Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

2nd Annual Mayflower Sprint Triathlon

Plymouth, MA, September 3, 2011

[Overall Winners | Overall Results | Overall Results with Splits | Clydesdale/Athena Results | Relay Results | Relay Results with Splits | Overall Pro Winners and Results ]

Age Group Results


                   2nd ANNUAL MAYFLOWER SPRINT TRIATHLON
               SWIM 0.33 MILE, BIKE 11.0 MILE, RUN 2.8 MILE
                               PLYMOUTH, MA
                             3 SEPTEMBER 2011
                       ***** AGE GROUP WINNERS *****
                 ** (Overall Winners and Pro Excluded) **
                       RESULTS BY NEW ENGLAND TIMING
             (errors or omissions contact jim@ne-timing.com) 

                   MALE AGE GROUP:  15 - 19  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
    1    10    17 MATTHEW           JARDIN            M 16 LAKEVILLE        MA           57:32 
    2    12    19 DANIEL            RANTI             M 18 NEWTON           MA           57:47 
    3    39    14 SPENCER           DANSEREAU         M 15 STOW             MA         1:03:29 
    4    50     7 PATRICK           SULLIVAN          M 19 EAST BRIDGEWATER MA         1:04:58 
    5    89    48 RYAN              HOANG             M 19 BOSTON           MA         1:08:42 
    6    92    12 EVAN              CARLSON           M 15 WELLESLEY        MA         1:09:01 
    7   105    13 CHRISTOPHER       COLEMAN           M 15 ARLINGTON        MA         1:10:06 
    8   171    16 JAKE              FEITER            M 16 PLYMOUTH         MA         1:15:41 
    9   283    15 IAN               RENDELL           M 15 WELLESLEY        MA         1:29:48 
                  FEMALE AGE GROUP:  15 - 19  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
    1   253    50 CAROLINE          DOOLEY            F 16 NORFOLK          MA         1:25:00 
    2   348     8 MARIELLE          FILLION           F 19 BUZZARDS BAY     MA         1:53:14 
                   MALE AGE GROUP:  20 - 24  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
    1    38   169 NIKOLAS           PAPPASTRATIS      M 24 BOSTON           MA         1:03:26 
    2    99   170 MATT              SAKAKEENY         M 24 MARSHFIELD       MA         1:09:30 
    3   107   348 SAMUEL            PECK              M 23 HANOVER          NH         1:10:12 
    4   170   163 DAVID             KEIRSTEAD         M 21 PLYMPTON         MA         1:15:36 
    5   180   166 CHRIS             TOWNSEND          M 21 FRANKLIN         MA         1:16:09 
    6   189   165 ANDREW            TASSO             M 21 BOSTON           MA         1:16:57 
    7   216   164 CHRISTOPHER       REMEIKA           M 21 MARBLEHEAD       MA         1:19:34 
    8   316   168 ERIK              KRASOWSKI         M 24 PEMBROKE         MA         1:35:30 
                  FEMALE AGE GROUP:  20 - 24  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
    1   102    41 ASHLEY            CAVICCHI          F 24 PEMBROKE         MA         1:09:50 
    2   176     9 LINDSEY           CORAK             F 21 FRANKLIN         MA         1:15:58 
    3   242    55 GWEN              MERLEN            F 24 SOMERVILLE       MA         1:23:25 
    4   279    51 CHELSEA           BERRY             F 24 KINGSTON         MA         1:28:51 
    5   303    11 LAURA             BENITEZ           F 24 HYDE PARK        MA         1:32:58 
    6   318   402 TERESA            APAM              F 24 ANBURNDALE       MA         1:35:38 
    7   334    10 MARTHA            LESUER            F 22 PLYMOUTH         MA         1:41:15 
    8   350    52 ASHLEY            BRIGGS            F 24 CARVER           MA         2:02:57 

