Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

Hyannis Sprint II Triathlon

Hyannis, MA, September 10, 2011

[Overall Individual Results | Team Results | Elite Results | Age Group Results ]

Special Divisions Results


                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2011 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                       'Hyannis Sprint II Triathlon'
Sept. 10, 2011       Swim .25 Mi./10m  Bike/Run 3.5 Mi.           Hyannis, MA
Timing By: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Events Calendar)
Results Questions: steve@gsrs.com
================================================================================

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 10 - 19
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Cole Manning                515  13 M   1:09:35         
    2 John Lazenby                471  17 M   1:13:42         
    3 Jeremy Jick                 950  17 M   1:40:18         
    4 Aidan Slack-Watkins         767  13 M   1:45:04         
               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 20 - 29
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 James Primes                674  24 M   1:04:04         
    2 Bob Murray                  585  24 M   1:04:55         
    3 Michael Horoho              388  25 M   1:09:35         
    4 Austin Walters              854  27 M   1:11:23         
    5 Ryan Graf                   344  27 M   1:13:29         
    6 Kyle Ronan                  701  27 M   1:13:38         
    7 Corey Brundage              129  26 M   1:13:46         
    8 Ronnie Holmes               386  24 M   1:14:28         
    9 Joe Tulley                  832  25 M   1:15:44         
   10 Joseph Young                888  26 M   1:16:32         
   11 Thomas Rogers               699  22 M   1:16:45         
   12 Reed Davis                  218  29 M   1:19:15         
   13 Mark Hinton                 382  26 M   1:20:15         
   14 Keith Perry                 645  20 M   1:22:38         
   15 Reed Phillips               652  20 M   1:24:03         
   16 Christopher Walsh           851  24 M   1:24:20         
   17 Brendan MacKenzie           504  29 M   1:24:21         
   18 Cameron Feldman             279  28 M   1:25:24         
   19 Matthew Cleary              892  29 M   1:26:05         
   20 Duke Travers                942  24 M   1:26:38         

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 30 - 39
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Adam Hufnagel               397  32 M   1:07:08         
    2 Mauricio O'Connell          617  31 M   1:10:40         
    3 Raimon Duran-Struuck        260  36 M   1:12:44         
    4 John Felice                 281  37 M   1:17:25         
    5 Sam Wilderman               876  37 M   1:18:09         
    6 Zachery Lavalley            466  30 M   1:18:10         
    7 Jeff Vaughan                843  37 M   1:18:30         
    8 Brian Boyle                 111  30 M   1:18:46         
    9 John Curtis                 205  32 M   1:19:12         
   10 Luigi Audia                  61  35 M   1:20:18         
   11 Paul Raffa                  682  34 M   1:22:33         
   12 Steve Mirasolo              560  39 M   1:25:35         
   13 Christopher Hartman         371  31 M   1:25:38         
   14 Shane Malavenda             510  34 M   1:26:35         
   15 Derek Pattison              638  38 M   1:26:59         
   16 Keith Oltchick              619  39 M   1:29:18         
   17 Brian McIntosh              546  30 M   1:30:31         
   18 David Chancogne             155  39 M   1:32:07         
   19 Andrew Harding              368  33 M   1:50:22         
               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 40 - 49
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Brent Edmonds               264  43 M   1:07:12         
    2 Mark Cox                    196  41 M   1:11:44         
    3 Ronald Timm Ii              826  40 M   1:12:11         
    4 William Sullivan            804  46 M   1:15:23         
    5 Evan Appelbaum               53  41 M   1:17:51         
    6 Joe Armenti Jr               57  49 M   1:19:13         
    7 Eric Doyle                  249  46 M   1:19:43         
    8 William Dunham              259  43 M   1:20:02         
    9 Jack Fellers                282  47 M   1:21:27         
   10 Habib Mourad                572  42 M   1:22:12         
   11 Greg Lane                   458  42 M   1:25:57         
   12 John Donahue                243  47 M   1:27:31         
   13 Marc Lenart                 905  46 M   1:41:58         
   14 Kevin Burgess               130  46 M   1:43:43         
   15 Leonard Campanello          138  43 M   1:56:13         
               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 50 - 59
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Peter Hutchinson            406  54 M   1:19:46         
    2 William Sylva               810  59 M   1:21:19         
    3 Jim Debitetto               940  52 M   1:33:49         
    4 Thomas Dion                 239  53 M   1:34:48         
    5 Neil Handler                927  56 M   1:41:29         
               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 60 - 69
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Jason Lew                   480  61 M   1:25:10         
    2 Richard Snow                776  69 M   2:03:50         

               MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 70 - 79
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
              MALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 80 & OVER
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 


                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2011 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                       'Hyannis Sprint II Triathlon'
Sept. 10, 2011       Swim .25 Mi./10m  Bike/Run 3.5 Mi.           Hyannis, MA
Timing By: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Events Calendar)
Results Questions: steve@gsrs.com
================================================================================

