Community: Exchange advice in the forums and read running commentary Resources: Personal running log, calculators, links and other tools for runners News: Running news from around the world Training: Articles and advice about fitness, race training and injury prevention Races/Results: Find upcoming races and past results Home: The Cool Running homepage

Cool Running homepage
events
Massachusetts Event Spotlights
Find Events
Find Results
Race Directors

Race directors: Promote your event
Discover how Cool Running can help you.

Add to our calendar
Submit your race to our event calendar.

Submit race results
Add race results to our results section.

Instant Ads
Pay-Per-Click Ads on Active.com  
   
> Printer-friendly page

11th Annual Edaville Railroad 2 & 5 Miler

Carver, MA, November 12, 2011

[Overall 2 Miler | Overall 5 Miler | 5 Miler Age Groups ]

2 Mile Age Groups


            Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com






         MEN AGE GROUP 36-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     13:05  6:32    1 36-98    4 M   398 Jeff Confarotta             Attleboro,MA                                                 
 2     14:51  7:26    2 36-98    9 M   457 Ed Lynch                    Franklin,MA                                                  
 3     15:35  7:48    3 36-98   10 M    70 Stephen Morris              Middleboro,MA                                                

         MEN AGE GROUP 17-35

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     14:12  7:06    1 17-35    7 M   194 Bob Monahan                 Braintree,MA                                                 
 2     17:27  8:44    2 17-35   18 M   440 Mark DiRado                 Carver,MA                                                    
 3     21:32 10:46    3 17-35   37 M   731 Eric Boucher                Fall River,MA                                                

         MEN AGE GROUP 13-16

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     11:25  5:42    1 13-16    1 M   566 Trevor Dominy               East Haddam,CT                                               
 2     12:15  6:08    2 13-16    2 M    56 Jake Moniz                  Taunton,MA                                                   
 3     13:09  6:34    3 13-16    5 M   215 Troy Kent                   North Easton,MA                                              

         MEN AGE GROUP 01-12

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     13:04  6:32    1 01-12    3 M   435 Jeffrey Bodendorf           Bridgewater,MA                                               
 2     16:03  8:02    2 01-12   13 M   206 Declan Downing              Braintree,MA                                                 
 3     16:20  8:10    3 01-12   15 M   293 Andrew Walker               Carver,MA                                                    

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
       WOMEN AGE GROUP 36-98

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     15:11  7:36    1 36-98    2 F   386 Wendy Bennett               Plymouth,MA                                                  
 2     15:15  7:38    2 36-98    4 F   209 Fusako Seaver               Plymouth,MA                                                  
 3     15:40  7:50    3 36-98    5 F   681 Danielle Young              Carver,MA                                                    

       WOMEN AGE GROUP 17-35

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     15:12  7:36    1 17-35    3 F   718 Olivia Larcom               Bridgewater,MA                                               
 2     16:12  8:06    2 17-35    7 F   318 Sarah Rudin                 Plymouth,MA                                                  
 3     17:29  8:44    3 17-35   13 F   388 Jessica Kearney             Plymouth,MA                                                  

       WOMEN AGE GROUP 13-16

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     14:34  7:17    1 13-16    1 F    17 Jaiden Dwyer                Quincy,MA                                                    
 2     16:24  8:12    2 13-16    8 F    50 Alyssa Lally                Middleboro,MA                                                
 3     18:04  9:02    3 13-16   19 F   436 Cappy Carboni               Lakeville,MA                                                 

       WOMEN AGE GROUP 01-12

 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     15:57  7:58    1 01-12    6 F   429 Priya Tait                  Carver,MA                                                    
 2     17:06  8:33    2 01-12   11 F   758 Sophia Pizzi                Pembroke,MA                                                  
 3     17:40  8:50    3 01-12   14 F   325 Jonatha Dwyer               Quincy,MA                                                    

