Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

USM New Year's Relays

Gorham, ME, December 30, 2011

[Boys Results ]

Girls Results

Courtesy of Sub5

For more race information, see Maine Running Photos.

Courtesy of David Colby Young & Maine Running Photos
Courtesy of David Colby Young & Maine Running Photos



                      USM New Year's Relays - 12/30/2011                       
                                      USM                                      
                                  WWW.SUB5.COM                                    
 
Event 1  Girls Pole Vault Relay
================================================================
relay record: * 25-00  2008        Scarborough                                 
 ind. record: R 11-03  2008        Bethany Dumas, Cony                         
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Lindsey Folsom            JR Cony                  10-06.00  
  2 Courtney Lizotte          JR Bangor                 9-00.00  
  3 Sophia Swiatek            10 Gorham                 8-06.00  
  4 Catherine Bailey          SR Scarborough           J8-06.00  
  4 Jamie Gullikson           JR Fryeburg              J8-06.00  
  6 Abby Bonnevie             SR Greely                 8-00.00  
  6 Kayla Marquis             JR Orono                  8-00.00  
  8 Emily Curato              SR Greely                J8-00.00  
  9 Sabrina Rowell            12 Gorham                 7-06.00  
  9 Daria Semenov             12 Gorham                 7-06.00  
 11 Kaitlin Hilton            SO Thornton               7-00.00  
 11 Natalie Hewitt            JR Bonny Eagle            7-00.00  
 11 Katherine Dionne          JR Bangor                 7-00.00  
 11 Deanna Barry              SR Greely                 7-00.00  
 15 Ali Pelczar               JR Scarborough            6-00.00  
 15 Elizabeth Houston         JR McAuley                6-00.00  
 15 Cailley Ledue             SO Scarborough            6-00.00  
 15 Helen Zhang               FR Bangor                 6-00.00  
 15 Kristen Glennie           SO Bonny Eagle            6-00.00  
 15 Renee Dugal               SR Cony                   6-00.00  
 15 Beth Patterson            SR Thornton               6-00.00  
 15 Sierra Cooper             SO Bonny Eagle            6-00.00  
 15 Sara Smith                JR Cony                   6-00.00  
 15 Megan Smith               JR Yarmouth               6-00.00  
 -- Allana Agren              JR McAuley                     NH  
 -- Kelsey Morton             JR SP Red Riots                NH  
 
Event 3  Girls Long Jump Relay
================================================================
relay record: * 46-08.50  2008        Waterville                               
 ind. record: R 17-05.25  2003        Rachel McCaslin, Westbrook               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kate Hall                 FR Lake Region           16-10.50  
  2 Tiffany Gray              SO Bangor                16-05.25  
  3 Grace Maclean             JR Bangor                15-11.00  
  4 Marie Vermund             SR Thornton              15-04.25  
  5 Amanda Arnold             SO Thornton              15-01.75  
  6 Christine Parrilli        SR Winslow               15-01.50  
  7 Molly Fitzpatrick         JR Greely                14-09.75  
  8 Audrey Weyand             SO Bonny Eagle           14-07.75  
  9 Carly McKenna             SO Thornton              14-07.00  
 10 Sarah Ingraham            JR Greely                14-05.50  
 11 Erin Bolduc               JR Cony                  14-03.25  
 12 Sarah Ouellette           SR SP Red Riots          14-02.00  
 13 Bridget Campbell          SO SP Red Riots          14-01.50  
 14 Maggie Seitz              SO Falmouth              14-01.00  
 15 Lindsey Folsom            JR Cony                  13-11.50  
 16 Kathleen McKersie         JR Greely                13-10.50  
 17 Olivia Baranowski         FR Falmouth              13-06.50  
 18 Emma Tirrell              FR Scarborough           13-06.00  
 19 Jessica Warren            SO Bonny Eagle           13-05.75  
 20 Mia Lewis                 SO Noble                 13-04.50  
 21 Jessica Meader            JR Scarborough           13-04.00  
 21 Heather Nystrom           10 Gorham                13-04.00  
 23 Cassie Braithwaite        JR Bangor                13-03.25  
 24 Clara Ellis               SO SP Red Riots          13-02.25  
 24 Sara Smith                JR Cony                  13-02.25  
 26 Sage Hennessey            SR Fryeburg              13-02.00  
 26 Hannah Fields             FR Noble                 13-02.00  
 28 Kelsey Houston            FR Winslow               12-09.00  
 29 Gabrielle Libby           10 Gorham                12-06.00  
 30 Madeline Andrews          JR Wells                 12-04.00  
 31 Gaelyn Lindauer           JR Bonny Eagle           11-10.00  
 32 Rachel Pelletier          SR Winslow               11-09.50  
 33 Kathleen Thibodeau        FR Scarborough           11-07.50  
 34 Emma Hornbrook            FR Noble                 11-07.00  
 35 Sara Kelley               10 Massabesic            11-02.00  
 36 Julia Smith                9 Gorham                11-01.00  
 37 Amanda Carver             SO Falmouth              11-00.25  
 -- Kaitlin Devlin            JR Wells                     FOUL  
 -- Jamie Gullikson           JR Fryeburg                  FOUL  
 