                   MALE AGE GROUP:  25 - 29  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
    1     7   172 DEREK             BIEDERMAN         M 25 NEW YORK         NY           56:58 
    2    17   177 ROY               COHEN             M 27 ROCKLAND         MA           59:33 
    3    75   184 DEAN              HOTALING          M 29 BOSTON           MA         1:08:05 
    4   115   179 PETER             VILLANUEVA        M 26 QUINCY           MA         1:10:42 
    5   127   182 ZACH              TRAINA            M 28 BRIGHTON         MA         1:11:55 
    6   130   178 KEVIN             HOLLERAN          M 26 MEDFORD          MA         1:12:17 
    7   147   175 JOSEPH            MCANDREWS         M 25 KINGSTON         MA         1:13:53 
    8   175   176 IGNACIO           ARGUELLO          M 27 WESTBOROUGH      MA         1:15:57 
    9   185   180 PAUL              WAGNER            M 27 CAMBRIDGE        MA         1:16:36 
   10   302   410 MICHAEL           ROBERTSON         M 29 MARSHFIELD       MA         1:32:57 
   11   310   171 ROGERIO           SANTOS            M 25 N EASTON         MA         1:34:42 
   12   313   183 MICHAEL           FARRELL           M 29 MARSHFIELD       MA         1:34:49 
   13   331   174 BENNETT           LESUER            M 25 PLYMOUTH         MA         1:39:16 
                  FEMALE AGE GROUP:  25 - 29  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
    1    54   380 WHITNEY           WITHINGTON        F 26 BROOKLINE        MA         1:05:17 
    2    71    68 JESSICA           BUTLER            F 29 DORCHESTER       MA         1:07:54 
    3    80   126 BRADIE            DWYER             F 25 GARDEN CITY      NY         1:08:16 
    4   149    58 STEPHANIE         WATSON            F 26 PLYMOUTH         MA         1:14:00 
    5   152    61 CAROLINE          HANLON            F 28 WAYLAND          MA         1:14:07 
    6   195    63 MOLLY             BETOURNAY         F 28 DOVER            NH         1:17:13 
    7   203    64 CATHERINE         BURKE             F 29 ARLINGTON        VA         1:17:36 
    8   209    59 CHARLOTTE         GLEASON           F 27 CAMBRIDGE        MA         1:18:24 
    9   232    66 KRISTEN           HOAR              F 28 MALDEN           MA         1:22:20 
   10   296   382 LISA              LABBE             F 25 PLYMOUTH         MA         1:31:57 
   11   297    60 LISA              BROWN             F 27 OAK BLUFFS       MA         1:32:00 
   12   315    62 LISA              BACKUS            F 28 HAMDEN           CT         1:35:16 
   13   329    65 MEGHAN            FARRELL           F 28 MARSHFIELD       MA         1:38:31 
   14   340    67 MEGHAN            BURKE             F 29 HUDSON           MA         1:45:02 
   15   342    71 KATE              MULLEN            F 29 ARLINGTON        MA         1:46:24 

