Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

SMAA Track Meet Week 2

Gorham, ME, December 17, 2011

[BIDDEFORD-CHEVERUS-NOBLE-SO PORTLAND-THORNTON | DEERING-GORHAM-MASSABESIC-MCAULEY-PORTLAND ]

SCARBORO-BONNY EAGLE-WESTBROOK-WINDHAM

Courtesy of the Sub5 Web Site

For more race information, see Sub5 Track Club.

                     SMAA INDOOR TRACK-WEEK2 - 12/17/2011                      
                    SCARBORO-BONNY EAGLE-WESTBROOK-WINDHAM                                             
 
                              Female Team Scores                               
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 Scarborough High School            SCAR            149  
                2 Bonny Eagle High School            BEHS            111  
                3 Windham HS                         WIND             37  
                4 Westbrook High School              WEST             27  
 
                               Male Team Scores                                
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 Scarborough High School            SCAR            156.5
                2 Windham HS                         WIND             86  
                3 Bonny Eagle High School            BEHS             70.5
                4 Westbrook High School              WEST             25                                      
 
Girls 55 Meter Dash JUNIOR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Rodway, Morgan               Scarborough             7.74       7.67   1   6   
  2 Weyand, Audrey               Bonny Eagle             8.00       7.74   1   4   
  3 Warren, Jessica              Bonny Eagle             7.87       7.80   1   3   
  4 Panico, Miranda              Scarborough             8.25       7.93   1   2   
  5 Kirk, Katherine              Scarborough             8.20       8.09   1   1   
  6 Arsenault, Brittney          Westbrook               8.13       8.19   1 
  7 Richmond, Morgan             Windham                 8.01       8.30   1 
  8 Marcello, Mattison           Windham                 8.32       8.41   1 
  9 Beattie, Angela              Westbrook               8.46       8.45   2 
 10 Demers, Kerigan              Westbrook               8.51       8.55   2 
 11 Lauritsen, MaKayla           Bonny Eagle             8.71       8.58   2 
 12 Vincent, Akwero              Westbrook                          8.67   4 
 13 Thibodeau, Kathleen          Scarborough             8.75       8.85   2 
 14 Grover, Hayley               Westbrook               9.02       8.94   2 
 15 Taylor, Cyvoria              Westbrook                          8.97   3 
 16 Sirois, Maddie               Scarborough             9.29       9.18   2 
 17 Webster, Cassidy             Westbrook                          9.43   4 
 18 Given, Courtney              Scarborough             9.61       9.71   3 
 19 Freeman, Brittany            Westbrook                          9.81   3 
 20 Hall, Rebekah                Westbrook                          9.94   3 
 21 Ross, Courtney               Bonny Eagle            10.19      10.04   3 
 22 Peavey, Shelby               Windham                           10.07   3 
 23 McKenney, Samanatha          Westbrook                         10.56   4 
 
Girls 200 Meter Dash JUNIOR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Rodway, Morgan               Scarborough            27.58      27.52   1   6   
  2 Panico, Miranda              Scarborough            30.55      29.22   2   4   
  3 Ledue, Cailley               Scarborough            29.60      29.31   1   3   
  4 Arsenault, Brittney          Westbrook              29.59      29.54   1   2   
  5 Warren, Jessica              Bonny Eagle            29.64      29.95   1   1   
  6 Richmond, Morgan             Windham                29.52      30.04   1 
  7 Marcello, Mattison           Windham                           30.06   4 
  8 Vincent, Akwero              Westbrook                         31.50   5 
  9 Griffis, Kayla               Scarborough            30.88      31.53   2 
 10 Davidson, Ariana             Windham                           31.57   5 
 11 Thornton, Emily              Westbrook              31.72      31.79   3 
 12 Berry, Emma                  Westbrook              31.65      31.85   2 
 13 Tirrell, Emma                Scarborough            30.20      31.93   2 
 14 Demers, Kerigan              Westbrook                         32.36   5 
 15 Agger, Marisa                Scarborough            31.00      32.51   2 
 16 Kirsch, Rose                 Scarborough            32.75      32.84   3 
 17 Manning, Sophia              Westbrook              34.28      33.63   3 
 18 Martens, Julia               Scarborough            32.80      33.68   3 
 19 Sirois, Maddie               Scarborough            34.42      34.33   3 
 20 Marean, Emily                Westbrook              35.29      34.48   4 
 21 Taylor, Cyvoria              Westbrook              30.00      35.06   1 
 22 Given, Courtney              Scarborough            36.13      36.16   4 
 23 Peavey, Shelby               Windham                           36.35   5 
 24 Hall, Rebekah                Westbrook              38.68      38.03   4 
 
