Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

PVC-Eastern Maine Indoor Track League Meet # 2

Orono, ME, December 28, 2011

[A Girls | A Boys | B Girls ]

B Boys

              PVC-Eastern Maine Indoor Track League - 12/28/2011               

                                Meet 2B                                

                       UMaine Field House, Orono, Maine                        

                                    Results                                    

 

  Boys Team Rankings - 14 Events Scored

===============================================================================

    1) Hampden Academy            143        2) Orono High School          92   

    3) Foxcroft Academy            65        4) Sumner Memorial HS         64   

    5) John Bapst Memorial HS      41        6) Bucksport High School      11   



Event 32  Boys 4x880 Yard Relay Meet B

=======================================================================

EMITL Record: R 8:26.98  1/20/2007   , Bangor                                  

                         J. Parent, S, Salinas, R. Masters, C. Quaglia     

    School                                               Finals  Points

=======================================================================

  1 Hampden Academy  'A'                                9:47.18   10   

     1) Kyle Rogerson SO                2) Connor Dalton JR               

     3) Nic Young SO                    4) Nick Kopf JR                   

  2 Foxcroft Academy  'A'                               9:55.77    8   

     1) Garrett Hilton SR               2) Tyler Hilton SR                

     3) Julian Zepeda FR                4) Colby Bombero SR               

  3 Sumner Memorial HS  'A'                            10:57.75    6   

     1) Zac Wells JR                    2) Braden Wentworth JR            

     3) Jason Smith JR                  4) Patrik Orcutt SO               

 

Event 34  Boys 55 Meter Hurdles Meet B

===================================================================

EMITL Record: R  7.5h  1989        Rob Pendergist, Ellsworth                   

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

  1 Andrew Toothaker          JR Hampden                   8.40q  1 

  2 Brandon Crocker           SO Orono                     9.26q  1 

  3 John San Diego            SR Sumner                    9.68q  2 

  4 Alex Stevens              JR Foxcroft                  9.93q  1 

  5 Donald Boyer              JR Foxcroft                 10.09q  2 

 -- Clark Bjorn               SO Hampden                     DQ   2 

 

Event 34  Boys 55 Meter Hurdles Meet B

=======================================================================

EMITL Record: R  7.5h  1989        Rob Pendergist, Ellsworth                   

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

Finals

  1 Andrew Toothaker          JR Hampden                   8.58   10   

  2 Brandon Crocker           SO Orono                     9.23    8   

  3 John San Diego            SR Sumner                    9.30    6   

  4 Donald Boyer              JR Foxcroft                  9.35    4   

  5 Alex Stevens              JR Foxcroft                 10.04    2   

 