                   MALE AGE GROUP:  30 - 34  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
    1    11   191 CHRISTOPHER       PHENIX            M 31 MIDDLEBORO       MA           57:44 
    2    13    32 CHRISTOPHER       KULLAK            M 31 DUXBURY          MA           58:15 
    3    30   186 BRIAN             BETOURNAY         M 30 DOVER            NH         1:02:25 
    4    34    30 MICHAEL           PHALEN            M 33 DUXBURY          MA         1:02:51 
    5    41   190 DANIEL            MCQUILLAN JR.     M 30 WALPLE           MA         1:03:30 
    6    62   198 MICHAEL           NISLICK           M 33 QUINCY           MA         1:06:19 
    7    65   188 JEFFREY           GRAHAM            M 31 WAYLAND          MA         1:06:27 
    8    68    29 STEVEN            HALL              M 32 PLYMOUTH         MA         1:07:06 
    9    88   202 CHANNING          FERRER            M 34 WAYLAND          MA         1:08:38 
   10    93   204 JAMES             AMBROSE           M 34 BILLERICA        MA         1:09:01 
   11    94   203 IVAN              RODRIGUEZ         M 34 BRIGHTON         MA         1:09:07 
   12   110   192 TYLER             STEFFEY           M 30 JAMAICA PLAIN    MA         1:10:27 
   13   111   194 ERIC              BIELKE            M 32 CHELSEA          MA         1:10:32 
   14   128   196 MIGUEL            FERREIRA          M 32 WESTWOOD         MA         1:11:59 
   15   139   197 MICHAEL           HIPP              M 32 NASHUA           NH         1:13:14 
   16   193   209 SCOTT             PETERSON          M 34 SALEM            MA         1:17:07 
   17   212   195 CHRISTOPHER       BRIGGS            M 33 HYDE PARK        MA         1:18:42 
   18   215   201 AN                DUONG             M 34 BOSTON           MA         1:19:31 
   19   226   193 DAVID             SULLIVAN          M 30 PHILADELPHIA     PA         1:20:41 
   20   233   189 LIAM              HONIGSBERG        M 30 BELMONT          MA         1:22:23 
   21   246   208 NEAL              NOONAN            M 34 NORTON           MA         1:24:21 
   22   330   199 GEORGE            BORDEN            M 34 NEW BEDFORD      MA         1:39:10 
   23   345   211 SCOTT             SMITH             M 34 MILFORD          MA         1:51:39 
                  FEMALE AGE GROUP:  30 - 34  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
    1    67   346 KARA              ANDERSSON         F 34 MANCHESTER       NH         1:06:59 
    2    91   351 CARLY             COSTANZA          F 30 BRAINTREE        MA         1:08:54 
    3    95    84 MELISSA           TANGUAY           F 33 JAMAICA PLAIN    MA         1:09:08 
    4   106    82 KIMBERLY          KALTREIDER        F 32 CHARLESTOWN      MA         1:10:08 
    5   114    70 KRISTEN           GRAHAM            F 30 WAYLAND          MA         1:10:40 
    6   123    74 CATHERINE         MENDEL            F 30 SOMERVILLE       MA         1:11:30 
    7   155    75 JOANNA            REES              F 31 JAMAICA PLAIN    MA         1:14:14 
    8   173    83 MARI              RONDEAU           F 32 MARSHFIELD       MA         1:15:50 
    9   183    81 SUSAN             GODFREY           F 32 DEDHAM           MA         1:16:29 
   10   205    79 EMILY             MANION            F 31 ATTLEBORO        MA         1:17:54 
   11   208   401 LINDSAY           BARTEN            F 31 SOMERVILLE       MA         1:18:24 
   12   218    78 CRYSTAL           ERAZO             F 32 WARWICK          RI         1:19:43 
   13   229    72 ALISON            FISHER            F 30 AUBURNDALE       MA         1:21:26 
   14   277    85 ELIZABETH         POTHEL-PEREIRA    F 33 WEST WAREHAM     MA         1:28:40 
   15   289    80 MOLLY             QUINLAN           F 31 BRIGHTON         MA         1:30:45 
   16   299    76 JILLIAN           ROCKOFF           F 30 BOSTON           MA         1:32:41 
   17   300    69 ALI               CHERRY            F 30 WASHINGTON       DC         1:32:41 
   18   305    77 MONICA            AVERY             F 32 EAST BRIDGEWATER MA         1:33:26 