Event 5  Girls Shot Put Relay
================================================================
relay record: * 111-07.50  2008        Waterville                              
 ind. record: R  48-01.50  2008        Becky O'Brien, Greely                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Cassidy Storey            JR Greely                32-06.00  
  2 Alliyah Veilleux          JR Winslow               31-09.50  
  3 Catherine Fellows         SR Greely                30-10.50  
  4 Kaeleigh Harrison         SO Thornton              30-03.00  
  5 Lydia Coulombe            SO Thornton              29-09.00  
  6 Patty Smith               11 Gorham                29-08.00  
  7 Shayleen Letellier        SR Thornton              29-07.00  
  8 Elizabeth Gilboy          SR Thornton              29-03.00  
  9 Lindsay Steinberg         JR Greely                28-08.50  
 10 Mariah Mondor             JR Thornton              28-00.00  
 10 Gabrielle Capozzi         SO Thornton              28-00.00  
 12 Jessy Francois            SR SP Red Riots          27-09.00  
 13 Marissa Rush              11 Gorham                27-08.00  
 14 Chelsea Damon             SR Scarborough           27-05.00  
 15 Hannah Huntress           JR Thornton              27-03.00  
 16 Maddie Clements           12 Gorham                27-00.00  
 17 Michelle Medici           FR SP Red Riots          26-07.00  
 18 Brooke Beck               JR Bangor                26-04.50  
 19 Miranda Gionest           SR Thornton              25-03.00  
 20 Bailey Friedman           SO Fryeburg              25-02.00  
 21 Marissa Goodrich          SO Noble                 24-10.00  
 22 Courtney Ross             SO Bonny Eagle           24-05.25  
 23 Whitney Williams          JR Greely                24-05.00  
 24 Jessica Morris            JR Noble                 23-10.50  
 25 Nikita Naumowicz          JR Noble                 23-07.00  
 26 Delaney Gray              JR Wells                 23-03.25  
 27 Celeste Carpenter         11 Gorham                22-01.00  
 28 Elizabeth Provencher         Thornton              21-10.00  
 29 Nicole Sumner             JR Bonny Eagle           21-08.50  
 30 Reba Meserve              SR Bonny Eagle           21-06.50  
 31 Brooke Haskell            FR Winslow               21-03.00  
 32 Claire McHugh             FR SP Red Riots          21-00.75  
 33 Miranda Chase             11 Massabesic            20-11.00  
 34 Shelby Peavey             FR Windham               20-09.50  
 35 Elizabeth Bailey          SO Falmouth              19-10.50  
 36 Gabrielle Languet         FR Winslow               19-09.00  
 37 Hannah Sprague            SO Windham               19-08.00  
 38 Hope Howard               SO Greely                19-01.00  
 39 Jen Perry                 JR Fryeburg              18-10.00  
 40 Madison Campbell          SR Bangor                18-09.00  
 41 Danielle Tripp            10 Massabesic            17-11.50  
 42 Brenna Trefethen          JR Wells                 16-10.00  
 43 Catherine Shaw            11 Massabesic            15-06.50  
 44 Savannah Johnson          SO Windham               14-10.50  
 45 Caroline Dyhrberg         FR Falmouth              14-06.00  
 46 Sheena Greaves            SO Falmouth              12-09.50  
 
Event 7  Girls High Jump Relay
================================================================
relay record: * 14-06  2006        Greely                                      
 ind. record: R  5-02              several girls                               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sarah Perkins             12 Gorham                 5-02.00R 
  2 Grace Maclean             JR Bangor                J5-02.00R 
  3 Emily Heggie              JR Fryeburg               5-00.00  
  4 Carly McKenna             SO Thornton               4-10.00  
  4 Sarah Rinaldi             FR Scarborough            4-10.00  
  4 Anna Madore               SR Thornton               4-10.00  
  4 Cheyenne Coombs           JR SP Red Riots           4-10.00  
  8 Kaley Sawyer              JR Greely                 4-08.00  
  9 Panida Theerathampitak    SR Wells                 J4-08.00  
  9 Jocelyn Davies            SR Yarmouth              J4-08.00  
 11 Nicole Fletcher           SO Winslow                4-06.00  
 11 Hannah Southard           10 Gorham                 4-06.00  
 11 Katelyn Smith             JR Winslow                4-06.00  
 14 Sara Piwowarski           SO Greely                 4-04.00  
 14 Lindsay McFarren          SR Thornton               4-04.00  
 14 Ally Weaver               JR Bangor                 4-04.00  
 14 Lauren Magnuson           FR SP Red Riots           4-04.00  
 14 Clara Jeffrey             JR Brewer                 4-04.00  
 19 Julia Martens             FR Scarborough            4-02.00  
 19 Delaney Shiers             9 Gorham                 4-02.00  
 19 Brittney Upton            FR SP Red Riots           4-02.00  
 -- Natalie Van Baars         SR Windham                     NH  
 -- Meghan Lynch              JR Scarborough                 NH  
 -- Maura Gallagher           FR Windham                     NH  
 -- Sarah Paluso              SR Windham                     NH  
 -- Jordan Anderson              Bangor                      NH  
 -- Katie Overhaug            SO Yarmouth                    NH  
 -- Meaghan Piasio            SO Falmouth                    NH  
 -- Amanda Carver             SO Falmouth                    NH  
 