           Results by  Spitler Race Systems  401-724-5944 or rspitler@tiac.com
               TOP 50 MEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     11:25  5:42    1 13-16    1 M   566 Trevor Dominy               East Haddam,CT                                               
 2     12:15  6:08    2 13-16    2 M    56 Jake Moniz                  Taunton,MA                                                   
 3     13:04  6:32    1 01-12    3 M   435 Jeffrey Bodendorf           Bridgewater,MA                                               
 4     13:05  6:32    1 36-98    4 M   398 Jeff Confarotta             Attleboro,MA                                                 
 5     13:09  6:34    3 13-16    5 M   215 Troy Kent                   North Easton,MA                                              
 6     13:53  6:56    4 13-16    6 M   654 Jonathan Hyde               Brockton,MA                                                  
 7     14:12  7:06    1 17-35    7 M   194 Bob Monahan                 Braintree,MA                                                 
 8     14:31  7:16    5 13-16    8 M   469 Matthew Johnson             Middleboro,MA                                                
 9     14:51  7:26    2 36-98    9 M   457 Ed Lynch                    Franklin,MA                                                  
 10    15:35  7:48    3 36-98   10 M    70 Stephen Morris              Middleboro,MA                                                 
 11    15:38  7:49    4 36-98   11 M   553 Robert Boderdorf            Bridgewater,MA                                                
 12    15:46  7:53    6 13-16   12 M   205 Grant Doney                 Falmouth,MA                                                   
 13    16:03  8:02    2 01-12   13 M   206 Declan Downing              Braintree,MA                                                  
 14    16:17  8:08    5 36-98   14 M   384 Alan DeGowin                West Wareham,MA                                               
 15    16:20  8:10    3 01-12   15 M   293 Andrew Walker               Carver,MA                                                     
 16    16:25  8:12    6 36-98   16 M   756 Joseph Cloherty             Oak Bluff,MA                                                  
 17    16:39  8:20    4 01-12   17 M   441 Daniel Ford                 Halifax,MA                                                    
 18    17:27  8:44    2 17-35   18 M   440 Mark DiRado                 Carver,MA                                                     
 19    17:34  8:47    7 36-98   19 M   721 William Champlin            Westminster,MA                                                
 20    17:42  8:51    8 36-98   20 M   123 Michael Dwyer               Quincy,MA                                                     
 21    18:10  9:05    5 01-12   21 M   748 Michael Hayeck              Boylston,MA                                                   
 22    18:23  9:12    7 13-16   22 M   749 John Hayeck                 Boylston,MA                                                   
 23    18:59  9:30    9 36-98   23 M   346 Richard Gross               Lakeville,MA                                                  
 24    19:08  9:34   10 36-98   24 M   379 Justin Azbill               Wareham,MA                                                    
 25    19:27  9:44   11 36-98   25 M   314 John Welsh                  Hanover,MA                                                    
 26    19:30  9:45    8 13-16   26 M   126 Cooper Gavin                Plymouth,MA                                                   
 27    19:33  9:46   12 36-98   27 M   121 Penny Tamulionis            Plymouth,MA                                                   
 28    19:40  9:50    9 13-16   28 M   370 Griffin DaRosa              Lakeville,MA                                                  
 29    19:46  9:53   13 36-98   29 M   490 Sean Bell                   Pembroke,MA                                                   
 30    19:55  9:58   14 36-98   30 M   361 Ken Duquette                Middleboro,MA                                                 
 31    19:56  9:58   15 36-98   31 M   728 Barry Ahern                 E Sandwich,MA                                                 
 32    19:56  9:58    6 01-12   32 M   729 Cameron Ahern               E Sandwich,MA                                                 
 33    20:51 10:26   16 36-98   33 M    65 Ken Casson                  Yarmouth Port,MA                                              
 34    20:53 10:26   17 36-98   34 M   525 Scott Parks                 Marshfield,MA                                                 
 35    21:20 10:40    7 01-12   35 M   447 Henry Meader                Plymouth,MA                                                   
 36    21:22 10:41   18 36-98   36 M   222 Dan Schlecht                Plymouth, MA,MA                                               
 37    21:32 10:46    3 17-35   37 M   731 Eric Boucher                Fall River,MA                                                 
 38    21:46 10:53    4 17-35   38 M   131 Kevin Lawless               New Bedford,MA                                                
 39    22:43 11:22    5 17-35   39 M   460 Adam Newall                 Plymouth,MA                                                   
 40    22:55 11:28   19 36-98   40 M   282 Joe Costello                Cambridge,MA                                                  
 41    22:58 11:29   20 36-98   41 M    26 George Henry                Chatham,MA                                                    
 42    24:21 12:10   21 36-98   42 M   355 Richard Ruble               Braintree,MA                                                  
 43    25:36 12:48   22 36-98   43 M   644 Don Leblanc                 Gardner,MA                                                    
 44    26:15 13:08   23 36-98   44 M   520 Keith Fine                  Quincy,MA                                                     
 45    26:16 13:08   24 36-98   45 M   141 Hugh Hallawell              Boston,MA                                                     
 46    28:16 14:08   25 36-98   46 M   465 Stephen Butts               Fairhaven,MA                                                  
 47    29:07 14:34   26 36-98   47 M     3 Ronald Bagnulo              Canton,MA                                                     
 48    29:44 14:52   27 36-98   48 M    94 Jeanne-Mari Kiely           Hanover,MA                                                    
 49    29:53 14:56   28 36-98   49 M   172 Michael Perry               Pembroke,MA                                                   
 50    30:19 15:10   29 36-98   50 M   530 Lesley Reid                 W. Wareham,MA                                                 