                   MALE AGE GROUP:  35 - 39  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
    1     8    21 ALBERT            FABRIZIO          M 38 HANOVER          MA           57:07 
    2    16   415 NILTON            MOTTA             M 35 NEEDLEBOURGH     MA           59:25 
    3    32    20 JEFF              SALMERI           M 39 SOUTH EASTON     MA         1:02:38 
    4    56   365 MIKE              KELLY             M 35 CHULA VISTA      CA         1:05:17 
    5    61   220 TOM               PENA              M 36 DUXBURY          MA         1:06:05 
    6    78   230 RYAN              ENRIGHT           M 39 HINGHAM          MA         1:08:09 
    7    86   215 SCOTT             MANUEL            M 35 PLYMOUTH         MA         1:08:37 
    8   101   222 EDWARD            JIMENEZ           M 37 NEW YORK         NY         1:09:40 
    9   109   214 JOSEPH            FALCONEIRI        M 35 BOSTON           MA         1:10:24 
   10   118   221 JAN               ANDERSSON         M 38 MANCHESTER       NH         1:10:58 
   11   122   226 EDWARD            TATEOSIAN         M 38 MEDFORD          MA         1:11:20 
   12   140   385 LOIC              LEGAREC           M 38 BOSTON           MA         1:13:16 
   13   144   218 KEN               BOGGIS            M 37 NATICK           MA         1:13:35 
   14   153   216 EZRA              SYKES             M 35 BOSTON           MA         1:14:10 
   15   154   210 RYAN              PURSLEY           M 35 SPOKANE          WA         1:14:10 
   16   159   381 MATTHEW           MAZANEC           M 39 DUXBURY          MA         1:14:41 
   17   162   225 THOMAS            ROCHE             M 38 WESTWOOD         MA         1:15:05 
   18   188   207 DAVID             MCDONOUGH         M 35 SCITUATE         MA         1:16:51 
   19   211   223 RUI               MONTEIRO          M 38 AVON             CT         1:18:30 
   20   274   224 BRIAN             PERRAULT          M 38 PLYMOUTH         MA         1:27:48 
   21   282   212 BRIAN             WOODARD           M 35 MARSHFIELD       MA         1:29:23 
   22   288   366 JASON             KELLY             M 37 OLIVE BROUCN     MS         1:30:44 
   23   298   219 BRIAN             MASTERSON         M 36 PLYMOUTH         MA         1:32:00 
   24   321   213 MICHAEL           DOYLE             M 35 PEMBROKE         MA         1:36:07 
                  FEMALE AGE GROUP:  35 - 39  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
    1    31   387 KAREN             NOYES             F 38 NEEDHAM          MA         1:02:27 
    2    37    98 JESSIE            DES FORGES        F 38 JAMAICA PLAIN    MA         1:03:21 
    3    72    47 KYLE              FABRIZIO          F 36 HANOVER          MA         1:07:54 
    4   137    91 ELIZABETH         KATES             F 37 PEMBROKE         MA         1:13:04 
    5   138    92 JANINE            TATEOSIAN         F 37 MEDFORD          MA         1:13:05 
    6   148   108 STEPHANIE         TUPPER            F 39 PLYMOUTH         MA         1:13:58 
    7   172   413 ANN               GRIECO            F 38 ALLSTON          MA         1:15:44 
    8   186   103 LAUREEN           DAVIS             F 39 PLYMOUTH         MA         1:16:43 
    9   191    89 JANA-LEE          BALISH            F 36 SHIRLEY          MA         1:16:57 
   10   219    88 MARY              AUSTIN            F 36 CHATHAM          MA         1:19:48 
   11   221    87 REBECCA           BROWN             F 35 DUXBURY          MA         1:20:07 
   12   248   100 LESLIE            TRIEN             F 39 NORTH FALMOUTH   MA         1:24:33 
   13   250    96 CARA              QUINN             F 38 BELMONT          MA         1:24:46 
   14   260    99 JOANNE            MCMORROW          F 38 CARVER           MA         1:25:43 
   15   304    90 ELIZABETH         HEINRICH          F 36 MARSHFIELD       MA         1:33:16 
   16   314    93 LORI              CARR              F 37 CARVER           MA         1:35:13 
   17   323    95 COLLEEN           MERSEREAU         F 37 PLYMOUTH         MA         1:36:44 
   18   335   104 SARA              GREY              F 39 PLYMOUTH         MA         1:41:22 
   19   347    94 CHERIE            KISH              F 37 MIDDLEBORO       MA         1:52:44 

                   MALE AGE GROUP:  40 - 44  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
    1     5    22 DEREK             DELMONICO         M 41 SCITUATE         MA           56:44 
    2    15   235 JON               CHESTO            M 40 SOUTH BOSTON     MA           58:58 
    3    19   367 DAVID             CONSTANTINO       M 42 CUMBERLAND       RI           59:37 
    4    21    23 MICHAEL           CAVANAUGH         M 44 PLYMOUTH         MA           59:54 
    5    27   386 SAMUEL            GOSSELIN          M 40 BOSTON           MA         1:01:12 
    6    36    24 CHRIS             SHERWOOD          M 44 DUXBURY          MA         1:02:59 
    7    48   228 PAUL              ECONOMOS          M 40 LAKEVILLE        MA         1:04:32 
    8    49   255 PAUL              GHELFI            M 44 BRIDGEWATER      MA         1:04:51 
    9    51    31 CLIFF             WESTBERG          M 43 PLYMOUTH         MA         1:05:02 
   10    57   368 DEREK             HOLTE             M 40 MARSHFIELD       MA         1:05:28 
   11    59   243 ANGUS             MACVICAR          M 41 NANTUCKET        MA         1:05:31 
   12    63   239 JIM               ROSE              M 40 NATICK           MA         1:06:23 
   13    82   234 MICHAEL           BONITO            M 40 SAGAMORE BEACH   MA         1:08:28 
   14    98    37 CHRISTOPHER       BARLOW            M 44 DUXBURY          MA         1:09:28 
   15   121   394 BRENDAN           CAVANAUGH         M 43 SCITUATE         MA         1:11:11 
   16   126   247 ANDY              TOBIN             M 42 ABINGTON         MA         1:11:52 
   17   131   252 MARK              SCHWALM           M 42 N ANDOVER        MA         1:12:17 
   18   133   241 JONATHAN          TUTHILL           M 40 HINGHAM          MA         1:12:22 
   19   143   244 RICH              MORRELL           M 42 ROCKPORT         MA         1:13:34 
   20   146   370 KEITH             MOROON            M 44 BROOKLYN         NY         1:13:49 
   21   150   251 GLENN             PUJADO            M 43 WESTWOOD         MA         1:14:00 
   22   157   388 CHRIS             WELCH             M 44 NEEDHAM          MA         1:14:26 
   23   179   253 EDMUND            HARRINGTON        M 44 PLYMOUTH         MA         1:16:07 
   24   181   242 MICHAEL           FIORELLO          M 41 WEYMOUTH         MA         1:16:13 
   25   182   411 JOHN              ROGERS            M 41 NORTH ATTLEBORO  MA         1:16:29 
   26   190   245 TIMOTHY           MORRIS            M 41 WAKEFIELD        MA         1:16:57 
   27   196   232 JEFFREY           NARDONE           M 40 PLYMOUTH         MA         1:17:14 
   28   210   250 DAVID             MORRIS            M 42 NEEDHAM          MA         1:18:26 
   29   230   238 MICHAEL           POST              M 40 PLYMOUTH         MA         1:21:54 
   30   235   233 BILL              RODERICK          M 40 PLYMOUTH         MA         1:23:07 
   31   247   237 TONY              KNIGHT            M 40 PLYMPTON         MA         1:24:26 
   32   280   353 DAN               LINDAHL           M 44 PEMBROKE         MA         1:29:17 
   33   307   248 ROBERT            EDGREN            M 42 PLYMOUTH         MA         1:34:00 
   34   320   371 SEAN              GIBBONS           M 41 EAST FALMOUTH    MA         1:35:55 
   35   338   240 DANIEL            TRIMBERGER        M 40 PLYMOUTH         MA         1:44:11 
   36   341   254 CHRISTOPHER       PULLING           M 43 HANSON           MA         1:45:16 