Event 36  Boys 55 Meter Dash Meet B

===================================================================

EMITL Record: R  6.4h  1979        Greg Harrison, Bucksport                    

    Name                    Year School                 Prelims  H#

===================================================================

Preliminaries

  1 Miguel Caballero          SR Orono                     6.98q  2 

  2 Stuart Lenz               SR John Bapst                7.03q  3 

  3 Roy Donnelly              JR Hampden                   7.05q  1 

  4 Philip Faulkingham        JR John Bapst                7.19q  4 

  5 Baramee Janla             FR Sumner                    7.27q  5 

  6 Cam Blood                 JR Hampden                   7.29q  4 

  7 Sam Donnelly              SO Hampden                   7.30   6 

  8 Josh Hoch                 SO Hampden                   7.40   7 

  9 Chris Pina                   Foxcroft                  7.43   7 

 10 Jonathon Seymour          FR Hampden                   7.46   6 

 11 Eric Davis                JR Bucksport                 7.47   5 

 12 Tyler MacDonald           SO Hampden                   7.61   3 

 13 Matt Haws                 SO Hampden                   7.81   1 

 14 Braden Wentworth          JR Sumner                    7.88   4 

 15 Andrew DeReddin           SO Bucksport                 7.92   2 

 16 Levi Cunningham           SR Bucksport                 8.02   2 

 17 Tanner Bisbee             SO Hampden                   8.03   5 

 18 Ethan Kelly                  Foxcroft                  8.04   1 

 19 Steve Charette            JR Hampden                   8.08   6 

 20 Stephen Kotyk             FR John Bapst                8.34   3 

 21 Clark Bjorn               SO Hampden                   8.39   4 

 22 Josh Nosel                JR John Bapst                8.42   2 

 23 John Leathers             SO Hampden                   8.42   3 

 24 Jackson Cust              JR Hampden                   8.47   3 

 25 Justin Cottle             SO Hampden                   8.77   7 

 26 Jason Pina                SO Foxcroft                  8.79   1 

 27 Nicholas Haggan           FR Hampden                   8.80   1 

 28 Mason Bell                FR Foxcroft                  8.81   2 

 29 Sam Pitchford             SR Bucksport                 8.99   5 

 30 Taylor Coon               FR Hampden                   9.21   6 

 31 Alexander Hollis          FR Hampden                   9.42   2 

 32 J.W. St. Germain          JR Hampden                   9.56   7 

 33 Jarid Leonard             SO Hampden                   9.60   5 

 34 Matt Cookson              SO Hampden                  10.22   4 

 

Event 36  Boys 55 Meter Dash Meet B

=======================================================================

EMITL Record: R  6.4h  1979        Greg Harrison, Bucksport                    

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

Finals

  1 Miguel Caballero          SR Orono                     6.90   10   

  2 Roy Donnelly              JR Hampden                   7.04    8   

  3 Stuart Lenz               SR John Bapst                7.04    6   

  4 Cam Blood                 JR Hampden                   7.21    4   

  5 Philip Faulkingham        JR John Bapst                7.24    2   

  6 Baramee Janla             FR Sumner                    7.24    1   

 

Event 38  Boys 1 Mile Run Meet B

=======================================================================

EMITL Record: R 4:17.66  1999        Louie Luchini, Ellsworth                  

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Andrew Closson            SR Hampden                4:58.27   10   

  2 Taylor Lee                SR Sumner                 5:04.69    8   

  3 Coral Guerrero            SO John Bapst             5:05.01    6   

  4 Jake Maltz                SO Hampden                5:05.71    4   

  5 Connor Wagner             SO John Bapst             5:19.80    2   

  6 Saif Pratt                SO John Bapst             5:32.26    1   

  7 Josh Marquis              SO Orono                  5:46.25  

  8 Nic Young                 SO Hampden                5:46.26  

  9 David Cayia               JR Hampden                6:19.59  

 10 Max Iannazzi              FR Hampden                6:49.89  

 

Event 40  Boys 400 Meter Run Meet B

==========================================================================

EMITL Record: R 49.59  2/7/2009    Ben Sinclair, Brewer                        

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Sam Donnelly              SO Hampden                  55.98   2  10   

  2 Joe Claar                 SR Orono                    56.87   2   8   

  3 Philip Faulkingham        JR John Bapst               56.96   2   6   

  4 Eric Davis                JR Bucksport                57.04   2   4   

  5 John San Diego            SR Sumner                   57.08   2   2   

  6 Zac Wells                 JR Sumner                   58.28   2   1   

  7 Colby Bombero             SR Foxcroft               1:00.76   1 

  8 Garrett Hilton            SR Foxcroft               1:01.47   1 

  9 Chris Pina                   Foxcroft               1:02.66   1 

 10 Julian Zepeda             FR Foxcroft               1:02.78   1 

 11 Tyler Hilton              SR Foxcroft               1:02.97   1 

 12 Stephen Kotyk             FR John Bapst             1:10.30   1 

 

Event 42  Boys 800 Meter Run Meet B

=======================================================================

EMITL Record: R 1:56.42  2002        Steven DeWitt, Ellsworth                  

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Tyler White               JR Orono                  2:09.04   10   