Girls 400 Meter Dash JUNIOR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kirk, Katherine              Scarborough          1:04.00    1:05.05   1   6   
  2 Tirrell, Emma                Scarborough          1:08.00    1:09.92   1   4   
  3 Thibodeau, Kathleen          Scarborough          1:10.60    1:11.14   1   3   
  4 Lauritsen, MaKayla           Bonny Eagle          1:15.00    1:11.20   2   2   
  5 Griffis, Kayla               Scarborough          1:08.00    1:11.72   1   1   
  6 Grover, Hayley               Westbrook            1:15.10    1:13.87   2 
  7 Martens, Julia               Scarborough          1:11.00    1:15.13   1 
  8 Manning, Sophia              Westbrook            1:18.81    1:16.20   2 
  9 Phillips, Bryanna            Westbrook            1:17.69    1:18.13   1 
 10 Frappier, Crystal            Windham              1:15.00    1:18.87   2 
 11 Taylor, Cyvoria              Westbrook            1:19.00    1:22.10   2 
 
Girls 800 Meter Run JUNIOR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Szatkowski, Mary             Bonny Eagle          2:36.00    2:37.42    6   
  2 Joy, Mackenzie               Windham              2:39.53    2:37.88    4   
  3 Glennie, Kristen             Bonny Eagle          2:44.00    2:41.58    3   
  4 Agger, Marisa                Scarborough          2:51.00    2:44.12    2   
  5 Libby, Kyaunna               Bonny Eagle          2:57.00    2:56.55    1   
  6 Shaw, Brooke                 Westbrook                       2:57.04  
  7 Harris, Jacquelyn            Westbrook            3:03.00    2:57.05  
  8 Bailey, Heather              Westbrook                       3:13.05  
  9 Quartararo, Maria            Scarborough          3:06.00    3:13.23  
 10 Clark, Samantha              Westbrook                       3:13.51  
 11 Given, Kelsey                Scarborough                     3:36.65  
 12 Freeman, Brittany            Westbrook                       4:01.91  
 
Girls 55 Meter Hurdles JUNIOR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Davidson, Ariana             Windham                10.06       9.88    6   
  2 Rinaldi, Sarah               Scarborough            11.00      10.45    4   
  3 Cooper, Sierra               Bonny Eagle            11.02      10.81    3   
  4 Phillips, Bryanna            Westbrook              11.51      11.16    2   
  5 Frappier, Crystal            Windham                           13.50    1   
 -- Thornton, Emily              Westbrook              11.73         DQ  
 
Girls 4x200 Meter Relay JUNIOR DIVISION
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Scarborough High School  'A'                      1:55.00    1:56.62    6   
  2 Bonny Eagle High School  'A'                      2:00.00    2:00.15    4   
  3 Windham HS  'A'                                   2:01.74    2:01.66    2   
  4 Westbrook High School  'A'                                   2:08.36  
 
Girls High Jump JUNIOR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rinaldi, Sarah               Scarborough          4-06.00    4-10.00    6   
  2 Vincent, Akwero              Westbrook                       4-04.00    4   
  3 Adkins, Elizbeth             Bonny Eagle          4-02.00   J4-04.00    3   
  4 Martens, Julia               Scarborough                     4-02.00    2   
  5 Berry, Katheryn              Westbrook            4-02.00    4-00.00    1   
  6 Gallagher, Maura             Windham              4-02.00   J4-00.00  
  7 Burrage, Mya                 Windham              4-00.00    3-08.00  
 
Girls Triple Jump JUNIOR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Weyand, Audrey               Bonny Eagle                    29-08.50    6   
  2 Thornton, Emily              Westbrook           26-00.00   27-01.00    4   
  3 Carter, Leah                 Bonny Eagle                    26-00.50    3   
  4 Beattie, Angela              Westbrook           29-00.00   25-05.50    2   
  5 Bailey, Heather              Westbrook           25-00.00   25-04.00    1   
  6 Warren, Jessica              Bonny Eagle                   J25-04.00  
  7 Berry, Katheryn              Westbrook           28-00.00   24-10.00  
  8 Berry, Emma                  Westbrook           28-00.00   24-04.00  
  9 Phillips, Bryanna            Westbrook           26-00.00   23-05.50  
 10 Taylor, Cyvoria              Westbrook                      21-11.50  
 11 Gallagher, Maura             Windham                        21-03.50  
 12 Frappier, Crystal            Windham                        21-01.50  
 13 Johnson, Savannah            Windham                        20-09.50  
 -- Vincent, Akwero              Westbrook                            ND  
 