                  FEMALE AGE GROUP:  40 - 44  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
    1    43   106 DEBBIE            RHINES            F 40 PLAINVILLE       MA         1:03:33 
    2    53    45 SHANNON           PORGES            F 44 WEST BRIDGEWATER MA         1:05:11 
    3    76   121 JENNIFER          ASPEN             F 42 HARTSDALE        NY         1:08:06 
    4   120   111 JACQUELINE        FRANCISCO         F 41 DARTMOUTH        MA         1:11:09 
    5   163   123 HILARY            MCCARTHY          F 43 NORWOOD          MA         1:15:06 
    6   164   118 AVRIL             SILVERMAN         F 41 WALTHAM          MA         1:15:10 
    7   177   133 KAREN             NEUHAUSER-DALEY   F 44 PLYMOUTH         MA         1:16:02 
    8   184   116 KATE              HEARN             F 41 SCITUATE         MA         1:16:34 
    9   207   117 KARI              ROBERTS           F 41 READING          MA         1:18:22 
   10   222   112 MAGGI             HEALEY            F 41 BRAINTREE        MA         1:20:13 
   11   228   158 SUSAN             DWYER             F 44 BOXFORD          MA         1:21:20 
   12   236   109 JENNIFER          WALLACE           F 40 MARSHFIELD       MA         1:23:08 
   13   237   130 LAURIE            SWANSEY           F 43 NORWOOD          MA         1:23:09 
   14   241   124 ANNE              NADEAU            F 43 WELLESLEY        MA         1:23:24 
   15   245   129 SUSAN             QUINN             F 43 NORWOOD          MA         1:24:06 
   16   254   115 TIFFANY           THOMAS            F 40 DUXBURY          MA         1:25:01 
   17   271   114 AMY               QUIGLEY           F 40 BELMONT          MA         1:27:33 
   18   281   329 SUZANNE           JACKOWSKI         F 42 WALPOLE          MA         1:29:17 
   19   291   113 MELISSA           MACVICAR          F 41 NANTUCKET        MA         1:31:02 
   20   292   127 TAMMY             KNIGHT-GIBBONS    F 44 EAST FALMOUTH    MA         1:31:35 
   21   301   105 JOANNA            PARKER            F 40 HOLBROOK         MA         1:32:56 
   22   306   125 MARYANGELA        TOBIN             F 42 PLYMOUTH         MA         1:33:38 
   23   322   134 CAROLYN           VAN TINE          F 44 NORFOLK          MA         1:36:21 
   24   324   119 GIOIA             TANGO             F 41 PLYMOUTH         MA         1:36:45 
   25   336   122 GENEVRA           CASAIS            F 43 WELLESLEY        MA         1:42:31 
   26   349   101 JULIA             BOOTH             F 40 HINGHAM          MA         1:57:54 