  2 Brandon Wade              JR Sumner                 2:19.59    8   

  3 Coral Guerrero            SO John Bapst             2:19.73    6   

  4 Kyle Rogerson             SO Hampden                2:22.76    4   

  5 Taylor Lee                SR Sumner                 2:25.03    2   

  6 Jake Maltz                SO Hampden                2:26.35    1   

  7 Connor Wagner             SO John Bapst             2:30.11  

  8 Saif Pratt                SO John Bapst             2:35.44  

  9 Mike Tormey               FR John Bapst             2:39.29  

 10 Tyler Hilton              SR Foxcroft               2:40.46  

 11 Nic Young                 SO Hampden                2:50.27  

 12 Sage Rapp                 JR Hampden                2:57.79  

 13 Patrik Orcutt             SO Sumner                 3:05.95  

 

Event 44  Boys 200 Meter Run Meet B

==========================================================================

EMITL Record: R 22.79  2/7/2009    Ben Sinclair, Brewer                        

    Name                    Year School                  Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Miguel Caballero          SR Orono                    23.97   9  10   

  2 Andrew Toothaker          JR Hampden                  25.04   9   8   

  3 Josh Hoch                 SO Hampden                  25.28   8   6   

  4 Sam Donnelly              SO Hampden                  25.54   9   4   

  5 Kyle Jordan               JR Sumner                   25.55   8   2   

  6 Baramee Janla             FR Sumner                   25.79   6   1   

  7 Colby Bombero             SR Foxcroft                 26.22   7 

  8 Jonathon Seymour          FR Hampden                  26.27   3 

  9 Eric Davis                JR Bucksport                26.37   8 

 10 Jamie Normand             SO Orono                    26.43   7 

 11 Tyler MacDonald           SO Hampden                  26.98   6 

 12 Philip Faulkingham        JR John Bapst               27.27   7 

 13 Zac Wells                 JR Sumner                   27.44   5 

 14 Ethan Kelly                  Foxcroft                 27.74   4 

 15 Jeddy Doyon               SR Hampden                  27.76   3 

 16 Braden Wentworth          JR Sumner                   28.33   5 

 17 Andrew DeReddin           SO Bucksport                28.53   4 

 18 Brendan Hall              JR John Bapst               29.58   4 

 19 Tanner Bisbee             SO Hampden                  29.75   2 

 20 Jason Smith               JR Sumner                   30.67   5 

 21 Stephen Kotyk             FR John Bapst               31.37   3 

 22 Mason Bell                FR Foxcroft                 32.75   1 

 23 Sam Pitchford             SR Bucksport                33.71   2 

 24 Taylor Coon               FR Hampden                  33.85   1 

 -- Chris Pina                   Foxcroft                    DQ   6 

 

Event 46  Boys 2 Mile Run Meet B

=======================================================================

EMITL Record: R 9:10.28  1998        Louie Luchini, Ellsworth                  

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Nick Kopf                 JR Hampden               10:58.74   10   

  2 Tyler White               JR Orono                 11:00.52    8   

  3 Andrew Closson            SR Hampden               11:14.73    6   

  4 Connor Wagner             SO John Bapst            11:30.58    4   

  5 Mike Tormey               FR John Bapst            12:36.93    2   

  6 Connor Dalton             JR Hampden               13:08.38    1   

  7 Josh Marquis              SO Orono                 13:08.82  

 

