Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Maine Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

You and ME Duo Duel 10k Relay

Portland, ME, August 27, 2011

[Results by Team Gender ]

Results by Class



                                                   You and Me Duo Duel 10k
                                                       Portland, Maine
                                                       August 27, 2011
                                                               
                                                             
                                               *****  DIVISION RESULTS *****


                                                   Coed Team Under 40
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 138 Team Grenyah         Colleen AHREN          18 Daniel RABOIN          19  37   20:46.1  6:42   16:53.8  5:27   37:39.8  6:04 
    2 142 LePage/Forrette      Peter LEPAGE           17 Lindsay FORRETTE       20  37   23:25.9  7:33   17:09.7  5:32   40:35.6  6:32 
    3 141 Hentz/Dracoules      Kimberly HENTZ         19 Christophe DRACOULES   20  39   22:15.3  7:10   19:04.7  6:09   41:19.9  6:40 
    4  74 Team Dynamite        Jason HIGGINBOTHAM     13 Jasmine BOYLE          17  30   19:52.2  6:24   23:23.7  7:32   43:15.9  6:58 
                                                            
                                                     Coed Team 40-59
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  95 Let's Jet            Sarah ENMAN            24 Justin ENMAN           22  46   20:50.6  6:43   22:34.3  7:16   43:24.8  7:00 
    2  12 Krohnsters           Tana KROHN             23 Michael KROHN          24  47   21:50.6  7:02   22:00.9  7:06   43:51.4  7:04 
    3 123 The Rowdies          Katelyn BEELEY         29 Sam GOODRICH           29  58   18:07.7  5:51   26:26.0  8:31   44:33.7  7:11 
    4 149 Herrick/O'Brien      Kacie HERRICK          26 Nick O'BRIEN           25  51   24:24.5  7:52   20:09.7  6:30   44:34.1  7:11 
    5 164 Pat & Michelle       Michelle CUSACK        25 Patrick BEGGS          26  51   23:16.9  7:30   23:41.4  7:38   46:58.2  7:34 
    6  22 Shake and Bake       Alexandria O'BRIEN     19 Corey STURGEON         22  41   25:03.2  8:04   22:21.1  7:12   47:24.2  7:38 
    7  44 Tyler & Viv          Tyler JOHNSON          24 Vivien TOTH            24  48   22:23.0  7:13   25:51.2  8:20   48:14.1  7:46 
    8  19 Beauty & the Bell    Kara EBRAHIM           26 Arick BELL             27  53   21:24.7  6:54   27:10.6  8:45   48:35.2  7:50 
    9  67 Love / Love          Bucky LOVE             29 Sarah LOVE             25  54   27:59.7  9:01   21:00.9  6:46   49:00.6  7:54 
   10  48 Cuddy / Young        Andrea CUDDY           21 Jack YOUNG             20  41   24:19.2  7:50   25:04.0  8:05   49:23.2  7:57 
   11 154 McChaud/Stewart      Chris MCCHAUD          27 Meghan STEWART         26  53   26:38.9  8:35   24:40.0  7:57   51:18.8  8:16 
   12  37 The Miller Lites     Brad BINGHAM           25 Stephanie BINGHAM      25  50   27:57.6  9:00   27:26.8  8:51   55:24.4  8:55 
   13  86 Truc & Claudia       Truc HUYNH             29 Claudia MARROQUIN      26  55   29:01.8  9:21   26:38.4  8:35   55:40.1  8:58 
   14  34 Garcia / Smith       Pete GARCIA            29 Kayla SMITH            25  54   29:53.8  9:38   36:34.4 11:47 1:06:28.1 10:42 
                                                            