                   MALE AGE GROUP:  45 - 49  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
    1    14   256 ED                HAMILTON          M 45 SHELBURNE        VT           58:43 
    2    22   269 MATT              PAWA              M 47 NEWTON           MA         1:00:04 
    3    28   266 JONATHAN          BLOOD             M 46 WEYMOUTH         MA         1:01:49 
    4    29   278 WILLIAM           TIMMINS           M 49 SCITUATE         MA         1:02:04 
    5    33   392 ROD               MORENO            M 47                             1:02:40 
    6    35   264 SCOTT             TRAVIS            M 45 TAUNTON          MA         1:02:56 
    7    40   277 RICHARD           RANTI             M 49 NEWTON           MA         1:03:29 
    8    44    39 PETER             RACICOT           M 45 WEYMOUTH         MA         1:03:57 
    9    46   261 DEANE             FERIOLI           M 45 BRIDGEWATER      MA         1:04:16 
   10    47    36 MARK              KEUP              M 48 BRANT ROCK       MA         1:04:31 
   11    74    38 STEPHEN           OCALLAGHAN        M 47 MARSHFIELD       MA         1:08:03 
   12    81   369 BRIAN             BUCHANAN          M 48 NEWPORT          RI         1:08:16 
   13   100   272 ERIC              RICCIARDI         M 48 HALIFAX          MA         1:09:38 
   14   113   268 JIM               DEVLIN            M 46 FOXBORO          MA         1:10:37 
   15   145   358 STEVEN            DEAN              M 45 PLYMOUTH         MA         1:13:44 
   16   192   274 THOMAS            FEDORKA           M 49 READING          MA         1:17:01 
   17   197   384 COLIN             MACDONOUGH        M 49 BOSTON           MA         1:17:14 
   18   200   265 THOMAS            BALISH            M 46 SHIRLEY          MA         1:17:25 
   19   223   267 PETER             DECOLA            M 46 BOSTON           MA         1:20:30 
   20   258   273 EDUARDO           UGAZ              M 48 W. YARMOUTH      MA         1:25:17 
   21   264   352 DAVID             LINDAHL           M 48 ROCKLAND         MA         1:26:03 
   22   273   354 GARY              BIGLEY            M 48 PLYMOUTH         MA         1:27:44 
   23   311   271 BOBBY             FLYNN             M 48 MANSFIELD        MA         1:34:43 
   24   319   259 GREG              BUCKLEY           M 46 HANSON           MA         1:35:42 
   25   351   414 TONY              WU                M 45 WARWICK          RI         2:12:51 
                  FEMALE AGE GROUP:  45 - 49  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
    1    73   374 CARROLL           PIERCE            F 48 BOSTON           MA         1:07:57 
    2    97   145 ELAINE            METCALF           F 47 WELLESLEY        MA         1:09:16 
    3   124    40 DEBI              CAPRIO            F 49 ROCKLAND         MA         1:11:33 
    4   125   390 KATHERINE         FORBES            F 46 QUINCY           MA         1:11:50 
    5   132   138 LORI              WATKINS           F 47 MARION           MA         1:12:21 
    6   134   349 RENEE             SAVAGE            F 49 SCITUATE         MA         1:12:28 
    7   151   389 KRISTI            HOLDEN            F 45 HINGHAM          MA         1:14:02 
    8   158   356 DIANA             ROSENSTEIN        F 45 N. EASTON        MA         1:14:27 
    9   168   150 JANET             NIGHTINGALE       F 49 RANDOLPH         MA         1:15:25 
   10   169   137 MICHELLE          SHANNON           F 47 CARVER           MA         1:15:32 
   11   213   142 SUSAN             DANSEREAU         F 48 STOW             MA         1:18:51 
   12   214   147 LISA              BRAILEY           F 48 DERBY            CT         1:19:09 
   13   220   141 JOAN              CONNOR            F 48 LAKEVILLE        MA         1:19:51 
   14   259   139 PATRICIA          BERUBE            F 48 COHASSET         MA         1:25:34 
   15   265   144 JACKIE            KOSTER            F 47 OSWEGO           NY         1:26:12 
   16   267   140 KATY              BUCKLEY           F 47 HANSON           MA         1:26:45 
   17   270   151 KAREN             STOTT             F 49 PLYMOUTH         MA         1:27:32 
   18   328   143 DONNA             HULSE             F 47 PLYMOUTH         MA         1:38:09 
   19   332   148 KAREN             WELCH             F 48 BUZZARDS BAY     MA         1:40:00 