Event 48  Boys 4x220 Yard Relay Meet B

==========================================================================

EMITL Record: R 1:34.06  2/10/2007   , Bangor                                  

                         T. Martinez, C, Illingworth, T Seekins, C. Coleman

    School                                               Finals  H# Points

==========================================================================

  1 Foxcroft Academy  'A'                               1:43.58   2  10   

     1) Alex Stevens JR                 2) Garrett Hilton SR              

     3) Donald Boyer JR                 4) Stephen Sharrow SR             

  2 Sumner Memorial HS  'A'                             1:43.73   1   8   

     1) John San Diego SR               2) Brandon Wade JR                

     3) Kyle Jordan JR                  4) Baramee Janla FR               

  3 Orono High School  'A'                              1:43.88   2   6   

     1) Jamie Normand SO                2) Brandon Crocker SO             

     3) Tyler White JR                  4) Joe Claar SR                   

  4 Hampden Academy  'A'                                1:44.01   2   4   

     1) Josh Hoch SO                    2) Tyler MacDonald SO             

     3) Conor Patrick SR                4) Cam Blood JR                   

 -- Hampden Academy  'B'                               X2:03.22   1 

     1) Sage Rapp JR                    2) Nicholas Haggan FR             

     3) Jeddy Doyon SR                  4) Jackson Cust JR                

 

Event 50  Boys Shot Put Meet B

=======================================================================

EMITL Record: R 55-02.75  2/12/2005   Tyler Eastman, Old Town                  

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Zack Landean              JR Orono                 40-02.25   10   

      38-08.75  40-02.25  37-10.25  37-11.50  39-07  39-11.25

  2 Cody Levensalor           JR Foxcroft              38-07.75    8   

      38-04  37-07  35-10.50  37-05.75  38-07.75  37-00.75

  3 Nick Jesiolowski          JR Hampden               37-09.50    6   

      37-00.50  37-09.50  37-07.25  36-09.50  36-10.50  37-00

  4 Louis LaFache             JR Foxcroft              37-02.00    4   

      FOUL  37-02  36-11.50  35-09.50  37-01.75  36-09.50

  5 John Chen                 SO Hampden               36-08.50    2   

      34-09.75  34-05.75  32-11.75  36-08.50  35-07  35-08.25

  6 J.W. St. Germain          JR Hampden               34-08.25    1   

      34-00.50  34-01  31-06.25  31-05.75  34-00.75  34-08.25

  7 Tim Carlisle              JR Hampden               34-07.25  

      34-07.25  FOUL  FOUL  32-06.25  33-08  32-01.75

  8 Steve Charette            JR Hampden               33-00.00  

      32-03.75  33-00  30-08.50            

  9 John Leathers             SO Hampden               32-10.50  

      32-01  32-10.50  32-02.50            

 10 Jeddy Doyon               SR Hampden               32-08.25  

      FOUL  29-03.25  32-08.25            

 11 Sage Rapp                 JR Hampden               31-08.00  

      31-02  31-08  31-04.50            

 12 Ryan Brochu               SR John Bapst            31-07.25  

      31-07.25  27-09  29-05            

 13 Jackson Cust              JR Hampden               30-03.00  

      28-11  29-11  30-03            

 14 Nicholas Haggan           FR Hampden               29-01.25  

      29-01  29-01.25  28-10            

 15 Jason Pina                SO Foxcroft              28-02.00  

      28-02  27-01.50  27-06.75            

 16 Adrian Appleby               Bucksport             28-00.50  

      28-00.50  27-08  24-06.25            

 17 Sam Pitchford             SR Bucksport             27-02.75  

      26-05  27-02.75  27-00            

 17 Jarid Leonard             SO Hampden               27-02.75  

      27-02.75  26-04.50  FOUL            

 19 Matt Cookson              SO Hampden               26-11.75  

      24-06.75  FOUL  26-11.75            

 20 Alexander Hollis          FR Hampden               25-10.75  

      23-02.75  25-02.50  25-10.75            

 21 Brawley Benson            FR Orono                 23-09.75  

      22-10  23-09.75  21-09.75            

 22 Mason Bell                FR Foxcroft              19-11.00  

      FOUL  19-11  19-08.75            

 

Event 52  Boys Long Jump Meet B

=======================================================================

EMITL Record: R 22-08.50  1989        Rob Pendergist, Ellsworth                

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Miguel Caballero          SR Orono                 19-09.00   10   