                                                    Coed Team 60 -79
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  58 Tiger Blood          Kurt COTE              42 Sabrina COTE           23  65   19:24.8  6:15   20:41.9  6:40   40:06.6  6:28 
    2 156 LSR Racing           Jacob RUTTINGER        31 Elizabeth SULLIVAN     29  60   19:12.2  6:11   23:26.6  7:33   42:38.7  6:52 
    3 107 Slower Than We Look  Meredith FREIMER       32 Hayden ANDERSON        40  72   23:51.7  7:41   18:48.5  6:04   42:40.2  6:53 
    4 104 You said I Do        Joseph MANN            35 Kristen MANN           34  69   23:28.5  7:34   19:52.9  6:24   43:21.4  6:59 
    5  82 Robinson / Robinson  Betsy ROBINSON         30 Brian ROBINSON         30  60   23:04.2  7:26   20:28.0  6:36   43:32.1  7:01 
    6  65 Carle / Spaulding    Jessica CARLE          37 Justin SPAULDING       39  76   22:17.2  7:11   21:37.4  6:58   43:54.5  7:04 
    7  71 Slum Runners         David KINGDON          35 Roxanne GILLESPIE      34  69   20:18.7  6:33   24:00.9  7:44   44:19.5  7:08 
    8  69 Pixley / Wertheimer  Andrew PIXLEY          32 Rebecca WERTHEIMER     33  65   23:41.3  7:38   20:55.5  6:45   44:36.7  7:11 
    9 150 Lund                 Denise LUND            37 John LUND              35  72   25:49.0  8:19   19:39.4  6:20   45:28.3  7:20 
   10  79 Maniacs              Allison STRATIS        42 Steve OLIVER           37  79   23:44.9  7:39   22:46.3  7:20   46:31.2  7:30 
   11  40 2Jacks               Amy JACKS              21 Tad JACKS              54  75   24:55.8  8:02   22:41.7  7:19   47:37.5  7:40 
   12  96 osterrieder / osterr Christophe OSTERRIEDE  38 Michelle OSTERRIEDER   36  74   26:52.4  8:39   20:46.9  6:42   47:39.2  7:41 
   13 120 O'Reillys            Madison O'REILLY       13 Michael O'RELLLY       47  60   25:49.9  8:19   22:43.0  7:19   48:32.8  7:49 
   14  42 Team Twin            Rachel PILLING         33 Dan STOKES             36  69   24:58.0  8:03   24:16.2  7:49   49:14.1  7:56 
   15 125 Logan/Logan          Jeffery LOGAN          55 Maddie LOGAN           14  69   24:31.8  7:54   26:45.4  8:37   51:17.2  8:16 
   16  87 hardcastle / royle   Anne HARDCASTLE        35 George ROYLE           36  71   27:30.2  8:52   27:08.9  8:45   54:39.1  8:48 
   17 117 Pierce-Leeman        Abby PIERCE            32 Aaron LEEMAN           36  68   30:26.8  9:48   24:15.4  7:49   54:42.2  8:49 
   18 109 Cats and Mules       Jared CASH             29 Elizabeth BOWEN        37  66   25:13.2  8:08   29:54.5  9:38   55:07.7  8:53 
   19  84 Cook & Stevenson     Rob COOK               30 Maria STEVENSON        37  67   24:25.1  7:52   31:28.3 10:08   55:53.3  9:00 
   20  45 Team Kleighth        Leigh DRORI            25 Keith BUTTERFIELD      42  67   24:03.9  7:45   35:19.8 11:23   59:23.7  9:34 
   21  59 Hutchings / Hutching Leah HUTCHINGS         36 Andrew HUTCHINGS       39  75   30:04.7  9:41   33:37.0 10:50 1:03:41.7 10:16 
   22  85 Nap Time             Ron GUEVIN             36 Anne-Marie TODERICO    39  75   36:45.4 11:50   27:11.4  8:46 1:03:56.7 10:18 
                                                            