Girls Shot Put JUNIOR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brown, Ashley                Westbrook           22-06.00   23-00.00    6   
  2 Ross, Courtney               Bonny Eagle                    22-07.00    4   
  3 Davidson, Ariana             Windham             21-02.00   21-02.00    3   
  4 Lauritsen, MaKayla           Bonny Eagle                    18-11.00    2   
  5 Sprague, Hannah              Windham             17-06.75   18-06.00    1   
  6 Clark, Samantha              Westbrook           18-04.25   17-09.00  
  7 Peavey, Shelby               Windham             18-11.00   16-01.50  
  8 Russell, Julia               Scarborough         15-08.00   16-00.00  
  9 Johnson, Savannah            Windham             14-04.75   15-11.00  
 10 McKenney, Samanatha          Westbrook           11-10.50   15-10.00  
 11 Maxfield, Dominique          Westbrook           10-07.50   14-08.00  
 
Girls 55 Meter Dash SENIOR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kirk, Nicole                 Scarborough             7.61       7.59    6   
  2 Pietras, Avery               Scarborough             8.19       7.91    4   
  3 Van Baars, Natalie           Windham                 8.35       8.41    3   
  4 Meserve, Reba                Bonny Eagle             9.41       9.24    2   
 
Girls 200 Meter Dash SENIOR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kirk, Nicole                 Scarborough            27.25      27.28   1   6   
  2 Tolman, Emily                Scarborough            27.90      28.30   1   4   
  3 Pietras, Avery               Scarborough            28.90      29.13   1   3   
  4 Kepron, Nicole               Bonny Eagle            28.85      29.93   1   2   
  5 Bailey, Catherine            Scarborough            29.70      29.94   2   1   
  6 Barankevich, Luba            Windham                           30.12   3 
  7 Van Baars, Natalie           Windham                30.51      30.39   2 
  8 Lindauer, Gaelyn             Bonny Eagle            31.00      30.48   2 
  9 Harris, Bethany              Westbrook                         31.69   3 
 10 Lynch, Meghan                Scarborough            32.24      32.61   2 
 11 Knaus, Haley                 Scarborough                       33.32   2 
 12 Redstone, Tyler              Bonny Eagle            33.00      33.89   3 
 13 Gadbois, Kat                 Scarborough                       34.26   3 
 14 Meserve, Reba                Bonny Eagle            34.49      34.66   3 
 15 Allen, Felicia               Westbrook                         37.85   1 
 
Girls 400 Meter Dash SENIOR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Gilbert, Karli-An            Scarborough          1:05.00    1:04.27   1   6   
  2 Kepron, Nicole               Bonny Eagle          1:06.00    1:05.02   1   4   
  3 Hewitt, Natalie              Bonny Eagle          1:11.10    1:09.97   2   3   
  4 Lynch, Meghan                Scarborough          1:11.18    1:11.23   1   2   
  5 Smith, Maggie                Scarborough          1:08.00    1:11.70   2   1   
  6 Pelczar, Ali                 Scarborough          1:11.13    1:14.53   2 
  7 Green, Mary Margaret         Windham              1:08.00    1:15.30   1 
 
Girls 800 Meter Run SENIOR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tolman, Emily                Scarborough          2:25.00    2:28.07    6   
  2 Cox, Samantha                Bonny Eagle          2:38.00    2:31.98    4   
  3 Vayda, Alexandra             Bonny Eagle          2:39.00    2:32.24    3   
  4 Gadbois, Kat                 Scarborough                     2:52.62    2   
 
Girls 55 Meter Hurdles SENIOR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bailey, Catherine            Scarborough            11.37      10.45    6   
  2 Lindauer, Gaelyn             Bonny Eagle            10.44      10.47    4   
  3 Hewitt, Natalie              Bonny Eagle            10.93      11.05    3   
  4 Allen, Felicia               Westbrook              15.84      15.42    2   
 