Event 9  Girls Triple Jump Relay
================================================================
relay record: * 97-10.25  2008        Waterville, Waterville                   
 ind. record: R 38-06.50  2009        Shelby Tuttle, Waterville                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Tiffany Gray              SO Bangor                35-00.00  
  2 Kaley Sawyer              JR Greely                32-07.00  
  3 Hannah Southard           10 Gorham                31-05.50  
  4 Molly Fitzpatrick         JR Greely                31-03.25  
  5 Katelyn Smith             JR Winslow               31-01.75  
  5 Cassie Braithwaite        JR Bangor                31-01.75  
  7 Amanda Arnold             SO Thornton              30-07.00  
  8 Rachel Karp               SO Brewer                30-01.50  
  9 Sarah Rinaldi             FR Scarborough           29-11.50  
 10 Maggie Seitz              SO Falmouth              29-08.50  
 11 Emily Rand                SR Falmouth              29-08.25  
 12 Sarah Ouellette           SR SP Red Riots          29-05.50  
 13 Emma Nichols              SO Brewer                29-04.25  
 14 Leah Carter               SO Bonny Eagle           29-01.50  
 15 Meghan Lynch              JR Scarborough           29-00.50  
 16 Courtney Lizotte          JR Bangor                28-08.75  
 17 Lauren Russell            SO Thornton              28-03.00  
 18 Ali Pelczar               JR Scarborough           28-02.25  
 19 Sarah Sparks              JR Falmouth              27-10.00  
 20 Cheyenne Coombs           JR SP Red Riots          27-09.00  
 21 Delaney Shiers             9 Gorham                27-06.00  
 22 Jasmine Getchell          SO Brewer                26-08.00  
 23 Alyssa Gilman             11 Massabesic            26-05.50  
 23 Karlee Price              JR Winslow               26-05.50  
 25 Kaeleigh Harrison         SO Thornton              26-05.00  
 26 Katherine Dubois          SR McAuley               26-00.50  
 27 Heather Everett           11 Massabesic            25-04.50  
 27 Danielle Allen            SR McAuley               25-04.50  
 29 Bridget Campbell          SO SP Red Riots          24-04.25  
 30 Krista Moody              FR Winslow               24-02.00  
 
Event 11  Girls 1600 Meter Race Walk
================================================================
 ind. record: R 7:52.52  2010        Abby Dunn, Una                            
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Abby Dunn                    una                    7:41.69R 
  2 Katie Flanders            12 Gorham                 7:48.54R 
  3 Nicole Court-Menendez        una                    8:49.67  
  4 Kelsey Mitchell           10 Gorham                10:09.26  
  5 Laura Turner              10 Gorham                10:09.77  
  6 Kaitlyn Aboud             12 Massabesic            10:18.93  
  7 Karen Knight              10 Gorham                10:45.28  
 
Event 13  Girls 1 Mile Run
================================================================
 ind. record: R 5:06.62  2007        Abby Isleborn, Catherine McAuley          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Samantha Cox              JR Bonny Eagle            5:27.73  
  2 Mary Szatkowski           SO Bonny Eagle            5:32.69  
  3 Charlotte Pierce          JR Thornton               5:33.95  
  4 Alexandra Vayda           JR Bonny Eagle            5:37.25  
  5 Miranda Monk              SR Bangor                 5:39.44  
  6 Angelyn Masters           SO Bangor                 5:44.10  
  7 Molly Schassberger        JR Winslow                5:44.18  
  8 Gabrielle Johnson          9 Massabesic             5:45.25  
  9 Nyajock Pan               JR SP Red Riots           5:45.27  
 10 Kristen Glennie           SO Bonny Eagle            5:47.51  
 11 Samantha Emmons           12 Massabesic             5:56.60  
 12 Kyaunna Libby             FR Bonny Eagle            5:58.67  
 13 Taxiarhia Arabatzis       SR McAuley                6:01.41  
 14 Jordan Richards           SO Orono                  6:02.49  
 15 Molly Paris               SR Falmouth               6:04.40  
 16 Jacqui Black              SR Lake Region            6:05.40  
 17 Mackenzie Joy             SO Windham                6:09.42  
 18 Emily Mason               FR Greely                 6:09.89  
 19 Amber Bantz               12 Massabesic             6:10.04  
 20 Ariana Mohammad           SO SP Red Riots           6:33.45  
 21 Jackie Gamache            SR Wells                  6:53.49  
 22 Chloe Crosby              SO Winslow                6:53.65  
 23 Courtney Bartlett         JR Fryeburg               7:10.44  
 24 Shawna Pelotte            FR Winslow                7:40.39  
 