                                                    Coed Team 80 - 99
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 110 dylitch              Mitch ALDEN            41 Dylan ALDEN            42  83   20:29.5  6:36   20:41.8  6:40   41:11.2  6:38 
    2  23 Team ViSalus         Julie SMYTH            40 Curt SMYTH             42  82   22:46.2  7:20   19:59.3  6:26   42:45.5  6:53 
    3  16 Butterfield / Butter Blue BUTTERFIELD       41 Kevin BUTTERFIELD      40  81   22:12.9  7:09   22:45.4  7:20   44:58.2  7:15 
    4 116 L'Equipe Plus Dure   Hollie HARDER          50 James HARDER           49  99   22:53.4  7:23   22:14.3  7:10   45:07.7  7:16 
    5  31 Dowd / Dowd          Narri DOWD             43 Clint DOWD             47  90   26:06.1  8:25   20:03.4  6:28   46:09.5  7:26 
    6  92 Spenard / Spenard    Denise SPENARD         44 John SPENARD           44  88   23:08.9  7:28   24:10.1  7:47   47:19.0  7:37 
    7 112 Bang Bang            Steve BANG             42 Kaylyn BANG            41  83   26:34.7  8:34   20:49.3  6:43   47:24.0  7:38 
    8  28 Dirty Duo            Denise DIPIETRANTONIO  35 Steven DESJARDINS      53  88   24:53.1  8:01   23:28.3  7:34   48:21.3  7:47 
    9  11 ChrisPam             Chris CLAPP            42 Pam OGDEN              54  96   28:41.8  9:15   20:19.6  6:33   49:01.3  7:54 
   10  49 Morrill / Morrill    Denise MORRILL         46 Pete MORRILL           45  91   27:22.7  8:49   22:32.6  7:16   49:55.3  8:03 
   11  75 Dazed and Confused   Greg RICHARDS          43 Michelle RICHARDS      41  84   24:21.0  7:51   25:37.6  8:15   49:58.5  8:03 
   12 115 Team Richardson      John RICHARDSON        48 Marybeth RICHARDSON    49  97   25:12.7  8:07   25:07.7  8:06   50:20.3  8:07 
   13  93 Broadstrokes         Richard NEALLEY        55 Jaymee BAILEY LEGASSE  29  84   25:18.0  8:09   29:11.2  9:24   54:29.1  8:47 
   14  73 Running makes ME ;-) Amy TATUM              42 Mikko HUTTUNEN         44  86   28:16.2  9:06   26:33.7  8:33   54:49.9  8:50 
   15 101 Kaplan / Cohen       Eric KAPLAN            48 Rachel COHEN           48  96   24:52.0  8:01   31:02.3 10:00   55:54.2  9:00 
   16 105 Coaches on the Run   Eugene LONGOBARDI      45 Kathy BOWE             39  84   27:17.5  8:48   28:40.8  9:14   55:58.3  9:01 
   17  24 Two for the Road     Sandra PIERCE-JORDAN   44 Kevin JORDAN           44  88   29:05.3  9:22   28:39.4  9:14   57:44.7  9:18 
   18   2 Team Reichert        Kate REICHERT          22 George REICHERT        58  80   27:03.0  8:43   31:04.8 10:01   58:07.8  9:22 
   19   4 Stinson / Stinson    K STINSON              41 Nick STINSON           41  82   39:24.7 12:42   27:54.3  8:59 1:07:18.9 10:50 
                                                            
                                                   Coed Team 100 - 119
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  89 Sylvan               Paul TOOHEY            53 Jeanne HACKETT         52 105   19:59.2  6:26   20:18.6  6:33   40:17.7  6:30 
    2 153 The Hurricaines      Maureen SPROUT         55 Bob DUNFEY             60 115   22:11.3  7:09   21:34.0  6:57   43:45.2  7:03 
    3 126 Go Slow              Mike NIXON             58 Laurie NICHOLAS        43 101   24:54.2  8:01   22:48.5  7:21   47:42.7  7:41 
    4  27 NY Express           Charles DEPOINT        55 Linda DEPOINT          55 110   28:50.7  9:18   24:08.1  7:47   52:58.8  8:32 
    5  63 Pat&Deb              Patrick PERREAULT      50 Deborah PERREAULT      52 102   27:45.1  8:56   25:34.3  8:14   53:19.4  8:35 
    6  35 Hall / Hall          Peter HALL             56 Susan HALL             58 114   30:25.1  9:48   23:16.7  7:30   53:41.7  8:39 
    7  38 Cummings / Cummings  Timothy CUMMINGS       45 Mary CUMMINGS          60 105   37:20.7 12:02   40:03.9 12:54 1:17:24.6 12:28 
                                                            
                                                     Coed Team 120+
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 122 Circle rth           Robert RANDALL         74 Becky HARKEMA          46 120   20:45.4  6:41   27:54.0  8:59   48:39.4  7:50 
    2   3 FLYNN                Michele FLYNN          63 Robert FLYNN           65 128   27:06.1  8:44   26:16.0  8:28   53:22.0  8:36 
    3 113 Galloping Geezers    Perry BANG             62 Patty BANG             62 124   47:54.3 15:26   40:10.6 12:56 1:28:04.8 14:11 
                                                            