               TOP 50 WOMEN FINISHERS
 PLC    Time  Pace  PLC/Group  PLC/Sex Bib#   Name                     Town, State       Spec.  Team
 1     14:34  7:17    1 13-16    1 F    17 Jaiden Dwyer                Quincy,MA                                                    
 2     15:11  7:36    1 36-98    2 F   386 Wendy Bennett               Plymouth,MA                                                  
 3     15:12  7:36    1 17-35    3 F   718 Olivia Larcom               Bridgewater,MA                                               
 4     15:15  7:38    2 36-98    4 F   209 Fusako Seaver               Plymouth,MA                                                  
 5     15:40  7:50    3 36-98    5 F   681 Danielle Young              Carver,MA                                                    
 6     15:57  7:58    1 01-12    6 F   429 Priya Tait                  Carver,MA                                                    
 7     16:12  8:06    2 17-35    7 F   318 Sarah Rudin                 Plymouth,MA                                                  
 8     16:24  8:12    2 13-16    8 F    50 Alyssa Lally                Middleboro,MA                                                
 9     16:30  8:15    4 36-98    9 F   719 Kimberly Puopolo Larcom     Bridgewater,MA                                               
 10    17:04  8:32    5 36-98   10 F   366 Tracy Burgis-Marshall       Lakeville,MA                                                  
 11    17:06  8:33    2 01-12   11 F   758 Sophia Pizzi                Pembroke,MA                                                   
 12    17:07  8:34    6 36-98   12 F   759 Shannon Pizzi               Pembroke,MA                                                   
 13    17:29  8:44    3 17-35   13 F   388 Jessica Kearney             Plymouth,MA                                                   
 14    17:40  8:50    3 01-12   14 F   325 Jonatha Dwyer               Quincy,MA                                                     
 15    17:43  8:52    4 17-35   15 F   216 Melissa Kent                North Easton,MA                                               
 16    17:50  8:55    7 36-98   16 F   571 Kristen Sethares            Marion,MA                                                     
 17    17:55  8:58    8 36-98   17 F   760 Deb Edgren                  Hanson,MA                                                     
 18    18:03  9:02    9 36-98   18 F   197 Eva Monahan                 Braintree,MA                                                  
 19    18:04  9:02    3 13-16   19 F   436 Cappy Carboni               Lakeville,MA                                                  
 20    18:05  9:02    4 01-12   20 F   484 Haley McDonagh              Norwood,MA                                                    
 21    18:07  9:04   10 36-98   21 F   177 Tamara Race                 Monument Beach,MA                                             
 22    18:13  9:06    4 13-16   22 F   358 Amelia Kalagher             Southborough,MA                                               
 23    18:28  9:14   11 36-98   23 F   134 Andrea Gosselin             Falmouth,MA                                                   
 24    18:34  9:17   12 36-98   24 F    16 Denise Landers              Quincy,MA                                                     
 25    18:35  9:18   13 36-98   25 F   294 Julie Walker                Carver,MA                                                     
 26    18:42  9:21   14 36-98   26 F   223 Mary Carboni                Wareham,MA                                                    