Event 15  Girls 55 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
 ind. record: R  7.33  2005        Logan Crane, Freeport                       
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kate Hall                 FR Lake Region               7.36q  7 
  2 Alliyah Veilleux          JR Winslow                   7.49q  1 
  3 Sarah Perkins             12 Gorham                    7.50q  5 
  4 Nicole Kirk               SR Scarborough               7.54q  3 
  5 Teal Jackson              JR Brewer                    7.63q  6 
  6 Sage Hennessey            SR Fryeburg                  7.64q  5 
  7 Morgan Rodway             SO Scarborough               7.69q  7 
  8 Corinn Bedell             SR Fryeburg                  7.82q  4 
  9 Chelsey Kendrick          12 Massabesic                7.87   4 
 10 Avery Pietras             JR Scarborough               7.90   1 
 10 Jessica Warren            SO Bonny Eagle               7.90   5 
 12 Miranda Panico            FR Scarborough               7.93   3 
 13 Sophie Desjardins         JR SP Red Riots              7.96   1 
 13 Charlotte Cutshall        SO Falmouth                  7.96   2 
 15 Panida Theerathampitak    SR Wells                     8.05   2 
 16 Brennah Martin            SO Greely                    8.15   6 
 17 Sarah Ingraham            JR Greely                    8.24   4 
 18 Libby Thomas              SR Greely                    8.25   5 
 19 Morgan Richmond           SO Windham                   8.26   4 
 20 Erin Bolduc               JR Cony                      8.27   6 
 21 Emily Foglio              10 Massabesic                8.29   2 
 22 Brooke Haskell            FR Winslow                   8.31   7 
 22 Elizabeth Andrews         FR Wells                     8.31   2 
 24 Kaitlin Hilton            SO Thornton                  8.32   5 
 24 Lauren Russell            SO Thornton                  8.32   7 
 24 Deireann Stillson         12 Gorham                    8.32   4 
 27 Kristin Benson             9 Gorham                    8.37   7 
 28 Chenoa Cammack            FR Brewer                    8.41   7 
 29 Marina Davidson           SR Windham                   8.44   3 
 30 Darcie Brown               9 Gorham                    8.46   1 
 31 Autumn Poulin             SO Winslow                   8.47   2 
 32 Lauren Carter             10 Gorham                    8.48   4 
 33 Sara Smith                JR Cony                      8.49   5 
 34 Emma Nichols              SO Brewer                    8.55   7 
 35 Kathleen McKersie         JR Greely                    8.57   3 
 36 Kelsey Houston            FR Winslow                   8.58   6 
 37 Gabrielle Languet         FR Winslow                   8.71   6 
 38 Megan Boynton             JR Greely                    8.74   3 
 39 Lila Hall                 JR Greely                    8.97   2 
 40 Danae Dostie              SO Fryeburg                  9.09   3 
 41 Katie Nicolaou            SO Greely                    9.11   4 
 42 Chloe Kellum              FR Wells                     9.13   3 
 42 Haley Franklin            FR Scarborough               9.13   6 
 
Event 15  Girls 55 Meter Dash
================================================================
 ind. record: R  7.33  2005        Logan Crane, Freeport                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Kate Hall                 FR Lake Region               7.36  
  2 Sarah Perkins             12 Gorham                    7.40  
  3 Alliyah Veilleux          JR Winslow                   7.54  
  4 Nicole Kirk               SR Scarborough               7.58  
  5 Teal Jackson              JR Brewer                    7.66  
  6 Morgan Rodway             SO Scarborough               7.68  
  7 Sage Hennessey            SR Fryeburg                  7.68  
  8 Corinn Bedell             SR Fryeburg                  7.92  
 
Event 17  Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
Top 8 Advance by Time
 ind. record: R  8.64  2007        Jessie LeBreck, Messalonskee                
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Sarah Perkins             12 Gorham                    8.69q  1 
  2 Grace Maclean             JR Bangor                    8.95q  2 
  3 Tori Daigle               FR Thornton                  9.23q  5 
  4 Christine Parrilli        SR Winslow                   9.28q  3 
  5 Carly McKenna             SO Thornton                  9.68q  4 
  6 Amanda Arnold             SO Thornton                  9.70q  5 
  7 Molly Fitzpatrick         JR Greely                    9.76q  5 
  8 Courtney Lizotte          JR Bangor                    9.88q  1 
  9 Marie Vermund             SR Thornton                  9.90   1 
 10 Kaley Sawyer              JR Greely                   10.05   2 
 11 Audrey Parolin            SR Greely                   10.16   5 
 12 Cassie Braithwaite        JR Bangor                   10.17   4 
 13 Lindsay McFarren          SR Thornton                 10.28   1 
 14 Ariana Davidson           SO Windham                  10.34   3 
 15 Gaelyn Lindauer           JR Bonny Eagle              10.36   5 
 16 Kendra Ermold             JR Thornton                 10.39   2 
 17 Catherine Bailey          SR Scarborough              10.46   2 
 18 Synclaire Tasker          SO Brewer                   10.53   1 
 19 Jamie Gullikson           JR Fryeburg                 10.61   4 
 20 Robyn Estes               JR Greely                   10.69   5 
 21 Sarah Paluso              SR Windham                  10.81   3 
 22 Rachel Karp               SO Brewer                   11.12   3 
 23 Sarah Rinaldi             FR Scarborough              11.29   4 
 24 Alyssa DeMario            SO Thornton                 11.33   2 
 25 Krista Moody              FR Winslow                  11.51   1 
 26 Megan Bailey                 McAuley                  11.64   3 
 27 Shannon Fitzpatrick       SR Greely                   11.93   2 
 28 Crystal Frappier          FR Windham                  12.34   4 
 