                                                  Female Team Under 40
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 130 Donahue/Flatley      Annelise DONAHUE       18 Erin FLATLEY           18  36   21:36.7  6:58   21:29.9  6:56   43:06.6  6:57 
    2 135 Reidy/Dunay          Michelle REIDY         18 Brittany DUNAY         18  36   21:55.6  7:04   24:02.5  7:45   45:58.1  7:24 
    3 131 Clark/Gaffney        Taylor CLARK           18 Chelsi GAFFNEY         19  37   23:32.7  7:35   24:24.5  7:52   47:57.1  7:44 
    4 133 Arthur/Wallbillian   Lindsay ARTHUR         20 Sara WALLBILLIAN       18  38   25:04.9  8:05   23:44.9  7:39   48:49.8  7:52 
    5 137 Ambrisco/Pierce      Michelle AMBRISCO      19 Melissa PIERCE         19  38   25:25.9  8:12   25:40.0  8:16   51:05.8  8:14 
    6 128 McPHee/Baumert       Acacia MCPHEE          19 Deanna BAUMERT         19  38   27:04.9  8:43   24:31.3  7:54   51:36.1  8:19 
    7 129 Rock/Liebau          Calley ROCK            19 Amanda LIEBAU          18  37   26:42.8  8:36   26:19.3  8:29   53:02.1  8:33 
    8 136 Holmes/White         Ashley HOLMES          19 Hayley WHITE           18  37   25:33.8  8:14   28:41.0  9:14   54:14.7  8:44 
    9  66 The faster you run t Jillian BJORN-CARON    14 Kayla ROSE             15  29   29:39.0  9:33   25:55.9  8:21   55:34.8  8:57 
   10 132 Johnston/Saunders    Courtney JOHNSTON      20 Adelle SAUNDERS        19  39   26:04.7  8:24   30:06.6  9:42   56:11.3  9:03 
   11  14 Bridge / Bridge      Erica BRIDGE           12 Emily BRIDGE            9  21   28:59.7  9:20   32:44.0 10:33 1:01:43.6  9:57 
                                                            

                                                    Female Team 40-59
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  70 Sole Sisters         Erin GARVEY            22 Carly DION             22  44   18:58.8  6:07   19:31.7  6:18   38:30.4  6:12 
    2 139 Pastlow/Pederson     Jessica PASTLOW        21 Heather PEDERSON       20  41   20:32.0  6:37   22:29.1  7:15   43:01.1  6:56 
    3 134 Hardman/Martins      Natalie HARDMAN        21 Kim MARTINS            20  41   22:11.3  7:09   22:31.0  7:15   44:42.2  7:12 
    4  76 Blazin Fast          Hillary TURNER         25 Heather SANDS          26  51   23:57.4  7:43   23:07.4  7:27   47:04.7  7:35 
    5 160 Fight Club           Bryna HERRICK          26 Erin HERRICK           31  57   28:12.3  9:05   25:15.7  8:08   53:28.0  8:37 
    6   9 Long Legged Ladies   Kristin ECCLESTON      30 Amanda GIROUX          29  59   24:37.3  7:56   29:09.5  9:24   53:46.7  8:40 
    7  61 Bowley Dow / Maguire Loren BOWLEY DOW       29 Erin MAGUIRE           29  58   28:50.5  9:17   26:40.3  8:36   55:30.8  8:57 
    8 111 Maria and Tanya      Tanya HOLBROOK         29 Maria ALOFS            30  59   29:18.3  9:26   26:26.7  8:31   55:44.9  8:59 
    9  52 Regulators           Kathryn ANDREWS        29 Bridget NEVERS         29  58   30:42.1  9:53   29:00.6  9:21   59:42.6  9:37 
   10  81 Rogers / Hanna       Elizabeth ROGERS       24 Heidi HANNA            29  53   29:59.4  9:40   31:03.4 10:00 1:01:02.7  9:50 
   11  43 Rowdy Racers with Ka Kate HARROFF           24 Abby MORRISON          28  52   34:06.2 10:59   31:09.8 10:02 1:05:16.0 10:31 
   12  90 Team Monkey          Caitlin MEAGHER        25 Kerrie XINTARAS        26  51   31:58.8 10:18   33:46.8 10:53 1:05:45.6 10:35 
   13  91 Hurricane Eyes       Kate BAUM              26 Bernadette JAMES       26  52   28:31.5  9:11   40:30.9 13:03 1:09:02.4 11:07 
                                                            