Girls 4x200 Meter Relay SENIOR DIVISION
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bonny Eagle High School  'A'                      1:58.00    1:59.72    6   
 -- Scarborough High School  'A'                      1:52.43         DQ  
 
Girls High Jump SENIOR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Van Baars, Natalie           Windham              3-08.00    3-10.00    6   
  2 Lynch, Meghan                Scarborough                     3-08.00    4   
 
Girls Triple Jump SENIOR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tolman, Andrea               Scarborough                    31-08.00    6   
  2 Green, Mary Margaret         Windham                        31-07.50    4   
  3 Kepron, Nicole               Bonny Eagle                    27-09.50    3   
  4 Barankevich, Luba            Windham                        27-01.75    2   
  5 Clark, Katie                 Westbrook           29-00.00   24-09.00    1   
  6 Pelczar, Ali                 Scarborough                    24-05.50  
 
Girls Shot Put SENIOR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Booth-Howe, Haela            Scarborough         30-08.25   30-05.00    6   
  2 Damon, Chelsea               Scarborough         27-04.00   29-06.00    4   
  3 Barankevich, Luba            Windham                        25-08.00    3   
  4 Meserve, Reba                Bonny Eagle                    21-09.00    2   
 
Girls 600 Yard Dash OPEN DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Weyand, Audrey               Bonny Eagle          1:41.00    1:35.37    6   
  2 Cox, Samantha                Bonny Eagle          1:40.00    1:36.10    4   
  3 Smith, Maggie                Scarborough          1:39.00    1:43.00    3   
  4 Knaus, Haley                 Scarborough          1:54.04    1:47.96    2   
  5 Kirk, Riley                  Bonny Eagle          1:46.00    1:48.83    1   
  6 Kirsch, Rose                 Scarborough                     1:49.46  
  7 Harris, Bethany              Westbrook            2:01.28    1:50.42  
  8 Clark, Katie                 Westbrook            1:50.69    1:50.92  
  9 Cook, Kaylin                 Windham                         1:50.95  
 10 Harriman, Ashley             Westbrook            2:01.75    1:58.59  
 
Girls 1 Mile Run OPEN DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vayda, Alexandra             Bonny Eagle          5:55.00    5:46.72    6   
  2 Glennie, Kristen             Bonny Eagle          5:55.00    5:46.79    4   
  3 Libby, Kyaunna               Bonny Eagle          6:30.00    6:08.87    3   
  4 Phelps, Halee                Westbrook            6:12.91    6:08.93    2   
  5 Ostrowski, Stephanie         Scarborough                     6:46.03    1   
  6 Quartararo, Maria            Scarborough          6:56.66    6:47.43  
  7 Childs, Jessica              Westbrook            7:12.40    6:49.33  
  8 Shottes, Katie               Scarborough                     7:31.85  
  9 Given, Kelsey                Scarborough          8:22.22    7:57.14  
 
Girls 1600 Sprint Medley OPEN DIVISION
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Scarborough High School  'A'                                 4:39.62    6   
  2 Bonny Eagle High School  'A'                      4:47.00    4:46.25    4   
  3 Windham HS  'A'                                              5:02.19    2   
  4 Westbrook High School  'A'                                   5:25.25  
 
Girls Pole Vault OPEN DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bailey, Catherine            Scarborough          8-06.00    9-00.00    6   
  2 Tolman, Andrea               Scarborough          9-00.00   J9-00.00    4   
  3 Ostrowski, Stephanie         Scarborough          7-00.00    7-06.00    3   
  4 Cooper, Sierra               Bonny Eagle          6-00.00    7-00.00    2   
  5 Ledue, Cailley               Scarborough                    J7-00.00    1   
  6 Hewitt, Natalie              Bonny Eagle          6-06.00    6-06.00  
  7 Pelczar, Ali                 Scarborough          5-06.00   J6-06.00  
  8 Glennie, Kristen             Bonny Eagle          6-06.00   J6-06.00  
  9 Szatkowski, Mary             Bonny Eagle          6-06.00    6-00.00  
 -- Quartararo, Maria            Scarborough                          NH  
 