Event 17  Girls 55 Meter Hurdles
================================================================
 ind. record: R  8.64  2007        Jessie LeBreck, Messalonskee                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Sarah Perkins             12 Gorham                    8.64R 
  2 Grace Maclean             JR Bangor                    8.85  
  3 Tori Daigle               FR Thornton                  9.23  
  4 Christine Parrilli        SR Winslow                   9.37  
  5 Carly McKenna             SO Thornton                  9.48  
  6 Amanda Arnold             SO Thornton                  9.75  
  7 Molly Fitzpatrick         JR Greely                   10.02  
  8 Courtney Lizotte          JR Bangor                   10.08  
 
Event 19  Girls Distance Medley
================================================================
relay record: * 12:41.44  2000        Manchester Central (NH)                  
 ind. record: R 12:41.44                                                       
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bonny Eagle High School  'A'                       13:33.31  
     1) Samantha Cox JR                 2) Audrey Weyand SO               
     3) Alexandra Vayda JR              4) Mary Szatkowski SO             
  2 Falmouth High School  'A'                          14:33.96  
  3 Brewer High School  'A'                            14:37.37  
     1) Mikaela King SR                 2) Synclaire Tasker SO            
     3) Nicki Eremita FR                4) Shannon Dapice SR              
  4 Scarborough High School  'A'                       14:47.43  
     1) Maggie Smith SR                 2) Karli-An Gilbert JR            
     3) Marisa Agger SO                 4) Kat Gadbois SR                 
  5 McAuley High School  'A'                           15:04.85  
     1) Adele Werner FR                 2) Katherine Possiel SO           
     3) Cristina Leake SR               4) Taxiarhia Arabatzis SR         
  6 South Portland High School  'A'                    15:26.54  
     1) Sarah Baird SR                  2) Casey Kelley SO                
     3) Maya Letourneau SO              4) Kyndra McKenzie FR             
  7 Massabesic High School  'A'                        15:36.44  
     1) Amber Bantz 12                  2) Meghan Neyer 9                 
     3) Kaitlyn Aboud 12                4) Marjjorie Lee 12               
 