                   MALE AGE GROUP:  50 - 54  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
    1     9    33 JAMES             BUNNELL           M 54 DUXBURY          MA           57:14 
    2    26   294 ROBERT            VERGE             M 54 MEDFIELD         MA         1:00:55 
    3    45    25 ANDY              SAMPSON           M 54 PLYMPTON         MA         1:04:14 
    4    60   283 THOMAS            WILDER            M 50 NEWTON           MA         1:05:36 
    5    64   292 JOHN              BUCKLEY           M 54 COHASSET         MA         1:06:24 
    6    69   285 STEVE             BULLINGER         M 51 DUXBURY          MA         1:07:11 
    7    70   281 ROBERT            CANNATA           M 50 NORWELL          MA         1:07:47 
    8    83   287 JANOS             MAKO              M 51 NORTH ANDOVER    MA         1:08:28 
    9    84   404 BARRY             LISLE             M 52 BOYLSTON         MA         1:08:29 
   10    90    34 ALLEN             WALKER            M 54 DUXBURY          M          1:08:46 
   11   104   291 PAUL              MASON             M 53 HARTSDALE        NY         1:10:02 
   12   108   286 JERRY             HANRAHAN          M 51 DUXBURY          MA         1:10:24 
   13   119   403 RICHARD           ELLIS             M 54 BRAINTREE        MA         1:10:59 
   14   129   407 MICHAEL           SULLIVAN          M 53 EAST BRIDGEWATER MA         1:12:12 
   15   160   296 JOHN              KNOTT             M 54 MIDDLETON        MA         1:15:00 
   16   161   295 PETER             GREEN             M 54 AUBURNDALE       MA         1:15:04 
   17   166   275 BRIAN             JOSS              M 50 MANSFIELD        MA         1:15:14 
   18   178   297 MITCHELL          SHIFRIN           M 54 HOLLISTON        MA         1:16:05 
   19   187   290 BOB               KEEZER            M 52 PEMBROKE         MA         1:16:44 
   20   199   280 GEORGE            BOERGER           M 51 KINGSTON         MA         1:17:21 
   21   224   282 JAMES             REID              M 51 NEW BEDFORD      MA         1:20:33 
   22   243   289 STEVE             KALAN             M 52 WESTFORD         MA         1:23:39 
   23   256   276 HARLEY            KAPLAN            M 50 SHERBORN         MA         1:25:12 
   24   261   284 JOHN              BOUTROSS          M 51 DANBURY          CT         1:25:45 
   25   275   288 THOMAS            SKELLY            M 51 WELLESLEY        MA         1:28:03 
   26   343   293 PETER             THOMAS            M 53 SANDWICH         MA         1:49:02 
                  FEMALE AGE GROUP:  50 - 54  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
    1   231   152 MARY              WAKEHAM           F 50 LYNN             MA         1:21:55 
    2   239   153 MICHAELA          HOOD              F 50 PLYMOUTH         MA         1:23:15 
    3   252   412 KATIE             BALZER            F 54 WRENTHAM         MA         1:24:53 
    4   263   156 KAREN             WOONTON           F 52 BOXFORD          MA         1:26:03 
    5   268   373 LINDA             SIMMS             F 54 COHASSET         MA         1:27:13 
    6   295   155 SUSAN             SHERMAN           F 51 PLYMOUTH         MA         1:31:48 
    7   317   383 HEIDI             UNGER-DOWD        F 53 NORFOLK          MA         1:35:31 
    8   327    44 KATHY             DOYLE             F 51 MILTON           MA         1:37:40 
    9   337   157 DIANE             SUTTY             F 53 BOSTON           MA         1:42:46 
   10   344   154 KATHLEEN A. CARBO CARBONE           F 51 SALEM            MA         1:51:13 