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 10 - 19
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Brie Girouard               336  16 F   1:28:24         
    2 Emmie Lindholm              485  17 F   1:36:15         
              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 20 - 29
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Rachel Szakmary             811  29 F   1:16:13         
    2 Lisa Christadore            162  27 F   1:17:53         
    3 Alison Cutting              208  24 F   1:18:00         
    4 Danielle Monroe             566  28 F   1:20:00         
    5 Petra Lyskova               501  26 F   1:20:11         
    6 Elizabeth Dinatale          238  25 F   1:22:21         
    7 Kristina Brumme             128  25 F   1:22:37         
    8 Nicole Hamilton             362  20 F   1:22:56         
    9 Olivia Lew                  481  26 F   1:22:58         
   10 Valerie McDonald            537  26 F   1:23:53         
   11 Lyndsay D'Amato             897  27 F   1:24:37         
   12 Marisa Berenbaum             94  29 F   1:24:44         
   13 Emilee Towle                829  28 F   1:26:26         
   14 Andrea Bassett               77  27 F   1:28:01         
   15 Jessica Donovan             247  29 F   1:28:06         
   16 Elizabeth Forns             295  29 F   1:28:35         
   17 Kimberly Loud               495  28 F   1:34:34         
   18 Jessie Morris               570  25 F   1:35:46         
   19 Alicia Germani              327  27 F   1:37:00         
   20 Heidi Lane                  459  27 F   1:37:48         

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 30 - 39
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Kelly Smith                 773  32 F   1:09:05         
    2 Emily Ganley                318  30 F   1:13:29         
    3 Laura Cowan                 195  34 F   1:15:30         
    4 Jennifer Benedetti           88  35 F   1:15:34         
    5 Marcia Ubertaccio           833  39 F   1:16:32         
    6 Yvonna Rowinski             708  31 F   1:18:21         
    7 Allison Dreyer              251  32 F   1:18:34         
    8 Julie Vaughan               844  34 F   1:18:35         
    9 Jane Bisaillon              101  38 F   1:20:59         
   10 Eileen Joy                  422  36 F   1:21:58         
   11 Ana Sharry                  749  30 F   1:25:34         
   12 Jennifer Audia               60  35 F   1:27:03         
   13 Cecilia Cotta-Raowsino      945  36 F   1:28:09         
   14 Shana Penna                 643  33 F   1:31:06         
   15 Christine Giraud            335  39 F   1:31:16         
   16 Carly Halloran              360  32 F   1:32:20         
   17 Caileen Fitzgerald          287  36 F   1:33:17         
   18 Melissa Southwell           782  34 F   1:33:18         
   19 Kera Lagios                 453  33 F   1:34:14         
   20 Cheri Caspar                149  30 F   1:35:12         
              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 40 - 49
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Joan Gorman                 339  49 F   1:17:37         
    2 Jean Challies               153  45 F   1:18:31         
    3 Amy Vince                   845  42 F   1:19:50         
    4 Shawna Slack                766  44 F   1:21:04         
    5 Jodi Farno                  276  48 F   1:23:42         
    6 Kimberly Ainsworth           48  42 F   1:28:26         
    7 Lisa Huffman                396  46 F   1:34:12         
    8 Jennifer Murray             586  44 F   1:35:46         
    9 Joanna Poole                664  47 F   1:36:51         
   10 Kathy Sveen                 806  44 F   1:42:05         
   11 Christine Booth             109  40 F   1:42:19         
   12 Carmen Garcia-Rivas         319  42 F   1:47:43         
   13 Susan Wamboldt              855  46 F   1:50:48         
   14 Carrie Murphy               582  40 F   1:53:41         
   15 Deborah Lane                457  44 F   1:59:54         
   16 Heather Panico              633  43 F   2:03:14         
              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 50 - 59
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Cynthia Laird               454  53 F   1:21:23         
    2 Emily Handler               928  51 F   1:23:31         
    3 Bette Simollardes           763  55 F   1:23:33         
    4 Sophie Starr                794  54 F   1:26:10         
    5 Nancy Theriault             818  52 F   1:36:20         
    6 Anne Etra                   270  52 F   1:40:19         
    7 Lois Wack                   848  56 F   1:46:47         
              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 60 - 69
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 

              FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 70 - 79
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
             FEMALE AWARD DIVISION FOR FIRST TIMERS 80 & OVER
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 


                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2011 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                       'Hyannis Sprint II Triathlon'
Sept. 10, 2011       Swim .25 Mi./10m  Bike/Run 3.5 Mi.           Hyannis, MA
Timing By: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Events Calendar)
Results Questions: steve@gsrs.com
================================================================================