      18-03.75  18-09.50  19-09            

  2 Cam Blood                 JR Hampden               17-07.25    8   

      FOUL  17-07.25  16-05.75            

  3 Jamie Normand             SO Orono                 17-06.25    6   

      17-01  17-06.25  16-08            

  4 Joe Claar                 SR Orono                 17-03.00    4   

      17-03  FOUL  16-04.75            

  5 Brandon Crocker           SO Orono                 16-11.50    2   

      16-10  16-11.50  16-01            

  6 Stephen Sharrow           SR Foxcroft              16-06.50    1   

      15-11  14-08.75  16-06.50            

  7 Matt Haws                 SO Hampden               16-05.00  

      16-05  16-00.25  16-03.75            

  8 Jonathon Seymour          FR Hampden               16-04.75  

      14-11.75  15-06.75  16-04.75            

  9 Tanner Bisbee             SO Hampden               13-10.50  

      13-10.50  FOUL  FOUL            

 10 Andrew Toothaker          JR Hampden               13-05.25  

      FOUL  13-05.25  FOUL            

 11 Levi Cunningham           SR Bucksport             12-11.25  

      10-03.25  9-00.50  12-11.25            

 12 Seth Raymond              SR Bucksport             12-10.75  

      12-10.75  FOUL  12-08.50            

 13 Justin Cottle             SO Hampden               12-01.00  

      FOUL  FOUL  12-01            

 -- Matt Cookson              SO Hampden                   FOUL  

      FOUL  FOUL  FOUL            

 -- Taylor Coon               FR Hampden                   FOUL  

      FOUL  FOUL  FOUL            

 

Event 54  Boys Triple Jump Meet B

=======================================================================

EMITL Record: R 47-00.25  1996        Peter Phelan, Brewer                     

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Stephen Sharrow           SR Foxcroft              38-10.50   10   

      37-06.25  37-04.25  38-10.50            

  2 Matt Haws                 SO Hampden               33-05.50    8   

      33-05.50  32-07.75  32-06.50            

  3 Stuart Lenz               SR John Bapst            33-02.25    6   

      FOUL  33-02.25  FOUL            

  4 Levi Cunningham           SR Bucksport             30-02.25    4   

      30-02.25  29-01.50  FOUL            

  5 Andrew DeReddin           SO Bucksport             27-00.50    2   

      25-08.50  FOUL  27-00.50            

  6 Seth Raymond              SR Bucksport             26-03.50    1   

      FOUL  26-03.25  26-03.50            

 -- Justin Cottle             SO Hampden                   FOUL  

      FOUL  FOUL  FOUL            

 

Event 56  Boys High Jump Meet B

=======================================================================

EMITL Record: R 6-07.25  1988        Rob Pendergist, Ellsworth                 

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Donald Boyer              JR Foxcroft               5-10.00   10   

  2 Brandon Wade              JR Sumner                 5-06.00    7   

  2 Kyle Jordan               JR Sumner                 5-06.00    7   

  4 Taylor Lee                SR Sumner                 5-02.00    4   

  5 Conor Patrick             SR Hampden               J5-02.00    2   

  6 Jason Smith               JR Sumner                 4-08.00    1   

 

Event 58  Boys Pole Vault Meet B

=======================================================================

EMITL Record: R 14-00  2/10/2007   James Berry, Orono                          

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

  1 Conor Patrick             SR Hampden               11-00.00   10   

  2 Alex Stevens              JR Foxcroft               7-06.00    8   

  3 Steve Charette            JR Hampden                7-00.00    6   

 -- Jeff King                 SO Hampden                     NH  

 

Event 30  Boys 60 Yard Hurdles Intermediate (non-scoring)

=======================================================================

    Name                    Year School                  Finals  Points

=======================================================================

Finals

  1 Sebastian Zepeda          FR Foxcroft                 10.37      

 

 

                 

 





My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News