                                                   Female Team 60 -79
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  78 Stockley / Stockley  Bernice STOCKLEY       48 Leela STOCKLEY         12  60   24:58.2  8:03   24:36.1  7:56   49:34.2  7:59 
    2  56 GigiMaura            Maura EDGECOMB         37 Gigi STONE-GRANNELL    37  74   24:36.1  7:56   27:43.8  8:56   52:19.9  8:26 
    3  30 Team Polar-Bob       Kathryn STEGEMAN       30 Jette GLAZER           31  61   25:46.8  8:18   27:51.1  8:58   53:37.9  8:38 
    4  99 marpin@maine.rr.com  Kim WALLACE            40 Michelle ARPIN         38  78   27:36.7  8:54   26:30.8  8:33   54:07.5  8:43 
    5  47 Whitaker / Whitaker  Carolyn WHITAKER       48 Anna WHITAKER          19  67   35:55.3 11:34   25:05.7  8:05 1:01:00.9  9:50 
    6  80 Team Snark           Tricia LEDOUX          32 Stacey GRAF            32  64   30:18.2  9:46   31:40.9 10:12 1:01:59.0  9:59 
    7  64 Otis / Thivierge     Marilyn OTIS           27 Beth THIVIERGE         34  61   31:51.1 10:16   34:12.1 11:01 1:06:03.2 10:38 
    8 114 Hughes / Hughes      Victoria HUGHES        21 Kim HUGHES             41  62   37:29.1 12:04   30:48.6  9:55 1:08:17.6 11:00 
                                                            
                                                   Female Team 80 - 99
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 106 Team Sheepish        Heidi WOOLEVER DALY    39 Scott DOUGLAS          47  86   21:31.7  6:56   19:48.9  6:23   41:20.6  6:40 
    2   7 We Pass Boys         Madison STEDL          57 Kelly RAMOS            35  92   24:28.4  7:53   21:15.0  6:51   45:43.4  7:22 
    3  55 Forest / Touchin     Alex FOREST            49 Roberta TOUCHIN        49  98   29:11.6  9:24   26:18.4  8:29   55:30.0  8:56 
    4  50 Kolb / Tripp         Sarah KOLB             41 Amy TRIPP              41  82   32:17.2 10:24   29:30.0  9:30 1:01:47.1  9:57 
                                                            
                                                  Female Team 100 - 119
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  41 Donnelly / Tucker    Kathy DONNELLY         49 Ellie TUCKER           56 105   23:36.1  7:36   20:17.9  6:32   43:54.0  7:04 
    2  15 McKeen's Dream       Janice JAFFE           55 Susie DORN             48 103   30:15.4  9:45   27:09.6  8:45   57:25.0  9:15 
    3  17 Two Fun Chicks       Maria EBRAHIM          55 Katie HELD             49 104   30:56.6  9:58   32:59.3 10:38 1:03:55.8 10:18 
    4 121 The Anntastics       Petra HUDA             56 Kim SCHROEDER          48 104   42:09.0 13:35   34:15.5 11:02 1:16:24.5 12:18 
                                                            
                                                   Male Team Under 40
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 145 Team Prefontaine     Shane MURPHY           18 Nate DIMARINO          19  37   17:24.0  5:36   17:58.3  5:48   35:22.2  5:42 
    2  10 Team Awesome         Vinnie ZOLLA           16 Taylor SAUCIER         17  33   18:25.8  5:56   18:13.5  5:52   36:39.3  5:54 
    3 146 Dragon & Night Hawk  Ben MCGINNIS           18 Trevor UPDIKE          18  36   18:30.3  5:58   19:51.4  6:24   38:21.7  6:11 
    4 144 We're Imature        Chad LYONS             18 Ryan FUNAI             17  35   21:35.2  6:57   19:11.2  6:11   40:46.3  6:34 
    5  21 Better Than T.V      Mason CYR              16 Abrin BERKEMEYER       16  32   22:16.3  7:11   18:35.0  5:59   40:51.2  6:35 
    6 127 House Wreckers       Kyle CLARK             18 Sean HANRAHAN          17  35   18:47.1  6:03   22:34.8  7:17   41:21.9  6:40 
    7 155 Huges/Saucier        Isaac HUGHES           14 James SAUCIER          13  27   25:31.2  8:13   21:44.3  7:00   47:15.5  7:37 
                                                            