 27    18:45  9:22    5 17-35   27 F   397 Catherine Cabral            Pawtucket,RI                                                  
 28    18:49  9:24   15 36-98   28 F   383 Sandra DeGowin              West Wareham,MA                                               
 29    18:51  9:26    5 01-12   29 F   118 Anna Tamulionis             Plymouth,MA                                                   
 30    18:58  9:29    6 17-35   30 F   699 Nicole Woolley              Dartmouth,MA                                                  
 31    19:01  9:30    6 01-12   31 F   431 Mei Li Johnson              Pt. Jefferson S,NY                                            
 32    19:04  9:32   16 36-98   32 F   430 Charlotte Johnson           Pt. Jefferson S,NY                                            
 33    19:06  9:33   17 36-98   33 F   643 Dianne Leblanc              Garnder,MA                                                    
 34    19:08  9:34    7 17-35   34 F   452 Sue Blazejewski             Wareham,MA                                                    
 35    19:08  9:34   18 36-98   35 F    40 Tina Newcombe               East Falmouth,MA                                              
 36    19:09  9:34   19 36-98   36 F   755 Julie Beuttel               Plymouth,MA                                                   
 37    19:09  9:34    8 17-35   37 F    66 Julia Giannotti             Billerica,MA                                                  
 38    19:18  9:39   20 36-98   38 F    46 Deborah Billotte            Abington,MA                                                   
 39    19:58  9:59   21 36-98   39 F   727 Pamela Ruesch               Whitman,MA                                                    
 40    20:06 10:03    9 17-35   40 F   472 Meghan Boyle                Bridgewater,MA                                                
 41    20:07 10:04   10 17-35   41 F   100 Jillian Landers             Quincy,MA                                                     
 42    20:33 10:16   22 36-98   42 F   251 Christine Mosher            North Falmouth,MA                                             
 43    20:38 10:19    5 13-16   43 F    39 Hannah Newcombe             East Falmouth,MA                                              
 44    20:43 10:22   11 17-35   44 F   237 Sarah Foley                 Rochester,MA                                                  
 45    21:01 10:30   23 36-98   45 F   336 Barbara Tonelli             East Freetown,MA                                              
 46    21:03 10:32   24 36-98   46 F   316 Carol Crabb                 Wareham,MA                                                    
 47    21:05 10:32    7 01-12   47 F   246 Cate O'Connor               Carver,MA                                                     
 48    21:14 10:37    8 01-12   48 F   127 Mia Gavin                   Plymouth,MA                                                   
 49    21:16 10:38   25 36-98   49 F   125 Sue Gavin                   Plymouth,MA                                                   
 50    21:21 10:40    6 13-16   50 F   752 Sara Schlecht               Plymouth,MA                                                   




My ACTIVE
Help
Post a Race
Submit Results
Advertise

Training Log
Forums


   

© 2014 Active Network, LLC and/or its affiliates and licensors. All rights reserved.
About Us | Terms of Use | Copyright Policy | Your Privacy Rights | Support
Cool Running Facebook Facebook | Cool Running Twitter Twitter | Newsletter Subscription | News Feed Subscription | WannaDo
Race Directors | Running Events | Race Results | Running Tips | Pace Calculator | Couch to 5K | Running Forum | Running News