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 10 - 19
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 20 - 29
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 John Sourbeer               781  29 M   1:09:20         
    2 Steven Quinn                680  28 M   1:23:39         
    3 Ryan Handren                365  27 M   1:31:04         
                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 30 - 39
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Steve Wozniak               886  35 M   1:09:32         
    2 Christopher Dembski         227  38 M   1:10:33         
    3 Mark Lee                    474  33 M   1:14:05    2:00 
    4 Marc Frisoli                307  38 M   1:14:36         
    5 Wayne Menzie                906  39 M   1:20:04         
    6 Jonathan Cutone             207  36 M   1:24:29         
    7 Stephen R. Laverty Jr.      468  31 M   1:25:49    2:00 
    8 Joshua Francis              298  30 M   1:26:16         
    9 Todd Iovino                 407  39 M   1:27:46         
   10 Christopher Land            456  36 M   1:30:30         
   11 Bronson Lingamfelter        487  31 M   1:31:04    2:00 
   12 Michael McNamara            551  38 M   1:33:52         
   13 Andy Sharry                 750  38 M   1:40:02         
   14 Kevin Medeiros              554  36 M   1:41:49         

                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 40 - 49
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Daniel Greer                347  42 M   1:08:17         
    2 Matthew Sonnabend           920  41 M   1:10:25         
    3 Jim Gaffney                 311  42 M   1:12:33         
    4 Dennis Gautreau             323  46 M   1:14:47         
    5 Tim Adams                    46  42 M   1:15:37         
    6 Geoffrey McGhee             541  49 M   1:16:36         
    7 Joseph Camillo              137  44 M   1:18:32         
    8 Richard Schiffmann          727  45 M   1:19:11         
    9 Michael Baldini              65  48 M   1:19:50         
   10 Justin Quinn                913  46 M   1:19:58         
   11 Carl Gorski                 341  43 M   1:22:11         
   12 David Dumouchel             258  42 M   1:23:57         
   13 Matt Stewart                797  45 M   1:23:58         
   14 Matthew Bresette            118  41 M   1:24:27         
   15 Michael Queeney             677  40 M   1:28:03         
   16 Carter Hunt                 901  40 M   1:29:52         
   17 John Fernandes              284  48 M   1:30:13         
   18 Dan Panico                  632  43 M   1:35:14         
   19 Chris Lingamfelter          488  42 M   1:38:04         
   20 Keith Benedetti              89  44 M   1:40:25         
                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 50 - 59
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Robert Strange              798  55 M   1:18:55         
    2 Gregory Baletsa              66  58 M   1:25:12         
    3 Paul Matthias               527  52 M   1:25:27         
    4 Glenn Hough                 391  58 M   1:26:48         
    5 Russell Gibson              330  54 M   1:41:08         
    6 Brian Gallagher             313  55 M   2:16:51         
                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 60 - 69
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 John Lawrence               469  60 M   1:34:52         
                   AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 70 - 79
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
                  AWARD DIVISION FOR CLYDESDALES 80 & OVER
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 


                           SPECIAL AWARD RESULTS
                      2011 NEW ENGLAND TRIATHLON TOUR
                       'Hyannis Sprint II Triathlon'
Sept. 10, 2011       Swim .25 Mi./10m  Bike/Run 3.5 Mi.           Hyannis, MA
Timing By: Granite State Race Services www.gsrs.com (See our Events Calendar)
Results Questions: steve@gsrs.com
================================================================================

                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 10 - 19
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 20 - 29
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Karyn Rautenberg            684  28 F   1:25:02         
                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 30 - 39
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Laura Warner Bresnahan      857  34 F   1:17:42         
    2 Allison Bresette            117  38 F   1:21:47         
    3 Stacy Lingamflter           489  39 F   1:26:31         
    4 Kari Whitney                873  36 F   1:38:22         
    5 Melinda Hodne               385  35 F   1:44:53         
    6 Jenny Maki                  509  34 F   1:58:04         
                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 40 - 49
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Leslie Battle                78  42 F   1:12:49         
    2 Michele Fox                 297  42 F   1:21:13         
    3 Shannon Small               919  43 F   1:24:37         
    4 Tara Brown                  127  43 F   1:37:14         
    5 Juliane Soprano             780  47 F   1:49:38         
    6 Sarah Marcotte              519  42 F   2:10:24         
                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 50 - 59
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Carla Dropo                 253  51 F   1:21:40         
    2 Norma Kelley                427  52 F   1:46:19         
                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 60 - 69
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 
    1 Lucy Blood                  105  60 F   2:16:13         
                     AWARD DIVISION FOR FILLYS 70 - 79
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 

                    AWARD DIVISION FOR FILLYS 80 & OVER
Place Name                      Race# Age Sex Final   Penalty 
===== ========================= ===== === === ======= ======= 





My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

Copyright © 2013 Active Network, Inc. | About Us | Terms of Use | Your Privacy Rights: Updated | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News