                                                     Male Team 40-59
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 143 The Dark Knights     Georffrey WAHOME       23 Boco ORINGA            22  45   17:27.0  5:37   19:27.2  6:16   36:54.2  5:57 
    2 152 Will Power           Will ARBUCKLE          28 Will THOMAS            30  58   19:00.6  6:08   19:17.2  6:13   38:17.7  6:10 
    3 140 Team Casual          Johnathan DUPUIS       20 Tim DEMONCOUR          20  40   19:08.7  6:10   20:08.7  6:30   39:17.3  6:20 
    4 148 Ltown What           Matt MAC ASKILL        23 Joe RIZZO              23  46   24:10.2  7:47   20:37.6  6:39   44:47.7  7:13 
                                                            
                                                    Male Team 60 -79
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  25 Rad Racing           Kevin DOWNING          33 Peter DOWNING          31  64   19:29.4  6:17   17:40.8  5:42   37:10.2  5:59 
    2 162 Yeah Buddy           Ben ROSCILLO           31 Bill SMITH             29  60   18:55.2  6:06   22:44.6  7:20   41:39.8  6:43 
    3 161 la Restistance       Derek BROTHERTON       19 Jerry MULLIN           56  75   22:10.3  7:09   23:03.2  7:26   45:13.4  7:17 
    4 163 Tied for Mayor       Peter FARY             38 Ted RATHBAND           39  77   23:35.0  7:36   23:14.5  7:29   46:49.5  7:33 
    5  46 PCU MICHAEL MURPHY ( Joshua EMERY           30 Daniel ALONGI          30  60   22:39.5  7:18   26:23.9  8:30   49:03.3  7:54 
    6 147 Team Dobi            Steven DOBIESKI        46 Aaron DOBIESKI         14  60   25:53.0  8:20   23:27.4  7:33   49:20.4  7:57 
    7  18 Tufts Dudes          Kurt EBRAHIM JR        32 Todd FETTIG            32  64   28:42.0  9:15   26:51.9  8:39   55:33.8  8:57 
    8  39 Gail / Gail          Westcott GAIL          21 Aubrey GAIL            53  74   22:15.5  7:10   36:53.6 11:53   59:09.1  9:32 
                                                            
                                                    Male Team 80 - 99
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 151 Rowdies              Floyd LAVERY           54 Bob HARTLEY            45  99   19:04.2  6:09   19:25.2  6:16   38:29.3  6:12 
    2  57 fenderson / White    Blane FENDERSON        51 Mark WHITE             36  87   19:53.6  6:25   21:02.1  6:47   40:55.6  6:36 
    3   6 Team Taylor          Alan TAYLOR            47 Ed TAYLOR              45  92   21:26.7  6:55   20:28.7  6:36   41:55.3  6:45 
    4  68 TwoOldSquids         Sean CLEGG             46 William DELONG         43  89   22:04.9  7:07   21:43.8  7:00   43:48.7  7:04 
    5  32 Ghost of Roy Hobbs   Alan CALER             60 Jameson VOISHNIS       27  87   25:36.1  8:15   24:19.4  7:50   49:55.5  8:03 
    6 100 Haskell / Kalicky    Neil HASKELL           50 Frank KALICKY          49  99   28:32.3  9:12   24:13.1  7:48   52:45.4  8:30 
    7  88 Doobie Brothers      Darrell WILLIAMS       50 Roland CHARLES         44  94   26:42.0  8:36   29:20.2  9:27   56:02.2  9:02 
                                                            
                                                   Male Team 100 - 119
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1  77 Harris               Steven HARRIS          48 Ralph HARRIS           70 118   27:19.4  8:48   24:03.0  7:45   51:22.4  8:17 
                                                            
                                                     Male Team 120+
Place Bib Team                   Runner              Age   Runner              Age Age Leg 1     Pace  Leg 2     Pace  Tot Time  Pace  
===== === ==================== ===================== === ===================== === === ========= ===== ========= ===== ========= ===== 
    1 124 Maine Rowdies v. 1.0 Lawson YES             69 Joel CROTEAU           67 136   21:38.7  6:59   22:26.4  7:14   44:05.1  7:06 
                                                            


                                                              
15:29:48  08/27/2011
                                           Timing & Results by All Sports Events
                                                  www.allsportsevents.com




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News