                   MALE AGE GROUP:  55 - 59  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
    1    18   357 BOB               LAMOTHE           M 58 WARWICK          MA           59:37 
    2    23   372 ROB               SIMMS             M 57 COHASSET         MA         1:00:07 
    3    66   299 MICHAEL           DOYLE             M 55 HINGHAM          MA         1:06:59 
    4    87    27 P T               WITHINGTON        M 58 PLYMOUTH         MA         1:08:38 
    5    96   303 RICHARD           CORMIER           M 58 SANDWICH         MA         1:09:11 
    6   165   322 BOB               CARMONA           M 56 DERBY            CT         1:15:13 
    7   225   307 JAMES             ORPHAN            M 59 WALPOLE          MA         1:20:35 
    8   255   305 PAUL              SHAFER            M 58 LEXINGTON        MA         1:25:12 
    9   257   304 GARY              GALUSKI           M 58 CAMBRIDGE        MA         1:25:14 
   10   276   302 CLIVE             MEADEN            M 56 CARVER           MA         1:28:17 
   11   284   298 CHARLES           BRAMHALL          M 55 PLYMOUTH         MA         1:30:09 
   12   309   301 ANDREW            GILLIES           M 56 NEWTON           MA         1:34:26 
   13   333   306 PAUL              MCBRINE           M 59 MALDEN           MA         1:40:11 
                  FEMALE AGE GROUP:  55 - 59  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
    1   112   161 CAROLYN           SHEA              F 55 BRAINTREE        MA         1:10:36 
    2   293   159 SUSAN             CARESTIA          F 55 MARSHFIELD       MA         1:31:43 
    3   294   160 CAROL             FAIRBANKS         F 56 MARSHFIELD       MA         1:31:43 
    4   326   391 BARBARA           QUINN             F 55 CAMBRIDGE        MA         1:37:38 
                   MALE AGE GROUP:  60 - 64  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
    1    24   310 MICHAEL           LYNCH             M 61 NARRAGANSETT     RI         1:00:17 
    2    55   314 AUDIE             BRIDGES           M 62 WAKEFIELD        MA         1:05:17 
    3    58   316 GENE              CORMIER           M 64 SOUTH DENNIS     MA         1:05:30 
    4    77   309 MEL               JOSEPH            M 60 WEST BARNSTABLE  MA         1:08:06 
    5    79   308 RON               BLAIN             M 61 CUMBERLAND       RI         1:08:14 
    6   116   311 VINNY             AGUIAR            M 61 FOXBORO          MA         1:10:48 
    7   194   312 PATRICK           JOYCE             M 61 NORWELL          MA         1:17:12 
    8   202   317 DAVID             TRUESDELL         M 63 PLYMOUTH         MA         1:17:36 
    9   244   347 JOHN              MURNANE           M 61 PLYMOUTH         MA         1:23:43 
   10   262   313 KEVIN             SIECK             M 61 SUDBURY          MA         1:25:53 
   11   325   315 ROBERT            LESUER            M 62 PLYMOUTH         MA         1:37:17 
                  FEMALE AGE GROUP:  60 - 64  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
    1   204    43 LINDA             HONNEUS           F 61 MARSHFIELD       MA         1:17:39 
                   MALE AGE GROUP:  65 - 69  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
    1    85   359 TOM               BOYD              M 68 BRISTOL          RI         1:08:36 
    2   141   318 ERIC              AVERILL           M 65 EAST BRIDGEWATER MA         1:13:19 
    3   201   395 STUART            CHRISTIE          M 65 DEDHAM           MA         1:17:29 
    4   240   320 ROBERT            WALDINGER         M 65 WESTWOOD         MA         1:23:19 
    5   272   319 JOHN              MURPHY            M 66 ABINGTON         MA         1:27:35 

                  FEMALE AGE GROUP:  65 - 69  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
    1   339   162 CONSTANCE         BRESCIA           F 68 READING          MA         1:44:59 
                   MALE AGE GROUP:  70 - 74  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
    1   346   321 JIM               BRESCIA           M 71 READING          MA         1:52:08 
                  FEMALE AGE GROUP:  70 - 74  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
                   MALE AGE GROUP:  75 - 79  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
                  FEMALE AGE GROUP:  75 - 79  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
                   MALE AGE GROUP:  80 - 99  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
                  FEMALE AGE GROUP:  80 - 99  (3 WINNERS)
Place O'All Bib#  Fname             Lname             G Ag City             St Penalty Final   
===== ===== ===== ================= ================= = == ================ == ======= ======= 
                                                                      Page 1

Number of records: 50 




My ACTIVE
Help
Recent Results
Upcoming Events
Training Log
Forums
Post a Race
Submit Results
Advertise


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News