Boys 55 Meter Dash JUNIOR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Doody, Austin                Scarborough             7.19       7.24   1   6   
  2 Kenney, Jerry                Scarborough             7.31       7.35   1   4   
  3 Davis, Zachary               Windham                 7.71       7.53   1   3   
  4 Lindsay, Ben                 Scarborough             7.62       7.57   1   2   
  5 Patchell, James              Bonny Eagle             7.45       7.61   1   1   
  6 Sullivan, Liam               Windham                 7.22       7.64   1 
  7 Haddadi, Hawar               Windham                 7.81       7.77   2 
  8 Graves, Aaron                Windham                 7.80       7.82   2 
  9 Udomsay, Patrick             Westbrook               7.53       7.95   1 
 10 Nawfal, Omran                Windham                            7.98   2 
 11 King, Gavin                  Windham                            8.03   2 
 12 Crimmin, Alec                Westbrook               8.25       8.33   2 
 13 Maxwell, Gabriel             Westbrook               8.20       8.51   2 
 14 Poitras, Ryan                Westbrook               8.95       9.12   2 
 -- Hicks, Sam                   Windham                              FS   2 
 
Boys 200 Meter Dash JUNIOR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Doody, Austin                Scarborough            25.77      26.39   1   6   
  2 Lindsay, Ben                 Scarborough            26.50      26.72   1   4   
  3 Graves, Aaron                Windham                27.22      27.20   1   3   
  4 Udomsay, Patrick             Westbrook              28.11      27.47   2   2   
  5 Bloom, Jacob                 Scarborough            27.50      27.55   1   1   
  6 Haddadi, Hawar               Windham                28.03      27.57   1 
  7 Corbett, Kellan              Bonny Eagle            28.47      28.05   2 
  8 Donnelly, Ian                Windham                29.00      28.21   2 
  9 melvin, scottie              Bonny Eagle            29.17      29.00   2 
 10 Crimmin, Alec                Westbrook              30.97      29.94   3 
 11 Chandrashekar, Aadharsh      Scarborough            28.50      30.77   2 
 12 Langlois, Chandler           Scarborough                       31.00   3 
 13 Hicks, Sam                   Windham                32.23      31.73   3 
 14 McSorley, Hugh               Scarborough            33.00      33.56   3 
 
Boys 400 Meter Dash JUNIOR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kenney, Jerry                Scarborough            56.39      58.33   1   6   
  2 meserve, zac                 Bonny Eagle          1:03.07    1:00.75   1   4   
  3 Granzier, Michael            Scarborough          1:00.00    1:01.78   1   3   
  4 Crockett, Denzel             Bonny Eagle          1:05.50    1:02.49   2   2   
  5 King, Gavin                  Windham              1:04.77    1:04.60   1   1   
  6 Chandrashekar, Aadharsh      Scarborough          1:03.00    1:08.96   1 
  7 Thompson, Owen               Windham              1:10.28    1:11.67   2 
 
Boys 800 Meter Run JUNIOR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bloom, Jacob                 Scarborough          2:20.00    2:18.89    6   
  2 Fowler, Will                 Scarborough          2:26.00    2:28.37    4   
  3 Donnelly, Ian                Windham                         2:30.20    3   
  4 Foerster, Lucas              Scarborough          2:30.00    2:32.74    2   
  5 Doiron, Maxim                Scarborough          2:35.00    2:40.46    1   
  6 Sayed, Hussein               Westbrook                       2:45.39  
  7 Webber, Sam                  Scarborough          2:45.00    2:50.63  
  8 Youland, Matt                Bonny Eagle          2:59.02    2:59.46  
 
Boys 55 Meter Hurdles JUNIOR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Langlois, Cameron            Scarborough             8.94       8.80   1   6   
  2 melvin, scottie              Bonny Eagle             9.80       9.86   1   4   
  3 James, Edward                Scarborough            10.28      10.17   1   3   
  4 Laliberte, Patrick           Windham                           10.34   2   2   
  5 Barankevich, Michael         Windham                10.64      10.47   1   1   
  6 Doiron, Maxim                Scarborough            11.47      10.84   1 
  7 Nawfal, Omran                Windham                           11.63   2 
  8 Langlois, Chandler           Scarborough                       11.93   1 
  9 Webb, Jason                  Bonny Eagle            11.30      11.97   1 
 
Boys 4x200 Meter Relay JUNIOR DIVISION
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Scarborough High School  'A'                      1:44.34    1:45.57    6   
  2 Bonny Eagle High School  'A'                      1:48.75    1:52.92    4   
  3 Windham HS  'A'                                   1:44.70    2:01.87    2   
  4 Westbrook High School  'A'                                   2:06.12  
 