Event 21  Girls 1600 Sprint Medley
===================================================================
relay record: * 4:25.96  2009        , Scarborough                             
                         Chamberlain, Chick, Blaisdell, Kirk               
 ind. record: R 4:25.96                                                        
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Greely High School  'A'                             4:38.56   2 
     1) Libby Thomas SR                 2) Audrey Parolin SR              
     3) Julia Mitiguy JR                4) Jessica Wilson JR              
  2 South Portland High School  'A'                     4:39.05   1 
     1) Sophie Desjardins JR            2) Angela Tirabassi JR            
     3) Lauren Magnuson FR              4) Nyajock Pan JR                 
  3 Thornton Academy  'A'                               4:40.26   1 
     1) Tori Daigle FR                  2) Anna Madore SR                 
     3) Kendra Ermold JR                4) Charlotte Pierce JR            
  4 Bangor High School  'A'                             4:42.73   2 
     1) Abby Reynolds FR                2) Laken Thomas SR                
     3) Ashley Robinson SR              4) Miranda Monk SR                
  5 Winslow High School  'A'                            4:49.22   1 
     1) Alliyah Veilleux JR             2) Autumn Poulin SO               
     3) Molly Schassberger JR           4) Kelsey Houston FR              
  6 Falmouth High School  'A'                           4:52.91   2 
  7 Massabesic High School  'A'                         4:53.87   1 
     1) Gabriella Townsend 11           2) Alyssa Gilman 11               
     3) Emily Foglio 10                 4) Kathleen Duffy 11              
  8 Massabesic High School  'B'                         4:59.75   2 
     1) Rayne Whitten SO                2) Sarah Redman 10                
     3) Heather Everett 11              4) Karrissa Lambertson 9          
  9 Windham High School  'A'                            5:01.03   4 
     1) Morgan Richmond SO              2) Ariana Davidson SO             
     3) Mary Margaret Green SR          4) Mackenzie Joy SO               
 10 Brewer High School  'A'                             5:05.49   3 
     1) Marina Grey                     2) Nicki Eremita FR               
     3) Mikaela King SR                 4) Shannon Dapice SR              
 11 Falmouth High School  'B'                           5:06.32   3 
 12 Bonny Eagle High School  'A'                        5:06.38   1 
     1) MaKayla Lauritsen FR            2) Sierra Cooper SO               
     3) Leah Carter SO                  4) Riley Kirk SR                  
 13 Greely High School  'B'                             5:06.67   4 
     1) Nina Oberg JR                   2) Cora Lyden JR                  
     3) Cameron Keefe SO                4) Sarah Fitch JR                 
 14 Gorham High School  'A'                             5:10.32   1 
     1) Darcie Brown 9                  2) Deireann Stillson 12           
     3) Jill Robbins 10                 4) Laura Turner 10                
 15 Scarborough High School  'A'                        5:12.97   2 
     1) Jessica Meader JR               2) Cailley Ledue SO               
     3) Emma Tirrell FR                 4) Ali Pelczar JR                 
 16 Scarborough High School  'B'                        5:15.14   3 
     1) Kathleen Thibodeau FR           2) Avery Pietras JR               
     3) Miranda Panico FR               4) Rose Kirsch FR                 
 17 Yarmouth High School  'A'                           5:18.43   6 
 18 Bangor High School  'B'                             5:18.54   4 
     1) Olivia Wallace FR               2) Kristina Willette FR           
     3) Lexie Achorn JR                 4) Kristen Robbins SO             
 19 Windham High School  'B'                            5:19.17   6 
     1) Natalie Van Baars SR            2) Mattison Marcello FR           
     3) Kaylin Cook SO                  4) Melanie Delcourt SR            
 20 Scarborough High School  'C'                        5:21.32   3 
     1) Catherine Bailey SR             2) Julia Martens FR               
     3) Marisa Agger SO                 4) Haley Knaus SR                 
 21 Greely High School  'D'                             5:21.87   5 
     1) Jacquelyn Flloyd FR             2) Tess Hall FR                   
     3) Helena McMonagle SR             4) Emily Mason FR                 
 22 Massabesic High School  'C'                         5:25.65   5 
     1) Madeline Sanborn 11             2) Ashley Desrochers 9            
     3) Shauna Robert 12                4) Meghan Neyer 9                 
 23 Greely High School  'C'                             5:27.47   4 
     1) Mikela Nolin FR                 2) Meaghan Morrison FR            
     3) Mia Lambert FR                  4) Julia Maine SR                 
 24 McAuley High School  'A'                            5:34.84   3 
     1) Rachel Taylor FR                2) Enrica Jabar Harris SO         
     3) Allana Agren JR                 4) Greta DiPierro FR              
 25 Scarborough High School  'D'                        5:46.52   5 
     1) Courtney Given SO               2) Haley Franklin FR              
     3) Mikaela Gove JR                 4) Kelsey Given SO                
 26 Winslow High School  'B'                            5:46.67   2 
     1) Makayla Boucher FR              2) Monique Sutherland SO          
     3) Rachel Pelletier SR             4) Nicole Fletcher SO             
 27 Winslow High School  'C'                            5:47.74   3 
     1) Chloe Crosby SO                 2) Rachel Sirois SO               
     3) Gabrielle Languet FR            4) Shawna Pelotte FR              
 28 Falmouth High School  'E'                           5:48.38   5 
 29 Brewer High School  'B'                             5:50.33   6 
     1) Ashley Hinkley SO               2) Taylar Haney SR                
     3) Nouf Saleh JR                   4) Mckenzie Jernigan SO           
 30 Falmouth High School  'C'                           5:51.23   4 
 31 Greely High School  'E'                             6:01.90   5 
     1) Lucy Wetzel FR                  2) Lily Brinker JR                
     3) Sophia McMonagle FR             4) Meaghan Labbe SR               
 -- South Portland High School  'B'                          DQ   4 
     1) Bridget Campbell SO             2) Brittney Upton FR              
     3) Sarah Speeches FR               4) Ariana Mohammad SO             
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================
relay record: * 4:20.48  2002        Greely                                    
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Scarborough High School  'A'                        4:26.21   1 
     1) Karli-An Gilbert JR             2) Morgan Rodway SO               
     3) Katherine Kirk FR               4) Nicole Kirk SR                 
  2 Noble High School  'A'                              4:29.48   1 
     1) Hannah Fields FR                2) Nicole Lanoie JR               
     3) Kayla Thompson SO               4) Samantha Pomroy SR             
  3 Bonny Eagle High School  'A'                        4:34.05   1 
     1) Samantha Cox JR                 2) Alexandra Vayda JR             
     3) Mary Szatkowski SO              4) Natalie Hewitt JR              
  4 Massabesic High School  'A'                         4:34.95   1 
     1) Jocelyn Acheson 11              2) Kathleen Duffy 11              
     3) Samantha Emmons 12              4) Chelsey Kendrick 12            
  5 Brewer High School  'A'                             4:36.56   1 
     1) Teal Jackson JR                 2) Synclaire Tasker SO            
     3) Jasmine Getchell SO             4) Rachel Karp SO                 
  6 Falmouth High School  'A'                           4:40.88   2 
  7 Massabesic High School  'B'                         4:48.53   2 
     1) Gabriella Townsend 11           2) Miranda Chase 11               
     3) Logan Provencher 10             4) Rayne Whitten SO               
  8 Noble High School  'B'                              4:55.53   2 
     1) Dominique Walker FR             2) Emma Hornbrook FR              
     3) Alaina Shorey JR                4) Mia Lewis SO                   
  9 Yarmouth High School  'A'                           4:56.40   4 
 10 Massabesic High School  'C'                         5:00.06   3 
     1) Ashley Desrochers 9             2) Danielle Tripp 10              
     3) Sarah Redman 10                 4) Shauna Robert 12               
 11 South Portland High School  'A'                     5:01.31   1 
     1) Kelsey Morton JR                2) Maya Letourneau SO             
     3) Casey Kelley SO                 4) Sarah Ouellette SR             
 12 South Portland High School  'B'                     5:04.43   3 
     1) Jessy Francois SR               2) Michelle Medici FR             
     3) Kyndra McKenzie FR              4) Olivia Conti SO                
 13 Brewer High School  'B'                             5:05.34   3 
     1) Shannon Dapice SR               2) Mikaela King SR                
     3) Nicki Eremita FR                4) Mckenzie Jernigan SO           
 14 Windham High School  'A'                            5:08.95   2 
     1) Mackenzie Joy SO                2) Melanie Delcourt SR            
     3) Crystal Frappier FR             4) Kaylin Cook SO                 
 15 Falmouth High School  'B'                           5:16.81   2 
 16 South Portland High School  'C'                     5:27.57   4 
     1) Maraka Soule SR                 2) Claire McHugh FR               
     3) Acadia Higgins SO               4) Christine Zarate FR            
 17 Massabesic High School  'D'                         5:35.67   4 
     1) Meghan Neyer 9                  2) Catherine Shaw 11              
     3) Gabrielle Sawyer 10             4) Madeline Sanborn 11            
 18 Falmouth High School  'C'                           5:46.16   3 
 19 Massabesic High School  'E'                         5:46.84   4 
     1) Jade Kalesnik 11                2) Meghan Mannering 11            
     3) Sara Kelley 10                  4) Ashley Hunter 11               
 20 Massabesic High School  'F'                         5:59.55   4 
     1) Haley Binette 11                2) Marjjorie Lee 12               
     3) Krysten Forester 11             4) Keara White 11                 
 
