters, Jack              SR GNG                   43-00.50  
  2 Rowe, Alex                SR Waterville            42-07.25  
  3 Brown, Max                JR Waterville            40-05.75  
  4 Hendrickson-Bellogue, Jo  SO Medomak               40-04.75  
  5 Pelletier, Cody              Nokomis               38-10.50  
  6 Rivers, Daniel            JR Old Town              38-04.75  
  7 Hallowell, Zach           SR York                  37-07.75  
  8 Ryan, Mitch               SR Mount View            37-06.00  
  9 Whalen, Tony              SO Poland                36-06.25  
 10 Clemens, Chris            SO Mt Desert HS          36-02.75  
 11 Jordan, Jake              SR Ellsworth             35-07.50  
 12 Ayotte, Mitchell          FR Presque Isle          33-11.75  
 
Boys Shot Put
================================================================
           B: # 59-01.75  1979        Dawson, Lawrence                         
 Meet Qualifying:  38-06.00
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Burgess, Michael          SR Greely                52-07.00  
  2 Fellows, Jack             SR Greely                50-08.00  
  3 Woodford, Cam             SR Poland                49-09.00  
  4 Kowalsky, Andrew          SR Falmouth              47-01.00  
  5 Burke, Jason              JR Mt Desert HS          46-03.75  
  6 Webster, Dylan            SR Belfast               46-02.25  
  7 Margitza, Nick            JR Waterville            45-09.75  
  8 Duelley, Kyle             SR Waterville            42-00.50  
  9 Vernon, Ross              SR Winslow               41-00.25  
 10 Sheehan, Drew             SR York                  40-06.50  
 11 Pelkie, Scott             JR Fryeburg              40-04.25  
 12 Heroux, Adam              SR Belfast               40-02.00  
 13 Gillman, Mike             SR Medomak               40-01.50  
 14 Kelly, Billy              SR Rockland              38-09.75  
 15 Ravin, Kris               SR Mount View            38-09.25  
 16 Bowen, Colby              JR GNG                   38-08.50  
 17 Lynde, Ryan               SR Mt Desert HS          37-08.75  
 18 Ferrar, James             FR Greely                37-01.00  
 19 Philbrook, Josh              Nokomis               36-11.50  
 20 Huerfano, Jake            SR Waterville            36-11.00  
 21 Price-Prevot, Yannick     JR Medomak               35-11.50  
 22 Meklin, Jared             SR Rockland              35-05.00  
 
Boys Discus Throw
================================================================
           B: # 177-08  1980        Mason, Lawrence                            
 Meet Qualifying:  107-06
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Burgess, Michael          SR Greely                  147-06  
  2 Webster, Dylan            SR Belfast                 144-10  
  3 Woodford, Cam             SR Poland                  142-05  
  4 Fellows, Jack             SR Greely                  133-06  
  5 Duelley, Kyle             SR Waterville              129-05  
  6 Margitza, Nick            JR Waterville              125-10  
  7 Philbrook, Josh              Nokomis                 118-05  
  8 Sheehan, Drew             SR York                    117-08  
  9 Lynde, Ryan               SR Mt Desert HS            117-03  
 10 Bailey, Michael           JR Waterville              116-07  
 11 Benedict, Frank           SR Poland                  115-10  
 12 Meklin, Jared             SR Rockland                113-04  
 13 Taylor, Aaron             SR Erskine                 112-11  
 14 Tolman, Nelson            JR Medomak                 111-11  
 15 Gillman, Mike             SR Medomak                 108-01  
 16 Maher, Jake               JR Caribou                 100-09  
 17 Heroux, Adam              SR Belfast                  99-10  
 18 Stetson, Ethan            SR Caribou                  94-07  
 -- Wilcox, Peter             JR Old Town                    ND  
 
Boys Javelin Throw
================================================================
           B: # 179-01  2005        Ryan Staples, Leavitt                      
 B tie/other: # 210-09  1989        Rob Pendergist, Ellsworth                  
 Meet Qualifying:  132-06
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kowalsky, Andrew          SR Falmouth                169-11  
  2 Winchenbach, Jared        SR Old Town                169-06  
  3 Parenteau, Alex           SR Greely                  164-08  
  4 Burgess, Michael          SR Greely                  160-11  
  5 Knaub, Chris              O1 Yarmouth                160-07  
  6 Tuttle, Brandon           JR Falmouth                153-06  
  7 Wyman, Ethan              JR Greely                  153-03  
  8 Bertrand, Everett         FR Poland                  151-04  
  9 Kingry, Matt              JR Falmouth                149-03  
 10 Woodford, Cam             SR Poland                  147-06  
 10 Higgins, Jon              SR Greely                  147-06  
 12 Wiegman, Elliott          SR Leavitt                 142-09  
 13 Whalen, Tony              SO Poland                  141-01  
 14 Heroux, Adam              SR Belfast                 140-04  
 15 Diffin, Nate              JR York                    138-02  
 16 Freeman, Owen             SO Mount View              137-00  
 17 Durland, John             SR Mountain Valley         134-06  
 18 Hanscom, Christian        JR Poland                  132-02  
 19 Smith, Dakota             JR Georges Valley          130-00  
 20 Stearns, Forrest          FR Fryeburg                128-10  
 21 Morrison, Kyle            SR Greely                  124-06  
 22 Kennedy, Taylor              Nokomis                 122-10  
 23 Petit, Dustin             SO Waterville              112-07  
 
Boys 1600 Meter Race Walk
================================================================
           B: # 6:08.08  2001        Ben Shorey, Ellsworth                     
 Meet Qualifying:  9:00.00
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Rixon, Ian                JR Medomak                7:28.73  
  2 Flynn, DJ                 SR Caribou                7:45.74  
  3 Goldstein, Matt           SR Falmouth               7:55.49  
  4 Kovach, Josh              JR Caribou                8:16.15  
  5 Reynolds, Nick               Nokomis                8:32.60  
  6 Serbent, Todd             FR Waterville             8:38.10  
  7 Michaud, Jake             SR Caribou                8:45.53  
 -- Dodge, Erik               FR Erskine                     DQ  
 -- Eldridge, Sam             SR GNG                         DQ  
 -- Botting, Ryan             SR Hermon                      DQ  
 
                    





My ACTIVE
Help
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News