Boys High Jump JUNIOR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Langlois, Cameron            Scarborough          5-00.00    5-02.00    6   
  2 Davis, Zachary               Windham                         5-00.00    4   
  3 Patchell, James              Bonny Eagle                    J5-00.00    3   
  4 Granzier, Michael            Scarborough                     4-08.00    2   
 
Boys Triple Jump JUNIOR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lindsay, Ben                 Scarborough                    34-01.00    6   
  2 Laliberte, Patrick           Windham                        32-10.00    4   
  3 Udomsay, Patrick             Westbrook           32-00.00   30-07.00    3   
  4 Moore, Kyle                  Westbrook           34-00.00   30-04.50    2   
  5 Haddadi, Hawar               Windham                        30-02.75    1   
  6 Granzier, Michael            Scarborough                    28-00.00  
 -- Nawfal, Omran                Windham                              ND  
 
Boys Shot Put JUNIOR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Pino, Michael                Scarborough         42-07.50   39-00.50    6   
  2 Thayer, Cameron              Scarborough         35-09.00   36-08.50    4   
  3 McSorley, Hugh               Scarborough         30-10.00   31-04.00    3   
  4 Hannigan, Stephen            Bonny Eagle         31-03.50   28-04.00    2   
  5 Davenport, Benen             Bonny Eagle         27-02.00   27-00.00    1   
  6 Barankevich, Michael         Windham             27-11.25   24-02.50  
  7 Poitras, Ryan                Westbrook           18-11.25   19-02.50  
 -- Davis, Zachary               Windham             27-10.00         ND  
 
Boys 55 Meter Dash SENIOR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Shepard, Damien              Windham                 6.91       6.88   1   6   
  2 Jamison, Ryan                Scarborough             7.01       6.99   1   4   
  3 Swan, Davey                  Bonny Eagle             7.11       7.17   1   3   
  4 Hardesty, Justin             Windham                 7.15       7.20   1   2   
  5 Field, Calvin                Windham                            7.33   2   1   
  6 Manjai, Newton               Windham                 7.76       7.87   1 
  7 Crockett, Mitchell           Bonny Eagle             7.91       7.95   1 
  8 Chim, Justin                 Windham                 8.03       7.99   2 
  9 Garayev, Kanan               Bonny Eagle             8.39       8.05   2 
 10 Gardner, Daniel              Scarborough             8.10       8.10   2 
 11 Ludka, Justin                Westbrook               8.00       8.23   1 
 12 Dixon, Ian                   Windham                            8.90   2 
 13 Forbes, Isaac                Windham                            9.03   2 
 
Boys 200 Meter Dash SENIOR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Shepard, Damien              Windham                23.91      23.89   1   6   
  2 Jamison, Ryan                Scarborough            24.12      24.13   1   4   
  3 Collins, Jeremy              Bonny Eagle            24.44      24.63   1   3   
  4 Viola, Greg                  Scarborough            25.00      24.96   1   2   
  5 Hardesty, Justin             Windham                25.29      25.09   1   1   
  6 Hermann, JD                  Scarborough            25.70      25.35   2 
  7 Langlois, Christian          Scarborough            26.29      26.05   2 
  8 Farino, Ben                  Scarborough            25.70      26.10   2 
  9 Alofs, Jake                  Scarborough            28.00      26.36   3 
 10 Laliberte, Woody             Windham                27.00      26.39   2 
 11 Willis, Matthew              Bonny Eagle            27.30      27.64   3 
 12 McCormick, Joshua            Westbrook                         28.28   4 
 13 Crockett, Mitchell           Bonny Eagle            29.27      28.47   4 
 14 Gardner, Daniel              Scarborough            29.23      28.81   3 
 15 Chim, Justin                 Windham                29.00      28.98   3 
 16 Garayev, Kanan               Bonny Eagle            30.17      29.72   4 
 17 Sayed, Hussein               Westbrook                         30.78   4 
 18 Forbes, Isaac                Windham                29.00      32.10   3 
 19 Kellogg, Brendan             Windham                43.18      45.26   4 
 