Event 25  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
relay record: * 9:46.47  2000        Machester Central (NH)                    
 ind. record: R 9:46.47                                                        
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bangor High School  'A'                            10:48.35  
     1) Kristen Robbins SO              2) Angelyn Masters SO             
     3) Miranda Monk SR                 4) Ashley Robinson SR             
  2 Massabesic High School  'A'                        10:48.38  
     1) Samantha Emmons 12              2) Kathleen Duffy 11              
     3) Gabrielle Johnson 9             4) Jocelyn Acheson 11             
  3 Bonny Eagle High School  'A'                       11:20.89  
     1) Gaelyn Lindauer JR              2) Kyaunna Libby FR               
     3) Riley Kirk SR                   4) Kristen Glennie SO             
  4 Thornton Academy  'A'                              11:52.36  
     1) Erin Butland SO                 2) Alexandra Courtney SR          
     3) Olivia Bean SR                  4) Nicole Kehoe SR                
  5 South Portland High School  'A'                    12:04.37  
     1) Bridget Campbell SO             2) Sarah Baird SR                 
     3) Clara Ellis SO                  4) Ariana Mohammad SO             
  6 McAuley High School  'A'                           12:05.51  
     1) Katherine Possiel SO            2) Cristina Leake SR              
     3) Adele Werner FR                 4) Taxiarhia Arabatzis SR         
  7 Gorham High School  'A'                            12:10.56  
     1) Laura Turner 10                 2) Kelsey Mitchell 10             
     3) Leeanna Gray 9                  4) Karen Knight 10                
 -- Scarborough High School  'A'                            DNF  
     1) Marisa Agger SO                 2) Maggie Smith SR                
     3) Kat Gadbois SR                  4) Karli-An Gilbert JR            
 