Boys 400 Meter Dash SENIOR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Morris, Nick                 Scarborough            52.70      53.60   1   6   
  2 Rice, Patrick                Windham                58.00      55.19   2   4   
  3 Harkins, Travis              Windham                56.75      55.36   1   3   
  4 James, Alec                  Scarborough            56.86      55.70   1   2   
  5 Bailey, Kyle                 Bonny Eagle            55.90      56.42   1   1   
  6 Farino, Ben                  Scarborough            57.00      57.09   1 
  7 Gowell, Thomas               Bonny Eagle            58.70      59.13   2 
  8 Schumacher, Kyle             Westbrook            1:04.01    1:02.99   2 
  9 Manjai, Newton               Windham              1:04.49    1:06.22   2 
 10 Poulin, Logan                Westbrook            1:04.78    1:06.53   2 
 11 Kellogg, Brendan             Windham              1:40.00    1:51.18   2 
 
Boys 800 Meter Run SENIOR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tudor, Mike                  Scarborough          2:10.00    2:05.73    6   
  2 Moulin, Wout                 Scarborough          2:12.00    2:08.88    4   
  3 Thompson, Fred               Westbrook            2:11.81    2:09.00    3   
  4 Murray, Jonathan             Westbrook            2:29.61    2:14.45    2   
  5 Tardiff, Alex                Windham              2:18.66    2:15.99    1   
  6 Brennan, Keegan              Windham                         2:18.58  
  7 Desjardin, Jake              Windham                         2:30.74  
  8 Hopkins, Camden              Scarborough          2:40.00    2:31.57  
  9 McGill, Jed                  Windham              2:39.23    2:36.40  
 
Boys 55 Meter Hurdles SENIOR DIVISION
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Goodale, Tyson               Bonny Eagle             8.20       8.30   1   6   
  2 Bailey, Kyle                 Bonny Eagle             8.38       8.42   1   4   
  3 Rice, Patrick                Windham                 8.59       8.56   1   3   
  4 Lewis, Magnes                Westbrook               9.24       8.90   1   2   
  5 James, Alec                  Scarborough             9.39       9.25   1   1   
  6 Ledue, Jake                  Westbrook               9.91       9.76   2 
  7 Tudor, Mike                  Scarborough             9.84       9.83   2 
  8 Langlois, Christian          Scarborough            10.58      10.14   2 
  9 Madden, Merrick              Scarborough             8.59      11.15   1 
 
Boys 4x200 Meter Relay SENIOR DIVISION
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bonny Eagle High School  'A'                      1:38.73    1:38.73    6   
  2 Scarborough High School  'A'                      1:39.21    1:38.77    4   
  3 Windham HS  'A'                                   1:44.70    1:39.72    2   
  4 Westbrook High School  'A'                                   1:47.14  
 
Boys High Jump SENIOR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lewis, Magnes                Westbrook            5-06.00    6-00.00    6   
  2 Field, Calvin                Windham              5-06.00    5-10.00    4   
  3 Harkins, Travis              Windham              5-08.00    5-06.00    3   
  4 Viola, Greg                  Scarborough          5-06.00    5-04.00    2   
  5 Hermann, JD                  Scarborough          5-02.00    5-02.00    1   
  6 Schumacher, Kyle             Westbrook                      J5-02.00  
  7 Bailey, Kyle                 Bonny Eagle          5-02.00    5-00.00  
  8 Quiram, Nick                 Scarborough                     4-10.00  
 -- McCormick, Joshua            Westbrook                            NH  
 
Boys Triple Jump SENIOR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Goodale, Tyson               Bonny Eagle         41-00.00   41-02.00    6   
  2 Rice, Patrick                Windham                        40-09.75    4   
  3 Hardesty, Justin             Windham                        38-09.50    3   
  4 Hermann, JD                  Scarborough                    37-10.25    2   
  5 Lewis, Magnes                Westbrook           38-00.00   37-05.50    1   
  6 Corbett, Shane               Bonny Eagle         38-00.00   36-00.00  
  7 Hamilton, Robbie             Windham                        35-04.75  
  8 Swan, Davey                  Bonny Eagle                    34-08.00  
  9 Garayev, Kanan               Bonny Eagle                    28-07.75  
 