Event 27  Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================
relay record: * 1:51.89  2009        , Greely                                  
                         Young, Boynton, Diehl, Cederna                    
 ind. record: R 1:51.89                                                        
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Scarborough High School  'A'                        1:50.80R  1 
     1) Morgan Rodway SO                2) Katherine Kirk FR              
     3) Avery Pietras JR                4) Nicole Kirk SR                 
  2 South Portland High School  'A'                     1:54.87   1 
     1) Lauren Magnuson FR              2) Nyajock Pan JR                 
     3) Angela Tirabassi JR             4) Sophie Desjardins JR           
  3 Bangor High School  'A'                             1:55.39   1 
     1) Lexie Achorn JR                 2) Ashley Robinson SR             
     3) Laken Thomas SR                 4) Tiffany Gray SO                
  4 Fryeburg Academy  'A'                               1:55.83   6 
     1) Courtney Bartlett JR            2) Corinn Bedell SR               
     3) Sage Hennessey SR               4) Emily Heggie JR                
  5 Bonny Eagle High School  'A'                        1:58.08   2 
     1) Jessica Warren SO               2) Leah Carter SO                 
     3) Natalie Hewitt JR               4) Audrey Weyand SO               
  6 Thornton Academy  'A'                               1:58.11   2 
     1) Kaitlin Hilton SO               2) Marie Vermund SR               
     3) Lauren Russell SO               4) Anna Madore SR                 
  7 Gorham High School  'A'                             1:59.67   1 
     1) Kristin Benson 9                2) Darcie Brown 9                 
     3) Heather Nystrom 10              4) Hannah Southard 10             
  8 Windham High School  'A'                            2:00.46   3 
     1) Morgan Richmond SO              2) Mattison Marcello FR           
     3) Natalie Van Baars SR            4) Sarah Paluso SR                
  9 Brewer High School  'A'                             2:01.08   2 
     1) Teal Jackson JR                 2) Jasmine Getchell SO            
     3) Chenoa Cammack FR               4) Emma Nichols SO                
 10 Massabesic High School  'A'                         2:03.02   2 
     1) Emily Foglio 10                 2) Logan Provencher 10            
     3) Gabriella Townsend 11           4) Chelsey Kendrick 12            
 11 Gorham High School  'B'                             2:03.51   2 
     1) Lauren Carter 10                2) Abby Perkins 9                 
     3) Jill Robbins 10                 4) Bridget Stillson 11            
 12 Scarborough High School  'B'                        2:04.15   1 
     1) Jessica Meader JR               2) Cailley Ledue SO               
     3) Miranda Panico FR               4) Kayla Griffis FR               
 13 Wells High School  'A'                              2:04.31   6 
     1) Madeline Andrews JR             2) Chloe Kellum FR                
     3) Elizabeth Andrews FR            4) Panida Theerathampitak SR      
 14 South Portland High School  'B'                     2:06.84   4 
     1) Cheyenne Coombs JR              2) Jessy Francois SR              
     3) Casey Kelley SO                 4) Maya Letourneau SO             
 15 Yarmouth High School  'A'                           2:07.63   6 
 16 Massabesic High School  'B'                         2:08.67   3 
     1) Heather Everett 11              2) Alyssa Gilman 11               
     3) Sarah Redman 10                 4) Rayne Whitten SO               
 17 Massabesic High School  'C'                         2:09.47   4 
     1) Danielle Tripp 10               2) Shauna Robert 12               
     3) Miranda Chase 11                4) Ashley Desrochers 9            
 18 Bangor High School  'B'                             2:09.63   3 
     1) Abby Reynolds FR                2) Olivia Wallace FR              
     3) Kristina Willette FR            4) Ally Weaver JR                 
 19 McAuley High School  'A'                            2:10.03   2 
     1) Samantha Libby SO               2) Elsa Curran SO                 
     3) Enrica Jabar Harris SO          4) Rachel Taylor FR               
 20 Brewer High School  'B'                             2:15.36   5 
     1) Morgan Forrest SO               2) Clara Jeffrey JR               
     3) Taylar Haney SR                 4) Ashley Hinkley SO              
 21 Gorham High School  'C'                             2:15.47   3 
     1) Narissa Kourinos 10             2) Gabrielle Libby 10             
     3) Jenny Loubier 9                 4) Julia Smith 9                  
 22 Scarborough High School  'E'                        2:15.97   6 
     1) Haley Franklin FR               2) Rose Kirsch FR                 
     3) Mikaela Gove JR                 4) Courtney Given SO              
 23 South Portland High School  'C'                     2:18.33   4 
     1) Brittney Upton FR               2) Michelle Medici FR             
     3) Maraka Soule SR                 4) Claire McHugh FR               
 24 Windham High School  'B'                            2:19.95   6 
     1) Mena Richard SO                 2) Shelby Peavey FR               
     3) Savannah Johnson SO             4) Mya Burrage FR                 
 25 Bonny Eagle High School  'B'                        2:24.71   3 
     1) Reba Meserve SR                 2) Alexandria Ross SO             
     3) Courtney Ross SO                4) Tyler Redstone JR              
 26 Brewer High School  'C'                             2:25.62   5 
     1) Marina Grey                     2) Nouf Saleh JR                  
     3) Kun Nuprom JR                   4) Gina Watson SR                 
 27 Massabesic High School  'E'                         2:27.13   5 
     1) Meghan Mannering 11             2) Jade Kalesnik 11               
     3) Gabrielle Sawyer 10             4) Ashley Hunter 11               
 28 South Portland High School  'D'                     2:28.28   5 
     1) Kelsey Morton JR                2) Christine Zarate FR            
     3) Sarah Speeches FR               4) Olivia Conti SO                
 29 Massabesic High School  'D'                         2:32.75   5 
     1) Keara White 11                  2) Krysten Forester 11            
     3) Haley Binette 11                4) Catherine Shaw 11              
 
Event 29  Girls 3000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lauren Forgues               una                   13:39.02  




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News