Boys Shot Put SENIOR DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hamilton, Robbie             Windham             45-04.00   43-03.00    6   
  2 Corbett, Shane               Bonny Eagle         44-03.00   42-11.50    4   
  3 Martel, Andy                 Bonny Eagle         42-02.00   41-01.00    3   
  4 Woodbury, Eric               Scarborough         39-00.00   39-01.50    2   
  5 Powell, Wyatt                Bonny Eagle         34-03.50   37-11.00    1   
  6 Verzoni, Anthony             Scarborough         30-02.00   35-02.50  
  7 McLellan, Nate               Scarborough         35-04.00   34-00.00  
  8 Poulin, Logan                Westbrook           31-00.75   32-10.50  
  9 Field, Calvin                Windham             32-02.75   32-00.50  
 10 Dixon, Ian                   Windham             31-11.25   30-01.50  
 11 Garcia, Javier               Westbrook           30-07.25   29-08.00  
 12 Campobasso, Tyler            Bonny Eagle         31-06.50   28-11.00  
 13 Jackson, Alexander           Westbrook           27-07.50   27-02.00  
 14 Garrison, Jurien             Scarborough         18-02.50   23-10.00  
 15 Forbes, Isaac                Windham             27-00.00   19-08.00  
 
Boys 600 Yard Dash OPEN DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Collins, Jeremy              Bonny Eagle          1:22.00    1:19.64    6   
  2 Cave, Robert                 Windham                         1:22.63    4   
  3 Karam, Alex                  Scarborough          1:23.00    1:22.77    3   
  4 Alofs, Jake                  Scarborough          1:25.99    1:27.72    2   
  5 McGill, Jed                  Windham              1:34.24    1:31.38    1   
  6 Joy, Connor                  Windham              1:32.97    1:31.71  
  7 Quiram, Nick                 Scarborough          1:28.00    1:33.61  
  8 Desjardin, Jake              Windham              1:33.85    1:34.58  
  9 Ledue, Jake                  Westbrook            1:45.79    1:43.03  
 10 Moore, Caleb                 Windham                         1:45.94  
 11 Maxwell, Gabriel             Westbrook                       1:46.08  
 12 Theriault, Isaac             Westbrook            1:43.79    1:46.19  
 
Boys 2 Mile Run OPEN DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hall, Robert                 Scarborough         10:30.00   10:25.28    6   
  2 Sullivan, Jack               Scarborough         10:35.00   10:34.24    4   
  3 Cave, Robert                 Windham                        10:47.48    3   
  4 Wheatley, James              Westbrook                      12:06.86    2   
  5 Tardiff, Alex                Windham                        12:55.82    1   
  6 McGill, Jed                  Windham                        12:59.10  
  7 Moore, Caleb                 Windham                        13:45.48  
 
Boys 55 Meter Hurdles OPEN DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Langlois, Cameron            Scarborough                        9.09  
  2 James, Edward                Scarborough                       10.37  
 
Boys 1600 Sprint Medley OPEN DIVISION
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Scarborough High School  'A'                      3:40.32    3:43.35    6   
  2 Windham HS  'A'                                              4:23.08    4   
  3 Westbrook High School  'A'                                   4:46.87    2   
 
Boys Pole Vault OPEN DIVISION
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 James, Alec                  Scarborough         11-06.00   12-00.00    6   
  2 Dearborn, Connor             Bonny Eagle          9-00.00   10-00.00    4   
  3 Trafford, Jordan             Bonny Eagle          8-00.00    8-06.00    2.50
  3 James, Edward                Scarborough          7-06.00    8-06.00    2.50
 
           Women - JUNIOR DIVISION - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
    1) Scarborough High School     56        2) Bonny Eagle High School    45   
    3) Westbrook High School       22        4) Windham HS                 17   
 
           Women - SENIOR DIVISION - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
    1) Scarborough High School     67        2) Bonny Eagle High School    36   
    3) Windham HS                  18        4) Westbrook High School       3   
 
            Women - OPEN DIVISION - Team Rankings - 4 Events Scored
===============================================================================
    1) Bonny Eagle High School     30        2) Scarborough High School    26   
    3) Westbrook High School        2        3) Windham HS                  2   
 
            Men - JUNIOR DIVISION - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
    1) Scarborough High School     87        2) Windham HS                 24   
    3) Bonny Eagle High School     21        4) Westbrook High School       7   
 
            Men - SENIOR DIVISION - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
    1) Windham HS                  49        2) Scarborough High School    40   
    3) Bonny Eagle High School     37        4) Westbrook High School      14   
 
             Men - OPEN DIVISION - Team Rankings - 4 Events Scored
===============================================================================
    1) Scarborough High School     29.50     2) Windham HS                 13   
    3) Bonny Eagle High School     12.50     4) Westbrook High School       4   



My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News